ïEG over landbouwsubsidies Vliegmaatschappijen VS wanhopige Sinterklazen Slaap zacht! Philips ontslaat per 1 april Commissaris trekt voorstel tot afbouw in Vakbond Indonesië lam door 'harmonie' en leger olie met ernstig doende van de hand. United Bus wil wil naar beurs Vette jaren breken aan voor offshore Noordzee 'Koehandel in Noordzee' fflC C aland vergroot winst DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1990 ECONOMIE PAGINA 5 AMSTERDAM (IPS) Ruim een half jaar geleden vond op Midden- Java een campagne plaats om werk- nemers te wijzen op hun recht op tl "II S3 minimumloon. De wilde staking H m 1 M werd afgewezen door de gouver- Iüi O 7~ neur van Midden-Java. de hoogste i I I I Ej M I B I ia I "W" f| y |g 9 regeringsfunctionaris in de regio, K-/ SL/-SL M M H Jk. BI J» Jr y omdat de campagne het imago van q W zijn gebied zou aantasten. Op Mid- den-Java probeert de overheid bui tenlandse investeerders aan te trek ken waarbij de lage lonen en het ontbreken van arbeidsconflicten als kwaliteiten naar voren worden ge schoven. De enige toegelaten Indonesische vakbond Serikat Pekerja Seluruh Indonesia (SPSI) hield zich er bui- BRUSSEL (GPD/ANP) De EG staat voor een felle discussie over de hoogte van de land- sie een groot aantal kleine wildesta- bouwsubsidies. De Europese Commissie het dagelijks bestuur is scherp verdeeld k|ngen plaats, die met door de SPSI trale, werkgevers en de overheid king van ongeveer 70 miljoen werk- gaan uit van het principe van de 'be- nemers, geen onafhankelijke en kri- langenharmonie', die er in de prak- tische houding aan te nemen ten tijk op neerkomt dat na lang onder handelen de werkgever zijn bod op legt. aanzien van de opgelegde beperkin gen. Terwijl de ambtenaren en werk nemers in de omvangrijke publieke "Het idee is dat werknemers te- sector geen recht hebben zich in vreden moeten zijn met wat ze krij- vakbonden te organiseren, kunnen gen," aldus FNV-bestuurder Etty. werknemers in de particuliere be- Tom Etty, medewerker van de drijfsleven zich weliswaar aanslui- FNV-beleidsgroep Internationale ten bij de vakcentrale SPRI. maar over de mate waarin die subsidies moeten worden verlaagd. De Commissie is het ook lang worten georganiseerd. Een felle Zaken, keerde gisteren terug uit van een onafhankelijke vakbondlis niet eens over een voorstel aan de EG-landbouwministers. vakbondsstnjd om de positie van Indones,e. De FNV verwijt de vak- geen sprake. Werknemers in het werknemers te verbeteren is on- centrale SPSI, die ongeveer 1 mil- particuliere bedrijfsleven worden De Europese Commissie sprak gis teren over een voorstel van de Ierse EG-landbouwcommissaris Ray MacSharry om de landbouwsubsi dies, en dan vooral de exportsteun, voor het eind van de eeuw met 30 procent te verminderen. Maar een meerderheid van de Commissie vond dat niet ver genoeg gaan. MacSharry trok daarop zijn voor stel terug. Daardoor ligt er nu geen voorstel op tafel, en dat is nodig wil de EG zinvol kunnen meedoen aan het handelsoverleg in de GATT, de wereldorganisatie voor handel en deze situatie moeten buigen. De (Algemene Overeenkomst inzake meeste Eurocommissarissen, waar- Tarieven en Handel). Als Tunesië, onder de Nederlandse commissaris Venezuela, Bolivia en Costa Rica Andriessen voor buitenlandse han- binnenkort zijn toegetreden, heeft del, vinden dat de subsidies verder de GATT honderd leden. Acht