'Velen werken niet door uitkeringen' Unctad: beurzen luchtbellen op draaikolk van speculatie D Ancona wil 24 uur lang Hogere benzme-aeeijns kinderopvang kost 170 min en 260 banen 'Controle faalde op export strategische goederen' Lonen laag, werken aan werk BOEKHOUDER ZOEKT fl.8.000 WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1990 ECONOMIE PAGINA 5 Topambtenaar Financiën pleit voor harde aanpak DEN HAAG (GPD) De sociale uitkeringen voor werklozen en arbeidsongeschikten zijn er voor een groot deel oorzaak van dat er weinig bereidheid is iets te doen aan de langduri ge werkloosheid en de steeds verder oplopende arbeidsongeschiktheid. EINDHOVEN (GPD/ANP) Phi- lips heeft samen met de Ameri kaanse Eastman Kodak een nieuw fotografiesysteem ontwikkeld, dat foto's kan aftasten en over brengen op een cd. De foto's kun nen dan worden afgespeeld op een termiddag werd het systeem tege- telcvisietoestel met nieuwe af- lijkertijd in New York, Tokyo en speclapparatuur, die door Philips Londen ten doop gehouden. De wordt geproduceerd. Het systeem consument kan met deze vinding Cd bruikbaar als foto-album Dit heeft thesaurier-generaal Maas van het ministerie van financiën gisteren gezegd in een rede bij Van Lanschot Bankiers. Minister Kok (financiën) heeft zich gedistantieerd van de uitspraken van zijn topamb tenaar, hoewel hij zich daarvoor wel 'politiek verantwoordelijk' acht. Volgens Maas lijken wij ons als Nederlanders neer te leggen bij een grote groep langdurig werklozen. Hij schreef de maatschappelijke on verschilligheid om hier iets aan te doen voor een belangrijk deel toe aan het bestaan van relatief hoge en langdurige uitkeringen. Ten aan zien van het steeds stijgende aantal slagen een groot aantal mensen van mensen inde wao stelde de topamb- de arbeidsmarkt af te houden", al tenaar: "Wellicht geldt ook hier dat dus Maas. de samenleving niet bereid is zijn problemen op te lossen, maar de uit komt in 1992 op de markt, aldus Philips en Eastman Kodak. Het nieuwe Kodak-systeem omvat een nieuwe cd-speler van Philips, te gebruiken voor foto's en muziek, lege foto-discs van Kodak, die per stuk 100 foto's kun nen bevatten, en een fotoafwerk- station, bestaande uit een aftaster van Kodak plus een door Micro systems te leveren computer en vastlegapparatuur van Philips. Verder zal Kodak printers en pa pier voor het systeem leveren. Een keerpunt in de geschiede nis van de fotografie, noemt Kodak zijn laatste vinding. Gis- thuis via de foto/audio-cd-speler en de televisie zijn 'foto-boek' doorbladeren. Maar ook biedt het systeem, volgens de producent, tal van mogelijkheden voor het be drijfsleven. De foto-ed is ontworpen door Kodak. De randapparatuur, de au- dio-ed-speler (ontwikkeld bij Philips in samenwerking met So ny) is geschikt voor elk type tele visie-toestel. De verwachting van de fabrikant is dat de foto-cd de zelfde voordelen zal gaan opleve ren als de audio-cd dat voor de muziek heeft gedaan. Een woordvoerder van Kodak: "Niet alleen voor de 'normale' consument biedt dit systeem tal van mogelijkheden. Denk maar aan ontwerpers die hun werk ge makkelijk kunnen opslaan en even gemakkelijk weer kunnen tonen. Dat geldt ook voor bijvoor beeld architecten". Maar het blijft niet alleen bij het weergeven van een foto. "Je kunt ook bepaalde details uitver groten. Hele foto-dossiers kun je op in een simpel bakje kwijt. Ove rigens geldt dat ook voor de con sument. Die kan zijn foto's even eens heel gemakkelijk opbergen en hij heeft geen last meer van pakken negatieven die in veel ge vallen toch maar zoekraken. Op de cd-hoes komen de afbeeldin gen van de foto's die op de schijf staan. Je hoeft dus niet te zoeken". De verwachting is dat de prijs van de eerste foto-audio cd-spclcr in ieder geval onder de duizend gulden komt te liggen. Voor een cd-schijfje met 24 opnamen zal de consument minder dan 36 gulden gaan betalen. Voor