'Warschaupact en NAVO ontbinden' Angst voor coup Sovjetunie groeit Sjevardnadze schetst 'volgende stap' Buitenlandse 'vriend' in Baghdad gezien als spion Brunswijk wil gesprekken met Bouterse over vrede Verdrag eenwording Duitsland aanvaard Pinochet op de vingers getikt rol in overleg Midden-Oosten VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1990 PAGINA 7 Van onze IPS-correspondent Alejandro Kirk BAGHDAD De avonturen van een buitenlands journalist in de Iraakse hoofdstad Baghdad bestaan uit het overschrijven van officiële verklaringen, een interview met een minister die door iedereen al wordt geïnterviewd, en het tot vervelens toe beschrijven van schilderachtige Arabische straattaferelen. Kenmerkend voor de situatie in Baghdad is dat niemand bij benade ring op de hoogte is van wat er ge beurt. Het speculeren blijft hier noodgedwongen beperkt tot het op veilige afstand naderen van Sad dam Husseins bunker en het filmen van de lange rijen wachtenden voor de bakker. Verslaggevers zoeken wanhopig naar plaatselijke bron nen om uit te vinden wat er echt aan de hand is. Ze halen krankzinnige de gids en dan nog met speciale toe stemming. Televisieploegen mogen in de vijf dagen die ze in Baghdad mogen blij ven slechts een camera en een band recorder meenemen. Veel meer is er in Baghdad niet te fotograferen dan de geschiedenis van de architec tuur. de portretten van Saddam Er is wel nieuws,'natuurlijk, maar De grote dagelijkse "belevenis voor Husayn en de eeuwige rijen wach- dat wordt veilig afgeschermd voor de journalist bestaat hier uit het om- tenden voor de bakker. Alleen de de buitenwereld. Een journalist zeilen van de gids om er alleen van- wordt hier beschouwd als een soort door te gaan in een taxi, r de a gelukkige stoot op het luchtafweer geschut op de daken, een geheime spion. Na aankomst op het vlieg- bassadewijk. Of naar het centrum antenne die ergens uitsteekt of de veld volgt een verhoor. "U mag zo- om te dolen door het labyrint van soldaten die posten voor de rege- BRUSSEL/MOSKOU (Rtr/AFP/DPA/AP) Na nauwe samenwerking en harde afspraken over de veiligheid van Europa moet het ontbinden van NAVO en Warschaupact de volgen de stap zijn. Minister Sjevardnadze van buitenlandse zaken van de Sovjetunie heeft deze dingen~uif zoals" het betalen van ontwikkeling ontvouwd als zijn visie op de militaire toekomst van Europa. Sjevardnadzes steekpenningen aan een taxichauf- openlijke pleidooi voor meer samenwerking tussen NAVO en Warschaupact lijkt mede in- 4 gegeven door een recente reeks van bezoeken die diplomaten uit beide blokken over en weer zijn begonnen. lang blijven als u wilt, maar niet lan ger dan vijf dagen", zegt een func tionaris. Iedere nieuwe verslagge ver krijgt een eigen 'gids' toegewe zen, "om het gemakkelijker te ma ken voor onze buitenlandse vrien den". Maar als de buitenlandse nauwe straatjes in het oude hdad, om uit te komen op plaatsen waarvan je vermoedt dat je er eigen lijk weg had moeten blijven. Een onschuldige foto van de ri- ringsgebouwen. Het verblijf van vijf dagen eindigt met de enigszins gênante terugkeer van iemand die naar het slagveld trok om de waarheid te achterhalen. de Tigris (je kunt tenslotte niet maar gedwongen terecht kwam i elke dag een bezoek brengen aan de een vijf-sterrenhotel, waar hij werd resten van de oude beschavingen in lastig gevallen door de bureaucrati- den' om een plattegrond van de stad het Midden-Oosten) kostte mij een sche w Sjevardnadze sprak de verwachting gisteren uit ten overstaan van de Commissie voor Buitenlandse Za ken van de Opperste Sovjet (het parlement) van de Sovjetunie. Hij presenteerde aan de commissie een rapport over het 2+4-akkoord, dat vorige week woensdag in Moskou werd