De Zwarte Markt in de witwas sdi. Mannelijke onmacht o SCHOP Onze taal ENKWiJZER Beverwijk erkent na tien jaar omstreden doel voor weekenduitstapjes Identiteitscrisis i eu. ui. oe. ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1990 EXTRA PAGINA 33 ui Vraag: wie is Wim Kok? Wim Kok is niet wat hij doet Wat doet Wim Kok? Wim Kok doet niet wat hij vindt Wat vindt Wim Kok? Wim Kok vindt niet wat hij denkt Wat denkt Wim Kok? Wim Kok denkt niet wat hij weet Wat weet Wim Kok? Wim Kok weet niet wie hij is Wie is Wim Kok? De PvdA, nog maar net hersteld van een langdurige verkoudheid, dacht te zijn begonnen aan een reeks van zeven zonnige jaren, maar die blijkt juist achter de rug. Opgejaagd door de Golfcrisis, nadert de depressie. Dat roept een'(be)klemmende vraag op. Hoe zit het met de zelfredzaamheid van de nog wat bleekjes ogende sociaal-democraten? Over een half jaar weten we meer. Dan constateren Lubbers en Kok dat ze onvoldoende zijn uitgerust om weerstand te bieden aan de storm die ze nu al zelf voorspellen, en neemt het verbitterde CDA wraak voor de val van Braks. Dus valt ook de koppeling. Of Wim Kok. Of allebei. Dus het kabinet. En kan de PvdA gaan worstelen om boven te komen. Eén (zij het heel schrale) troost voor Kok; de slechte financiële positie waar hij binnen kort in verzeild raakt, is voor een belangrijk deel te wijten aan zijn voorganger, die niet zo zuinig was als hij leek en verzuimde orde op zaken te stellen toen het Nederland voor de wind ging. Uitgerekend Onno Ruding, de man die Kok nu verwijt de belastingcenten te 'verjubelen' aan de koppeling, was verantwoordelijk voor een belastingverlaging waar voor de economische noodzaak volledig ontbrak. Vraag: wie is Onno Ruding? WIM FORTUYN Waanwijsheid Veel werklozen en arbeidsongeschikten werken dus niet vanwege de hoogte van de uit keringen. Nee, die wijsheid hebben we niet van tante Truus. En ook niet van Ruding, die als voor man van de Nederlandse Christelijke Werkgevers vandaag de dag over genoeg vrije tijd schijnt te beschikken om de theekransjes van tante Truus te bezoeken. Nee, het is drs. C. Maas, die zich deze opmerking heeft laten ontvallen. Drs. C. Maas, thesaurier-generaal bij het ministerie van financiën. En Maas heeft zijn uitspraak niet ge daan in de losgeslagen ambiance rondom de bittertafel, maar voor het deftige gehoor van de bankiers van Van Lanschot. Altijd gedacht dat ambtenaren in de zin der wet, hoe dikwijls ze ook worden aangeduid als 'Vierde Macht' en hoe 'top' ze ook zijn, uitvoerders zijn van wat de wetgever hun op draagt. Typen als Rutten en Maas hebben kennelijk moeite om zich te schikken in die ove rigens uitstekend betaalde rol. Bij tijd en wijle manifesteren deze heren zich als het gewe ten van Nederland en doen dan hun zegje over wat eigenlijk 'des ministers' zou behoren te zijn. Er wordt in dit land misbruik gemaakt van de sociale wetgeving. Maar Maas generali seert terzake in de populistische spreektrant die een thesaurier-generaal niet past. Te recht heeft minister Kok zich inmiddels gedistantieerd van de uitspraak van zijn topamb tenaar. De opmerking was namelijk net zo doordacht als die ene bekende kreet die gere geld aan de bittertafel valt te beluisteren: u weet wel, over de vele (top)ambtenaren die de hele dag hoopvol de wijzers van de klok naarvijf uur zitten te kijken en verder geen P GERARD VAN PUTTEN Amsterdam Niet iedereen weet het, maar er is iets grondig mis met de relatie tussen het parlement in Den Haag en Amsterdam. Waar 'm de kneep nou precies zit is niet duidelijk, maar voor voormalig Kamerlid Jan Schaefer (tevens oud-wethouder van de hoofdstad) was het aan leiding alle Kamerleden uit te nodigen voor een uitstapje Amsterdam. Ruim honderd parlementariërs hebben de uitnodiging aangenomen. Vrijdag worden ze in de hoofdstad verwacht. "Er werden vooral veel verzoeken ingediend voor bezoeken aan de politie en aan Ajax", meldt de