'Kinderen mishandelen dieren vaak onbewust' Kinderopvang verdeelt Leiderdorpse partijen Zoeterwoude krijgt meer glasbakken Leiderdorpers moeten meer betalen voor ophalen vuil Gemeente Wassenaar rijdt diplomaten een middagje rond ïwmi'fli VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1990 Dierenbeschenniiig bij Warmondse basisschool CDA en WD willen plaatselijke stichting passeren Van onze medewerker Jeanine Hoogendoorn WARMOND - "Het belangrijk ste dat wij willen overbrengen is respect voor dieren. Kinderen mishandelen dieren vaak onbe wust. Ze gaan bijvoorbeeld vis sen zonder er bij stil te staan hoe erg dat voor die beesten is. We hopen ze met ons initiatief aan het denken te zetten", zegt me vrouw M. Schuring van de Die renbescherming Nederland. De dierenbescherming was gisteren met een speciale Poespas-bus te dat er bij het jagen op dieren hele maal niet over vogels werd gespro ken. Carlo wil eigenlijk wel wat ho ren over vivisectie. "Dat behande len wij bewust niet. Het is te inge wikkeld en het staat te ver van de kinderen af. Je moet ze niet het ge voel geven dat het allemaal vrese lijk is in de wereld en dat zij er niets aan kunnen doen", reageert Schu ring op de kritiek. Op De Waaier blijft het niet alleen bij een bezoekje aan de Poespas bus. In de klas is dierenmishande ling al besproken en gaan de kinde ren nu werkstukken maken. Basisscholen De Poespas-bus bezoekt ongeveer 16 scholen in de maand. Vier vaste werknemers van de Dierenbescher ming trekken vier dagen in de week van school naar school. Een maand van tevoren stuurt de organisatie brieven aan alle basisscholen in een bepaalde regio. Scholen die geïnte resseerd zijn kunnen zich aanmel den. Omdat er te weinig tijd is ze al lemaal te bezoeken wordt er geloot. De Dierenbescherming heeft in Nederland 150 afdelingen. Niet alle afdelingen richten zich ook op kin deren. Daarom kwam de organisa tie in 1988 met het idee voor de Poespas-bus. De kinderactie van de Dierenbescherming 'Ik doe het dier een plezier', bracht genoeg geld op om een bus te kopen. Sinds mei rijdt de bus. De bus is alleen voor kinderen van 7 tot 12 jaar. Voor kinderen be neden de 7 jaar moet nog een pro gramma worden gemaakt. Mensen boven de 12 jaar kunnen niet bij de Poespas-bus terecht omdat er voor hen al brochures en televisiepro gramma's bestaan. Oud: "En daar naast, we hebben gewoon het geld en de tijd niet. Geef ons vijftig bus sen, dan gaan we ook langs ouders en naar scholen voor middelbaar onderwijs". Mevrouw M. Schuring van de Dierenbescherming laat groep 7 van basisschool De Waaier uit Warmond zien op welke manier mensen dieren pijnigen: "We hopen ze aan het denken te zetten". (foto Jan Holvast) gast bij de Warmondse basisschool De Waaier. In de omgebouwde bus vertellen Schuring en haar vrouwe lijke collega W. Oud groep 5 tot en met groep 8 over allerlei vormen van dierenmishandeling. Aan de hand van boekjes, vitrines en een vi deofilm laten zij zien hoe dieren door mensen worden gepijnigd. Zo zijn in de vitrines vormen van ge vangenschap te zien. Een vis aan een haak, muizevallen, kippen in een legbatterij en een dier in een klem van een stroper. "Je hoeft grote mensen niet te vertellen dat ze dieren niet mogen mishandelen, zij luisteren toch niet", zegt Carlos (10). Om te voor komen dat ook kinderen hun ogen voor het dierenleed sluiten, kiest de Dierenbescherming voor de directe benadering. Vissen In groepjes van twintig mogen de leerlingen