Van gasfitters tot chauffeurs Bedrijven Haarlemmermeer zoeken valdui in Leidse regio Tien interviews op een dag!' Dankbare bijverdienste Vier dagen werken geen dagdroom meer ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1990 In Leiden zoeken historici, taalkundigen en andere af gestudeerden in de letter en naarstig naar een baan. Zij krijgen zo langzamer hand een minderwaardig heidscomplex, omdat het bedrijfsleven vaak niet het nut ziet van hun bekwaam heden. De vereniging VCLA probeert hen uit het 'verdomhoekje' te halen en aan werk te helpen. "Als Saddam Hoessein op de te levisie is, moet iemnad toch Arabisch kennen om het te kunnen vertalen". In de Haarlemmermeer komen bedrijven handen tekort en liggen de banen voor het oprapen voor "ie dereen die een vak heeft geleerd", zoals een perso- neelswerver het uitdrukt. Hij zoekt ook in de Rijn- en Bollenstreek naarstig naar mensen die de vacatures in de bedrijven rondom Schiphol kunnen vervul len. Al is het maar voor tij delijk. Altijd tijdelijk werken uitzendkrachten. Soms om niet thuis te hoeven blij ven, zoals een tijdelijke se cretaresse uit Leiderdorp, soms omdat ze het werken niet kunnen laten, zoals een voorlichtster bij de Dinosauriërstentoonstel ling in het Pesthuis, soms als een bijverdienste, zoals een medicijnenstudent die in een verpleeghuis in Noordwijkerhout werkt. Al deze mensen komen aan bod op deze en de volgende pagina van de personeels bijlage. Personeelszoeker Van den Haak: "Van Leiden naar Nieuw-Vennep kun je fietsen". (foto Loek Zuydcrduin) Debbie de Wagenaar, tijdelijk voorlichtster: over vier jaar eigen PR-bureau Met de pers in het Pesthuis bij Dino Debbie de Wagenaar (22) stapte in februari van dit jaar naar diverse uitzendbureaus. Ze had net een HEAO-opleiding en een vakantie achter de rug. Ze wilde eens kijken of ze in haar vak, de public relations, tijdelijk werk kon vinden. Op de HEAO had ze bij Van Nelle al een stage gelopen waar ze aan het echte PR-werk kon ruiken. Debbie: "Plotseling werd de PR-afdeling daar overvallen door het bericht dat Van Nelle werd overgenomen door Douwe Egberts. Nou, iedereen moest daar snel van op de hoogte wor den gebracht. Toen heb ik ont zettend veel telefoontjes moe ten doen en heel veel persbe richten moeten schrijven". Niet lang na haar inschrijving kwam ASB met een droomaan- bod op de proppen. Haar werd gevraagd om de PR te gaan ver zorgen voor de Dinosauriërs tentoonstelling in het Pesthuis. Die kans pakte ze met beide handen aan. Debbie zegt van het PR-werk te houden omdat het zo veelzijdig is: verschillende mensen, verschillende media, verschillende disciplines. "Aan PR zitten zóveel aspecten. Te veel om op te noemen". Haar verschijning straalt veel kordaatheid uit en het woord 'verveling' lijkt voor haar dan ook een vloek. Ze loopt door het museum alsof ze er helemaal thuis is. Op de vraag wat tot nu toe haar ervaringen zijn, ant woordt ze: "Ik heb hier al veel geleerd. En ik vind die tentoon stelling een leuk produkt om te doen. Er is veel belangstelling voor". Vervolgens somt ze de media op, die al aandacht heb ben besteedt aan de tentoon stelling. Daar zijn veel kranten bij, maar ook de TV: het NOS- journaal, NOS-Laat, en ook het ochtendjournaal van RTL-4. Kortom, Debbie weet inmiddels hoe het is om met de pers om te gaan. "De opening. Dat was echt hectisch. Toen heb ik. geloof ik. wel tien interviews op één dag moeten regelen!" Ze zegt dat ze af en toe werkweken van zestig uur draait. Erg lijkt ze dat niet te vinden. Gevraagd naar haar verdere ambities, zegt ze: "Over vier a vijf jaar wil ik mijn eigen PR-bureau beginnen. Tekenend voor haar energie is ook dat Debbie tijdens haar hui dige PR-functic ook nog een an dere taak op zich heeft geno men, namelijk de voorlichting van het Natuurhistorisch Muse um. En alsof dat nog niet genoeg is meldt ze terloops dat ze in middels Voorlichtingskunde aan de universiteit studeert en bezig is om het NGPR-A diplo ma te behalen. "Ik heb