In erotische zaken Miep Brons, naar eigen zeggen de feministe in persoon X ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1990 PAGINA 35 Nu Veronica tv een punt zet achter de Pin Up-club acht Miep Brons het moment gekomen om haar Jumbo-video-imperium drastisch uit te breiden. Maar de borden 'pornotheek' zijn sinds de Bolderkar affaire van alle vestigingen verwijderd en vervangen door 'erotheek'. Want Miep wil een 'softer' imago. Terwijl haar man Loek, die een fortuin verdiende in de textiel, zich steeds nadrukkelijker manifesteert als kunsthandelaar en -collectionneur, droomt zij van een loopbaan in televisieland, met als ideaal een eigen praatprogramma, waarin ze 'mensen uit het volk' ontvangt. "Van een kleurloos mens iets bijzonders maken, een groentevrouw vanachter haar aardappels halen, dat is mijn ideaal. Achter ieder mens zit een verhaal". door Dirk de Moor Een goed verstaander heeft maar een half woord nodig, zo blijkt ook nu weer. Een paar woorden in de intercom roepen en zoemend opent zich het stalen hek voor de grijs-witte, vierkante bungalow van Loek en Miep Brons, die is gesitu eerd tegenover het Hilton-hotel en res taurant De Kersentuin aan de Amster damse Apollolaan. Indertijd gebouwd voor sigaretten-magnaat Orloff. Achter het hek staan een wijnrode Porsche en enkele wagens van minder garnituur. In de vestibule verzoekt een oudere dame ons fluisterend de trap te bestijgen en bo ven opent zij voor ons de deur van een kolossaal vertrek, met een gedempt: "Neemt u plaats alstublieft, mevrouw Brons komt zo dadelijk. Aanstonds breng ik u koffie". In de zaal hangen twaalf schilderijen van Carel Willink. De wanden gaan deels schuil achter lage kasten vol boeken over kunst. Het schitterende portret van Wil links vrouw Wilma, eens zwaar bescha digd door de haar vijandig gezinde Mathilde, neemt een dominante plaats in. Het eist ogenblikkelijk de meeste aan dacht op. Zeker de helft van de kamer wordt in beslag genomen door een hoef ijzervormige bank van zwart leder, met wulpse rondingen. De bank biedt uit zicht op een reusachtig televisietoestel. Het wachten is dus op mevrouw Brons. Op Miep Brons, eigenaresse van videotheken-gigant 'Jumbo'. Een ge opende vouwdeur biedt uitzicht op een belendend vertrek. Het is er heel licht, dank zij een dak van matglas. Een vele flessen tellende bar is waarneembaar. Enorme bossen rozen ook. En modern gestoffeerde zit-lig banken langs de wan den. Een droom-verblijf. Kittig We zitten en zien nieuwsgierig uit naar de binnenkomst van Miep, die haar se cretaris vanmorgen nog liet vragen of een fotograaf zou meekomen, dit met het oog op een eventueel bezoek aan de kap per. Achterin de Willink-zaal gaat een deur open en daar is zij. Kwieke, kittige tred op hoge hakken, een glanzende, zwarte broek superstrak om de benen. Vrolijke, helblauwe ogen, het lichtblon de haar hedenmorgen in perfecte coupe bijeengebracht en derwaarts over het hoofd gevoerd. Eerste indruk: gezellige Amsterdamse. Ze neemt plaats aan tafel, zet een forSe bril met interessant lichtblauw montuur af en zegt als de fluisterende dienstbode uit zicht is op gedempte toon: "Tijdelijke kracht van een uitzendbureau. Schat van een mens hoor, maar ze praat zo zacht hè. Mijn eigen vaste hulpje trekt haar mond je wel open, hoor. Die is niet zo bleu. Deze is van de ouwe stempel zullen we maar zeggen, ze denkt dat het zo hooft". En verontschuldigend: "Ja, ik heb zo'n hulp hard nodig hoor. Alleen al mijn twee poezen geven een hele rommel in