lan- omlaag moeten. De EG geeft jaar- den onderhandelen nog over het lijks 21 miljard aan exportsubsidies lidmaatschap: Algerije, Bulgarije, denkbaar in Indonesië. De vakcen- joen leden telt op een beroepsbevol- geconfronteerd met beperkingen is. bij het organiseren van stakingen en het onderhandelen over cao's. Vooral de aanwezigheid van mili tairen in de vakbond is de FNV een doorn in het oog. Anderhalfjaar ge leden diende de SPSI een aanvraag in voor het lidmaatschap van het IVW. Volgens Etty moeten om te «beginnen de militairen eerst uit de vakcentrale verdwijnen: de zittende militairen mogen hun tijd nog vol maken, maar er mogen geen nieuwe militairen in functies benoemd wor den. Etty omschreef de situatie van de top van de vakcentrale als "burge meesters in oorlogstijd" onder wie zich zowel van de goede als slechte soort bevonden. Volgens Etty zijn de „goede" gevoelig voor de inter nationale kritiek. Zij wijzen er ech ter op dat een volstrekt onafhanke lijke vakbond voorlopig onwaar schijnlijk zal zijn en dat inmenging van leger en overheid een realiteit uit. Wereldhandel Met name Andriessen, zelf ex-land- bouwcommissaris, wil de onder handelingen (in de zogenaamde Uruguay-ronde) een betere kans ge ven. De EG staat daarin tot nog toe tarieven, dat eind dit jaar in Brussel lijnrecht tegenover de Verenigde moet worden afgerond. Volgens Commissie-kringen was MacSharry niet op andere gedach ten te brengen. Hij wil niet bij zijn Staten, die al jaren op afschaffing van de subsidies in de landbouw aandringen. Als de EG en de VS het niet eens achterban, de 12 miljoen Europese worden over de landbouwsubsi- boeren en hun families, aankomen dies, dan dreigt de hele GATT-ron- derdduizenden boeren zouden er vrijmaking van de wereldhandel hun werk door kunnen verliezen. zullen blijven liggen. Daarvan zul len vooral de ontwikkelingslanden de dupe worden. De meningsverschillen in de Eu- ropese Commissie zijn koren op de molen van de Amerikanen. De spe- -H-m a I j i ciale handelsafgezant van president I 1VI P nO£0 Dril S Bush, Carla Hills, wees de voorstel- O 1T^ J len van MacSharry gisteren tijdens 1 een bezoek aan Brussel al als onvol- VOOF PPOTIOTTIIP Honderd leden V CCU11U1IUC De Uruguay_ronde wordt in decem- .TTTM^rrAM,Avnt t-, i. i ber in Brussel afgesloten. De afgelo- WASHINGTON (ANP) De sterke vier jaar is overieg gevoerd in stijging van de olieprijzen door de vijftien gr waarvan diensten Golf-crisis zal veel minder ernstige en iandbouw nieuw waren op de gevolgen voor de wereldeconomie agenda^ De beSprekingen vinden hebben dan de olieschokken in de jaren zeventig. Voorwaarde is wel dat in het economische beleid, voor al op monetair terrein, lering wordt getrokken uit fouten in het verle den. Dit zegt het Internationale Mo netaire Fonds (IMF) in de gisteren gepubliceerde World Economie Outlook', een halfjaarlijks rapport over de vooruitzichten voor de we reldeconomie. Voor de rest van dit jaar wordt nu uitgegaan van een gemiddelde olie plaats in het kader van de GATT AMSTERDAM (ANP) - United Bus (UB) wil binnen twee jaar naar prijs van 26 dollar per vat, duidelijk de beurs. Volgens United Bus-di- lager dan de huidige prijs van r recteur W. Lijmer is een dergelijke 33 dollar. Het fonds verwacht dat de stap nodig om de onafhankelijk- prijs eind 1991 weer zal zijn gedaald heid van het busbedrijf in de toe tot 21 dollar. komst