De literaire Salon bruist PODIUMBLIK 'Avonden' 'Romeo' en 'Kracht' in de slag om Kalveren MULISCH EN KOSINSKI Nieuwe cursus in Centrale Bibliotheek Leiden van start Jazz Mecca Maastricht op komst DINSDAG 25 SEPTEMBER 1990 KUNST PAGINA 21 Door Emiel Fangmann Deze week komt het theatersei zoen pas goed op gang. Naast een aantal reprises en veel kindertheater verdienen de komst van de opera uit War schau, het op Japan gëente muziektheater Rashomon en try-outs met Mary Dressel- huys en Adèle Bloemendaal de aandacht. Een première van The Shooting Party staat op het programma. Modem bui tenlands toneel: 'De wereld verbeteraar' van Thoman Bemhard. Harold and Maude Een van de drie try-outs in de re gio deze week is vanavond het blijspel 'Harold and Maude' van Collin Higgins met een rolbezet ting van acht topacteurs. In thea ter Warenar in Wassenaar (20.15) laat regisseur Jo Dua de vriend schap tussen de jonge volwassene Harold (Dirk Zeelenberg) en de alleen wat haar leeftijd betreft be jaarde Maude (Mary Dressel- huys) groeien. In een afwisseling van muzikale, komische, poëti sche, groteske en tedere scènes kruipt een 83-jarige in de huid van een 79-jarige en laat zien wat levensvreugde is. To-ver-lei De Leiderdorps toneelvereniging To-ver-lei brengt morgen in het LAK-theater (20.30) een reprise van 'En alles bleef bij het oude' van Angela Huth. Het stuk onder regie van Selma Susanna handelt over de liefde tussen man en vrouw: een man woont met zijn vrouw en haar twee zusters in een huis. Als de vrouw ziek wordt, zoekt ze een jonge kunstenares voor het huishouden uit, die over eenkomsten met een van haar zus ters vertoont. 'Hoe later op de avond, hoe beter op dreef luidde het predikaat van deze krant bij de première in mei. Gratis toegan kelijk is tijdens het Cultureel weekend in Leiderdrop een ande re voorstelling op vrijdagavond van To-ver-lei. Het is de eenakter 'Een wonderbaarlijke nacht' van Slawomir Mrozek. Onder regie van Mary-Anne Koster in de Mu- zenhof (20.15). Seth Gaaikema. Rashomon Een familievoorstelling morgen in de Leidse Schouwburg, die al om 19.00 begint is 'Rashomon'van TheaterPlatform Utrecht. 'Ras homon' onder regie van Aram Adriaanse is een toneelbewerking van Kurosawa's gelijknamige film uit 1951 in een vertaling van dichter Gewit Kouwenaar. Eer der werd het stuk in 1960 en 1972 in een kleinere bezetting in de Ne derlandse theaters opgevoerd. Het zich rond het jaar 1000 in Ja pan afspelende verhaal gaat over vier mannen die getuige van een moord zijn geweest en ieder hun eigen visie op da5 misdrijf heb ben. Het thrillergegeven moet vooral jongere theaterbezoekers aanspreken. Japanse vecht- en dansvormen en slagwerk spelen een grote rol. De twintig acteurs, dansers en musici gingen ter voor bereiding bij een sportschool op budo-les. Onder de zeven slagwer kers bevindt zich Janwillem van der Poll uit Leiden, die ook met het Nederlands Marimba Duo furore maakt. Michael de Roo componeerde de muziek voor 'Rashomon'. Gaaikema PolitielCis nog steeds zijn centrale thema, en omdat die politiek aan actualiteit gebonden is, heeft Seth (toto Fanny van der Linden) Gaaikema zijn shows de laatste tijd een steeds impmviserender karakter gegeven. Daarom is de titel de 'Elke-avond-töch-anders- show' waarschijnlijk terecht. Voor Leiden vallen de verande ringen per show echter niet te con troleren, omdat alleen aanstaan de donderdag een voorstelling ge ven wordt in de Leidse Schouw burg (20.15). Gaaikema's combo onder leiding van Bob Zimmer man bestaat verder uit gitarist Jan Blok en de Leidse slagwerker Frank Schermer Voest. Gratis voor Seth: 'Minister Braks zijn de schelvissen van de ogen gevallen'. Shirley Valentine Anne-Wil Blankers, binnenkort hoofdpersoon in het tv-program- ma 'Klasgenoten', is met haar so lovoorstelling 'Shirley Valentine' van Willy