'Uit de hand gelopen grap. Componist Lois Lane trekt kort geding in Verzet EO tegen commercie Amerikaanse Leidenaar' Joe Bourne brengt Engelstalige cd met Hollandse nummers uit Wat doet een Amerikaan in het kleine Holland? Thijsse PAGINA 24 VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1990 AMSTERDAM (ANP) - Componist en producer E. Abbing van de popgroep Lois Lane heeft het kort geding ingetrokken dat hij had aangespannen tegen de manager van de groep G. van der Zwaard. Het geding zou gisteren dienen voor de Amster damse rechtbank. De raadsman van Abbing, mr R. Cairo, verklaarde gisteren dat overeenstemming is bereikt tussen de partijen over inzage in de boekhouding van de groep. Abbing krijgt, op straffe van tweeduizend gulden per dag, inzicht in het beheer en de jaarre keningen vanaf 1987. Dit was de voornaamste eis van het ge ding. Tot nu toe zou Van der Zwaard altijd hebben geweigerd om rekening en vearntwoording af te leggen. Volgens de manager van Abbing zou de componist en prudu- cer voor het geheel of gedeeltelijk componeren van twaalf nummers voor de band, het produceren van de cd Fortune Fairy Tales en het mede-produceren van de mini-cd Lois Larie, tot nu toe een zeer gering bedrag hebben ontvangen. Abbing heeft, volgens zijn manager, sinds januari van dit jaar zijn relatie met de muziekgroep „bevroren". Aan de hand van de overgelegde stukken zal, volgens raadsman Cairo, bekeken worden of ,,tot een vergelijk kan worden gekomen." HILVERSUM (ANP) - De overheid moet de publieke omroep helpen commerciële druk te weerstaan. Verhoging van de omroepbijdrage moet worden ontdaan van het taboe-karakter dat dat inmiddels heeft gekregen. Waarnemend voorzitter drs. W.- Mateboer van de Evangeli sche Omroep gaf gisteren bij de presentatie van het winterprogramma de STER, de overheid en een aantal collega-omroepen er flink van langs. Hij had geen goed woord over voor de tactiek die een deel van Hil versum in de greep houdt en die ervan uitgaat dat de commerciële con currentie van RTL4 beantwoord moet worden met het zelfde type pret- programma waarmee de commerciële zender de buis verrijkt. Voor Mateboer zijn die programma's niet meer dan „eendimensionale amu sementsformules met de diepgang van een surfplank". Die weg moet Hilversum niet opgaan, vindt hij. LOS ANGELES - Een merk waardige combinatie, die van onroerend goéd-magnaat Do nald Trump en superster Mi chael Jackson. De twee 'gro ten' werden gefotografeerd in de privé-jet van Michael. Trump was daar op zijn beurt uitgenodigd nadat hij de zan ger een privé-rondleiding door zijn Taj Mahal Casino in Atlantic City had gegeven. Wat de twee beroemdheden el kaar te melden hadden, werd helaas niet bekendgemaakt.... (foto AP) Tina Turner neemt afscheid in Nederland HILVERSUM Tina Tur ner heeft besloten geen con certen .meer te geven. De popzangeres wil zich geheel gaan wijden aan een film carrière. De zangeres geeft haar laatste concert op 4 novem ber in het Rotterdamse Ahoy. Ze heeft bewust geko zen voor Nederland omdat zij in ons land altijd enthou siast is ontvangen. De kaart verkoop voor het afscheids concert begint morgen. LEIDEN Een ode aan Ne derlandse tekstschrijvers, componisten en artiesten. Dat moet de nieuwe cd van de in Leiden wonende Ame rikaanse zanger Joe Bourne worden. 'Bourne in Holland' bevat veertien overbekende Nederlandse stukken die zijn vertaald in het Engels en ge stoken in een swingend ei gentijds jasje. Stukken die 'iedere' Nederlander kent. Zoals 'Canals of Amsterdam' (Aan de Amsterdamse grach ten), 'Party' (Visite), 'There's No Place to Hide' (Vluchten kan niet meer) en 'A Place to Live' (Alles kan een mens ge lukkig maken). Over het hoe en waarom van de cd zegt Bourne: "Ik wilde mijn 15-jarig verblijf in Holland een feestelijk tintje geven. Zo kwam ik op het idee voor al mijn rela ties een cd te maken, als dank voor hun steun in die afgelopen jaren. Bij toeval kwam ik in con tact met platenmaatschappij Koch International, die op dat