T>UIVENTI L Foreman wil weer kampioen worden Kaunda maakt met tegenzin eind aan alleenheerschappij Gelijkspel Martin Centrum John van Loen neemt rust Tandtechnici ruziën over goedkope Poolse kronen PARIJS VUIL HOOPT ZICH OP Gesjoemel kan Noorse premier de kop kosten PAGINA 18 SPORT DINSDAG 25 SEPTEMBER 1991 LEIDEN - De zaalvoetballers van Martin Centrum hebben gister avond in hun derde wedstrijd het eerste puntverlies geleden. In sport hal De Wielwijk in Dordrecht kwam de Voorschotense tweedeklasser een gelijkspel overeen met Rovedo: 5-5. Achteraf overheerste de tevredenheid bij Martin Centrum. Na een bliksemstart van Rovedo stond het binnen de kortste keren 2-0. Jan van der Reijden bracht na een kwartier de aansluitingstreffer op het bord voor de Voorschotenaren, die aantraden zonder de geblesseerde Piet Sloos en Ronald Hendrikse, maar nog voor rust herstelde de thuis ploeg de marge van twee doelpunten: 3-1. Na de vierde treffer van de Dordtenaren zag het er somber uit voor Martin Centrum. Via twee goals van de meevoetballende doelman John Erades en een score van Hans van As werd de stand echter gelijk getrokken: 4-4. Rovedo, met onder anderen André Stafleu in degelede ren, wankelde maar verkreeg via een uitval wederom een voorsprong: 5-4. Kort voor tijd sleepte Jan van der Reijden echter toch nog een pun- tendeling uit het vrfur voor Martin Centrum. BRUSSEL (ANP) - John van Loen neemt enkele dagen rust, voordat hij de training bij Anderlecht zal hervatten. De ex-speler van Roda JC wordt gehinderd door een spier blessure. Volgens de international is dat ook de reden dat hij zondag tegen Kortrijk niet in de ploeg stond. An derlecht leverde voor het eerst in weken een aanvaardbare prestatie en won met 7-1. Van Loen: „Het was voor mij ab soluut niet mogelijk te spelen. De blessure was daarvoor te ernstig. Voorlopig moet ik het nog even rus tig aan doen." De aanvaller, die bij zijn nieuwe club nog niet scoorde in de competi tie, ontkent dat er bij Anderlecht plannen bestaan hem van de hand te doen. „Niemand heeft daarover iets tegen mij gezegd. Zelf heb ik ook geen enkele intentie te vertrek ken. Ik ben er net." Van Loen is mo menteel bezig met zijn verhuizing van Limburg naar Brussel. Jan Rab en Nol de Ruiter heb ben de groep van Jong Oranje weer op zestien man gebracht na het af zeggen van Bertil ter Av^st. De coaches hebben Rob Maas van RKC aan de groep toegevoegd voor de wedstrijd van morgenmiddag tegen de Italiaanse jeugdploeg in Reggio di Calabria. LOTTO 38: eerste prijs geen winnaar, tweede prijs: 3 winnaars, bruto I. 100.000, derde prijs: 39 winnaars, bruto f. 4.744,50, vierde prijs: 3.883 win naars. f. 47,60, vijfde prijs: 57.839 winnaars, f. 5,00. TOTO 38: eerste prijs 1 winnaar, bruto f 35.210,40. tweede pri|S: 26 winnaars, f. 464,40, derde prijs: 377 winnaars, f. 80,00 TOTO-GELUK 38: eerste prijs geen winnaar, tweede prijs: geen winnaar, derde prijs: 13 win naars, f109,90, vierde prijs: 260 winnaars, f. 8,40. NOORDWUK Interland voor gotfprofewionato. Nederland - Belgiö 9 1/2 - 2 1/2. Van der Velde wint van Goos- sens. Steenkamer verliest van Toussaint, Lem- mens gelijk tegen Buysse, Swarl wint van Van Meerbeek, Smits van Waesberghe wint van Van Damme, Borst wint van Dhondt, O'Maboney wint van Van Damme, Timmermans wint van Duysters. ARC scoort er duchtig op los en dal is te merken in de topscorerslijst van zaterdag. Door beiden één keer doel te treffen meld den Johan Boer en Wilco van Leeuwen zich bi| ploeggenoot Dennis Krijgsman. Het