een half uur in de Poes pas-bus. Het vervoermiddel dat vroeger door stad en streek reed is niet meer te herkennen. De bus is opgedeeld in twee vertrekken. Ach terin is een kamertje met een don kerrode zitbank, in de hoek staat een televisie. De muren zijn beschil derd met eenvoudige afbeeldingen van koeien, knalroze varkens en kuikentjes. Tien kinderen mogen een film zien, de andere helft is ach ter het gordijn in het tweede ver- De videoband is een verknipte versie van een film, die gemaakt is voor het 125-jarig jubileum van Die renbescherming Nederland. Ook zonder de bloederige gedeelten weet de film de kinderen te raken. De hond die een kar moet trekken wordt erg zielig gevonden. Ook de kippen in de legbatterij hebben een slecht leven: hun kaal gepikte nek ken doen vast pijn. Maar de meeste bijval van 'Oh' en 'Ah' geroep krijgt het varken dat over de grond wordt gesleept. De kamer naast het 'videolokaal' wordt gebruikt als een soort uitleg- ::aaltje en heeft boomblaadjes op de muren en vogels aan het plafond. Oud praat met de kinderen over vis sen vangen. "Vist er wel eens ie mand?" Ja hoor, dat doen ze wel. "Maar die beesten hebben toch ook gevoel". De kinderen zijn verbijs terd. Volgens de 'juf is het door pro fessoren met een onderzoek bewe zen. "Hoe kan je dat dan zien?", piept een klein blond meisje. "En hoe zit het met jagen?", vraagt Oud de groep. "Eten jagers de beesten op of vinden ze schieten gewoon spannend?". "Tour of duty", ver wijst een jongen naar de bloederige Vietnam-serie. De leerlingen vin den het leuk en kijken hun ogen uit, maar de boekjes leiden wel wat af. Te kort Na een half uur moeten de kinderen het veld ruimen voor een volgende groep. Ze willen nog veel meer zien, maar door een misverstand over.de groepsgrootte is de tijd beperkt. "Het zieligste vind ik dat varken dat over de grond wordt gesleept", zegt Carlo over de video. Annema- rie is erg geschrokken van de leg batterij: "Bij kuikentjes worden eerst de vleugeltjes afgesneden en daarna de snaveltjes. Ze kunnen el kaar dan niet meer doodpikken". De kinderen missen wel wat on derwerpen. Het is Bart opgevallen ZOETERWOUDE - De gemeente Zoeterwoude gaat haar glasbakken- bestand vernieuwen en uitbreiden. Volgende week dinsdag neemt wet houder A.B. Ringersma samen met een bewoner de nieuwe glasbak in de Zuidbuurt in gebruik. De bak staat aan de Zuidbuurtseweg, ter hoogte van nummer 26. De tweede nieuwe bak komt in Zoeterwoude- dorp in de Laan van Meerburg te staan, ter hoogte van multi-functio- neel gebouw De Eendenkooi. Naast de plaatsing van de nieuwe bakken voorziet de operatie in een vernieuwing van de bestaande. De nieuwe modellen zijn voorzien van zogenaamde 'batterij-vangers', waarin gebruikte batterijen kunnen worden gedeponeerd. Momenteel heeft Zoeterwoude zeven glasbak ken, waarvan twee in de wijk Rijn dijk. De rest staat in Zoeterwoude- dorp. ONDERSCHEIDING - Mevrouw S.E. White (60) uit Wassenaar kreeg gisteren een gouden eremedaille, behorend bij de Orde van Oranje- Nassau. White was tot vandaag se cretaresse van een directeur-gene raal bij het ministerie van verkeer en waterstaat. In totaal is zij 37 jaar in overheids dienst geweest. White krijgt de ko ninklijke onderscheiding voor de manier waarop zij al die jaren haar werk deed. De medaille is uitgereikt door de directeur-generaal van scheepvaart en maritieme zaken. Modezaak De 50ste Nederlandse vestiging van mo dezaak Kien wordt woensdag geopend in het