huis. Ik neem ze altijd mee als ik bood schappen ga doen, in een kinderwagen. Ik heb er één voor-de winter en één voor de zomer. Ja, zo kennen ze me allemaal hier in de buurt hoor: met de poezen in de wagen door de deftige Beethoyen- Ze barst in geschater uit. Vertelt dat haar meisjesnaam Tang luidt. "Ze den ken altijd dat ik Chinese voorouders heb gehad, maar dat is niet zo. Er zal gewoon een tang in de familie hebben gezeten". Echtgenoot Loek betreedt de kamer in gezelschap van een echtpaar dat de Wil link-collectie komt bekijken. "Dat zijn kijkers, geen kopers", stelt Miep met één oogopslag vast. "Ja dat zie ik altijd zo. In tuïtie. We hebben net een Willink-ten- toonstelling in Knokke achter de rug. Een groot succes voor Loek. Dus als zul ke mensen dan hier nog eens komen kij ken, nou ja dan... Maar goed, Loek vindt dat leuk. Dan kan hij zijn kennis kwijt. Hij weet enorm veel van schilderijen en wil die liefde er voor graag op anderen overbrengen. Het maakt niet uit wat je verkoopt als je het maar met liefde doet, zeg ik altijd". Ontroering Over het in de kamer zo dominante por tret van Wilma Willink meldt zij, met een zweem van ontroering in haar stem: "Toen Mathilde het mes erin had gezet, hing het hele oog erbij. Het is onzicht baar gemaakt. Maar in het begin had ik als ik naar haar keek steeds het idee dat ze huilde, dat er een traan uit haar oog liep". Miep (47) en Loek (58) wonen al-twaalf jaar in de 32 jaar oude villa tegenover de befaamde Kersentuin. Het ligt voor de hand dat ze daar enkele keren per week eten. Maar neen, dat blijkt toch een mis vatting. "Ik", zegt Miep, "heb voor van avond gewoon andijvie met speklapjes opstaan. Ik kom uit een eenvoudig Am sterdams arbeidersmilieu. Mijn vader zocht werk en kwam zo in Velp terecht. Loek z'n ouders hadden daar een textiel zaak. Ik ging daarin al op mijn veertiende werken. Op m'n zeventiende was ik ver loofd. Niet met Loek maar met een ander dus. En op mijn negentiende ben ik ge trouwd. Uit dat huwelijk kwam mijn zoon Eric". "Loek", zegt ze ook, "heeft tot zijn 24- ste jaar in een klooster gezeten. Hij is der tien jaar met een ander getrouwd ge weest en heeft kinderen uit dat huwelijk. Toen Loek uit het klooster kwam, begon hij in Velp een tweede textielzaak. En ik kwam daarin werken. We kennen elkaar nu 33 jaar. Loek opende al gauw een der de winkel, in Arnhem, en dat was de eer ste semi-zelfbedieningszaak op textiel- gebied in Nederland. Op mijn zeventien dejaar werd ik daar cheffin. Elke dag tuf te ik op mijn brommertje van Velp naar Arnhem. Met Loek had ik alleen maar een zakelijke relatie. Ik wilde eigenlijk steeds wel eens wat anders doen dan die textiel, maar ik bleef toch. Heel gek. Net alsof het zo moest zijn". -Aan leren bent u nooit toegekomen. "Ik heb toen ik veertien was alles op school ingeleverd. Ik zei: wat ik hier leer daar heb ik toch niets aan. Maar later heb ik in de avonduren toch mijn midden standsdiploma gehaald. Loek breidde de textiel in 25 jaar uit tot honderdvijftig za ken in Nederland - waarvan dertig op franchise-basis - en twintig in Duitsland. Allemaal onder de naam Brons". -Dat deed Loek alleen? "Natuurlijk heb ik.ook een bijdrage ge leverd, maar Loek was toch nummer 1. Mijn baas. Ik was de eeuwige tweede. En ik had daar geen moeite mee. Zo zit het rollenspel nou eenmaal in elkaar, in elke relatie. Eén moet voorop lopen. De rich ting aangeven". Het gesprek met Miep neemt herhaal de malen een onverwachte wending. Ze laat drankjes aanrukken, moet