Al- phense trio staat nu op een gedeelde vier de plaats met drie goals. Coen Warnau be reikte de gedeelde eerste plek door zijn doelpunt van afgelopen zaterdag. Richard Tromperl (Kagia) en Timo Gerlof (Noord- wi|k) kwamen niet tot scoren, Perry van Es van ROAC staat nu alleen aan de leiding bij de zondagschutters met vijf goals. Robert Marijnen (VVSB) rukte op in het klassement door zijn hattrick legen VEP Verder viel LFC'er Danny Verplancke op. Hij scoorde twee keer tegen FC Lisse. Tegenstander Wim Bouckaert kopieerde die produktie. Ook Per Vellbnef (ROAC) en Nico van Rijn (Foreholte) doelpuntten twee maal. De vier spelers zijn nu te vinden in de subtop van hel klassement. ZATERDAG Richard Tromperl (Kagia) 4 Timo Gerlof (Noordwi|k)4 Coen Warnau (Hazerswoudse Boys)4 Edwin Otte (Quick Boys)3 Dennis Krijgsman (ARC)3 Johan Boer (ARC) 3 Wilco van Leeuwen (ARC)3 Leo van de Wetering (RCL) 3 Edwin Grootendorst (RCL) 3 Piet van Duijn (Katwijk)3 Rein Grooters (Oegstgeest)3 17 spelers mei 2 doelpunten ZONDAG Perry van Es (ROAC)5 Edwin Verhoogt (Lugdunum)4 André Hoekstra (Lugdunum) 4 Paul Pijpers (FC Lisse) 4 Robert Marijnen (VVSB) 4 Stan Uljee (Foreholte)4 CM! Comvalius (Randstad Sport)3 Alben Warmerdam (VVSB) 3 Steel Roodakkers (UDWS) 3 Joost Vink (SJZ) 3 Marco de Ridder (SJC)3 Nico van Ri|n (Foreholte 3 Danny Verplancke (L FC) 3 Wim Bouckaert (FC Lisse3 Per Veilbnef (ROAC) 3 24 spelers mei 2 doelpunten LONDEN (SID) - De weleerwaarde George Foreman ziet er niet bepaald uit als een wedstrijdbokser. Hij oogt veeleer als een boeddhastandbeeld of een zwaarwichtige kermis- vechter. Boven de zijden broek torent niet een welgevorm de spierkolos, maar meer een 120 kilogram wegende vlees- bonk met daarboven een kaal geschoren schedel. De Amerikanen is het aanvankelij ke hoongelach al lang vergaan. Want als George Foreman de kansel in de boksring bestijgt, wil zijn te genstander het liefst in een ver hoekje kruipen. De oud-wereld kampioen, die met zijn 42 jaar nog één keer de beste van de besten wil worden, is namelijk nog altijd sterk. Beresterk. Foreman staat vanavond in Lon den tegenover de Argentijn Walter Masseroni. Het is zijn 23ste partij sinds zijn rentree driejaar geleden. Net als zijn 22 voorgangers, die naar het rijk der dromen werden ge stuurd, zal Masseroni volgens de ex perts een onbetekenende getuige zijn van de bizarre wederopstan ding van Foreman. Hogepriester George Foreman is bezig met een rondreis als missiona ris. Hij wil, naar eigen zeggen, de goede oude tijd terugbrengen, waarin Ali, Norton, Frazier, Shavers en hijzelf hun partijen afwerkten met waardigheid en trots. „Ik word er ziek van als ik de sportmensen van tegenwoordig bekijk", aldus Foreman. Daarom wil hij de naar zijn smaak geheel verloederde sportwereld „een beetje gezonder maken." Dat is niet het enige motief van Fore man, die ook niet vies is van gelde lijk gewin. Al voegt hij er vroom aan toe: „Ik wil in naam van God weer wereldkampioen worden." George Foreman is niet altijd zo grootmoedig geweest. In 1977 ver loor hij in San Juan tegen een 'no body' als Jimmy Young in wat toen als zijn laatste gevecht werd aange merkt. Direct daarna stortte Fore man van uitputting ineen. Hij krab- CURSUS CAFÉBEDRIJF f 295.