Kabinet wil lagere lasten en subsidies Salarisadministratie? HIIIIIHIIIIIII Golfoorlog geeft goud iets van zijn glans terug SER-aclvies over regeringsbeleid gevraagd Kapucijner paters steken geld in sociale9 bedrijven Leden Industriebond FNV: acties bij Philips Pond sterling keldert, beurzen duiken dieper Olieprijs naar nieuw record ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1990 DEN HAAG (GPD) Het kabinet heeft de Sociaal-Economische Raad om advies ge vraagd over een verlaging van belastingen en premies (collectieve lasten) bij een gelijktij dige vermindering van overheidssteun aan burgers en bedrijven. Daarbij zal vooral worden gelet op mogelijkheden aan te geven, waar- plaatst. Een opgave voor het over- de vraag of de subsidies hun doel door er meer mensen in ons land heidsbeleid, maar ook zal een zwaar bereiken. Dit blijkt uit de advies- aan werk worden geholpen. An- beroep worden gedaan op de eigen aanvrage van minister Andriessen driessen wijst hierbij op het snel verantwoordelijkheid en aanpas- (economische zaken) aan de SER stijgende aantal vacatures gekop- singsbereidheid van bedrijfsleven over het sociaal-economisch beleid Pe^d aan de noodzaak om meer en burgers", aldus de bewindsman. in de jaren 1991-1995. mensen aan het werk te krijgen ge- Het kabinet wil het SER-advies zi.en de vergrijzing van de samenle- gebruiken bij de zogenoemde mid- v'ng en het betaalbaar houden van term review, de tussenbalans die de overheidshuishouding: herintre- het kabinet begin 1991 opmaakt, ding van langdurig werklozen, ar- waarbij vooral wordt gekeken of het beidsongeschikten en vrouwen. DEN BOSCH (GPD) Kleinere on dernemingen met minstens tien en hooguit tweehonderd werknemers kunnen voor geld en goede raad te recht bij de stichting Stimulans in Den Bosch. Geld om het eigen ver mogen te versterken, als bijvoor beeld het bedrijf door een explosie ve groei in financieringsproblemen komt. En goede raad vooral op soci aal gebied. Maar men krijgt het een niet zonder het ander. De onderne mer die risicodragend kapitaal aan pakt van Stimulans, verplicht zich tevens die goede raad ter harte te nemen en serieus werk te maken van zaken als de kwaliteit van de ar beid, medezeggenschap en werkne mersparticipatie. In december is het tien jaar gele den, dat Stimulans, stichting tot sti mulering van de werkgelegenheid en de democratisering in het be drijfsleven, door de Orde der Kapu cijnen in het leven werd geroepen. Als gevolg van steeds meer sociale voorzieningen, zoals de aow, en be taalde banen ontvingen de sober le vende paters meer geld dan zij uit gaven. Zij besloten hun spaarcen ten te investeren in de strijd tegen de destijds alsmaar groeiende werk loosheid. Zo ontstond de eerste par- ticipatiemaatschappij op ideele mulans het accent verscholen van grondslag, waaraan tegenwoordig behoud van werkgelegenheid naar 27 orden en congregaties deelne- verbetering van het sociaal beleid, men en die daarnaast wordt ge- "Stimulans kijkt naar het hele soci- steund door drie protestantse in- ale beleid van de onderneming en stellingen en een aantal particulie- ook naar maatschappelijke aspec- ren. ten. Dat doe ik door naar zo'n be drijf toe te gaan en met werknemers In de eerste jaren lag de nadruk te praten. Daarin onderscheiden wij vooral op werkgelegenheid. Het be- ons van andere participatiemaat- kendste voorbeeld is de wollen-de- schappijen die alleen met het mana- kenfabriek AaBe in Tilburg. Het be- gement praten' vertelt directeur drijf deelde in de algemene malaise Ton van Rooij. die in de jaren zeventig detextielnij- in de beoordeling weegt ook mee. verheid teisterde. Van de 2000 wat een onderneming maakt en hoe werknemers die AaBe in 1971 