Veel gebouwen niet officieel brandveilig Problemen rond kerkhof houden Zoeterwoude bezig Ontploffing watertoren lang geheim gehouden Tour wellicht in Noordwijk Gemeente Zoeterwoude ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1990 Brandweer Leiderdorp heeft grote achterstand in controles te weinig brandblussers. Ook het meubilair bleek onveilig te zijn. De vloerbedekking en stoelen zouden bij brand te snel vlam vatten. Nooduitgang LEIDERDORP - Voor een groot aantal openbare ge bouwen in de gemeente Lei derdorp is geen brandveilig heidsverklaring afgegeven. Door een tekort aan perso neel heeft de brandweer een grote achterstand in het con troleren van de veiligheids voorschriften. De nieuwe brandweercommandant A. Vons moet die achterstand in ruim anderhalf jaar inha len. Uit onderzoek blijkt dat onder meer het gemeentehuis, sportcomplex De Does, het St. Elisabethzieken- huis, verzorgingshuis De Dillen burg, verpleeghuis Leijthenrode, volgorde niet aan dat dat er bij deze Dat een aantal nieuwe gebouwen nooit is gecontroleerd heeft te ma ken met de recente onderbezetting Inmiddels is de Muzenhof wel van de brandweer. Brandweercom- brandveilig. Er is een nooduitgang mandant G. Anker heeft door ziekte bijgekomen, nieuwe stoelen zijn be- lange tijd niet gewerkt. steld. de vloerbedekking is vervan gen en er zijn extra brandslangen opgehangen. Maandag bespreekt de raadscom- ring is Waarom er ook voor veel oude. reeds lang in gebruik zijnde, pan den geen brandveiligheidsverkla- ■en is onduidelijk. missie bestuurszaken hoe de overi- "Het kan slordigheid zijn geweest ge 'brandonveilige' panden moeten of administratieve nalatigheid", op- worden aangepakt. De brandweer pert Bruggeman. "dat kan ik niet heeft een prioriteitenlijstje opge- meer nagaan. Eigenlijk is dat ook steld waarop de aanpak van de Ko- niet zo belangrijk. Ik wil nu alleen ningin Julianaschool, sportcom- weten of de gebouwen waarvoor .vinkelcentrum Winkelhof. een a gebouwen het meeste tal openbare scholen en Chinese "Neem het sportcomplex, daar is restaurants nooit officieel brandvei- waarschijnlijk niets mis mee. Het is lig zijn verklaard. In totaal gaat het een nieuw gebouw dat volgens de om 23 gebouwen. Burgemeester A.J.A.L. Brugge man (openbare orde, veiligheid) zegt dat er geen reden is tot paniek. Bruggeman zegt dat het brandbe- veiligingsbeleid in Leiderdorp zo'n vijfjaar geleden pas serieus is opge zet, toen brandweercommandant G. Anker in dienst trad bij de gemeen te. Voor die tijd beperkten de brandcontroles zich tot zuiver tech nische controles. Bij de bouw van nieuwe panden hield de brandweer leen nog controleren of de voor- nauwelijks toezicht. De meeste schriften worden nageleefd. Is dat "Waarschijnlijk is er met de meeste het geval dan kan de brandveilig- die gebouwen niets aan de heidsverklaring worden hand. Zo op het oog denk ik dat die panden best bekeken zijn door de brandweer". Bruggeman heeft de brandveilig- De burgemeester verwacht ook niet dat er in het gemeentetehuis veel mis is. "Als je hier rondloopt bleek dat sociaal cultureel centrum daar nog een haspeltje bij. maar i De Muzenhof bij lange na niet vol- hoeven niet ongerust te zijn", deed aan de eisen van brandveilig- De brandweer is inmiddels druk eronvoldoende nooduitgangen en ten van de brandweer, maar er ont- brandveiligheidsverklaringen zijn pas in 1987 of later afgegeven. De gemaakte fouten bij de bouw van de Muzenhof zijn nooit opge helderd. "Daar is geen