Streep door controle op mestbeleid Familie van vermisten ten prooi aan onzekerheid Verkrachter niet zomaar aan schandpaal nagelen' Beurs minder hoog, studenten woedend Stena Line ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1990 BINNENLAND PAGINA DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van landbouw is niet bevoegd de toegestane mestproduktie op een boerenbedrijf vast te stellen. Dat blijkt uit twee uitspraken die het College van Beroep voor het bedrijfsleven gisteren heeft gedaan. De uitspraken kunnen grote gevolgen hebben voor het mestbeleid van de overheid. Volgens dat beleid stelt het ministe rie op basis van het fosfaatgehalte van de mest en de oppervlakte van het bedrijf vast hoeveel mest een boer mag produceren. Produceert hij meer dan moet hij trachten het overschot af te zetten of een heffing betalen. Het College van beroep voor het bedrijfsleven leidt echter uit de tot standkoming van de meststoffen wet af dat de wetgever heeft geko zen voor een stelsel waarin de boe ren zelf mogen berekenen hoeveel mest zij. sinds de in werking treding van het verbod tot uitbreiding van de mestproduktie op 1 januari 1987, mogen produceren. VAM krijgt fiat voor afvaloven ASSEN (ANP) - Het college van Ge deputeerde Staten van Drenthe heeft besloten aan de Vuil Afvoer Maatschappij (VAM) een vergun ning te verlenen voor de bouw van een afvalverwerkingsinstallatie op de VAM-stortplaats in Wijster. Bij de installatie komt ook een grote verbrandingsoven met een maxi male jaarcapaciteit van 400.000 ton afval. Tegen de vergunningverlening zijn ruim 2.300 bezwaarschriften in gediend. De plaatselijke bevolking en ook milieuorganisaties vrezen dat de verbrandingsinstallatie de volksgezondheid en het milieu in gevaar zal brengen. In het bijzonder de uitstoot van giftige gassen (di- oxynen) wordt gevreesd. Gedeputeerde H. Lange zei bij de presentatie van de vergunnings voorwaarden dat er sprake is van een verantwoorde beslissing om de VAM de vergunning te verlenen. "We hebben de onzekerheden ge wikt en gewogen. Er is inhoudelijk stevig en zwaar gediscussieerd. Maar het college van GS heeft een unaniem besluit genomen, dat past in het rijks- en provinciaal afvalstof fenbeleid". Volgens Lange is er in ieder geval geen gevaar voor de volksgezond heid. GS hebben expliciet in de voorschriften opgenomen dat de verbrandingsoven moet worden stilgelegd wanneer niet aan de ge stelde emissiegrenswaarden kan worden voldaan. De gedeputeerde zegt dat in de vergunning voorschriften zijn ge steld die op zijn minst voldoen aan de richtlijn Verbranden 1989 van het ministerie van volkshuisves ting. ruimtelijke ordening en milieu. Op enkele punten zijn zelfs aanscherpingen toegepast. Zo dient er frequenter te worden gemeten. Ook zijn er strengere eisen gesteld aan de emissies van stikstofoxyden en ammoniak, en is zink opgeno men in de eis voor zware metalen. Veertien jaar Een 32-jarige man uit Harderwijk hoorde gisteren voor het Leeuwar der gerechtshof wegens een poging tot doodslag en aanranding veertien jaar cel tegen zich eisen. Hij zou op 18 mei 1988 een 8-jarig jongetje uit Almere in zijn auto hebben meege lokt. Hij reed met het kind naar een bos en pleegde vervolgens ontucht met het kind. Daarna sneed hij het jongetje met een stanleymes in de hals. Het slachtoffer verbleef 2.5 maand in het ziekenhuis en moet met een stoma verder leven. Ondoelmatigheid Minister-president Lubbers heeft de leiding op zich genomen van een ministeriele