Hessel van der Kooy: van café naar vol Alioy* Nieuwe Teleac-cursus gaat hoofdpijn te lijf Tv-special bij TROS Fred Oster niet terug op tv CHER EN BARBARA SLAAN HANDEN INEEN KOOS BU GREENPEACE PAGINA 24 RTV-SHOW DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1990 HILVERSUM Hessel van der Kooy, de man over wie de TROS morgenavond een korte muzikale tv-special uitzendt, is een 'geval apart'. Als bewoner van het eiland Terschelling wei gert de zanger om op het 'vasteland' op te treden. Slechts één- maal per jaar maakt hij een uitzondering om de grote massa fans niet teleur te stellen. Toch wordt hij steeds maar populair- der. (C Het begon allemaal een kleine twintig jaar geleden. Als zestienjarige huurde Hessel in het dorpje Hoorn een dorpscafé. Uit verveling speel- de hij hier 's avonds wel eens gitaar - en dat viel bij de vaste klanten in goede aarde. Van het één komt het ander. De drukte in zijn café neemt almaar toe en de roep om een optreden van Hessel wordt ten slotte avond aan avond beantwoord. Hessel's groeiende populariteit leidt uit- eindelijk tot de overstap van kroegbaas naar zanger. Het wordt dan ook tijd voor een rondgang langs de platenmaat- séhappijen. Resultaat: geen belangstelling. De maatschappijen zien niets in de zingende kroegbaas van Terschelling. Dus neemt Hessel, we zijn dan in het jaar 1980 beland, zelf het initiatief tot het opnemen van een lp, 'Flamborough Head'. Op het eiland, via de tap en enkele relaties aan de vaste wal, wordt de plaat bij duizenden verkocht. Eigen studio Hessel blijkt geen eendagsvlieg te zijn. Het succes blijft en het zet hem aan tot de bouw van een eigen studio achter het café. Daar komt, weer geheel in eigen beheer, in 1988 een tweede lp/cd tot stand: 'Just my luck'. y In die tijd besluit Hessel om aan de vele verzoeken te voldoen en één maal per jaar een concert op het vasteland te geven. Zo was vorig jaar Franeker aan de beurt. Met een tien man sterke bezetting speelde Hes sel daar voor een 6000-koppig publiek, in een maanden van tevoren uit- verkochte sporthal. Een live-registratie van dit concert verschijnt op de lp/cd 'Hessel live in Frentsjer'. Evenals zijn eerdere platen verkoopt ook 'Live in Frent- sjer' goed. Er gaan zo'n 10.000 stuks over de toonbank. Dit jaar is Hessel een samenwerking aangegaan met platenmaat- schappij Polydor. Het eerste concrete resultaat van deze samenwer king is de net uitgebrachte single 'Brother Sagittarius', geheel gepro duceerd en gemixed in Hessel's eigen studio. In oktober van dit jaar volgt de nieuwe lp/cd 'The Dust'. Als klap op de vuurpijl staat Hessel volgend jaar, op 9 maart, in Ahoy. Ongetwijfeld voor een uitverkochte zaal. 'Ik hoor wel hoe ik mijn salaris moet verdienen WASHINGTON 'First lady' Barbara Bush (links) en zangeres- lactrice Cher luisteren naar een optreden van een blind, zevenjarig jongetje. Jermaine Gardner. Het knulletje was op het Witte Huis uit genodigd tijdens een bijeenkomst van en voor de International Cra niofacial Foundation, een organisatie die zich inzet voor mismaakte kinderen. Cher zet zich voor deze organisatie in sinds ze vijfjaar ge leden de hoofdrol in de film 'Mask' over een jongetje wiens gezicht door een vreemde ziekte afschuwelijk gedeformeerd was. (foto ai») de AVRO-kijkcijfers aardig kunnen opkrikken. Natuur lijk denk je dat daar dan een vervolg aan wordt gegeven, maar nogmaals de directie denkt daar anders over." De teleurstelling over het uitblijven van een program ma is duidelijk op het ge zicht v^n Fred Oster te zien. „Ach, ik maak er geen drama van. Ik loop al dertig jaar mee in deze omroepwereld en ben al heel wat gewend. Vooral bij deze omroep kan je de ene dag geen program ma hebben en de volgende dag hebben ze een groot pro gramma voor je. Ik ben in vaste dienst en zie wel van welke diensten ze gebruik willen maken. Ik kan regis seren, produceren en pre senteren. Ik hoor het wel hoe ik mijn salaris deze winter ga verdienen." Vier uur Toon Hermans op televisie HILVERSUM (GPD) - Toon Hermans is momenteel druk bezig met het voorbereiden van een televisie-documentai re van vier uur over zijn eigen leven. Hermans' zoon Mauri ce zegt dat diverse omroepen interesse hebben getoond in het document dat door Bert Haanstra gefilmd zal worden. De documentaire wordt ge maakt ter gelegenheid van de 75-ste verjaardag van de caba retier. Volgend jaar viert Toon Hermans deze