TAD LEIDEN Woonlasten fors omhoog in Leiden 'Begraafplaats Groenesteeg, een van de mooiste plekjes in Leiden' Ogb stijgt voor huizen bijna 20 procent lichtere straf voor man clie levensverzekering oplichtte Minima betalen in '91 geen reinigingsrechten LEIDSCH M DAGBLAD ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1990 LEIDEN Leidenaars krij gen volgend jaar te maken met een forse lastenverzwa ring. De onroerendgoedbe- lasting (ogb) stijgt met ge middeld 19,6 procent, het lo- zingsrecht voor eigenaars gaat omhoog en het tarief voor het ophalen van huis vuil stijgt van 103,20 gulden naar 226,80 gulden per jaar. Dat blijkt uit de begroting Kortere celstraf na 'misse' streek LEIDEN/DEN HAAG - Voor het Haagse gerechtshof is gisteren 15 maanden cel geëist waarvan zes voorwaardelijk tegen een 29-jarige Leidse wegens mishandeling van een bejaarde en een reeks andere misdrijven. De rechtbank in Haag veroordeelde de vrouw eerder tot twee jaar cel, maar zij ging in beroep omdat zij die straf te hoog vond. Op 3 april 1988 ging de toenmali ge heroineprostituee met een 75-ja- rige Leidenaar mee naar diens wo ning. Toen de bejaarde even naar het toilet ging, wierp de vrouw ro hypnol in zijn borreltje. De man werd na enige tijd doodziek wak ker. Zijn horloge, gouden ring, por temonnee en autosleutels waren verdwenen. De verdachte gaf gisteren niet al leen deze zaak volmondig toe, maar ook nog tal van andere misdrijven, waaronder bedreiging van een taxi chauffeur met een broodmes. Toch vond de Leidse de straf die de rechtbank oplegde te zwaar. "Ik wist niet goed wat ik deed omdat ik voortdurend onder invloed van co caïne en heroïne was". De procureur-generaal noemde het vonnis van de Haagse recht bank 'aan de forse kant', gelet op de omstandigheden van de vrouw. Daarom stelde hij het hof een lagere straf voor. Uitspraak op 5 oktober. voor 1991 die gistermiddag is gepresenteerd. De ogb stijgt gemiddeld met 19,6 procent ondanks de daling van het tarief per 3000 gulden die een wo ning waard is. Alle huizen zijn dit jaar opnieuw getaxeerd. De waarde van alle panden is met bijna een miljard gulden toegenomen, verge leken met 1985. Bedrijfspanden werden gemiddeld 6,9 procent meer waard en de waarde van woningen is gemiddeld 19,6 procent gestegen. De stijging is het sterkst bij wonin gen tussen de 150.000 en 250.000 gulden (25 a 26 procent). Woningen tussen de 60.000 en 120.000 gulden stegen het minst in waarde (16 pro cent). Het tarief voor de ogb wordt vast gesteld op basis van de opbrengst die de gemeente nodig heeft. Voor een sluitende begroting was een ex tra opbrengst van ruim 3,9 miljoen gulden nodig. "Verreweg de meeste mensen worden geconfronteerd'met een ho gere aanslag. Als je huis niet in waarde is gestegen, ga je er iets op vooruit. Maar dat zijn echt inciden ten", zegt de wethouder van financi ën P. Bordewijk. Bij de aanslag voor de ogb wordt vermeld hoe hoog de nieuwe taxatiewaarde is. Tegen de aanslag kan beroep worden aange tekend. Bedrijven krijgen te maken met een mindere stijging van de ogb, maar 'er zijn ook jaren geweest dat juist de eigenaars van woningen van een nieuwe taxatieronde profi teerden', aldus Bordewijk. Het is volgens hem 'absoluut onmogelijk' om de stijging voor bedrijfs- en wo ningeigenaars even groot te laten zijn. "Je moet namelijk voor wonin gen en niet-woningen hetzelfde ta rief per 3000 gulden van de waarde rekenen". Het lozingsrecht voor eigenaars van een rioolaansluiting wordt met 14 procent verhoogd, van 111,37 gulden per aansluiting tot 127 gul den. Bedrijven die afvalwater af voeren krijgen te maken met een stijging van 17 procent. De kosten voor het