tMJ-/ Parlement Rusland wil vertrek Ryzjkov Luchtblokkade tegen Irak heeft nauwelijks effect 'Historisch overleg' tussen ANC en Inkatha over geweld 'Deze regering heeft niets gedaan' Honde- en kattevlees op menu arme Peruanen BRANDEND PROTEST W Parlementariërs DDR op de vlucht voor asbest Irak: beslag op tegoeden buitenlandse bedrijven Rolluiken DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1990 BUITENLAND PAGINA 7 MOSKOU (GPD/Rtr/AFP/DPA) - Slechts een politiek mirakel lijkt de val van Sovjet-pre mier Nikolai Ryzjkov nog te kunnen voorkomen. Gisteren eiste het parlement van de Rus sische republiek met 154 tegen 4 stemmen het ontslag van Ryzjkov en diens nationale re gering. "De regering-Ryzjkov is verant woordelijk voor de economische crisis in het land", aldus afgevaar digde Viktor Konstaninov. "Deze regering heeft vijf jaar lang beloofd, beloofd en nog eens beloofd maar niets gedaan", zei een ander. Het parlement heeft een speciale com missie belast met het opstellen van een formeel verzoek aan het parle ment van de Sovjetunie (Opperste Sovjet) opdat dit Ryzjkov aan de kant zet. Het parlement van de Russische Federatie, de grootste Sovjet-repu bliek, is al akkoord gegaan met de radicale economische hervormin gen, waartegen Ryzjkov zich verzet. Het nationale parlement debatteert nu over een aantal programma's, waaronder dat van Ryzjkov en het radicalere plan van de econoom Stanislav Sjatalin. President Mi- chail Gorbatsjov heeft gezegd voor keur te hebben voor het plan-Sjata- lin. Een 'Blok Verenigd Centrum', waarin zich twaalf bewegingen en kleine politieke partijen hebben verzameld, eiste eveneens het aftre den van de regering Ryzjkov. Hij zou moeten worden vervangen door de burgemeester van Leningrad, Anatoli Sobtsjak. Dit heeft het niet- officiële persbureau Interfax be kendgemaakt. Het blok vroeg president Michail Gorbatsjov en het Sovjetrussische parlement om "onderhandelingen te beginnen over de formering van een nieuwe regering". De organisa tie stelde voor de nieuwe verkleinde regering (twintig in plaats van ze ventig ministers) te laten aanvoeren door Sobtsjak, een van de leiders van de hervormers. De nieuwe be windslieden zouden afkomstig moeten zijn uit zeven politieke par tijen. In het Blok zijn onder meer ver enigd de Liberaaldemocratische Partij van de Sovjetunie, De Vre despartij, de Democratische Partij, de Volkspartij voor de Grondwet, een geheimzinnige organisatie met de naam 'De Blauwen', het Volks- front van Rusland, de Organisatie JOHANNESBURG (Rtr/AP) - Het van Mescheten-Turken, de Unie Afrikaans Nationaal Congres (ANC) van democratische krachten 'An- J~ "y" U~L drej Sacharov', de Vereniging Rus land, de vereniging van Sovjetduit sers 'Terugkeer' en de Democrati sche Partij van Rusland en de Sov jetunie. het volk en wij dienen het volk", al dus de bewindsman. Jazov, wiens uitlatingen door de televisie werden uitgezonden, rea geerde daarmee op artikelen in twee Moskouse weekbladen waarin werd geopperd dat hoge officieren een staatsgreep zouden willen ple gen en een autoritair bewind instal leren om een einde te maken aan de toenemende chaos in het land. Jeltsin wil eigen KGB voor Rusland MOSKOU (DPA) - De grootste deelrepubliek van de Sovjetunie, de Russische Federatie, streeft naar een eigen veiligheidsdienst naar het model van de KGB. Dat heeft Boris Jeltsin, de president van de Russi sche Federatie, gisteren tijdens een zitting van het Russische parlement bekendgemaakt. Jeltsin gaf aan dat in december al met de voorbereidingen - in de vorm van een ontwerpwet - van een Russische KGB kan worden begon nen. Voorwaarde is wel dat het par lement instemt met een "eigen" vei ligheidsdienst. Volgens de plannen