HP DE TIJD Vissers en boeren betreuren aftreden Kabinet verliest zwaargewicht Eis van 3 jaar voor kunstroof HE DE TIJD Dubbel zo interessant "Beleid Braks functioneerde behoorlijk" Justitie wil in krant voor verdachte waarschuwen Slachtoffers Zetten woedend op bestuur heldringstichting Zuiverheid DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1990 BINNENLAND PAGINA 3 Commentaar DEN HAAG (GPD/ANP) - Een speciale commissie gaat staatsse cretaris Simons (volksgezondheid) adviseren hoe het werk van de ver pleegkundige aantrekkeiijker kan worden gemaakt. Het Leam, be staande uit deskundigen uit de praktijk, zal onderzoeken hoe de ar beidsomstandigheden kunnen wor den verbeterd. Daarbij moet wor den gedacht aan het werkdruk-pro- Positie van verpleging onder de loep De instellingen krijgen overigens geen "blanco cheque" voor het ex tra geld (de komende jaren is ruim 800 miljoen beschikbaar voor ver lichting van werkdruk en betere ar- beidsvoorwaraden), zoals D66 vreesde. Ze moeten het wel degelijk gebruiken voor '.'meer handen aan het bed". Machtsmiddelen om dat af te dwingen ontbreken, maar. zei Simons, de besteding zal "uiterst bleem, de kwaliteit van het werk en over de arbeidsproblemen in <je ge_ zjchtbaar" mQeten z,jn Het is de be de relatief grote uitstroom. Veel mensen houden het na enkele jaren voor gezien en verlaten de gezond heidssector. zondheidszorg. Er is wel extra geld uitgetrokken om meer (leerling-)verplegenden en verzorgenden aan te trekken, maar het aanbod dreigt achter te blijven bij de vraag. Ook binnen de instel lingen moet volgens Simons de po- doeling dat bonden en werkgevers gegevens leveren voor een voort gangsrapportage Begin volgende week zal Simons ullgcu lllucl. vwl~clia uu- de commissie officieel presenteren, sitie van verpleegkundigen en ver- voorrang gekregen. Binnenkort is Namen zijn nog niet vrijgegeven. - ernvprWmrpr Hp vprHplimx v*n hpt LEEUWARDEN/KATWIJK (GPD) Het aftreden van minister Braks wordt door boeren friaar het gaat om mensen die 'her en vissers betreurd. "Ik ben de eerste om toe te geven dat het jarenlang een puinhoop is kenbaar zijn voor het veld'. De geweest, maar het algelopen jaar stond er toch een beleid dat heel behoorlijk functioneer- dens^verfp^mp^dp Kamtr afatprpn chamell->ke overbelasting te voorko- de", zegt D. Hoek, één van de voormannen van de Katwijkse rondvisvloot. "Hij had van b men mij dan ook nog wel een paar jaar mogen blijven zitten". zorgenden worden versterkt. Ver der moet worden gekeken naar technische mogelijkheden om li er overleg over de verdeling van het geld in 1991. Daarbij zal nog gede tailleerder worden gekeken naar verschillen in "zorgzwaarte" tussen instellingen en regio's. Hoek wijst erop dat de vangstquota op dit moment strak worden nage leefd. "Pat is zijn verdienste ge weest. want als visserij sector waren we daar niet toe in staat. Wat dat be treft zijn we geen goede rentmees ters geweest". Voorzitter C. Haas noot van de Katwijkse vereniging van schipperseigenaren sluit zich bij collega aan. "In IJmuiden. waar onze meeste schepen binnenko men, is de controle inmiddels nage noeg perfect", zegt hij. Haasnoot betreurt het ook dat er DEN HAAG/VENLO (GPD) De verdachten. "In principe zullen wij directeur van het Dagblad voor een dergelijke advertentie weige- Noord-Limburg J. Gerits heeft ren. Als de rechtbank inderdaad de principiële bezwaren tegen de