mijlpaal ook nog eens met een spiksplin ternieuwe one-manshow die in september 1991 in première gaat en waarvoor nu al boe kingen zijn gedaan tot februa ri 1992. SCHIEDAM Voor de succesvolle tv-serie 'Zeg 'ns AAA' zijn in de loop van de afgelopen elf jaar want zo lang draait het geesteskind van de VARA al op de meest vreemde plekken opnamen gemaakt. Maar gisteren was de locatie toch wel heel bijzonder, ook voor de 'Zeg 'ns AAA'-medewerkers. In de Schiedamse VVilhelminahaven werden tv-beelden geschoten op de sleper 'Smit-IIouston'. pas aangekocht door milieu-organisatie Greenpeace. Het schip is inmiddels omgedoopt tot 'Solo'. Op de foto op de rug de acteurs Herman Kortekaas als Jopie en John Lcddy als KOOS. (foto ANP) DEN HAAG Iedereen heeft wel eens hoofd pijn. Dat kan bijvoorbeeld veroorzaakt worden door die paar borrels te veel van gisteravond, het inademen van Ongezonde stoffen na een dag verven of het eten van scherpe spijzen. He laas zijn er veel mensen bij wie de hoofdpijn niet is verdwenen na een rustig dagje op de bank. Migraine-patiënten en lijders aan chro nische spanningshoofdpijn of aan een combi natie van deze twee, hebben zeer regelmatig, soms zelf dagelijks, last van een kloppend, bonzend en pijnlijk hoofd. Deze 'hoofdpijn-slachtoffers' moeten van avond beslist afstemmen op Teleac (Ned. 3, 22.45 uur). Dan gaat namelijk de cursus 'Hoofdpijn te lijf van start. De cursus, die be staat uit tien televisie- en elf radiolessen, wil mensen leren anders om te gaan met hun hoofdpiin. om zo de klachten te bestrijden. De cursist' i werken met een uitgebreid cursus boek, n drietal cassettebandjes met oefenin gen e een zelf bij te houden weekoverzicht. Deelr mers aan de cursus worden geacht ge- midc ld een uur per dag aan de ontspannings- oefe ingen te besteden. "Hoofdpijn te lijf is een cursus, die nadruk kelijk is bestemd voor hoofdpijn-patiénten waarvan huisarts of specialist de diagnose 'mi graine' of spanningshoofdpijn'(of een combi natie daarvan) heeft gesteld", vertelt samen stelster Alexandra de Bruyn-Kofman (41), ge dragstherapeut en klinisch psycholoog. De cursus is volgens De Bruyn gebaseerd op Ne derlandse en Amerikaanse wetenschappelijke onderzoeken naar het effect van psychologi sche behandelingsprogramma's van span ningshoofdpijn en migraine. Daaruit bleek dat door het volgen van zo'n programma, de klach ten bij drie op de vier mensen verminderden of helemaal verdwenen. Na de 'hoofdpijncursus' staan nog onder werpen als roken, eetstoornissen en hyperven tilatie op het programma. De stichting Korrela- tie zal de telefonische opvang verzorgen. Na derhand worden in het hele land door de kruis verenigingen weer cursussen verzorgd, die zijn geënt op de Teleac-cursus. Televisielessen: van 20 september t/m 22 november wekelijks op donderdag van 22.45 uur tot 23.00 uur via Nederland 3. Radiolessen: van 25 september t/m 27 no vember wekelijks op dinsdag van 21.30 uur tot 22.00 uur op Radio 5. Van onze medewerkster Frederike Contant HILVERSUM - Fred Oster keert dit winterseizoen niet terug op het AVRO-scherm. De presentator heeft geen idee waaruit zijn werk zaamheden de komende rqaanden zullen bestaan. „Ik weet niet waarom ik geen nieuw televisie-programma heb gekregen. Ik ga daar he laas niet over. Het is een be sluit van de directie", zo liet Oster gistermiddag weten. Lex de Rooi, hoofd van de afdeling televisie-amuse- ment. laat echter weten dat de AVRO-top wel degelijk in gesprek is met Oster. „We zijn met Fred Oster aan het praten over bijvoorbeeld een radio-programma. Tele visie zit er gewoon even niet in. De AVRO brengt dit sei zoen een aantal nieuwe gro te amusementsshows waar voor we bewust hebben ge kozen voor jonge presenta toren. Het zijn ook spel shows waarvoor je een hele goede lichamelijke conditie moet hebben." Oster zelf denkt daar anders over. ,Ik beschik over een Fred Oster: teleurgesteld... (foto GPU) prima lichamelijke conditie. Mijn hobby is marathonlo pen en dat gaat me aardig af. Misschien dat ik daar deze winter nog veel meer tijd voor krijg." Opkrikken Afgelopen zomer scoorde het amusementsprogramma Geluk voor 2 heel met Fred Oster als presentator boven verwachting. Fred Oster: „Ik heb met dat programma Godenbeelden Niet alleen in westerns, maar ook in de kranten van de laatste tijd. zijn de Indianen prominent aanwezig. In Canada verhin derden de Mohawks met ge welddadige acties