Een etalage voor Marokkaanse cultuur Swarth, Kloos en De Mérode: een somber zootje Muziekfestival in Utrecht 'Icicle Works' op dreef voor 1,5 man en een paardekop Filmer Jos Stelling 'wint' zijn derde Gouden Kalf KIJK UIT Exposities Concerten Theaters VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1990 Boudewijn Büch op opening culturele manifestatie Oegstgeest: OEGSTGEEST "Oegstgeest is dapper", oordeelde gastspreker Boudewijn Büch gisteren tijdens de opening van de culturele manifesta tie. "Want bij mijn weten is er in Ne derland nog nooit een straat ge noemd naar Willem de Mérode, een dichter die wegens pedofilie in de gevangenis heeft gezeten. Ik hoop dat het een lange straat is en dat de mensen er gelukkig worden, want De Mérode was het niet." Nederlandse componisten en schrijvers die sinds 1980 een eigen laan in de nog steeds groeiende wijk Haaswijk hebben gekregen, nemen een centrale plaats in bij de culture le driedaagse in Oegstgeest. De eer ste avond werd door burgemeester mr. Sj. Scheenstra zelf gepresen teerd in het multifunctionele cen trum 't groot Proffijt. Daar speelden en zongen gisteren leerlingen van de Streek Muziekschool werken van Andriessen en Sweelinck. De uitslag van een in april uitgeschre ven essaywedstrijd, hacl slechts ze ven inzendingen opgeleverd, zo werd bekendgemaakt, maar de kwaliteit vergoedde veel. In de categorie junioren won de 15-jarige Joost van Gijzen, die over Annie M.G. Schmidt schreef. De da mes Elida Wessel-Tuinstra, Riet van Dort en Hanneke Broer ontvingen uit handen van Boudewijn Büch boekenbonnen voor de derde, twee- de en eerste prijs met verhalen over respectievelijk Van Eeden, Cou- f. perus en Bordewijk. De verhande- ling van studente Nederlands Han- neke Broer over de schrijver van 'Bint en 'Karakter' komt volgende l week in de Oegstgeester Courant. Hélène Swarth: 'hysterica'. Boudewijn Büch waarschuwde de jeugdige Joost van Gijzen: "Pas op datje niet jong opbrandt, let op Willem Kloos". Want met medede lingen over de levens van Kloos en over collega-dichters Willem de Mé rode ("In de Willem de Mérode- straat woont een van onze raadsle den", aldus burgemeester Scheen stra) en Hélène Swarth had Büch zo'n zeventig toehoorders onder houden. "Woont er iemand uit het publiek in de Hélène Swarthstraat? Nee? Nou dan kan ik wat grover uitpak ken, want een grotere trut had ik in de Nederlandse letterkunde nog nooit gezien". Zo stak Büch van wal over deze door haar man bedrogen en verbitterd gestorven dichteres (1859 - 1941) van 'hysterische lief despoëzie'. "Ik zag een keer een ge schilderd portret van haar bij een Willem Kloos: 'opgebrand'. (achieffoto) antiquaar. Voor een paar honderd gulden mocht ik het op de fiets mee nemen. 'Ach, heeft Büch nu weer iets met oudere vrouwen, weer wat nieuws' zal men gedacht hebben. Oh, het is geen straat, nou goed, de Hélène Swarthlaan, of beter de Hé lène Swarthboulevard". De beide 'Willemen' hadden iets gemeen. Willem Kloos (1859 - 1938) ontvluchtte zijn homoseksualiteit in een huwelijk. "Ach, was de altijd door de kritiek gespaarde Kloos na die tien briljante sonnetten maar ge stopt met schrijven, want daarmee is hij klassiek." Kloos dronk ook nog en werd een paar keer gek, wist Buch, en schrijvers