moment bezig was een Neder landse artiestenstal op te bou wen. Ze waren heel enthousiast en wilden de cd graag uitbren gen, dus ook naar de platenzaken sturen. Wat in eerste instantie niet de bedoeling was". Succes 'Bourne in Holland' dreigt nog vóór de officiële presentatie, want die is komend weekeinde pas, een succes te worden. Zo heeft de KLM 'Bourne in Hol land' met graagte in ontvangst genomen om haar passagiers tij dens de vlucht aangenaam en in het internationale Engels te verpozen. En menig bedrijf heeft al een aantal cd's besteld als rela tiegeschenk voor buitenlandse klanten. Breekt de Leidse zanger dankzij een cd die als 'grapje' was bedoeld nu ook in het bui tenland door? Joe Bourne, zelf nog het meest verrast door de vele reacties op zijn nieuwe cd: "Je weet het nooit. Het voordeel van deze cd is wel dat 'ie niet aan tijd is ge bonden. Hij kan nu, maar ook over twee jaar op de draaitafel worden gelegd, dus wat dat be treft heb ik er een lange adem door. Breng je daarentegen een single uit, dan moet je meteen Dat heeft Bourne aan den lijve ondervonden toen hij trachtte een hit te scoren met 'To know you is to love you'. Het nummer stormde de hitparade binnen, be landde ergens in de Top 20 en toen kwam de treinkaping bij Wijster. Ook de populaire radio zenders brachten vanaf dat mo ment wekenlang alleen maar klassieke- en easy listening mu ziek. Geen swingend Bourne- nummer dus. "En toen de kaping voorbij was, was het te laat. Dat zelfde gebeurde me een tijdje la ter met een plaat waarvan er al 20.000 van waren verkocht. Ik zou ermee op tv komen, in een Veronica-programma. Breekt er een kabel waardoor Veronica een tijdlang uit de lucht is. Dat hele programma kwam toen te vervallen. Weg hit", de zanger zegt het gelaten. Echt teleurge steld was hij door het mislopen van een hit niet. Hij zegt de vijf tien jaar die hij nu in Nederland woont, "lekker genoeg" te heb ben gedraaid. Hoogtepunten wa Waarom maakte de Amerikaan Joe Bourne destijds de overstap naar dat kleine Holland? Had hij daar als zanger niet veel meer kan sen gehad? Joe Bourne daarover: "Het gras is natuurlijk altijd groener aan de andere kant...Ik miste in Boston, waar ik woonde, bepaalde dingen. Ik heb het naar m'n zin in wat jullie noemen dat kleine rotiand. De mensen hebben mij hier omarmd. Mijn verwachtingen zijn uitgeko men". "Mijn carrière had in Amerika misschien grootser kunnen zijn, maar dat weet je nooit. Toen ik er wegging, was er de oliecrisis. Op alles werd bezuinigd, dus ook op platen. Je kwam gewoon niet aan de bak. Ik wilde het risico nemen". "Als ik aan die tijd terugdenk, schrik ik. Ik zou het niet meer dur ven. Maar als je jong bent, denk je gemakkelijker over dat soort za ken". ren voor hem zijn optreden in het Lido zomertheater, in een show met Mini Maxi ("Van hen heb ik vreselijk veel geleerd") en een songfestival in Bulgarije, waar hij als vertegenwoordiger van Nederland de tweede prijs in de wacht sleepte ("Die minuten du rende ovatie, ik vergeet het nooit"). Doosje "Al met al kan ik van de muziek leven. Ook zonder hit. Want een hit heeft als consequentie dat je in dit land weer meteen in een doosje wordt gestopt, en dat wil ik per se niet. Je kunt niet alles doen, ik ben geen popartiest, maar breng wel veel andere gen res: evergreens, semi-klassiek, jazz en gospel bijvoorbeeld. En die verschillende stijlen wil ik blijven brengen. Dat brengt met zich mee dat ik de ene keer op een houseparty sta, de volgende keer in eeq. concertgebouw, dan weer een heel seizoen in recrea tiepark Duinrell en soms voor een gospelconcert in een kerk. Die afwisseling, dat is heerlijk". "Dat vind ik ook het leuke van die nieuwe cd: daar zitten zoveel genres in, die is voor iedereen. Voor het programma van Willem Duys, voor oma, voor de jonge ren van Hilversum 3..." Urenlang kon Jac. P. Thijsse naar het gehannes van een mestkever kijken, of naar een bosmuis die beukenootjes zocht. De veldbiologie was zijn roe ping. Als onderwijzer aan een