Palendorp Leiderdorp kan worden bebouwd Haaswijkers massaal in actie voor behoud postagentschap Met vallen en opstaan naar jubileum Ouderenbus Voorschoten gaat ook 's avonds rijden Keerlus op industrieterrein Warmond GENDA PAGINA 16 DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1990 Woningbouwvereniging trekt bezwaren in LEIDERDORP - De Algemene Woningbouwvereniging Leiderdorp (AWL) heeft haar be zwaren ingetrokken tegen de bouw van 38 appartementen en 54 woningen in het zoge naamde Palendorp naast de Muzenhof. Na onderhandelingen met de gemeente en project ontwikkelaar Planoform bv is de AWL akkoord gegaan met een enigszins aangepast bouwplan. Wethouder ruimtelijke ordening mevrouw J.F.W. Veldstra heeft de AWL toegezegd dat er een geluids wal aan de kant van de Engelendaal zal worden aangelegd, waardoor ge luidshinder tot een minimum kan worden beperkt. Om tegemoet te komen aan de be zwaren van de AWL heeft Veldstra eveneens beloofd de open ruimte tussen de bestaande eengezinswo ningen en de nieuwbouw 'aantrek kelijk in te richten', met veel bos schages. Verder wil ze bekijken of enkele woningen 'verschoven' kun nen worden om de privacy van om wonenden te waarborgen. Omdat de bezwaren 'in goed'over leg' zijn opgelost hoeft de commis sie beroep- en bezwaarschriften geen advies meer aan B en W uit te brengen. AWL-secreratis G.P. Dui venvoorden is blij dat de bouw kan beginnen. "Dat gat is jarenlang een doorn in mijn oog geweest". De partijen werden het niet eens over de hoogte van de nieuwbouw. De woningbouwvereniging wil lie ver niet verder gaan dan drie woon lagen, de gemeente wil een verdie ping extra. Volgens de woning bouwvereniging zou dit nadelige gevolgen hebben voor de zon- en lichtinval in omliggende woningen. Ook de privacy van omwonenden zou door de hoogte van de flat wor den aangetast. De vereniging zette in eerste in stantie vraagtekens bij de bouw van 54 zogenaamde aanleunwoningen bij verzorgingshuis De Dillenburg. Ze meende dat 25 ouderenwonin gen in de sociale huursector ruim voldoende zouden zijn om te vol doen aan de vraag. Het Palendorp ontleent zijn naam aan de betonnen pilaren die nog al tijd de stille getuigen zijn van een bouwproject dat, mede door de in stortende woningmarkt enige jaren geleden, niet van de grond kwam. VOORSCHOTEN - De cirkel bus voor ouderen in Voorscho ten gaat binnenkort langer rij den. Op dit moment vervoert de bus ouderen op doordeweekse dagen van negen tot vijf uur binnen de gemeentegrenzen. De chauffeurs hebben besloten ook 's avonds ouderen te gaan vervoeren. De nieuwe rijtijden zijn nog niet vastgesteld. Wanneer de bus langer rijdt, kun nen ouderen 's avonds erop uit en zijn ook culturele uitstapjes moge lijk. De 'gewone' bussen rijden een vaste route en voor bejaarden is de plek van bestemming vaak te ver van de halte af. Bovendien'wacht men 's avonds niet graag bij donke re bushaltes, verduidelijkt A. Har- teveld, de voorzitter van de stich ting die de circelbus onder haar hoede heeft. Zo'n anderhalve maand na de op richting heeft de bus 68 abonnees. Het vervoermiddel brengt ouderen op afspraak naar bestemmingen binnen de gemeente. De bus is le vensvatbaar wanneer er 100 abon nees zijn. Harteveld verwacht dit aantal binnen afzienbare tijd te ha len. Het komende, natte jaargetijde zou daaraan een steentje bijdragen. De stichting streeft erpaar op den duur kostendekkend te werken, maar de woordvoerder maakt dui delijk dat de bus in de eerste plaats ouderen uit hun isolement wil halen en servicegericht wil werken. "Wanneer er maar één passagier met een rit mee wil, rijdt de chauf feur al". Ouderen betalen 30 gulden per kwartaal. Voor dit bedrag kunnen ze onbeperkt van de bus gebruik maken. De abonnees zouden zeer positief reageren op het bestaan van de cirkelbus die een vaste parkeer plaats bij verzorgingshuis Huize Adegeest aan de Bachlaan heeft. Volgens Harteveld lopen de leef tijden van de deelnemers uiteen. "Er zijn passagiers van 65 jaar die bijvoorbeeld moeilijk kunnen lo pen, maar er zijn ook kwieke