de NOS-tv stelde minister uiiKenneen nu 20i000 tot 3Q 000 per tfi Belangrijk akkoord over standaard hdtv MÜNCHEN (Rtr/DPA) - Frankrijk en de Bondsrepubliek hebben gis teren een akkoord gesloten over een standaard op weg naar hdtv, de tele visie van de toekomst. Het akkoord brengt een gezamenlijk Europees systeem, dat kan concurreren met de voorstellen voor een Japanse standaard, dichterbij. Hdtv belooft beelden van bio- scoopkwaliteit en een geluidskwali teit als van compact discs. De stan daard waarover de Bondsrepubliek en Frankrijk het nu eens zijn gewor den is D2 MAC. Die geeft al een cd- geluidskwaliteit. maar heeft minder beeldlijnen en beeldpunten dan HD MAC. wat de uiteindelijke stan daard moet worden. Televisie kijkers hoeven geen nieuw toestel te kopen om D2 MAC te kunnen ontvangen. Wel moeten zij een ap paraatje aanschaffen dat de nieuwe standaard vertaalt voor het conven tionele toestel. uitkeringen' In een betoog over werkloosheid en arbeidsongeschiktheid hekelde Maas ook de vut. Volgens hem is deze voorziening zo goed, dat men sen met een zeer gering verlies aan salaris op jonge leeftijd de werk kring kunnen inruilen voor een per- willen stoppen. Hij noemde dat 'een enorm karwei'. De vice-premier wil de nog niet spreken over een daling van het aantal arbeidsongeschik ten. Volgens Kok is 80 procent van het aantal arbeidsongeschikten, echt manente vakantie. Dat terwijl het totaal arbeidsongeschikt. De rest aantal werkenden in ons land toch kan nog gedeeltelijk werken. Juist voorzieningen, waardoor wij erin werk geholpen worden, aldus Kok. DEN HAAG (ANP) Minister D'Ancona (wvc) wil een 24-uurs kin- DEN HAAG (GPD) De verhoging van de benzine-accijns met 6,7 cent deropvang en een opvang voor Per liter op 1 november kost 170 miljoen gulden per jaar. Daarnaast zullen schoolgaande kinderen om het door de verhoging van de accijns bijna 260 mensen hun baan verliezen. Het vrouwen mogelijk te maken aan de Nederlands economisch instituut (NEI) heeft dit op verzoek van staatsse- slag te gaan. De gemeenten krijgen cretaris Van Amelsvoort (financiën) berekend. daarvoor van de de minister meer Ondanks de negatieve effecten van de accijnsverhoging houdt Van mogelijkheden om onder meer crè- Amelsvoort, die het rapport gisteren aan de Tweede Kamer gezonden, er ches op te zetten. wel aan vast. Volgens de bewindsman doet de hoogte van de benzineprijs Tot nu toe mogen gemeenten de t>'J het wetsvoorstel niet terzake. Zoals bekend wordt er in de Kamer be- bijdragen uit de stimuleringsrege- twijfeld, met name door de WD, of de accijnsverhoging nog wel door ling kinderopvang alleen gebruiken moet gaan nu door de Golfcrisis de olieprijzen al fors zijn gestegen, voor hele- en halve-dagopvang van Momenteel verliest Nederland ook al benzine-omzet aan Duitsland en kinderen tot en met vier jaar. Nu het België, omdat de benzineprijzen in beide buurlanden lager zijn. Omdat het rijksbudget voor kinderopvang per tanken over de grens vaak gecombineerd wordt met het doen van bood- 1 januari wordt verruimd, wil D'An- schappen verliezen ook andere winkels omzet. cona de gemeenten vanaf volgend De detailhandelsomzet die extra verloren kost als gevolg van de accijns- jaar laten kiezen uit verschillende verhoging ongeveer 66 miljoen gulden bedragen. Het bedrag dat de staat mogelijkheden. mist aan inkomsten uit accijns en BTW als gevolg van tanken over de grens Voor hele-dagopvang van 0-4 jari- neemt met ongeveer 72 miljoen gulden toe. gen krijgen ze 5000 gulden per Van Amelsvoort noemt de voorgestelde accijnsverhoging desondanks plaats. Drie plaatsen halve- of drie "verantwoord". De accijnsverhoging moet dit jaar nog 25 miljoen opleve- plaatsen buitenschoolse opvang ren, in de volgende jaren 300 miljoen gulden per jaar. Dit geld wordt vooral gaan tellen voor twee plaatsen hele- gebruikt voor een beter openbaar vervoer. dagopvang. Eén