«te f24.990- Of twintig maanden politieschool 'Ontwiklcelingshulp loon voor economisch beleid' schokdempers. JfÉKSUTlN SCHOKBFMbe f£k 'Bijstandsfraude volledig verhalen' In het leven kan je van 'alles tegelijk' krijgen U-O 'n Honda gaat z'n eigen weg. DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1990 'STA PAGINA 9 Pronk haalt subsidie aan arme landen overhoop DEN HAAG (ANP) - Minister Pronk wil bij het vaststellen welk land voor ontwikkelingshulp in aanmerking komt sterker laten meespelen of er een goed econo misch beleid wordt gevoerd. Bo vendien zal hij speciaal letten op respect voor de mensenrechten, ar moedebestrijding en 'nationale emancipatie'. Dit stelt de minister in zijn beleidsnota voor de negenti gerjaren, 'Een wereld van verschil', die vanochtend aan het parlement is aangeboden. Een groter deel van de bilaterale hulp (van land tot land) zal voortaan op strenge voorwaarden ter be schikking komen: of het bedrag Executies China BEIJING (Rtr/AFP) - China heeft vlak voordat de Aziatische Spelen beginnen in de zuidelijke provincie Guangdong 65 mensen ter dood veroordeeld en geëxecuteerd in het kader van een zuiveringscampagne. Het gaat om 'misdadigers' die dins dag met een kogel in de rug of in de nek zijn gedood, zo schrijft de krant Yangcheng Avondnieuws in Gu angzhou (Kanton), de hoofdstad van de provincie. Onlangs zeiden de Chinese autoriteiten dat de reeks executies zou helpen het land schoon te maken voordat duizen den buitenlanders naar het land ko men voor Aziatische Spelen, die er van 22 september tot 7 oktober wor den gehouden. werkelijk wordt uitgegeven is af hankelijk van de keuze van projec ten en de degelijkheid van de plan nen. Daarentegen krijgt de over heid van het ontvangende land meer zeggenschap over de beste ding van het geld. De minister wil het aantal landen waarmee langdurige bilaterale sa menwerking plaatsvindt, de zoge naamde 'programmalanden', terug brengen. Hij handhaaft de indeling in drie categorieën, namelijk pro grammalanden, regiolanden en sec- torlanden. Met de programmalanden wordt telkens aan het begin van het begro tingsjaar een bepaald bedrag afge sproken waarvan dan gaandeweg de besteding wordt vastgesteld. Pronk geeft kennelijk de voorkeur de flexibelere systematiek van re giolanden (die tot een gebied beho ren dat om een bepaalde reden hulp nodig heeft) en sectorlanden (waar een bepaalde sector hulp nodig heeft), die geen vast bedrag per jaar krijgen maar steun voor bepaalde activiteiten. In Afrika verliezen Egypte en Sudan de status van programma- land. Zij vormen met Etiopië en Je men de regio Nijl en Rode Zee en krijgen de status van regioland. De overige regio's in Afrika, waarop de Nederlandse hulp zich richt zijn Oost-Afrika, Zuidelijk Afrika en Sa- hel en overig West-Afrika. Van de Afrikaanse landen komen Burundi, Madagaskar, Nigeria en Tunesië niet langer voor ontwikkelingshulp in aanmerking. De hulp aan Ivoor kust wordt teruggebracht tot één project. In Azië en Latijns-Amerika brengt Pronk minder veranderin gen aan. Wat Azië betreft houden Indonesië, India, Pakistan en Bangladesh de status van program maland. Sri Lanka verliest de status van programmaland, omdat de bin nenlandse situatie te labiel is. Wel kan het land voor sectorhulp in aan merking komen. Nieuw in Azië is de Mekong-regio: Thailand, Kam puchea, Vietnam, Laos en Myan mar (voorheen Burma). Nepal, de Filipijnen en China behouden de status van sectorlanden. In Latijns-Amerika verandert er niets. Naast Suriname blijven er de regio's Midden-Amerika (Costa Ri ca, El Salvador, Guatemala, Hondu ras, Nicaragua en het voormalige sectorland Jamaica) en de Andes (Bolivia, Colombia, Ecuador, Peru en nu ook Chili). In andere Latijn- samerikaanse landen blijven sector programma's mogelijk. De minister wil een groter deel van de hulp laten lopen via niet-re- geringsorganisaties. Dat betekent dat in Nederland medefinancie ringsorganisaties als de Novib, Hi- vos, Cebemo en ICCO een belangrij ker taak toebedeeld krijgen in het beheren van de hulp. Voor de kleinere ontwikkelings projecten (tot 100.000 gulden) zal het ministerie meer gebruik gaan maken van de ontwikkelingsorga nisatie SNV die, aldus de beleidsno