Glastuinbouw uitbreiden met 160 hectare 'Het Romeinse Rijk zorgde goed voor zijn soldaten' 'YWO'er eerst jaartje rust gunnen Niet doorgaan stortplaats De Does kost Gevulei opnieuw acht miljoen Provincie vreest verloedering dorpen Fusie Leidse Hogeschool met pabo's REKENING VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1990 REGIO PAGINA 15 Proef controle kwaliteit van specialistische zorg valt goed UTRECHT Een proef met vi sitatiecommissies die in zeven ziekenhuizen alle aspecten van de kwaliteit van de specialisti sche zorg hebben bekeken, is zo goed uitgevallen dat de Lande lijke Specialisten Vereniging dit systeem in alle algemene zie kenhuizen wil invoeren. Vol gens LSV-voorzitter dr. A. Mul der is de bereidheid bij de spe cialisten om mee te doen groot. De LSV ziet visitatierappor ten als een hoeksteen van het kwaliteitsbeleid. Een landelijk systeem kost veel werk en er zal een bedrag van ongeveer een miljoen gulden per jaar mee zijn gemoeid. Mulder heeft goede hoop dat de overheid er aan wil meebetalen. Voorlopig gebeurt de visitatie op vrijwillige basis, maar Mul der verwacht dat het systeem op den duur verplicht zal worden. De verzekeraars zullen dan al leen maar overeenkomsten wil len sluiten met instellingen en specialisten die een 'certificaat' hebben waaruit blijkt dat ze aan bepaalde normen voldoen. De LSV maakt zich overigens bezorgd- over de plannen van staatssecretaris Simons (volks gezondheid) met de structuur van de gezondheidszorg en het stelsel van ziektekostenverzeke ringen. Zo vreest ze dat het ba sispakket in de toekomst niet meer te financieren zal zijn uit de door de overheid vastgestel de budgetten. Mulder vroeg zich in dit verband af of de gezond heidszorg niet terug moet naar de 'open-eindfinanciering'. Leidenaar Maarten Dolmans bezeten van dagelijks leven in oudheid Van onze redacteur Caroline van Overbeeke LEIDEN - In de Romeinse tijd was een goed chirurg een krachti ge man met een vaste hand die zich niet liet afleiden door het ge schreeuw van zijn patiënten. Want schreeuwen deden de solda ten van het Romeinse leger als zij aan hun verwondingen moesten worden behandeld. Niet zelden werd een arm of been geampu teerd en bij dat ijzingwekkende werkje werd de patiënt niet ver doofd. De Leidse geschiedenis student Maarten Dolmans kan daar boeiend over vertellen: hij studeerde vanmorgen af op een scriptie over de medische verzor ging in het Romeinse leger. Zijn scriptie werd door de Leidse uni versiteit bekroond met de Robert Fruinprijs als de beste historische scriptie van dit jaar. Dolmans (27) is bezeten van de Ro meinen en legde zijn doctoraalexa men oude geschiedenis vanmorgen dan ook af in compleet Romeins le gertenue. Het uniform heeft hij zelf gemaakt en is een exacte kopie van de kleding die 200 jaar na Christus door Romeinse soldaten werd ge dragen, compleet met schild, zwaard en leren sandalen. Dolmans was nieuwsgierig naar het leven van Romeinse soldaten in de eerste twee eeuwen na Christus. Hij wilde weten in hoeverre de medische ver zorging bijdroeg aan de gevechts kracht van het leger en ontdekte dat die zorg een grote rol heeft gespeeld bij de kracht van het leger en de ver sterking van het moreel. "Ik ben veel onsmakelijke verha len tegengekomen over de behan delwijze van wonden maar over het algemeen stond de verzorging op een zeer hoog peil. Veel aandacht werd besteed aan hygiëne in het kamp hoewel er nog geen ontsmet tingsmiddelen voorhanden waren. Maar er was een zeer goede water voorziening, goede latrines, soms zelfs watergespoeld en prima voed sel. In de