organiserende stichting PRIMA (PRomotie IMago Amsterdam). Ik kan niet wachten totdat Pauline Broekema in het NOS-journaal het eerste verslag af levert. Jaap de Hoop Scheffer van het CDA op de Albert Cuypmarkt, die zich net als in Zuid-Afrika onlangs erover verbaast dat een groot aantal negers in Amsterdam woont. "Het is pas echt als je het gezien hebt". Jaap wil daar nog wat aan toevoegen, maar krijgt geen kans omdat Josephine Verspaget (PvdA) hem de microfoon uit de handen rukt. Na drukkelijk verklaart ze dat de sancties op stadvemieuwingsgelden gehandhaafd moeten blijven. Het overleg met 'chief' Ed van Thijn heeft haar daar niet van af kunnen brengen. Robin Linschoten (WD) bezoekt intussen de eerste keer in zijn leven een politiebu reau. Voor Robin geldt natuurlijk dat alles wat hij doet de eerste keer is, maar toch roept hij vrolijk: "mijn eerste keer". De ca mera's van Veronica beginnen wellustig te snorren en Robin begint, daartoe ge dwongen een publiciteitsbeluste agent, water uit een van de toiletpotten te drin- Partijgenoot Frans Weisglas begrijpt het en stelt voor F-16's te sturen om het personeelstekort bij de politie op te hef- Geheel onverwacht besluit Thijs Wölt- gens (PvdA) dan dat minister De Vries (Sociale Zaken, Landbouw en Visserij) het veld moet ruimen omdat de vissers nog steeds frauderen. De Kamerleden spoe den zich naar Den Haag om de nieuwe deuk te repareren. En Schaefer begrijpt wat iedere Nederlander, Zuidafrikaan en Rus al lang wist: als er iets mis is, brengt het bezoek van een Kamerdelegatie geen oplossing. JEROEN DIRKS Robin Linschoten Gemiddeld zestienduizend kijkers en kopers bestormen elke zater dag de Zwarte Markt in Beverwijk. En op zondagen trekt de door Turkse kooplui gedomineerde Oosterse Markt nog meer publiek. Een jaar of tien geleden werd hij op z'n gunstigst bekeken als de Beverwijkse Tijl Uilenspiegel, maar nu wordt initiatiefnemer Van Kampen door de plaatselijke ban kier ontvangen als een betrouw baar zakenman. Om dat te berei ken gaat hij zich niet meer te bui ten aan schelmenstreken. De Zwarte Markt van Beverwijk heeft hij in de witwas gestopt, met de bedoeling zijn creatie te ontdoen van een louche reputatie. De plaatselijke politiecommissaris denkt er het zijne van. "Het is hoog tijd dat er een lijst met de na men van kooplieden wordt aange legd. Daarmee haal je de zaak uit de anonimiteit". doorAb Winkel De gemeente Beverwijk heeft de Zwarte Markt tegen wil en dank geaccepteerd. De plaatselijke autoriteiten zijn allengs tot het inzicht gekomen dat de Zwarte Markt geld naar de gemeente brengt. En geld stinkt ook in de IJmond niet. Sinds anderhalf jaar treedt Van Kam pen, zeg maar de marktmeester van de Zwarte Markt, geregeld in overleg met gemeentevertegenwoordigers. En er kend wordt van beide kanten dat de ge- dachtenwisselingen een meer en meer constructief karakter krijgen. Zo open staan de partijen voor elkaar, dat burge meester W. Velders-Vlasblom verwacht de markt snel te kunnen opnemen in het gemeentelijke promotiebeleid. Er rest nog één obstakel: de parkeerproblema- tiek. Elk weekeinde slibt het industriege bied dicht. Op de zondagen dat ook op de plaatselijke meubelboulevard de toonza len wijdopen worden gezet, kan het ver keer ter plaatse geen kant uit en wachten er lange files tot ver buiten Beverwijk. Het marktterrein is dan onbereikbaar voor ambulance, politie en brandweer. Ambivalent De politie in Beverwijk koestert "ambi valente gevoelens" jegens de markt van Van Kampen. Commissaris Schoen: "De markt bezorgt ons extra werkdruk. Ik denk dat er in overleg met de directie van de markt nog wel het een en ander te ver beteren valt. Het zou bijvoorbeeld goed zijn als er een lijst zou worden aangelegd met de namen van kooplui. Daarmee haal je de zaak uit de anonimiteit". Niet voor niets zegt Schoen dat. De markt is altijd het domein geweest van kleine oplichters die balletje-balletje spelen. De