Russell toe aan haar derde seizoen. Onder regie van Shireen Strooker en in een verta ling van Ger Thijs is Blankers' vertolking van 'een vrouw om in tens van te houden' daarom vrij dagavond waarschijnlijk voor de laatste keer in de Leidse Schouw burg (20.15) te zien. Una Giornata Ook deze week in Micro Theater Imperium (21.00) op vrijdag en zaterdagavond nog twee voorstel lingen als reprise van de door Wil lem Wits geregisseerde en door Clara Smit en Jaap van Ek ge speelde toneelbewerking 'Una giornata particolare'. Het is een stuk naar de gelijknamige film van Ettore Scola, waarin een ho moseksuele radioreporter vriend schap sluit met eenzame moeder van veel kinderen in Rome op de bijzonder dag in 1938 dat Hitier in die stad een bezoek aan Musso lini af egt. 'Kwetsbare hoofdper sonen overtuigend neergezel' oor deelde deze krant over de Leidse vrije produktie bij de première in januari. Bemhard De theaters in zijn eigen land mo gen zijn stukken niet meer opvoe ren. Dat beschikte de vorige jaar overleden Oostenrijkse toneel- schijver Thomas Bemhard in zijn testament. Maar Stichting Wereld Premières kan in het Leidse LAK- theater vrijdag- en zaterdag avond (20.30) zonder mankeren Bemhards stuk 'De Wereld Verbe teraar' (1980) op de planken bren gen. De wereldverbeteraar, ge speeld door twee mannen en twee vrouwen, omdat hij evenzovele gezichten heeft, wil de wereld ver beteren door haar op te heffen. Re gisseur Harrie Hageman regis seerde Bemhards 'nukkigste tra- gi-komedie' met een droge en laco niek uitgesproken tekst. Ook spe ciaal aanbevolen voor de litera tuurlijst van het Rijnlands Lyce um in Oegstgeest, waar toneelbe- zoek als nummer voor die lijst telt. Ien Cabaretière Ien van Duijnhoven won in 1988 zowel de jury- als de publieksprijs op het Delftse Ca- maretten festival. Ze won met iets 'dat niet eens echt cabaret was'. Ien speelt in 'En we noemen haar...' de keurige jonge vrouw Anja. Aan de buitenkant is niets te zien, maar aan de binnenkant borrelt hot. Asscociaties en liedjes zaterdagavond in de vanwege het Cultureel Weekend Leiderdorp gratis toegankelijke Muzenhof (20.15). Operette Eveneens vrijdagavond in de Mu zenhof fragmenten uit 'Der Zigeu nerbaron' en 'Der Graf von Luxemburg' door het Leiderdorps Operette Gezelschap (21.30). Zauberflöte Operavoorstellingen behoren in Leiden helaas nog tot de uitzonde ringen. Daarom is het aandoen van Leiden door de Warszawska Opera Kameralna een gebeurte- Shooting Party. nis van formaat. Het Poolse gezel schap voert zaterdagavond in de Stadsgehoorzaal (20.15) Mozarts 'Die Zauberföte' (1791) op met een veertig man sterk orkest in traditioneel achttiende eeuwse bezetting. Ruim veertig vocale so listen en een aantal pantomime spelers zijn bij de voorstelling be trokken. Bij de Poolse première in 1987 werd vooral het evenwicht tussen traditie en vernieuwing geroemd, dat men in de voorstel ling wist te bereiken. The Shooting Party De drie heren van The Shooting Party deden het afgelopen seizoen andere dingen. Thea Nijland, Coen van Vrijberghe de Coningh en Han Oldigs acteerden, dansten en componeerden solo. Maar 'door heimwee en verlangen gedreven' komt het trio met 'origineel, spet terend en weemoedig' meerstem mig muzikaal entertainment te rug. Plus humorististiche dialo gen levert dat zaterdagavond een muziektheaterpremière op in de Leidse Schouwburg (20.15). Orkater Voor de verandering brengt mu- ziektheatergroep Orkater is sa menwerking met jeugdtheater (foio Ben van Duin) specialist en acteur Cees Brandt een produktie voor kinderen van af acht jaar. Twee voor niets en niemand bang zijnde broers ko men twee vrienden tegen. Dan wordt het aardedonker en gaan ze op zoek naar het licht. Vormge ving en belichting zijn dus be langrijk in 'De laatste lucifer', dat zondagmiddag in het LAK-thea ter (15.00) te zien