Gottage w f m Wf W Winkeliers oneens over aanvang herinrichting 'Meer aanvragen door aandacht aan Tweede Wereldoorlog' PINE FURNITURE 'Leiden op Lands End' goed voor eerste prijs bij foto-actie HUTSPOT ij Ijl s TAD LEIDEN LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1990 Gebouw Pensioen- en Uitkeringsraad officieel in gebruik genomen LEIDEN Mensen die in het verzet hebben gezeten kunnen er een pensioen aanvragen. Er worden uitkeringen verstrekt aan vervolgden, aan mensen die in een Jappenkamp of concen tratiekamp hebben gezeten, en aan slachtoffers van bombarde menten en dergelijke. Daar naast komen oorlogsslachtof fers in aanmerking voor voor zieningen, bijvoorbeeld op me disch gebied. De Pensioen- en Uitkeringsraad (PUR) die zich met deze zaken be zighoudt, is sinds de zomer geves tigd in Leiden, in een flink gedeelte van het voormalige Aramcogebouw aan de Plesmanlaan. Vandaag ver richtte minister Hedy d'Ancona de officiële opening. De 300 medewerkers houden zich voornamelijk bezig met de beoorde ling van de aanvragen. Jaarlijks die nen zo'n 16.000 mensen een aan vraag in voor een uitkering of ande re voorziening en de raad onder zoekt of die kunnen worden geho noreerd. Volgens directeur G. van Pijkeren wordt in ongeveer de helft van de uitkeringsverzoeken niet voldaan aan de eisen die de wet stelt. Om te bekijken of iemand inder daad oorlogsslachtoffer is, worden onder andere de archieven van het Nationale Rode Kruis nagekeken. "Die instantie heeft tamelijk nauw keurig bijgehouden wie er in kam pen en dergelijke hebben gezeten", vertelt Van Pijkeren. "Het krijgen van informatie en het horen van ge tuigen wordt steeds moeilijker, naarmate de oorlog langer voorbij is". Er moet gekeken worden op hoeveel geld iemand recht heeft, maar het grootste probleem vormt de vraag of de problemen inderdaad een gevolg zijn van de oorlog. Piek Het aantal cliënten bedraagt op dit moment zo'n 60.000, vertelt de di recteur. Verwacht wordt dat dat aantal de komende jaren nog zal toenemen. Het aantal aanvragen dat binnenkomt varieert. "In bepaalde gevallen zie je een piek. Dat kan bij voorbeeld na een televisie-uitzen ding zijn. Dit jaar kwamen er bij voorbeeld meer aanvragen omdat in mei veel aandacht werd besteed aan het feit dat de Tweede Wereld oorlog vijftig jaar geleden begon. Veel mensen komen pas in de pro blemen als ze met pensioen gaan. Dan komen plotseling de ervarin gen uit de oorlog weer boven". Onderzoek heeft uitgewezen dat er de komende jaren nog genoeg werk aan de winkel is voor de PUR, maar Van Pijkeren beseft dat dat niet tot in lengte van dagen kan doorgaan. De raad houdt zich name lijk alleen bezig met slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog en van de Indische periode. "Je kunt inder daad zeggen dat er op een gegeven moment een eind aan komt. Maar op zich geldt natuurlijk voor een he leboel organisaties dat ze niet weten hoe de toekomst er over een paar jaar uitziet. Voorlopig zal het aantal aanvragen nog groeien en ik vind datje niet verder dan tien jaar voor uit moet denken". Van Pijkeren gaat ervan uit dat de ervaringen die de medewerkers hebben opgedaan later ook op andere terreinen nuttig kunnen zijn. 