eis van de officier overneemt, wil ik plaatsing van een advertentie in zijn eerst met de rechter hierover van dagblad waarin de rechtbank de gedachten wisselen. Er zitten nogal straf openbaar maakt die een 30-ja- wat haken en ogen aan de zaak", rige inwoner van het Limburgse j-,e dictie van het dagblad De plaatsje Helden wegens een zeden misdrijf mogelijk zal krijgen. Vol gens, Gerits gaat het niet aan dat ie mand op een dergelijke manier "aan de schandpaal wordt gena geld". De officier van justitie had de pu blicatie van het vonnis als bijko mende straf geëist tegen de Lim burger, die ervan verdacht wordt met een 15-jarig meisje vleselijke gemeenschap te hebben gehad. De rechtbank in Roermond doet op 25 september uitspraak in de zaak. Het is in de Nederlandse recht spraak vrij uniek dat bij een zeden zaak het vonnis wordt gepubli ceerd. Bij economische delicten een bewindsman verdwijnt die in ter onvoldoende greep op de mate- Brussel een goede reputatie had. rie heeft gehad", zegt ook visserij en heeft binnen de EG ontzettend voorman Nooitgedagt. "Maar wat veel voor ons kunnen doen". De Ne- mij betreft had de minister absoluut derlandse vissers kunnen hun borst niet hoeven aftreden", natmaken nu de visaffaire is uitge- "Rz-vprpn lopen op het gedwongen vertrek e van de minister, stelt ook Klaas Kra- Landbouwschapsvoorzitter Mares mer, voorzitter van de Federatie van betreurt het dat een "minister van Visserijverenigingen. Hij vreest dat landbouw moet aftreden om een de opvolger van Braks politiek ge- niet-agrarische zaak. Het gebeurt dwongen zal worden de vissers met bovendien juist op een moment dat de landbouw op een kruispunt staat. Nationaal is het milieubeleid aan de orde, internationaal worden de GATT-onderhandelingen afge rond". "Wat het milieubeleid betreft, moeten we een minister moeten hebben die goed de grenzen kent van landbouw en milieu. Als zo'n beleid niet goed wordt aangepakt, gaat dat ten koste van de landbouw en misschien ook wel ten koste van het milieu". Mares vindt dat Braks zo'n situatie in de vingers had. „Hij had de zaken aardig op de rails staan". Voor de akkerbouwers is Braks' beleid "te star" geweest, zegt voor zitter Doornbos van de Christelijke Boeren en Tuindersbond, "maar aan de andere kant vind ik het toch Limburger zegt in principe geen jammer dat hij weggaat. Een opvol moeite te hebben met de eis van de ger zal niet direct meer speelruimte officier, "al naar gelang de uit- krijgen naar de akkerbouwers toe spraak van de rechter en de inhoud dan hij heeft gehad. Nee, ik sta niet van de advertentie". te juichen". APELDOORN - Minister Alders (milieu) sloeg gisteren met een grote hamer op een reuzebatterij. Hij opende daarmee de TNO-proefinstallatie voor verwerking vannikkel-cadmium-batterijen. Bij die gelegenheid pleitte Al ders voor het heffen van statiegeld op batterijen. (toto anp> Van ANP-correspondent Kees Pijnappels DEN HAAG - Uiteindelijk wordt Gerrit Braks dan toch nog bijge schreven in het rijtje ministers en komt dat vaker voor. Volgens pers- staatssecretarissen dat in het 'tijd- officier mevrouw mr. E van der Pijl perk Lubbers' moest aftreden. Van- in het arrondissement Roermond is af 4 november 1982 (toen het eerste de bewuste officier niet buiten zijn kabinet Lubbers werd beëdigd) is boekje gegaan met zijn eis. "Een of- hij na Charles Swietert, Willem van ficier kan openbaarmaking van een