commissie, die tot taak heeft de doelmatigheid van de rijks overheid te vergroten. De commis sie bestaat verder uit de ministers Dales (binnenlandse zaken), Kok (financiën). Andriessen (economi sche zaken) en Ritzen (onderwijs). Dales treedt op als coördinerend minister voor wat in het Haagse jar gon heet de 'operatie grote efficien cy'. Museumjaarkaarten Er zullen nog dit jaar twee miljoen museumjaarkaarten onder de men sen komen. Dat is tien keer zoveel als gebruikelijk. Dat heeft de Stich- ting Museumjaarkaart laten weten. De Stichting heeft een overeen komst -een 'megadeal'- gesloten met een bank. In een gezamenlijke actie zullen Stichting en bank de kaarten gaan verspreiden. Klein chemisch afval I inzameling van klein chemisch afval uit de binnenscheepvaart is een groot succes. Op het inzamel punt bij de Volkeraksluizen hebben de schippers dit jaar al ruim 50 ton ingeleverd. Dat is meer dan Rijks- wal erstaat voor heel 1990 had ver- v. a ht. Vanaf maart dit jaar bestaat mogelijkheid om het afval ge- widen in te leveren. De wet voorziet volgens het colle ge alleen in de strafrechtelijke handhaving van het uitbreidings verbod. De verplichte registratie van de mestproduktie per 31 de cember 1986 en ook de aanpassing van de registratiegegevens, waartoe het ministerie na onderzoek van de Algemene Inspectiedienst (AID), in een aantal gevallen is overgaan, dient volgens het college uitslui tend doeleinden van administratie ve controle. Voor individuele vaststelling door het ministerie van de toegesta ne mestproduktie op een bedrijf is dus in het stelsel van de wet geen nlaats, concludeert het college. Een woordvoerder van het minis terie van landbouw wilde gisteren nog niet reageren. De uitspraak van het college zal volgens hem "zorg vuldig bestudeerd worden". Dat kan enkele weken duren. De uitspraken van de het College van beroep hebben betrekking op veehouders die meer varkens en pluimvee hielden dan volgens de normen van de mestwetgeving is toegestaan. Dit kwam bij controle van de AID aan het licht. De betreffende boeren kregen van het ministerie te horen dat de hoeveelheid fosfaat die ze produ ceerden te hoog was, "hetgeen tot gevolg kan hebben dat u dieren zult moeten afstoten". Snelheidbegrenzer alleen aanvaardbaar bij hoger maximum' DEN HAAG (ANP) - De afdeling touringcar van Nederlands Vervoer is bereid een snelheidsbegrenzer te aanvaarden, als de maximum snel heid voor deze voertuigen van 80 naar 100 km per uur mag. De organi satie, waarbij 250 van de 300 tou- ringcarbedrijven in Nederland zijn aangesloten, schrijft dit in een brief aan minister Maij (verkeer). In het verleden heeft Nederlands Vervoer ook al eens - vergeefs - een dergelijk voorstel gedaan aan de voorgangster van Maij, Smit-Kroes. Daarbij was echter geen sprake van de introductie van een snelheidsbe grenzer. Nederlands Vervoer acht een maximum snelheid van 100 km per uur voor touringcars noodzake lijk om de concurrentiepositie met de auto te verbeteren. DEN HAAG (ANP) - De eis van de Roermondse officier van justitie mr. H.W.J. Droesen om de Lim burgse bevolking per advertentie te waarschuwen tegen een verkrach ter heeft veel verwondering en weerstand gewekt. Het Dagblad voor Noord-Limburg weigert een dergelijke advertentie te plaatsen, de reclassering noemt de maatregel middeleeuws en juridische deskun digen noemen de eis uitzonderlijk. Droesen heeft onlangs de direc teuren van twee Limburgse kranten gevraagd of zij - als de rechter zijn eis inwilligt - bereid zouden zijn een waarschuwende advertentie te plaatsen, waarin de naam en het adres van de dader bekend worden gemaakt. Het betreft een 30-jarige man. die zich schuldig zou hebben gemaakt aan "vleselijke gemeenschap" met een 15-jarig meisje. De man is niet eerder voor dit delict veroordeeld. Justitie in Roermond weigert ver der elk commentaar in afwachting van de uitspraak van de rechter. Die wijst dinsdag (25 september) von- Directeur Gerits van het Dagblad voor Noord-Limburg zegt op grond van principiële en praktische be zwaren op voorhand nee tegen het verzoek van justitie. "Wij willen er niet aan meewerken om iemand pu- bliekelijk aan de schandpaal te na gelen. Dat is een principieel be zwaar", aldus Gerits. "Bovendien leest niet iedereen onze krant. We hebben geen dek king van 100 procent. En verder kan ik mijn medewerkers niet bescher men tegen mogelijke represailles. Nee, er zitten veel meer haken en ogen aan dan justitie denkt." Als justitie de bevolking wil waarschu wen. moet zij volgens Gerits maar andere middelen gebruiken. Ze kan immers folders laten drukken en huis aan huis verspreiden, aldus de dagblad-directeur. Zijn collega van het in Maastricht verschijnende ochtendblad De Limburger denkt er anders over. Directeur Dekker: "Het is wat pre matuur, want we moeten afwachten wat de rechter ervan vindt. Maar als de rechter ertoe besluit, wie zijn wij dan dat we weigeren? In principe zijn we dus bereid om loyaal aan een rechterlijke uitspraak mee te werken." Niettemin, vindt Dekker, heeft de krant hier een eigen verantwoorde lijkheid en zal een definitief besluit, indien nodig, pas na het vonnis wor den genomen. Daarbij spelen vol gens hem zowel de inhoud en de grootte van de advertentie als de ernst van het delict een rol. De reactie van de Federatie van Reclasseringsinstellingen liegt er niet om. Woordvoerder Verhart: "Het is een maatregel die erg doet denken aan een moderne versie van de schandpaal. We moeten er op zijn minst zeer voorzichtig mee zijn. En dan druk ik me diplomatiek uit. Ronduit gezegd zijn we er tegen. We moeten dergelijke middeleeuwse toestanden niet terugkrijgen". Kritische geluiden laat ook mr. W.J. Meulenkamp, de deken van ad vocaten in het arrondissement Roermond, horen. Hoewel er wette lijke mogelijkheden zijn om publi- katie van een vonnis als straf toe te passen, aldus Meulenkamp. kan hij zich niet heugen dat een dergelijke eis ooit is gesteld. "En het zou mij ook zeer verbazen als de rechter de eis inwilligt in een tijd waarin de mi nister van justitie juist zo de nadruk legt op de privacv-bescherming". "Publikatie van een vonnis is zon der meer een zware straf', zegt - sprekend op persoonlijke titel - mr. G. Overkleeft, lid van de Registra tiekamer en een deskundige op het gebied van de bescherming van de persoonlijke levenssfeer. Zij noemt als voorbeeld het onderzoek naar het oorlogsverleden van de politi cus Willem Aantjes. Toch wil zij met zover gaan om de maatregel middeleeuws te noemen. "Het ligt wat genuanceerder dan dat. Allereerst is het zo dat vonnis sen m het openbaar worden uitge sproken. Iedereen kan dat bijwo nen. Dat is een garantie voor de kwaliteit van de rechtspleging" Verder is het zo. aldus Overkleeft "dat openbaarmaking van een uit spraak ook voorkomt in het tucht recht. bijvoorbeeld het medisch tuchtrecht. Dus zo middeleeuws is het niet. maar het heeft duidelijk een strafverhogend karakter". Er is haar geen precedent bekend. "Vraag me niet wat ik zou doen in