van Jeltsin is de nieuwe veiligheidsdienst verant woording schuldig aan de Russi sche regering en het parlement. De Russische president stelde verder dat een combinatie van functies binnen de Russische veiligheids dienst én de landelijke KGB onmo gelijk is. LIMA - In de buitendijk Ernesto Ausejo van de Peruaanse stad Huacho liggen tientallen geraam ten van katten, honden en andere huisdieren bij het afval. De inwo ners van deze wijk hebben sinds kort honde- en kattevlees, en in gewanden en bloed van gevogelte op het menu staan. Het gaat hier niet om een plaatselijke delicates se, integendeel. Drastische eco nomische maatregelen die on langs door de Peruaanse regering zijn aangenomen, hebben de be woners van Ernesto Ausejo ge dwongen goedkoper voedsel te nuttigen. De prijzen van levensmiddelen zijn door de 'shock'-therapie van de Peruaanse regering tien tot dertig keer zo hoog geworden. De aanpassingsmaatregelen treffen voornamelijk de arme Peruanen. Van de 22 miljoen inwoners die het land telt, vallen 12 miljoen in die categorie. 7 miljoen Peruanen bevinden zich in een situatie van absolute armoede. Een jongen uit de wijk Ernesto Ausejo zegt na enige aarzeling dat hij een 'kattenjager' is. Enkele buurtbewoners hebben hem op dracht gegeven katten te bezor gen om hun 'sequito' te kunnen maken, een regionaal gerecht dat gewoonlijk wordt bereid met lams- of schapenvlees. De jongen verdient er een grijpstuiver mee. Adolfo Quincha Carpio, een klei ne boer in de omgeving, miste on langs twintig geiten en drie van zijn honden. Na een aantal dagen te hebben gezocht, adviseerden de buurtbewoners hem de speur tocht maar op te geven. "Jouw dieren zullen wel in een of andere gaarkeuken zijn gebruikt", zei den zij. In de arme wijken van Lima, de hoofdstad van Peru, zijn gaarkeu kens ondertussen een normaal verschijnsel. De buurtbewoners groeperen zich, houden een col lecte in de wijk, verzamelen keu kengerei en bereiden, afhankelijk van het geld dat is ingezameld, in een huis de menu's. De gaarkeu kens. maar ook de "comités voor een glas melk", worden geleid door vrouwen. Zij zeggen dat de huidige capaciteit van de keu kens onvoldoende is nieuwe groepen behoeftigen van eten te voorzien. Op dit moment zijn er alleen al in Lima 4000 gaarkeu kens en 8500 comités voor een glas melk. Ongeveer een half mil joen Peruanen maken gebruik van de diensten. Rosa Mendoza de Paucari. die aan het hoofd staat van een gaar keuken, zegt dat zij per dag tus sen de 250 en 300 porties eten ver deelt. "In de wijk gaan veel kinde ren naar school zonder ontbijt en andere families hebben mets te eten. Met onze gaarkeuken kun nen wij hen helpen, want als we dat niet doen. eten ze niet". OOST-BERLIJN (AP) - De vier- dat bij de bouw van 1973 tot 1976 honderd afgevaardigden van het enorme hoeveelheden asbest op de Oostduitse parlement zijn sinds gis- muren en pilaren zijn gespoten. Het teren op zoek naar een werkplek, materiaal, dat werd gebruikt ter Het parlementsgebouw, het zogehe- voorkoming van brand, was los ten Paleis van de Republiek, is op gaan laten, waardoor wolken as- last van de inspectie gesloten. Ge- beststof werden geproduceerd. As- constateerd is dat in de wandelgan- beststof wordt beschouwd als een gen en zalen van het gebouw ontoe laatbaar hoge concentraties asbest- stof voorkomen. Volgens regerings veroorzaker van kanker. De kosten voor renovatie worden geschat op ten minste vierhonderd woordvoerder Matthias Gehler is miljoen mark. Als Berlijn de hoofd- het nog niet duidelijk waar de afge- stad van het verenigde Duitsland vaardigden nu bijeenkomen. Bij een inspectie was gebleken wordt, zou het Paleis van de Repu bliek de zetel kunnen worden van het nieuwe Duitse