oude ren bij die de negentig al zijn gepas seerd". Het aantal chauffeurs is in middels gegroeid tot 14. Brandstichtster naar inrichting VOORSCHOTEN - Voor brand stichting in haar moeders huis is een 38-jarige vrouw uit Voorscho ten vanochtend veroordeeld tot dwangverpleging in een psychiatri sche inrichting. De vrouw was eerder dit jaar op genomen in een Limburgse inrich ting nadat ze in haar eigen woning brand had gesticht. Op 14 juli reisde ze af naar de woning van haar moe der en gooide een lucifer door de brievenbus toen bleek dat ma niet thuis was. Even later waarschuwde ze de bovenburen omdat ze vond dat die gevaar liepen. Volgens de rechter heeft de Voorschotense op zettelijk brand gesticht en liepen mensen daarbij gevaar. Metershoog kunstwerk met kraan neergezet in Oegstgeester plantsoen OEGSTGEEST - In het plantsoen tussen de Hendrik Andriessenlaan en de Jan Zwartlaan in Oegstgeest is gistermiddag met behulp van een grote kraan een kunstwerk ge plaatst van de Leidse kunstenaar Anton Broos. Het metershoge voor werp heeft geen naam, maar is geïn spireerd op 'de muzen'. Het plant soen ligt in het deel van de nieuw bouwwijk Haaswijk, dat naar Ne derlandse componisten is ver noemd. Vandaar. Het zwarte, stalen kunstwerk heeft een hoogste punt van 3.60 me ter en een maximale lengte van 6.70 meter aan de basis. De breedte van de twee vlakken die tegenover el kaar op de grond rusten is 1.20 me ter en versmalt via onregelmatig naar het hoogste punt verspringen de delen tot 24 centimeter. Voorlo pig heeft het object nog geen naam, maar de verwachting is dat de volksmond snel in deze lacune voorziet. Zo zouden reeds namen als 'het ding' en 'het wapperlint' worden genoemd. De gemeente Oegstgeest schenkt het beeld aan woningbouwvereni ging Buitenlust ter gelegenheid van het gereedkomen van de duizend ste nieuwbouwwoning in Haaswijk. Het beeld wordt zaterdagmiddag om half vier onthuld, in het kader van de culturele manifestatie 1990 van de gemeente Oegstgeest. Onder achtergrondklanken van muziekge zelschap Jong K en O trekt voorzit ter P. Olivier van de woningcorpo ratie dan de lakens weg die het beeld nu nog aan het zicht onttrek- Het 'kunstlint' dat gistermid dag werd ge plaatst in een plantsoen in hangt hier nog in de tentakels. De officiële ont hulling volgt za terdagmiddag. WARMOND - B en W in Warmond willen 574 vierkante meter grond kopen aan het einde van de Veer- polderweg op het plaatselijke in dustrieterrein. Op die grond komt een zogenaamde draailus voor vrachtwagens en mogelijk een par keerplaats voor vrachtauto's. De eigenaar, Dekker Hout Vastgoed bv, was bereid de grond te verkopen voor bijna 33.000 gulden. B en W zijn voorstander van een draailus, een soort rotonde, omdat vrachtwagens op dit moment moei lijk kunnen keren. Volgens direc teur gemeentewerken H. Boelmans rijden kerende vrachtwagens gere geld op- en afritten van bedrijven en worden de opritten hierdoor be schadigd. Binnen de draailus zou ruimte zijn voor het parkeren van vracht wagens. De gemeente zoekt al lange tijd naar een geschikte parkeer plaats. Hoeveel plaatsen er eventu eel komen, kan Boelmans nog niet zeggen: "De plannen zijn nog in een vroeg stadium". Behalve geld zou Dekker van de gemeente ook op een andere wijze compensatie krijgen voor de ver koop van grond. De nieuwe be drijfshal die het bedrijf wil bouwen mag 7,5 meter naar achteren ver schuiven. Het voorlopige koopcontract kan worden ontbonden wanneer de raad bezwaar maakt tegen de over eenkomst. DONDERDAG 20 SEPTEMBER Katwijk openbare vergadering commis sie ZVE aanvang 19.00 uur in het raadhuis. informatieavond over postzegels verzamelen, aanvang 18 30 uur in gebouw De Mijlpaal. Stadhouders- Leiden inschrijving Haring en Witte brood, van 16.00 tot 21.00 uur in koffiekamer I van de Stadsgehoor- Leiderdorp open huis Square Dance Club The Sielter Squeezers", van 19.30 tot 22 30 uur m Sjelter, Heemraad- Nootdwijk vergadering Nederlands Chris ten Vrouwenbond Noordwijk/Zee met informatie over rellen en zeilen van de Noordwijkse