TAD LEIDEN Eén parkeervergunning per woning binnenstad v m 0m 'Iets doen aan het negatieve imago van die beestjes' si-" Omroep Rijnland wil Omroep Leiden oprichten ■iyKKiawKI intra tuin s LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1990 Om uitbreiding van lokale radio mogelijk te maken LEIDEN Omroep Rijnland wil het verzorgen van radio programma's in Leiden over laten aan anderen. Voor het maken van Leidse uitzendin gen zou een aparte stichting moeten komen, die onder de paraplu van 'Rijnland' pro gramma's maakt. Omroep Rijnland zou dan voor Leiden de houder van de zendmachti ging zijn en faciliteiten aan anderen aanbieden. Dat schrijft het bestuur van de omroep in een brief aan het Leid se college van B en W. Wethouder Walenkamp sprak gisteravond tijdens een commissievergade ring over een 'doorbraak in het standpunt van Omroep Rijnland'. De omroep reageert op een eer dere brief van Walenkamp waarin hij onder meer de mogelijkheid opperde dat Rijnland subsidie aanvraagt bij de gemeente. In de brief wordt dat ook gedaan: de ge meente zou 25 cent per inwoner moeten gaan betalen. Dat verzoek is ook bij andere regiogemeenten ingediend. Als Leiden aan het verzoek voldoet, ontvangt Rijn land van de gemeente 28.000 gul den. Als Rijnland inderdaad subsi die krijgt, kan tegen een lager ta rief zendtijd worden verhuurd aan andere organisaties, aldus het bestuur. De tarieven vormden in het verleden altijd een probleem. Zo kon de Stichting Lokale Om roep Freewave nooit in Leiden uitzenden omdat het geld dat Rijnland daarvoor vroeg niet kon worden opgebracht. Omdat geen overeenstemming kon worden bereikt, hebben zo wel Rijnland als Freewave een re- presentativiteitsverklaring aan gevraagd. Naar aanleiding van het advies van de gemeente neemt het Commissariaat voor de Media een besluit over deze ver klaring. In Leiden heeft ook de SOL, de Stichting Lokale Om roep Leiden een aanvraag inge diend. De SOL wil de zendtijd gaan verdelen over andere orga nisaties. "Ik begrijp uit de brief dat Om roep Rijnland alleen als er geen eigen lokale initiatieven zijn. de uitzendingen voor die gemeente gaan verzorgen", aldus Walen kamp. Hij wil zo snel mogelijk gaan overleggen met Rijnland, Free wave en de SOL. "De brief van ons was een laatste poging om de partijen op een lijn te krijgen. Het stond er niet met zoveel woorden in, maar Rijnland heeft die bood schap kennelijk wel begrepen". Voorzitter C. de Waard van Freewave reageerde wat afwach tend op de brief van Rijnland. "Ik weet niet wat ze verstaan onder lagere tarieven. Ze begonnen met 225 gulden per uur te vragen, dat is na een aantal kortingen terug gebracht tot 40 gulden per uur. Maar wij gaan uit van een bedrag van 5 gulden per uur zendtijd. Meer kunnen we niet betalen want we hebben geen eigen in komsten". Als het tarief op 40 gulden blijft steken, kan Freewave maar twee uur per week uitzenden en dat is te weinig, aldus De Waard. "Dat is niet wat we willen. Wij vinden dat de zender dag en nacht in de lucht moet zijn. Rijnland zendt nu 40 uur per week uit en in de brief staat dat die zendtijd met 10 tot 20 uur per week moet worden uitge breid. Maar dat is nog te weinig, een week telt 168 uur. En als je langer uitzendt, is de kans groter dat mensen de radio op deze zen der laten staan". Freewave is in elk geval bereid om weer te gaan praten. "Pro bleem is alleen dat er al zo ver schrikkelijk veel gesprekken zijn gevoerd. En Rijnland zei overal nee' tegen. Maar als zij nu norma le tarieven willen gaan rekenen en ons voldoende mogelijkheden geven om ons te profileren, moet er een werkbare