ondertekend door de vier ge allieerde overwinnaars van de Tweede Wereldoorlog. In het ak koord liggen internationale afspra ken over de Duitse eenwording De Westerse ondertekenaars van het akkoord, de Verenigde Staten, Frankrijk en Groot-Brittannie, toonden de wil relaties op te bou wen met het Warschaupact, aldus Sjevardnadze. Dit teken zou bij de Sovjets de vrees voor het NAVO- lidmaatschap van het verenigde Duitsland hebben weggenomen. De secretaris-generaal van de NAVO, Manfred Wörner, heeft de twaalf lidstaten opgeroepen na te denken over een grotere rol van het bondgenootschap bij regionale con flicten, ook als deze buiten het ge bied van de NAVO vallen. Hij zei gisteren in Brussel tijdens een con ferentie over de toekomst van het bondgenootschap. Wórner zei dat de Golfcrisis heeft geleerd dat een gezamenlijk optreden van de NAVO-lidstaten wenselijk is. Overigens haastte hij zich te zeg gen dat van werkelijke samenwer king bij militaire operaties pas spra ke kan zijn na afloop van het con flict in de Golf. Als de discussie over taakuitbreiding nu wordt ontke tend, zou dat de solidariteit van de bondgenoten inzake de Golfpoli- tiek in gevaar brengen, aldus Wör ner. Wörner zei verder dat noch de Eu ropese Gemeenschap (EG), noch de CVSE-Conferentie over Samenwer king en Veiligheid in Europa de sta biliteit in het gebied kunnen waar borgen en dat de NAVO om die re den een onmisbaar instituut zal blij ven. Militaire mogelijkheden zijn voor de EG alleen op lange termijn weggelegd en een concurrentieslag tussen NAVO en EG moet ten alle tijde worden vermeden, zo Wörner. feur om ze mee te nemen naar Iraks kernreactor, die ze dan van heel ver weg kunnen zien liggen, beschermd tegen luchtaanvallen door luchtbal lonnen. vragen, wordt er verbaasd gerea geerd: er zijn geen plattegronden. In het hotel worden slechts kaarten ling was komen opduiken. Bij aan- verspreid van het hele land, waarin komst op het ministerie van ïnfor- de 'provincie' Kuwayt al staat inge- matie, dat al was ingeseind, werd tekend als onderdeel van het natio- duidelijk dat foto's alleen mogen i een totalitair regi- naal grondgebied. worden gemaakt in het bijzijn van De avonturen blijven beperkt tot het bemachtigen van een tele foon of een telexlijn (dertig dollar per minuut), ritjes in een taxi of de informele gesprekjes aan de oever van de Tigris met domino spelende iraki's. PARAMARIBO (ANP) - Ronnie een paar van zijn medewerkers wer- Brunswijk, leider van het Jungle- den gearresteerd tijdens een bezoek commando, wil met de Surinaamse aan het kabinet van het militair legerbevelhebber Desi Bouterse praten over een wapenstilstand, een definitief vredesplan en de econo mische ontwikkeling van het bin nenland. Dit heeft Henk Herren- berg. speciale gezant van de leger leiding, gisteren in Faramaribo ver klaard. Herrenberg heeft dinsdag en o woensdag in opdracht van Bouterse betje in de Marowijnerivier waren in Paramaribo. Hierbij kwamen twee leden van het Junglecomman do om het leven. De mannen wer den door Bouterse ervan verdacht betrokkenheid te zijn bij de handel in verdovende middelen. Nadat het leger zuiveringsacties in Oost-Suriname had uitgevoerd en Moengo en het eiland Langetab- ïn het naburige Frans Guyana ge sprekken gevoerd met Brunswijk. Herrenberg weet nog niet waar en wanneer de bevelhebber en Bruns wijk elkaar zullen ontmoeten. Brunswijk is momenteel in zijn hoofdkwartier op Stoelmanseiland ontzet, liet Bouterse weten dat hij met Brunswijk over vrede wilde praten. Dit zou moeten gebeuren op basis van een Frans plan. Herrenberg was twee weken gele den in Parijs in het kader van her vatting van het vredesoverleg. Het OOST-BERLIJN/BONN (DPA/AF- in Oost-Suriname voor overleg met