- Binnenkort start in o.a. Lelden de cursus Cafébedrijf. Deze opleiding bestaat uit 10 wekelijkse lesavonden en kost in totaal 295,-. Men kan zich nog aanmelden. Er is geen vooropleiding nodig. Het examen vindt plaats op 3 januari. De zeer afwisselende cursus wordt zowel door vrou wen als mannen uit pure hobby gevolgd. Sommigen heoben in hun achter hoofd ooit nog eens een eigen bedrijf(je) te beginnen. Er is een groot tekort aan gediplomeerd Horecapersoneel. De lessen worden levendig gebracht met dia's, vrijblijvend wijnproeven en men gaat gezamenlijk naar een Brouwerij. Met het Diploma kan men zelfstandig een Café, Petit-Restaurant, Disco, Kan tine etc. beheren. De cursus is zowel mondeling als schriftelijk te volgen. SUBSIDIE TOT 100% IS MOGELIJK!!! Voor een gratis Brochure of aanmelden, bel Stichting Horeca Onderwijs, postbus 1161 te Breda, telefoon 076-710078. belde weer overeind en veranderde zijn leven radicaal. Hij beweerde dat hij op het moment van zijn grootste vernedering een visioen kreeg van Christus en de opdracht ontving zieltjes te redden. Foreman verliet de ring voor de kansel en stak al zijn energie in een baptistenkerk in Houston. Hij be gon voorts een sportclub voor soci aal achtergebleven jongeren. Maar op een dag keek zijn boekhouder in de registers en vertelde Foreman, dat zijn 'gymclub' niet van goede wil alleen kon bestaan. „Mijn kerk moest dringend wor den gerenoveerd en voor het pro gramma met de jeugd was ook veel geld nodig. Er was maar één keus: uit bedelen gaan of weer de boks ring beklimmen." Hij besloot niet de handen te strekken voor een aal moes maar balde zijn vuisten als vanouds. Het was allemaal voorbestemd, door de hemei voorzien, zo kan Fo reman betogen. De verheven die naar, de bokser, stelde zich weer op tussen de touwen om voor een no bel doel te strijden. Op een dag werd hij wakker, vond zijn oude, vertrouwde hoofdbeschermer en begon weer te boksen. Hij werd uitgelachen in het begin, toen hij zijn inmiddels vormeloos geworden gestalte van 1,92 meter lengte door de ring torste. „Maar de enige taille waar ik me zorgen om maak is die van mijn echtgentoe", grijnsde Foreman. „Mijn lijf is het lijf van de nieuwe wereldkampioen zwaargewicht." Hij zegt het met overtuiging en er zijn niet zoveel mensen meer, die hem niet serieus nemen. Al zijn er nog altijd sceptici, die beweren dat Foreman zijn slachtof fers alleen maar plukte uit een mis lukte oogst boksers. „Het is een leu gen te beweren dat mijn tegenstan ders zo van het beademingsappa raat komen. Nee, hoor, ze werden al een week eerder ontkoppeld", geeft Foreman dan steeds sarcastisch als commentaar. In ernst zegt hij over de wassen beelden, die tot nu tot tegenover hem stonden: „Dat is toch normaal. Ik wil mijn kansen op een titelge vecht niet op het spel stellen. Als je een huis gaat bouwen doe je dat toch ook steen voor steen." TILBURG Interpoifr-toemoolVeertiend© en laatste ron de: Andersson (Zwe) Geifand (Sov) 0-1Sei- rawan (VSt) KamsKi (VSl) 1/2-1/2, Timman (Ned) - Short (GBr) 1-0, Nikolic (Joe) Ivantsjoek (Sov) 0-1. Eindstand: 1Kamski, Ivantsjoek 81/2,3. Gelfand 8, 4. Short 7 1/2, 5. Timman, Andersson 6 1/2, 7. Nikolic 6, 8. Seirawan4 1/2. BAYONNE Vrouwen, eerste ronde: Field (VSl) Chabalgoi- ty (Bra) 6-3 6-3, Laval (Fra) - Loosemore (GBr) 1 -6 6-4 6-2, Appelmans (Bel/4) - Mothes (Bra) 6-2 6-1 Wasserman (Bel) - Bartos (Zwi) 6-3 6*2, Tauziat (Fra) - Strandlund (Zwe) 6-4 6-2. LEIPZIG Vrouwen, eerste ronde: Use (ZAf) Auer (BrD) 3-6 7-5 7-5, Strnadova (Tsj) - Halard (Fra) 6-1 7-6. Srubakova (Tsj) - Rajchrlova (Tsj) 4-6 6-4 6-4. Dubbelspel, achtste finales. Gregory/Magers (ZAf/VSn - Coorenqel/Hend (Ned/GBr) 6-3 6-2. DAVIS CUP, wereldgroep, hatve finales: Oostenrijk - Verenigde Staten 2-3. Skoff - Chang 6-3 7-6 4-6 4-6 3-6. Verenigde