te garanderen. Dat heeft de De groei van de wereldeconomie onderneming gisteren in de RAI be- zal door de stijging van de olieprij- kendgemaakt, waar vandaag de zen dit jaar 0,3 procent lager uitval; Autobus RAI 90 begint, len dan eerder was geraamd en vol- Vrachtwagenfabriek DAF, die 56 gend jaar 0,7 procent lager. Het IMF procent van de aandelen heeft, liet voorziet nu een vermindering van weten nog vóór het einde van 1990 de groei van 3,0 procent in 1989 tot een minderheidsdeelneming 2,0 procent dit jaar en weer een toe- ongeveer 30 procent te willen. Dat neming tot 2,4 procent in J.991. In de betekent dat de rest van de aande- industrielanden daalt de groei van len in principe vrij kan worden ver- 3,4 procent in 1989 tot 2,6 procent handeld op de beurs. United Bus dit jaar en 2,4 procent in 1991. Dat voert inmiddels gesprekken met laatste cijfer is 0,5 procentpunt la- niet nader genoemde institutionele China, El Salvador, Guatemala, Honduras, Nepal en Paraguay. Rutten: bijdrage in kosten van kinderopvang AMSTERDAM (GPD) - Het kabinet zou werkende moeders in de toe komst een tegemoetkoming kun nen geven in de kosten van kinder opvang. Daarmee worden ze gesti muleerd deel te nemen een baan te zoeken. Dit betoogde prof. dr. F. W. Rutten, voorzitter van de Weten schappelijke Raad voor het Rege ringsbeleid, vanochtend op de jubi leumbijeenkomst van het Vrou wennetwerk. Volgens Rutten, tot voor kort topambtenaar op het mi nisterie van economische zaken, moeten zich jaarlijks 50.000 vrou wen als werkzoekende melden, wil het kabinet er in slagen de werkge legenheid jaarlijks met 100.000 te la ten stijgen. "Uit onderzoek blijkt dat vrou wen zich bij hun beslissing om te gaan werken nauwelijks laten beïn vloeden door het belastingen en premies. Afschaffing van kostwin nerstoeslagen, vaak bepleit in femi nistische kring, heeft veel minder effect dan verbetering en uitbrei ding van de kinderopvang", aldus Rutten. Rutten heeft zich in een artikel in de Staatscourant zeer pessimistisch uitgelaten over de Miljoenennota. Volgens hem voert ten onrechte de Golfcrisis aan als excuus voor het feit dat voor de jaren 1992 tot en met 1994 onvoldoende maatregelen zijn getroffen om het financieringste kort terug te dringen. Bij de tussen balans, die het kabinet volgend vooijaar opmaakt, zal zelfs als de af spraak over het stabiliseren van de lastendruk strikt wordt nageleefd, een 'uitgavenprobleem' opdoemen van minstens 5 miljard gulden, zo voorspelt hij. AMSTERDAM (GPD) - Off shore-bedrijven die de achterlig gende zware jaren hebben over leefd, zoals het Leidse concern Hee- rema, kunnen mooie tijden tegmoet zien. Alleen al in het Nederlandse deel van de Noordzee is dit jaar voor ruim twee miljard gulden geïnves teerd. De constante hoge olieprijs maakt het rendabel ook de kleinere velden te exploiteren en op zoek te gaan naar nieuwe olievelden. In heel de Noordzee, de investe ringen in het Britse en Noorse deel meegerekend, wordt ruim 9,5 mil jard dollar in boorinstallaties en lei dingen gestoken. In 1992 kan dat bedrag zijn opgelopen tot dertien miljard dollar. den boven de vijftien dollar per vat, zijn oude plannen uit de ijskast ge haald en in sneltempo verwezen lijkt. Bitter: 'Het schijnt zelfs zo te zijn dat Britse platformbouwers het werk niet meer aankunnen". Ook de Nederlandse bouwers hebben van de opleving meegepro