aantal vluchtelingen dat sinds het P/Rtr/AP) - De parlementen 7iin rnmmanHantpn Vnlppns Hpr- begin van de strijd in 1986 de wijk Oost- en West-Duitsland he naar Frans Guyana heeft genomen, gisteren beide met grote meerder- wordt momenteel geschat op zeven- heid ingestemd met het verdrag duizend. voor de Duitse eenwording. In De enorme schaarste aan essen- Bonn stemden 442 afgevaardigen tiële medicijnen in Suriname zal voor, 47 tegen en onthielden drie Iraanse deelneemsters aan het onderdeel schieten op de Aziatische Spelen oefenen i deelname uitgesloten vanwege de invasie in Kuwayt. zijn commandanten. Volgens Her renberg moeten de hernieuwde contacten met het Junglecomman do worden gezien in het kader van "nationale verzoening". Het vredesoverleg tussen de lei ders van het Surinaamse leger en het Junglecommando werd in maart verstoord toen Brunswijk en In Oost-Berlijn werd het debat dringers later toe een verklaring af vóór de stemming ruw verstoord te geven. Daarbij ontrolden deze de wijk Oost- en West-Duitsland hebben toen betogers de vergaderzaal bin- een spandoek waarop zij een hon- nendrongen en het woord eisten, gerstaking aankondigden, klaar- De voorzitter schorste de vergade- blijkelijk uit medeleven met 22 hon- ring onmiddellijk, maar stond de in- gerstakende leden van de burger- Irak geweerd van Aziatische Spelen PEKING (Rtr/AFP) - De Olympi sche Council van Azie (OCA) heeft gisteren Irak uitgesloten van de Aziatische Spelen, die zaterdag in de Chinese hoofdstad Peking be ginnen. Irak is tevens voor onbe paalde tijd als OCA-lid geschorst. De beslissing viel tijdens een bui tengewone vergadering van de OCA. Met 27 tegen drie stemmen werd besloten Irak te weren wegens de inval in Kuwayt van 2 augustus, waarbij OCA-voorzitter Sheikh Fahd al-Ahmed al-Sabah om het le ven kwam. Vijf afgevaardigden ont hielden zich van stemming, eën stem was ongeldig. De emoties laaiden tijdens de ver gadering hoog op, vooral toen de dood van OCA-voorzitter Sheikh Fahd ter sprake kwam. "Niemand kan de actie van Irak gedogen. Onze voorzitter is gedood, ons hoofd kwartier platgebrand", aldus vice- voorzitter Roy de Silva. Het is nog onduidelijk of en zo ja welke landen solidair zullen zijn met Irak. Verwacht was dat Jemen, Jordanië en Palestina, dat de natio nale status heeft binnen de OCA, fel zouden protesteren tegen de uitslui ting, maar vooralsnog hielden de delegaties zich op de vlakte. 'VS moeten weer betalen aan VN' WASHINGTON (AP) - De effectivi teit van de Verenigde Naties in de Golf-cnsis maakt te meer dui- r de spelen zaterdag beginnen. Irak is gisteren van delijk dat de Verenigde Staten hun (toto anp/afp) bijdrage aan de organisatie moeten betalen. Dat heeft de Amerikaanse VN-ambassdeur Thomas Pickering gisteren gezegd. De VS zijn de VN een miljard gulden aan achterstalli ge bijdragen schuldig. "Ik ben teneergeslagen en boos over het feit dat wij nu de grootste schuld hebben aan de VN", zei Pic kering tijdens een zitting van de se naatscommissie voor buitenlandse rechten beweging Neues Forum. Zij vrezen dat met de eenwording de zes miljoen dossiers van de Stasi aan Bonn worden overgedragen. Tijdens de debatten klaagden af gevaardigden verscheidene zaken- "In de afgelopen weken over twee maanden zijn opgeheven, zich van stemming, in Oost-Berlijn tegen en was veertig procent van de medicijnen Mohawks d*e noodzakelijk zijn voor een goe- de gezondheidszorg in Suriname is De kleine groep militante Mohawk- momenteel niet voorradig, aldus de indianen die zich schuilhoudt in --- - een ontwenningskliniek in het Kah- nesatake-reservaat in Oka, heeft gisteren de onderhandelingen met het leger afgebroken. De Mohawks maakten gisteren brieven openbaar die het leger