eerste en tweede eeuw na Christus bouwden de Romeine complete ziekenhuizen, prachtige gebouwen met een operatiekamer, een ontvangsthal, badhuizen en la trines". Jonge en onervaren recruten die pas bij het leger waren, hadden vol gens Dolmans de neiging bij de minste of geringste verwonding schreeuwend het slagveld te verla ten. Maar ervaren soldaten riepen de hulp in van een medicus die hun wonden verbond. "Ze wisten dat ze op artsen konden vertrouwen en na men meer risico. Het moreel werd dus versterkt door die goede medi sche hulp. Het was een wisselwer king: soldaten vochten goed voor het rijk en het rijk zorgde goed voor zijn soldaten". Het was een roerige tijd: de Ro meinen voerden oorlogen en gingen op veroveringstocht. De ene keizer volgde de andere op en dat ging niet altijd even netjes. Maar ondanks deze strubbelingen was de medi sche zorg goed want het leger moest wel gezond blijven. Dolmans: "Zie ke soldaten werden zelfs naar her stellingsoorden gebracht om aan te sterken. De keizer ging bij de gewo ne soldaten op bezoek om de herin nering aan het onheil te verzachten door vriendelijk optreden. Hij prees Maarten Dolmans: "Ik wil me inleven in de wereld van de Romeinen". de gewonden voor hun moed en genwoordig nog in varkensmest als wenste ze spoedige genezing toe", middel om wonden te genezen die HpnopHprHp dak waren veroorzaakt door ijzeren UcpUcUcIUb bidK. voorwerpen? Of hondebloed voor Maar de antieke geneesheren zaten vergiftigde pijlen en in tweeën ge er natuurlijk ook wel eens naast met sneden muizen voor slangebeten? hun middeltjes. "Wie gelooft er te- Hagedissen-, duiven- en schapen- mest, gepoederde slakken en aard wormen werden gebruikt als wond- brandmiddelen. Toch hadden veel van de medicijnen en medische middelen van de geneesheren toen dezelfde chemische bestanddelen als de middelen die wij tegenwoor dig voor dezelfde doeleinden ge bruiken", benadrukt de jonge histo ricus. Vanaf de derde eeuw na Christus werd de medische zorg minder. Dolmans wijt dat aan het feit dat het Romeinse Rijk uiteen begon te val len en werd geplaagd door invallen van andere volken. "Door de komst van barbaren met hun zogenaamde huismiddeltjes en magie om won den te helen, werd het er niet beter op". Dolmans' interesse voor de leef wijze van de Romeinen is groot en zijn inlevingswijze is uniek. "Hoe was het om in die tijd te leven, die vraag houdt me bezig. Daarom wil ik ook verder als onderzoeker en schrijver. Ik wil kennis vergaren en overdragen". De Leidenaar gaat daarbij zelfs zover dat hij hele voet tochten maakt met zijn zelfgemaak te Romeinse uitrusting. Een paar jaar geleden maakte hij met een vriend een veldtocht van drie we ken door Duitsland en torste twin- tig kilo mee. Het moet een gek ge zicht zijn geweest: twee jongeman nen als Romeinen uitgedost. Hun uitrusting was echter niet helemaal historisch verantwoord want het tweetal kreeg opmerkingen naar het hoofd als. 'sinds wanneer dra gen Romeinen brillen?'. De zelfgemaakte en met spijkers beslagen leren sandalen dreven Dolmans tijdens een tocht wel eens tot wanhoop. "Ik had ze niet ingevet waardoor ik onder de blaren kwam te zitten. Ook moest ik wennen aan een helm op mijn hoofd, toch al gauw 1 a 2 kilo zwaar, daar kreeg ik hoofdpijn van. Zo'n tocht moet je zeker niet onvoorbereid doen, dan is het flink afzien". Sector heeft goede groeimogelijkheden DEN HAAG/REGIO - De glastuinbouw in deze regio moet de komende 15 jaar met 160 hectare worden uitgebreid. In heel Zuid-Holland moet er zo'n 1000 hectare extra ruimte A^SJE^h^pn~PPPnrprht1oeneen i ah t i