is. Ding Dong Voor kinderen van zes tot twaalf jaar, die verkleed mogen zijn, ts tijdens het cultureel weekend Lei derdorp de vrolijke voorstelling 'Ding dong....doe jij even open' be stemd. Speler Teele vertelt in de Muzenhof (14.30) met in zijn kof fer de zon, de zee, vijf wolken en een disco verhalen, waarin de kinderen zelf gaan spelen. Wie staat er voor de deur als er wordt gebeld?. Voor de activiteiten met be trekking tot het Culturele Weekeinde Leiderdorp zijn deze week gratis kaarten bij de Muzenhof af te halen op werk dagen van 10.00 - 12.00 en van 19.00 - 21.00. UTRECHT (GPD) - De eindronde in de competitie om de Gouden Kalve ren - de prijzen van de Nederlandse Filmdagen - zal vooral worden uit gevochten tussen de films 'De Avonden', 'Romeo' en 'Kracht'. De eerste twee films verwierven nomi naties in vier categoneen, de derde film werd drie keer genomineerd. De totale lijst van nominaties ziet er als volgt uit: Beste film: De Avonden, Kracht en Romeo; Beste regie Rudolf van den Berg (De Avonden), Frouke Fokkema (Kracht) en Romeo (Rita Horst); Beste actrice: Viviane de Muvnck (De Avonden). Monique van de Ven (Romeo) en Jip van Wijngaarden (Nadeel van de Twijfel); Beste acteur: Thorn Hoffman (De Avonden), Johan Leysen (Romeo) en Theu Boermans (Kracht en Ava Gabriel); Beste korte films Het Heerlijk Avondje (Annick Vroom), Nadeel van de Twijfel (Maarten Treurniet) en Schröderingskat (Paolo Pistole- si); Beste documentaire: Gouddorst (Joost Kraanen), Herby White (Wouter Snip) en Romeo Julia op de Brommer (Albertien Pareau Du- mont); Beste reclamefilm: Hamka's (Tre vor Wrenn). The last Pessenger (Thed Lenssen en Paul Meijer), Zwerfkinderen (Peter Molle). Woensdagavond tijdens de slot- avond van de Filmdagen, die door de Nos rechtstreeks op de televisie wordt uitgezonden, zal ook nog een Gouden Kalf voor filmmuziek wor den uitgereikt, waarvoor geen no minaties bekend worden gemaakt. Tevens staat er nog een Speciale Ju ry-Prijs ter beschikking die bij wij ze van joker ter beloning van elke denkbare filmprestatie kan worden ingezet. Op de slotavond wordt ook de Prijs van de Nederlandse Film kritiek uitgereikt. wordt door vrouwen gelezen. Cou perus en Gerard Reve hebben dat goed begrepen". De Leidse letter kundige kan het misschien wel we ten, want zij was eindredactrice van het verleden jaar december ver schenen Reve-nummer van het lite raire tijdschrijft Bzzlletin. Ondanks haar voorkeur voor be paalde schijvers, kan Hanneke Eg- gels literatuurgeschiedenis relative ren. "Met mijn cursus moderne let terkunde wil ik niet zeggen dat de door mij behandelde schijvers voor eeuwig de literatuurgeschiedenis zullen halen. Maarten 't Hart zegt daar aardige dingen over in zijn on langs verschenen essaybundel Een dasspeld uit Toela, die ik eigenlijk ook nog wil behandelen. Maar ik open de lessen van de cursus met ci taten van de filosoof Arthur Scho penhauer uit Er is geen vrouw die deugt. Die zegt onder de kop Over oordeel, kritiek, bijval en roem dat je schrijvers met hemellichamen kunt vergelijken. Je hebt de meteo ren, die slechts tijdelijk inslaan. Je hebt de planeten of dwaalsterren, die een beetje meelopen en dan heb je de vaste sterren. Zij zijn van alle tgden en spreken altijd aan, onge acht welke aardse gebeurtenissen dan ook. Dat zijn de belangrijkste." Rubens-reis Stichting De Literaire Salon heeft inmiddels een cultureel antropo loog de opdracht gegeven om te kij ken welke mensen nu juist in het al gemeen op literaire cursussen gaan. De Stichting heeft nog meer activi teiten op haar programma staan. Net als de geslaagde J.C. Bloem-reis naar Friesland dit voorjaar, staat er ook komend jaar een literaire uit stap op het programma. Dit keer naar 'het Land van Rubens', zoals de negentiende eeuwse essayist Busken Huet Vlaanderen noemde. Vanaf november