parlement. heime gesprekken gevoerd. De be- gen in een hotel in Durban. beide organisaties met elkaar ge- ven gekomen. De gevechten zijn dc sproken", zo stelden het ANC en In- laatste zes weken overgeslagen naai katha in een gezamenlijke verkla- de zwarte voorsteden rond Johan ring die is opgesteld na besprekin- nesburg. Daarbij zijn naar schatting sprekingen in de Zuidafrikaanse havenstad Durban hadden tot doel een einde te maken aan het geweld Eind vorige week ontraadde de tus^en aanhangers van de rivalise- 760 mensen gedood. rende groepen in de zwarte woon oorden. Dat hebben functionaris sen van het ANC en Inkatha van daag bekendgemaakt. "Het was een historische ontmoe ting. Voor het eerst sinds 1979 heb- Russische president, Boris Jeltsin, zijn volksvertegenwoordiging het ontslag van Ryzjkov te eisen. Ryzjk ov kreeg nog een week de tijd zijn verzet tegen radicale economische hervormingen op te geven. De 60-ja- - rige premier weigert echter op te ben h°6e vertegenwoordigers stappen. Minister van defensie Dimitri Ja zov van de Sovjetunie heeft gisteren berichten in de pers dat het leger zich mogelijk voorbereidt op een staatsgreep van de hand gewezen. Jazov zei tijdens een bijeenkomst van de premier van de Russische Federatie en hoge militairen dat de jongste troepenbewegingen rond de hoofdstad niet werden gehouden met de bedoeling om de bevolking te intimideren. "Wij zijn deel van "De gesprekken werden in een vriendelijke sfeer gevoerd. Beide President De Klerk heeft gisteren partijen zagen de ernst van de situa- gezegd dat hij speciale onderzoeks- tie in en toonden zich bereid tot een commissies instelt om de waarheid oplossing van de problemen te ko- rond vier fatale incidenten boven men", zo verklaarde ANC-onder- handelaar Joel Netshitenzhe. Bij gevechten tussen aanhangers van het ANC en Inkatha in de pro vincie Natal zijn de afgelopen viei jaar zeker 4000 mensen om het le- NEW DEHLI - Tien studenten hebben zich gisteren in New Dehli in brand gestoken uit protest tegen de plannen van de Indiase regering de helft van de overheidsbanen te re serveren voor de lagere hindu-kas- ten. Tijdens het protest raakte een van de studenten zwaar gewond. De politie had moeite om aan de actie een eind te maken. India heeft acht tien miljoen ambtenaren, (foto afp> Geen amnestie Stasi-agenten BONN (DPA) - De voor 3 oktober voorgenomen amnestie voor agen ten van de Oostduitse geheime dienst Stasi, die niet schuldig zijn aan zware vergrijpen, gaat niet door. ADVERTENTIE Buitenland kort Tamil-tijgers Ongeveer veertig mannen, vrouwen en kinderen in een dorp in het noordwesten van Sri Lanka zijn gis teravond door Tamil-rebellen ver moord. Dit is gisteren uit militaire bronnen in Colombo, de hoofdstad van Sri Lanka, vernomen. Computervirus Australische deskundigen ver wachten dat zaterdag personal com puters van IBM en daaraan koppel- bare pe's met het DOS-systeem in de hele wereld 'stilvallen' als gevolg van het zogeheten 'Frodo' com putervirus dat voor het eerst in april werd ontdekt in Israël, zo menen Australische deskundigen. Ontvoering In Colombia is gisteravond op nieuw een journalist ontvoerd. Dit keer was Francisco Santos, mede werker van 's lands grootste krant El Tiempo, het slachtoffer. Hij werd meegevoerd door een groep zwaar gewapende lieden, nadat eerst zijn chauffeur door hen was doodge schoten. Tyfoon De tyfoon Flo heeft de afgelopen nacht nieuwe slachtoffers gemaakt toen zij over Tokyo en het Japanse hoofdeiland Honshu trok. Zeker 21 mensen zijn gedood, 12 mensen worden nog vermist. El Salvador Volgens een verklaring van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken is het Nationaal Be vrijdingsfront Farabundo Marti (FMLN) verantwoordelijk voor de huidige patstelling in de onderhan delingen die een eind zouden moe ten maken aan de burgeroorlog in El Salvador. In de schriftelijke ver klaring staat ook dat de guerrilla strijders intussen een nieuw offen sief voorbereiden. Eigenti|ds of klassiek. Speels of strak. ALNO zorgt voor perfektie in kwaliteit en betrouwbare service Biedt het keukenkomfort dat u past Van een klasse die u herként aan de details. Wereldklasse die u toekomt Haal gratis het dikke ALNO KeukenKijkBoek bij: Leiden: Houtwerf Keukens tel. 769345. Lisse: Mieloo Bm tel. 19119. water te krijgen, die zich hebben af gespeeld tijdens de jongste ge- weldsgolf in de zwarte woonoor den. Daarnaast heeft hij amnestie beloofd aan individuen en organisa ties die vóór 1 oktober hun illegale wapens inleveren. Zwarte leiders hadden bij de pre sident op onafhankelijke onderzoe- voii ken aangedrongen naar het gericht tober verder overleg wordt schieten door de politie en andere pieegd De Westduitse regeringscoalitie werd het er gisteren over eens dat over het betreffende westontwerp van de minister van justitie na 3 ok- incidenten, die sinds 12 augustus aan achthonderd mensen in de townships het leven hebben gekost. De specifieke gevallen die De Klerk laat onderzoeken zijn onder meer twee aanvallen op stations in Jo hannesburg en de schietpartij eer der deze maand in Sebokeng, waar de politie elf mensen zou hebben gedood. Het ANC heeft nog niet op het initiatief van De Klerk gerea geerd. Winnie Mandela, de echtgenote van ANC-leider Nelson Mandela, is gisteren door de politie korte tijd in hechtenis genomen nadat bij een controle in haar auto patroonhulzen waren gevonden, zo hebben oogge tuigen verklaard. Een woedende Winnie Mandela verklaarde dat de hulzen afkomstig waren van recente schietpartijen door de politie in het woonoord To- koza. Mandela zou de hulzen van bewoners hebben gekregen en ze bij de controle aan de politie heb ben gegeven, aldus een politie woordvoerster, die eraan toevoegde dat geen sprake was van een wets overtreding. Dit betekent dat de hoogste Duit se justitiële instantie zelf moet be slissen over de arrestatie van DDR- agenten in het huidige DDR-ge- bied. Daarbij zou het in totaal gaan om 8000 personen, voor wie deels al arrestatiebevelen klaarliggen. GOLFCRISIS GOLFCRISIS GOLFCRISIS GOLFCRISIS GO NICOSIA (AP) - Irak heeft be slag gelegd op alle tegoeden en bezittingen van bedrijven en ban ken van landen die deelnemen aan het economische embargo te gen Irak. De maatregel geldt zo wel staatsbedrijven als particulie re bedrijven. Dat heeft het Iraak- se persbureau INA gisteren be- Gratis olie van Irak voor Turkije ANKARA (AP) - Irak heeft Tur kije aangeboden gratis olie te pompen in de oliepijpleidingen die over Turks grondgebied lo pen en die vorige maand in ver band met de handelsboycot van de Verenigde Naties op last van de Turkse regering zijn dichtge draaid. Woordvoerder Murat Sungar van het Turkse ministe rie van buitenlandse zaken heeft dit gisteren meegedeeld. Sungar zei dat het aanbod dinsdag was gedaan tijdens een onderhoud op het ministerie van buitenlandse zaken met de Iraakse ambassadeur in Turkije, Tariq Abdulcabbar Cevat. Een hoge regeringsfunctionaris die om anonimiteit verzocht, zei dat de regering het aanbod niet on middellijk had afgewezen, om dat de olie gratis zou zijn en aan vaarding van het aanbod ogen schijnlijk niet in strijd is met de handelsboycot van de Verenig de Naties. De bron voegde hier aan toe dat Turkije het aanbod waarschijnlijk toch niet accep teert. kendgemaakt. Op grond van een nieuwe wet zal Baghdad ook alle rente innen op buitenlands geld dat in Irak is geïnvesteerd. Hoe groot de om vang van de