'Niets was veilig voor bende uit Hoofddorp' Provincie: warmte belt in Alphen is geen verrassing ENQUIRER Lezers Schrijven Medische Diensten VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1990 Ruim 60 misdrijven in regio gepleegd i DEN HAAG/HAARLEMMER- MEER De groep Hoofddorpers is j verantwoordelijk geweest voor zo'n 63 misdrijven zoals diefstal, brand- kastkraken, inbraak, oplichting en i heling. Geen winkel was er tussen Hoofddorp en Alphen veilig voor hen. Een 29-jarige man, die heeft be- kend aan 28 klussen te hebben mee- gedaan, hoorde gisteren twee jaar gevangenisstraf tegen zich eisen bij J de rechtbank. Tegen een 46-jarige I dorpsgenoot die aanzienlijk minder i op z'n kerfstok had, werd een half f .jaar geëist. In april dit jaar startte in Leiden een regionaal rechercheteam een onderzoek om een einde te maken i aan een reeks misdrijven die opval- 1 lend veel overeenkomsten met el- kaar hadden. Na de nodige informa- tie verzameld te hebben werden drie personen opgepakt en werd bij hen huiszoeking gedaan. Na afloop van de verhoren bleef de teller op 68 overtredingen staan, die in verschil lende samenstellingen werden ge- i pleegd. Onbetwiste leider in de groep was een 28-jarige Hoofddorper. Hij had evenals zijn mededaders gisteren wel terecht moeten staan, ware het niet dat zijn advocaat zich niet goed i had kunnen voorbereiden. De be handeling is verschoven naar 16 ok tober, wanneer nog andere perso nen terecht staan die in lichte mate bij de reeks misdrijven betrokken zijn. 'Goede tweede' in de groep was de 29-jarige man, die bekende aan 28 zaken te hebben meegewerkt, maar 8 andere tenlastgelegde zaken ontkende. Meest opvallende klus- sen waren de twee brandkastkra- ken die in Leiden werden gepleegd. Op 24 april dit jaar werd ingebroken bij Betonfabriek Wernink en met een slijptol de brandkast geopend. Het was overigens al de tweede keer dat zij daar waren want bij een eer dere poging brak er wel een stuk van de kluis af, maar ging die niet open. De tweede keer was de opbrengst behalve wat losgeld, verschillende papieren waarvoor de 'leider' van het stel veel belangstelling had. Het betrof overschrijvingsformulieren van de bank, waarmee de hoofdver dachte later trachtte 60.000 gulden op zijn eigen rekening te laten over boeken. Het mislukte uiteindelijk op het nippertje. De andere brandkast die werd ge kraakt was eigendom van de belas ting. Op 16 mei dit jaar kwamen de Hoofddorpers het belastingkantoor in Leiden binnen door een raam in te gooien met een klinker. De kast werd wederom met een slijptol be werkt en de opbrengst was ruim 4500 gulden aan contant geld. Volgens de raadsman van de 29- jarige Hoofddorper, mr. J.H. Tel- kamp, was er eigenlijk geen sprake van een bende. Het ging er allemaal zo knullig aan toe volgens hem. Een sprekend voorbeeld daarvan was een avond in februari dit jaar toen de Hoofddorpers drie winkels aan deden. Uiteindelijk kwamen ze ook in Speelgoedpaleis Bart Smit in Lis- se terecht. Daar vonden ze slechts een geringe hoeveelheid geld en werd ter compensatie vijf van af stand bestuurbare speelgoedauto's .meegenomen in vuilniszakken. Het motief van de 29-jarige man was de behoefte aan geld. Zes jaar geleden verhuisde de man van het woonwagenkamp naar een eenge zinswoning. Volgens de raadsman zorgde dit voor een 'cultuurschok'. De vaste lasten waren moeilijker op te brengen en bovendien wilde hij zijn kinderen datgene geven wat hun vriendjes ook hadden, aldus de advocaat. De rechtbank doet 4 oktober uit spraak. Raad van State weigert 'Wijde Aa' drankvergunning DEN HAAG/WOUBRUGGE - G. den