'Tets met slachtoffers van geweld of vluchtelingen mis schien", filosofeert hij. De PUR werkte voorheen onder an dere namen in vestigingen in Die- men en Zoetermeer. Een deel van het werk werd verricht door het ABP in Heerlen. Omdat dat niet goed werkte, besloot de destijds verantwoordelijke minister Brink man tot een reorganisatie. Belang rijkste was dat alle afdelingen op een plek zouden gaan werken. "Dat zou moeten leiden tot een betere herkenbaarheid en tot een efficiën tere werkwijze. Maar het plan om naar Leiden te verhuizen sloeg bij de medewerkers in als een bom. De beslissing werd ook erg snel geno men dus mensen hadden het gevoel dat ze alles langs hen heen ging. Ob jectief begrepen ze wel dat het beter was om vanuit een vestiging te wer ken, maar voor henzelf bracht de verhuizing een aantal praktische problemen met zich mee". Gekozen werd voor Leiden om dat dat redelijk centraal lag en om dat er geschikte kantoorruimte op korte termijn beschikbaar was. "Kudelstaart ligt waarschijnlijk precies in het midden, maar daar staan niet zulke grote gebouwen". Volgens Van Pijkeren zijn er wei nig mensen weg gegaan toen be kend werd dat de raad vanuit Lei den zou gaan werken. "Wel was het voor veel part-timers niet te doen. Voor hen was de reistijd soms lan ger dan de werktijd". Er zijn inmiddels al een aantal mensen uit Leiden aangenomen, al dus de directeur. Hij verwacht dat er volgend jaar een aantal tijdelijke krachten kan worden aangenomen in verband met een nieuw project dat het gevolg is van een wetswijzi ging. Huisvesting Van Pijkeren vindt dat Leiden best blij mag zijn met de komst van de PUR. Niet alleen omdat er tamelijk veel werkgelegenheid mee is ge moeid, ook omdat zaken wordt ge daan met toeleveringsbedrijven uit de omgeving. "Maar als de gemeen te graag wil dat een bedrijf als dit zich aan de stad bindt, dan moet er wat gedaan worden aan de huisves ting van de werknemers. Er zijn best veel mensen die in Leiden wil len wonen, maar dat gaat niet be paald gemakkelijk. Ik begrijp best dat Leiden kampt met een pro bleem, dat er woningnood is. Maar ik denk toch dat er voor sommige van onze mensen een uitzondering moet worden gemaakt. Deze men sen zijn gedwongen overgeplaatst en wonen bijvoorbeeld nog in Lely stad. Dat is een probleem, en ik denk dat de werkgever en de ge meente daarvoor samen een oplos sing moeten zorgen", aldus Van Pij keren die daarover regelmatig over leg heeft met de gemeente. Vanaf het station rijdt 's ochtends en 's middags een busje naar de Plesmanlaan voor mensen die met de bus of de trein naar Leiden ko men. De kans bestaat dat vanaf het voorjaar de bus uit Zoetermeer niet stopt bij het station maar doorrijdt naar de Plesmanlaan. Ook daarover wordt nog onderhandeld. Gevolg van de reorganisatie moet in elk geval zijn dat sneller wordt gewerkt. Gebeurt het nu nog wei eens dat iemand drie tot vijf jaar moet wachten voordat hij weet dat zijn aanvraag wordt gehonoreerd, in de toekomst zal na maximaal tien maanden uitsluitsel gegeven moe ten worden. "Ik denk dat dat een re delijk hooggespannen verwachting is. We moeten er alles aan doen om dat waar te maken. Halen we het niet, dan begaan we een enorme ze perd". 'Invulling Breestraat over tien jaar weer anders' LEIDEN De winkeliers werden gisteren de gemeentelijke uitgebreid is overlegd met de win- m keliersvereniging en speelde de bal daarmee terug naar middenstan- wie het ders. "De gemeente kan niet elke winkel aflopen om te vragen hoe ie der individu erover denkt. Wij spre ken met de vertegenwoordiging, er van uitgaande dat die de mening van haar leden weergeeft". i KCIIUJIL. .Eil tSWU onderling oneens over net langstellenden op af, tijdstip waarop de voorge- overgrote deel winkeliers, stelde herinrichting het bes te kan worden uitgevoerd. Velen pleiten ervoor de in greep pas in februari uit te De aanwezigen bleken nog de meeste moeite te hebben met de planning van het werk. De verwach ting is dat het in midden november is afgerond. Dat vinden een hoop voeren, maar wethouder ondernemers een beroerde tijd om Walenkamp wil met instem ming van de winkeliersvere niging meteen na 3 oktober beginnen. de