helderheid over te verkrijgen", zegt Brugge man. "Er zijn nogal wat bestuurs-, wisselingen geweest. En wat heeft het voor zin om oude koeien uit de sloot te halen. Je zit nu met de ge bakken peren en daar moeten we nu wat aan doen". De nieuwe brandweercomman dant A. Vons begint 1 oktober aan zijn taak. Hij volgt Anker op, die om gezondheidsredenen het korps ver laat. ZOETERWOUDE - Ria Lub bers, de echtgenote van de minis- t er-president, heeft gisteravond het eerste stuk voor de jaarlijkse missieveiling in Zoeterwoude geveild. Het ging om een schilde rij van marsepein waarop met chocola drie Zoeterwoudse mis sionarissen zijn geschilderd. Tij dens de veiling, die vanavond een vervolg krijgt, zijn nog meer bijzonderheden te koop. Zo wor den er honderden munten uit de periode 1900-1940 te koop aan geboden, zijn er zeldzame Engel se wandbordjes in de aanbie ding en wordt een kalf van een bekend fokbedrijf verkocht. De veiling wordt gehouden in 'Ons Huis' aan het Kosterspad. De op brengst komt ten goede aan 16 gebieden waar een Zoeterwoud se missionaris werkt of heeft ge werkt. (foto Ellen Martens) Olid Oegstgeest en gemeente leggen ruzie bij OEGSTGEEST - De gemeente Oegstgeest en de Vereniging Oud Oegstgeest (VOO) hebben voor het eerst sinds maanden weer met el kaar gesproken. In een onderhoud dat een delegatie van de historische vereniging had met wethouder H.A. Rijks werd afgesproken dat het ge meentebestuur de vereniging zal raadplegen 'als daartoe aanleiding is'. Het periodiek overleg zoals dat bestond met de vorige wethouder A. Kohlbeck wordt niet hen-at. In het voorjaar brak een fikse ru zie uit tussen de vereniging en de gemeente Oegstgeest toen de VOO kohlbeck en-an betichtte de ge meenteraad onvolledig te hebben geïnformeerd over bouwplannen in de Geversstraat. Kort voor de raads verkiezingen vielen termen als 'mis leiding' en 'bedrog'. Kohlbeck nam de zaak zeer hoog op. omdat de vereniging een bericht de wereld instuurde zonder eerst zijn zienswijze te hebben verno men. Na korte tijd bleek de beschul diging ongegrond, waarna de ver eniging haar excuses aanbood. Mo menteel ziet de gemeente de VOO volgens een woordvoerder als 'een nuttig algemeen adviesorgaan'. Omwonenden niet ingelicht over uitbreiding ZOETERWOUDE-DORP - De ^at toestemming kan worden gege- het voorjaar van 1984 werd het werk problemen rond de uitbreiding van de begraafplaats bij de Ne- derlands Hervormde kerk in de vraagd* oor uitbreiding van de be- uitgevoerd. De woordvoerder van WASSENAAR - Het opblazen van de Wassenaarse watertoren, gistermiddag, was nauwkeurig voorbereid en tot het laatste moment geheim gehouden. Golfers hadden werknemers van sloopbedrijf Van Santen dinsdag al voorbereidingen zien treffen maar omwonenden werden pas de avond tevoren ingelicht over de 70.000 gulden kostende operatie. De meeste bewoners van de Haze- laan, de doodlopende weg onderaan de bewuste duintop, mochten ge woon thuisblijven. Een enkeling kreeg het advies om voor half vier het huis te verlaten, het moment waarop het laatste stukje straat Zoeterwoudse Dorpsstraat blij- den werden niet geïnformeerd, ven de gemoederen bezighou den. Buurman R. Schimmer wil inmiddels-alleen nog via zijn ad- dag in deze krant dat momenteel graafplaats. Bij het provinciebe- de kerkvoogdij houdt het op stuur werd wel toestemming ge- onduidelijke formulering in de de 'direct omwonen- brief van maart '89', waardoor mis verstanden konden ontstaan over CDA-Wethouder R.L.G. Hoge- de