telde, (milieuvriendelijk) dat gebeurt. Zo waren er in 1980 nog maar 185 over. werd het verzoek van een bouwer En ook voor hen dreigde ontslag, van luxe jachten afgewezen. "Zo'n Stimulans heeft toen in 1982 geld in activiteit dient geen belangrijk het bedrijf gestoken en vandaag de maatschappelijk doel. Het zou ook Sindsdien is in de aanpak van Sti- vreemde indruk maken, als je het bouwen van luxe jachten ging steunen met geld dat bijeen is ge- Stimulans financiert per partici patie maximaal een half mihoen gulden door het nemen van een minderheidsbelang m het aande lenkapitaal plus het verstrekken van een achtergestelde lening. Deze versterking van het eigen vermogen maakt doorgaans ook banken toe schietelijker met krediet. Stimulans wil de aandelen na uiterlijk tien jaar bij voorkeur overdragen aan de werknemers van het bedrijf. Failliet De stichting heeft de afgelopen ja ren aan totaal 46 bedrijven financië le ondersteuning gegeven. Daarvan zijn er acht failliet gegaan, terwijl met tien de samenwerking is beëin digd. Op dit moment participeert Stimulans in 28 bedrijven met onge veer 1200 werknemers. Stimulans heeft een 'pot' van ruim 15 miljoen gulden, waarvan nu 5 miljoen vastzit in participaties. "Wat dat betreft zou het aantal parti cipaties kunnen worden verdub beld. Maar dan moeten zich wel vol doende geschikte bedrijven aandie- kabinetsbeleid voldoende resulaten heeft afgeworpen. Aan de hand van die balans wil de ministerraad be- Andriessen schetst een vrij som ber beeld van de toekomst. Hij noemt 'een miljardenproblematiek' kijken of het beleid moet worden die in de jaren na 1991 ontstaat. bijgesteld. Andriessen geeft te ken nen dat dan ook zaken als budget beleid, inkomensontwikkeling, in komensbeleid en werkgelegen heidsbeleid aan de orde moeten ko men, afzonderlijk en in samenhang. Andriessen wijst erop dat de SER bij het advies voor de periode 1988- 1992 al eens een onderzoek bepleit te rond subsidies, fiscale aftrekpos ten en lagere belastingtarieven. Sindsdien heeft de commissie-Oort zich gebogen over de vereenvoudi ging van het belangstelsel en is nu de commissie-Stevens ingesteld, die een verdere belastingoperatie moet voorbereiden. Die commissie zal echter niet kijken naar de moge lijkheden om financiële steun die de overheid op talrijke terreinen en in talloze vormen geeft aan burgers en bedrijven, te beperken. In de adviesaanvrage vraagt de minister de'SER ook om concrete Michelin diep in de rode cijfers PARIJS (ANP) Het Franse ban denconcern Michelin heeft voor het eerst sinds 1984 een verlies geleden. De bandenproducent behaalde in de eerste helft van 1990 een negatief resultaat van 388 miljoen frank (130,3 miljoen gulden), tegenover een winst van 1,62 miljard frank (544,3 miljoen gulden) over dezelfde periode van 1989. In het resultaat van 1990 zit volgens de directie een potje van 117,6 miljoen gulden be stemd voor de bestrijding van de kosten voor het social plan, zo heeft Michelin bekendgemaakt. Het bandenconcern maakte eind juni bekend 2260 werknemers kwijt te willen, ruim tien procent van het totaal. Op de aandeelhoudersverga dering eveneens in juni verklaarde topman Francois Michelin dat het bedrijf twee of drie moeilijke jaren voor de boeg heeft en dat er voor het eerst sinds 1984 een verlies kan op treden. In 1989 noteerde de banden producent nog een winst vèn 2,65 miljard frank (788 miljoen gulden) op een omzet van 55,25 miljard frank (16,4 miljard). Het lijdt derhalve geen twijfel dat het bereiken van de doelstellingen qua budgetten, het veiligstellen van de aanhoudende groei van inkomen en werkgelegenheid, alsmede ook het verwezenlijken van de doelstel lingen op het vlak van het milieu, het beleid voor een