weg op te breken. Ze zitten dan net in de aanloop naar de feestda gen als Sinterklaas en kerst. Ze vroegen zich af waarom de ge meente niet heeft onderzocht welk tijdstip de winkeliers het best uit- In de raadszaal van het stadhuis komt. Walenkamp antwoordde dat ADVERTENTIE Van de winkeliersvereniging Breestraat zijn zestig van de negen tig winkeliers lid. Veel van de giste ren aanwezige detaillisten behoren tot de groep van dertig die dat niet is. "Blijkbaar is het zo dat iemand die geen lid is, niets heeft te vertel len'", verbaasde mevrouw Rijksen Ondanks herhaaldelijk aandrin gen is Walenkamp niet bereid te be zien of alsnog in februari kan wor den begonnnen met het werk. "De planning is inmiddels rond, we heb ben ook rekening te houden met be langen van bijvoorbeeld de NZH en alarm verkeer". Over de plannen zelf waren de meeste winkeliers niet eens zo ne gatief. Ze leken begrip te hebben voor de terughoudendheid van het ■college om flink te investeren in de Breestraat. Walenkamp verdedigde het 'uitkleden' van vorige, veel uit gebreidere plannen met de opmer king dat de invulling van de Bree straat over tien jaar toch heel anders Hij baseert die voorspelling op de verwachting dat het aantal bussen alleen nog maar groeit. "Die kun nen op een gegeven moment niet al lemaal meer door de Breestraat'. De prijswinnaars van de foto-actie: v.l.n.r. de heer en mevrouw Vegt-Versnel, J. Belt, M. van Balen en burgemees ter Goeicoop. (foto Jan Holvaat) Inzending van Valkenburgs echtpaar wint LEIDEN Met een prijsuitreiking se Cornwall op een richtingbord de in het Leidse stadhuis is gisteren afstand naar Leiden aangegeven. 'Snellere wetsuitvoeiing" LEIDEN (ANP) - "Een betere en snellere wetsuitvoering. Deze verplichting hebben wij aan de verzetsdeelnemers en de oorlogsgetroffenen. De eerste opgave is: reeds dit jaar tot een aanvaardbare produktie komen en het aantal klachten laten ver minderen". Dat zei minister d' Ancona van welzijn, volksgezondheid en cultuur vandaag in Leiden bij de officiële opening van het ge bouw van de Pensioen- en Uit keringsraad aan de Plesman laan. "U moet nu de belofte van een snelle, doelmatige, gediscipli neerde en kwalitatief verant woorde uitvoering waarma ken", aldus de bewindsvrouw donderdag tot de medewerkers van de PUR. Ze heeft een wets voorstel in voorbereiding, waar mee de uitvoering aan termij nen zal worden gebonden. "Het krijgen van informatie en het horen van getuigen wordt steeds moei lijker naarmate de oorlog langer voorbij is", meent directeur G. van Pijke ren van de Pensioen- en Uitkeringsraad. (toto Jan Holvast) HTV-café opent op 15 oktober LEIDEN Er komt in Leiden een speciale ontmoetingsplek voor ser- opositieven en voor mensen met aids: het HlV-café. Dat opent zijn deuren op maandag 15 oktober in het gebouw van de Leidse Werk groep Homoseksualiteit aan de Langegracht 65. Het café is elke eer ste en derde maandagavond van de maand geopend van 19.30 tot 23.00 uur. Het HlV-café is opgericht door een Leidse werkgroep, die de plan nen ontwikkelde naar aanleiding van initiatieven die in andere ste den al van de grond waren geko men. Het is de bedoeling dat dra gers van het aidsvirus en mensen uit hun omgeving elkaar in het café ontmoeten zodat een mogelijk iso lement wordt doorbroken. Voor veel seropositieven en mensen met aids draagt het contact met lotgeno ten bij aan de verwerking van de emoties, aldus de werkgroep. Er worden ook bijeenkomsten ge organiseerd, waarbij deskundigen inleidingen verzorgen over thema's als werk, medicijnen en verzeke ring. Files bij Zijlbrug door oponthoud bij wegonderhoud LEIDEN - De werkzaamheden aan Willem de Zwijgerlaan tussen de