de afweging van belangen. Maar het is een zware straf. Je wordt aan de schandpaal genageld". Zwolse leraar moet boeten voor boekverbranding ZWOLLE (ANP) - Een 48-jarige Zwolse leraar is gisteren door de politierechter in zijn woonplaats veroordeeld tot een boete van 300 gulden waarvan 200 voor waardelijk. Hij moet bovendien binnen zes weken 23 gulden schadevergoeding betalen aan de Zwolse bibliotheek. Twee jaar geleden ontdekte de man tijdens zijn vakantie in Joegoslavië dat zijn 12-jarige dochter het boek Scrupules' van Judith Krans uit de Zwolse bibliotheek had geleend. In wei nig verhullende taal worden daarin overwegend goed gesitu eerde dames op mannenjacht geportretteert. De leraar ontstak na ontdekking van deze literaire belangstelling van zijn dochter in grote woede over het uitleen- beleid van de bibliotheek en verbrandde het exemplaar op de barbecue. De kaft en een foto van de verbrandingsactie stuur de hij naar de bibliotheek. Met een 'ballet' voor wegenbouwmachines is gisteravond de voltooiing gevierd van de A 10, de 'ring'om Amster dam. De rondweg is vanaf 28 september voor alle verkeer geopend. (foto ANP) DEN HAAG (GPD) - Het CDA moet kunnen incassereh dat oud- minister Braks (landbouw, na tuurbeheer en visserij) door toedoen van coalitiegenoot PvdA is opgestapt. De partij moet in dit opzicht ook een voorbeeldfunctie vervullen. Premier Lubbers zei dit gisteravond in een reactie op geluiden vanuit het CDA dat men de PvdA het vallen van minister Braks wel betaald zal zetten. Hoewel Lubbers zich "menig gekners van tanden" zei te kun nen voorstellen, merkte hij toch op: "Ik vind dat we moeten pro beren er gewoon met elkaar het beste van te maken. In het belang van het land, de democratie. Het oog om oog is niet een goed uit gangspunt bij de aanpak van de problemen. Kunnen incasseren is een belangrijk punt in de demo cratie, anders krijg je allerlei actie en reactie-verschijnselen". Lubbers wenst geen wraak na val van Braks Lubbers gaf aan dat het aanblij ven van Braks alleen mogelijk was geweest indien de PvdA-frac- tie voltallig achter hem was blij ven staan. "Ik geloof dat als colle ga Braks gebleven was in een si tuatie van een zeer verkrampte Kamer, en met name een ver krampte PvdA-fractie, dan wel een belangrijk deel van die frac tie. dat toch problemen had gege ven voor de coalitie", aldus Lub- De opvolging van Braks is gis teren door Lubbers zelf in hët ka binet aan de orde gesteld. Vol gens de eerste minister heeft hij daarmee willen voorkomen dat de collega-bewindslieden komen de vrijdag tijdens het kabinetsbe raad verrast zouden zijn als er eventueel naast de opvolger van Braks ook een staatssecretaris zou aantreden op het departe ment. Het is nog onzeker of die staats secretaris er ook komt. De opvol ger van oud-minister Braks zal daarover zelf moeten beslissen, aldus de minister-president na af loop van het kabinetsberaad. "Of er een staatssecretaris komt, wie dat wordt en welke portefeuille deze krijgt, is een zaak van de nieuwe minister", aldus Lubbers. De eerste minister zei de vraag of er een staatssecretaris moet ko men op Landbouw, Natuurbe heer en Visserij wel van tevoren met de aan te zoeken opvolger van Braks te willen bespreken. "De vraag is of ëën persoon het wel allemaal aan kan na de gigant Braks". DEN HAAG (ANP) - De basisbeurs voor studerenden gaat in 1991 min der omhoog dan aanvankelijk werd voorzien. Door andere kosten dan die voor het directe levensonder houd in de jaarlijkse aanpassing