Gevulei wil strop op provincie verhalen 'Afwijkend gedrag hoort bij puberteit' Leiclse psycholoog zoekt naar oorzaken criminaliteit onder jongeren 0uti ilietitos Kans ldein dat burger geld terugkrijgt Kleine gemeenten in problemen met stads- en dorpsvernieuwing DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1990 REGIO PAGINA 15 Onderzoeker Paul Plaizier: "Zware straffen en hoge boetes helpen slechts voor korte tijd" (foto Loek zuydcrduim Van onze redacteur Gert Visser LEIDEN - Gefascineerd door normoverschrijdend gedrag slaat hij tijdens een avondje stappen met gemengde gevoelens de jeugd gade die achteloos en schijnbaar moeiteloos een dozijn biertjes naar binnen werkt. Dezelfde interesse brengt hem in heren en damestoiletten waar bekladde muren, vooral bij de heren, de neiging tot vandalisme van beide seksen weerspiegelen. Paul Plaizier is psycholoog en als wetenschappelijk medewerker verbonden aan het Criminologisch Instituut van de Leidse universiteit. Hij begon onlangs een onderzoek naar afwijkend gedrag van studenten tussen de 18 en 24 jaar. Plaizier wil duidelijk maken wat de beweegredenen en oorzaken zijn van dit soort gedrag dat in toenemende mate als een maatschappelijk storend verschijnsel wordt ervaren. Het bepalen van de oorzaak is een eerste stap naar bestrijding van vandalistisch en crimineel gedrag. Uiteindelijk hoopt Plaizier duidelijk te kunnen maken hoe jongeren kunnen worden beinvloed opdat zij hun hinderlijke uitspattingen achterwege laten. Het onderzoek onder studenten geldt als voorbereiding tot het hoofdonderzoek waarbij 1000 jongeren uit de regio betrokken worden. Het slagen ervan is mede afhankelijk van de medewerking van een aantal scholen die de "proefpersonen' moeten leveren. Vooralsnog staat Plaizier er alleen voor. wat betekent dat hij zijn doelgroep noodgedwongen zal moeten beperken tot een aantal van 400. De onderzoeker hoopt op de steun van het pas benoemde hoofd van het Criminologisch Instituut dr. J.J.M. van Dijk om zijn onderzoek de status te geven die het verdient. Levenshouding Vrijwel iedereen lapt bij tijd en wijle de maatschappelijke regels LEIDEN - De Gevulei heeft a. opening van de stortplaats D provincie. Hoe hoog dit bedra val om miljoenen. De Gevulei bedrag van 30 tot 50 miljoen gulden in geinvesteerd. De verwachting is dat een dergelij ke procedure vele jaren in beslag neemt. Wanneer de provincie' be reid is de kosten te vergoeden, is het bovendien nog maar de vraag of de burgers de verhoging die ze nu moe ten gaan betalen, terug krijgen. Niet uitgesloten is dat zich dan inmid dels weer andere kostenstijgingen hebben voorgedaan, bij voorbeeld in verband met de uitvoering van het milieubeleidsplan. Het uitstel van stortplaats De Does is veroorzaakt door bestuurlij ke fouten bij de provincie. De ver- Te hoge studiebeurs moet in twee weken worden terugbetaald LEIDEN - Voormalige studenten die niet binnen twee weken de te veel ontvangen studiefinanciering terugbetalen, krijgen onherroepe lijk een deurwaarder op de stoep. Dat heeft de Informatiseringsbank in Groningen aan 23.000 studenten per aangetekende brief laten weten. Na diverse aanmaningen gaat de In formatiseringsbank harde maatre gelen nemen. In totaal moet de Informatise ringsbank een bedrag van 58 mil joen gulden terugvorderen. Het gaat hier om voormalige studenten die ten onrechte te veel studiefinan ciering hebben ontvangen. Bij voor beeld oud-studenten die inmiddels werken en de studiebeurs niet tijdig stop hebben gezet. Of scholieren die tijdens hun studietijd te veel bij ver dienden en toch een aanvullende