situatie kunnen ontstaan. In het verleden is echter steeds gebleken dat Rijnland op het laatste moment weer allerlei drempeltjes opwierp. Steeds werd het weer anders, ik ben daarom erg voorzichtig gewor den". aldus De Waard. Als ook de nieuwe besprekin gen mislukken, blijven er drie aanvragen voor representativi- teitsverklaringen liggen: van Om roep Rijnland. Freewave en SOL. De verwachting is dat het com missariaat dan hoorzittingen zal houden, net zoals in Voorschoten is gebeurd. De Waard verwacht echter dat Freewave in dat geval een goede kans maakt een zend machtiging te krijgen omdat vol gens hem het commissariaat eer der kiest voor louter lokale om roepen dan voor regionale omroe pen zoals Rijnland die in ruim tien gemeenten actief is. 'Druppel' Witte Singel verhuist LEIDEN Het verkeerssluisje op de Witte Singel wordt dichter bij de Neksluisbrug aangelegd, zodat au tomobilisten de 'druppel' eerder zien. Wethouder Walenkamp van verkeer vertelde gisteravond dat dat een van de onderdelen is van het herinrichtingsplan voor de Witte Singel. De gemeente wilde eerst de sluis verwijderen omdat die te gevaarlijk is voor auto's maar op verzoek van buurtbewoners wordt het obstakel gehandhaafd om de snelheid van het verkeer te verminderen. Tegenover de universiteitsgebou wen aan de singel worden ribbels in de weg aangebracht om het auto mobilisten af te remmen. Om de vei ligheid voor fietsers te verbeteren worden aan beide zijden van de weg duidelijk fietsstroken aangegeven. De maatregelen worden uitge voerd als de weg opnieuw wordt ge asfalteerd. Dat gebeurt waarschijn lijk nog dit jaar. Leiden wil meer met Rembrandt LEIDEN Om meer toeristen naar Leiden te trekken, worden bij de ge meente plannen ontwikkeld om te benadrukken dat schilder Rem brandt van Rijn niet alleen in Lei den is geboren, maar ook jarenlang in deze stad heeft gewerkt. De plannen worden gemaakt in het kader van de grote Rembrandt- tentoonstelling die volgend najaar begint in het Rijksmuseum in Am sterdam. Wethouder Walenkamp wilde gisteravond nog niet uitwij den over de plannen omdat nog niet duidelijk is of ze kunnen worden ge realiseerd. "Toeristisch gezien doen we ei genlijk niets met het feit dat de wieg van Rembrandt hier stond en dat hij hier heel mooie schilderijen heeft gemaakt. Er is een straat naar hem vernoemd, er staat een beeld bij de Witte Singel en er is een scholenge meenschap die Rembrandt heet. En daar houdt het eigenlijk mee op. Misschien dat we er meer mee kun nen doen, niet alleen tijdens die ten toonstelling, maar ook in de toe komst", aldus Walenkamp, die ver wacht dat op korte termijn meer duidelijkheid bestaat over de haal baarheid van de ideeën. Arrestatie na inbraak LEIDEN - De politie heeft van nacht een 22-jarige Leidenaar aan gehouden op verdenking van een inbraak bij een aannemersbedrijf aan de Zoeterwoudseweg. De man parkeerde even na mid dernacht een gestolen volkswagen busje langs de hoge omheining en klom zo op het bedrijfsterrein. Gea larmeerde agenten vonden de arres tant onder het busje. Zijn handlan ger is nog voortvluchtig. Wethouder De la Mar als Batman Het vliegen wilde nog niet echt lukkenmaar verder was de gelijkenis met de echte Batman treffend. Wethouder Hans de la Mar had zich gistermiddag in een vleermuizen-outfit gestoken ter gelegenheid van de opening van het Koetshuis in de Leidse Hout. Hier is tot ongeveer midden november een tentoonstelling.te zien over vleermuizen. Het Koetshuis wordt een activiteiten-centrum waar aandacht wordt besteed aan natuur en milieu in en rond de Leidse Hout. Het is de bedoeling dat er