organiseert de Stichting maandelijks in de Beurs van Berlagè een gesprek tussen een schrijver en een andere kusntenaar. In die maand praat Johan Polak met prof. Henk van Os, directeur van het Rijksmuseum over kunst. Maarten 't Hart en componiste Vera de Mayez Oyens gaan in december een gesprek aan over orde in de mu ziek. Volgend jaar komen de onder werpen 'leven', 'ouderdom' en 'bij bel' aan de orde. De Boerhaave scholengemeen schap in 1991 organiseert onder auspiciën van de Stichting in de Centrale Bibliotheek vanaf februari een cursus verhalen schrijven. In tien lessen zal neerlandicus en pu blicist Peter Burger de fijne kneep jes van het vak leren aan maximaal vijftien deelnemers. Peter Burger schreef zelf verhalen voor onder an dere het tijdschrift De Tweede Ron de. Hanneke Eggels, die in Paul Haenens blad Mens en Gevoelens poëzie publiceerde, neemt in tien lessen een cursus dichten voor haar rekening. Daarnaast heeft Hanneke Eggels bij het NOS-bestuur een uitgewerkt voorstel voor een vijftal literaire programma's ingediend. "Met Eline Flipse, die de VPRO-documentaire over de jonggestorven pianist Youri Egorov maakte, als regisseuse wil ik een aantal schrijvers belichten in uitzendingen van vijfitg minuten. Over Belle van Zuylen, Conrad Bus ken Huet, Carry van Bruggen. Men- no ter Braak samen met E. du Per ron. en Hugo Claus. Om als voor beeld Belle van Zuylen te nemen: ik wil dan door middel van een tafelge sprek in de Beurs van Berlage ken ners van Van Zuylen aan het woord laten Dat zijn dan Pierre Dubois en zijn vrouw Simone, die de biografie over Van Zuylen schijft, een ver fa milielid van Belle die ik ken en met Hella Haasse, die de Haagse Cou peruslezing over haar heeft gehou den. Daartussen door wil ik met beelden Belle's leven illustreren, zoals met een opname van de Zwit serse plaats Neuchatel, waar ze ge storven is". De achttiende-eeuwse letterkundige Belle van Zuylen werd in Nederland geboren, maar was Frans geonenteerd en maakte faam met brieven. Eggels hoopt dat de NOS in het televisieseizoen 1991- 1992 haar plan zal realiseren". Voor verdere informatie: Stich ting De Literaire Salon Is geves tigd aan de Mosselbank 10 in Lei den. Docente Hanneke Eggels van de cursus Moderne Letterkunde na 1945 in de Centrale Bibliotheek: "Mannen schrijven en lezen slechts over literatuur, vrouwen lezen de boeken zelf'. (foto tink dou«imbi Van onze redacteur Emiel Fangmann LEIDEN De Centrale Biblio theek in de Nieuwstraat is gister avond begonnen met een cursus moderne Nederlandse literatuur na 1945 onder leiding van neerlandica Hanneke Eggels. Tien tweeweke lijks lessen van twee uur staan tot februari gepland. Eggels geeft de eerste vijf lessen in hoorcollege- vorm. Daarin behandelt zij de ge schiedenis van de Nederlandse lite ratuur aan de hand van de program ma's van de literaire tijdschriften. Onder andere komen Forum, Maat staf, Tirade, Hollands Diep, de Revi sor, het Nieuw Wereldtijdschrift en 't Oog in 't Zeil aan bod. De zesde les is aan het lezen en bespreken van poëzie gewijd. De laatste vier lessen worden aan vier boeken gewijd, die de docente inleidt. 'Nooit meer sla pen' van W.F. Hermans en 'Nader tot U' van (toen nog) G.K. van het Reve zijn er twee van. De andere ti tels worden in overleg met de cur sisten gekozen. Er zijn nog een paar plaatsen open in de groep, die uit maximaal vijftien deelnemers kan bestaan. Hanneke Eggels begon vorig jaar als directeur van de Stichting De Li teraire Salon met het grootschalig opzetten van de cursussen. Ze wer den behalve in de bibliotheek van de Merenwjjk ook in Den Haag en Amsterdam gegeven. De cursussen bleken zo succesvol dat Eggels dit jaar meerdere docenten moest in zetten. Zo geeft in Amsterdam uit gever en classicus Johan Polak poë zieles. In de hoofdstad, waar zes cursussen in vijf bibliotheekfilialen