die heden ten dage aan lager wal raken kunnen nog bij het Willem Kloos-fonds te recht. "Dat zegt genoeg". ste nog een vrouw, De Mérode (1887 - 1939), die Büch een goed dichter noemde, had helemaal niets. Büch kon wel briesen van verontwaardi ging dat de Mérode, die alleen maar een keer een jongetje op schoot had getrokken en een chocoladereep had aangeboden en verder "niks nooit wat", daarvoor in de gevange nis kwam. "Maar hij was wel een vervelende man, die op Mussolini leek en aan die dictator zelfs eens een dichtbundel stuurde. Hij ging twee keer met jongens op vakantie, die hem ook vervelend vonden. Ja, als je zomaar een reis krijgt aange boden ga je toch. Zo ben ik ook nog ver gekomen". De Mérodes leven was na zijn straf kapot. Zijn leven en werk wor den volgens Büch ten onrechte, on der andere door zijn biograaf Hans Werkman, nadrukkelijk in de chris telijke hoek geplaatst en aldus be oordeeld. Maar die gedichten gaan helemaal niet altijd over God. Ze gaan vaak over de jonghens die de Mérode aanbad. Dat wist Büch uit eigen ervaring. Want toen hij in zijn Wassenaarse jaren zijn eerste proe ven van dichtkunst aan dominees als Jaap Zijlstra en Sipke van der Land liet lezen, kreeg hij advies. Zou hij de woorden 'zij' of 'hij' niet in 'God' veranderen? Wat problematische levens be treft, kon men volgens Büch een voorbeeld aan Gerrit Achterberg nemen. Deze 'grootste Nederlandse dichter' had dan wel een moord ge pleegd, en was daardoor jaren bui ten de maatschappij geplaatst, maar de Nederlandse poëzie was er niet slechter door geworden. Na jaren van als straf opgelegde verpleging, had Achterberg de maatschappij steeds meer opgezocht, in tegen stelling tot de 'onmaatschappelijke' De Mérode. Oegstgeest kent overigens geen Achterberglaan, want dat lag vol gens burgemeester Scheenstra niet mooi in de mond. Büch vatte nog eens samen: "Het is bij elkaar maar een somber zootje, laten we wel wezen. Maar een straat naam betekent eeuwigdurende roem en misschien dat mensen zich toch gaan verdiepen in zo'n naam. Hoewel, u kent die anecdote van Gerard Reve, die zich afvroeg of ie mand nog wist wie Tweede van der Helst was." Vanavond wordt de manifestatie vervolgd met een avond rond het Leids Vocaal Ensemble in het Groe ne Kerkje. Zaterdag staat de beel dende kunst centraal. Dan wordt een beeld van Anton Broos in Haas- wijk onthuld en krijgt de schrijver F.B. Hotz zijn eigen park. UTRECHT - Al enkele ja ren is er sprake van een groots opgezet Marokko Festival, dat in Utrecht, Rot terdam en Amsterdam zou moeten plaatsvinden en waar zo mogelijk ook andere steden bij betrokken zouden worden. Theaters, die Marokkaanse kunst nog nooit of zeer incidenteel op het podium hadden ge bracht, zoals Muziekcen trum Vredenburg en de Stadsschouwburg in Utrecht en De Doelen in Rotterdam, hadden hun me dewerking al toegezegd en hun zalen voor een heel weekend gereserveerd. Het idee achter het festival is de Marokkaanse kunst en cultuur te promoten. Waarom? Het is het oude verhaal. In Nederland is via migratie een groot aantal Marokkanen blijvend beland, maar het enige dat naar bui ten komt van deze bevolkingsgroep is toch voornamelijk de problema tiek. De werkloosheid, integratie-, huisvestings- en opleidingsproble