grote opgave 'Milieuheffing bezorgt bedrijf dubbele kosten' DEN HAAG (ANP) - Waarne mend NCW-voorzitter Timmer heeft zijn laatste optreden in de Sociaal-Economische Raad (SER) aangegrepen om van leer te trekken tegen 'regulerende milieuheffingen' voor de bedrij ven. "Ook de accijnzen op alco hol en tabak zijn opgezet als re gulerende heffing, namelijk om het gebruik van alcohol en ta bak terug te dringen. In de prak tijk is hef echter een aantrekke lijke inkomstenbron voor de overheid". Timmer (die in de SER wordt opgevolgd door oud-minister Ruding) voorzag tijdens een de bat over de uitvoering van het aangescherpte milieubeleids plan (NMP-plus) dat een onder nemer op dubbele kosten wordt gejaagd: "Hij moet eerst de re gulerende heffing betalen en als hij maatregelen gaat nemen om die te ontlopen ook nog de kos ten van die maatregelen". Directeur Zalm van het Cen traal Planbureau (een door de regering aangewezen 'Kroonlid' van de SER) is hij juist voor re gulerende heffingen. Milieukos ten worden dan volgens hem niet betaald uit belastingen en premies, maar in de vorm van hogere prijzen voor de produk- ten. Zalm betreurde juist dat "praktische toepassing van re gulerende heffingen uitblijft in het NMP-plus". EINDHOVEN (ANP) Leden van de Industriebond FNV die de Eindho- vense proeffabriek van Philips voor superchips werken gaan actie voeren als de onderneming niet tegemoet komt aan een aantal eisen. Dat werd gis teren duidelijk tijdens een ledenvergadering van de bond. Philips wil de fabriek nog voor het eind van dit jaar sluiten. Voor de werknemers die niet elders aan de slag kunnen dreigt collectief ontslag met ingang van 1 april. De Industriebond FNV eist dat Philips de fabriek een jaar langer openhoudt. Dan is er volgens de bond voldoende tijd om voor iedereen ander werk te vinden. Philips weigert op dit voorstel in te gaan omdat het risico dan veel te groot is dat er kennis verloren gaat. Philips wil de produktie van chips, op basis van de in Eindhoven opgedane kennis, voortzetten in Nijmegen. Het overbrengen van die kennis moet snel gebeuren, vindt Philips. Verder eist de Industriebond FNV dat de genoemde datum van 1 april van tafel verdwijnt. Ook daar voelt Philips niets voor, zo liet een woord voerder van de onderneming eerder deze week weten. Volgende week wordt het overleg tussen Philips en de bonden voortgezet. Weigert Philips dan op de eisen van de Industriebond FNV in te gaan dan volgen acties, zo is gistermiddag op de door 70 leden bezochte vergadering besloten. Om wat voor acties het gaat wilde bestuurder J. Cuperus niet zeggen. "Er moet een element van verrassing overblijven", aldus Cuperus. SCHEVENINGEN - De handel AMSTERDAM (UCN/ANP) - Op boven de psychologisch belangrij-' de Europese wisselmarkten heeft ke 2000-grens staan op 2025.5. het pond sterling gisteren voor op- De DAX-index op de Westduitse schudding gezorgd. Op de Amster- beurs sloot in de middag op het damse valutavloer was het pond laagste punt van het jaar. De DAX aan het slot van de handel ruim vier eindigde op 1446,57, een verlies van cent lager op 3,2820 gulden tegen io,94 punten. Eerder in de handel een slot van 3,3275 gulden op don- ging de Frankfurtse graadmeter on derdag. deruit met een verlies van ongeveer De markt werd onderuit gehaald 43 punten (3,2 procent), door de opmerkingen van de Britse Op de Parijse handelsvloer is de premier Thatcher, tijdens haar be- CAC-40 index iets hoger gesloten zoek in de Zwitserse stad Bern. Vol- met een winst Van 2.93 punten op gens de premier moet de inflatie in 1543.53. Daarvoor was de CAC weg- het Verenigd Koninkrijk verschei-' gezakt tot 1502,99 punten, het laag- dene procenten afnemen, voordat ste punt van dit