datum waarop het werk is uitge- nelst verklaarde afgelopen woens- voerd. vocaat communiceren met het alsnog de juiste procedures worden Frappant kerkbestuur en de gemeente. WD-fractievoorzitter H.O. van der Kooi wil in de gemeente raadsvergadering van volgende dooriopCT. Schimmer ve^Ut ook de kerkvoogdij een onduidelijke rol in 'de kwestie gespeeld te hebben, omdat deze de buurtbewoners niet bij de plannen zou hebben betrok- week opheldering van B en W ken. "Toen de kerkvoogdij vorig over de onduidelijke handelwij ze van het college. De woning van Schimmer ligt aan het Watertje en grenst aan de ach terzijde aan het terrein waarop de kerkvoogdij nieuwe graven wil aan leggen. Momenteel kijkt Schimmer vanuit zijn eet- en slaapkamer uit op een graf, maar hij is bang in de toe komst tegen een rij stenen aan te moeten kijken. De gemeente Zoe terwoude blijkt in de jaren '80 her haaldelijk te zijn vergeten de juiste procedures in acht te nemen voor- jaar maart een brief zohd aan het ge meentebestuur over de plannen zat daarbij een plattegrond waar mijn huis nauwelijks zichtbaar op was". Advertentie Een woordvoerder van de kerk- de dit formeel lijkt te kloppen'. "Ik vind het alleen wel frappant dat de aanvraag om het terrein achter mijn huis op te mogen hogen is gedaan op het moment dat de vorige eige naar van mijn huis het pand te koop aanbood. Het heeft ruim een jaar te koop gestaan en toen ik hier in 1984 kwam wonen wist ik van niets. En nu er nieuwe plannen aan de orde zijn weet ik weer van niets" De kwestie is voor WD-fractie- voorzitter Van der Kooi aanleiding ke kaart op een schaal van 1:500". dat het college met een nieuw voor- Het verwijt van Schimmer dat de stel komt om de zaak te regelen. "In kerkvoogdij haar mededelingen over de plannen beperkte tot een advertentie in een huis-aan-huis blad is volgens de woordvoerder de kerk niet aan te rekenen. "Die ad vertentie is niet door ons geplaatst, het meerjarenbestedingsplan heeft de gemeenteraad een bedrag opge nomen ten behoeve van uitbreiding van het kerkhof, maar nu blijkt dat de zaak vanaf het begin van de jaren al niet volgens de juiste procedu- maar door het provinciebestuur in res is afgewikkeld. De raad heeft het kader van de procedure. Maar verder is er inderdaad geen contact geweest met omwonenden". Ook over de datum waarop in het verleden tussen kerkvoogdij en ge meente afspraken zijn gemaakt be- dus een besluit genomen op grond van onvolledige gegevens". De opmerkingen van wethouder Hogenelst eerder deze week dat de vereiste procedure inmiddels wordt doorlopen noemt Van der Kooi 'te didaat te stellen als startplaats van jaar geschreven dat de grafheuvel Het spitse torentje van de Wassenaarse watertoren, gistermiddag na de ontploffing. Een sloper haalde snel het werd afgesloten. En daar stonden ze koper weg voordat de bevolking zich erover zou ontfermen. dan: omwonenden, golfers en be roepsfotografen - gereed voor de tegenhouden. Duidelijk is wel dat toren, twee bijbehorende huisjes en ontploffing. Na het waarschuwings- de toren meermalen onder vuur is de later dit jaar te slopen machine signaal van half vier beloofden genomen en in 1948 moest worden kamer. Deze machinekamer staat agenten en mensen van het water- gerepareerd. onderaan de duintop en pompte het leidingbedrijf dat vlak voor de grote Eind jaren zestig verloor de toren water jarenlang naar boven, klap, om vier uur, een tweede sirene zijn functie toen het Haagse duin- In 1986 