Zijlbrug en de Sumatrastraat, zijn gestaakt. Gisteravond werden twee van de vier rijstroken afgesloten, om een nieuw laag affalt aan te brengen. Vanochtend werd de af sluiting tijdelijk opgeheven. Het werk aan de weg is gestaakt omdat het wegdek door de regenval nat was. Voor asfalteren is een dro ge ondergrond noodzakelijk. Aangezien het ook vanochtend nog regende, was de afzeting in feite nutteloos. Daarop werd rond 9.00 uur besloten de weg weer geheel open te stellen. Op dat moment wa ren er volgens de politie al geruime tijd flinke files aan beide zijden van de brug. Zodra de meteorologen op Schip hol voorspellen dat het voorlopig droog blijft, worden weer rijstroken afgesloten, en begint het asfateren. einde gekomen aan de foto-ac tie 'Leiden in het buitenland'. De eerste prijs werd door burgemees ter Goekoop uitgereikt aan het Val- kenburgse echtpaar Vegt-Snel. Zij hadden op Lands End in het Engel- Koor uit Toruii De jury (bestaande uit burge meester Goekoop en redacteur Wil lem Spierdijk) oordeelde dat deze inzending de eerste prijs verdient omdat de Valkenburgers zelf actief met 'Leiden promotie' zijn bezig ge weest, dit op een opmerkelijk punt hebben gedaan en zich de nodige moeite hebben gelroost om dit op een kwalitatief goede manier te doen. De tweede en derde prijs gingen naar J. Belt en M. van Balen. Beiden LEIDEN - Op uitnodiging van de 3 Daarom is iedere verandering waar- October-Vereeniging komt van 30 schijnlijk maar van zeer korte duur. september tot en met 5 oktober een Walenkamp acht het onzinnig nu koor ujt Torun naar Leiden. Het hadden een foto ingestuurd miljoenen guldens te investeren, als koOFi dat bestaat uit kinderen van Leyden Street in de Verenigde Sta- over tien jaar de boel weer wordt 13 tot 15 jaar, is voor de eerste keer omgeschept. jn West-Europa. Het programma van de optredens De meeste winkeliers beperkten ,s ais volgt: zondag 30 september zich tot opmerkingen over details. om 15.00 uur in de Regenboogkerk Walenkamp zegde hen onder meer in de Merenwjjk, maandag 1 okto- onder meer toe te onderzoeken of ber om 10.30 uur in Huize Groenho- het mogelijk is meer fietsklemmen ven aan de Witte Rozenstraat 21. en te plaatsen, en dan vooral in de zijs- tegen van de Breestraat. Tevens voelde hij wel voor het ten. Zij vielen in de prijzen omdat zij behalve het maken van de foto ook de nodige inspanningen had den verricht om de herkomst van de straat te achterhalen. Zo wist me vrouw Van Balen te melden dat in Plymouth waar zij de foto heeft ge maakt, jaarlijks 3 oktober wordt ge- om 20.00 uur in Rijn en Vliet aan de vu-rd en ontdekte Belt dat er in de Aaltje Noorderwierlaan. VS een gehucht is met de naam idee van een ondernemer om de 0p het waterpodium bij Annie's trouwstoeten weer op het Stadhuis- Veijaardag. Op woensdag 3 oktober plein toe te laten, om zo opstoppin- nemen de Polen deel aan de op gen op de Breestraat te voorkomen, tocht. ADVERTENTIE i_j ten ^.eids ontzettend lekker' Restauront-Grand Café In den leidschen Salon Steenstraat 2. leiden 071 130335 Dinsdag 2 oktober om 11.00 uur Leyden. Een aantal andere inzenders kreeg uit handen van Goekoop nog een prijsje als 'eervolle vermelding'. In een toespraak spoorde de burge meester de organisatie van de actie aan om volgend jaar opnieuw een dergelijke wedstrijd te houden en deze vroegtijdig aan te kondigen. "Dat moet nog meer en nog betere inzendingen kunnen opleveren. Ik heb zelf wel verwijzingen naar Lei den in Japan gezien, al is dat wat moeilijk te lezen. Leiden is natuur lijk overal", aldus Goekoop. De winnende foto. /A Ml J0M0GW4T^j7^PB lEIDEN <81 2TTN milST Hó m STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13