Staten speelt van 30 november tol en met 2 december in Saint-Petersburg (Florida) in de finale tegen Australia. Lichtinstallatie bij Zuiderkwartier LEIDEN De korfbalverenigin gen De Danaïden en Zuiderkwar tier nemen morgenavond officieel de nieuwe lichtinstallatie in ge bruik op hun terrein aan de Mont- gomerystraat. De Leidse wethouder van sportzaken Hettinga is uitgeno digd om de openingshandeling te verrichten. De lichtinstallatie wordt die avond beproefd tijdens een demon stratiewedstrijd tussen de eerste teams van De Danaïden en Zuider kwartier. Het duel, dat om 20.00 uur begint, zal in twee vakken worden gespeeld. Spelers en toeschouwers krijgen zo de mogelijkheid zich een weloverwogen oordeel te vormen in de hernieuwde discussie over de af- schaffing van het middenvak. GOLF - De Nederlanse Golf Fede ratie heeft vier spelers afgevaardigd naar de strijd om de wereldtitel voor amateurs, van 25 tot en met 28 okto ber in Christchurch (Nieuw-Zee- land). Het kwartet wordt aange voerd door Rolf Muntz en bestaat verder uit Michael Vogel, Rick Ruts en Stephan Lovey. Wilt u iets melden? Bel 071- 161424 (Wim van Duivenbode) zondag tussen 18.00 en 18.45 uur. Of schriftelijk naar Postbus 54, 2300 AB Leiden. Het team van Hillegom heeft bij het WK-touwtrekken in Slag haren een bronzen medaille ver overd Marian Vlasveld (Oud Ade) werd derde bij rolskiwed- strijden in het Haagse Zuiderpark Bij voetbalvereniging Ter Leede kreeg de heer P. Boon de zilveren KNVB-speld uitgereikt door afdelingsvoorzitter Van der Veen Meerstadt. Dit vanwege 2ijn verdienste voor de Sassenheimse club Badmintonvereniging Dri ve uit Leiden houdt op zaterdag 29 september om 11.00 uur een Open Dag in de Scholengemeen schap De Vlietschans aan de ApoÜolaan De amateurvoetbal competitie in het seizoen 1991- 1992 begint op in het weekeinde van 7 en 8 september 1991 De eerste Leidse Petanque Club He- leboule bestaat 10 jaar. Er is een receptie op 28 september om 16.30 uur in de tent op het Arse naalplein De Schipholloop (over 61 kilometer) wordt dit jaar gehouden op zondag 11 novem ber Doelman Mike Soyer van Wilhelmus is voor lange tijd door een ernstige schouderblessure uitgeschakeld De amateurs Ri chard van Kempen, Tom de Jong, Jan Hendrik Lagerweij, Eric Bos en Erwin van Diest, bijgestaan door liefhebber René van der Salm, zullen Swift/Casba zater dag in Almere vertegenwoordi gen bij de NK voor wielerclubs In Katwijk zijn ze bezig met een onderzoek waarom er nog steeds geen korfbalclub is in de gemeen te. Het blijkt nu dat er veel Kat- wijkers elders hun geliefde sport beoefenen Bij een indoor-rol- stoelwedstrijd in Aalsmeer be haalde Michel Jonkman (Oude Wetering) een vierde plaats. Win naar werd Arco de Graaf uit Den Burg Op zaterdag 6 oktober neemt de Leiderdorpse Petan- queclub De Boulende Stier in de Van der Marckstraak een Bou- lodrome in gebruik. Wethouder Huigen verricht om half drie de officiële handeling 'Mister War- munda' Wim van Velzen ontving de Gouden NKS-speld. Van Vel zen is al 45 jaar actief voor de War- mondse voetbalvereniging Cees Segaar uit Sassenheim staat aan de leiding van het Nationaal Nederlands Slalomklassement bij de standaard produktiewa- gens De Korfbalbond over weegt de invoering van de blauwe kaart. Dit om verloop onder de scheidsrechters tegen te gaan Niet alleen Pijnenburg (Tilburg) en Swift/Casba (Leiden) pro moveren naar de hoogste wieler- klasse. Ook Het Zuiden (Eindho ven) mag als derde promoveren. Ij De Bollenstreek eindigde op de zestiende plaats Armanda