de afgelopen dagen aan de indianen heeft gezonden. In een daarvan stelt het leger dat "er niets meer te verduidelijken valt" tussen beide partijen. De regering garandeert de voorzie ning van medicamenten in 1991 ge heel onder controle te hebben. Mi nister van volksgezondheid Henk Alimahomed verklaarde dat giste ren, nadat medici en apothekers aan de bel hadden getrokken. Ruim CDU, die gekant zijn tegen het nu stemden 299 voor, ef één onthouding. In het Westduitse parlement SANTIAGO (Rtr/AFP) - De Chileense president Patricio Aylwin heeft gis stemden de Groenen tegen, alsme- teren oud-president en opperbevelhebber Pinochet ontboden u de leden van bondskanselier Kohls waarschuwd zich niet met de politiek te bemoeien. i het nu Twee weken geleden zei Pinochet naar aanleiding van geruchten dat de verlies van vroeger regering een einde wil maken aan de Pruisische stijl van het leger, dat zul- Duits gebied in Polen. In de DDR ke veranderingen het Duitse leger hebben veranderd in "langharige drugs- keurden klein links en de PDS het verslaafden, homoseksuelen en vakbondsijveraars". Na protesten van West-Duitsland moest Pinochet deze woorden inslikken, maar is blijven partijen, vooral de ex-communisti- ?n?e dende positie in de VN-Vei- sche PDS en de linkse Bundnis 'gheidsraad er door de schulden- 90/Grunen, dat besluiten van de kwestie met makkelijker op gewor- Volkskammer over de Stasi-dos- den De Sovjetunie heeft oven- siers niet in het verenigingsverdrag efn betalingsachterstand vrl verdrag af. PDS-leider Gregor Gysi bestempelde het verdrag als "een ageren tegen andere initiatieven van de regering Aylwin, waaronder voor- hom ata vuuena aninei up nei verurag siaai ,T hem ge~ dat de dossiers in de toekomstige Afr,k? heeft de 146 miljoen gulden vijf 'Lander' op het grondgebied v00,r.ht't H£wone lidmaatschap nog van de DDR zullen blijven. nlet betaald. Sovjetminister van buitenlandse zaken Sjevardnadze noemde het in- ~T7~ 1 ternationale verdrag over de Duitse Koerden eisen eenwording gisteren rechtvaardig, veilig en onvermijdelijk. Het docu ment, resultaat van het "Twee-Plus- Vier" overleg, moet door het Con gres van Volksafgevaardigden wor den geratificeerd. Shevardnadze zei dat het verdrag voldoende waarbor gen voor de veiligheid van de Sov jetunie in zich borg. i op te ruk- ders hadden gekregen c ken naar Moskou. Woensdag was er dan ook een ge- de laars van Uncle Sam komen te le- MOSKOU De vrees voor een sprek tussen de leiding van de Rus- ven. Mocht u denken dat de wereld staatsgreep door het leger zit er sische Republiek en de legertop. PARIJS (AP) - Een eventuele vre desconferentie over het Midden; Bondskanselier Helmut Kohl zei Oosten moet ook aandacht schen- gisteren dat het verenigd Duitsland ken aan d® lange strijd voor e parades die de komende socialisti- de geschiedenis niet zal vergeten en afhankelijk Koerdistan. zo hebben sche feestdagen zullen opluisteren, het anti-semitisme blijft bestrijden Koerdische politici gisteren gezegd Een ander detachement zou gaan als de Duitse eenheid eenmaal een tijdens de eerste officiële ontvangst helpen bij de oogst. Maar parlemen- feit is. Kohl zei dit in een boodschap do,?r de Franse regering is veranderd, laat u door onze staf tariërs en officieren die zich ver- tot de joodse gemeenschap in de Een internationale conferentie want voelen aan de onafhankelijke Bondsrepubliek, ter gelegenheid over het Midden-Oosten kan niet - - iivwiv...uw V.V.». .......cue „V.V....V -V. ivuuuiav i.uuuuu.uiuv uuuuu vp <jC nn*u tik.ii vuuiucicmi yjy belangenorganisatie Schild zeggen van het Rosh Hoshana (het joodse om de Koerdische kwestie heen ren werd bekend dat een mijnwer- poort te verlaten, of verontruste parlementariërs kwamen