beurs kregen, waar ze eigenlijk geen recht op hadden. Ook mogen studenten die in het ziekenfonds pakket zitten, geen aanspraak ma ken op de ziektekostentoeslag. Dit bedrag van 70 gulden per student is vele malen ten onrechte uitgekeerd. Een woordvoerder van de Infor matiseringsbank spreekt van laks heid bij de studenten. Het blijkt dat van de 40.000 aangeschreven stu denten 23.000 niet hebben gerea geerd. Deze wanbetalers worden nu aangepakt. Een gespreide aflossing is niet meer mogelijk. Binnen twee weken moeten grote bedragen wor den gestort op het gironummer van de Informatiseringsbank. Als straf voor de te late terugbetaling moeten ze voor de maanden mei en juni tien procent rente betalen, over de maand juli wordt een extra rente van 11 procent geheven. Als het verschuldige bedrag niet tijdig wordt betaald, zal via een ge rechtsdeurwaarder een dv. angbe- vel worden uitgevaardigd. Naast de verschuldigde rente moet de stu dent dan ook nog de invorderings kosten betalen. aan zijn laars. Bij de een blijft het bij het stelen van een pakje sigaretten in de supermarkt, de ander gaat verder op deze weg en beschouwt de diefstal van autoradio's of het trekken van een mes in een onschuldig caféruzietje als de gewoonste zaak van de wereld. Plaizier tracht te achterhalen in welke mate iemands levenshouding van invloed is op delinquent gedrag. Die levenshouding - Plaizier noemt het 'de stijl van denken en beleven' - tracht hij vast te stellen door een groot aantal karaktereigenschappen van de persoon in kwestie te bepalen. Dit onderzoek is vrij eenvoudig. De proefpersoon vult daartoe een serie vragenlijsten in. die nog de meeste overeenkomst vertonen met een psychologische test. Het resultaat is een karakterplaatje van de proefpersoon. Vervolgens wordt de proefpersoon gevraagd of hij het voorgaande jaar iets étrafbaars heeft gedaan. Dat varieert van fraude bij een examen tot ernstiger zaken als bedreigingen met een mes of vuurwapen. Alle antwoorden naast elkaar gelegd, denkt Plaizier tc kunnen bepalen 'welke combinatie van karaktertrekken de kans op delinquent gedrag het grootst maakt'." Het onderzoek verkeert in een beginfase. Tot nu toe is alleen de bruikbaarheid van de vragenlijsten getest. Veertig proefpersonen - deze maand wordt het onderzoek voortgezet - stelden zich daarvoor beschikbaar. Veel te weinig nog om verantwoorde conclusies te trekken maar nu al kan worden geconstateerd dat het beeld weinig hoopgevend en in ieder geval opmerkelijk is. Plaizier: "Er zaten ngekondigd de winsten die w Does in Leiderdorp is uitges l is, is nog niet precies vastges had- berekend over een reeks v ulden winst te kunnen maken gunning voor de stortplaats werd door de Raad van State vernietigd nadat bleek dat deze niet in de Staatscourant was gepubliceerd. Bovendien bleek de gemeente Wou- brpgge volgens de Raad van State ten onrechte niet bij de procedure betrokken te zijn geweest. De winst op stortplaats De Does was mogelijk gemaakt door relatief hoge storttarieven. Met een deel van dit bedrag zou de oude vuilverbran ding in Leiden, die in september vervroegd werd gesloten, worden afgeschreven. Daarvoor is een be drag van 15 miljoen gulden nodig. Door de sluiting stijgen de kosten van vuilverwerking van 103 gulden tot 283 gulden per ton. Een deel van deze kostenverhoging werd al eer der aan de burgers doorberekend. De Gevulei probeert ook een bij drage van het Rijk te krijgen voor de hoge kosten van vuilverwerking in deze regio nu het vuil naar de VAM in Wijster moet worden afge voerd. De Gevulei hoopt vrijstelling van het BTW-tarief te