men. Wij wilden ook de andere kant eens laten zien. De muziek en de musici die we brengen hebben po- speelt tentie genoeg om door te breken. >togpd) Hun grote probleem is de onbe Minister d'Ancona opent mor gen in Muziekcentrum Vre denburg het festival 'Muziek uit Marokko'. Die avond wordt opgetreden door het Andalusi- sche orkest van Fes onder lei ding van Abdelkrim Raïs en het malhounensemble van Houssein Toulali uit Meknes. In het weekend van vrijdag 28 tot en met zondag 30 septem ber treden om toerbeurt drie orkesten op, in RASA in Utrecht, Theater De Evenaar in Rotterdam en Theater Soe- terijn in Amsterdam. De drie orkesten zijn het Malhoun-en- semble van Abdelkrim Guen- noun uit Fes (28 sept, in RASA, 29 sept, in De Evenaar, 30 sept, in Soeterijn), het Andalou- sisch orkest van Ustad, Massa- no Tazi uit Fes (28 sept, in Soe terijn, 29 sept, in RASA, 30 sept, in De Evenaar), en Aït ou Ali met traditionele muziek uit het Midden-Atlasgebergte (28 sept, in De Evenaar, 29 sept. in Soeterijn, 30 sept, in RASA). kendheid." Om het festival samen te stellen is een Nederlandse delegatie naai Marokko gegaan. Tineke de Jonge: "Dit is een festival waar meer dan veertig muzikanten bij betrokken zijn. We zouden het nooit rond krij gen als we er niet zelf voor naar Marokko zouden gaan. Om onder handelingen tot een contract te la ten leiden ben je een dag per groep kwijt. Telefonisch is dat niet te rege len. Om zoiets te ondernemen moet een groep ook weten met een solide organisatie te maken te hebben". De gekozen groepen zijn om ver schillende redenen geselecteerd. Ti neke de Jonge: "We willen de be langrijkste muziekstromingen van dit moment introduceren. Zb beste den we ondermeer aandacht aan Berbermuziek en klassieke muziek. Klassiek betekent in Marokko een middenvorm, niet puur van blad ge speelde muziek, maar volkskunst en klassiek door elkaar heen. Ook is er aandacht voor Andalusische mu ziek, wel puur klassiek en Malhoun- muziek. Die laatste stroming wordt in Marokko ook klassieke ge noemd". Malhounmuziek is gezongen poë zie, die zich vooral ontwikkelde in de steden Fes en Meknes. Het meest gerenommeerde orkest in deze mu ziekstijl is dat van Houssein Toulali, die met een ensemble van zeven musici naar Nederland komt. Met begeleiding van o.a. luit en de per cussieinstrumenten taarija en hand- ka zingt hij zijn liederen over liefde, natuur, maatschappelijke proble men en de relatie tussen Goti en de mens. Abdelkrim Guennoun wordt ge rekend tot een van de meest authen tieke vertolkers van de malhoun: eenvoudige begeleiding en zang op gedragen toon. Ook zijn orkest be staat uit zeven musici. De Andalousische muziek, ont wikkeld aan de Spaanse hoven, wordt vertegenwoordigd door het uit 15 musici bestaande orkest van Abdelkrim Raïs, dat wordt aange prezen voor zijn heldere koorzang en swingende vioolpartijen. LEIDEN - Icicle Works, gehoord en gezien in het Leids Vrijetijds Centrum op donder dag 20 september Met lan Mc Nabb op zang en gitaar, 'Boots' op gitaar en zang, 'Ninj' op basgitaar en zang, 'Baldrick' op toetsen en 'Rev Deeptroat' op drums. De zalen zijn klein en leeg in Ne derland. Zeker op een kille, re genachtige donderdagavond in Leiden. Ian Mc Nabb, de bezeten zanger van de