trouwens nog een pri meurtje", zegt ze. "Eén dezer dagen verwachten we bij de Di- no's de kwartmiljoenste bezoe- Het is algemeen bekend dat Schiphol een positieve invloed heeft op de economie in de omliggende regio. In de Haarlemmermeer ligt het werkloosheidspercentage dan ook ongekend laag: naar schatting slechts eenderde van het landelijke gemiddelde. In de Haarlemmermeer zijn veel sterk groeiende ondernemingen, die handen tekort komen en naarstig op zoek zijn naar personeel. Het adviesbureau AKET (in Badhoevedorp) zoekt dat personeel voor bedrijven, van vrachtwagenchauffeurs tot gasfitters. AKET richt het vizier op de regio's Leiden, Haarlem en Amsterdam. Tien jaar geleden begon het als éénmansbedrijf en was het actief in de gesubsidieerde sector; ziekenhuizen en psychiatrische inrichtin gen. Inmiddels is AKET uitgegroeid tot een commercieel bedrijf met vier vaste en twaalf free-lance medewerkers. dat bedrijf om zo iemand meer ver antwoordelijkheid te geven, zo ie mand zelf iets op te laten zetten". Van onze medewerker Hans van Willigenburg Zo'n twee jaar geleden is er binnen het bureau AKET een personeelsor ganisatie- dienst in het lev.en geroe pen. De officiële naam: 'Personeels- organisatiedienst Haarlemmermeer en omstreken'. Drs. Marco van den Haak is één van de vaste medewer kers en woordvoerder van bureau AKET. Gevraagd naar welke banen erg in trek zijn in de Haarlemmer meer, antwoordt hij: "Het bekende rijtje, hè. Alle technische opleidin gen zijn erg gewild. Gasfitters, in stallatiemonteurs, automonteurs, koks, loodgieters... Vrachtwagen chauffeurs kunnen ook zó aan de slag. En in de bloeiende kantoor tuin van Hoofddorp is ontzettend veel behoefte aan goed geschoolde secretaresses. Als het even kan moeten ze drie talen spreken. Ook is er altijd werk voor programmeurs en systeemanalisten; eigenlijk alle mensen die een vak hebben en hun werk goed en snel kunnen doen. AKET doet veel aan personeels- werving voor kleine en middelgrote bedrijven, maar ook voor grote on dernemingen. "Wij werken onder andere voor garages, winkels, snackbars, maar ook voor hotels, restaurants en kapperszaken. Bij deze bedrijven kijkt men vaak niet ver vooruit als het om personeel gaat. Domweg omdat ze er gegn tijd voor hebben. Als iemand weggaat ontstaat er vaak een gat". Enigszins gniffelend vertelt Van den Haak: "Dan komen ze opeens naar je toe en willen liever vandaag nog dan morgen iemand hebben. Maar wij kunnen natuurlijk niet toveren". Advies AKET doet niet alleen aan perso- neelswerving. Ze geven ook advies. Van den Haak: "Een probleem voor kleine bedrijven is dat ze goed opge leid personeel geen uitdaging kun nen bieden. Als wij een boekhouder op HEAO-niveau in zo'n bedrijf neerzetten, dan zeggen we erbij: hou er rekening mee dat-ie zich over twee jaar verder wil en vertrekt. Maar het beste is natuurlijk om een HEAO-er voor zo'n bedrijf te behou den. In zo'n situatie geven we een stukje advies erbij: we adviseren Groei In de Haarlemmermeer zijn relatief veel bedrijven, die binnen korte tijd een enorme groei doormaken. Vaak gebeurt het dat een directeur van zo'n bedrijf toch alles in eigen hand wil houden. Wat er dan gebeurt: zo iemand verwaarloost het personeel. De directeur ziet niet meer wat er binnen het bedrijf gebeurt. AKET constateert dat juist in de kleinere ondernemingen bedrijfsre sultaten sterk beïnvloed worden door de motivatie, de inzet van het personeel. Daarom biedt men een breed pakket van serviceverlening. De filosofie van die service luidt: de juiste man/vrouw moet op de juiste plek komen in de juiste omgeving, dan voelt hij/zij zich het prettigst. Daarvoor is het nodig dat er weder zijds taken worden gedefinieerd (wie moet wat doen? Daarnaast moeten de verantwoordelijkheden duidelijk worden afgebakend (wie is de baas over wat? Van den Haak schetst hoe het mis kan gaan: "Als er een nieuwe Hoofd Boekhouding bij een bedrijf komt, moet hij opge nomen worden in een structuur. Zo niet, dan denkt-ie