ging de Wassenaarse ge- zou weerklinken. waterbedrijf de waterlevering over- meenteraad uiteindelijk akkoord Volgens de man die de sirene be- nam van het Wassenaarse duinwa- met de verkoop. Toen duidelijk diende heeft er ook echt een signaal terbedrijf. Ook toen al werd er ge- werd dat het gebouw na de verkoop weerklonken, maar overstemden de sproken over de overname van de gesloopt zou worden, regende het harde wind en een overvliegende helikopter het geluid. Veel fotogra fen knipten dan ook te laat en de protesten waren niet van de lucht. Hadden ze daar nou drie kwartier de harde wind voor getrotseerd... (foto Ellen Mal ALLE G1 A A S j j i j j r i De zes aanwezige agenten, de acht Expositie boswachters en de paar slopers wa ren vooral tevreden. De toren was goed neergekomen en er was nie mand door afzettingen heengebro ken. Sollicitatie vrouwenadviescommissie de Tour de France in 1992. De Leid- se wielerorganisator J. Riethoven heeft de kustgemeente gevraagd of Noordwijk bereid is de organisatie van het wielerspektakel op zich te nemen. protesten. Vooral de golfers van de De directie van de Tour de France aangrenzende Haagse Golf en heeft Riethoven tot 1 november de Country Club voelden zich gepakt, tijd gegeven om met een Neder- Korte tijd is overwogen een red- landse startplaats voor de dag te ko- dingsactie te organiseren. Uiteinde- men. In een eerder stadium heeft lijk bleef het bij enkele brieven en Leiden, dat in 1978 al eens fungeer- gesprekken. de als vertrekpunt voor de interna- Ook de uiterst beschaafde Ver- tionale wielerkaravaan, al laten we- eniging Vrienden van Wassenaar ten geen belangstelling te hebben, schreef, mede namens de golfers, Riethoven heeft als mede-organi- een voor haar doen felle brief. Vol- sator van de jaarlijke wielerronde gens dit epistel is de toren een 'his- van Noordwijk goede contacten torisch en landschappelijk kenmer- met de badplaats. Deze week heeft kend gebouw' dat op veel plekken het college zich ov staat onduidelijkheid. Volgens makkelijk'. "Hij kan wel zeggen dat de zaak even wordt rechtgezet, maar hij zal toch eerst terug moeten naar de gemeenteraad. Volgens het huidige bestemmingsplan mogen er geen graven komen op de plaats waar Schimmer op uitkijkt". "Als er straks graven bijna in de tuin van omwonenden komen te lig gen lijkt me dat toch wat te achter zijn huis al in 1982 werd op gehoogd. terwijl dat volgens hem pas in 1984 gebeurde. Uit de corres pondentie van de kerkvoogdij blijkt dat inderdaad zo te zijn. In februari 1982 werd toestem ming aan B en W gevraagd het ter- gaan", zegt de liberaal. "Ik gun de i te mogen ophogen, waarna de gemeente twee maanden later liet veten daarmee akkoord te gaan. In Nederlands Hervormde kerk van harte die plaatsen, maar er zijn gren- De gemeenteraad van Zoeter- september 1983 volgde een formeel woude komt op 27 september bij een voor haar volgende maandelijk se vergadering. ADVERTENTIE (VAC) in de gemeente te bewonderen valt. voor de woningbouw in Leiderdorp zoekt En zoiets mag je niet een nieuw lid. Leiderdorpers die willen De gemeente Wassenaar verklaar- fie kunt u contact opnemen met de voor- het gemeentehuis van Leiderdorp. Het zitter van de VAC, mevrouw F. Radema- meedenken over de indeling en inrichting de de bezwaren ongegrond en ook van nieuwe woningen in hun gemeente de nieuwe eigenaar, Duinwaterbe- kunnen solliciteren Voor meer informa- drijf Zuid-Holland, gemeentehuis is maandag tot en met vrij dag van 9.00 tot 