krijgen om op deze wijze miljoenen guldens te kunnen besparen. De Leidse wethouder H. de la Mar, voorzitter van de Gevulei. maakte de tariefsstijgingen gisteren open baar nadat de aangesloten gemeen ten dinsdag al op de hoogte waren gesteld. Deze zullen zich komende week, sommige in het kader van de begrotingsbehandelingen, beraden wat hen te doen staat. De gemeente besturen kunnen beslissen een deel van de verhoging uit de eigen reser ves te betalen zodat de lasten voor de inwoners beperkt blijven. Uit de reacties van de betrokken gemeentebesturen blijkt dat vrijwel Kolonel Pinckaers (links) meester Te Velde. er slechts twee bij die nog nooit een delict had begaan. Alle anderen hadden allemaal iets gedaan wat niet mag. De populairste overtreding was het zwartrijden in het openbaar vervoer. Daarna volgde het achter het stuur zitten met drank op, wat bij deze groep vaak het fietsstuur was. Ook fietsendiefstal kwam veelvuldig voor". den misgelopen doordat de ld, te zullen verhalen op de ld maar het gaat in ieder ge- i jaren op de stortplaats een Er was reeds voor 8 miljoen i alle gemeenten de burger voor riet grootste deel van) de tariefsstij- ;ing opdraait. Leiden, Leiderdorp, )egstgeesi. Voorschoten en Zoeter- /oude staan op het standpunt dat iergelijke kostenverhogingen door Ie burger moeten worden betaald. )e gemeente Warmond tracht de lijn te verzachten door de verho- ;ing over een aantal jaren uit te meren. In Alkemade neemt de ge beente vermoedelijk 20 procent an de stijging voor haar rekening, len woordvoerder van de gemeen- e Wassenaar zei vanochtend dat ge- racht zal worden de lastenstijging oor de burgers zoveel mogelijk te teperken. De aanleg van de stortplaats De )oes kwam in augustus op de tocht e staan toen de Raad van State de ergunning vernietigde nadat een antal instellingen uit Leiderdorp lezwaar hadden gemaakt. De direc- eur van de Leidse reinigingsdienst prak toen al van 'een kleine ramp'. Iet gevolg van de uitspraak is dat le provincie een nieuwe vergun- ling moet aanvragen. Dat neemt eel tijd in beslag omdat een zoge- leten milieu-effectrapportage moet morden opgemaakt waarin de ge- olgen van de stortplaats voor de imgeving in kaart worden ge tracht. De Raad van State oordeelde toen lechts op procedurele gronden. Op iet bezwaar van de Zuidhollandse /Iilieufederatie die de stortplaats ls een aanslag op het milieu be- chouwt, is de Raad van State nog liet ingegaan. Mogelijk komt dat lezwaar bij een nieuwe bezwaar- irocedure die volgt als de nieuwe 'ergunning wordt aangevraagd, vel aan de orde. de eerste prijs aan opperwacht- (foto .Tan Holvast) Aanleg Plaizier baseert zijn onderzoek op de voor de hand liggende veronderstelling dat de wisselwerking tussen persoonlijke aanleg en omgevingskenmerken van invloed is op delinquent gedrag. Hij neemt daarmee afstand van het omstreden onderzoek van zijn voormalige baas prof. Buikhuisen, die jarenlang het beeld bepaalde van het criminologisch instituut. Buikhuisen ging er van uit dat mensen aanleg voor crimineel gedrag kunnen bezitten hetgeen bij zijn vele tegenstanders visioenen opriep van een wetenschap die met biologische ingrepen het kwaad in de mens zou kunnen verwijderen. Plaizier relativeert de kritiek. Hij vind de reacties nogal overtrokken. Maakt een simpele vergelijking: "Wanneer je zegt dat iemand aanleg heeft voor muziek-maken, wordt dat als een compliment beschouwd. Aanleg voor depressiviteit vindt men in het algemeen al wat moeilijker te verteren terwijl aanleg voor delinquent gedrag niet wordt geaccepteerd. Zolang het om positieve eigenschappen gaat. is