Brave uit Woubrugge mag defi nitief geen zwak-alcoholische dran ken schenken in de kantine van de camping en jachthaven Wijde Aa. Dat heeft de Raad van State beslo ten. Den Brave was van plan zwak-al coholische dranken (bier, wijn) te schenken in het pand aan de Ou- dendijkseweg 25 in Woubrugge. Omdat het gebouw niet aan de eisen van de Drank- en Horecawet vol doet, heeft Den Brave om onthef fing verzocht bij de staatssecretaris van welzijn, volksgezondheid en cultuur. Deze heeft daar op 2 juni 1989 afwijzend op gereageerd. Tegen dit besluit is Den Brave bij de Raad van State in beroep gegaan, maar dat is verworpen. Het pand is uit sociaal-hygiënisch oogpunt niet .aanvaardbaar. Morfine LEIDEN Burgemeester Goekoop heeft gistermiddag in museum De Lakenhal het boekje 'Koken op 3 ok tober' in ontvangst genomen. Hij kreeg het uit handen van de schrijf ster Anne Scheepmaker. Het boek bevat allerlei wetens waardigheden over Leidens On tzet, hutspot, haring en wittebrood. Ver reweg het grootste gedeelte van het boekje is besteed aan de geschiede nis van 3 oktober. Verder bevat 'Ko ken op 3 oktober' een groot aantal Hutspot achtige recepten afkomstig uit het buitenland. Het boek kost 16,50 gulden en is verkrijgbaar bij elke Leidse boek handel. Vlaamse Stoemp 250 gvet spek 1 kg aardappelen 1 kg wortelen, in plakjes gesneden 1 ui, in ringen gesneden 50g boter 2 eetlepels fijngehakte peterselie 1 theelepel tijm een beetje melk zout, versgemalen peper Bak in een royale pan de uieringen in de boter zacht en glazig. Voeg de wortelplakjes, de peterselie en de tijm toe. Strooi er zout en versge malen zwarte peper over. Kook in een andere pan de geschilde aardappelen gaar. Snijd het spek in dobbelsteentjes en bak ze in de koekepan. Roer de groenen, de afgegoten aardappelen en de spekjes door elkaar en giet er nog een beetje warme melk bij. (uit Koken op 3 oktober) Gaarne reageer ik op het verhaal over de actieweek Pro-Life in het Leidsch Dagblad. De heer W. van Duijn zegt daarin een warm voor stander te zijn van de morfinedose- ringsknop. "Hiermee kan de ster vende patiënt zichzelf op gezette tij den morfine toedienen. Dat door de morfinetoediening de dood eerder intreedt, is dan een gevolg van de pijnstillende therapie en heeft niets te maken met euthanasie", zegt de Katwijkse arts. Hiermee verwoordt hij helaas een veel voorkomend misverstand. Een goede pijnbehandeling wordt ver kregen door een juist gebruik van onder andere morfine en het is niet nodig om bang te zijn voor dit mid del. Het gebruik van morfine zal de dood niet bespoedigen zoals de heer Van Duijn aangeeft, maar zal het le ven veraangenamen en eventueel zelfs verlengen. Door het wegne men van pijn is meer rust en slaap mogelijk, terwijl pijn juist een uit putting teweeg zal brengen. De morfinedoseringsknop, waar over de heer Van Duijn spreekt, wordt doorgaans na operaties, dus in het ziekenhuis, gebruikt. Dat er mogelijkheden moeten zijn om thuis iets mee te nemen als er meer pijn is. ben ik geheel met hem eens. Samen met de behandelend arts kan een dusdanig medicijnen-sche ma worden opgesteld dat de pijn de gehele dag goed bestreden kan wor den. Dit kan men ook lezen in het voor patiënten geschreven boekje 'Pijnbestrijding bij kanker', uitge geven door de Nederlandse Kan kerbestrijding en verkrijgbaar bij het Integraal Kankercentrum West. Duidelijk is dat morfine een waar devolle pijnstiller is. Ook in de ter minale fase, zonder dat men bang hoeft te zijn dat de dood eerder in treedt als gevolg van de pijnstillen de therapie. A.P.E. Vielvoye-Kerkmeer, arts (adres bij