Eekelen, Arend-Jan Evenhuis, Re- s eisen op grond van artikel 9 1 der Linden en Gerrit Brokx, ■an de strafwet. Het komt inder- nummer zes. Maar het had niet veel daad maar zelden voor dat het in gescheeld, of Braks zou veel eerder een zedenzaak wordt toegepast", al dus mr. Van der Pijl. Directeur Gerits verwijst naar re cente uitlatingen van minister Hirsch Balin van justitie, waarin deze de pers verzoekt terughouden der om te gaan met de privacy van Verdiensten Defensie verdient 50 miljoen gul den met het later betalen van btw over Leopard 2-tanks. Door een zo genaamde 'hoefijzer-constructie' wordt over nieuwe tanks die in Ne derland enige tijd in depots opge slagen zijn, pas bij gebruik btw be taald. Daarvoor worden ze eerst via West-Duitsland, waar de fabriek van de Leopards gevestigd is, ons land weer ingebracht. Bij de invoer hoeft alleen over de dagwaarde van de tanks btw te worden betaald. Op die manier heeft Defensie op 87 Landmachttanks het belasting voordeel behaald. Camper De sinds 23 augustus spoorloos ver dwenen camper van het Kerkraads echtpaar Widdershoven-Groen, dat tijdens een vakantie in Oostenrijk werd overvallen, is terecht. De cam per is aangetroffen in de stad Pilzen in Tsjechoslowakije waar twee Tsjechen hem gebruikten bij een in braak. De Tsjechen werden op he terdaad betrapt. Een van hen, een man van 35 jaar, kon worden aange houden. de ander ontvluchtte Milieu Het milieuklachtennummer van de provincie Noord-Brabant is vol gend week maandag en een deel van de daarop volgende dag onbe reikbaar. Dat van een milieumaatregel in het pro vinciehuis. Onlangs is namelijk be sloten alle asbest te verwijderen uit het verwarmingssysteem. Daarbij worden vergaande veiligheidsmaat regelen in acht genomen, waardoor hele afdelingen tijdelijk niet kun nen functioneren. aan het rijtje zijn toegevoegd. Eind 1986 wankelde Braks' posi tie voor de eerste keer. Na geruch ten over een grijs en zwart circuit in de visserij en massale ontduiking door Nederlandse vissers van EG- vangstregels met medeweten van het ministerie, stelde een commis sie van de Tweede Kamer een on derzoek in. De Commissie Visquo- teringsregelingen maakte in juni 1987 bekend dat sprake was 'ver wijtbaar medeweten', niet altijd even doeltreffend beleid en soms niet loyaal uitvoeren van EG-regels de aanpak van het mestprobleem door het ministerie. Braks werd als traineerde, leek Braks niet te deren, minister verantwoordelijk geacht. Het rapport van de Algemene Re- In het daarop volgende Kamerde- kenkamer over het mestbeleid is bat maakte Braks een diepe knie- nog niet gepubliceerd, maar naar val. Hij trok het boetekleed aan, zeg- verluidt hoefde Braks uit die hoek de scherpere maatregelen-toe en be- geen zware verwijten te verwach- loofde de Kamer geregeld op de ten. hoogte te houden van zijn visserij- Integendeel. Braks kan worden beleid Premier Lubbers gaf hem de beschouwd als de architect van rugdekking. H,j had zelfs al direct h t huidi mestbeleid. Sinds 1984 na het verschijnen van het rapport hy eI geslaagd de mentaliteit duidelijk gemaakt dat Braks mocht Jde veegoude*s 180 graden te blijven. Er is sprake van een zeer buj Werd de a k van het ernstige problematiek, waarvan de mestprobleem in het begin van de politieke consequenties met zijn toe jaren tacht] beschouwd als te schrijven aan de verantwoorde- emstige bedreiging van de vee- 11 J""? SLef een mmlster