buitenlandse tegoe den en bezittingen in Irak is, werd niet meegedeeld. De maatregel is waarschijnlijk een reactie op het besluit van de VS, Groot-Brittannië en in hun kielzog de EG-landen, om na de Iraakse inval in Kuwayt alle te goeden van de twee landen te be vriezen. INA meldde dat de regerende Revolutionaire Commando-Raad de inbeslagname had gelast op basis van een wet betreffende "de bescherming van Iraakse belan gen, tegoeden en rechten in Irak en in het buitenland". De Commando-Raad staat on der leiding van de Iraakse presi dent Saddam Hussein. De raad is het hoogste bestuursorgaan en het enige dat besluiten van het parlement, de Nationale Raad. ongedaan kan maken. Fransen opgepakt PARIJS (AFP/Rtr) - De Iraakse troepen in Kuwayt hebben op nieuw twee Fransen opgepakt en overgebracht naar onbeken de bestemming. Vorige week werden drie Fransen door Iraak se troepen opgepakt in de resi dentie van de Franse ambassa deur in Kuwayt. Parijs reageer de met het sturen van 4200 man troepen en tanks en gevechts vliegtuigen naar Saudi-Arabie. ADVERTENTIE Zonwering, rolluiken, aluminium ramen en deuren, balie- afsluitingen, dubbele beglazing, isolatie. Showroom: De Hondert Margen 24, De Lier, Tel: 01745-14145' (Zaterdags van 10 tot 2 uur geopend) Van Dool rolluiken... Vakwerk Nu kunt u uw kostbaarheden beter beschermen dan ooit. Met de professionele Van Dool rolluiken voor uw ramen en deuren. En met beveiligen houdt het niet op... I Want door die dikke Van Dool rolluiken isoleert u gelijk uw ramen en deuren tegen kou (of warmte natuurlijk). Nodig Van Dool eens uit., voor 'n deskundig advies en 'n vrijblijvende offerte. Bezoek ook eens onze stand op de permanente bouwbeurs in Waddinxveen. Sparinglaan 6. BRUSSEL - De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken James Baker zei vorige week voor de Senaat niet te geloven dat het VN-handelsambargo tegen Irak "op enige schaal van betekenis" wordt ontdoken via de lucht. Toch gingen de vijf permanente leden van de Veiligheidsraad gisteren akkoord met een luchtembargo als nieuw wapen in de strijd tegen de Iraakse president Saddam Hussein. Tot nog toe is sprake van gemid deld een a' twee vrachtvliegtuigen per dag die naar Baghdad vliegen. Wat die kunnen aanvoeren, is na tuurlij): maar een druppel op een gloeiende plaat. Het is dan ook de vraag of een blokkade van het vlieg verkeer naar Irak wel een zinvol drukmiddel op Hussein is. Waar schijnlijk merkt hij het nauwelijks. Bovendien is een luchtblokkade lang niet zo gemakkelijk als het te genhouden van goederen voor Irak die over zee worden aangevoerd. Een schip is eenvoudiger tot stop pen te dwingen dan een vliegtuig. Dat maakt de taak voor de Neder landse F-16-piloten, die straks naar Turkije vertrekken, er niet gemak kelijker op. Minister van defensie Ter Beek gaf dinsdag al aan voor welke pro blemen die piloten komen te staan. Op de vraag wat moet gebeuren wanneer een vliegtuig op weg naar Irak weigert om te keren, antwoord de Ter Beek laconiek: "Dan vliegt het natuurlijk gewoon door". Van het neerschieten van burger vliegtuigen, want daar gaat het om, kan natuurlijk geen sprake zijn. Het Westen kan zich geen situatie ver oorloven als in 1984, toen de Sovjet luchtmacht een Koreaans passa giersvliegtuig dat boven Sovjet luchtruim was gekomen, neer schoot waarbij meer dan 250 men sen omkwamen. Regels Voor het onderscheppen van vlieg tuigen bestaat in de internationale luchtvaart een aantal grondregels. Voor de Nederlandse piloten zijn dat geen vreemde situaties. Het is herhaaldelijk voorgekomen dat Sovjet-verkenningsvliegtuigen bo ven de Noordzee werden onder schept door NAVO-jagers. Zij werden keurig begeleid, er werd een tijdje met hen