Liverpoolse band 'Icicle Works', kan er uiteindelijk niet mee zitten. Zojuist is het op treden van zijn groep afgelopen. In de kleedkamer lurkt hij tevre den aan een opvallend lange siga ret. "Het ging toch te gek", grin nikt hij. "Nee, werkelijk. We hou den van spelen. Dat is alles wat ik nu kan zeggen". Na een nieuwe haal zakt hij tevreden achterover. Het neemt niet weg dat de zan ger/gitarist wel even z'n ogen uit wreef toen hij gisteravond iets over elven het podium van het LVC besteeg. Voor hem stonden niet de honderden enthousiaste fans die hij gewend is te zien in Engeland of Amerika. Voor hem zag hij slechts een handjevol apa thische Leidenaars. De meesten zaten nog ergens aan de kant ook. De LVC-programmering had nog wel met gepaste trots Icicle Works aangekondigd en vroeg ge durfd een tientje toegang. Kenne lijk waren de lonen of uitkeriilgen van de vaste bezoekers nog niet binnen. Slechts honderd nieuws gierigen en de vaste crew van het oudere-jongerencentrum bevolk ten de grote zaal. De volgende keer zo'n band aan het begin van de maand programmeren dus. Jammer voor Icicle Works. Een band die al acht jaar aan de weg timmert. In Nederland kwam MC Nabb met zijn guys slechts met de single 'Love is wonderfull co lour' aan de bak. Zeker na de re delijk succesvolle LP's 'If you want to defeat your enemy sing this song', 'Blind' en 'The small price of a bicycle' werd het opval lend stil rond het Engelse viertal. Met de nieuwe LP/CD 'Perma nent Damage' probeert de band na vier jaar afwezigheid het nu opnieuw in ons land. Het resultaat van de nieuwe koers kwam gisteravond goed naar vo ren. Aanstekelijke popsongs, vaak afwisselende stijlen, waarbij vooral het functioneel spelen de toon zette. De diepdonkere stem van Mc Nabb en de perfecte ge luidsafstelling maakten van het geheel een zalig luistergenot. Zo vonden de bezoekers ook. Even verzette de zanger zich tegen het statische publiek. "Dance with me!", deed hij voor. Maar de zaal was te leeg. Icicle Works zocht toen het genot bij zichzelf. Het ging door tot diep in de nacht, af en toe onderbroken door een kor te gang naar de kleedkamer. Hol land heeft een Britse band best iets te bieden... ERIC HOENSON UTRECHT (GPD) - Terwijl elders in de stad sinds het middaguur al elf projectoren snorden in dienst van de Nederlandse Filmdagen, werd gisteravond in de Utrechtse Jaar beurszaal het nationale filmfestijn officieel geopend. Het eerste Kalf is meer dan een daalder waard, maar tevens toch aanmerkelijk minder dan de Kalveren die volgende week woensdag worden uitgereikt. Het algemeen bestuur van de organise rende stichting had namelijk ge meend het Gouden Kalf, verbonden aan de Cultuurprijs te moeten toe kennen aan Jos Stelling, de initiator en eerste voorzitter van het festival dat nu voor de tiende keer plaats vindt. Monique van de Ven die de prijs overhandigde, merkte op dat "het bestuur het vanzelfsprekende niet uit de weg is gegaan". Een aardige formulering, die evenwel niet het gevoel wegneemt dat er toch ook wel een persoon of instelling te ver zinnen moet zijn geweest die zich met deze onderscheiding ietsje meer verguld had kunnen voelen. Tenslotte heeft Stelling al twee Gouden Kalveren in zijn bezit, die eerlijk gewonnen waren