redactie bekend) ALPHEN AAN DEN RIJN - De warmte van de belt in de Coupépol der komt voor de provinciale afde ling milieu niet als een verrassing. Hoewel afgelopen week waarden boven de 50 graden Celsius werden vastgesteld, kan de temperatuur volgens een woordvoerder van de provincie Zuid-Holland zelfs oplo pen tot 60 a 65 graden. Dat is het ge volg van intensieve broei van de rommel in de belt, een proces dat nog jaren kan duren. ALPHEN AAN DEN RIJN - Vier jongens in de leeftijd van 17 tot 22 jaar zijn gisteren door de politie van Alphen aan den Rijn aangehouden. Zij worden er van verdacht in de nacht van zaterdag op zondag in de Van Mandersloostraat en de Van Boetzelaerstraat twee Alphenaren van 18 en 25 jaar mishandeld en be roofd te hebben. Twee van de over vallers zijn afkomstig uit Alphen aan den Rijn en twee uit Gouda. Een derde man uit Gouda is nog voortvluchtig. Een van hen heeft reeds bekend, de rol van de andere verdachten is nog niet bekend. Dat er dampen van de vuilnisbelt komen is volgens de zegsman ook niet onlogisch. "Bij dat proces van uitdampen bestaan geen gevaren voor de volksgezondheid. Onder zoek heeft al eerder uitgewezen dat er geen gevaren van de belt op korte termijn zijn te duchten. De door om wonenden geconstateerde feiten zijn voor de provincie geen reden om stappen te ondernemen". Dat het gras op een aantal plek ken op het golfbaan is verdord, is volgens de provinciale woordvoer der een logisch gevolg van de warm te: "Een temperatuur van 50 graden Celsius of meer is te hoog voor het gras. Dat kan daar niet tegen en ver dort". De zegsman verklaart dat het nog vele jaren kan duren voordat het proces van broei ten einde is. Dat het verontrustend zou zijn dat de hoge temperatuur van meer dan 50 graden is gemeten op slechts 20 cen timeter diepte, leidt eveneens niet tot verwonderding bij de afdeling milieu: "Er ligt een afdeklaag over heen, maar mogelijk dat die op be paalde plekken niet helemaal meer even dik is. Maar het kan, die hoge temperatuur". De woordvoerder van de provincie geeft omwonen den trouwens het advies om naar de provinciale milieutelefoon te bellen als zij twijfels hebben over zaken die zij waarnemen: "Dan kan er ie mand van de provincie op af'. Dat wethouder De Jong van de gemeente Alphen aan den Rijn heeft besloten om een deskundig bureau de klachten te laten onder zoeken, verbaast de provincie: "Het zijn bekende verschijnselen, ze zijn bepaald geen verrassing. Over het inschakelen van een bureau is met de provnicie niet gesproken. Wij vragen ons af of dat nodig is. Maar mogelijk dat de zaak eerst nog in de projectgroep Couépolder aan de or de wordt gesteld". Afgelopen weekeinde hebben buurtbewoners H. Gerritsma en C. van Laar van de streekcommissie en de projectgroep Coupépolder poolshoogte genomen op de belt, nadat zij vaststelden dat er dampen vanaf kwamen. Een onderzoekje maandag leerde dat de belt op een plek ruim 51 graden warm is. Dat leidde tot verontrusting. Reden voor Gerritsma om sluiting van het beltterrein te eisen. Cecile van Laar is op haar beurt niet verrast over het standpunt van de provincie: "Die heeft eigenlijk nooit toegegeven dat er iets aan de hand is in de Coupépolder. Waarom nu dan wel? Het verhaal dat de tem peratuur van een belt tot boven de 60 graden kan oplopen, klopt vol gens mij niet. Het valt niet te rijmen met de literatuur daarover, waarin staat dat bij dergelijke broeiproces- sen de temperatuur tot maximaal 50 graden stijgt. Verontrustend voor mij is dat reeds op een diepte van 20 centimeter een waarde van meer dan 50 graden is gemeten". College