17.00 uur geopend en op woensdagavond van 18.30 tot 20.00 uur. Band Onder vuur In 1927 besloot de gemeente dut er een watertoren op de duintop bij de Hazelaan moest komen en schreef ze een prijsvraag uit. De Rotterdam- se bouwkundige Hendriks won de jongerencentrum Tent aan de Van hoofdprijs van 500 gulden met zijn ZuV'f" van N.jeveltstraat 204 (achterom) ontwerp H20. De protesten tegen de 'n Wassenaar treedt vanavond de drie- •ontsierende' watertoren waren niet mansformatie Damage Done op. Het op- van de lucht, maar op 9 maart 1928 treden be9'nt °m 21 00 u,ur werd het gebouw in gebruik geno- men. Zeilen In de oorlog gebruikten de bezet- Dit weekend organiseert de Koninklijke ters de toren als uitkijkpost en wil- Watersportvereniging 'De Kaag' de Na den ze er een verbindingsstation, kaag. Deze zeilwedstrijd voor diverse van maken. De toenmalige burge- soorten zeilschepen is op de Kagerplas- meester heeft luidkeels geprotes- sen en begint vandaag om 11.00 uur en teerd tegen dat gevaarlijk geachte morgen om 10.00. De start is bij het club plan, maar het is onduidelijk of hij huis van de vereniging, Sweilanderpol- de Duitsers helemaal heeft kunnen der 8 in Warmond. ker-Witteman, tel. 071-896234. Taptoe Ter ere van haar 35-jarige bestaan houdt drumfanfare Tamarco vanavond om 18.30 uur een taptoe op het sportveld aan de van der Marckstraat in Leider dorp. Aan het evenement doen ook mu ziekverenigingen mee uit onder meer Sassenheim, Rijnsburg. Zoeterwoude, Hazerswoude en Leiderdorp. Bingo 'De Buitengewonen' houden vandaag in gebogen en in de loop van volgende slopen, week volgt een vo'gend gesprek MÉH met de initiatiefnen rs Bij de Tour de France zijn naast de 198 renners en hun ploegleiders bijna 3300 mensen betrokken. Daar bij zijn de journalisten, de televisie ploegen, maar ook de enorme recla- ging niet over stag. "We hebben intensieve ge sprekken gevoerd met de golfclub en hoorden vooral veel emotionele mekaravaan. Het is duidelijk dat die argumenten", kijkt directeur J. Hie- niet allemaal in Noordwijk onder ter terög. "Men protesteerde vooral gebracht zouden kunnen worden, tegen de verandering". Indertijd bracht de Leidse Tour-or- De secretaris/administrateur van ganisatie het peloton en de volgers de golfclub, R. Seijdel, geeft dat grif in hotels in het gebied tussen Rot- toe: "Als je zo gewend bent aan iets, terdam en Schiphol onderdak, wil je het niet graag missen. Mooi Als Noordwijk zich kandidaat wil ik de toren niet noemen; een stelt wil dat nog niet zeggen dat de vrouw is mooi. Ik zou hem eerder aanvraag van de badplaats wordt markant willen noemen". gehonoreerd. Er moet daarna, via De secretaris van de Vrienden sponsors, minstens tweeënhalf mil- van Wassenaar is vooral verbaasd joen gulden op tafel komen om de over de sloop. Na de protesten had start ook daadwerkelijk te mogen 3... haar vereniging niets meer van de organiseren. Voor zover bekend cultureel centrum de Muzenhof in Leider- gemeente gehoord en hoopte ze dat heeft Riethoven nog geen geld- dorp drie bingo's. De eerste, een kinder bingo. begint om 14.00 uur. De tweede, een tienerbingo, begint om 19 00 uur. Om 20.30 uur is er een gewone bingo en een loterij. de plannen niet door zouden gaan. schieters in de aanbieding. Boven- Volgens gemeente en waterleiding dien zijn er meer gegadigden voor had de vertraging vooral technische het begin van het drieweekse wie- en juridische achtergronden. Ge- lercircus. In eigen land heeft ook twijfeld