verwerken van huisvuil stijgen met 17,40 gul den per maand. Alle overige tarieven en heffingen worden 2,5 procent duurder. De hondenbelasting wordt in 1991 niet verhoogd. Volgens Borde wijk zou de extra opbrengst name lijk gebruikt moeten worden voor het maken van nieuw voorlichtings materiaal. Door het tarief niet te ver hogen, kunnen de folders van dit jaar ook volgend jaar nog worden gebruikt. "En de hondenbelasting is de afgelopen jaren al flink geste gen", aldus de wethouder. Door verhoging van de tarieven en met een aanvullende bijdrage van het Rijk kan de begroting voor volgend jaar sluitend worden ge maakt. Vastgesteld wordt dat de ge meente 'in financieel opzicht op het goede spoor zit'. Het algemene te kort neemt niet verder toe en de ver wachting is dat het uiterlijk in 1995 volledig zal zijn weggewerkt. Bij de gemeentelijke directies is aangedrongen op 'uiterste terug houdendheid' als het gaat om het uitgeven van geld. Tegenvallers moeten worden opgevangen door een bezuinigingsmaatregel of door een nieuwe belastingverhoging, schrijven burgemeester en wethou ders in de nota 'Financiële positie van Leiden'. In 1991 wordt 1,1 miljoen uitgege ven aan nieuw beleid. In het voor jaar wordt aangekondigd hoe de resterende 5 miljoen gulden voor nieuw beleid wordt verdeeld. Daar bij worden bezuinigingsmaatrege len niet uitgesloten, aldus het colle- Door de lastenverzwaring in Lei den ontstaat steeds meer ongelijk heid met omliggende gemeenten, constateerde Bordewijk. Hij vindt dan ook dat het Rijk de financiën anders over de verschillende ge meenten moet verdelen. "Maar het is een oud probleem. In de jaren twintig gebruikte Voorschoten al een poststempel waarop stond dat de belasting in die gemeente zo laag was". Wethouder Bordewijk van financiën: 'Andere jaren profiteerden huisei genaars juist van een taxatieronde'. (archieffoto) LEIDEN Het college van B en W ontziet volgend jaar de minima en de mensen met een iets hoger inko men. Veertienhonderd gezinnen met een minimum-inkomen beta len helemaal geen reinigingsrech ten, terwijl drieduizend mensen de helft van het tarief wordt kwijtge scholden. Het tarief stijgt in 1991 van 103,20 gulden naar 226,80 gul- Wethouder Bordewijk van finan ciën maakte gistermiddag tijdens een toelichting op de begroting voor volgend jaar bekend dat het college heeft besloten om deze maatregelen te nemen. Hoe de kwijtschelding precies geregeld wordt, moet nog worden uitge zocht. De kosten die het plan met zich meebrengt worden opgebracht door de huishoudens die wel de vol le mep moeten betalen voor de kos ten van het verwerken van huisvuil. Omdat de lozingsrechten ook om hoog gaan (eigenaars betalen 127 gulden per aansluiting tegenover 111 gulden dit jaar), stijgen de reini gingsrechten met 18 gulden minder dan eigenlijk nodig zou zijn om de kosten op te vangen die zijn ge moeid met de andere verwerking van het huishoudelijk afval sinds de vuilverbranding in Leiden is geslo ten. Eerder ging de gemeente ervan uit dat de stijging minder fors zou zijn omdat vuilstortplaats De Does in Leiderdorp geld zou opleveren. De Does kan echter door procedu rele fouten van de provincie voorlo pig nog niet in gebruik worden ge nomen. Dit jaar zijn de reinigingsrechten al met 22,36 gulden gestegen. Deze tariefsverhoging, die inging op 1 september, hoeft ook niet te worden betaald door 1400 Leidse gezinnen met een minimum-inkomen. Verder neemt de gemeente geen maatregelen om mensen met lagere inkomens minder te laten betalen dan Leidenaars die meer geld heb ben. Andere jaren werden de reini gingsrechten 'verrekend' met de ogb waardoor mensen met lagere inkomens er beter vanaf