Leiderdorpse winkelcentrum Win kelhof. Kien beweegt zich op de markt van de zogenaamde 'budget-mode'. De formule van budget-modewinkels ligt tussen de grootwinkelbedrijven en discountzaken in. Kien verkoopt dames-, heren- en kinderkleding. Kien is een on derdeel van de Vendex international nv en is in 1984 opgezet. Maatje Meer De kledingwinkel 'Maatje Meer' in Voor schoten viert vandaag en morgen haar 'eerste lustrum. Daarom houdt eigena resse A. Lamboo van half tien tot vijf uur Open Huis. Op gezette tijden wordt de nieuwe herfst-en wintercollectie ge toond. Lamboo begon in de garage naast haar woonhuis met de verkoop van kleding voor vrouwen met een grote maat. Om dat de garage te klein werd is ze vorig jaar verhuisd naar een winkel aan de Leidseweg 48. Behalve bovenkleding zijn er ook panty's tot en met maat zestig' te koop in de winkel. Storm richt in regio weinig schade aan REGIO - De storm die vannacht en vanmorgen over Nederland raasde heeft weinig schade aangericht in de regio Leiden. Enkele bomen waaiden om maar persoonlijke on gelukken hebben zich niet voorge in Leiderdorp waaide een boom om die de B.G. Cortslaan rond ze ven uur vanmorgen versperde. De boom werd door medewerkers van de gemeente binnen korte tijd in mootjes gehakt. In Voorschoten waaide een boom om in het Van Brakelplantsoen, die inmidddels is verwijderd. De poli tiekorpsen in Zoeterwoude, Wasse naar, Warmond en Oegstgeest meldden - tot hun eigen verbazing - dat de storm in hun gemeenten geen noemenswaardige schade heeft aangericht. Ben W zien af van extra tariefgroep LEIDERDORP - De afvalstof fenheffing in Leiderdorp zal volgend jaar stijgen tot 216 gul den voor eenpersoonshuishou dens en tot 296 gulden voor an dere huishoudens. Dat zijn de plannen van B en W. Nu liggen die tarieven respectievelijk op 142 en 225 gulden. Op dit moment dekt de afvalstof fenheffing 85 procent van de werke lijke kosten. Wanneer de gemeente dit dekkingspercentage zou aan houden resteert volgend jaar een te kort van enkele tonnen. Daarom wil de gemeente vanuit het principe 'de vervuiler betaalt' de kosten volgend jaar voor de volle 100 procent door berekenen. Het college heeft onderzocht of er meer differentiatie in de tarieven mogelijk is, maar de rijksoverheid staat een systeem waarbij de groot ste vervuiler het meest betaalt niet toe. Een gemeente mag alleen diffe rentiëren op basis van het aantal in woners per pand en op grond van het aantal keren dat het vuil wordt opgehaald. De gemeente heeft uitgerekend wat het kost als er een apart tarief komt voor tweepersoonshuishou dens. Een alleenstaande zou dan bijna 199 gulden betalen, twee Lei derdorpers komen uit op 263 gul den en huishoudens die uit meer personen bestaan moeten bijna 327 gulden bijdragen. Wanneer de raad deze regeling wil doorvoeren moeten er extra ge gevens van Leiderdorpse huishou dens worden ingevoerd in de com puter. Daarvoor is een uitzend kracht nodig en dat kost de gemeen te 10.000 gulden. B en W kiezen er daarom voor de huidige situatie te handhaven waarbij er twee ver schillende tarieven zijn. De afvalstoffenheffing komt maandag tijdens de commissie fi nanciën, economische zaken en werkgelegenheid aan de orde. J.P.A. Preenen van Groen Links vreesde dat Catalpa om puur com merciële redenen naar Leiderdorp wil uitwijken. De landelijke stich ting is tot nu toe voornamelijk in het oosten van het land actief geweest en probeert nu in Zuid-Holland uit te breiden. Lukt