fiteerd en hebben flink de wind in de zeilen. Mercon Steel Structures uit Gorinchem heeft bij voorbeeld een grote Engelse order in de wacht gesleept, terwijl Grootint uit Zwijndrecht, onlangs overgenomen door Heerema succesvol is op de Noorse markt. Tijdens de afgelopen zomermaan den was negentig procent van de booreilanden bezet, een hoog per centage. Op het Nederlandse conti nentale plat pompen veertig plat forms en vijftien booreilanden olie Dat heeft weinig te maken met de en ëas naar boven. De komende ja- huidige Golfcrisis, beweert A.H.J Bitter, projectmanager ren heeft men verder de handen vol met de aanleg van de grote pijplei- beurs Holland Offshore 90. die op dingen Zeepipe en NOGAT. Projec- 13,14 en 15 november in de Amster damse RAI wordt gehouden. "Vooralsnog zien we deze ontwik keling, hoe bedreigend ook, nog steeds als een incident van voorbij gaande aard", aldus Bitter. De olieprijs was voor het uitbre ken van de crisis in het Midden- Oosten op een zodanig niveau geko men, dat ook de winning van moei lijk bereikbare voorraden interes sant is geworden. Nadat de prijzen zich twee jaar geleden stabiliseer- ten die een investering vergen van maar liefst drie miljard gulden. Vorig jaar werd omgerekend ruim driehonderd miljoen ton olie en gas uit de Noordzee gehaald, dat is ongeveer zeven procent van de wereldproduktie. "Geen indruk wekkend getal, zult u zeggen", zegt ir. J.P.H. van Rijn, directeur van de IRO, een overkoepelend orgaan van enkele honderden offshore-bedrij ven. "Deze hoeveelheid dekt wel veertig procent van de energiebe hoefte in West-Europa". triebond FNV, M. Neesen, beticht de woordvoerder op de vlakte, "om- - ROSEVILLE Jim Carlberg uit Roseville (Illinois) laat zien wat de w uuultuaimtli e reld wat hem betreft met Saddam Hoessein kan doen. Hij zegt dat de rollen Noordz^e.^Het'bednjT uTrVooHDurg mens °Unócaï zegt "m. Steenkamp. nog goed verkopen ook. - - -i_. de oliemaatschappij Unocal van koehandel en verhoging van de risi co's op de booreilanden op de nog in gesprek zijn Unocal over het nieuwe contract". JOC geeft geen enkel commentaar. Na- (foto AP) zet haar contractant Onstream In- lid van het managementteam, dat ternational van Schiphol-Oost per 1 mensen (gedoeld wordt op die van oktober aan de kant voor diens con- Onstream), die in het verleden goed ger dan eerder geraamd. beleggers over plaatsing van een De inflatie in de industrielanden deel van de aandelen. zal dit jaar en in 1991 0,6 procent ho ger uitvallen. Het IMF voorspelt United Bus onstond in 1989 door een bundeling van de busactivitei- prijsexplosies in de jaren zeventig. voor de economische groei en de in- de Britse busbouwer Optare bijge- flatie betrekkelijk gering zijn komt komen. Per 1 oktober zal ook de Ne- volgens het IMF vooral doordat de derlandse fabrikant Den Oudsten olieprijs deze keer procentueel veel zich bij UB voegen. Bijna 70 pro- minder is gestegen dan bij de twee cent van de Nederlandse openbaar- «tronfia vervoerbussen rijdt met een carros serie van Den Oudsten. In juni van dit jaar nam United Bus een belang van 40 procent in het Deense busbedrijf DAB Silke- borg. Dit bedrijf heeft 60 procent van de Deense openbaar-vervoer markt in handen. Lijmer liet door schemeren dat op dit moment t EINDHOVEN (ANP) - Philips wil de werknemers van de proeffabriek voor superchips in Eindhoven voor wie geen ander werk