buiten beschouwing te laten, be spaart het ministerie van onderwijs 93 miljoen gulden op de uitgaven voor de basisbeurs. Het kabinet ging gisteren akkoord met de nieu we cijfers. De basisbeurs gaat er in de defini tieve versie voor thuiswonende stu denten met een kleine vier gulden op vooruit tot 235 gulden per maand. De uitwonende student krijgt er een kleine dertien gulden bij, wat neerkomt op 570 gulden per maand. In juli werden nog kosten stijgingen voorzien van respectieve lijk 11,60 gulden en 28,93 gulden. In deze bedragen waren ook an dere kostenstijgingen gecompen seerd, zoals premiestijging van de ziektekostenverzekering en die voortvloeiende uit de nieuwe belas tingwetgeving. Dat deze compensa tie er in de nieuwe bedragen buiten is gehouden, wordt door het depar tement verdedigd met de opmer king dat de student met deze kos tenverhogingen nauwelijks of niets te maken heeft. Van de besparing van 93 miljoen gulden zal een bedrag van 23 gulden worden gereserveerd voor de invoe ring in 1991 van een collectieve ziek tekostenverzekering voor studeren den. "De rest komt ten goede aan de algemene problematiek". De Landelijke Studenten Vak bond (LSVB) is "woedend" over het kabinetsbesluit. Studenten zouden per 1 januari volgens het ministerie van onderwijs in augustus, dertig gulden meer beurs ontvangen ter prijscompensatie, aldus de bond. Ook verdenkt de LSVB het kabinet ervan zo "wisselgeld" te creeren voor de behandeling van de bezui nigingsvoorstellen voor de studiefi nanciering later dit jaar in de Twee de Kamer. "Dit besluit overschrijdt de gren zen van politiek fatsoen. Op een achternamiddag neemt het kabinet een besluit dat tot een inkomens- verslechtering van studenten leidt. Studiefinanciering als melkkoe, het is het oude valse liedje", aldus LS- VB-voorzitter R. Giesberts. BACTERIEHAARD - Bij het con troleren van de binnenleidingen in ongeveer 1.700 woningen in Nuth en omgeving heeft de Waterleiding Maatschappij Limburg in een pand in Nuth mogelijk de bacteriehaard ontdekt waardoor het drinkwater sinds enkele dagen is besmet. Het advies het water te koken alvorens het te drinken of voor babyvoeding of ijsbereiding te gebruiken blijft nog van kracht tot en met maandag ADVERTENTIE Vanaf 1 oktober is 't showtime bij Stena Line Met live entertainment naar keuze Een sprankelende Broadway show? Kan Een zwoele Caribbean night? Kan ook Of geniet u liever van culinaire hoogstand jes in Scandinavische, Mexicaanse of Oosterse sfeer? U zegt "t maar Vanaf f 79,- (inkl. hut) beleeft u een eindeloos etmaal plezier op dc Noordzee Meer weten? Vraag de folder bij uw reisburo of bel Stena /B*Line 01747-4140 'n' 3 a /Jfj^ Line DEN HAAG - Jaarlijks verdwij nen honderden mensen in Neder land. Spoorloos. Zonder een teken van leven achter te laten. Familie en bekenden tasten in het duister. Een ontvoering? Overspannen het leven ontvlucht? Of gewoon weggegaan? Niemand weet het. De wegblijvers beleven een drama van ongekende omvang. Maar de achterblijvers, fa milie of bekenden, zijn veroordeeld tot onzekerheid. Machteloos moe ten ze afwachten. Soms eindeloos, omdat niets meer wordt gehoord van de vermistë. En hulpverleners kunnen vaak bitter weinig voor hen doen. Computer In Nederland verdwenen in 1987 3500 mensen. Hun gegevens kwa men terecht in de computer van de Centrale Recherche en Informatie dienst (CRI). Tachtig procent van de vermisten keerde na enkele da gen weer terug. Van de overige twintig procent kwam de helft na langere