even weg om telefonisch te beraadslagen met haar secretaris, en weer aan tafel gezeten wil zij tussendoor toch wel even iets kwijt over feministes die haar Jumbo porno- theken-keten helemaal niet zrien zitten. "Die meiden begrijpen niet dat ik ei genlijk een hele grote feministe ben. Ik heb mijn videotheken, Loek zijn schilde rijen. Ik heb tegen mezelf gezegd: en nou jij. En toen ben ik er hard tegenaan ge gaan in mijn zaken. Een vrouw belde me eens op en zei: 'Het is uw schuld dat mijn huwelijk kapot is gegaan. Mijn man zat hele avonden pornofilms van u te kij ken'. Nou, ik heb gezegd: 'Mevrouw, pas maar op, misschien zit het grootste ge vaar wel in uw buurvrouw'. Ik zeg: 'Mens je kunt na twintig jaar huwelijk toch niet verwachten dat die vent van jou nog ie dere avond vlinders in zijn buik krijgt als je je staat uit te kleden'". -Waarom toch die voorkeur voor porno "Ach porno...Ik heb na die Bolderkar affaire en andere berichten over kinder porno in de kranten alle borden 'porno theek' van mijn zaken laten vervangen door erotheek. Echte smerige porno heb ben we nooit verhuurd. Met van die zie kelijke afwijkingen en zo. Kinderporno is mij nooit aangeboden, met de hand op mijn hart. Ik leg in onze advertenties ook niet meer zo de nadruk op de erotiek. De Jumbo's gaan veel meer de kant op van gezinsvideotheek". -Maar door die porno of erotiek is het Jumbo-concern toch groot geworden? "Zeg maar erotiek ja. Het zijn vooral de mensen met een smalle beurs, werklozen en zo, met veel vri ie tijd pn geen hobby's, die er behoefte aan hebben. En dat zijn er heel veel. Wij werken voor de grote mas sa". -Daar heeft u marktonderzoek naar ge daan?. "Nee, dat voel ik aan. Miep komt, zoals ik al zei, zelf uit een heel eenvoudig milieu. Ik ken de mensen. Ik voel wat ze willen. Intuïtie. Ik ga altijd op mijn ge voel af. Toen het aan raakte met Loek, toen we echt iets voor elkaar gingen voe len, kregen we allebei het idee dat we iets meer van ons leven moesten maken. Loek heeft toen alle Brons-winkels ver kocht aan Zeeman. We dachten: zo, nou zijn we binnen, nu kunnen we samen van het leven gaan genieten. Reizen en zo. Toen wij trouwden was dat voor mij een belangrijke bevestiging. Er werd veel achter onze rug gekletst, uiteraard. Ik had de grote baas aan de haak geslagen hè. Ik had me ingedrongen, was in een klap schatrijk geworden, je kent dat wel. Een half jaar lang hebben we allebei ge probeerd van het leven te genieten, maar dat lukte dus niet. Een paar maanden niets doen gaat nog, maar op een gege ven moment word je er mesjokke van". Onderbroekenkoning "Loek had een middelbare schooloplei ding en interesseerde zich voor kunst. Hij schreef een dichtbundel en had daar mee succes. Hij organiseerde een grote expositie, ook met succes, maar ze ble ven hem de onderbroekenkoning noe men en dat stak hem. Dus ging hij kunst geschiedenis studeren. In drieënhalf jaar was hij klaar. Cum laude. Een record". "Ikzelf had het na een half jaar haken en breien voor de tv wel bekeken. Ja, ik haak en brei nog steeds voor de tv hoor, maar ik dacht toen ineens: Miep, God joh, daar zit handel in. Want wat zie je op tv? Verouderde films. Veel rommel. En wat verhuurden de videotheken die ik bezocht? Rotzooi voor veel te hoge prij zen. Klantonvriendelijke bediening ook vaak. Negen jaar, op 1 april, geleden be gon ik samen met Esther, de dochter van Loek, een videotheek in Rotterdam. Op 1 juni ging ik open in Amsterdam en op 7 september in Arnhem. Ja. de data zitten