plaats 24-uurs op- vang telt, afhankelijk van de feitelij- oTij 7 x^^furs^pvang) 3,^piaa?sen Oeso tevreden over Nederlandse economie hele-dagopvang. Dat is duur, maar bij 24-uurs opvang gaat het om plaatsen die per dag door verschil lende kinderen achter elkaar wor den gebruikt. Smit-Kroes wordt topvrouw Newtron AMSTERDAM (GPD) - Oud- minister drs N. Smit-Kroes wordt president-commissaris bij het automatiseringsbedrijf Newtron, als de aandeelhouders maandag akkoord gaan. Na haar vertrek uit de politiek was de ex- minister van verkeer en water staat al commissaris geworden bij de Nationale Investerings bank en het bouwconcern Ba- last-Nedam. Newtron, dat vorig jaar is opgericht door ex-Datex- directeur W. Smit, gaat over niet al te lange tijd naar de beurs. Be halve Smit-Kroes wordt ook drs P. de Ridder, voormalig direc teur van het Centraal Planbu reau (CPB), commissaris. PARIJS/DEN HAAG (ANP) - De Oeso, de organisatie voor economi sche samenwerking van westerse industrielanden, waarschuwt in haar jongste rapport over de Neder landse economie voor te hoge lo nen. De Oeso blijft zich zorgen ma- ken over de hoge staatsschuld, de tegen te gaan) moet Nederland niet durige"werkloosheid, doo'rlierbu- i,+ op de solo-toer gaan. Dat is erg kost- reau voorzien van de vriendelijker baar en niet effectief. Het milieubeleid van ons land OESO-secretariaat dat de economi- kan een welkome aansporing zijn sche groei ook in 1990 en 1991 sterk voor andere landen, aldus de OESO, kan blijven, maar deze organisatie heeft ook kri tiek. Vooral als het gaat om het te LEEUWARDEN Verzeke raar Avero, in gesprek met Centraal Beheer over een fu sie, laat in Leeuwarden een to ren bouwen, die de aanblik van de stad fors heeft veranderd. Het negentien verdiepingen tellende gebouw is 72 meter hoog en is een uitbreiding van het huidige complex aan de Langemarktstraat. Het hoog ste punt is vandaag bereikt. (foto ANP) Een deel van het financieringste- rugdringen van de uitstoot van kort heeft volgens de OESO te ma- -- TT kooldioxide (om het Jaroeikas-effect ken met het probleem van de lang- JV1_00I* .OcllT0Il X1.0I*clS Economie kort arbeidsmarkt en het Nationaal Milieubeleidsplan, dat wordt om schreven als zeer ambitieus en kost baar. 'Onder invloed van de krappere omstandigheden op de arbeids markt en hoge winsten in de bedrij ven zouden de lonen opgedreven kunnen worden. Door de koppeling zijn die mogelijk hogere lonen van grotere invloed op de economie in z'n geheel dan tot voor kort het ge val was. Het verder op orde brengen van de overheidsfinanciën kan daardoor in gevaar komen, maar kan ook een verdere ontmoediging betekenen voor mensen om aan het arbeidsproces deel te nemen", al dus het rapport. "De Nederlandse term 'niet-cyclische' werkloosheid, heeft Een probleem dat volgens hen te tie overtrof alle verwachtingen, ter- maar ook met hogere loon- en ande- wijl de inflatie het laagst was in de re daarmee samenhangende kosten OËSO-landen" (West-Europa, die, al met al, een r clusie. "De winstgevendheid is op de belastinghervorming ('Oort'), de het hoogste niveau sinds het begin tripartisering van de arbeidsbu- van de jaren zestig, waardoor inves- reaus en de vereenvoudiging van teringen enorm werden gestimu- het aanname- en ontslagrecht wordt leerd. Ondanks de hoge reële ren- daar volgens de OESO wel aan ge- gen en sociale premies verwacht het ve arbeidsmarkt-politiek. ZWOLLE (ANP) Een reorganisa tie bij Heras Hekwerk (570 arbeids plaatsen) levert op korte termijn en kele tientallen nieuwe arbeidsplaat sen op. De reorganisatie is nodig omdat het bedrijf, met de hoofdves- veren van complete systemen die zijn bedoeld om bij bedrijven de in- en uitgaande goederenstroom en het verkeer van mensen te beheer sen. President-directeur H.Groene- veld van de Heras Holding heeft dit- gisteren in Zwolle bekendgemaakt. WASHINGTON (Rtr) - Het Ameri kaanse