het kennelijk wel toegestaan deze in verband te brengen met aanleg in de mens". Het uitstapje naar Buikhuisen dient om Plaiziers persoonlijke opvatting te verduidelijken. "Het zou te ver voeren om er diep op in te gaan maar je kan grofweg stellen dat er twee belangrijke theorieen bestaan over delinquent gedrag. De één gaat uit van de mens die van nature slecht is en dat amoreel gedrag moet worden afgeleerd. De andere beschouwt de mens als een onbeschreven blad die door allerlei delinquente contacten criminele denkbeelden krijgt en zich zo gaat gedragen. Ik zou het aardig vinden wanneer ik met mijn onderzoek tot een elegante synthese zou kunnen komen. Een nieuw model ter verklaring van criminaliteit". Hij ziet in beide theorieen bruikbare elementen. "Ik denk dat het heel natuurlijk is om afwijkend gedrag te gaan vertonen. Het hoort bij de puberteit en de adolescentie. Bij het ouder worden en de grenzen willen ontdekken". Aan de andere kant: "Dit onderzoek is ook een beetje mijn reactie op het al te veel sociologiseren. Het toeschrijven van afwijkend gedrag enkel en alleen aan maatschappelijke en sociale problemen die mensen hebben ervaren, vind ik ook weer eenzijdig". meente dat probleem gaat aanpak ken. "Dat is voor Noordwijkerhout een gigantische operatie", zegt hij. Delen zullen gesloopt moeten wor den en andere geheel vernieuwd. Een zaak die in elk geval nooit uit de jaarlijkse bijdrage van 230.000 gul den die Noordwijkerhout krijgt, kan worden betaald. "We zullen in ieder geval een be roep doen op specifieke fondsen bij provincie en rijk", zegt Jacobs. "Maar het is natuurlijk wel zo dat we dan een in een rij van zoveel ko men en het is bekend dat het aantal aanmeldingen veel groter is dan ge honoreerd kan worden. Het is dus onzeker of we wat krijgen" De gemeente Ter Aar komt even eens niet uit met de jaarlijkse bij drage van 100.000 gulden. Verschil lende bedrijven die overlast geven voor de directe woonomgeving zou den verplaatst moeten worden. Vol gens ambtenaar Oudshoorn over stijgen de kosten hiervan het gerin ge bedrag van de provincie vele ma len en moeten er andere bronnen gevonden worden voor dat onder deel van dorpsvernieuwing. Gemeente Warmond worstelt met het probleem van vijf molens die nodig opgeknapt moeten worden, maar waar geen geld voor is. Vol gens ambtenaar Neefjes bevindt Warmond zich dan nog in een posi tie dat het veel zaken uit eigen zak kan betalen. Veel geld gaat op aan de inbreidingsplannen die de ge meente heeft. Voorbeeld daarvan is de bouw van wor ngen in Schoon oord waar een school gesloopt moest worden. I t zo n transactie blijft een negatie saldo over dat Warmond 2elf moet betalen Taboe De laatste component in het onderzoek van Plaizier is dat van het alcoholgebruik. De proefpersonen wordt gevraagd in welke mate zij alcohol gebruiken en wat voor invloed dat op hen heeft. De experimentele groep krijgt vervolgens een voorlichtingsfilm over alcoholmisbruik te zien waarna zij opnieuw dezelfde vragen krijgen voorgelegd. Bekeken wordt of de voorlichting invloed heeft gehad op de houding en gedrag tegenover alcoholgebruik. Dit onderdeel moet duidelijk maken of jongeren zich laten beinvloeden en in welke mate dat afhankelijk is van hun karakter. "Ik heb voor alcoholgebruik gekozen omdat dit gedrag zich uitstekend leent voor beinvloeding. Of door vrienden of door overheidsbeinvloeders. Er rust bovendien nauwelijks een taboe op. En er zijn grote verschillen tussen individuen en drinkgedrag. Je kunt natuurlijk ook een onderwerp ais seks aankaarten maar dat ligt toch te gevoelig om eerlijke