worden gegeven, bestaat een wachtlijst. Ook in Voorschoten en Den Haag is er belangstelling voor 'De moderne Nederlandse litera tuur na 1945'. "Dat ik in Leiden van de Meren- wijk in Leiden naar de centrale bi- biotheek ben gegaan, zie ik als een promotie" aldus een gedecideerde Hanneke Eggels. "Een bibliotheek is een ideale plaats, omdat de boe ken daar beschikbaar zijn. Het per soneel heeft toegezegd er voor te zorgen, dat er voor de cursisten van een titel genoeg exemplaren be schikbaar zijn, als ze lid zyn van de bibliotheek. Maar eigenlijk vind ik dat een liefhebber van literatuur het boek moet kopen. Er zijn geen toelatingseisen, be halve liefde voor lezen en literatuur. De meeste deelnemers hebben een middelbare opleiding. Ook dit jaar valt het weer op, dat de overgrote meerderheid van de cursusdeelne mers van het vrouwelijk geslacht is. Volgens Hanneke Eggels zitten er 'veel werkende vrouwen in de groep', maar ook heb ik wel eens een psychiater en een theologe als cur sist gehad'. Eggels betreurt de ge ringe belangstelling van mannen en zegt dan ook op spottende en uitda gende manier: 'Toen ik Nederlands studeerde bleek dat mannen over li teratuur lezen en schrijven, zonder de literatuur zelf te lezen. En die Grootste trekker Miles Davis MAASTRICHT (ANP) - Onder de titel „Jazz Mecca" starten de organi satoren van het North See Jazz Fes tival samen met de Stichting Jazz Festivals Maastricht een nieuw driedaags evenement in het Maast richtse Expositie- en Congrescen trum (MECC) op 2,3 en 4 november aanstaande. Zij verklaarden dat het nieuwe jazz-festival het al vijftien jaar bestaande Haagse North See Jazz Festival geen concurrentie zal aandoen. De keuze voor een tweede festival is op Maastricht gevallen vanwege de centrale Europese ligging (vijftig miljoen inwoners binnen een straal van 200 kilometer) en de zeer gun stige accommodatie in het MECC- complex. Daar kunnen op acht po dia tijdens het festival zestig groe pen met 365 artiesten optreden. Voor het eerste Jazz Mecca wor den tenminste 20.000 bezoekers ver wacht. Ze kunnen vrijdag 2 en zater dag 3 november van 19.00 tot 01.00 's nachts of nog later van jazz-mu- ziek genieten en op zondag 4 no vember van 16.00 tot 22.00 uur. De toegangsprijzen bedragen vijf tig gulden per dag of 135 gulden voor het gehele festival. De provin cie Limburg heeft 100.000 gulden subsidie verleend. De gemeente Maastricht brengt 89.000 gulden in en uit het fonds voor seizoensver- lengende projecten komt nog eens 55.000 gulden. Bovendien verlenen diverse sponsors financiële en ma teriële steun. Wat de big bands betreft kondigt Jazz Mecca als toppers aan onder meer het Dizzy Gillespie United Na tion Orkest met sterren zoals Pa- quito d'Rivera, James Moody en Slide Hampton; de Philip Morris Superband met als speciale gast de zanger-pianist Ray Charles en de Peter Herbalzheimer's Rythm Com- ponation and Brass met Chaka Khan. Bij de blues en salsa-afdeling denkt Maastricht hoog te scoren met de Blues Brothers Band met onder meer Johnny Adams en Ma gie Frankie. Fusion en avant-garde zijn royaal vertegenwoordigd met onder ande re de Miles Davis Band, Joe Zaven- ul Syndicate, Dave Holland, de Vic tor Bailey en Bill Evans Superband, het David Murray Octet, Ornette Coleman en Prime Time of het Wil lem Breuker Kollektief. Ontmoeting tussen de in Polen geboren Amerikaanse schrijver Jerzy Kosinski en Harry Mulisch (links) tijdens een bijeenkomst gisteren in Amsterdam. Kosinski, auteur van onder meer 'De geverfde vogel' en 'Aanwezig' is in Nederland voor een lezing van het John Adams Instituut en is genomineerd voor de Publieksprijs 1990 van het CPNB. (toto ANP) Blouson. Met afritsbare capuchon en bontrand.Van polyes ter/katoen. In lime, beige, en oker. AQ Van voor -07}**

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 21