markt zou tevens worden mis bruikt als afzetplaats van gestolen goe deren, en de markt schijnt ten slotte nog een lustoord te zijn voor auto-krakers. Wekelijks komen niettemin drommen dagjesmensen de melange opsnuiven van rook, tweedehandsspullen, ge frituurde produkten en mensen. Ze staan in rijen voor de kassa, gewapend met grote tassen. Bepakt en bezakt verla ten ze het terrein met huisraad, bloemen, fruit en andere zaken. Kasbah-achtige ta ferelen op de polderklei. En er zit nog al tijd groei in de omzet. Voor de onderne ming een plezierige constatering, want groter groeien mag de markt niet meer. De contouren zijn vastgesteld: niet meer Explosief Die explosieve groei had niemand voor zien, begin 1980. In een paar van de Vei ling Kennemerland gehuurde hallen bood Van Kampen in dat jaar particulie ren de ruimte om tweedehands spullen te verkopen. Een soort overdekt Water- looplein. De gigantische drukte deed ie dereen versteld staan. Die drukte zal wel weer over gaan, werd aanvankelijk ge dacht. Maar Van Kampen draaide door, verwierf steeds meer grond en hallen. Hij liet ook een immens parkeerterrein aan leggen. Alleen, de parkeernood groeide mee met de aanzwellende i De Zwarte Markt van Beverwijk, elke week cjruk bezocht door koopjesja gers. (foto GPD) zicht: "Er is mondelinge overeenstem ming over het aantal parkeerplaatsen dat nodig is in verhouding tot de oppervlak te van de markt". Van Kampen beaamt dit: "Er circu leert een plan om de nabijgelegen ijsclub te verhuizen naar Heemskerk. Als dat doorgaat, is er ruimte genoeg om te par keren en ben ik uit de brand. Die lui van die ijsclub kan ik dan wel aan een nieuwe kantine helpen". Met de parkeerruimte zouden ook de bezwaren van een reeks ondernemers op het industrieterrein gepareerd kunnen worden. Wat bij veel ondernemers in middels overheerst, is het respect voor zakenman Van Kampen. Voorzitter J.A.M. Reesink van de Industriegroep IJmond-Noord: "Achter succes moet een motor zitten. De consument bepaalt of je een succes bent. Dat is Van Kampen dus. De laatste tijd is zijn opstelling ver anderd. Hij is in staat om bij problemen het centrale belang boven zijn eigen be lang te stellen. Daar plukt Beverwijk de vruchten van". Reesink doelt onder meer op de pogin gen van Beverwijk om straks een aan sluiting te hebben op de nieuw aan te leg gen Rijksweg 22. Uit economisch oog punt bekeken ziet Beverwijk de aanslui ting als voorwaarde om na aanleg van de Wijkertunnel mee te kunnen profiteren van het verwachte Groot-Schiphol-ef- fect. De onderhandelingen met de hoge re overheden en Rijkswaterstaat zaten in het slop, maar werden onder meer door Van Kampen vlot getrokken. Arrogantie Van Kampen zelf maakt zich nogal eens boos op de Beverwijkse middenstan ders, die in de mening verkeren dat de Zwarte en Oosterse Markt een oneerlijke concurrent is. "Waar halen ze de arrogan tie vandaan om te menen dat een gulden die nu hier wordt uitgegeven, anders bij hen zou worden besteed?", is zijn retori sche vraag. "Het is een hele kunst voor een ondernemer om verder te kijken dat de eigen gevel. Daaraan ontbreekt het nogal eens bij middenstanders". Van Kampen heeft in de afgelopen tien jaar de publiciteit gezocht, gebruikt en misbruikt. Van 1983 tot 1985 voerde hij een vergeefse strijd met als inzet de Zwarte Markt ook op zondag te mogen openen. Staatssecretaris Van Zeil, lid van het CDA, werd het mikpunt van ac tie en spot. Van Kampen regisseerde de woede van de standhouders. Eens werd Van Kampen geboeid van zijn markt weggevoerd. De standhou ders bleven achter, ziedend op alles wat naar ambtenarij riekte. Van Kampen wist door zijn acties, die altijd de aan dacht trokken, veel te bereiken. De in middels landelijk bekende markt groei de tegen de verdrukking in en het obscu re imago raakte op de achtergrond. De publicaties over heling en, uitein delijk, het helingsproject zijn niet meer dan een dissonant geweest. Van