feilloos in mijn hoofd. Sterk puntje van me". -Een haastige jacht op succes. Lachend: "Ik moest wel, ik had veel te veel banden ingekocht. Zat met een stampvol magazijn". Miep brengt ons zelf twee blikjes tonic op een zilveren presenteerblaadje en schenkt zichzelf een glas bronwater in. Demonstreert hoe dankzij een slim sys teem van ritssluitingen de hoefijzervor mige lederen bank multifunctioneel kan worden gebruikt. "Toen Loek was ge slaagd hebben er negentig studenten op gezeten". "Ja, natuurlijk wilde ik succes. Ik wil de mezelf bewi jzen. Want ik was altijd de eeuwige tweede geweest achter Loek. Zoiets als Sjoukje Dijkstra en Joan Haanappel. Nu heb ik vijftien Jumbo-za ken. Ze worden geleid door mijn zoon Eric. In Utrecht zaten we eerst op de Ka naalstraat. Een klein pand. Op een keer reden Eric en ik door de Damstraat, daar vlakbij. Ik zeg tegen Eric: zie jij die verf- winkel? Daar gaan wij zitten. Want vol gens mij verdienen die lui toch niet de kost. We zijn die winkel binnengestapt en ik zeg tegen die man: volgens mij zit u hier helemaal niet goed. Het loopt niet. Onder ons gezegd: dat kon je van buiten af eigenlijk zo al zien hoor. Nou, na enig tegensputteren gaf die man het toe: het ging niet goed. Ik zei: nou dan koop ik toch die winkel van je. Zo zijn we de vi deotheek in de Damstraat begonnen". Belangrijke markt "Op de Kanaalstraat heb ik ook nog een poosje een postorder-bedrijfje gehad in erotische films. Ik verkocht vijf films voor 99 gulden. Zeventig procent homo- films. Ja, da's een belangrijke markt hoor. Een concurrent kwam toen naar me toe: ik was prijsbedervend bezig. Hij heeft me uitgekocht. Ik was er niet rou wig om, want het bracht toch een hoop rompslomp mee". -Vijftien Jumbo-videotheken, is het nou genoeg? Miep slaat haar handen ineen en lacht. "Nee, wantje hebt het toch wel gehoord, dat de Pin Up-club van Veronica gaat verdwijnen? Onbegrijpelijk toch? Ze zijn weer een taboe-sfeertje aan het ma ken, geloof ik. En ik spring daar natuur lijk op in hè. Ik heb meteen extra inge kocht, om de komende behoefte op te vangen. Ik ga tien nieuwe zaken openen. Ja hoor: tien! Gezinsvideotheken met aparte erotheek. En allemaal in verschil lende plaatsen. Ik ga van het principe uit: nooit meer dan eén Jumbo in een ge meente. Want mannen willen anoniem huren hè. Ze willen niet gezien worden door de buurman. Dus bezoeken ze een videotheek ver van hun eigen stekkie. Elke stads-Jumbo heeft veel klandizie uit de regio. Ja, mannen hebben nou een maal meer behoefte aan erotiek dan vrouwen, meer fantasietjes". -Kijkt u zelf naar die films? "Jahaa, uiteraard zeg. Ik moet weten wat we verkopen. Toen Loek laatst de Willink-expositie in Knokke had. heb :k acht erotische films achter elkaar zitten kijken. Maar ik hou ook van James Bond, hoor. James Bond moet voor mij minstens een keer per jaar. En ik ben in Knokke leuk wezen winkelen met de twee poezen. Dat is echt een hobby van me. Ik heb voor mijn personeel, dertig mensen sterk, cadeautjes ingekocht. Hartstikke leuk. Ik mag ook graag naar de Makro gaan of naar de Albert Cuyp. Als ik aan marketing wil doen hoef ik al leen maar naar de Albert Cuyp te gaan. Daar ontmoet je je klanten". -U zult niet makkelijk van het Miep- van-de-porno-imago afkomen. "Ik heb een heel brede rug hoor. Niet stuk te krijgen. Maar ik wil wel erg graag van dat imago af. Gisteren kreeg ik nog 120 erotische films binnen. Maar voor mij hoeft de erotiek in de toekomst nog maar vijfig procent van de omzet te