in het pa- oorlog. En laat u ook vertellen in dat ze de betrokken eenheid geen nieuwjaarsfeest) "Duitsland zal 20 verklaarde Jalal Talabani van de ker is overleden aan de schotwon- burgers bellen lokale Sovjets (ra- leis van de Russische Federatie oog welke toestand ons leger is geraakt, zak aardappels hebben zien dragen ook in de toekomst zijn historische Patriottische Unie van Koerdistan. HOnH,phnperH0rHp,P«rPPlfnnl,Pn e verantwoordlij kheid erkennen Dat "Een eerlijke en rechtvaardige op- Staking Peru Stakingen en demonstraties heb ben gisteren in de Peruaanse hoofd stad Lima geleid tot gewelddadige fljnk jn Sovjetburgers. Er Premier Ivan Silajev, vice-premier onderrichten over de manier waar confrontaties met de politie, giste- hoeft maar een militaire colonne de Roeslav Hazboelatov en een aantal op de NAVO zich voorbereidt op den die hij eerder deze week opliep ^en) met vraag wat de militairen in oog te zitten met een militaire de- na de terugtrekkingen en herschik- toen de politie in Lima een eind uitspoken. In de pers wordt open- legatie, geleid door d maakte aan een betoging van arbei- gefilosofeerd over de kansen op ter maarschalk Jazov. ders van de grootste kopermijn van een mJiitaire greep naar de macht. Peru, de Mmero Peru. Nog vier an- Velen vragen zich af of Sovjet legatie, geleid door defensieminis- kingen van troepen, de wapenver mindering". Verplaatsingen betekent dat de genocide van de Eu- lossing moet rekening houden met Discussiepunt was het radicale dere mijnwerkers raakten bij dit president Michail Gorbatsjov nog 500-dagenprogramma voor de treffen gewond. Volgens ooggetui- wej ^an rehenen op steun van de le gen zijn ten minste twaalf stakers gerleiding voor zijn perestrojka-po- gearresteerd. litiek. Nu het moment van de waar gang naar een vrije markt, dat Jelt- sin door het parlement had gejaagd. Eén van de stenen des aanstoots in heid nadert, namelijk het defintieve dit plan: 10 tot 20 procent bezuini- besluit over de invoering van een gingen op defensie en de KGB. Ja- Filipijnen De Filipijnse regering wil zo snel vrije-markteconomie, ligt een deel zov bezwoer de politici (en later op mogelijk het beheer over de Amen- van militaire top opzichtig de avond de tv-kijkers) dat er geen kaanse luchtmachtbasis Clark van dwars. de Verenigde Staten overnemen. re(jen ligt voor de hand. Er i Manila wil het beheer zo mogelijk nauwelijks meer sprake van een- binnen twaalf maanden overne- De boze kolonel beschuldigde de politici van zakken vullerij. "In plaats van de wapensmidsen te ge bruiken voor produktie van bed den, zouden de heren het hout dat ligt te verrotten in de rivieren en meren naar de industrie moeten sturen of aan de kapitalisten verko pen. Dan hebt u uw geld en kunt u nog Het wordt zo langzamerhand opval- ropese joden nooit mag worden ver- het Palestijnse probleem, het Liba- lend dat aan de vooravond van be- geten. Wij Duitsers kunnen en wil- nese probleem, dat van de Koerden, langrijke evenementen (zoals een len niet ontsnappen aan deze last", de Golf-crisis en alle andere kwes- grote demonstratie in het voorjaar aldus Kohl.ties in de regio en de zitting van de Russische en traal gezag. Politici ruziën einde- men, zo maakte Rafael Alunan, j00s republieken en nationaliteiten woorvoerder van de Filipijnse on- staan elkaar naar het leven, de Com- schalk namen geen blad voor de dêel^ van het Russische officier- Silajev protesteerde nog wel, maar moest toegeven dat de kolonel Maar de minderen van de maar- de opinie van een niet onaanzienlijk derhandelingsdelegatie over de ses, gisteren bekend. Volgens ven is voor de gewone Sovjet-bur- Alunan wil Manila de luchtmacht- ger een strijd tegen alle anderen, ten een 'extreem negatieve