is gevonden, op 1 april volgend jaar ontslaan: Philips heeft dit gisteren aan de vakorganisaties meegedeeld. De bonden hebben woedend gerea geerd en het voorstel van Philips unaniem van de hand gewezen. Volgens de zegsman van Philips is 1 april 'een hele nette datum'. Hij SCHIEDAM (ANP) - IHC Caland current JOC uit Rotterdam. Tegelij kertijd vraagt Unocal de 24 werkne mers van Onstream tegen een lager loon te gaan werken voor JOC. "JOC is goedkoper. Als deze wis sel lukt, blijven dezelfde, ervaren en door Onstream opgeleide mensen verk hebben verricht, mogen blij- wijst erop dat de proeffabriek, waar verteerbaar dat Philips het alterna- ruim 500 mensen werken, in het ka- tieve plan niet eens wil overwegen, der van de reorganisatie van de Di- De Federatie van Hoger Philips achter op de Unocal-eilanden Helm, visie Componenten uiterlijk eind Personeel FHPP is in tegenstelling Helder en Hoorn. Unocal zit zo voor december dicht gaat. "Dat betekent tot de Industriebond FNV van me- een dubbeltje op de eerste rang", al- dat we drie volle maanden de tijd ning dat de proeffabriek het best zo dus Neesen. Mislukt de overstap nemen om voor de betrokkenen an- snel mogelijk kan worden gesloten, van de Onstream-krachten naar der werk te vinden. Wij vinden dat Alleen op die manier kan worden JOC dat zelf maar vier man in acceptabel", aldus Philips. bereikt dat alle nu beschikbare ken- vaste dienst heeft, volgens Neesen Gisteren werd ook duidelijk dat nis van Eindhoven wordt overge- dan zal volgens de FNV'er de Philips een'alternatief plan van de^ dragen aan Nijmegen, aldus be- Industriebond FNV niet in overwe- stuurder W. ter Welle. "Maar dat-be ging wil nemen. In dat plan, dat tekent niet dat Philips ineens geen wordt gesteund door de-kaderleden sociale verantwoordelijkheid meer van de FNV, pleit de Industriebond zou hebben" Dieselprijs hoger DEN HAAG Shell en de zelfstan dige oliehandelaren, verenigd in de NOVOK, hebben gisteren aange kondigd de prijs voor een liter die sel, huisbrandolie en petroleum met ingang van vandaag met drie cent te verhogen. Op de International Petroleum Exchange (IPE) in Londen ging de 'Dat kan gevaarlijk zijn op de prijs voor Brent-olie gisteren om- olieproduktieplatforms". Reden hoog met 0,35 dollar tot 33 dollar FNV voor het langer openhouden van de fabriek. "Dat is niet verstandig omdat daardoor de kennisoverdracht van Eindhoven naar Nijmegen waar de produktie van chips wordt voortge zet gevaar loopt. Hoe langer een der gelijke operatie duurt hoe groter het waarom Neesen de mijninspectie voor een vat. Griekenland sprekken gaande zijn met andere dit jaar een nettowinst geboekt van heeft in de eerste zes maanden van' risico dat kennis verdwijnt", aldus buitenlandse en Nederlandse bus- Een staking van 48 uur, die gericht bouwers over een eventuele deelne- is tegen de bezuinigingsmaatrege- niing_in UB. len van de conservatieve regering, heeft het openbare leven in Grieke- 12,7 miljoen gulden tegen 10 mil joen in dezelfde periode van 1989. Over heel 1989 was er bij het con cern, dat onder meer eigenaar is van De Machinefabriek Noordwijker- United Bus behaalt met 1200 me- cni;Blc»Cv5u...uucnv- dewerkers een omzet van 578 mil- 1 and11 gisterenna ge no eggeheef tot Joen gulden per jaar en een West- hout (DMN), een winst vóór buiten stilstand eebracht Meer dan twee europees marktaandeel van 6,5 pro- gewone baten van 17 miljoen, stustana geDracnt.