Lai- ne (Purmerend), Danielle Guapa (Hillegom) en Clark Buitenzorg 5 (Medenblik) wonnen de afgelo pen week een kortebaandraverij. Deze week is Lisse (donderdag) aan de beurt Zondag 30 septem ber is de Dam tot Damloop van Amsterdam naar Zaandam De KNVB afdeling Leiden bestaat in 1993 90 jaar. Er zullen in dat jaar enkele activiteiten plaatsvinden De Warmondse wielrenner Pas- cal Vergeer staat in de belanstel- i ling van Koga Miyata Op dins- I dag 9 oktober start bij de KNVB j afdeling Leiden een cursus club- grensrechter Martin Schalkers is opgenomen in de ploeg van De Bollenstreek, die deelneemt aan de NK wielrennen in Almere. Marco Vermeij (Lisse) komt voor Tempo Soest uit. Hij heeft de steun van de profs Theo de Rooy en Jean Paul van Poppel Spor tief Leiden loopt op dinsdag 2 ok tober massaal mee met de Taptoe Op 1 januari gaan de Nederland se Rijwiel Toer Unie en de Ko ninklijke Wielren Unie samen. De toeractiviteiten worden nu onder de naam Nederlandse Toer Fiets Unie voortgezet Voetballer Car lo Wisse (Blauw Zwart) loopt sta ge bij Club Deportivi Catolica de Santiago in Brazilië Ter gele genheid van het 10 jarig bestaan van het radioprogramma Man en Paard zal de KRO op donderdag 11 oktober een live-uitzending verzorgen van schaakclub De Zwarte Pion uit Lisse. De uitzen ding begint om 18.30 uur op radio 2 De Leidse voetbalclub LFC Organiseert in de wintermaanden een drietal zaalvoetbaltoernooi en. Op 30 december is het senio- rentoernooi en op 13 januari komt de jeugd in actie. Als laatste (13 fe bruari) staat het Henk de Bolster- toernooi gepland Zaterdag 29 september zal de IJssport Vereni ging Leiden het schaatsseizoen openen met een instuif. Aanvang 11.00 uur Gymnastiekvereni ging Nieuw Brunhilde uit Leiden zoekt een leider De voetbal clubs SV Voorschoten en Docos hebben een prachtig verzorgd in- fo-blad uitgegeven Op 24 okto ber spelen twee jeugd-elftallefjes van De Sleutels bij Ajax. Bij de zelfde club heeft Ger Scheffer Dries Schreuder opgevolgd als secretaris Renbaan Duindigt start morgenmiddag om 14.30 uur met de British Airways-prijs. Zondag zijn de wedstrijden om de Data Copy Cup In zwembad De Zijl (Leiden) worden om 15.00 uur zwemwedstrijden gehouden De Noordwijkse wielrenner Nico Al- torf heeft in Amsterdam een wed strijd voor liefhebbers gewonnen. Aloys Goossen (Leiden) werd tweede BINNENLAND/BUITENLAND ECONOMIE LUSAKA (IPS/Rtr.) - De president van Zambia, Kenneth Kaunda, is gezwicht voor de druk vanuit de bevolking om een meer-partijenstelsel in te voeren. Volgend jaar oktober zal het meer-partijen- stelsel worden ingevoerd en zullen er presidentsverkiezingen worden gehouden. Daarmee is ook het referendum over herinvoering van het meer-partijenstelsel, dat in augustus 1991 zou worden gehou den, van de baan. Kaunda deed zijn mededeling tij dens een vijf uur durende toespraak op het 25ste congres van de Ver enigde Nationale Onafhankelijks- partij (Unip), de partij die in Zambia al 17 jaar de alleenheerschappij heeft. Kaunda, die sinds de onaf hankelijkheid van de Britten in 1964 president is, had eerder gezegd dat pluralisme zou leiden tot chaos. Ook heeft hij gezegd niet te den ken aan aftreden omdat de in crisis verkerende economie in het land zijn sterke hand nodig heeft om er weer boven op te komen. Geweld dadige demonstraties in juni tegen de verhoging van de levensmidde- lenprijzen vormden de inleiding tot de huidige veranderingen. Opposi tieleiders in het hele land hebben tijdens demonstraties de regering van corruptie