na twee weken: wat doe ik hier eigenlijk? Hij krijgt niet van iedereen de boekhoudkun dige gegevens. Of: bij afwezigheid van de directeur wordt hij gezien als de baas van het hele spul" Dat stapt Jansen op hem toe en klaagt tegen hem dat Pietersen en Klaassen 's ochtends niet op tijd komen. Dat heeft dan niks meer met boekhou den te maken... Nou, zulke situaties moet je absoluut zien te voorko men". Lans Van den Haak breekt een lans voor zijn branche. In de kleinere bedrij ven ziet hij voor de personeelsfunc tionaris eenzelfde rol weggelegd als de accountant of de juridisch advi seurs. "Het is toch heel handig om je personeelswerk uit te besteden? Als wij worden ingehuurd nemen we de klus aan voor een bepaald aantal uren en voor een bepaald ta rief. De ondernemer weet precies Andreas Hoschtitzky, student medicijnen werkt i kenhuis Endegeest...misschien ooit hersenchirurg psychiatrisch zie- (foto Holvast) Van onze medewerker derdejaars student Medicijnen. Hans van Willigenburg Ilij werkt als uitzendkracht in 'De Branding', één van de afde- Andreas Hoschtitzky (21) is lingen op Endegecst. Voordat hij daar begon had hij al diverse malen in de psychiatrische ge zondheidszorg gewerkt, in Sint Bavo in Noordwijkerhout, maar ook in andere verpleeghuizen. "Ik heb daar voornamelijk li chamelijke verpleging gedaan. Mensen optillen, ondersteunen en neerzetten. Oefeningen doen. Dat soort dingen". Eenmaal student probeerde Andreas een bijbaantje te krij gen om wat geld te verdienen bovenop zijn studiebeurs. Hij kon in Endegeest aan de slag. "In het begin moet je mentaal wel door zien te bijten, zegt An dreas. Maar nu ga ik 't steeds leuker vinden. Naarmate je lan ger op de afdeling komt krijg je steeds meer contact met de pa tiënten en zie je hoe ze verande ren, hoe ze zich ontwikkelen. En op een gegeven moment krijg je dan het eerste complimentje van een patiënt. Dat is best een leuke ervaring". Hij vertelt dat je als uitzend kracht een streepje voor hebt op het vaste personeel. "De vaste mensen kennen de patiënten al zo lang dat het voor hen veel moeilijker is om nog uitgebrei de persoonlijke aandacht te ge ven. Uitzendkrachten hebben daar gewoonlijk meer tijd voor". Ook in zijn studie heeft An dreas al ervaring met verpleeg - werk opgedaan. "In de studie is een verpleegstage opgenomen. De gedachte daarachter is dat artsen vaak nogal neerkijken op verplegend personeel. Door zelf de mensen te wassen en te voe den, enzovoorts, krijg je vanzelf meer waardering voor wat ver- plegenden doen". Hij beaamt dat wat hij nu in Endegeest doet een soort vrij willige verlenging van die stage Tenslotte: wat wil Andreas Hoschtitzky in de toekomst gaan doen? "Ik ga waarschijn lijk iets met chirurgie doen. Iets met neuro-chirurgie (hersen- ehirurgie), misschien. Dat sluit hier mooi op aan. Maar eigenlijk vind ik het nog te vroeg om een definitieve keus te maken". wat 't hem kost. Achteraf kan hij dus uitrekenen of hij er baat bij heeft gehad, of niet. Als-ie een vaste personeelsfunctionaris in dienst heeft is het vaak niet duidelijk of diegene wel rendabel is". AKET helpt ook veel werklozen aan een baan. Vaak zijn die mensen overbodig geworden na een fusie of hebben ze ontslag genomen omdat de sfeer hen ergens niet meer be viel. Op de vraag of AKET ook niet- of laaggeschoolde mensen aan een baan kan helpen zegt Van de Haak uitdagend: "Niemand is onbemid- delbaar". Wat later in het gesprek nuanceert hij deze uitspraak. "Het moet natuurlijk wel een mens zijn waarmee om valt te gaan. En hij moet gemotiveerd zijn om aan de slag te gaan. Heel gewoon: hij moet willen werken". Aan het einde be nadrukt hij nog eens het belang van de regio Leiden: "Er is een gigan tisch aanbod in die regio. En wat is nou de afstand tussen Leiden en Nieuw-Vennep? Hemelsbreed. Niks toch? Als je wil kun je dat fiet- UTRECHT De Vervoersbond FNV is aangenaam verrast. Want waar blijft de serieuze kritiek van werkgevers op het plan van de bond om geleidelijk een