het Catalpa niet om in Lei derdorp op grote schaal (in driejaar 180 a 200 kinderopvang-plaatsen) uit te breiden, dan zal de stichting zich weer terugtrekken, veronder stelden de oppositiepartijen. En dan zit Leiderdorp met de 'gebak- ken peren': de SKL is dan immers al op een zijspoor gezet. j Oortgelden i Wethouder mevrouw C. Kerner gaf 1 toe dat de financiën een doorslagge- vende rol hebben gespeeld bij de keuze voor Catalpa. De gemeente I Afmeren duurder bij Koudenhoorn WARMOND - De havengelden.voor de aanlegplaatsen bij het Warmond- j se recreatie-eiland Koudenhoorn moeten volgend jaar omhoog. Het college wil een tarief van een gulden per meter bootlengte invoeren. Nu betalen eigenaren van boten met een lengte tot tien meter, zes gulden per dag. Voor grotere vaartuigen wordt negen gulden per dag be- t taald. fB en W hebben hun idee opge daan uit de ANWB-almanak. Hier- i uit blijkt dat de meeste gemeenten i een tarief van een gulden per meter bootlengte per dag opleggen. Boten van meer dan vijftien meter lengte I wil het college in de toekomst kun- nen weren door de algemene poli- tieverordening te wijzigen. j Dure speedboot verdwijnt in Voorschoten I VOORSCHOTEN - Voor de woning van de eigenaar aan de Voorscho- tense Jan Steenlaan is gisteravond I een witte speedboot met trailer ge- stolen. Het tussen kwart voor negen en kwart voor tien ontvreemde vaartuig heeft een waarde van ruim i' 20.000 gulden. LEIDERDORP - CDA en VVD willen de uitbreiding van de kinderopvang in Lei derdorp in handen geven van de landelijke stichting Catalpa. PvdA en Groen Links daarentegen vinden dat de Stichting Kinderop vang Leiderdorp (SKL) haar 'monopoliepositie' in de ge meente moet behouden. D66 is de enige fractie die nog geen standpunt over de kwestie heeft ingenomen. Dit bleek gisteravond tijdens de vergadering van de raadscommissie welzijn. Collegepartijen CDA en WD, samen een krappe raads- meerderheid, steunen het voorstel van B en W om de leegstaande ba sisschool De Springschans in te richten als kindercentrum. Catalpa zou dat moeten doen omdat deze stichting veel goedkoper zou zijn dan de SKL. De SKL wordt hiermee op een zij- spoor gezet. Deze stichting zou een deel van haar activiteiten, waaron der de pas gestarte 'buitenschoolse opvang', aan Catalpa moeten af staan. PvdA en Groen Links vinden zo'n 'uitschakeling' onterecht. De stich- ting heeft jarenlang een soort 'pio niersrol' vervuld en bestaat bijna twintig jaar. In de activiteiten van - Catalpa hebben beide oppositiepar- tijen weinig vertrouwen. Deze lan delijke stichting rekent veel hogere tarieven, die voor de laagste inko mens nauwelijks op te brengen zou- 1 den zijn. Ook de bedrijfsplaatsen zijn bij Catalpa veel duurder (15.000 gulden) dan bij de SKL (12.000 gul den). Getwijfeld wordt ook aan de kwaliteit van de door Catalpa aan- geboden kinderopvang. Commercieel "Dat Catalpa zo maar in een leeg staand schoolgebouw kinderop vang wil beginnen zonder enige ver bouwing gééft ons weinig vertrou wen", zei mevrouw M.D. Holier- 'hoek (PvdA) gisteravond. "Willen ze misschien snel de Oortgelden binnenhalen?" WASSENAAR - De burgemees ter van Wassenaar, P.H. Schoute, heeft gisteren ambassadeurs en zaakgelastigden uit 26 landen rondgeleid door zijn gemeente. Ook de partners, mochten meege nieten van een bezoekje aan het waterleidingbedrijf, een rondlei ding door raadhuis De Raauw en een kijkje bij de kaasboerderij aan het Ammonslaantje. Óm twee uur werden