politie, aan- VRIJDAG 21 SEPTEMBER Alphen soosavond Stichting Homosexu- aliteit Alphen, vanaf 20.Q0 uur in gebouw SHA, Prinses Manjke- Katwijk concert door Vincent de Vries, op het Batzorgel van de Vredes- kerk, Voorstraat, aanvang 20.15 nacht-zwemmarathon. van Leiderdorp prijsklaverjassen in de kantine van de Usbaan, Mauritssingel, aan vang 20.00 uur. Voorschoten nachtzwemmarathon van de Watervrienden, aanvang 20.00 uur in zwembad Het Wedde. ZATERDAG 22 SEPTEMBER Alphen gitaarconcert door Pavel Steidl, Katwijk halve marathon, start om 11.00 uur bij LTC Zee en Duin, Sporllaan. open huis in Het Trefpunt, Loui se de Colignylaan, van 11.00 tot 17.00 uur. Leiden 'Beestenspul', van 10.00 tot 18.00 uur in de Groenoordhallen. musical Sweet Charity', met o a. Simone Klemsma en Fred Butter, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. Leiderdorp Taptoe Leiderdorp t.g.v. 35-jarig beslaan van Tamarco, aanvang 19.30 uur op het sportveld, Van der Marckstraat kennismaking met jeu de boules, om 14 00 uur op veld naast Zijl- kwartier. Van der Marckstraat. bingo bij de Buitengewonen, kin deren 14 00 uur, tieners om 19.00 uur, overigen om 20.30 uur in de Muzenhof. sterrenslag bij Schietvereniging De Vrijheid, aanvang 12.00 uur m sportpark De Bloemerd. Noordwijk kinderclub 4 to 12 jaar (Geref- .Kerk Vrijgem. Rijnsburg), aanvang 10.00 uur in De Kuip, Zeestraat. wandeltocht Northgo 'Herfst- tocht' over 6, 10, 15 of 25 km, start 10.00-14.00 uur bij Bowlingcen trum Noordwijk, Van Panhuysstr. In het postagentschap in de Oegstgeester nieuwbouwwijk Haaswijk hangen posters tegen de m°ö OEGSTGEEST - Meer dan 1000 be woners van de Oegstgeester nieuw bouwwijk Haaswijk hebben inmid dels getekend tegen sluiting van het postagentschap in de apotheek aan het Boerhaaveplein. Ook hebben buurtbewoners zeven boze brieven gestuurd aan de PTT-directie. Op 1 oktober maakt deze bekend welke vestigingen uiteindelijk gesloten moeten worden. Enige weken geleden ontstond opschudding, toen bekend werd dat de PTT van plan is een aantal onrendabele postagentschappen in de regio te sluiten. Tot verrassing van veel buurtbewoners was daar ook het op 1 september 1987 ge opende kantoortje in Haaswijk bij. De nieuwbouwwijk achter het Oegsgeester Kanaal telt ruim 2000 huizen en groeit nog steeds. Vooral bejaarde buurtbewoners die in de flats rond het plein wonen, zouden door de sluiting worden ge dupeerd. De afstand tot het post kantoor aan de Lange Voort be draagt een kilometer. Bovendien moeten ze, op weg naar die vesti ging, de drukke President Kenne dy laan oversteken. De werkneemster van het agent schap heeft zelf de lijst neergelegd, 'want het gaat tenslotte ook om mijn baantje'. Zij weet nog niet wanneer zij de handtekeningen gaat opsturen, 'want nog iedere dag zijn er mensen die tekenen': "Som mige mensen bellen zelfs op om te zeggen dat ze hun handtekening nog willen zetten, dus de kwestie leeft hier sterk". Omzet Waarom de PTT het agentschap wil sluiten kan de vrouw achter het lo ket - 'mijn naam hoeft niet in de krant' - niet zeggen. "Ik vind het heel moeilijk te zeggen hoe groot de omzet hier is, of hoeveel klanten er per dag komen. Ik denk toch wel ge middeld meer dan 300 per dag, maar dat aantal is erg wisselend. In janu ari bijvoorbeeld is het heel stil, maar in december werk je je rot". In het Haaswijkse kantoor wor den vooral kleine lokethandelingen verricht, zoals het opnemen van geld van de girorekening en de ver koop van postzegels en strippen kaarten. "De meeste mensen ko men hier voor het geld en dan ne men ze gemiddeld zo'n 250 gulden op", weet de loketbeambte. "Er ko men hier veel mensen met kleine kinderen en bejaarden uit de flats hier in de buurt. Vooral voor die mensen zou het erg jammer zijn als we hier weg moeten". De PTT weigert voor 1 oktober commentaar te geven. Tamarco Leiderdorp viert 35-jarig bestaan met taptoe Van onze medewerker Jeanine Hoogendoorn LEIDERDORP - "Eigenlijk heb je niet snel te véél leden. Het hoeven er natuurlijk ook niet vreselijk veel te zijn, maar een groep van