Kam pens onderneming bevindt zich na het welkome vertrek van de veiling uit Be verwijk en de aankoop van de veilingge bouwen in een fase van consolidatie. Oplossing Volgens burgemeester Velders, voorzit ter van de coördinatiewerkgroep die de Zwarte Markt 'behandelt' is de oplossing voor het wekelijkse parkeerprobleem in DOOR JOOP VAN DER HORST Er zijn fabrieken waar ze heel verschillende dingen maken. Van tandpasta en veiligheids spelden tot en met motorfietsen en elektrische gitaren In andere fabrieken wordt alleen maar speelgoed gemaakt en er zijn zelfs gespeciali seerde bedrijven die alleen houten speelgoed produceren. Hoe moeten we zo'n gespecialiseerd bedrijf noemen? Een houten speelgoedfabriek7 Zo dra we het opschrijven, staan we voor een spellingprobleem. Een houten speelgoedfa briek is namelijk geen fabriek voor houten speelgoed maar een speelgoedfabriek die van hout is. Zoiets is wel mogelijk maar we bedoel den het anders. Hoe schrijven we de fabriek die houten speelgoed fabriceert? Volgens de officiële spellingregels moeten we schrijven houten-speelgoedfabriek. Die regel schrijft ons namelijk voor een koppelteken (streepje) te gebruiken "in samenstellingen waarvan het eerste lid bestaat uit twee buiten de samenstel ling gescheiden geschreven delen, als men wil doen uitkomen, dat die twee delen bijeen be horen". Dat wordt nog duidelijker als we kijken naar het geval van de rode inktpot. Zoals het hier staat, rode en inktpot los, is een inktpot be doeld die rood is. Wanneer we nu een andere inktpot willen noemen, een inktpot gevuld met rode inkt, dan geven we dat aan met een kop pelteken- rode-inktpot. Volgens deze spellingregel is het dus onjuist om te schrijven vrije beroepsbeoefenaren, al thans onjuist als men bedoelt beoefenaren van vrije beroepen. Zonder koppelteken zijn het beroepsbeoefenaren (wat dat dan ook mogen zijn) die vrij zijn. Evenzo is de koude oorlogs periode zoals die hier staat, iets anders dan de koude-oorlogsperiode Gaat het om de perio de van de koude oorlog, en niet om een koude periode, dan moet er een koppelteken in Tot zo ver kunnen we met de officiële spel ling aardig uit de voeten (als men zich er ten minste aan houdt). Moeilijker zijn de volgende gevallen, waar de spellingsregels ons in de steek laten. Hoe moeten we de schoolpedago- gische dienst schrijven? Hoe de woonmaat- schappelijk werkster? Meestal schrijft men ze zoals ik het hier doe Maar deze oplossing is erg onbevredigend. Schoolpedagogisch is geen woord, woonmaatschappelijk evenmin. Het duidelijkst zouden we met haakjes zijn: school (pedagogische dienst), woon (maat schappelijk werkster), maar deze haakjesop lossing is erger dan de kwaal. Het verschil tussen de houten-speelgoedfa briek en de rode-inktpot enerzijds en de schoolpedagogische dienst en de woon maatschappelijk werkster anderzijds is dat speelgoedfabriek en inktpot tenminste aan el kaar geschreven kunnen worden Maar maat schappelijk werkster en pedagogische dienst zijn losse woorden. De enige consequentie lijkt me dat we in die gevallen twee koppeltekens gaan gebruiken maar fraai is de oplossing met school-pedagogische-dienst. woon-maat- schappelijk-werkster Nee, een echte oplossing heb ik er niet voor. En toch leidt dit gat in ons spellingssysteem tot veel onzekerheid en tot heel rare schrijfsels Wat moeten we bijvoorbeeld denken van een ex-psychiatrische patiënt? Zo iemand zou dus 'ex-psychiatrisch' zijn Het allermoeilijkste geval dat ik ken is dat van de jonge jenever die voor de export be stemd is. Exportbedrijf, exportgoederen, ex portjenever exportjonge jenever? Of liever ex port-jonge jenever? Of export-jonge-jenever? Hoe doet men dat? In de praktijk schrijft men alles los. maar dat strookt zeer zeker niet met de officiële spelling. Ik kan niets beters verzin nen dan jonge export/enever, maar als we zo beginnen is de weg vrij voor een Tweede ex- Kamerlid en een Brusselse