^mee^aan^wee Hiermee staat de onderne_ T«r^ - - ming op de zesde plaats op de West miljoen doktoren, hebben deelgenomen aan de eerste 48-uurs staking in 40 jaar die door het grootste vakverbond, de Confederatie van Vakbonden, was georganiseerd. Benelux Nederland, België en Luxemburg, verenigd in de Benelux, denken aan een lidmaatschap van de groep van zeven grootste industriële landen (G-7). Dit heeft de Belgische minis ter van buitenlandse zaken, Mark Eyskens, gisteren bekendgemaakt. Delegaties onder leiding van de Ne derlandse premier Lubbers en de Belgische minister-president Wilfried Martens komen in Brussel bijeen om over de toekomst van de Benelux te discussiëren en te pra ten "over de coöperatie van de Be nelux in de omlijsting van de G-7", aldus een woordvoerder van het Belgische ministerie van buiten landse zaken. Ambtenarencao Minister Dales komt voor half okto ber met een notitie over een "decen traal en marktconform" overlegstel- sel voor het overheidspersoneel. Dinsdag was de AbvaKabo, de machtige FNV-ambtenarenbond in de centrale ACOP, Dales te snel af met een uitgewerkt plan. De bond stelt voor om in acht grote over heidssectoren over cao's te gaan on derhandelen, zoals dat bedrijfstaks- gewijs in de marktsector gebeurt. europese busmarkt. Het busbedrijf ning dit jaar hoger zal zijn dan eer- produceert jaarlijks ongeveer 1850 der is voorspeld. Het zal normaal ge- de zegsman van Philips. Bovendien levert het langer openhouden van de fabriek volgens hem geen enkele bijdrage aan de oplossing van het sociale probleem. De Industriebond FNV gaat mor gen de leden raadplegen. Volgens woordvoerder C. Pingen moet de datum van 1 april absoluut van ta fel. "Als Philips daaraan vast houdt is het nog maar de vraag of wij het zinvol vinden om verder te praten", aldus Pingen. Hij noemt het ook on- Van t nze correspondent Henk Dam WASHINGTON - Het gaat slecht met de Amerikaanse vlieg maatschappijen, dus het gaat ADVERTENTIE Superllcht donzen dekbed. Gevuld met 90%ganzendons. Tijk van 100% fijngeweven katoen. In wit. 1-persoons, 140x200cm. Van27%"- voor 1-persoons extra lang, 140x220 cm. Van 199^ voor 229,- 2-persoons, 200 x 200 cm. Van-3997- voor Lits-jumeaux, 240x200 cm. Van AVK- voor Halfdons hoofdkussen. 60x70 cm. Van Wr voor 279,- 349,- 59,- Aanbiedingen geldig t/m zaterdag 29 september of zolang de voorraad strekt. -'tWordtsteeds leuker bijV&D.- Ie brandstofconsumptie van de best, Pan Am en TWA zitten nu Amerikaanse maatschappijen, goed in de problemen en zullen vrij komt tot de conclusie dat hun kos- wel zeker moeten afslanken, ten over een jaar gerekend gauw Maar ook Northwesti waarin de M-J'otaal v,er m'»)ard dollar zul" Nederlandse vliegmaatschapp.j met de Amerikaanse kranten. De len sllJgen. KLM een belang heeft, en USAir New York Times had alleen al giste- Daar komt dan nog bij dat de ho- hebben het niet makkelijk. North- ren drie pagina's met advertenties ge olieprijzen de toch al niet soepel west worstelt met een schuldenlast waarmee vliegmaatschappijen pas- draaiende Amerikaanse economie van twee miljard dollar, en USAir sagiers proberen te lokken. gemakkelijk in een recessie kunnen zag zich onlangs genoodzaakt zeven De verleidingen komen in vele doen belanden. Dat gaat nog meer procent van z'n werknemers op de soorten. Pan Am, om er eens een te passagiers