met zijn films 'De Illusionist' en 'De Wissel wachter'. En voor zijn verdienste als geestelijke vader van de Nederland se Filmdagen werd Stelling in het verleden al gehuldigd met Cine- magia-Prijs en de Prijs van ae Stad Utrecht. Die laatste onderscheiding, die vorig jaar het karakter gegeven werd van 'aanmoedigingsprijs voor een jong talent', werd ook gister avond toegekend. Winnares was Ar- janne Laan wier film Mama Calle, over dakloze kinderen in Mexico Ci ty, "een volwaardige documentaire zonder valse sentimenten" ge noemd werd. Cultuur-wethouder mevrouw Van het Riet, overhandig de de prijs en deelde bij deze gele genheid mee de gemeentelijke sub sidie aan de Filmdagen te hebben verhoogd en die verhoging ook structureel te willen doorvoeren. Vervolgens kon men in de uiteraard bomvolle Jaarbeurszaal kennis ma ken met Frouke Fokkema's boeren drama 'Kracht'. Leiden Koninklijk Penningkabinet - Rapenburg 28, 'Geld van het Koninkrijk', Nederlands geld van 1814-1990, t/m jan '91; di. za. 10-17 uur, zon- en feestd. 12-17 uur. Rijksmuseum van Volkenkunde - Steen straat 1 Mexicaanse keramiek van potten bakker Gorky Gonzélez, t/m 30/9; di t/m za 10-17 uur, zo 12-17 uur. Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie - Hooglandse Kerkgracht 27, Milieu-ten toonstelling EEG, tot eind sept; ma t/m vr 10-17 uur, zo 14-17 uur. Stedelijk Museum 'De Lakenhal' - Oude Sin gel 28-32, 'Collectie 1890 - 1990', werk van o.a. Jan Sierhuis, Carel Belth, Guido Lip pens, Floris Verster, Menso en Harm Ka- merlingh Onnes e.a., t/m 30/9; werken op papier van Itta Smeets, t/m 29/10; di t/m za 10-17 uur, zo 13-17 uur. Nationaal Natuurhistorisch Museum - Pest huislaan, 'Dinosauriërs in Leiden', 8 ver schillende soorten dinosauriërs op ware grootte, t/m 28/10; dag. 10-17 uur. De Waag - Aalmarkt 21Analogie - tekenin gen van Silvia Steiger en Karl Krüll, t/m 30/9; wo t/m vr 12-17 uur, za en zo 11-16 uur.. 't Huys Benee - Nieuwe Rijn 3, permanente tentoonstelling van werk Leny Noyen, vr 14- 16 uur en za. en zo. van 12-16 uur. Het Achterhuis - Nieuwe Rijn 38, permanen te expositie; Vijt eeuwen mode in miniatuur, di t/m za. 10-16 uur. Signaal. Studio voor Vormgeving - Groene- steeg 10, ontwerpers en vormgevers tonen diverse ontwerpen, tevens presentatiemap pen, do 12-21 uur, vr 12-18 uur, za 12-17 Stichting Beeld en Grafiek - Stationsweg 243, werk van Feng, Erik-Jan Kuiper en Cees van den Oever, nadere informatie tel 146024. Sociëteit Quintus - Korte Mare 34, tentoon stelling van leden van Quintus in de vorm van schilderij, druk, foto, tekening of beeld. Atelier Jeanmarie Mersman - Oude Rijn 89, Frank Borst, Robin Akkerman en Jean Ma rie Mersmans, verschillende technieken, el ke eerste zondag van de maand open. LAK-Galerie - Cleveringaplaats 1, Marcel Hermans' video-installatie, Weit Hoog- eveen: video-installatie en tekeningen, t/m 12/10; ma t/m vr 10-22 uur, zo 14-17 uur. Fotogalerie 'De Kleine Klup' - Nieuwe Rijn 1 Willem Overtoom Mireille In 't Veld: the ma: 'Literaire Fotografieën'; ma t/m za 10- 22 uur, zo 12-22 uur. Bleijenberg Lijsten - Breestraat 113, Ja§p Kuijpers: schilderijen en werken op papier, van 22/9 t/m 20/10; di t/m za 9-18 uur, do 9- 21 uur, zo 2/9 12-17 uur. Galerie/koffiehuis Fenix - Botermarkt 