ta, een lange ervaring heeft met het werken aan de basis. De SNV krijgt volgend jaar het beheer over 2 mil joen, waarover achteraf verant woording kan worden afgelegd. Op weinig subtiele wijze brengen de schokdemperfabrikanten de consument hun produkt onder de aandacht in, de jongste reclamecampagne. (toto gpd> DEN HAAG (ANP) - Uitkerings fraude moet financieel volledig worden verhaald op de fraudeur. Ook als het gaat om een aan de kaak gestelde fraudeur die moet rondko men van een minimum-uitkering, moet die net zo lang worden gekort tot het fraudebedrag volledig is ge ïnd. Die conclusie trekt staatssecreta ris Ter Veld van sociale zaken uit een nog geheim onderzoek van de fraudecommissie van de Tweede Kamer onder acht grotere gemeen ten naar bijstandsfraude. Voorzitter De Visser kreeg die reactie van de staatssecretaris, vooruitlopend op de openbaarmaking van het rap port, reeds gisteren. Ter Veld relativeert enerzijds de uitkomsten van de enquête van de staf van de fraudecommissie, maar trekt er alvast wel harde conclusies uit: 1. een harde gemeente signa leert al fraude als een softe gemeen te het nog door de vingers ziet. Fraudeurs zijn daardoor vijf keer zo goed af in soepele gemeenten. 2. De opsporingscapaciteit schiet vrese lijk tekort. 3. Het aantal processen- verbaal bij uitkeringsfraude is op merkelijk laag en bovendien laag ten opzichte van het aantal gevallen van vermoede fraude (10 procent). Kortingen op uitkeringen zijn eveneens opmerkelijk schaars. Dat komt wellicht doordat het vaak gaat om fraudeurs die na controle snel weer uit de bijstand raken, omdat zij dan opeens weer zelf over eigen inkomen blijken te beschikken. Het is vaak moeilijk om het be wijs tegen uitkeringsfraudeurs rond te krijgen, zo concludeert Ter Veld. Maar dat is niet onmogelijk. Opsporingsambtenaren van de so ciale dienst moeten daarom beter worden opgeleid. Ook de capaciteit van het Openbaar Ministerie (justi tie) schiet tekort, zo heeft Ter Veld geconcludeerd. GEWONDEN - Tijdens een explo sie in een fabriek voor brandstof voor kernreactoren in de stad Oest- Kamenogorsk in de Sovjetunie zijn vorige week zeker 32 mensen be smet met het zeer giftige beryllium. Één-partij -regering SOFIA (AFP/UPI) - De Bulgaarse premier, Andrei Loukanov. heeft gisteren zijn nieuwe kabinet gepre senteerd. dat bestaat met uitzonde ring van drie partijloze ministers, louter uit leden van de PSB. de voormalige communistische partij. Deze partij won drie maanden gele den de eerste vrije parlementsver kiezingen in Bulgarije en haalde 211 van de 400 zetels. De oppositie, ge leid door de Unie van Democrati sche Krachten, heeft geweigerd echter met de voormalige commu nisten, die Bulgarije vanaf 1945 op dictatoriale wijze hebben gere geerd. samen te werken. Lezers Schrijven Bush In het artikel Kracht Irak volgens Leidse wetenschapper Colijn over schat' in de krant van 13 september constateer ik dat aan enkele van mijn uitspraken wat smaakverster kers zijn toegevoegd. Daar valt mee te leven, al zou ik - vooral na de top ontmoeting met Gorbatsjov- niet achter de uitspraak kunnen staan dat de wereld met George Bush "het risico loopt dat hij zijn zelfbe heersing verliest". Zo zwak van gestel lijkt mij de Amerikaanse president niet. Ik meen wel dat Bush tot actie kan worden gedwongen indien de be handeling van de Amerikaanse gij zelaars door Saddam de trauma's van de ambassade in Teheran weer tot leven wekt. Ten slotte Oldelft staat niet te boek voor (illegale) wapeninvoer naar Irak voor 6 a 7 ton, maar sinds 1974 voor 600 a 700 miljoen. In de il legale fase. na 1980, worden de leve ranties op 400 a 500 miljoen daarvan becijferd. Om de boete is in Delft hartelijk gelachen: 25.000 gulden (fiscaal aftrekbaar). Ko Colijn Roodborststraat 49 2333 VN Leiden. Slachtoffer van inbraak met zwaar geweldsmisdrijf? Onvoorziene situaties kunnen mensen in financiële problemen brengen. En als de over heid te kort schiet, wat dan? Dankzij particuliere giften zijn we in staat jaarlijks velen te helpen. Vraag informatie. Steun ons werk Giro 27.27.27 NATIONAAL FONDS VOOR BIJZONDERE NODEN j Postbus 30 - 1230 AALoosdrcclu -Tel. (02158)62.06 ONDERWIJS INSTITUUT MEAB HERENGRACHT 4. 