kosten, want volgens fi- keien te zetten. De dynamiek van de noemen, biedt lage tarieven naar nanciele analysten betekent elk bedrijfstak waarin deze maatschap- Europa aan. Wie niet van de laagste procent daling van het Bruto Natio- pijen zitten, is verder zodanig dat de tarieven gebruik wil maken, krijgt naai Produkt een daling met 3,5 pro- toch al zwakke broeders er alleen toch 20 procent korting, een gratis cent van het aantal tickets dat wordt maar zwakker op kunnen worden ticket voor een reisgenoot en desge- verkocht. Want de sterkere maatschappij- wenst drie dagen gratis een huurau- Het ging toch al niet erg goed met en. met name United Airlines, Ame- to alsmede, onder bepaalde voor- de Amerikaanse vliegmaatschap- rican Airlines en Delta Airlines, waarden, gratis nachten in hotels, pijen. Over de eerste helft van dit hebben zich kunnen veroorloven de Continental geeft waardebonnen jaar maakten ze een zeer magere ge- afgelopen jaren ruim in nieuwe, in weg. Wie een ticket ter waarde van zamenlijke winst van 42 miljoen brandstofgebruik zuiniger vliegtui- 280 dollar of meer koopt, krijgt een dollar bij een omzet van 31,6 miljard gen te investeren. Dat is uiteraard bon waarmee je voor 25 dollar aan dollar. Dat was een aanzienlijk een groot voordeel, dat allengs gro spullen bij het sjieke kledingmaga- slechter resultaat dan over de ter wordt, omdat maatschappijen zijn Lord and Taylor of het niet min- laatste zes maanden van vorig jaar als Pan Am en TWA nu helemaal der sjieke warenhuis Macy's kunt werd geboekt, toen 29.2 miljard dol- niet in weer zuiniger toestellen kun- kopen. lar aan gezamenlijke omzet goed nen investeren. De vliegmaatschappijen spelen was voor een totale winst van 1,2 Daar komt dan nog bij dat Pan dus gewoon voor Sinterklaas, maar miljard. Am en TWA, die traditioneel veel dat komt niet voort uit menslie- De redenen voor de verslechte- meer naar buitenlandse bestem- vendheid. Ze moeten wel, want het ring: een stijging van de totale kos- mingen vlogen dan United, Ameri- gaat beroerd met ze, en het enige ten (waaronder brandstof, salaris- can en Delta, nu ook op die markt wat nog helpt is: meer passagiers, sen en onderhoud) met 12,7 pro- van hun sterke broers aan het ver veel meer passagiers. cent, en een te optimistische in- liezen zijn. Want de 'Grote Drie' rji:0 schatting (en dus te veel lege stoe- hebben ontdekt dat die markt het len) van het aantal mensen dat met snelst aan het groeien is en zyn dus De problemen die in hoog tempo op hen zou vliegen. daar aan het uitbreiden. American de maatschappijen zijn afgevlogen, Crvplrlrnnpr bijvoorbeeld wil de komende jaren komen voor een belangrijk deel opeis.A.upei n miljard dollar uitgeven aan de voort uit de gestegen olieprijzen. De Alles bij elkaar is wat er nu gebeurt, ontwikkeling van buitenlandse rou- prijs voor ruwe olie is van juli tot r gestegen van 18 tot 33 dollar per vat. Brandstof is goed voor 20 procent van de kosten van de vliegmaat schappijen. Wie uitgaat van de tota- vooral slecht nieuws voor de maat- tes. En omdat United, Delta en schappijen die toch al het minst American zeer uitgebreide binnen- draaiden. Met name het door stakin- landse netwerken hebben, en Pan gen geteisterde Eastern, dat meer Am en TWA niet, zijn de eerste drie dan een miljoen dollar per dag ver- spekkoper.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5