kwamen. "Dat schiep toch wel onduidelijk heid. We hebben nu besloten om de reinigingsrechten voor iedereen te laten stijgen, zodat voor alle burgers duidelijk is wat de sluiting van de vuilverbranding kost. Het enige wat we hebben gedaan is het lozings recht iets verhogen. Zo proberen we de lasten iets te spreiden. Maar je kunt niet te ver gaan. Bij huiseige naars wordt meestal alleen gedacht aan mensen in villa's, maar het zijn ook woningbouwverenigingen, bij voorbeeld. En die zitten er ook niet zo riant bij", verklaarde Bordewijk. DEN HAAG/LEIDEN - De 50-jange man had samen met zijn ex-vrouw uit Leiden het opzetje gemaakt om de verzekering voor enkele tonnen lichter te maken. Zij liepen tegen de lamp en in oktober 1988 kreeg de vrouw een voorwaardelijke straf van de Haagse rechtbank, terwijl de man tien maanden kon gaan zitten. De procureur-generaal vond dat ook onterecht en adviseerde het hof om de man een straf te geven van negen maanden waarvan zes voor waardelijk. Het tweetal zette in augustus 1987 heel Zeeland op z'n kop met hun plannetje. De man huurde een mo torboot en voer daarmaa naar de kust van Zeeland. Daar liet hij de boot aanspoelen en zijn ex-vrouw aangifte doen van vermissing. Ver schillende reddingspatrouilles voe ren uit om de man te zoeken, van wie men vermoedde dat hij over boord was geslagen. Tevergeefs natuurlijk, want de ex-Leidenaar zat inmiddels ruim en breed in Oostenrijk. Daar was hij in afwachting van het geld dat de ver zekeringsmaatschappij Helvetia aan zijn ex-vrouw, met wie hij weer bevriend was geraakt, zou uitkeren. Dan zou zij zich bij hem voegen en samen naar een ver land vertrek ken. Dat liet toch wel enige tijd op zich wachten want de verzekerings maatschappij vertrouwde het zaak je niet. Er werd helemaal geen li chaam gevonden en er klopten meer zaken niet. De raadsman van de verdachte, mr. Boomstra, gaf het gisteren ook maar weer aan: het was allemaal uiterst kansloos en ama teuristisch opgezet. Na verloop van tijd werd de man via een internatio naal netwerk opgespoord en twee maanden opgesloten voordat hij werd uitgeleverd. Behalve voor poging tot oplich ting was de man tevens veroordeeld voor het verduisteren van een auto bij een Leidse garage. Vlak voor de verdwijning had hij de pech dat zijn auto kapot ging. Vandaar dat de man bij een zaak vroeg om met een auto een proefritje te mogen maken. De handelaar heeft de wagen niet meer gezien, omdat de man direct koers zette naar Oostenrijk. Ten slotte werd gisterochtend ook de 1200 gulden boete behan deld die de man van de politierech ter had gekregen. Nadat alles aan het licht was gekomen en man weer in Nederland kwam, bleek dat zijn vrouw een relatie met een andere man was begonnen. Dat kon hij niet verkroppen, forceerde op een gege ven moment de deur en verkocht zijn ex-vrouw een forse dreun. Zij liep daarbij een gekneusde kaak op. De procureur generaal vroeg het hof om deze boete te verlagen tot 750 gulden. Volgens de procureur generaal had de man wel straf verdiend, maar vond de verdeling van de straf tussen man en vrouw niet correct. Volgens de aanklager hadden bei den evenveel schuld aan de oplich ting. Dat de man volgens hem toch een onvoorwaardelijke straf moet krijgen, komt doordat hij over een aanzienlijk strafblad beschikt met daarop veroordelingen voor heling, verduistering en oplichting. Nog geen 'ja' tegen huwelijk tussen homo's LEIDEN - Het Leidse gemeen tebestuur zal voorlopig geen 'ja' zeggen tegen het verzoek van twee Vlaardingers om een ho mohuwelijk. Wel wil het college van B en W dat de landelijke overheid opschiet met een wet telijke regeling om een huwe lijk, of iets