jaar. De Parijse Londen tot het Europese Monetaire koersmeter heeft deze week in to- Stelsel (EMS) zal toetreden. De hui- taal zeven procent in moeten leve- dige inflatie in het Verenigd Ko- ren. Voor de Franse handelaars was ninkrijk ligt nu boven de tien pro- dit de slechtste week na de invasie cent. Na de mededeling van That- van Kuwayt door Irak op 2 augus- cher had de markt voorlopig geen tus. vertrouwen meer in het pond. Mas- De Brusselse index stortte giste- sale dumpacties riepen de centrale ren in. De index zakte 6.6 procent banken van de Verenigde Staten, tot 5113,75 punten en bereikte daar- Groot-Bnttannië en de Bondsrepu- door het laagste punt sinds meer bliek op het toneel, zo vertelden dan twee jaar. handelaren. De dollar kon zich handhaven bo- aan het strand is aan zijn eind. Met ven de 177 gldden. Qp de wissel. de storm ban gsferen kwam nog markt in Amsterdam zakte de koers slechts een spaarzame wandelaar aan het eind van de handel iets ,e_ langs. Sterker nog: de strandtent- j 773„ gulden, De goudprijs houders mochten bh] zijn dat het de laatste dag van de week een paar dollar omhoog. Het goud sloot op de markt van Zurich op 391,50 dollar per ounce (31,1 gram) tegenover een slotprijs van 387,50 dollar op donderdag. De Europese beurzen hebben gis teren onder sterke druk gestaan door het conflict in het Midden- Oosten. Na de toespraak van Sad dam Hussein dat de Irakezen zich moeten bereiden op een oor- 5,5 procent meer UTRECHT (ANP) - De Vervoers- bond CNV (15.000 leden) claimt voor volgend jaar 5,5 procent ruim te voor verbetering van de arbeids- NEW YORK (KRF/UPI) - Op de oliemarkt van New York zijn de olieprijzen gisteren sterk omhoog gegaan. Na de dreiging van Saddam Husayn raakte de handel op de olie- markt in een stroomversnelling. Ook het naderen van het wintersei zoen op het noordelijke halfrond laat de prijzen oplopen. De prijs voor West Texas Inter- voorwaarden in de lenoerZector. >°6- de koersen op de Eu- medla?e. Newyorks meest verban De bond wil 3,5 procent gebruiken ~ste resiani wu ae v^in v-Dona georuiKen t voor verbetering van de kwaliteit mes-index naar ztjn laagste punt m b- zeventien maanden tijd. De FT-100 van de arbeid, scholing en werkge- legenheid. De FNV eist een kwari bereikte een voorlopig dieptepunt met een daling van 48,9 punten. Na- procent meer. NOB Wegtransport, de grootste werkgeversorganisatie in het be- roepsgoederenvervoer, staat afwij zend tegenover de looneisen van de dat de handelaren over de eerste schrik heen waren gekomen, zorg den koopjesjagers voor een herstel. Londen mocht op de laatste dag van Z.C11U ICKCIIUVCI UC 1UU11C1SC11 Vdll UC I li- 4 1 Vervoersbonden van FNV en CNV. de week zefs meteenplusje Alleenstaanden 28 en 65 jaar met een laag inkomen uitstek. In tijden van crisis en oor gaan er volgend jaar ongeveer 25 log kochten veel mensen dit blin- gulden netto per maand op achter- kend edelmetaal. Nog iets daarvan t~"~ 1 4 is nu nog waarneembaar: in onzeke- uit. De ministerraad is gisteren ak koord gegaan met dit voors minister Kok van financiën. Herkeuring Werknemers die medisch onge schikt worden bevonden om hun werk te blijven doen. kunnen een herkeuring ondergaan bij een com missie van drie artsen. Het oordeel tijd komt de inval van die commissie zal bepalend zijn sein in Kuwayt koord gegaan met^dit voorstel'van re omstandigheden vluchten 1 gers wel weer in goud en stijgt de koers. De Golfoorlog heeft goud zelfs wel iets van zijn oude glans te ruggeven. Na enkele jaren slappe handel en een prijsdaling van 37.000 naar 22.000 gulden per kilo in tien jaar Saddam Hus- de handel als voor de toekomst van de gekeurde, een geschenk uit de hemel. De De ministerraad is gisteren akkoord