wil met bibliotheek praten over opening op zondag LEIDEN - Wethouder Van Dongen wil overleg plegen met de directie van de bibliotheek over de bezwa ren van de AbvaKabo tegen de zon dagopenstelling. Ze heeft de brief die de ambtenarenbond over dit on derwerp nog niet gelezen en kan er dus ook nog geen uitgebreide reac tie op geven. "Maar als er discussie is over dit onderwerp, moeten we er snel over praten". De AbvaKabo verwijt de gemeen te dat ze met een subsidie van 25.000 gulden een overtreding van de cao- voorwaarden betaalt. "Er staat im mers in de arbeidsvoorwaarden voor het bieb-personeel dat niet op zondag mag worden gewerkt", al dus de bond in de brief aan B en W. Van Dongen heeft begrepen dat het zondagswerk op geheel vrijwil lige basis gebeurt, en dat er dus geen bezwaren aan kleven. "Maar als de bond dat wel vindt, moeten we overleggen met de directie van de bibliotheek om uit te vinden of de bezwaren van de bond terecht zijn". REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 Outing Outing, zo heet de nieuwste trend aan de andere kant van de oceaan. Een trend die menig politicus angst inboezemt en heel Holy- wood doet beven. Outing is het Amerikaanse woord voor het onvrijwillig prijs geven van iemands homoseksue le geaardheid. De Amerikaanse homobeweging is er mee begon nen. Er werd een lijst onthuld met namen van heimelijke homo's in de Amerikaanse Senaat en het Huis van Afgevaardigden. Grote roddelbladen in de VS namen de onthullingen uit de homo-pers gretig over. Ook in Duitsland en Frankrijk kreeg deze trend navol ging. In de Bondsrepubliek ver oorzaakte een boulevardblad een schok door de namen bekend te maken van veertig 'geliefde' ar tiesten die homoseksueel zijn in hart en nieren. De motivatie van de homobe weging is heel simpel: wanneer bekende en succesvolle mensen uit de politiek en showbizz hun homoseksualiteit verzwijgen dan blijft het vooroordeel bestaan dat je als homoseksueel nooit succes vol kunt zijn en gewaardeerd kunt worden. Dit heeft tot gevolg dat 'gewone' mensen zich blijven schamen voor hun homoseksual- teit en het liever verzwijgen, bij voorbeeld als ze een nieuwe baan hebben en nog in hun proeftijd zitten. De Amerikaanse homo-pers re deneert als volgt: wie homo en succesvol is, is een voorbeeld voor anderen en moet dan ook het goede voorbeeld geven door openlijk voor zijn of haar homo seksualiteit uit te komen, Als ze liegen over zichzelf, dan is het de taak van de journalistiek om die leugens te ontmaskeren. In Nederland kijken we iets an ders tegen deze zaken aan. Neder landse roddelbladen weten van - alle bekende Nederlanders met wie ze het doen, maar publiceren niet ongewild over iemands ho moseksuele geaardheid. Geen ou ting dus. Bij Nederlands grootste homo tijdschrift, de Gay Krant, denkt men er net zo over. "Ik ben er op tegen om mensen gedwongen te outen", aldus Gay Krant hoofdre- dakteur Henk Krol in het voor laatste nummer. "In de Gay Krant hoeft u geen lijsten te verwachten van politici, directeuren, arties ten en andere smaakmakers van wie wij verwachten dat ze óók zo zijn, als ze zelf hun privéleven be wust willen afschermen", be weert Krol. Dat kan hij makkelijk zeggen want in Nederland zijn ar tiesten die niet uitkomen voor hun homoseksualiteit met een kaarsje te zoeken. "Wie eenmaal een zekere status heeft verworven, zou moeten overwegen om zichzelf te 'ou ten'", meent de hoofdredakteur van de Gay Krant. "Hoe meer mensen openlijk homoseksueel durven te zijn, hoe makkelijker het is voor jongeren om zichzelf te aanvaarden en hoe eerder de wet gever en de maatschappij