duur weer boven water. Maar ruim driehonderd mensen bleven spoorloos. De CRI-woordvoerder maakt di rect de kanttekening dat het om schattingen gaat. "Want vaak meldt de familie niet dat een slachtoffer weer boven water komt. En veel po litiekorpsen verzuimen de hereni ging weer bij ons aan te melden. Dus dat bestand dat wij hier hebben is behoorlijk vervuild". Over een periode van tien jaar telt het CRI-re- gister toch ruim duizend mysterieu ze verdwijningen. Zijn mensen lan ger dan tien jaar zoek, dan worden ze geschrapt uit het bestand. Bij verdwijningen gaat het vaak om mensen die psychisch in de knoop zitten, jongeren die weglo pen van huis, maar ook mensen op de vlucht voor problemen in het hu welijk of voor de deurwaarder. Daarnaast houdt een aantal ver dwijningen verband met een mis drijf of ongeval. "Achter die cijfers schuilt het leed van de achterblijvers", stelt Ina RELOMf Een Amsterdamse agent hangt een opsporingsaffiche op Per jaar ver dwijnen duizenden mensen. Voor de achterblijvers gebeurt bitter weinig. (foto ANP) van Beek van de Landelijke Organi- re aanwijzing die wijst op een moge- satie Slachtoffers (LOS). "Mensen Ujke terugkeer", die emotioneel bekneld zitten tus- De LOS trekt zich het lot van die sen het willen accepteren dat hun mensen aan omdat zij gebukt gaan man of vrouw nooit meer terug- onder emotionele maar ook onder komt. omarmen tegelijkerti jd iede- puur praktische problemen. Televi siekijkend Nederland kan geboeid staren naar de man met de halve leesbril die na het Journaal politie berichten voorleest: opnieuw ie mand verdwenen in "overspannen toestand, het laatste gezien in spij kerbroek met dito kleur, t-shirt". Maar waar krijgen de achterblijvers opvang als zij vragen hebben op bi j voorbeeld financieel gebied. "Wie regelt het inkomen als de verdwe nen man kostwinner van het gezin is? Krijgen de achterblijvers auto matisch een uitkering? Iemand kan jarenlang met de noorderzon ver trokken zijn, maar voor de wet duurt het eindeloos voordat achter blijvers kunnen beschikken over het vermogen van de vermiste". Pas als iemand vijfjaar weg is en het vermoeden bestaat dat hij is overleden kan de familie bij de rechter een procedure beginnen voor een 'rechtsvermoeden van overlijden4. Pas als de rechtbank een dergelijke verklaring afgeeft, kan de Burgerlijke Stand een offi ciële overlijdensakte opstellen. Maar die akte geeft nog niet de be schikking over een eventuele erfe nis. Daarvoor moet de familie naar de kantonrechter die een garantie kan eisen dat de vermiste zijn erfe nis terugkrijgt als hij toch nog bo ven water komt. Pas tien jaar nadat de rechter die beschikking heeft ge geven, krijgt de familie de vrije hand bij een erfenis en kan de ver miste bg terugkeer geen aanspraak meer laten gelden. Pensioenregeling Nabestaanden krijgen ook te ma ken met pensioenregelingen die in het honderd lopen. "Of problemen bij de verkoop van het huis omdat de vtouw na slopend wachten een baan elders in het land aangeboden krijgt. Want het leven gaat ondanks de onzekerheid gewoon door. Het is voortdurend laveren tussen de ac ceptatie van het verdwijnen en de sprankjes hoop dat alles uiteinde lijk weer normaal wordt. Dat hij nog leeft en weer thuiskomt" Achterblijvers die bericht krijgen dat de vermiste dood is. zijn vaak opgelucht. Ze verkiezen die weten schap boven de knellende onzeker heid en schuldgevoelens. "Zo van was ik maar meegegaan toen hij naar de stad ging, dan was hij nu niet verdwenen; had ik