en grote fouten be schuldigd, terwijl zij steeds luider roepen dat Kaunda moet opstap pen. Kaunda zei er alle vertrouwen in te hebben dat de Unip bij de ko mende parlementsverkiezingen alle zetels wint. Als gevolg van de invoe ring van een nieuwe grondwet wordt het aantal parlementszetels uitgebreid tot 150. Hij ging ook uit gebreid in op de wijzigingen, waar in de nieuwe grondwet voorziet. In de nieuwe grondwet zal er een volle dige scheiding zijn tussen wetge vende, uitvoerende en rechterlijke macht. Er zal een gerechtshof voor grondwetszaken in het leven wor den geroepen, dat de president en het parlement kan controleren op machtsmisbruik. DEN HAAG (GPD) - Onder de Nederlandse tandtechnici is beroering ontstaan over een groot contract, dat het Haagse ziekenfonds Haag landen heeft gesloten met twee tandtechnici. Door de overeenkomst kan het fonds zijn verzekerden kronen en bruggen aanbieden, die tot 170 gulden goedkoper zijn dan gebruikelijk. De kunsttanden worden gemaakt in het laboratorium, die beide Haagse tandtechnici in War schau hebben opgericht. Tijdens de presentatie van het plan, maandagavond in Zoetermeer, heeft voorzitter J. Geuzebroek van de Vereniging van Laboratorium- houdende Tandtechnici in Nederland (VLHT) gedreigd met het roye ment van de twee Haagse leden, R.S.T. Gerding en N.F.A. Voit. Vol gens de verenigingsvoorzitter kunnen zij met hun Poolse produkten niet voldoen aan de in ons land geldende kwaliteitseisen voor tandpro theses. De VLHT vreest daarnaast voor uitholling van de branche, wanneer werk dat tot nu toe in Nederland werd verricht wordt uitbe steed aan landen met lage lonen. De betrokken tandtechnici bestrijden de kritiek op de kwaliteit van de Poolse kronen. Gerding. "Onze medewerkers in Warschau krijgen een opleiding, die haast nog beter is dan die in Nederland. Wij bieden een tweejarige dagopleiding, gevolgd door een praktijkopleiding van vijfjaar. Pas daarna treden de technici bij ons in vaste dienst, en dan komen zij eerst nog voor drie maanden naar Den Haag." De Nederland se opleiding bestaat uit een vierjarige combinatie van praktijkwerk en scholing. Over het tumult en een dreigend royement door hun contract met Haaglanden zegt Gerding, dat er waarschijnlijk sprake i9 van enige broodnijd bij de collega's van de VLHT. De tandtechnicus vreest niet voor problemen, wanneer hij en Voit uit de VLHT worden gezet: "Ook niet-lcden zijn gebonden aan de algemene leveringsvoorwaarden, zoals die door de vereniging zijn opgesteld. Haagse tandartsen, die on ze kronen willen betrekken, kunnen dat onder dezelfde condities doen wanneer wij zijn geroyeerd." De president zal niet langer de macht hebben om parlementsleden te benoemen. Het Zambiaanse par lement heeft nu 135 leden, van wie er tien worden benoemd door de president. Ook zal een president niet langer de macht hebben het parlement te ontbinden. President Kaunda zei dat zijn po litieke ommekeer een gevolg was van de demonstraties voor invoe ring van het meer-partijenstelsel, waaraan steeds meer mensen deel nemen. Volgens Kaunda zou de groeiende onrust in het land leiden tot "politieke verwarring en anar chie". Maar Kaunda, die algemeen be kend staat als een groot politiek strateeg, heeft tegelijkertijd maatre gelen aangekondigd die erop zijn gericht zijn felste tegenstanders de wind uit de zeilen te nemen. Zo zul len vakbonden in de toekomst niet langer verplicht zijn zich aan te slui ten bij de ZCTU, de nationale over koepelende organisatie. De ZCTU vormt een belangrijke