antwoorden te krijgen" Dat jongeren kunnen worden bijgestuurd staat voor Plaizier vast. "Jongeren tussen de 15 en 25 jaar ondernemen vaak dingen in groepsverband. Het zijn meelopers, wordt wel gezegd. Dat betekent kennelijk dat zij beinvloed baar zijn. De vraag is alleen waardoor en door wie? Het zal heel moeilijk zijn om een juiste strategie uit te zetten die aanslaat". Voortdurende beïnvloeding is volgens Plaizier het enige middel om het verschijnsel van onaangepast gedrag op lange termijn bij te sturen. Deze preventieve aanpak werkt veel beter dan zware straffen en hoge boetes waartoe de minister president onlangs opriep. Plaizier "Dat is eigenlijk met meer dan symptoombestrijding. Het helpt slechts voor korte tijd. Bovendien wordt het dreigen met zware straffen vrijwel teniet gedaan door de geringe pakkans. Een harde aanpak staat voor mij gelijk met het uitoefenen van macht en daar ben ik niet zo'n liefhebber van. Bovendien, wie macht moet gaan gebruiken heeft zijn gezag eigenlijk al verloren". Leidse hoogleraar wil onderzoek naar nut van het lezen LEIDEN/UTRECHT Expenmen- ten hebben uitgewezen dat kinde ren die regelmatig een boek lezen, aanmerkelijk creatiever zijn in het bedenken van oplossingen dan kin deren die vooral op televisie zijn ge richt. De waarde van het boek is on omstreden maar toch is de kennis over de effecten van het lezen be scheiden. Het wordt daarom hoog tijd om de effecten van lezen en initiatieven om het lezen te bevorderen, weten schappelijk te onderzoeken. Aldus de Leidse hoogleraar T. van der Voort gistermiddag in Utrecht, waar hij te gast was bij de viering van het 175-jarig bestaan van de Vereniging ter Bevordering van de belangen des boekhandels. Van der Voort herinnerde aah on derzoek waaruit bleek dat de tijd die de Nederlandse bevolking met lezen doorbrengt in vergelijking met dertig jaar geleden op zijn minst is gehalveerd. Van der Voort vroeg zich af of het boek op school niet te veel aandacht krijgt. "Een school die op het leven voorbereidt, moet het kind behalve met gedrukte ook met beeldinfor matie om leren gaan. Honderd jaar geleden stond er in de krant: - De heer Smith, die als lid van het „Grand Theatre" te Amster dam „De Mikado" opvoerde, de rol van Koko den beul vervullen de. is te Londen op smartelijke wijze overleden. Hij was in den laatsten tijd waanzinnig. Meer dan 1200 maal achtereen voor scherprechter optredende, ver beeldde hij zich nu. in werkelijk heid beul te zijn. In zijn toestand was hij gevaarlijk geworden. - Op eene ..opwekkingsbijeen komst" van negers in Dallas- land iTexas) zijn omstreeks 100 kleurlingen vergiftigd door var- kensvleesch. waarin zich arseni cum bevond. Acht negers zijn reeds overleden en 20 andere verkeeren in bedenkelijken toe- - In Vlissingen leeft een huisge zin van negen personen zonder dak in de open lucht, dicht bij de duinen. De man, een goed werk man, verdiende vele jaren zijn brood. Toen hij dienst nam bij het „Leger de Heils". dacht hij zeker, dat voortaan zonder hem wel voor zijn huisgezin gezorgd zoü worden. Hij werkte met meer en betaalde geen huishuur, zoodat de eigenaar zich einde lijk genoodzaakt zag hem ge-' rechtelijk zijne woning op te zeg gen. Vijfentwintig jaar geleden - De Sowjel-Unie heeft zaterdag vijf onbemande sateheten van het type Kosmos (nummers 86 t/m 90) met een enkele raket in een baan om de aarde gebracht. Het is de tweede maal deze maand dat dit gebeurt. De eerste maal was op 3 september. Tass heeft meegedeeld dat een van de aardsateheten een motor aan boord heeft die door een radioac tieve isotoop wordt aangedre