opleiding hebben geen recht op een voor kassen gevonden worden. Alleen op die manier kan salarisverhoging van hun werkge- deze tak van de tuinbouw, die economische steeds belang- ver. De Amsterdamse rechtbank- rijker wordt, ten volle profiteren van zijn groeimogelijkhe- president mr. B. Asscher bepaalde Bezwaarschrift nog in behandeling Gedeputeerde Günther wilde gis teren nog niet beloven of de provin cie dit zal doen. Ze noemde de stu die van het LEI echter wel een 'be langrijke bouwsteen' voor het ruim den. LEI heeft zijn rapport gisteren aan geboden aan provincie-bestuurder mevrouw I. Günther. Volgens het instituut kan de om-" zet van de nationale glastuinbouw tot het jaar 2005 toenemen met 75 procent. De afzet van potplanten kan in deze periode zelfs verdubbe- teiijke beleid in Zuid-Holland. Het len, terwijl de produktie van snij- onderzoek is verricht in opdracht bloemen en glasgroenten nog altijd Van het provinciebestuur, met respectievelijk 80 en 60 procent kan toenemen. Voorwaarde is wel dat de glastuinbouw flink de ruimte krijgt. Vooral in Zuid-Holland, waar drie vijfde van het landelijke areaal is gevestigd. In deze provincie staat nu 9950 hectare aan kassen. Dat moet over 15 jaar 10.650 hectare zijn, aldus het LEI. gisteren in kort geding dat de Vrije Universiteit van Amsterdam de ai o's een salaris betaalt dat overeen komt met de tijd waarin zij produk- tieve arbeid verrichten. De assistenten eisten met terug werkende kracht een salarisverho ging tot in ieder geval het mini mumloon, omdat zij zich vooral werknemers voelen die weten schappelijk onderzoek doen. Volgens Asscher moet het werk dat de aio's verrichten in tweeën worden gedeeld. Voor het deel waarin de assistent produktieve ar beid verricht, ontvangt de aio een Aio's verliezen kort geding over salarisverhoging salaris. Dat betekent dat de aio in feite een deeltijdaanstelling is over eengekomen en aldus betaald moet worden. Een woordvoerder van het Lan delijk AIO Overleg, dat al eerder te vergeefs naar de rechter stapte om deze regeling aan de kaak te stellen, noemde de uitspraak teleurstel lend. De raadsman van de aio's kon digde aan eventueel in hoger be roep te gaan. DEN HAAG - Gedeputeerde Peter van Heemst van het provinciaal be- Het instituut meent dat vooral in stUUr in Zuid-Holland vreest dat de en rond Rijnsburg, de Venen en de na-oorlogse wijken, die dringend Bollenstreek een flinke toename is aan een opknapbeurt toe zijn, door te verwachten. Die gebieden nemen chronisch geldgebrek dreigen te nu 5,8 procent van de glastuinbouw verloederen. Er staat een golf van voor hun rekening. In 2005 kan dat noodzakelijke renovaties van het 6,1 procent zijn, waarmee deze regio woningbestand voor de deur, maar fondsen voor vernieuwingsprojec- i j u~i. er js jang njet voldoende geld. Voor- ten het te besteden bedrag van 175 al de kleine gemeenten, die maar miljoen gulden per jaar. Voor Zuid- nieuwing. De gezamenlijke provin- meente. Dat soort grootschalige cies springen nu voor de kleine maar wel noodzakelijke operaties plaatsen in de bres. Zij pleiten voor gaat de begroting verre te boven, handhaving van het budget dat de Toch moet het volgens hem voor rijksoverheid aan de provincies ter een zeer groot deel uit eigen zak beschikking stelt om over de kleine worden betaald en dat gaat altijd gemeenten te verdelen. Elk jaar overtreft de behoefte aan Of de «glastuinbouw ook inder daad zo veel mag uitbreiden, is nog de vraag. De provincie Zuid-Hol land staat namelijk ook yoor de op gave om ruimte te vinden voor een groot aantal nieuwe huizen. Het zou zelfs