reke ning zullen houden met ons. Ik ben voor outing door mensen zelf'. Geen onthullingen dus in de Gay Krant over de seksuele ge aardheid van bekende Nederlan ders. Maar, een geval apart is ken nelijk de minister van binnen landse zaken, Ien Dales. Sinds haar aantreden is er al heel wat gespeculeerd over haar privéle ven. Het roddelblad Privé wijdde als eerste een artikel aan de vriendschap tussen de minister en de burgemeester van Haarlem, mevrouw Schmitz. Na weigering van een interview met de Gay Krant (over onder meer 'de rod dels die over u de ronde doen') krijgt Dales van dit blad een pagi nagrote veeg uit de pan. Het is natuurlijk het goed recht van Dales om zich in parlement en pers te willen verantwoorden voor haar beleid en dat geschei den te houden van haar privéle ven. De Gay Krant ging dus over de scheef. Opmerkelijk is wel dat onder de Haagse politici er slechts één is, het kamerlid Lankhorst (Groen Links), die geen geheim maakt van zijn homoseksualiteit. Kennelijk is het ook in de Neder landse politiek moeilijk om belij dend homo te zijn. IMitk Jogger's Gay AHair With David Bowie The Shocking Untold Story N/mOM/ll 'Thorn Birds' Superstar Furious Over News Reports That Richard Gere branded gayf"S in taxed campaign ot Bes M Onthullingen in de Amerikaan se pers boezemen menig politiciLS angst in en doen Holy wood beven. De kelner in het Tweede Kamer- restaurant gaat dus openlijker met zijn homoseksualiteit om dan de politicus die hij bedient. Maar hoe staat het nu met de Leidse po litici? Bekennen zij gemakkelijk kleur in het belang van hen zelf en de homobeweging? De PSP'er Jos van der Putten was eind jaren zeventig het eerste raadslid dat in de Leidse politiek opkwam voor de belangen van homoseksuelen en daarmee zijn eigen homoseksuele geaardheid etaleerde. De oud-fractievoorzit ter van de PvdA, Leo Meijer, nu hoofd van de gemeentelijke di rectie stadsvernieuwing, heeft zich nooit als zodanig in de raad geprofileerd. "Ik ben of Wethouder Van Rij: "Laten zien dat je homo bent werkt ondersteu nend voor anderen in de gemeen telijke organisatie"(fotnwim me als homo maar heb nooit de neiging gehad daar een belang rijk punt van te maken", reageert Meijer. "Prima als anderen dat doen. Maar zelf vond ik altijd be langrijker om mij onder andere noemers te organiseren en voor andere zaken op te komen. Het je teweerstellen tegen ongelijkheid vind ik een algemene politieke verantwoordelijkheid", aldus Meijer. Helmuth Driessen, oud-fractie- voorzitter van het CDA en thans voorzitter van de christen-demo craten, heeft in de politiek ook nimmer te koop gelopen met zijn homoseksualiteit. In 1981 sprak hij er wel openlijk over in een in terview voor het blad van de CD A-voorzitter Driessen: "Het risico bestaat dat mensen hun stem aan het CDA onthouden als ze .weten dat de fractievoorzitter homo is". (foto Wlm Dijkman) Leidse Werkgroep Homosekuali- teit (LWH). Driessen waardeerde het niet dat het Leidsch Dagblad toentertijd aandacht besteedde aan de inhoud van dat interview. Wellicht was toen ook sprake van outing, zij het dat Driessen het balletje zelf aan het rollen had ge bracht. In een later interview in deze krant gaf Driessen blijk van zijn ongenoegen over het feit dat het Leidsch Dagblad had gemeend zijn homoseksualiteit wijdere be kendheid te moeten geven. Hij zei daarover: "Het heeft niets te ma ken met mijn functioneren als po liticus. Homoseksualiteit wordt door veel mensen als negatief be oordeeld. Het risico bestaat dat kiezers hun stem aan het CDA onthouden als ze weten dat de fractievoorzitter homo is". Dat