exposities, cursussen, lezingen en tentoonstellingen worden gehouden. Al deze activiteiten worden georganiseerd door de zogenaamde Koetshuisgroep. Deze bestaat uit ongeveer vijftig vrijwilligers van de Vereniging Vrienden van de Leidse Hout, het Instituut voor Natuurbeschermingseducatie, de Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie en de Vereniging tot behoud van Natuurmonumenten in Nederland. De vrijwilligers worden ondersteund door medewerkers van de afdeling Natuur- en Milieueducatie van de gemeentelijke directie groen. Het Koetshuis is iedere zondag van 14.00 tot 16.00 uur geopend VOOr het publiek, (foto Jan Holvast) Grote parkeerterreinen alleen voor bezoekers M- v»-v. A «r .v i LEIDEN Per woonadres wordt in de toekomst nog slechts één parkeervergunning afgegeven. De gemeente ver wacht dat door deze maatregel het aantal vergunningen voor binnenstadbewoners afneemt met 25 procent. Op dit moment zijn 1538 bewoners in het bezit van een vergunning. Het plan om nog maar een vergun ning per woning af te geven is on derdeel van het pakket maatregelen dat binnenkort de inspraak ingaat. Belanghebbenden hebben zes we ken de tijd te reageren op de voor stellen waarna de raad er een beslis sing over neemt. Het is verder de bedoeling dat er een duidelijke bewegwijzering komt naar de parkeergarages en dat het terrein bij Molen De Valk, het terrein bij de Garenmarkt en een ge deelte van de parkeerplaatsen op de Kaasmarkt exclusief worden gere serveerd voor bezoekers van het centrum. Dat betekent dat vergun ningenhouders er niet meer kunnen parkeren. Een ander voorstel is om alle be drijven die dat willen een parkeer vergunning te geven en het parkeer- restrictiegebeid uit te breiden met een gedeelte van de Maredorp, met uitzondering van de Oude Vest. Ook in het stegengebied achter de Kaiserstraat en in Levendaal-west, tussen de Kaiserstraat en de Gereg- racht moet het parkeerregime wor den ingesteld. Als dat doorgaat, geldt het par keerbeleid van de gemeente in de hele binnenstad, met uitzondering van het oostelijk deel van de bin nenstad. Aan de oostkant van het water aan de Herengracht, zullen de parkeermaatregelen niet meer gel den, om het parkeerrestrictiegebied 'logischer te begrenzen', zo deelde wethouder Walenkamp van verkeer gisteren mee. "Nog steeds gelden de parkeer maatregelen dan nog niet in de hele binnenstad. Misschien dat dat over een paar jaar kan, als we er voldoen de financiële middelen voor heb ben. Er moet voldoende geld zijn voor parkeercontroleurs, want daar staat of valt het hele beleid mee", verklaarde de wethouder. Omdat de gemeente nu strenge eisen stelt aan bedrijven die een parkeervergunning aanvragen, zijn slechts 284 bedrijven in het bezit van een dergelijke kaart. Als het plan doorgaat om alle firma's een Onderzoek naar vleermuizen in Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest LEIDEN - "De meeste vleer muizen zitten bij de mensen thuis. Om te voorkomen dat ze bij ontdekking meteen worden afgemaakt, is het belangrijk dat iets wordt gedaan aan het nega tieve imago van de beestjes". Onderzoeker Kees Mostert neemt het op voor de vleermuizen. Jaren lang werden deze dieren in een adem genoemd met draken, duivels en andere engerds. Volslagen ten onrechte, meent Mostert. "Nog nooit heeft een vleermuis een mens aangevallen. Integendeel, het zijn heel nuttige dieren die de mens een hoop insektenoverlast besparen". Mostert presenteerde gistermid dag zijn rapport 'Vleermuizen in het stedelijk gebied van Leiden, Oegst geest en Leiderdorp' bij de opening van het Koetshuis in de Leidse Hout. Hij