26, 'Schilderijen'; Marijke van der Graaff met abstract-expressionistisch werk en Rhea van Kempen met een serie miniaturen, t/m 29/9; tijdens openingsuren (ma gesloten). Timmerman Timmerman - Botermarkt 9, Wil Heinsdijk-Verreijt: zijde-aquarellen, tot 1/10; di t/m za 11-20 uur, wo vanaf 9 uur, za vanaf 8 uur. Hooglandse Kerk - Middelweg/Nieuwstraat, Sem Da Costa: schilderijen, tot 22/9; ma 13.15-15.30 uur, di t/m za 11.15-15.30 uur. Galerie 'Coup d'Art' - Nieuwe Rijn 27, Frans Schuursma: olieverfschilderijen, een ex pressionistische, ironische kijk op de mens, t/m 29/9; wo en vr 10-18 uur, do 10-21 uur, za 10-17 uur. Galerie Propitia - Levendaal 119, Vladimir Suchónek (uit Praag) met litho's, t/m 4/10, do 13-16 en 19-21 uur, vr, za, zo 13-18 uur. Galerie Liga Nieuwe Beelden - Pres. Steijn- straat 14, 'Klassieke modernen: 1915 - 1940', t/m 30/9, vr, za, zo 11-18 uur. Het Diaconessenhuis - Houtlaan 55, Adri- aan Philipszoon- aquarellen en sepia's, t/m 16/10. ARS Studio - Pieterskerkgracht 9, werk van docenten ARS, ma t/m do 19-22 uur, za en zo 13-16 uur, di en do 9.30 tot 12.00 uur Sylvius Laboratorium - Wassenaarseweg 72. 'Destruktie en Konstruktie' van Marie Oosterbaan, t/m 15/10, ma t/m vr 10-17 uur. Alphen Hofrhan Van der Zee Kunstzaken Hooft- straat 235/249/319, Henk Kastelijn: kleuret sen en Hendrik-Jan Visser; gemengde tech nieken, t/m 29/9; wo, do, za 13-17 uur, vr 13- 21 uur. Leiderdorp Gemeentehuis - Statendaalder, Mieke Snel met olieverf en Hans Bos met stenen beel den, van 24/9 t/m 1/11ma t/m vr van 9-17 uur, woe ook van 18.30-20 uur. Lisse Museum voor de Bollenstreek - Heereweg 219, permanente tentoonstelling, elke eer ste zondag van de maand rondleiding om 14 en om 15.30 uur. Rijnsburg Genootschap Oud Rijnsburg - Oude Vliet- weg 6, permanente tentoonstelling 'De an dere Middeleeuwen'; thema tentoonstelling: 'Wintersalon van-Oost Europese kunste naars, een brug tussen Oost en West', vr. 19-21 uur, za. 10-16 uur. Atelier 'De Smaggel' - Tramstraat 6a, per manente expositie: schilderijen van Mar- greet van Polanen; ma 14-16 uur. Openbare Bibliotheek „Boekerij de Kloos terhof" - Smidstraat 5, Marianne Vetter met aquarellen en schilderijen, t/m 29/9, ma en woe 10-12 en 14-17 uur, di 14-20 uur, do 14- 17 uur, vr 14-17 en 18.30 -21.00 uur, za 9.30-12.30 uur. Voorschoten Galerie Mercedes - Voorstraat 35b, Cathari- na Segers met aquarellen en olieverven, Gjus Roebroek met sculpturen in brons en natuursteen, t/m 6/10; wo en do 13-17 uur, vr en za 10-17 uur. 'Warmond Galerie De Pomp - Dorpsstraat 38 (tuin), 'De kinders (in gips) van Jessica Terwiel', t/m 14/10; 'onderwater foto's' voorwerpen op gedoken uit scheepswrakken, van R.J. Leewis, t/m 4/10; di 19-21 uur, wo 10-12, wo, do, vr, za 14-16 uur Vereniging Het Oude Raadhuis - Dorps straat 36, werken in klei en op papier, van Leni Venne, t/m 4/10; di 19-21 uur, wo do zo 14-16 uur, za 11-16 uur. Wassenaar Galerie Bianca - Gravenstraat 1, thema 'Naakt', 21 kunstenaars waaronder: Rob Blöte, Bunny Soeters, Louis Vorink en vele anderen tonen beeldhouwwerk, schilderijen en foto's, t/m 23/9; do-vr-zo 14-17 uur, za 12-17 uur. Alphen Oudshoornse Kerk do 27, 20.15 uur; concert Christian Bor, viool en Rian de Waal, Vleugel, uitgevoerd