visie' ba^s ombouwen tot internationale y/innen doen degenen die het hadden op het economische pro- slimst omgaan met corruptie en gramma. Meest uitgesproken was anarchie. luchthaven. Gazastrook Israël heeft vandaag de hele Gaza strook voor twee dagen tot "verbo den militair gebied" verklaard, na- mentslid, vertelde na afloop van het staatsgreep-theorieen: Koetoekov overleg dat de meeste commandan- wond er geen doekjes om. "Moch- 'WMten de gemeenteraden of parlemen ten geen oplossing weten voor hun Unie-parlementen nu) er plotsklaps sprake is van omvangrijke troepen verplaatsingen. Vladimir Sokolov, redacteur van het weekblad Literar- ueui a urï JJ M ni Gazette, is ervan overtuigd dat in nieuwe mijnen openen of de verde«ïlde Sovjetunie niemand weerstand kan bieden aan het cen traal georganiseerde en gecomman deerde leger. Anderen beweren precies het te genovergestelde: zowel in het offi cierskorps als onder de manschap pen spelen etnische tegenstellin gen. Het zal nooit mogelijk zijn het leger gemeenschappelijk te laten optrekken tegen de burgermaat schappij. Het gelijk van de een of ADVERTENTIE Miele maakt de mooiste en de beste keukens kolonel Anataly Koetoekov, com- leger. Dat zal de Sovjets te hulp j u_. schieten" problemen, doereen beroep op^het ander vaJt moe,hjk aan te ,onen fljfll Glasnost ten spijt blijven de meest interne zaken van de strijdkrachten dank zij discipline en centrale orga- Koetoekovs directe superieur is de dat gisteren in het kamp Bureij een nisatie, over macht beschikken: het roemruchte generaal Albert Ma Israëlische soldaat was gedood Rode Leger en de KGB, de geheime kasjev, de havik die op het Russi door Palestijnen. Dit is uit Israëli- dienst. De Sovjetunie, kortom, lijkt sche Partijcongres deze-1' sche bron vernomen. Voor de stad rijp voor een militaire coup. -1r! Gaza en verscheidene dorpen werd paHinnlp>n direct na het incident al een uit- ^dU1CjclAeu J. u gaansverbod afgekondigd, terwijl Uiteraard zijn de radicale hervor- het Israëlische leger een zoekactie mers het meest beducht voor even- begon naar de daders. Uiteindelijk tuele coupplannen van de overwe- werd de hele strook van Gaza ver- gend conservatief geachte legerlei- waarin moedertje Rusland dreigt klaard tot verboden militair gebied, ding. Boris Jeltsin bijvoorbeeld, de ten onder te gaan. Enkele zinsneden waardoor de militairen aan verslag- president van de Russische Repu- uit zijn emotionele betoog, weerge- gevers de toegang kunnen ontzeg- bliek, zei in het Russische parle- geven door het onafhankelijke pers- gerL ment dat detachementen para's or- bureau Postfactum: "Vernietig ons Gisting Het zijn allemaal aanwijzingen van de de gisting binnen het leger. De offi- vloer aanveegde met Gorbatsjovs eieren zijn ontevreden: slechte sala- ontspanningspolitiek en ontwape- riëring, teruggetrokken uit War- ningsdrift. Moeras Koetoekov schilderde het moeras schau-Pactlanden, maar geen huis vesting, kwalitatief slechte bewape ning, discipline-gebrek, de klaag zangen nemen geen einde, Bewijzen voor echte coupplannen zijn er evenwel niet. Jazov zei woensdag dat Jeltsins para's eenhe den waren die naar Moskou kwa men om te oefenen voor de militaire echter nog altijd buiten de pers. Een waarschuwing aan mogelijke complotteurs binnen het offi cierscorps mag de uitslag van een recente opiniepeiling van Moskou Nieuws zijn: 68 procent van de on dervraagden gelooft niet dat er een militaire bedreiging voor de Sov jetunie is, 56 procent vindt dat de uitgaven voor defensie moeten wor den verlaagd en gelukkig be schouwt 43 procent de militaire lei ders, afgaande op hun publieke uit latingen, als 'conservatief en achter lijk*.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7