stelde het rapport vrijwil lig samen om te bekijken waar in deze omgeving nog vleermuizen le ven en hoeveel het er zijn. Het onderzoek werd uitgevoerd in het kader van een landelijk pro ject van de Stichting Vleermuis-on derzoek. Het was een van de eerste keren dat een stedelijk gebied werd onderzocht. Probleem Het eerste probleem waarop Mos tert stuitte was dat vleermuizen pas in de avondschemering tevoor schijn komen en daardoor moeilijk zijn waar te nemen. En als je ze al ziet, is het heel moeilijk om te bepa len tot welke soort ze behoren. Dit probleem werd opgelost door een zogenaamde 'bat-detector'. Dit is een apparaat dat de geluiden van de vleermuizen omzet in tikken, die wel door het menselijk oor zijn waar te nemen. Ieder soort vleermuis heeft zo zijn eigen ritme en klank, waardoor met deze detector de ver schillende rassen op naam zijn te brengen. Mostert is gewapend met dit ap paraat de stad in getrokken. Letter lijk iedere straat die op de kaart is te vinden heeft hij gehad. "Mensen stonden wel vreemd te kijken als ik midden in de nacht met dat tikken de ding langs kwam. Ze waren ech ter te verbaasd om er werkelijk op merkingen over te maken. De expedities hadden succes. Mostert registreerde zeven verschil lende soorten vleermuizen, waar van de meeste overigens in zeer kleine aantallen. Zo heeft hij bij voorbeeld vijf rosse vleermuizen, acht laatvliegers en een grootoor- vleermuis gesignaleerd. buurt van Leiden-zuid of Voorscho ten een hele kolonie zit. Een ander opvallend onderzoeks resultaat is dat de meeste dieren zich niet verzamelen in gebouwen en oude huizen, maar juist in oude bomen. Mostert: "Vooral oude ei ken waarin spechten al wat holtes hebben gemaakt, zijn favoriet". De dieren hebben trouwens toch een voorkeur voor een wat rustiger omgeving. In het bebouwde gedeel te van de stad werd vrijwel alleen de gewone dwergvleermuis aangetrof fen. De andere soorten houden zich vooral op aan de rand van het stede lijk gebied. 'Toplocaties' zijn de Leidse Hout, landgoed Huys in Warmond en enkele parken in *S. m.' -tr - j. Verrassing De grootste verrassing voor Mostert was dat hij verschillende meer- vleermuizen waarnam. Het was al bekend dat deze soort, een grotere uitvoering van de watervleermuis, vroeger veel in deze omgeving voor kwam. Maar sinds de jaren vijftig zijn alleen nog exemplaren aange troffen in west-Friesland. Maar Mostert vond in Leiden en omgeving tot zijn eigen verbazing nog tientallen van deze beesten. Ze vliegen met name boven de kanalen en aan de rand van de stad. De on derzoeker verwacht dat ergens in de ADVERTENTIE •■geserveerd met een glimlach! Restouront-Grond Café In den Leidschen Solon Steenstraal 2. (e.denQ/l 13 0335 Teloorgang Mostert hoopt dat de bevindingen van het onderzoek tot maatregelen zullen leiden om de teloorgang van het vleermuizenbestand tegen te gaan. De dieren zijn weliswaar sinds 1973 wettelijk beschermd, maar dat is volgens de onderzoeker lang niet genoeg. "Er moet ook wat worden gedaan aan hun omgeving, als die verder wordt verpest leggen ze alsnog het loodje". Als een van de bedreigingen noemt hij de chemi sche bestrijdingsmiddelen waar door het voedsel van de dieren wordt vergiftigd. Een ander probleem vormt het onbewoonbaar maken van vleer- muisverblijven als spouwmuren en zolders van kerken. Mostert ziet niet in waarom mensen het eng vin den dat een vleermuiskolonie in de muur van hun woning huist. "Het kan totaal geen kwaad. Vaak heb ben ze het niet eens gemerkt. Als ik ze er op wijs dat een groep vleer- •muizen in hun woning zit, willen ze er vanaf. Dat begrijp ik