pseudolot Een veelzeggende mop. Op een dag komt een boer op de veemarkt een collega te gen, die hij al een paar maanden niet heeft gesproken. Na het uitwisselen van de gebruikelijke beleefdheden vertelt hij zijn collega van de problemen die hij heeft gehad met zijn beste stier. Het dier was een tijdlang niet vooruit te branden geweest en zodoende schromelijk tekort geschoten in zijn taak ten opzichte van de vrouwelijke helft van de veestapel. De veearts bracht uiteindelijk uitkomst door een drankje voor te schrijven, waarna het beest er weer enthousiast 'tegenaan' was gegaan. "Zo", reageert de collega nieuwsgierig, "en wat zat er dat wel in dat drankje?" "Da week niet", ant woordt de boer, "maar het smaakte naar drop". Van het moment af dat de eerste man op deze aardbol verscheen en de eerste vrouw in het vizier kreeg, moet hij al met het probleem gezeten hebben: aan de ene kant de lust om haar te bezitten en aan de andere kant de angst dat hij het niet zou kunnen, dat hij niet sterk, niet potent ge noeg zou zijn. Sindsdien hebben hij en al zijn nazaten steeds weer gezocht naar een liefdesdrank, een aphrodisiacum van aphrodite, de griekse godin van de liefde), naar een middel waarmee naar believen de potentie opgehoogd zou kun nen worden als het even dreigde af te zak ken. De lijst van middelen die in de loop der tijd als potentie-verhogend zijn aange prezen is werkelijk eindeloos en loopt van in stiere-urine opgeloste uitwerpselen van een haan via het uitzuigen van kik kers of oesters tot een extract van ge droogde groene kevers. Dat laatste mid del, beter bekend onder de naam Spaanse vlieg, is overigens een van de weinige middelen waarvan het effect vermoede lijk berust op meer dan louter suggestie. Datzelfde geldt mogelijk ook voor yohim bine dal gewonnen wordt uit de schors van de Afrikaanse yohimbe boom, even als voor bepaalde pepmiddelen zoals de beruchte 'bennies', de koosnaam bij lief hebbers voor benzedrine-tabletten. Er is zelfs een middel, papaverine (een aan opium verwante stof), dat direct in de penis ingespoten in veel gevallen een opmerkelijk effect oplevert. Ook bepaal de hormonen, zoals het prostaglandine, kunnen uitkomst bieden. Maar voor u be sluit een flinke voorraad van het een of het ander te gaan aanleggen, is het goed te bedenken dat regelmatig gebruik zon der medische begeleiding niet echt aan te bevelen is vanwege de bijwerkingen. Een daarvan is dat het opgewekte orgaan soTnsniet meer klein te krijgen is en daar door zowel op de wc als in het gewone maatschappelijke verkeer behoorlijk dwars kan zitten. De heimelijke belangstelling die man nen jong en oud hebben voor aphro- disiaca en die hen er soms toe brengt om in de meest obscure bladen de meest ob scure bestelcoupons te gaan invullen om vervolgens duur te betalen voor wat niet pep maar nep is, is terug te voeren op een diepgewortelde angst. Iedere man, of hij dat nou toegeeft of niet, ziet op een be paald moment in zijn leven met vrees op tegen de leeftijd waarop hij niet meer kan. Of tegen de vrouw bij wie hij niet kan. En het is inderdaad een feit dat met de leeftijd doorgaans ook de irripotentie komt. Voor zover we over cijfers beschikken lijkt het erop dat in de leeftijdsgroep tot 40 jaar zo'n 2 a 3 procent van de mannen met het probleem kampt, bij 60 jarigen is dat zo'n 20 procent en bij mannen van 80 door René Diekstra hoogleraar psychologie te Leiden jaar en ouder tussen de 65 en 75 procent.. (In deze leeftijdsgroep is impotentie dus een 'normale' toestand, wat niet weg neemt dat ook oude mannen hun impo tentie als een ernstige aanslag op hun mannelijkheid kunnen ervaren). Maar of deze cijfers ook goed weergeven wat er werkelijk aan de hand is, valt te betwijfe len. Want de mannen die het betreft staan natuurlijk niet van verlangen te sprin gen om hun onmacht aan anderen te be kennen. Of die ander nou een arts, een on derzoeker of een enquête-formulier is. Vermoedelijk