vierdaagse werk week in te voeren? "Het is wonder lijk", zegt cao-coördinator Wouter Waleson van de Vervoersbond, "maar ik heb van werkgevers nog geen principiële bezwaren ge hoord." De Vervoersbond, de Voedings bond en de Dienstenbond hebben in grote lijnen hetzelfde idee voor ogen. Ze willen het jaar verdelen in twee periodes: één met werkweken van vijf keer acht uur en éen met weken van vier keer acht uur. De vijfdaagse werkweken kunnen bij voorbeeld worden ingeroosterd in de zomermaanden, als veel werkne mers verlof opnemen. In de winter periode, als het rustiger is en min der mensen afwezig zijn, kunnen de werkweken dan worden verkort. Door de ene periode langer te ma ken dan de andere, verandert de ge middelde werktijd. Een werkweek van 35 uur bijvoorbeeld (de doel stelling die vorig jaar door de vak centrale FNV is vastgesteld), kan worden verkregen door 19 weken van vijf dagen en 33 weken van vier dagen. Op deze manier kan elke be drijfstak in zijn eigen tempo opsto- men naar 52 weken van 32 uur. Geld Van de meeste werkgeversorgani saties is bekend dat ze bereid zijh mee te gaan in verdere arbeidstijd verkorting, zolang dat maar niet ten koste gaat van de totale bedrijfstijd; de tijd dat bureaus en machines be zet zijn. De plannen voor een vierdaagse werkweek die de Vervoersbond sa men met de Voedingsbond en de Dienstenbond van de FNV heeft op gesteld. gaan uit van een bedrijfs tijd die op zijn minst gelijk blijft, of in sommige gevallen zelfs kan wor den uitgebreid. Volgens Waleson was de kritiek van werkgevers daar om "zo genuanceerd". "De praktische problemen die dat met zich mee zal brengen lossen we samen met de werkgevers nog wel op", zegt Waleson. "Dan hoeven we in de cao-onderhandelingen al leen nog maar te touwtrekken over het geld". De FNV-bonden willen de kortere werkweek, die alleen mogelijk is als bedrijven meer men sen in dienst nemen, betalen uit de loonruimte. Maar over dit bedrag, dat meestal als een schim boven de cao-onderhandelingen hangt, zijn werkgevers en vakbonden het zel den eens. Spoorwegen Bij de NS en in de havens, waar in december de cao-onderhandeling- gen beginnen, is het niet zo'n toer om de werkweek te verkorten, al dus Waleson. Bij de Spoorwegen, waar nu gemiddeld 38 uur gewerkt wordt, wil de vakbond (de leden moeten zich daar nog over uitspre ken) een rooster met 33 weken van vierdagenen 19 van vijf (gemiddeld 35 uur). Dat kan volgens Waleson, door in de komende jaren geleide lijk het aantal roostervrije dagen uit te breiden. De prijs voor die verandering, die volgens Waleson zo'n 6 a 7 procent meer werkgelegenheid zal opleve ren, wil de Vervoersbond betalen uit de produktiviteitsstijging. Deze bedraagt bij de NS volgens Waleson in de komende jaren minstens 2,5 procent per jaar, precies genoeg om de operatie in drie jaar te kunnen voltooien. In de havens variëren de werkwe ken van 35 tot 37 uur. Ook hier wil de Vervoersbond volgend jaar al een aantal weken van vier dagen in voeren. Volgens Waleson is dat mo gelijk door de werkdagen te verlen gen tot acht uur en het aantal roos tervrije dagen uit te breiden. Bin nen een paar jaar zou in de havens al een werkweek van 32 uur tot stand kunnen worden gebracht. aldlU Waleson. Vrachtwagenchauffeur Een ander verhaal is het beroeps goederen vervoer. Uit deze hoek kwam de afgelopen twee weken de meeste kritiek op de plannen voor een vierdaagse werkweek. Toch is het ook in deze sector mogelijk, al dus Waleson. om de werkweek op den duur één dag te verkorten. Het doel van de vakbond is om de ge middelde werktijd in transportbe drijven terug te brengen van 55 tot 42 uur. De vervoersbond pleit in dit geva. voor een efficiënter gebruik van vrachtwagens. Voor blltntnlUUU vervoer hebben de meeste transpor teurs net zoveel vrachtwagens als chauffeurs, legt Waleson uit, en dat is volgens hem bijzonder ineffi ciënt 'Als de dlauulBur or met is, staat de vrachtwagen ook stil".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 39