machtsfactor in Zambia en de voorzitter van deze organisatie, Frederick Chiluba, is een van de leiders van de campagne voor invoering van het meerpar- tijenstelsel. PARIJS Een bulldozer van een vuilverwerkingsbedrijf ruimt de geïmproviseerde vuilstort op die Parijzena- ren hebben aangericht op de plaats waar in de toekomst de Franse nationale bibliotheek verrijst. De Franse vuil nismannen zijn al enige tijd in staking. (foto EPA) HAVANA (AFP/Rtr) - Het aantal kranten en tijdschriften in Cuba zal met ingang van 1 oktober drastisch worden ingekrompen als gevolg van beperking van de papieraanvoer door de Sovjetu nie. Van de vier landelijke dagbla den zal alleen de partijkrant 'Granma' niet worden geraakt door de papierschaarste. Het vak bondsorgaan 'Trab^jadores' en het dagblad van de communisti sche jeugdbeweging, 'Juventud Cuba maakt van krant weekblad Rebelde', zullen worden omge vormd in weekbladen. 'Bastion', de krant van het Cubaanse leger, wordt tijdelijk opgeheven. Het populaire tijdschrift 'Bohe mia' en de 15 provinciale dagbla den zullen worden ontzien "voor zover ze niet de papierbehoefte van de landelijke pers aantasten", aldus een regeringscomnguniqué. De Cubaanse pers, die voor haar papieraanvoer geheel afhan kelijk is van de Sovjetunie, is het tweede slachtoffer van leveran tiebeperkingen door Moskou. In augustus werd het Caribische ei land al getroffen door drastisch verminderde olietoevoer. OSLO (GPD) - Het politieke lot van de Noorse premier Jan Syse hangt aan een zijden draad. De grootste, sociaal-democratische op positiepartij eiste gisteren een onaf hankelijk onderzoek naar mogelij ke fraude van Syse. De arbeiders partij is niet tevreden met eerdere conclusies van een onafhankelijk accountantsbureau en de promi nente belastingjurist Hakon L6- chen. In een rapport stellen zij dat de premier slechts "kleine onregel matigheden" had gepleegd. Syse zag daarom afgelopen weekend geen "ernstige reden" om op te stappen als regeringsleider. Een af treden dat volgens de Noorse kies wet ook de val van het kabinet tot gevolg zou hebben. De conservatieve bewindsman kwam vorige week in opspraak door onthullingen in de Noorse krant 'Verdens Gang' dat de pre mier in drie jaar geen jaarverslagen van zijn twee bv's had afgeleverd aan de Kamer van Koophandel. Daardoor had Syse de vennoot- schapswet overtreden. Een dag la ter werd duidelijk dat de premier zijn boekhouding liet controleren door een niet-erkende accountant en persoonlijke vriend. De Noorse premier bracht in 1987 bovendien zijn twee riante wonin gen onder in besloten vennoot schappen. Deze transactie bespaar de hem nog hetzelfde jaar 1,2 mil joen gulden in belastingen. Gelijk tijdig werd de officiële waarde op papier teruggebracht naar 700.000 gulden. Opvallend laag, aldus Noor se makelaars, die de werkelijke waarde van de historische panden op 10 miljoen gulden schatten. De premier raakte nog meer in moeilijkheden toen bekend werd dat hij samen met zijn zwager 50.000 gulden had geleend uit een van zijn eigen firma's. Deze kredietverle ning aan zichzelf was verboden om dat het bedrijf verliesgevend was op papier. Syse bagatelliseerde eerst de overtredingen door het te vergelij ken met "iets te hard rijden met een auto". Later liet hij zich ontvallen dat liefst 30.000 Noren hun jaarver slagen niet opsturen en hij als staatschef geen tijd had zijn eigen fi nanciële zaken naar behoren te be heren. En dat, schreven de media, terwijl hij onlangs op een partijcon gres had opgeroepen tot een