ven. Hetzelfde was het geval bij een van de ruimtevaartuigen die ruim veertien dagen geleden werden gelanceerd Van onze redacteuren Willem Spierdijk en Gert Visser NOORDWIJK Een handjevol milieuactivisten heeft vanmorgen gedemonstreerd bij het Estec Vi sitor Center in Noordwijk. Directe aanleiding voor de actie was een persconferentie over de lancering van de satelliet Ulysses in oktober van dit jaar. De demonstranten vroegen met hun actie aan dacht voor het gevaar dat naar hun mening aan de missies van de satellieten kleven, omdat deze zijn uitgerust met een hoeveelheid plutonium. De World Information Service on Energy, de internationale milieugroepering die de actie bij Estec op touw heeft gezet, vindt dat plutonium in satellieten een onaanvaarbaar groot gevaar van radioactieve be smetting met zich meebrengt. (foto Jan Holvast* DEN HAAG/REGIO - Kleine ge meenten in Zuid-Holland dreigen in de knel te komen met de stads- en dorpsvernieuwing. Het bedrag dat gemeenten via de provincies van de rijksoverheid krijgen is vorig jaar al teruggelopen en ook voor de ko mendejaren worden nieuwe kortin gen gevreesd. Aan de andere kant worstelen de kleine gemeenten met Bereden brigades van politie houden in Wassenaar wedstrijd WASSENAAR De bereden korp sen van de rijkspolitie hebben giste ren op het landgoed Voorlinde in Wassenaar een onderlinge wed strijd in dressuur en springen ge houden. Ongeveer 60 paarden van de korpsen uit Wassenaar, Boxtel, Hoogeveen. Hulshorst, Bergen (NH) en Bilthoven kwamen tegen elkaar uit. Opperwachtmeester G. te Velde van de groep Hoogeveen won het totaal klassement van dressuur en springen. Hij kreeg de prijs uitge reikt uit handen van kolonel J.P.M. Pinckaers van de algemene inspec tie van de Rijkspolitie. De rijkspolitie heeft slechts zes bereden korpsen. Deze zijn ver spreid over het land en bedienen elk een bepaald district. Paarden wor den onder meer ingeschakeld bij ac ties van de Mobiele Eenheid en bij bij voorbeeld controle van mane ges. Ook als dierenmishandeling wordt vermoed, wordt de deskun digheid van de bereden politie aan gewend. steeds grotere problemen. Dat staat in een nota van het Interprovinciaal Overleg (IPO) die vanmiddag aan de Tweede Kamer is aangeboden. Het IPO. een samenwerkingsver band van alle provincies, is bang dat de belangen van kleine gemeenten ondergesneeuwd raken door de aandacht die de problemen van gro te steden trekken. De nota maakt volgens het IPO duidelijk dat ook in kleinere gemeenschappen nog het nodige moet gebeuren. Dorpen hebben vaak niet het geld om grote projecten uit te voeren. Het verwijderen van bedrijven uit de woonomgeving loopt in de mil joenen guldens, terwijl de uitkering uit het provinciaal stadsvernieu wingsfonds vaak niet meer dan en kele tonnen bedraagt-. Het IPO wijst daarnaast op het feit dat in dorpen het aandeel van koopwoningen veel groter is dan het landelijk gemiddelde. Vandaar dat in kleine plaatsen relatief gezien meer beroep wordt gedaan op het beschikbare geld voor particuliere woningverbetering. Veel gemeen ten geven voorrang aan de verbete ring van koopwoningen, zodat an dere dringende projecten blijven liggen. Ook in dorpen in de Leidse regio zijn op het gebied van dorpsver nieuwing de nodige problemen. Voor Noordwijkerhout doemt in de toekomst het slopen en vernieuwen het psychiatrisch ziekenhuis Sint Bavo op. De inrichting gaat verhui zen waardoor het gehele complex leeg komt. Volgens waarnemend hoofd alge mene zaken van de gemeente. J. Ja cobs, is het nog onzeker hoe de ge

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15