het anno 1990 wel mogelijk is met open vizier politiek te be drijven bewijst de wethouder van ruimtelijke ordening en volks huisvesting, Tjeerd van Rij. Hij maakte onlangs in het perso neelsblad van de gemeente Lei den, waarin de nieuwe leden van de gemeenteraad zich voorstel den, melding van het feit dat hij tot voor kort de functie van pen ningmeester had bekleed bij de Nederlandse Vereniging tot Inte gratie van Homoseksualiteit COC. "Ik heb er op gestaan dat de naam van de vereniging voluit zou worden geschreven omdat veel mensen anders niet weten waar die letters COC voor staan", aldus Van Rij. "Het is niet zo dat ik mijn homoseksualiteit altijd op de voorgrond plaats. Maar als raadsleden zich voorstellen in een personeelsblad, vertellen wat hun dagelijks werk is, wat ze ver der doen en gedaan hebben, wat hun leefsituatie is, dan vind ik het belangrijk om ook dit aspect van mijn persoonlijk leven te laten zien". "Ik vind het prima als mensen politiek en privé gescheiden hou den, maar ik heb een hekel aan politici die in een stukje in een personeelsblad of in een inter view wel over hun ouderlijk milieu spreken maar dat andere aspect van hun persoonlijkheid verzwijgen. Ik heb er weieens een ander raadslid op aangesproken dat hij niet duidelijk is over zijn homoseksualiteit terwijl hij in een positie zit waarin hij dat wel kan doen. Maar in het openbaar uitkomen voor je homoseksuele geaardheid is het recht van iedere man of vrouw zelf'. Van Rij zegt er voorstander van te zijn dat mensen in topfuncties laten zien dat ze homo zijn omdat dat ondersteunend kan werken voor anderen in de organisatie. "Als je op een relatief hoge positie bij de gemeente binnenkomt kun je mensen helpen hun homo seksualiteit op de werkplek be spreekbaar te maken waardoor de discriminatie afneemt. Dat komt uiteindelijk ook de ambte lijke organisatie ten goede". ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Baars, Van der Meer, Tan, Zwijnen- burg, Meijer, Van Leeuwen, Verhage, Groene- veld, de Ruiter, Janssen, Maris en Van Schie za 8 uur tot zo 8 uur: H. Janssen, tel: 155010, Rosmolen 2. zo 8 uur tot 24 uur: J.A. Verhage/C.M. Maris, tel: 218661, Rosmolen 2. Groep 2 - Nering Bögel. Van Gent, Taylel- baum, Van Luyk, Klaassen, Rus, Kruis, Berg- meijer, de Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: R.G.M. Taytelbaum. tel 120266, Utrechtse Veer 17. zo 8 uur tot 24 uur: E. de Lange, tel: 212025, Bronkhorststraat 43-45. Groep 3 - Pleiter, Smit, Lely, W. de Bruijne, J. de Bruijne, Huibers, Jurgens, Fogelberg en Van den Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: J.W. Lely, tel: 416555, Lekstraat 91a. zo 8 uur tot 24 uur: W. de Bruyne, tel: 134345, de Lt. de Kanterstraat 32. Groep 4 - Van Wingerden, Lahr, Van Rijn, Bé- nit, Nieuwenhuis, Horn, J.G. Zaaijer en R.E. Zaaijer, de Kanter en Lodder: za 8 uur tot zo 8 uur: G.J.P. Benit, tel: 720404, Kennedylaan 24. zo 8 uur tot 24 uur: M. Lodder-v. Staveren, tel: 311414, Ina B.Bakkerplein 3. Groep 5 - Jasperse, Wiersma, Crul, Kooijman, De Jong, Prince, Reinders. D. Hammersteinen A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: H.J.H.R. Prince, tel: 761754, Vondellaan 58. zo 8 uur tot 24 uur: H. de Jong, tel: 123752, Noordeindeplein 4a. Waarnemingsregeling Homeopatische artsen: C. Juffermans/D. Koster, Haagweg 41, tel: 315900; via dokterstelefoon 071-122222 kunt u vernemen welke arts dienst heeft. Leiderdorp za: J. van der Leden, 894539, spreekuur: Hoofdstraat 8; zo: M.9. Landsmeer, tel: 413913, spreekuur: Florijn 10, tel: 891000; spreekuur (uitsluitend voor spoedgevallen) van 12.30 tot 13.00 uur. Oegstgeest van za 8 uur tot ma 7.30 uur: J.W. de Haan, Oranjelaan 26, tel: 170605. Voorschoten za: F. Koopmans, Churchillweg 19. tel: 6352; zo: A. Meiman, J.W. Frisolaan 13, tel: 2118. Warmond Praktijk Oosthout, Anijsweg 38, Voorhout, tel: 02522-30697. Wassenaar za: R. van Niekerk, tel: 19014, Van Polanen- park 92; zo: J.W. Stuyfzand, tel: 12460, Kerk straat 42. Zoeterwoude via het antwoordapparaat van een van de Zoe- terwoudse huisarten, tel. 01715-1219 of 1614, verneemt welke huisarts de weekenddienst waarneemt. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waarge nomen van vr. 21/9 tot vr. 28/9 door: Apotheek Tot Hulp der Mensheid, Rosmolen 13, Leiden, tel: 071-211611; Apotheek Stevenshof, Ina Boudier Bakkerplein 1, Leiden, tel: 071-313234. Apotheek Schoolstraat, Schoolstraat 83, Voor schoten, tel: 01717-7957. Wassenaarse Apotheek, Stadhoudersplein 25/35, Wassenaar, tel: 01751-12402. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurting, Helder, Roest (Leiden en omstreken): A.W. Helder, Hermelijnvlinder 36, Leiden-Me- renwijk, tel: 071-220513. Voor de praktijk van Vestjens en Van der Wouw: E.J.M. van der Wouw, Boshuizerlaan 26, Lei den, tel: 764058. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegst- geest, tel. 156161; of D.J. Brandt, Homans- traat 1, Rijnsburg, tel. 173266. Voor eigen praktijk: B.G. Heemskerk, De Kempenaerstraat 21, Oegstgeest, tel: 071-176761. Wassenaar Alarm- en informatiekring dierenartsen Den Haag, Voorburg, Rijswijk, Wassenaar en Leidschendam: dokterstelefoon 070-455300. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargeno men door: M.G. Wieringa, J. Haydnlaan 8, Lei den, tel: 762925; spreekuur om 13.00 uur. Dienst in eigen praktijk: S. Freeke, Laan van Meerburg 2, Zoeterwou- de-Rijndijk, tel. 071-414547 of 410950. Voorschoten/Wassenaar J. Klaver, Hofcampweg 65, Wassenaar, tel: 18221. WIJKVERPLEGING Kruisvereniging Leiden, Oude Rijn 59, tel 120144; na 17.00 uur en in het weekend uitslui tend bereikbaar via dokterstelefoon, tel: 122222. Bereikbaarheid Kruisvereniging 'Hart van Hol land', werkgebied Rijnstreek: Leiderdorp en Zoeterwoude: Voor dringende gevallen bui ten de spreekuurtijden, tel: 01720-74951. ALGEMEEN MAATSCHAPPELIJK WERK Sociaal Psychische Hulp: voor dringende hulp buiten kantooruren, tel: 06-8212141. Middel ontdekt om geelziekte bij bollen snel op te sporen LELYSTAD/HILLEGOM - Het anti-allergiemiddelen bedrijf Artu Biologicals is er in geslaagd een mo- noclonale test te ontwikkelen die de geelziekte in de hyacintbollen in een vroegtijdig stadium kan opspo ren. Deze test is belangrijk voor te lers van hyacintenbollen, omdat ze een betrouwbaar onderscheid maakt tussen werkelijk zieke en schijnbaar zieke bollen, lang voor dat de teler dit kan ontdekken. A. Peterse van het testcentrum voor siergewassen in Hillegom noemt het bericht dan ook 'een heel inte ressante ontwikkeling'. "Er is al heel lang gezocht naar een methode om de geelzucht-bac terie in een vroeg stadium te ont dekken. Tot nu toe werden bij mo- noclonale tests meerdere bacteriën gevonden, zodat we er nooit zeker van konden zijn of een bol vrij was van die ziekte. Als die vaststelling nu wel mogelijk is, kan een teler ze ker zijn van een zuivere start wan neer hij met hyacintbollen begint", licht Peterse toe. "Daarna bestaat er natuurlijk nog wel de kans op be smetting met de geelziekte omdat niet alle bollen er vrij van zijn", vult hij aan. Artu Biologicals wil de test met ingang van het nieuwe seizoen (voorjaar 1991) introduceren.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 14