2312 LO LEIDEN. TEL. 071-130660 TALEN STUDEREN? TALENCURSUSSEN OP ELK NIVEAU Talenopleidingen Conversatie beg., gev., meergev. en vergev Engels-Duits-Frans-Spaans Algemene corr. - Bedrijfscorr. Nederlands Algemene corr. - Bedrijfscorr. vreemde talen First certificate of the University of Cambridge intensieve taaltrainingen NIEUWE OPLEIDINGEN Public Relations opleiding Basiskennis public relations Toeristische opleiding SEPR-I Type-opleidingen Toetsenbordbeheersmg Praktijkdiploma machineschrijven Marfcetlngopleldlng Praktijkdiploma marketing Let op: ook de volgende cursussen beginnen binnenkort Administratieve opleidingen Staatspraktijkdiploma voor bedrijfsadministratie Ondernemersopleldlngen Bedrijfseconomische basiskennis Ondernemersopl. detailhandel in Ijzerwaren en Gereedschappen Ondernemersopl. detailhandel in Parfumerie Patroonsopl beroepsgoederenvervoer over de weg Vakopleiding grensoverschrijdend vervoer Erkend door de Minister van Onderwijs en Weten schappen op grond van de Wet op de erkende on derwijsinstellingen, voor zover het onderwijs bin nen de reikwijdte van de Wet valt. Gewenste informatie over de opleiding(en) Naam Adres Postcode Woonplaats Er zijn twee manieren om het stuur van een Honda Civic in handen te krijgen. Een trans- aktie bij de Honda-dealer. Of een aanstelling bij de Rotterdamse politie. We moeten u echter wel waarschuwen. Want een opleiding bij de Rotterdamse politie is be paald geen sinecure. Vandaar dat u misschien beter de makkelijke weg kunt bewandelen door die Honda Civic voor nog geen f 25.000,-* aan te schaffen. En daar zijn argumenten genoeg voor, getuige de ervaringen van de Rotterdamse politie. De Honda Civic heeft er namelijk al zo'n 15 trouwe dienstjaren bij het Rotterdamse korps opzitten. En dat was niet zo geweest als hij niet had bewezen betrouwbaar en komfortabel, maar vooral ook ekonomisch te zijn. Want geld in de haven gooien doet een Rotterdammer niet graag. De Honda Civic is dan ook een vertrouwd gezicht bij de Rotterdamse politie vanwege z'n lage onderhoudskosten, z'n lage afschrijving en z'n opmerkelijk zuinige brandstofverbruik. Maar dat kan niet het enige zijn. Want een beetje politiewagen moet natuurlijk ook een man netjesputter zijn. Snel, soepel en wendbaar. Welnu, dat is de Honda Civic. Met z'n cross- flow-cilinderkop, z'n door een enkele nokkenas bediende zestien kleppen en z'n elektronisch gestuur de karburateur, die in nauwe samenwerking met de geregelde driewegkatalysator ook nog eens uiterst schoon te werk gaat. Dat alles bij elkaar zorgt voor een stevige ac celeratie, een topsnelheid waar je niet snel aan ont snapt en 'n verbruik waar de begroting niet van schrikt. Ook het komfort van de Civic mag er zijn. En dat is voor de politie geen luxe maar pure nood zaak. Want als je soms dagenlang in druk stads verkeer moet patrouilleren, mag de waakzaamheid niet lijden onder een pijnlijke rug, pijnlijke knieën of gevoelens van opgeslotenheid. Daarvan is bij de Civic dan ook geen sprake. Want door de dwars- geplaatste motor en de bijzondere double wishbone- wielophanging is de binnen ruimte uitzonderlijk ruim bemeten. Een konstruktic ove rigens die ook de wcgligging zeer ten goede komt. Hetgeen de politie tij dens een stevige rit door het kwalijk bestrate havengebied telkens weer van pas komt. Daarbij is het ook nog 'n konstruktie die de aërody- namika een handje helpt, om dat de neus van de auto heel laag gehouden kan worden. Wat de Honda Civic 1.3 ook nog eens een bijzonder fraai en sportief voorkomen geeft. Fraai is de Civic trouwens tot in de details. Prettige details, zoals een driespaaks sport stuur, een achterbank in twee afzonderlijk weg te klappen gedeelten, halogeen koplampen, van binnen uit verstelbare buitenspiegels, ruitewisser met sproeier op de achterruit en een funktionele, maar beslist niet overdreven dakspoiler. Da's de Honda Civic 1.3 ten voeten uit. De keus is daarmee niet moeilijk meer. Of 't zou moeten zijn tussen aanschaffen en tekenen. Als u voor het laatste kiest, kunt u kontakt opnemen met de Rotterdamse politie. Leiderdorp. Autobedrijf van Haasteren Leiderdorp B.V., Touwbaan 18,071-895000.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9