dertig is alijd leuker dan een groepje van zes of acht. Want weet je, je kan met zo'n grote groep veel meer soorten muziek ma ken", aldus 'Ome Guus' Glas bergen (74), vice-voorzitter en tevens oudste lid van de Lei- derdorpse drum-, fanfare- en majorettevereniging Tamar co. Tamarco bestaat 7 oktober 35 jaar. Ter ere van dit jubileum viert de vereniging zaterdagavond feest. Samen met de Leiderdorp- se muziek- en showgroep Con Bravura en andere muziekvereni gingen uit de regio verzorgt Ta marco vanaf acht uur een taptoe op het speelveld aan de plaatselij ke Van Marckstraat. De vereniging telt ongeveer 60 muzikanten en majorettes. Dat aantal is in de afgelopen jaren nauwelijks veranderd. Toch heb ben voorzitter C. Borreman en se cretaris R. Blauw hooggespannen toekomstverwachtingen. Dit komt door hun nieuwe instruc teurs, de gebroeders Dubbelaar. Zij zijn sinds een jaar bij de fanfa re en volgens de voorzitter geven zij met zoveel enthousiasme les dat dat leden aantrekt. Glasber gen: "Ik kan me nog wel herinne ren dat we instructeurs hadden die vloekten en scholden als het niet goed ging. De kinderen gin gen dan natuurlijk met de zenu wen naar huis. Dat is niet leuk". Schoolbord Glasbergen was er vanaf het be gin bij. In 1955 kwam hij met een paar oud-leden van de muziek vereniging Devote bij elkaar. Lei derdorp had toen geen harmonie vereniging omdat Devote al een paar jaar niet meer bestond. Er was vraag naar een nieuwe mu ziekvereniging en daarom werd de Harmonie Kapel Leiderdorp opgericht. "Onze eerste instruc teur was meneer Boelhauer van Tamarco-lid van het eerste uur, 'Ome Guus' Glasbergen: "Ik kan me nog wel herinneren dat we instructeurs hadden die vloekten en scholden als het niet goed ging. (foto Jan Holvast) de Koninklijke Militaire Kapel. Hij gaf ons jarenlang les op een schoolbord in de kantine van een fabriek". Deze Harmonie Kapel moest in 1965 al opgedoekt worden we gens gebrek aan leden. Een on derdeel van de harmonie, de Lei- derdorpse Drumband, ging wel door. Eind jaren zeventig ont stonden er problemen binnen de drumband. Binnen drie maanden verloor de vereniging haar voor zitter en penningmeester. Glas bergen, ook toen al bestuurslid, vond dat ondanks de trieste ge beurtenis de zaak draaiende moest blijven. "Vrij snel na de begrafenis wil de ik met de overige bestuursle den het voortbestaan van de ver eniging bespreken. Een deel van hen wilde daar niets van weten. Ze zeiden: 'De begrafenis is net achter de rug, dit is niet het juiste moment om zoiets ter sprake te brengen'. Tja, toen kwam er on enigheid". Drie bestuursleden stapten op en Borreman en Glas bergen bleven achter. Voor de leden en de ouders kwam er een vergadering. "Wij dachten, laten we nu eerst maar uitleggen hoe het zit voordat er al lerlei praatjes komen. En ach gut, die mensen wilden natuurlijk ook weten waar ze hun kinderen naar toe stuurden", aldus Glasbergen. Na de vergadering bleef er een groep van ongeveer veertig man over. Zij besloten door te gaan met de vereniging, maar wel on der een andere naam. De leden kozen voor Tamarco, een soort sa menballing van 'tamboers en ma- joretten corps'. Gezellig Glasbergen vindt het een erg ge zellige vereniging. Na iedere re petitie babbelt hij nog een half uurtje na in de bar van het clubge bouw aan de Splinterlaan of dr inkt hij een biertje. Van tijd tot tijd is er een bingo-avondje of kun je kaarten. Maar er gebeuren na tuurlijk ook nare dingen: "Het komt wel voor dat een man en een vrouw, die allebei bij de fanfare zitten, gaan scheiden. Een van de twee gaat dan weg. Het is nog er ger als hun kinderen ook op de vereniging zitten". Zelf heeft de Leiderdorper veel fijne herinneringen aan de fanfa re. Ook in moeilijke tijden zorgen zijn makkers voor zonneschijn. Zo werd Glasbergen negen jaar geleden met leunstoel en al naar het repetitielokaal gereden toen hij zijn heup had gebroken en lo pen onmogelijk was: "Dat was toch mooi, want ik begon de mu ziek wel te missen na een paar we-

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 16