de diplo maten die in Wassenaar wonen of werken, ontvangen in het raad huis. Na een rondleiding door het voormalige paleis ging het per luxe toeringcar naar de duinen tussen Wassenaar en Katwijk, waar uitleg werd gegeven over ons drinkwatersysteem. Thee kregen de gasten in de theekoepel van De Horsten. In de kaasboer derij werden ze uitgenodigd een kaasje te kópen. Hier was ook de fotosessie gepland. Bij de rest van de goed beveilig de excursie waren pottekijkers niet welkom. Het uitje moest vooral een informeel karakter hebben en volgens voorlichter W. Issendonck is dat gelukt. "Ze vonden het prachtig", zegt hij. "Ze zien de gemeente zo ook een keer van de andere kant". De ex cursie werd aan het eind van de middag afgesloten met een hapje en een drankje in het raadhuis. Voor thuis kregen de gasten een engelstalig informatiepakket mee. Uit de arabische wereld wa ren Koeweit, Marokko en Egypte present. Wassenaar heeft tweemaal eer der een ambassadeursdag geor ganiseerd en volgens de voorlich ter kunnen de uitstapjes zich in een groeiende belangstelling ver heugen. ciële argumenten voldoende om te kiezen voor Catalpa. "We laten ons toch geen 240.000 gulden aan Oort gelden door de neus boren?", zei mevrouw P.F.A.M. Kolman (VVD). "Uitstel is afstel", meende CDA- raadslid T. Meijer. "Het CDA hecht aan kwaliteit en kiest voor Catalpa omdat het systeem ons aanspreekt. De stichting werkt grootschalig en kan snel met de uitbreiding begin nen". Meijer zei verder dat een tweede stichting ook voordelen kan hebben. "Je spreidt dan de risico's", aldus de CDA'er. D66 heeft grote moeite met het voorstel van B en W. Als college- partner wil de partij het plan steu nen, maar tegelijkertijd zet ze er grote vraagtekens bij. R.H. Jolly gaf toe dat de voorkeur voor Catalpa geen beleidsmatige keuze is, maar dat 'nood nu eenmaal wet breekt'. "We moeten van de gegeven situatie het beste maken", doelde hij op de slecht gevulde gemeentekas. Zijn fractiegenoot O.L.J. Reijers ver weet de wethouder er weinig aan te hebben gedaan om de twee stichtin gen 'op een lijn te krijgen'. Hij stel de voor om beide plannen nog eens goed na te rekenen en te kijken of Catalpa wel echt veel goedkoper is dan de SKL. Groen Links steunde deze suggestie. Sterfhuis Het bestuur van de SKL sprak gis teravond over een 'sterfhuiscon structie'. Door Catalpa ruim baan te geven zou er voor de SKL alleen wat 'kruimelwerk' overblijven. Voorzitter mevrouw N. Thissen vroeg zich af wat er precies voor de SKL overblijft als de gemeente met Catalpa in zee gaat. "Wij zullen ons op onze toekomst moeten bera den", aldus Thissen. De voorzitter toonde zich verder uiterst teleurgesteld over de gang van zaken. "De SKL klopte in het verleden steeds tevergeefs bij de ge meente aan met de vraag om kwali teitsverbetering van de kinderop vang. U kunt zich voorstellen dat de Oortgelden voor ons als een ge schenk uit de hemel kwamen. Pas onlangs toonde u de bereidheid om met ons te preaten over de bouw van een multi-functioneel kinder centrum. En nu komt Catalpa in eens als een duveltje uit een doosje tevoorschijn", aldus Thissen. Wethouder mevrouw C. Kerner: ..'financiën gaven de doorslag'.. verkeert in grote financiële proble men: "Met dit besluit vellen we geen oordeel over de kwaliteit van de SKL maar wij moeten een totale afweging maken". Kerner is ervan overtuigd dat Catalpa dezelfde kwa liteit kan bieden als de SKL. "Het was een ontzettend moeilijke keu ze, maar