meegevlo- gen, maar er was natuurlijk nooit sprake van het dwingen terug te ke ren, laat staan van het gebruik van geweld. In de situatie rond Irak is dat echter niet uitgesloten. Maar het is onwaarschijnlijk dat de Neder landse vliegers zover zullen gaan. De onderschepping begint al op het moment dat vliegtuigen op de radarschermen worden gesigna leerd. Dat kan gebeuren vanaf de grond, maar ook door de Ameri kaanse en Saudische Awacs-vlieg- tuigen die met hun typische radar schotels op de rug, honderden kilo meters ver kunnen 'kijken'. Zodra een vliegtuig is gesigna leerd dat naar Irak koerst, stijgen onmiddellijk enkele F16-straalja- gers - bewapend met Sidewinder raketten - op. Als het vliegtuig is in gehaald, gaat een van de jagers vlak voor het toestel vliegen en 'wiebelt' met de vleugels. Dat is een internationaal bekend sein dat het vliegtuig de jager moet volgen naar een nabijgelegen vlieg veld. Als de piloot weigert, kunnen de jagers hem het rechtdoor vliegen moeilijk maken door zeer dicht rond hem te gaan vliegen en hem zo te dwingen een andere koers in te slaan. Maar dat is een gevaarlijke manoeuvre. Waarschuwingsschot In het uiterste geval kunnen de ge vechtsvliegers eerst een waarschu wingsschot voor de neus van het toestel afvuren met hun 20-mm ka nonnen. Als ook dat geen effect heeft, kan een Sidewinder worden afgevuurd om het vliegtuig neer te halen. Maar zo'n besluit zal de piloot nooit op eigen houtje mogen ne- Via zijn boordradio staat hij in verbinding met de grond. Daar heeft men weer contact met de ver antwoordelijke militaire en politie ke autoriteiten. Want een beslissing om een burgervliegtuig, met met- militaire vliegers en wellicht bur gerpassagiers aan boord, neer te schieten, is in de eerste plaats een politieke beslissing. Meer dan het stoppen van een Iraakse tanker in de Perzische Golf betekent zo'n actie immers een es calatie van het conflict, met alle ge volgen van dien. Men zal er daarbij ook rekening mee moeten houden dat het vliegtuig wellicht op be woond gebied neerstort en daar nog meer - onschuldige - slachtoffers kan maken. Het ligt dan ook voor de hand dat men een vliegtuig dat de blokkade doorbreekt, gewoon zijn gang laat gaan. De gevechtspiloten i even de registratienummers van het toestel door. zodat maatregelen kunnen worden genomen tegen het land waar het thuishoort of waar het toe stel is vertrokken, Preventief In een luchtblokkade zit namelijk ook een preventief element. Lan den die het VN-embargo steunen, hebben immers de plicht het ver trek van vliegtuigen naar Irak te voorkomen en de lading ervan des noods in beslag te nemen, Landen die dat nalaten, maken zich mede schuldig aan ontduiking van het embargo. Op Schiphol worden la dingen met bestemming Midden- Oosten grondig gecontroleerd. Een probleem is natuurlijk dat een piloot voor zijn vertrek een heel andere bestemming kan opgeven. Een toestel dat uit Libië vertrekt, kan gemakkelijk doen alsof het naar Teheran vliegt, onderweg van koers veranderen en naar het nabij gelegen Irak vliegen. Daar valt wei nig tegen te doen. Iran is namelijk de zwakke scha kel in het embargo. Amerikaanse Awacs-vliegtuigen mogen niet bo ven Iran komen. Het is zeker niet denkbeeldig dat de Iraanse lucht macht een oogje toeknijpt wanneer een vliegtuig aanstalten maakt om over Iraans grondgebied naar Irak te vliegen. In de Amerikaanse Senaat werd vorige week ook melding gemaakt van vluchten vanuit LibU OVV Sudan, de Rode Zee en Jordanië naar Irak. Zo'n vlucht gaat groten deels over gebieden waar de Ameri kanen en hun bondgenoten niet kunnen opereren. Ook d.u I hoe moeilijk een luchtembargo ef fectief te maken is.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7