goudprijs komt weer in beweging, gegaan met dit herkeuringsbesluit Bij Drijfhout in Amsterdam staat de arbeidsomstandighedenwet van telefoon zelfs roodgloeiend. "Ik minister De Vries (sociale zaken en hoorde op het nieuws dat goud 2 werkgelegenheid). Gasverbruik Ruim 850.000 Nederlandse gezin nen hebben vorige stookseizoen meegedaan met de actie Zuinig Sto ken/Zuinig Aan. Dat blijkt uit een onderzoek van de VEGIN (verenig de gasbedrijven) en VEEN (electri- citeitsbedrijven). De helft van die gezinnen heeft bespaard op het gas verbruik, een derde op het elektrici teitsverbruik. De besparingen lo pen per huishouden uiteen. Ruim de helft van het aantal deelnemers kerheid biedt. Wat moet ik doen, meneer?". Toch reageren klanten terughou dender dan zo'n tien jaar geleden, toen de oorlog tussen Iran en Irak uitbrak. In een mum van tijd steeg de prijs van 14.000 naar 37.000 gul den per kilo. Toen bood goud nog bij uitstek zekerheid voor de daar naar zoekende belegger. Door de ja renlange prijsdaling hebben som migen echter flink verlies geleden. Het blindelingse vertrouwen in het edelmetaal is danig aangetast. De klanten die nu driftig bellen zegt meer dan 200 kubieke meter zyn geen nieuwkomers in de goud gas te hebben bespaard. Benzine/diesel De NOVOK, de organisa JHb uwultl6tllu standige oliehandelaren, en Shell edelmetaalbedrijf zitten de hande- delde oliesoort, voor levering in r vember verliet de markt met een winst van 2,01 dollar op 35,43 dollar per vat (159 liter). Daarmee bereikte de notering van WTI het hoogste slotpeil sinds de start van de Ne- wyorkse Nvmex in 1983. Net dertig minuten vóór het slot van de handel noteerde WTI-november een voor lopig hoogtepunt van 35,60 dollar, een winst van 2,18 dollar per vat. punten sluiten en bleef daarmee net °P ,de L°ndensJ K Petroleum Exchange (IPE) stegen noteringen t0t het hoogste peil in negen jaar tijd. In 1980 bereikte de gemiddelde olieprijs een niveau van veertig dollar door de islami tische revolutie in Iran en het uit breken van de Iraaks-Iraanse oor log. Brent-olie voor levering in no- meer goudkopers aan de balie, vember steeg tegen het einde van de Vooral het aantal deelmetaalreke- handel met 1,10 dollar naar 34,25 ningen neemt toe. De goudverkoop dollar per vat. van de HBU gebeurt momenteel De handel werd naast het drei- voor 90 procent aan rekeninghou- gende oorlogsnieuws uit Irak nog ders. De overigen bestellen hun eens extra gestimuleerd door het goud baar, aan de balie. naderen van het weekeind. Hande- Hoewel de situatie in de Golf een ^aren dekten op deze laótste han- aaneenrijging van onzekerheden delsdag hun posities af. We zien blijft en dus niet duidelijk is welke het toenemen van kooporders voor kant de goudprijs op gaat, nemen weekeinde in de verwachting veel klanten het zekere voor het on- dat er weI ,ets zou kunnen gebeu- zekere, zo meent handelaar Run- ren ^a de VTÜe dagen worden de beek. "Nu de prijs oploopt kopen ze contracten op maandag verkocht goud omdat ze een stijging ver- Volgens de vroegere olieminister wachten. Maar ook in de afgelopen van Saudi-Arabie, Yamani. kan bij jaren, toen de prjjs daalde, werden het uitbreken van een oorlog de bij ons genoeg rekeningen ge- prijs vooreen vat olie nog stijgen tot opend. Toen dachten ze bij 20.000 *est,g dollar. Momenteel produce- gulden per kilo: de prijs is nu zo ren de landen van de OPEC drie laag, nu kan ik slechts winst ma- rniljoen vaten olie per dag extra om zo het verlies van vier miljoen vaten van Kuwayt en Irak gedeeltelijk op te vangen. Meer belang stelling voor goud door de la ge prijzen: bij goudhandel Tin Sing in Singapore zijn legio mensen op ■zoek j koopje. ken" Bij de HBU komen nu veel klan ten om