houderij, nu overheerst het besef verklaarde T.uhhers da( d(, geen tockomst heeft als de belasting van het milieu niet wordt teruggedrongen. Niet dat het van harte gaat, maar er gebeurt veel. Voordeel was dat Braks wist waarover hij sprak, hij kende zijn erklaarde Lubbers. Kleerscheuren Zonder al te veel kleerscheuren overleefde Braks daarna nieuwe af faires zoals het geknoei met subsi- dies in de bosbouw (1987) en begin Sm zi fn kénn?s van de ditjaar het zwarte melkcu-cuit. Ook landbcuw te onderstrepen, pochte hij wel eens dat hij zelfs in het bezit was van een melkersdiploma. Ook zijn collega's in Brussel hebben er varen tijdens de soms dagen- en nachtenlang durende marathonver gaderingen, hoe vertrouwd de Ne derlandse landbouwminister was met het zo ingewikkelde gemeen schappelijk landbouwbeleid. Vertraagd, maar toch is het nu de vis die Braks nu de kop kost. Een val die voor de visserijwereld waar schijnlijk als boemerang werkt want met Braks vertrekt een zwaar gewicht. Slagen minder dan zes honderd vissers erin de ondergang van Braks te bewerkstelligen, die zelfde vissers zullen er ook door worden getroffen. Het Europees stelsel van visquotering komt vol gend jaar in de EG in Brussel ter discussie. Cruciale vraag is of èn hoe het huidige quoteringsstelsel gehandhaafd blijft. Maar vooral: of Braks' opvolger erin slaagt net zo veel kastanjes uit het Brusselse ZETTEN (GPD) - Het Steun punt Slachtoffers Zetten is woe dend op het bestuur van de Heldring Stichtingen. Ex-pupil len van deze inrichting voor moei lijk opvoedbare jongeren hoop ten vergeefs dat het bestuur me deverantwoordelijkheid op zich zou nemen voor de praktijken van de voormalige psychiater en directeur Finkensieper. Deze werd in mei door de Arnhemse rechtbank veroordeeld tot zes jaar cel wegens seksueel mis bruik van de aan hem toever trouwde pupillen. Het Steunpunt zou deze week een gesprek hebben met het be stuur. Maar al voor het overleg iet het bestuur van de stichting een persbericht uitgaan, waarin het de praktijken van Finkensieper weliswaar sterk afkeurt, maar waarin niet gesproken wordt vah medeverantwoordelijkheid. Dit bericht schoot het Steun punt in het verkeerde keelgat. Woordvoerster A. Bijnoord: "Een grote hypocriete bende is dat be stuur met voorzitter Bakker voor op. Het enige wat die lui gedacht hebben is, hoe ze zich het beste konden indekken. Het bestuur heeft ons honds behandeld. We hebben de hele avond voor joker gezeten. Gemeend dat we een se rieus gesprek hadden, terwijl die huichelaars de pers al hadden in gelicht. Geen wonder dat met zo'n bestuur mensen jaren lang misbruikt konden worden" Bijnoord is razend. De actie voerders hadden afgelopen vrij dag met een bezettingsactie een gesprek afgewongen met het be stuur van de Heldringstichting. Het Steunpunt hoopte dat de Heldringstichting de medever antwoordelijkheid erkende voor de misdrijven die gebeurd zijn en dat ze excuses aan zou bieden aan de slachtoffers. De PvdA-fractie in de Tweede Ka mer heeft, nadat VVD, D66 en Groen Links dat al eerder deden, een correct standpunt ingenomen minister Braks kan niet aanblijven als minister. Bij het debat in 1987 er kende Braks dat hij op de hoogte was van ernstige vangstoverschrij- dingen door de Nederlandse vissers en beloofde hij daar een eind aan te maken. De PvdA-fractie, toen nog in de oppositie, nam daar genoegen mee en liet de minister