hogere moraal in het bedrijfsleven. Het rapport dat Syse vrij pleit van elke vorm van "onrechtmatige ver rijking", wordt door experts en de oppositiepartijen intussen scherp gekritiseerd. Ook onafhankelijke juristen die in opdracht van de soci aal-democraten het rapport onder zoeken, komen tot andere conclu sies dan de samenstellers. Twijfel is vooral gerezen over een van de meest wezenlijke punten in de affai re: heeft Syse financieel voordeel gehad met zijn transacties? Belastingfraude In opdracht van het openbaar mi- nisterie onderzoekt ook de fiscus of er sprake is van belastingfraude. Gelijktijdig wil de minister van bin nenlandse zaken en leider van de li berale centrumpartij Johan Johans- sen een debat over de kwestie in het parlement. Volgens de fractieleider van de'arbeiderspartij, Gro Harlem Brundtland, zal de zaak-Syse nog lang de Noorse politiek beheersen. En is er met het eerste rapport nog lang geen punt gezet achter deze af faire. Al deze zomer kwam Syse in ops praak rond zijn rol bij de privatise ring van een nationale accufabriek. Later bleek dat hij financiële belan gen had in de firma. Dit leidde ertoe dat hij zich in het parlement niet langer met de affaire mocht bemoei- Groen links: NAVO en Warschaupact op laten gaan in CVSE DEN HAAG (GPD) Groen Links meent dat NAVO en Warschaupact in 1995 moeten zijn opgeheven. Bin nen het kader van de Conferentie over vrede en Samenwerking in Eu ropa (CVSE) dienen de veiligheids aspecten binnen en buiten Europa te worden geregeld. De CVSE moet daarvoor wel worden uitgebouwd en er dient een CVSE-parlement te komen. Met die stelling erkent Groen Links dat de Verenigde Staten een rol moeten hebben in het toekom stige Europa. Totnogtoe oordeelden fractie en partij afwijzend over eventuele Amerikaanse bemoeie nis. Groen Links verwerpt met deze ideëen, die deze week tijdens een conferentie zullen worden gepre senteerd de optie die vele westerse landen kiezen voor de toekomstige veiligheidsstructuur van Europa. De partij is falikant tegenstander van het plan om de NAVO van een militair bondgenootschap 'om te bouwen' tot een politiek forum. Ook het optuigen van de Europese Gemeenschap met een militaire, veiligheidspolitieke poot wordt door Groen Links van de hand ge wezen. De 35 CVSE-landen (alle Europe se landen zonder Albanië en met de Verenigde Staten en Canada) die nen op het niveau van de ministers van defensie en buitenlandse zaken trum' wordt bepaald of en hoe een multinationale brigade moet wor den ingezet. Van een rol als 'politie agent' bij conflicten buiten Europa wil Groen Links niet weten. Daar ligt in de eerste plaats voor de Ver enigde naties een taak weggelegd. Roemenen moeten toch het land uit ZWOLLE (ANP) - De fungerend president van de rechtbank in Zwolle, mr J.E. van den Steenho- ven-Drion, heeft besloten dat drie asielzoekende Roemenen hun her zieningsverzoek niet in Nederland mogen afwachten. Hun eis in kort geding hieromtrent werd gisteren afgewezen. De drie asielzoekers kwamen in het nieuws toen de rechtbank in Assen op 21 augustus hun inbewaringstelling na de eerste afwijzing van hun asielaanvraag goedkeurde. Het Gerechtshof in Leeuwarden besloot op 6 septem ber dat de Roemenen de beslissing in kort geding wel in vrijheid moch ten afwachten en hief de bewaring op. In haar vonnis stelt Van den Steenhoven-Drion dat de vlucht motieven van de Roemenen ontoe reikend zijn om hen als vluchtelin gen of asielzoekers aan te merken.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 18