soortgelijks, tussen personen van hetzelfde geslacht mogelijk te maken. B en W hebben besloten om er. samen met andere gemeen ten, bij de rijksoverheid op aan dringen de wet zodanig te wijzi gen dat het mogelijk wordt een relatie tussen twee mannen of twee vrouwen wettelijk te be krachtigen. Daarnaast wil het college onderzoeken hoe in Lei den een huwelijk tussen twee mensen van hetzelfde geslacht gesloten kan worden. CDA-wethouder Walenkamp heeft een afwijkend standpunt ingenomen. Hij wil slechts een onderzoek naar de wijze waarop door de gemeente een duurza me relatie tussen twee personen van hetzelfde geslacht wettelijk bekrachtigd kan worden binnen de bestaande wetgeving, B en W hebben een en ander besloten naar aanleiding van een verzoek dat een Vlaardings vriendenstel heeft gericht aan alle gemeentebesturen in Ne derland. Het tweetal zou hun 18- jarige relatie graag wettelijk er kend krijgen. Het Leidse ge meentebestuur zal de twee van zijn besluit op de hoogte stellen. Brochure uitgegeven met wandeling langs graf 17 bekende Leidenaars Van onze redacteur Jan Rijsdam LEIDEN - Nederlanders zijn geen graflopers. Het wandelen langs graven en monumenten voor beroemde kunstenaars, politici of professoren is ons land geen populaire bezigheid. In het buitenland is dat anders. De dodenpaviljoens van Venetië trekken massa's mensen, de monumentale kerkhoven in Wenen en Parijs zijn voor de graftoerist een ware attractie en rond de graven van rocksterren in de Verenigde Staten is van een laatste rustplaats ook absoluut geen sprake. Nederland heeft geen echte begra feniscultuur, geen imposante graf monumenten of gebeeldhouwde zerken, geen in steen gehouwen vlammende teksten, kennelijk ook geen illustere Nederlanders waar voor men van heinde en verre komt. Nederlandse begraafplaatsen zijn in het algemeen sobere plekken waar langs eenvoudige grindpaden lange rijen, vrijwel identieke, marmeren stenen staan met, eenvoudige, ma chinaal ingegraveerde teksten. Het zijn plaatsen waar rust en groen overheersen. Volgens velen is dat precies wat begraafplaatsen moeten zijn: mooie verstilde plekken waar aan alleen nabestaanden een be zoek brengen. Het Leidse gemeentebestuur be sloot enkele jaren geleden de (voor malige) begraafplaatsen in de Leid se binnenstad in de nabije toekomst deel uit te laten maken van een wan delroute langs de groene singels. Vorig jaar zegde de provincie toe een subsidie van 65.000 gulden be schikbaar te zullen stellen voor de herinrichting van de voormalige be graafplaats aan de Groenesteeg. Deze begraafplaats ligt verscholen in een uithoek van de stad, achter de nieuwbouw aan de Oranjeg racht. In 1975 werd de begraafplaats officieel gesloten. Op de rooms-katholieke Begraaf plaats Zijlpoort, aan de Haven, wordt nog steeds begraven. Om de begraafplaats beter bereikbaar te maken is een voetgangersbruggetje over de Binnenvestgracht aange legd dat de begraafplaats verbindt met het onlangs aangelegde Wandeling De begraafplaats aan de Groene steeg moet, volgens de gemeente, eerst gerestaureerd worden voordat het volwaardig deel kan uitmaken van de groene gordel rond de bin nenstad. Vooruitlopend op de res tauratie heeft de gemeentelijke di rectie kunst en cultuur vast een brochure uitgegeven waarin een wandeling over de begraafplaats wordt gepropageerd. De wandeling voert langs een 17-tal graven van min of meer bekende Leidenaars. Als inleiding voor de wandeling geeft de brochure de nodige infor matie over de geschiedenis van de begraafplaats. Die gaat terug tot de Franse tijd. Toen werd er in Leiden nog begraven in de Pieters-, Hoog landse en Vrouwekerk en op drie bolwerken aan de rand van de (bin nenstad. Napoleon verbood in 1811 nog langer in de kerken te begraven en besloten werd dat er een begraaf plaats bij moest komen. Omdat op de bestaande bolwerken de armen en kleine neringdoenden begraven werden moest er dus een terrein ge zocht worden waar leden van ge goede families hun doden konden begraven. Hiervoor werd het bol werk aan de Groenesteeg geschikt geacht. Nadat de hervormde kerk met de inrichting van de begraafplaats was begonnen werd in 1827 door stads architect Salomon van der Paauw een uitbreidingsplan gemaakt: wandelpaden werden aangelegd, De begraafplaats aan de Groenesteeg. beplanting aangebracht en er werd een aula met bovenwoning ge bouwd. den voor het delven van een graf voor volwassenen terwijl voor kin deren 12,50 gulden werd gerekend. In totaal werden er 1138 graven Pasgeborenen werden gemaakt die werden onderscheiden in gerhetselde en zandgraven in ei gendom en huurgraven en een alge gulden in een graf gelegd, aldus de gemeentelijke brochure. Ingrid Moerman, conservatrice van meen graf. Een enkel graf kostte De Lakenhal en verantwoordelijk toentertijd 60 gulden, een dubbel 80 gulden, daarbij kwam nog 25 gul- de begraafplaats aan de Groene steeg gering is. Maar, al heeft de be graafplaats niet de monumentale schoonheid van sommige buiten landse kerkhoven, het is wel één van de mooiste plekjes van Leiden, vindt Ingrid Moerman. Een smeedijzeren hek geeft toe gang tot de begraafplaats. Heel fraai is, volgens Moerman de grafsteen, met jugendstilmotieven, van de componist/violist Frans Coenen. Verspreid over de begraafplaats komt men verder versieringsmotie ven tegen die gekozen zijn om de speciale symboliek die met de dood verbonden is. Zeer geliefd om het graf te markeren was de gebroken zuil als symbool voor de menselijke vergankelijkheid. Populair was ook de obelisk die uit de Egyptische cultuur werd overgenomen. Ook de afgeknotte pyramide uit de Romeinse grafar chitectuur stond sinds de tweede helft van de achttiende eeuw in de belangstelling. Uit de klassieke tijd stamt eveneens de urn, al dan niet gedeeltelijk afgedekt door een slui er of draperie. Andere doodssymbolen zijn de gevleugelde zandloper en de vlin der, de omgekeerde toorts staat voor het uitgedoofde leven, terwijl de slang gezien wordt als het eeu wigheidssymbool bij uitstek. Ande re eeuwigheidssymbolen zijn de lauwertak, de taxus en de klimop, die eeuwig groen blijven. Gehavend Wandelend over de paden zien we de graven van bekende Leidse fa brikanten, hoogleraren, kunste naars en stadsbestuurders, zoals Louis Marie de Laat de Kanter (lid van de gemeenteraad, wethouder, burgemeester van Leiden), Christi- aan Snouck Hurgronje (hoogleraar Arabisch), Lodewijk Gerardus Le Poole (firmant in de Leidse firma Le Poole in wollen stoffen en vlagge- doek), Anna Cornelia Carbentus (moeder van de beroemde schilder Vincent van Gogh). Boudewijn Franciscus Krantz akenfabrikant en lid van de feme aiteraad), Jan Willem Schaap en Salomon van der Paauw (beide stadsarchitect), en Floris Henrik Verster (schilder). De tand des tijds heeft de begraaf plaats aan de Groenesteeg niet on aangetast gelaten. Veel grafzerken en ornamenten zijn gebroken, scheefgezakt of overwoekert door klimop en onkruid. De hekje* rond de graven zijn roestig. De meeste grafschriften gehavend of ver weerd, soms nauwelijks meer lees baar. Er zijn maar weinig mensen die het wandelen over de begraafplaats Groenesteeg als een geliefkoosde bezigheid zien. Juist daardoor is het één van de mooiste, verstilde plek jes van de stad Leiden. Te vrezen valt dat dat niet lang meer zo zal blij- STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13