mogelijk zijn dat er uiteinde- heel weinig geld voor dorps- en Holland geldt dat vier keer zoveel stadsvernieuwing krijgen, dreigen geld nodig is dan beschikbaar is. De kopje onder te gaan. provincie krijgt elk jaar van het rijk lijk kassen moeten verdwijnen voor Overleg (IPO). Gedeputeerde Van Heemst zei 25 miljoen gulden, waarvan 20 mil- dat gisteren bij de aanbieding van joen volgens een vaste verdeelsleu- de nota 'De behoefte in beeld' aan tel direct wordt verdeeld over de ge- de Tweede Kamer en die is opge- meenten en 5 miljoen bewaard steld door het Interprovinciaal wordt voor speciale projecten. Kleine gemeenten krijgen vol gens voorzitter Schapenk van het drijf in de binnenstad dat veel hin- het instituut dat de provincie de jpo, een orgaan waarin provincies der glastuinbouw de ruimte moet ge- ven. En als er ergens kassen moeten - de omliggende woningen Achterstand Volgens de provinciebestuurder, die volkshuisvesting en stadsver nieuwing in zijn portefeuille heeft, hadden de kleine gemeenten vijf jaar geleden al een achterstand. De regering gaf destijds meer geld uit aan de middelgrote- en grote ste den, dan aan de kleine gemeenten. Vorig jaar werd die verhouding nog eens ten koste van de kleine plaat sen aangepast. Van Heemst vreest dat over anderhalfjaar, wanneer de stadsvernieuwing in zijn geheel nog eens bekeken wordt, opnieuw de grote steden bevoordeeld worden. LEIDEN - De Gevulei houdt er re kening mee dat de beoogde stort plaats De Does in Leiderdorp voor nog grotere verliezen gaat zorgen. In de stortplaats is al een bedrag ge ïnvesteerd van acht miljoen gulden terwijl nog allerminst zeker is dat deze ook werkelijk opengaat. Dat bedrag is nog niet opgenomen in de tegenvaller die is ontstaan doordat de opening met anderhalf jaar is vertraagd. Tegen de stortplaats is nog een bezwaarschrift in behandeling. Wanneer dat door de Kroon wordt gehonoreerd is de stortplaats in Lei derdorp definitief van de baan, waarmee de al betaalde acht mil joen gulden weggegooid geld is. Woensdag maakte voorzitter De la Mar van de Gevulei bekend dat door vertraging van de ingebruik name - door een blunder van de pro vincie - miljoenen guldens worden misgelopen. Als gevolg hiervan zouden de reinigingsrechten voor inwoners van de regio opnieuw moeten worden verhoogd met een bedrag van 100 gulden per jaar. De Gevulei is reeds op zoek naar mogelijkheden een nieuw tekort te compenseren. Dat kan door deel te nemen aan een nog aan te leggen stortplaats elders in de provincie. Hier zou een soortgelijke construc tie worden toegepast als bij De Does: de winst die op de storttarie- ven wordt gemaakt, wordt ingezet om verliezen elders te compense ren. Overigens worden de stortta- rieven door de provincie zo hoog mogelijk opgeschroefd om het stor ten onaantrekkelijk te maken. Op deze wijze hoopt de provincie de nog steeds groeiende afvalstroom in de provincie te verminderen. Klein De provincie aanvaardt vooralsnog geen aansprakelijkheid voor de kosten die zijn ontstaan door het uitstel van de ingebruikname van stortplaats De Does. Volgens een woordvoerder van de provincie heeft de Gevulei de provincie offi cieel ook nog niet aansprakelijk ge steld. "Dat wachten we eerst maar eens af', aldus deze woordvoerder. Voorzitter J. de la Mar van de Ge meenschappelijke Vuilverbranding Leiden zei gisteren dat er tussen Door betere voorbereiding verloopt vervolgstudie succesvoller LEIDEN De leerling, die van de middelbare school komt, zou eerst eens een jaartje wat anders moeten doen, alvorens hij of zij aan een ver volgstudie begint. In dat jaar