werken van Van Beethoven, Frank en Res- Leiden LVC - Breestraat vr 21, 23.00 uur; Swingavond Zoldercafe optreden 'Cosmic Love Train', za 22, 23.00 uur; optreden 'Roots Syndica te' met reggae. do 27, 21.30 uur; Swing Extra Ordinaire. Stadsgehoorzaal vr 2121.00 uur; 'Sweet Festival' met optre den van de bands The Hottest Thing Today' met een rap-act, 'Jimmy James and the Blue Flames' met bewerkingen van soul klassiekers van o.a. James Brown, Curtis Mayfield en Sly and the Family Stone en als laatste band The Bob Color' met o.a. de presentatie van hun nieuwe c.d. 'Splash, Boom, Bang' zo 23, 20.15 uur; concert In de 'Meesterse- rie' door Het Residentie Orkest olv Hans Vonk, met Andrei Gavrilov aan de piano. Uitgevoerd worden werken van Chausson. Frank, Ravel en Schumann, do 27,12.45-13.30 uur; Lunchconcert mmv het pianoduo Clara Westers Lie9beth Hin- derdael met werk van Brahms, Bizet en Schumann. Hooglandse Kerk za 22. (13.30 uur; laatste concert uit de serie "Muziek in de Pancras" met de organiste Anne Page, aanvang 13.30 uur Leiden Leidse Schouwburg vr 21. za 22, zo 23, 20.15 uur; musical 'Sweet Charity', met o.a. Simone Kleinsma. Fred Butler, Hans van der Gragt. wo 26, 19.00 uur; familievoorstelling: 'Ras- homon', Japans Theatergebeuren. do 27, 20.15 uur; nieuwe show van Seth Gaaikema: 'De avonturen van Seth Gaaike- LAK-Theater vr 21, za 22, 20.30 uur; Mug met Gouden Tand: 'De 14 Rode Hutjes', van Andrej Pla- tonov, met Helmert Woudenberg, Mijs Heesen, Renske van der Zee e.a. zo 23, 15.00 uur; familie-matinee Staatspoppentheater Minsk: 'De oude man en de Kraanvogel' wo 26,20.30 uur; Theater Toverlei: 'En alles bleef bij het oude...'. Alphen aan den Rijn Parktheater za 22, 20.30 uur; Gitaarconcert door Pavel Steidl. Katwijk Tri podia wo 26, 14.00 uur; kindervoorstelling (vanaf 6 jaar)'Maffioso', door circustheater Van de Camp. do 27, 20.15 uur; try-outvoorstelling 'Adète op de Orinoco', nieuw solo-show van Adele Bloemendaal. Den Haag Appeltheater zo 23, 14.00 uur; Toneelgroep De Appel 'Noodlot' AT&T Danstheater vr 21, do 27, 20.15 uur, Nederlands Dans Theater: Overgrown Path', van Kylian- /Janacek. 'Svadebda', van Kylian/Strawins ky, nieuw ballet van Kylian. za 22, 20.15 uur; Opera Forum 'Der Freischutz', van Carl Maria von Weber. wo 26.20.15 uur; Nederlands Ballet Orkest Jubileumprogramma i.s.m. het Nederlands Danstheater en het Nationale Ballet Circustheater vr 21. za 22. 20.00 uur; Muziekprogramma op thema 'De Tien Geboden', met koor en groot orkest otv Gerard Breas, mmv Tom Parker, Rob de Ni|S, Anita Meyer en Eduard Reekers e.a. zo 23. 12.15 uur, Jonge Meesters aan Zee Ronald Brautigam (piano), werk van Debus sy, Schubert en Chopin Diligentia vr 2120.15 uur; cabaretvoorstelling 'Made in Braille', door Vincent Bijlo za 22, 20.15 uur; cabaretvoorstelling (pre mière): 'Aap op sokken', door Mark Bode. zo 23, 15.00 uur; Nandrame Dansgroep Indiaans/HIndoestaans dansspektakel. di 25, 12.45 uur; lunchthealer Adèle Bloe mendaal met gedeelte uit haar nieuwe di 25. wo 26, do 2^, 20 15 uur; Toneelwerk plaats: 'Geen dag als alle andere'. Dr. Anton Philipszaal vr 21. za 22, 20 15 uur; Het Residentie Or kest olv Hans Vonk, mmv Andre Gawriloff (Piano), werken van Franck, Ravel, Schu mann en Chausson. do 27, 20.15 uur, Het Residentie Orkest olv Aldo Ceccato, mmv Peter Orth (piano), Ma rion van den Akker (mezzo-sopraan), Henk Vonk (tenor) en het Nederlands Concert koor, werk van Rachminlnov en Skjabin. Koninklijke Schouwburg zo 23, ma 24, di 25, (openbare repetitie), wo 26, do 27 (try out), 20 15 uur; Het Nationalel Toneel in 'De Misantroop'. Amsterdam Carré vr 21za 22. 