hebben ze geen moment. Rotterdam belangstelling. Gemeenteraadsvergadering gemeente Zoeterwoude Op donderdag 27 september 1990 komt de gemeen teraad in openbare vergadering bijeen. De vergade ring begint om 20.00 uur en wordt gehouden in "ONS HUIS", KOSTERSPAD 3 te Zoeterwoude. In deze vergadering komen o.a. de algemene be schouwingen gemeentebegroting 1991 aan de orde. De agenda ligt ter inzage op de gemeentesecretarie, Noordbuurtseweg 27 te Zoeterwoude. ZATERDAG 22 SEPTEMBER Alphen gitaarconcert door Pavel Steidl, aanvang 20.30 uur in het Parkthea ter, Raadhuisstraat. Katwijk halve marathon, start om 11.00 uur bij LTC Zee en Duin, Sportlaan. open huis in Het Trefpunt, Loui se de Colignylaan, van 11.00 tot 17.00 uur. open huis in wijkgebouw Hoor- nes/Rijnsoever, vanaf 11.00 uur rommelmarkt Jubilate, de hele dag in de schuur aan de Cantine- tafeltennistoernooi bij Scum, Helmbergweg, aanvang 19.30 uur. koor en samenzang in de Nieu we Kerk, Voorstraat, aanvang 19.30 uur. optreden van The Rokk', in so- ciéteit De Schuit, aanvang 21.30 Leiden 'Beestenspul', van 10.00 tot 18.00 uur in de Groenoordhallen. dansavond mmv disk-jockey, bij wijkvereniging Aktief. berlage- straat, aanvang 20.00 uur, zaal open om 19.30 uur. musical 'Sweet Charity', met o.a. Simone Klemsma en Fred Butter, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. voorstelling: 'De 14 Rode Hut jes', door Mug met Gouden Tand, aanvang 20.30 uur in het LAK-The- ater, Cleveringaplaats. Leiderdorp Taptoe Leiderdorp t.g.v. 35-jarig bestaan van Tamarco, aanvang 19 30 uur op het sportveld, Van der Marckstraat. kennismaking met jeu de boules, bingo bij de Buitengewonen, kin deren 14.00 uur, tieners om 19,00 uur, overigen om 20.30 uur in de Muzenhof. sterrenslag bij Schietvereniging De Vri|heid, aanvang 12.00 uur in sportpark De Bloemerd. Noordwijk kinderclub 4 to 12 jaar (Geref- Kerk Vrijgem. Rijnsburg), aanvang 10.00 uur in De Kuip. Zeestraat. wandeltocht Northgo 'Herfst- tocht' over 6. 10, 15 of 25 km, start van 10 00 tot 14.00 uur bi| Bowling- centrum Noordwijk, Van Panhuys- strandhengelwedstri|d HSV De Sportvisser, vistijd van 18.30 tot 21.30 uur aan het Noorsd- zeestrand. Noordwijkerhout rommelmarkt in De Schelft, Maandagsewetering, van 10.00 tot 16.00 uur Country-dansavond. 1e lustrum North Hill Country Dancers, mmv "West Virginian Railroad', aanvang 21 00 uur in Party Centrum Unique. Leidsevaart Wassenaar optreden Damage Done bi| TENT. Van Zuylen van Ne»evelt- straat 204, aanvang 21 00 uur ZONDAG 23 SEPTEMBER Alphen Alphenementen fietstocht over 20 en 50 km, start tussen 9 00 en 14 00 uur. 100 km. start tussen 8.00 en 11.00 uur bi| clubhuis Avan- Leiden fietstocht'Rortemerentocht'over 25 Of 55 km, start tussen 8 30 en 12.00 uur b«| clubhuis Swifttoer. Roomburgerweg Beestenspul van 10 00 tot 18 00 uur m de Groenoordhallen stadswandeling olv een gids. met bezoek aan het stadhuis, aan vang 14 00 uur op het Stadhuis plein concert in de 'Meestersene door Het Residentie Orkest olv Hans Vonk. aanvang 20 15 uur in de Stadsgehoorzaal musical Sweet Charity', met o a. Simone Kleinsma en Fred Butter, aanvang 20.15 uur m de Leidse SChOIMOPQ Noordwijk wandeltocht Northgo Herfst- tocht' over 6, 10. 15 of 25 km, start tussen 10 00 en 14 00 uur bi| Bow- Imgcentrum Noordwi|k, Van Pan- huysstraat. optreden van het Jeugdsymfo- nie-orkest Bloembollenstreek aan vang 14 00 uur m hotel Hof van Hof land, Voorstraat.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 17