wor- den. De nadruk komt meer op het hele gezin en niet meer op pa alleen". Reacties "Gelukkig heb ik op de televisie mijn zegje al in verscheidene programma's mogen doen. Twee jaar geleden bij Ivo Niehe en toen Loek en ik daar vijf minu ten hadden mogen praten over een groot schilderij dat Herman Gordijn in op dracht van mij van ons had gemaakt, vroegen ze ons later nog een keer apart. De Tros heeft mij toen gevolgd, terwijl ik boodschappen deed met de poezen, in de Beethovenstraat. Ik pakte, zoals ik altijd doe, in een winkel wat chocolaatjes in mijn handen. En ja, hier in de buurt wo nen een paar...eh...kakkerige mensen, die zelf in zo'n winkel een uur staan te treuzelen, zo van: ik wil twee van die en drie van dat....Nou daar heb ik geen tijd voor hè. Dus mijn manier van winkelen kwam niet zo goed over. Er kwamen re acties op bij de Tros. Ja, als iemand van het gewone volk zoiets doet mag het, maar als ik het doe dan is het: goh, dat een mens zich zo gedraagt!" -Maar u bent toch heel gewoon geble ven, van het volk? "Veel mensen kunnen me niet plaat sen. Je wordt als het ware een beetje ge straft voor je rijkdom. In de Nieuwe Re- vu heeft eens gestaan dat alleen al Loeks vermogen op 140 miljoen moest worden geschat. Klinkklare onzin. Maar je wordt er wel op aangekeken. Erotiek en rijk dom, dat zijn de handicaps in mijn imago. Maar in oktober ben ik weer op de tv, in 'Wie ben ik?' met André van Duin. Het is al opgenomen". -U staat wel graag in de belangstel ling? "Ja dat vind ik leuk" Miep vervalt in gepeins. Friemelt wat met haar vingers, zucht diep en zegt dan aarzelend: "Ik flap er gemakkelijk din gen uit. Ik moet voorzichtig zijn. Maar ik kan wel verklappen dat er kans is dat de mensen mij vaker op de tv gaan zien" -Flapt u eens verder uit... "Er is een proefopname van me ge maakt. Ze vroegen mc Wil jij een talk show met bekende Nederlanders? Nee. zeg ik, dat doet Tineke al. Ik vind het leu ker te praten met onbekende Nederlan ders. Bijvoorbeeld een hele dag op stap gaan met mensen die je zo van de straat plukt. Van een kleurloos iemand iets bij zonders maken. Een groentevrouw zo bij haar aardappels weghalen en gaan stap pen. Dat ze 's avonds in het Hilton een ander mens is geworden, en mij hele maal overvleugelt. Dat is mijn eigen idee. In ieder mens zit een verhaal. Maar je moet het er uit zien te krijgen. En ik denk dat ik dat kan. Omdat ik gewoon ben ge bleven. Ik zat eens tussen Joop van den Ende en Ron Brandsteder aan de bar en zei: ik moet op tv-gebied nog veel leren. Ron zei toen Jij moet helemaal niets le ren, jij moet gewoon Miepjc blijven. Maar er is nog helemaal niets zeker over dat programma. Ik wacht in spanning Na een korte aarzeling legt Miep ten slot te met een gedecideerd gebaar een pa pier op tafel. "Kijk eens!". Het is een brief van de Erasmus-universiteit in Rot terdam. Zij wordt uitgenodigd een lezing te komen houden over erotiek en films. Met iets baldadigs in haar stem klinkt het "Ik zet een paar puntjes op papier en dan maakt het niet uit of ik een kwartier lui in plaats van een half uur". In de linker bovenhoek van het papier heeft zij met vulpen een paar zinnen ge krabbeld We lezen: "Leuk he. Ik ga op chique. Nog nooit gedaan. Maar ik doe het gewoon" Miep Brons: "Het maakt niet uit watje verkoopt, als je het maar met liefde doet, zeg ik altijd". gpdi WÊÊB De videotheken van Miep Brons zijn ware trekpleisters. "Wij werken voor de grote massa

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 35