zou de student afstand kurjnen nemen van het middelbare-schoolsysteem, eventuele hiaten in zijn vooroplei ding kunnen wegwerken en kan hij wat tijd nemen zich maatschappe lijk op de definitieve studiekeuze voor te bereiden. De motivatie van de student wordt hierdoor flink ver groot en dus is de kans groter dat er geen studiejaren verloren gaan en kan de gekozen studie succesvol worden afgerond. Die suggesties deed A.J. Ouwer- kerk als voorzitter van het college van bestuur van de Leidse Hoge school gistermiddag bij de opening van het nieuwe studiejaar. Op weer een nieuwe methode van financiering van het hoger beroeps onderwijs en de noodzakelijk ge achte bezuinigingen had Öuwer- kerk de nodige kritiek. "Men kan niet ongestraft blijven bezuinigen zonder dat daarbij de kwaliteit van het onderwijs wordt aangetast", al dus Ouwerkerk. Volgens de bestuursvoorzitter kan het hbo de dupe worden van te genstrijdige idealen: het beleid van 'onderwijs voor velen' staat op ge spannen voet met het gebrek aan voldoende geld, het feit dat voor studenten van 27 jaar en ouder de studie niet meer wordt bekostied en De Leidse Hogeschool, die op 1 au gustus 1987 is ontstaan uit een fusie van de hbo-instellingen Vronestein. Mater Dei en de Laboratorium- school Rijnland, gaat verder met schaalvergroting. Per 1 januari zul len ook drie katholieke pedagogi sche academies zich bij het samen werkingsverband voegen, de Pabo Thomas More in Rotterdam, de Haagse Katholieke Pabo en de Pa bo de la Salle in Heemstede. ambtenaren van de Gevulei en de provincie al overleg heeft plaatsge had over schadeloosstelling maar dat wordt door de provincie ont kent. De la Mar zei bovendien dat de provincie is verzekerd voor dit soort zaken. Het is echter nog niet duide lijk of deze verzekering toereikend is. De provinciale woordvoerder wees er op dat de tekorten direct het gevolg zijn van de sluiting van de Leidse vuilverbranding waar de provincie weinig van doen mee heeft gehad. De vertraging bij de opening zou bovendien niet alleen de schuld zijn van, de provincie. Vertraging zou toch zijn ontstaan omdat de bezwaarschriftenproce dure nog niet is afgerond. In dit licht wordt de kans dat de provincie de Gevulei schadeloos stelt, klein geacht. Commentaar Vuilverbranding De problemen met he{ huisvuil zijn pas werkelijk opgelost wanneer in deze regio een een nieuwe vuilver branding wordt gebouwd. Met de voorbereidingen voor deze installa tie schiet het echter ook niet erg hard op. Het samenwerkingsver band dat het ding wil neerzetten - de SAVA - heeft zijn oog laten vallen op een terrein bij Leidschendam, maar deze gemeente heeft de be sluitvorming opgeschort tot het rijk meer duidelijkheid heeft gegeven over de aanleg van de Verlengde Landscheidingsweg. Die duidelijk heid is er nu gekomen, maar de ge meente wacht eerst tot het rijk de afspraken schriftelijk heeft beves tigd. Een definitief besluit over de medewerking van Leidschendam is daarom vooralsnog niet te verwach- Op deze wijze wordt de bereidheid van de burger om meer te betalen voor een beter milieu, snel en effectief de kop in- De sluiting van de Leidse vuilverbranding 90druW heeft onaangename gevolgen voor zo'n 70.000 huishoudens in deze regio. Zij krijgen de rekening van zo'n 160 gulden per jaar gepresenteerd. Dat geld is nodig om tekorten op de vervroegd gesloten in stallatie te compenseren en het vervoer van het huisvuil naar Drenthe te betalen. De Gevulei, het samenwerkingsorgaan dat verantwoordelijk is voor de vuilver werking, heeft geprobeerd de burgers te ontzien Ze wilde de forse winsten