we hebben beide mogelijk heden zorgvuldig afgewogen". Het binnenhalen van de zoge naamde Oortgelden heeft een be langrijke rol gespeeld bij het maken van die keuze. Wil de gemeente deze rijksbijdrage ontvangen dan moet nog voor het eind van dit jaar een begin worden gemaakt met de uit breiding van de kinderopvang met minimaal dertig plaatsen. De SKL ziet die uitbreiding het liefst gereali seerd door nieuwbouw op het Kwikstaartplein, maar dat kost vol gens het college te veel tijd en te veel geld. Catalpa zou in de Spring- schans-school de kinderopvang een stuk sneller en goedkoper kunnen uitbreiden. Voor WD en CDA zijn de finan- VRIJDAG 21 SEPTEMBER Alphen soosavond Stichting Homosexu- aliteit Alphen, vanaf 20.00 uur in gebouw SHA, Prinses Marijke- Katwijk concert door Vincent de Vries, op het Batzorgel van de Vredes- kerk, Voorstraat, 20.15 uur. tancy fair in de Boorsmaschool, Voorstraat, van.16.00 tot 19.00 uur. start jeugdgroep Rehoboth, van 16 t/m 20 jaar, aanvang 20.15 uur in het Maranatha centrum klaverjassen bij Hoornes- /Rijnsoever, aanvang 20.00 uu vrij dansen bij Noord/Noord- Oost, aanvang 20.30 uur. nacht-zwemmarathon, 20.00 tot 08.00 uur in zwembad Aquamar. Leidon sweatfestival met optreden van 'Columbus Rock Division', 20.00- 02.00 uur in de Stadsgehoorzaal. musical 'Sweet Charity', met o.a. Simone Kleinsma en Fred Butter, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. Leiderdorp prijsklaverjassen in de kantine van de Usbaan, Mauritssingel, aan vang 20.00 uur. Voorschoten nachtzwemmarathog van de Watervrienden, aanvang 20.00 uur in zwembad Het Wedde. ZATERDAG 22 SEPTEMBER Alphen gitaarconcert door Pavel Steidl, aanvang 20.30 uur in het Parkthea ter, Raadhuisstraat. Katwijk halve marathon, start om 11.00 uur bij LTC Zee en Duin, Sportlaan. open huis in Het Trefpunt, Loui se de Colignylaan, van 11.00 tot 17.00 uur, open huis in wijkgebouw Hoof- nes/Rijnsoever, vanaf 11.00 uur. rommelmarkt Jubilate, de hele dag in de schuur aan de Cantine- koor en samenzang in de Nieu we Kerk, Voorstraat, aanvang 19.30 uur. optreden van The Rokk', in so ciëteit De Schuit, aanvang 21.30 Lelden 'Beestenspul', van 10.00 tot 18.00 uur in de Groenoordhallen. musical Sweet Charity', met o.a. Simone Kleinsma en Fred Butter, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. voorstelling: 'De 14 Rode Hut jes', door Mug met Gouden Tand, Leiderdorp Taptoe Leiderdorp t.g.v. 35-jarig bestaan van Tamarco, aanvang 19.30 uur op het sportveld, Van der Marckstraat. kennismaking met jeu de boules, om 14.00 uur op veld naast Zijl- kwartier, Van der Marckstraat. bingo bij de Buitengewonen, kin deren 14.00 uur, tieners om 19.00 uur, overigen om 20.30 uur in de Muzenhof. 6terrenslag bij Schietvereniging Noordwljk kinderclub 4 to 12 jaar (Geref- .Kerk Vrijgem. Rijnsburg), aanvang 10.00 uur in De Kuip, Zeestraat wandeltocht Northgo 'Herfst- tocht' over 6, 10, 15 of 25 km, start van 10.00 tof 14.00 uur bij Bowling centrum Noordwijk, Van Panhuys- strandhengelwedstrijd HSV De Sportvisser, vistijd van 18.30 tot 21.30 uur aan het Noord zeestrand. Noordwijkerhout rommelmarkt in De Schejft, Maandagsewetering, van 10.00 tot 16.00 uur. Country-dansavond, 1e lustrum North Hill Country Dancers, mmv "West Virginian Railroad', aanvang 21.00 uur in Party Centrum Unique, Leidsevaart. Wassenaar optreden 'Damage Done" bij TENT, Van Zuylen van Neijevelt- straat 204, aanvang 21.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 16