niet, want ze hebben er toch nooit last van ge had?" De onderzoeker pleit er tevens voor oude holle bomen niet te snel jr vergunning te verstrekken, kan dat aantal groeien tot maximaal 1000 a 1200. De tarieven daarvoor gaan omhoog. De vergunningen voor bedrijven zijn alleen overdag geldig en vol gens Walenkamp zijn er dan vol doende parkeerplaatsen beschik baar. Hij bestrijdt de stelling dat be woners vergunningen moeten inle veren voor de bedrijven. "Bewo ners hebben de parkeerplaatsen vooral 's avonds en 's nachts nodig en de bedrijven overdag, dus die rij den elkaar niet in de wielen". Omdat blijkt dat het aantal par keerplaatsen voor bewoners nu al aan de krappe kant is. heeft de ge meente besloten te kijken of het aantal vergunningen voor mensen die in de binnenstad wonen, kan worden teruggebracht. Eerder werd erover gedacht om alleen nog par- keerkaarten te verstrekken aan mensen van 27 jaar en ouder maar uiteindelijk is gekozen om een ver gunning per huis af te geven. "In de praktijk zullen hierdoor vooral studenten worden gedu peerd", beseft Walenkamp. "Maar die krijgen een jaarkaart voor het openbaar vervoer en het probleem is ook niet zo groot. Sommige men sen zullen nu 400 meter moeten lo pen om bij hun auto te komen, ter wijl dat eerst 5 meter was". De nieuwe voorstellen zijn vol gens Walenkamp een logisch ge volg van het parkeerbeleid dat sinds 1986 bestaat. In 1988 is onder zoek gedaan naar de gevolgen van het parkeersysteem in de Leidse binnenstad en op basis van de 'knel punten' die door het onderzoeksbu reau werden geconstateerd heeft een ambtelijke werkgroep voorstel len gedaan. Die zijn door het college van B en W grotendeels overgeno men. Als de inspraakreacties bin nen zijn worden de plannen vastge steld en Walenkamp verwacht dat dan begin volgend jaar de nieuwe maatregelen kunnen worden inge voerd. "Ik denk dat deze voorstellen ver der bijdragen aan de trend die is in gezet, namelijk dat het aantal auto's in de Leidse binnenstad relatief laag is. Dit zijn geen voorstellen om het centrum autoluw te maken, maar het levert er wel een bijdrage aan", aldus Walenkamp. ADVERTENTIE te kappen. "Omdat uit mijn onder zoek is gebleken dat dit bij uitstek plekken zijn waar de vleermuizen zich vestigen". Singels Hij noemt het landgoed Huys in Warmond als voorbeeld van een plek "waar het wel goed gaat. "Daar liggen diverse omgewaaide bomen, waarin de dieren prachtig kunnen leven. Dat moet in bijvoorbeeld de Leidse Hout toch ook kunnen? Tenslotte hoopt hij dat de ge meente bij toekomstige bebouwing rekening houdt met de vleermui zen. "Ze jagen graag boven het wa ter. maar dat moet dan wel rechts reeks in verbinding staan met een houtwal of bomenrij. Er moet niet een of ander gebouw tussen staan. Dat schrikt ze af'. De Leidse singels zijn in de ogen van de onderzoeker op zich een ide ale plaats voor de vleermuizen, wa re het niet dat er te veel bebouwing langs staat 'Ik vrees dat daar wei nig meer aan is te doen, maar in wij ken als de Stevenshof en de Coebel moet iets mogelijk zijn" Vanavond start om 20.00 uur een excursie in de Leidse Hout waar in de schemering rondvliegende vleer muizen kunnen worden bekeken. Tevens wordt hierbij de werking van de bat-detector gedemon streerd. Voorts is in het Koetshuis een tentoonstelling ingericht over vleermuizen. Deze is zeker tot mid den november te bezichtigen. ROTSTUIN- BOLLENPAKKET Speciaal samengesteld pakket ROTSTUIN- BLOEMBOLLEN Diverse soorten tulpen, crocussen en narcissen; méér dan 50 95 Normaal nü m voorschoten^-AAil STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13