dat er in hun stamgebied een golfbaan werd aangelegd. De Zuili van Nieuw- Mexico boekten met vreedzame middelen ook het nodige succes: op de heilige grond in hun reser- vao staan weer de oude goden beelden die tientallen jaren in de vitrines van Amerikaanse musea waren opgeborgen. De Zuni zijn boeren die in op elkaar gestapelde, lemen huizen wonen die op terrasvormige hoogten in de woestijn zijn ge bouwd. Ze verbouwen mais, bo nen, tabak, pompoenen en ka toen. Hoewel de akkers bevloeid worden, blijft de onzekere re genval het grote probleem. De regengoden en de regendansen waren daarom vroeger zeer be langrijk in deze samenleving. Heel lang hebben de Zuni, in hun afgelegen buitenpost, stand kunnen houden tegen de op dringende Amerikaanse cul tuur. Daarna zette het verval in en raakten steeds meer India nen het spoor bijster. Drank en drugs eisen hun tol. En het leek wel of de regengoden de aarde aan haar lot hadden overgela ten. Maar in deze tijd is er een op leving van de oude tradities te bespeuren. Tegen alle dronken schap en verslaving in, groeit het besef dat het erfgoed van de voorouders waardevoller is dan het materialisme en de geestelij ke leegte van de bleekgezichten. Het dringende verzoek aan Amerikaanse musea, om de Zu- ni-beelden naar hun land van herkomst terug te sturen, past binnen het raam van deze her oriëntatie op het eigen verleden. Het is opmerkelijk dat de Zu ni, eigenlijk zonder slag of stoot. al tientallen beelden hebben ontvangen. Het schijnt dat de Amerikanen gebukt gaan onder schuldgevoelens jegens de ver pauperde en jarenlang uitge buite Indianen. Nou, dat schuldgevoel is in de meeste volkenkundige musea, die over zalen vol kunstschatten uit de voormalige koloniën be schikken, maar matig aanwe zig. In de Verenigde Naties is ooit wel een. resolutie aangeno men, waarin van westerse lan den de onvoorwaardelijke te ruggave van. 'geroofde' cultuur schatten werd geëist, maar in de praktijk werd die eis gene geerd. Zelfs Griekenland, dat er nu al jaren bij de Engelsen op aandringt om de zogenaamde Elgin Marbles de beelden die in de vorige eeuw door Lord El gin van het Parthenon werden gesloopt terug te geven, krijgt steeds nul op het rekest. Nederlandse rijksmusea heb ben echter wel degelijk een veer moeten laten. Een Indonesische delegatie, die in de jaren zeven tig de vitrines en depots van vol kenkundige musea kwam in specteren, wilde aanvankelijk op elke kris en wajangpop be slag leggen. Uiteindelijk gingen er een paar jaar later enkele honderden voorwerpen retour naar de Oost, waaronder een aantal kostbare topstukken. Er is zelfs een lading Asmat-kunst (de Asmat staan bekend om hun prachtige houtsnijkunst) naar de zuidkust van Nieuw-Guinea verscheept. Volgens ingewijden is er van de maskers en bisjpa- len (een soort totempalen), die al jaren in een havenloods lig gen opgeslagen, alleen nog wat zaagsel en spaanders over. De klacht van Europese en Amerikaanse conservatoren luidt dan ook dat de ontvangen de landen vaak geen idee heb ben hoe ze kunstvoorwerpen moeten bewaren. Zo hebben de Zuni, tot verbijstering van de musea, hun godenbeelden ge woon in het vrije veld neergezet. Voor hen hebben de beelden al lereerst een religieuze en niet een artistieke betekenis. Een Papoea-profeet als Yali, die na de Tweede Wereldoorlog een reisje maakte door Austra lië, wist niets van dat onder scheid. Vanwege het feit dat hij in de oorlog trouw was gebleven aan het blanke bestuur, bood de Australische overheid hem dit uitstapje aan. Hij bezocht ook een volkenkundig museum, en daar zag hij tot zijn verbazing de maskers en zoemhouten van zijn volk achter glas uitgestald staan. De zendelingen, die ze hadden afgepakt, noemden die toch "werktuigen van de dui vel"? Om hem heen staarden de blanken, die slechts op fluister toon met elkaar spraken, vol eerbied naar de heilige voor werpen. Met de kracht van de openbaring drong opeens de waarheid tot Yali door: de Papoea's waren door de zende lingen bedrogen! Zij Waren op gescheept met een kletsverhaal over Adam en Eva, terwijl de blanken zich het ware geloof van de Papoea's hadden toege ëigend. Met deze boodschap keerde hij op Nieuw-Guinea terug en ont ketende daar een formidabele volksopstand. MORGEM OM TWEE UUR HEB JE EEH AFSPRAAK ME T PE PLASTISCH CHIRURG EU A/U GAA/V WE EEA/ B/ERTJE PRINKEH OP

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 24