20.15 uur, zo 23, 14 00 uur; Pe king Opera, acrobatiek, krijgskunst, panto- mme in de traditionele kostuums uit de Ming Dynastie. di 25, wo 26 (première), do 27, 20 15 uur; 'André van Dum Revuemet André van Duin, Frans van Dusschoten, Marjolein Slig- te e.a. Concertgebouw za 22, 14.00 uur; Radio Symfonie Orkesl, Groot Omroepkoor. Koor van de Kathedrale Koorschool Sint Bavo olv Henry Lewis en solisten, werk van Ponchielli C.C. Amstelveen vr 21 (première), za 22. 20 15 uur; 'Mosterd na de maalti|d' met John Leddy, Nelteke Burg, Paul van Soest. Karla Wildschut e a zo 23. 16 00 uur; concert The New Orleans Syncopaters olv George Kaatee di 25, 20.15 uur; Streetaisters door Memu Players wo 26, 20.15 uur; 'Marjol gaal vreemd', met Marjol Flore. do 27. 20.15 uur, 'Stroomopwaarts', van Alan Ayckbourn, met o.a Geert de Jong, Gees Lmnebank en Aus Greidanus Muziektheater za 22,20.15 uur; Nederlands Dans Theater Overgrown Path', Kytian/Janacek, 'Sve- debka KyliarvStrawmsky, en mauw ballet van Kylian. di 25,20.15 uur, Nederlands Balletorkest 25 jaar: Het Nationale Ballet, Noderlands Dans Theater Vier Letzte lieder', Van Dant- zig/Strauss, 'Sinfometta', Kylian/Janacek en intermezzo van Van Manen, mmv Het Ne derlands Balletorkest olv Roelof van Driesten Nieuwe de la Martheater vr 21za 22. zo 23^di 25.20.15 uur. Hans Li- berg 'Kadet No 4711'. Stadsschouwburg za 22, zo 23, 20.15 uur, zo ook 14.00 uur; Richard II', van Shakespeare, met Gijs Scholten van Asschat, Ailard van der Scheer, Nelly Fnjda e.a ma 24, 20 15 uur. Opera Forum 'Der Freischütz', met Ellen van Lier, Ernst-Daniei Smid e.a. wo 26. do 27, 20.15 uur, Toneelgroep Am sterdam: Vrijdag', van Hugo Claus, met Ar ietta Weygers. Rik van Uiteten e a Rotterdam De Doelen vr 2119.00 uur; optreden Sursum Corda en Randstedelijk Begeleidingsorkest en solis ten otv Joop Schets, werk van Mendels sohn/Bart hoidy Luxor Theater vr 21za 22, di 25, wo 26,20.15 uurJubile- umshow Toon Hermans, mmv Maurrce Her mans, Dick Rienstra en Gemma van Eek wo 26, do 27. 20.15 uur. musical Sweet Charity', met Simone Klemsma. Fred Butler. Hans van der Gragt, Diana Cooien e n Rotterdamse Schouwburg vr 21za 22, 20 15 uur. De Zwarte Hand/M- accus 'Dekken', met Ton van der Meer. Ti neke Rosmg e.a zo 23, ma 24, 14 30 uur, Het Nationale To neel Shirley Valentinesolo-toneel door Anne-Wil Blankers. di 25, 20 15 uur, Noordell|k Theater De Voorziening Cymbeimevan Shake speare. met Mare Ver»iraele,,Lieke Rosa Altmg. Evert de Jager e.a wo 26, 20 15 uur; 'Stroomopwaartsvan Alan Ayckbourn, met Aus Greidanus. Geert de Jong, Gees Lmnebank e.a. do 27, 20 15 uur; 'Die ZauberfiPtoopera van Mozart. door Staatopera Warschau Po len. Theater Zuidptein di 25. wo 26, do 27. 20.15 uur; musical 'A night at the Cotton Club', met Medeime Bell, Ruth Jacott. Humphrey Cambeil e a

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 23