Amsterdamse school nam hij zijn leerlingen graag mee naar buiten om hun belangstelling op te wekken voor alles wat groeit en bloeit. Kermis van de natuur verrijkte immers je leven. Door middel van het blad "De leven de natuur", dat hij samen met E. Heimans opriohtte, en de be kende Verkade-albums ("Len te", "Zomer", "Herfst", "Win ter" e.a.), wist hij ook het grote publiek te bereiken. Het is nu vijfenveertig jaar geleden dat Thijsse overleed en honderdvijfentwintig jaar dat hij werd geboren. Hier en daar wordt hij herdacht, al is 199C niet uitgeroepen tot het Jac.P. Thijsse-jaar. Hij was een man met een gro te persoonlijke uitstraling, die door vele bewonderaars op han den werd gedragen. In de bi bliotheek bladerde ik laatst door wat oude jaargangen van De levende natuur, en daarin kwam ik een speciaal ge denknummer tegen, dat in 1935 werd uitgegeven ter gelegen heid van Thijsse's zeventigste verjaardag. In een bijdrage te kent Jan Strijbos een liefdevol portret van zijn leermeester: "De zeer vele natuurvrienden, die hem in de loop der jaren leerden kennen, houden allen van deze ongekunstelde, een voudige geleerde. Innerlijk zon der conflicten, een compleet mens, is ook zijn leven eenvou dig en sober. Hij staat vroeg op en houdt ervan vroeg naar bed te gaan, werkt, leest en wandelt veel, houdt veel van muziek. Dr inkt en rookt niet. Uren achter- nog veel te ontdekken. Thijsse en Heimans riepen de stadsbewo ners op het wonder der natuur met eigen ogen te aanschouwen. Zij spraken minachtend over de lui "wien het niet schelen kan of zij de geschiedenis kennen van de natuur en wien het glad om het even is of de aardbeien aan de boomen en de hazelnoten in den grond groeien of wel omge keerd, als de vruchten maar lek ker smaken en niet te duur zijn". Duizenden zwermden over de mooiste plekjes van Nederland uit en stuurden planten, insek- ten en fossielen naar de twee na tuurvorsers. Over de belang wekkendste vondsten werd in De levende natuur bericht ge daan. Thijsse stond ook aan de wieg van de natuurbescherming in Nederland. In die kringen is men er tegenwoordig niet meer zo'n voorstander van om de ste delingen massaal naar buiten te lokken. Die volksverhuizin gen vormen nu immers een re gelrechte aanslag op het land- schapsschoon. In het blad van Natuurmonumenten maakt de redactie er geen geheim van dat zij blij is dat niet elke Nederlan der een dauwtrapper of vogel tjesfanaat is! Men heeft er juist geen enkel bezwaar tegen dat menigeen ook op de mooiste zon dag achter de geraniums blijft zitten. Wat Natuurmonumenten betreft, mag het stadsvolk al zijn vrije tijd in televisie kijken, bioscoopbezoek, voetbal en jog gen steken. Wie echte bloemen boven kunstbloemen prefereert, en gras boven groengeverfd be ton, die moet zijn hart maar op halen aan plantsoentjes, pot planten en die ene zonnebloem voor het huis. "Kom mee naar buiten alle maal", zong Thijsse. "Blijf zitten waar je zit", zeg gen natuurbeschermers. EG IS EEN SPECIALIST D/E U KAN HELPENAl AAP P/E IS WEL EEN een kan hij wandelen, de aarts wandelaar, geen Nederlander kent zijn vaderland beter dan hij; te voet heeft hij ons land, dat hij hartstochtelijk liefheeft, in alle delen doorkruist". Over dat wandelen moet men niet te gering denken: hij vond een gemiddelde van veertig ki lometer per dag heel normaal! Op latere leeftijd trok hij per rijwiel de natuur in. Thijsse was het grote voor beeld voor veldbiologen als Jan Strijbos, Kees Hana en Hans Warren. De laatste schrijft niet alleen kritieken, maar heeft ook een prachtig boek over uilen op 'zijn naam staan. Strijbos, die vooral een vogelman was, be gon zijn loopbaan in een boom gaard bij Amsterdam, waar hij vanuit een schuilhut naar nes telende reigers keek. Later vloog hij naar alle windstreken uit, en schreef boeken over IJsland, Spitsbergeii en Nieuw-Zeeland. Rond 1900 was er op het ge bied van de natuurlijke historie /H OOI, PA AP KUNT U PAN MEE NAAR

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 24