is impotentie een van de best bewaarde slaapkamergeheimen en in elk geval voor de betreffende mannen een van de meest beschamende. Die be schaamdheid wordt al opgeroepen door het woord impotentie zelf dat machte loosheid betekent. Juist vanwege die ver nederende betekenis spreken we tegen woordig in de wetenschap niet meer over impotentie maar over erectiestoornis. Die term slaat dan op al die gevallen waarbij geen, een te zwakke of een te kortdurende erectie tot stand komt. Wat gewoonlijk betekent dat een man niet in staat is tót geslachtsgemeenschap, omdat zijn penis onvoldoende stijf is om hem in de vagina van de vrouw in te brengen. Het veranderde woordgebruik veran dert overigens weinig aan het feit dat veel mannen die met het probleem wor stelen zich wel vaak impotent, machte loos voelen. Zoals een vijftigjarige man het uitdrukte: "het idee 'ik kan het niet, ik ben een slapjanus, ik ben geen echte man (meer)' laat me niet los. Als ik weer eens mijn erectie verlies, zegt mijn vrouw te gen me dat ik me geen zorgen moet ma ken. En ik zeg dan heel dapper dat ik me geen zorgen maak. Dat ik natuurlijk wel weet dat het voor ons niet veel uitmaakt. Dat er wel meer is in het leven dan seks. Maar voor mij maakt het wel iets uit, maakt het hartstikke veel uit. Iedere keer als er gevreeen moet gaan worden, ge beurt er precies hetzelfde: ik raak ge spannen, mijn maag knijpt samen, mijn vingertoppen en tenen beginnen te tinte len en ik maar tegen mezelf zeggen: ont span je, hou je kalm, het maakt toch niets uit. Maar diep down geloof ik daar geen bliksem van". Een erectiestoornis kan de meest uit eenlopende oorzaken hebben. Soms is er niet meer aan de hand dan overver moeidheid, overmatig alcoholgebruik - 'alcohol creëert de begeerte, maar verwij dert de prestatie' - de bijwerking van een medicijn of faalangst bij een nieuwe partner. Soms treedt het alleen maar op onder bepaalde omstandigheden, is het dus situationeel bepaald inogal wat mannen blijken impotent bij een prosti tuee en hoeveel mannen zouden nog in staat zijn als ze het voor het oog van de te levisiecamera's zouden moeten doen). Soms treedt het alleen maar op bij een be paalde partneren niet bii een andere, is het dus duidelijk 'selectief. Het kan dui delijk samenhangen met een relatiepro bleem. Soms is de oorzaak een emotioneel pro bleem, zoals schuldgevoelens over de be treffende sexuele relatie of faalangst bij een man die van zichzelf nooit mag falen. In bepaalde gevallen kan er ook sprake zijn van een duidelijke lichamelijke oor zaak, bijvoorbeeld doordat bepaalde ze nuwen die bij de erectie betrokken zijn, zijn aangetast als gevolg van een ziekte zoals suikerziekte. Maar wat de oorzaak ook is. als het optreedt roept het vrijwel altijd angst of spanning op en in veel ge vallen speelt stress zelfs een hoofdrol. In feite is af en toe door stress of angst veroorzaakte impotentie niks bijzonders en ook niks om ernstig bezorgd over ie ra ken. Maar daar zit 'm nou net de kneep. Vaak begint de man zich al na enkele ke ren Isoms is een keer al genoeg) wel ern stig zorgen te maken. Dat verhoogt zijn angst en daardoor neemt zijn erectiepro bleem een volgende keer weer toe. Dan gaat hij er vaak toe over zichzelf al te con troleren tijdens het voorspel eens even stiekem kijken of voelen hoe het gaal en zo wordt een erectie of het houden er van) steeds moeilijker. De combinatie van toeschouwer/controleur spelen en faalangst is wat uiteindelijk de manne lijkheid echt de das omdoet. Even afgezien van die gevallen icaann lichamelijke oorzaken de hoofdrol spelen, is impotentie dus vooral een psycholo gisch probleem dat vaak overigens heel goed zonder een psycholoog opgelost kan worden. Bijvoorbeeld door seks meer te benaderen als communicatie dan als prestatie. Of eenvoudiger gezegd in bed minder controleren en meer speelsim proviseren.'

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 33