zitten. Nu, drie jaar later, heeft de PvdA moeten vaststellen dat de minister er niet in geslaagd is deze zaak on der controle te krijgen. Een minister die niet in staat is te doen wat hij be looft, onvoldoende greep heeft op zijn departement en bovendien in de Kamer de indruk wekt dat dat alle maal wel meevalt, kan niet gehand haafd blijven. Dat de PvdA nu in de regering zit. maakt geen enkel verschil. Het par lement en dus ook de regeringsfrac ties daarin hebben een eigen ver antwoordelijkheid. Het is een onjuis te gewoonte geworden in Nederland dat regeringsfracties hun parlemen taire taak ondergeschikt achten aan het overeind houden van de coalitie waar ze deel van uitmaken. Het op zeggen van het vertrouwen in minis ter Braks is dus terecht. Er zal een andere minister moeten komen en de coalitie kan voortbestaan. Of de politieke gevolgen van dit al les ernstig zullen zijn, zal moeten blijken. De schermutselingen rond de alom bekritiseerde Miljoenennota 1991 zal de PvdA niet de overtuiging hebben gegeven dat de coalitie met het CDA zonder meer een succes zal worden. Als er dan toch een par tijpolitieke kant zit aan het heenzen den van Braks, dan zal dat de vrees van de PvdA zijn om ten opzichte van het CDA in een eenzelfde on dergeschikte rol terecht te komen als de VVD in vorige coalities Treinkaartje 3,5 duurder UTRECHT (ANP) - De tarieven van de Nederlandse Spoorwegen gaan per 1 januari 1991 met gemiddeld 3,5 procent omhoog. Dat blijkt uit een mededeling, woensdag, van het ministerie van Verkeer en Water staat. Tot nu toe was het gebruike lijk dat tariefsverhogingen per 1 april werden doorgevoerd. Een uitzondering is gemaakt voor de NS Jaarkaart, de Jaartraject- kaart (die nog dit jaar wordt inge voerd) en de Kortingkaart. De tarie ven van die kaarten gaan "om tech nische redenen" op 1 april omhoog De Kortingkaart zal hoogstwaar schijnlijk op termijn uit het assorti ment verdwijnen. De Spoorwegen willen de kaart, die 40 procent kor ting geeft op losse kaartjes en abon nementen, echter niet in één keer afschaffen. Oude klanten zullen hun kaart wel kunnen verlengen, maar er worden volgend jaar geen nieuwe Kortingkaarten meer uitge geven. ADVERTENTIE Braks: ...kende z'n zaakjes... (foto ANP» vuur te slepen rechtbank in Amsterdam 6c- t vangenisstraf van drie jaar geëist te- roao in o r»rr>. ggn gen 40_jarjge man wegens Uit- lokking van diefstal van drie schil derijen. justitie wegens heling vervolgd, ter wijl de ander de diefstal daadwerke lijk gepleegd zou hebben. Eerder had de Amsterdamse rechtbank de Amsterdammers tot gevangenis inbraak uit het Stedelijk Museum in Amsterdam gestolen. Het ging om de "Anjelieren" van Vincent van Laagvliegen Gogh, "I^Maison du Maitre Adam henöpdrachtgegëvëndedn'eschiï Het laagvliegen met militaire jacht- ,ud a XBrs e" derijen uit het Stedetijk Museum in vliegtuigen boven Noord-en Oost- het stilleven Bouteide et Pommes Nederland is sterk beperkt, nu zo- "an Cezanne, De schilderijen heb- wel de Nederlandse als de Westduit- ben ee? gezamenlijke waarde van se luchtmacht hun laagvliegoefe- naar schatting 25 miljoen gulden. Amsterdam te stelen. Zij verklaar den op de zitting dat de man zelfs een beschrijving van de gewenste doeken had gegeven, met het ver- ningen in de Bondsrepubliek heb- Anderhalve week na de diefstal zoek de kunstwerken voor hem te ben stopgezet. De twee laagvlieg- ^reeg de politie de drie