uit de toekomstige stortplaats De Does in Lei derdorp gebruiken om de verliezen op de vuilverbranding te betalen. de opleidingsduur voor vwo'e mbo'ers wordt teruggebracht van 4 club aansluiten om aldus een sterk 3 jaar. "Een minister in finan ciële nood kan rare sprongen ma ken", vond Ouwerkerk dan ook. instituut van confessioneel hoger- beroepsonderwijs in Zuid-Holland te creeren. Door een onbegrijpelijke blunder van de provincie Zuid-Holland is de ingebruikna me van de stortplaats met minimaal an derhalf jaar vertraagd. Ze vergat de ver gunning voor de stortplaats in de Staatscourant te publiceren. Het zou de provincie sieren de fout goed te maken door ten minste een deel van de gederf de winst voor haar rekening te nemen Het is nog maar de vraag of de provincie daartoe bereid is. Maar daarom is het nog niet vanzelfsprekend dat de burger voor de gevolgen moet opdraaien. De verhoging van 160 gulden staat immers in schril contrast tot pogingen van het rijk en gemeentebesturen om de koopkracht te handhaven door de lastendruk niet te verhogen Het feit dat gemeenten krap bij kas zitten, mag geen excuus zijn om dergelijke ho ge bedragen domweg aan hun inwoners door te berekenen. Wanneer het de ge meentebesturen ernst is de belastingen met verder te laten stijgen, moeten zij eerst overwegen de gemeentekas aan te spreken voor deze tegenvaller Burgers willen meer betalen voor een be ter milieu, zo is uit verscheidene onder zoeken gebleken In dit geval echter moeten de gezinnen opdraaien voor een falend beleid Provincie en gemeenten blonken de afgelopen jaren uit in het aan kondigen van allerlei milieumaatregelen, maar de resultaten bleven veelal uit. Zo wordt in vrijwel geen gemeente het af val gescheiden opgehaald Dat is een prima maatregel om de groeiende afval stroom - en dus de kosten - te verminde ren En ook wordt e al vele jaren gespro ken over de bouw v n een nieuwe, scho nere vuilverbrandu j voor deze regio, maar een definite f besloit laat nog steeds op zich wacnten 0UÖ JÜRUtofï Honderd jaar geleden stond er in de krant: Waar blijft ons geldOp deze vraag geeft, de „Volksvriend"- het volgend antwoord: 1. De som, jaarlijks in Nederland besteed aan sterken drank, bedraagt 20 per hoofd tegen 1,60 aan zeep. - 2. Ruim zeven maal zooveel wordt aan sterken drank uitgegeven als aan tabak. - 3. Viermaal zooveel aan ster ken drank als aan suiker. 5. Vijf tig millioen meer aan sterken drank dan aan rund- en kalfs- vleesch. - 6. Drie en een half maal zooveel als aan steenkool en turf voor huishoudelijk gebruik. - 7. Vier en zestig millioen meer dan het lager onderwijs kost. - 8. Een en veertig millioen meer dan aan woninghuur in de steden wordt betaald. - 9. Een en zestig millioen gulden meer dan aan woninghuur ten platten lande. - 10. Ruim tienmaal zooveel als aan levensverzekeringspre- Vijfentwintig jaar geleden - De 46 gestrande vakantiegan gers die zondag in Barcelona bleven steken, toen een Spaanse DC-6 machine op Schilhol aan de ketting werd gelegd, zijn in de afgelopen nacht met een an der vliegtuig uit Barcelona ver trokken. Het was een DC-7 van de Spaanse chartermaatschap pij Tassa, die echter koers zette naar Dusseldorf, teneinde elk ri sico van een tweede inbeslagne ming op Schiphol te vermijden. In alle vroegte is de groep van 46 onfortuinlijke reizigers daar vanochtend aangekomen en overgestapt in een bus. Deze bus kwam in de loop van de ochtend op Sdiilphol aan Intu cn DC-7 van Tassa met nog 20 Deense passagiers van Dus seldorf doorgevlogen naar Ko penhagen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15