een stukje goud te kópen. Honderd gram voor 2500 gulden is het meest gevraagde produkt. Rijn beek waarschuwt dat er veel op het spel staat. "De olieprijzen stijgen en - het geld wordt minder waard. Men- WflO ltl iriPtflIpk ttYi sen vluchten in goud. Als alles in in WaU 111 "IClcUCTIVll U elkaar stort, hebben ze tenminste Bemiddeling over dig om zijn schulden af te lossen. Sterker nog, oliesjeiks uit het Mid- Heel onverstandig, laren aan het beeldscherm gekluis- denoosten, godkopers bij uitstek, terd. Nauwlettend houden houden keerden het edelmetaal de rug toe. hogen. Diesel, huisbrandolie en pe- ze het wereldnieuws in de gaten en Nog dit jaar dumpten Kuwayti's en Saudi's ruim honder tot goud op de nog goud". Toch had Rijnbeek een grotere klapper verwacht. "Het knalt niet zoals het hoort bij een cri sis. De lage prijs van de afgelopen jaren is daar de oorzaak van". Eevenals zijn collega Schuijt van AP) de firma Drijfhout verwacht Run beek dat bfi het uitbreken van een oorlog pas de echte klapper komt. Beide goudexperts beseffen dat ook iedere andere gebeurtenis van invloed kan zijn. Schuijt: "Ik herin- troleum gaan drie cent per liter in wachten onder meer of er een echt prijs omhoog. Vanaf maandag is de treffen ontstaat. "Pas dan kan de goudprijs flik stijgen, nu schom- adviesprijs voor een liter diesel aan o de pomp (zelftank) 121,8 cent. Voor melt-ie maar wat"* benzine super gelood en voor Euro- super ongelood gelden adviesprij- Terughoudend markt. Ze zetten hun fortuin om in dollars, 2.200.000.000.000 om pre cies te zijn. 2,2 biljoen dollar. sico van verkoop bloot gestaan oordeelt Hoewel een klein landje staat Ne- Schuijt. "Nederland is zuinig op derland tweede op de wereldrang zijn goud. Toen de Tweede Wereld- lijst. Wel werd de voorraad minder ner me dat enkele jaren president waard, doordat verschillende lan- Sadat van Egypte werd doodge- den grote hoeveelheden hebben schoten. Mensen werden bloedner- verkocht op de wereldmarkt. oorlog uibrak ontstond er veel op schudding over het vertrek van Ko ningin Wuhelmina naar Engeland. Maar het overvaren van de goud voorraad leverde geen discussie op. Bloednerveus veus en de goudprijzen schoten c hoog. Nog diezelfde avond zakte de zaak als een plumpudding in elkaar. Als morgen één Saudische soldaat Bij de Hollandse Bank Unie, een aan de grens een schot in de lucht De goudvoorraad van 13.000 kilo dochter van de ABN-bank. melden lost, kan de hele goudhandel weer weinig hoogtepunten, gezien vanuit economie en het land had geld no- in Nederland heeft nooit aan het ri- zich sinds een aantal weken steeds op z'n kop staan". zen (zelftank) van achtereenvolgens De laatste tien jaar kende de wereld voorraad. Het ging slecht met de 196 en 188 cent per liter. UTRECHT (ANP) - In het conflict over een aanvullingsregeling voor arbeidsongeschikten vanaf 55 jaar in de metaal- en elektrotechnische industrie is de hulp van een bemid delingscommissie ingeroepen. De commissie spreekt maandag met de werkgeversorganisatie FME en de industriebonden van FNV en CNV over een mogelijke oplossing van het conflict. De industriebonden dreigden een maand geleden hirevoorte gaan sta ken. Deze week liep de in de cao voorgeschreven afkoelingsperiode van vier weken af. De bonden heb ben hun kaderleden geraadpleegd over verdere stappen, maar wach ten met mededelingen over dat be raad totdat de bcmiddelingscom- missie zich over de zaak heeft uitge sproken. Uw salarisadministratie is bij ons in goede handen. C.A.O. s alsmede het R.B.S.-systeem hebben voor ons geen geheimen. Bespaar tijd en energie: laat het over aan onze specialisten. behorend tot de Arenthaij/Cheudron greep

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5