schilderijen ontvreemden. Volgens hen was het routes boven Noord- en Oost-Ne- vrijwel onbeschadigd in handen echter niet de bedoeling om het door tussenkomst van een pseudo- derland vormen de verbinding tus- ocuuuciij sen de laagvlieggebieden in de kopeI> Deze buitenlandse politie- maar het werk van Monet, waar hij schilderij van Jongkind te stelen, Bondsrepubliek Betoging Personeelsleden en bewoners van Duitse mark kopen, het asielzoekerscentrum in Echt In een hotel in de hoofdstad, waar hebben gisteren gedemonstreerd de transactie zou plaatsvinden, tegen de sluiting per 1 oktober van hield de politie drie mannen aan, hun centrum. Dat is ingericht in de onder wie de verdachte. De twee an- gen tegenover de rechtbank. Hij ----- voor een sneue aieisiai, zoaai nij nei S!LnTiTl5nlVOOr m JOen ernaast hangende schilderij van' Jongkind had genomen. leegstaande gebouwen van een dere mannen, 33 en 38 jaar, traden voormalige pedagogische acade- op de zitting als getuigen op. mie. De ongeveer 150 betogers bo- Tegen hen had het gerechtshof m ontkende als opdrachtgever gefun geerd te hebben. Nadat hij via de ra- dio van de kunstroof op de hoogte L. Janssen Amsterdam in oktober vorig jaar was gesteld, verwittigde hij volgens i. gevangenisstraffen van respectie- eigen zeggen zijn toenmalige advo caat, mr. A. Zeegers. Zijn raadsman zou volgens hem als bemiddelaar bij de verkoop van de schilderijen optreden en daarmee tipgeld van de verzekering incasseren. In ruil voor deze diensten zou verdachte een be drag van 150.000 gulden 'krijgen. Zeegers zou volgens hem vervol gens de politie hebben ingelicht in ruil voor de garantie dat zijn cliënt niet vervolgd zou worden. Mr. Goes achtte bewezen dat de man de diefstal had uitgelokt, door te wijzen op de verklaringen die de twee getuigen de dag na de aanhou ding onafhankelijk van elkaar had den afgelegd. Beiden wezen de man destijds als opdrachtgever van de kunstroof aan. Tijdens de zitting bleven de getuigen bij deze verkla ring. Ook uit andere tijdens de zit ting behandelde verklaringen bleek 's mans initiërende rol, meende de officier van justitie. De raadsman van de verdachte, V. Kraal, acht het onbewijsbaar dat zijn client de diefstal zou hebben uitgelokt. "Als mr. Goes mijn cliënt medepleging van de diefstal ten las te had gelegd, dan zou de officier meer succes hebben voor wat be treft de bewijslast", zo besloot de advocaat zijn pleidooi. De rechtbank doet op 3 oktober uitspraak. De erfzonde van een aartsengel Het zieke Nederland De Nederlandse werknemer is zo ongeveer de ziekste ter wereld. Als we de cijfers moeten geloven Maar dat moeten we niet Der Botschafter Bij het afscheid van een goede Duitser Otto von der Gablentz: „Nederland blijft maar lastig." De 'ziekte'van Nederland De foute diagnose van Ruud Lubbers De a-socialen De televisie-criticus Een interview door Martin Bril met de verpersoonlijking van de Volkskrant. Sietse van der Hoek Bijna dood Ze waren bijna dood, maar keerden terug: een onderzoek Nachtleven Op de laatste pagina voortaan tweewekelijks - afwisselend met Milieu - een nachtelijke foto reportage Haast u! Het eerste nummer was binnen de kortste keren uitverkocht. Dus om teleurstelling te voorkomen: haal liefst vandaag nog dit nieuwe nummer in de boek- en ti|dschriftenhandel' Overal verkrijgbaar in boek- en tijdschriftenhandel

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3