er op kun nen letten. Ook de omgeving kan vaak merkwaardig reageren. Die re ageert geschokt maar na verloop van tijd gaan geruchten circuleren Zeker binnen een kleine gemeen schap is men extra alert op verande rend gedrag van de achterblijvers in de hoop de oorzaak van de verdwij ning te kunnen doorgronden: 'hij zal wel in het drugscircuit beland zijn'. Dat soort roddel kan juist ex tra pijnlijk zijn voor de achterblij vers". Hulpverleners kunnen in ieder geval niet terugvallen op literatuur. Die bestaat niet. Alleen in Amerika is onderzoek gedaan naar de proble men van vrouwen van wie de man in Korea of Vietnam als vermist is opgegeven. "Daaruit blijkt dat die vrouwen pas na twee jaar accepte ren dat zij in het gezin een vader- en moederrol hebben. De kinderen in die gezinnen voelen zich dubbel verlaten, door de vader die niet te rugkeert en de moeder die haar nieuwe rol nog niet heeft ingeno- De onzekerheid over het lot van de vermiste maakt dat achterblij vers een makkelijke prooi zijn voor paragnosten en pers. Niet dat pa ragnosten te slecht werk leveren, maar ze komen tot inzichten die niet meer zijn dan strohalmen. "Het zou goed zijn als op dat gebied richtlij nen komen en bijvoorbeeld een lijs' van paragnosten waarmee de poli tie goede ervaring heeft. En dan zou de politie ook bereid moeten zijn om als intermediair te dienen voor binnenkomende tips". Noordwijk De achterblijvers zijn nu vaak aan gewezen op de hulp van goedbedoe lende huisartsen en agenten. Ter wijl zelfs de omvang van het aantal vermisten niet duidelijk is. Daarom staat een onderzoek naar het precie ze aantal vermisten in Nederland ook op het verlanglijstje van de LOS. "Er is in Noordwijk een poli tiefunctionaris die op persoonlijke titel een registratie heeft opgezet van alle vermisten op de Noordzee. Als ergens een lijk aanspoelt, kan op basis van deze registratie bijge houden worden wie als slachtoffer 'in aanmerking' komt". Zo'n registratie kan VOlflMM dl LOS ook landelijk soelaas bieden "Want het voorkomt drama's zoals de man die tot vijf keer toe een iden tificatie-oproep kreeg om een ge vonden lijk te bekijken voordat zgn vrouw daadwerkelijk gevonden werd. Studie moet uitwijzen hoe zo'n register eruit moet zien en wel ke gegevens daarin moeten staan Nu is die registratie zo onvolledig dat de CRI dagen nodig heeft om uit te zoeken wie. waar en hoeveel men sen daadwerkelgk zoek zgn" Mangel Ook het opsporingsbeleid moet door de mangel. De politie heeft nu nauwelijks richtlijnen. Voor meer derjarigen geldt dat sprake moet zijn van een misdrijf of direct le vensgevaar voor de vermiste Geldt dat niet. dan krijgt de politie geen assistentie en is diepgaand onder» zoek onmogelijk. Achterblijvers krijgen daarom ook vaak te maken met individuele agenten die meestal welwillend zijn in de bege leiding maar het moeten stellen zonder richtlijnen of procedures van hoger hand. "Hulpverleners zgn vaak van goe de wil, maar onderlinge afstem ming en de uitwisseling van erva ring ontbreken. Zo kan het voorko men dat de hulpverlener met de achterblijvers inmiddels in het sta dium van rouwverwerking is be land en de betrokken agent bij de familie aankomt met aanwijzingen dat betrokkene mogelijk nog leeft Goed bedoeld, maar funest voor de familie." I>e LOS houdt binnenkort umrn mol het Instituut voor Pvvrhotrauma rn het Informatie Orgun Oorlogv^r- troffenrn (IC QDO) een «ludird*i voor hulpverlener» aan vermivten

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3