beleid dat is gericht op de controle van de export naar socialis tische landen heeft gefaald. Het be leid heeft de nationale veiligheid niet bevorderd en heeft de Ameri kaanse industrie veel geld gekost. Dat zijn de conclusies van een on derzoek van het Economisch Be- leidsinstituut. een particulier on derzoeksinstituut, dat gisteren is gepubliceerd. Het beleid van de Verenigde Sta ten is erop gericht de export van technologisch geavanceerde pro- dukten naar potentieel vijandige landen te voorkomen. Die landen zouden de produkten kunnen ge bruiken voor wapensystemen en zo de VS bedreigen. "Een groot deel van de exportcontroles heeft zelfs niet voldaan aan de doelstellingen van nationale veiligheid, omdat veel gecontroleerde produkten zoals geavanceerde computers, tele communicatietechnologie en ma chinegereedschappen nu wijd en zijd verkrijgbaar zijn in andere lan den", aldus het rapport. Als de Amerikaanse regering geen exportvergunning verstrekte, betekende dat niet dat het betref fende produkt niet in de handel kwam maar dat Amerikaanse pro ducenten geen zaken konden doen. Het beleid heeft zelfs tot gevolg ge- Geen optreden tegen olie-export AMSTERDAM (ANP) - De ge meente Amsterdam kan geen maat regelen treffen tegen olieleveranties aan Zuid-Afrika die uit de Amster damse haven plaatsvinden. Juri disch gezien kan Amsterdam echter niets doen, omdat het embargo door Nederland alleen de export van ru we olie verbiedt. Dit blijkt uit een concept-brief van B en W die giste ren door de gemeente is vrijgege ven. Anti-apartheidsgroepen hadden bij de gemeente aangedrongen op een onderzoek naar de rol van de Amsterdamse haven bij de overslag van de olieprodukten voor Zuid- Afrika. De anti-apartheidsgroepe ringen drongen aan op te treden te gen deze vorm van het doorbreken van het olie-embargo. Juridisch gezien is volgens de conceptbrief echter geen sprake van het doorbreken van het olie-em bargo, omdat in EG-verband uit sluitend de export van ruwe olie verboden en niet de uitvoer van be werkte olieprodukten. had dat westerse handelspartners geen geavanceerde technologie meer in de VS wilden kopen. "De exportcontroles hebben er toe geleid dat de technologische veiligheid van de VS is vernietigd ten einde haar te behouden", aldus Robert Kuttner, de schrijver van het rapport. De VS hebben het be leid inzake de export inmiddels ver soepeld, maar er bestaat nog steeds een lijst van gevoelige produkten" waarvan de export aan banden is ADVERTENTIE Bovendien heeft hij dat bedrag heel snel nodig. Hi| meteen even naar de Gemeentelijke Kredietbank Leiden. Hèt vertrouwde adres voor persoonlijke leningen tot f. 30.000,-. Maar ook voor een doorlopend krediet om steeds wat extra geld achter de hand te hebben. Dat wordt vlot in orde gemaakt. Daarnaast is de rente laag bi) de GKB en worden de aflossingen soepel op de persoonlijke situatie afgestemd. Wilt u daar ook wel meer over weten? Kom maar langs. Op werkdagen van 9.00 -12.30 uur en donderdagavond van 17.30-19.30 uur. Of bel voor nadere informatie. /^NK GOED VOOR UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300,2301 EH Leiden tel. 071-254145 ADVERTENTIE Handelsbalans De Verenigde Staten hebben in juli een tekort op de handelsbalans ge boekt van 9,33 miljard dollar tegen over een (herzien) tekort van 5,34 miljard dollar in juni. Vooral de stij ging van de invoer met 4,5 procent tot 41,35 miljard dollar en de daling van de exporten met 6,4 procent tot 32,02 miljard dollar hebben het te kort over de maand juli opgeblazen, het grootste sinds januari. Voedselexport De Bulgaarse regering heeft giste ren ter voorkoming van voedsel schaarste in de komende herfst- en wintermaanden alle export van voedsel verboden. De maatregel is aanvullend op een eerder decreet, waarbij suiker, kaas, bakolie en wasmiddelen waren gerantsoe neerd. Andere levensmiddelen en belangrijke comsumptieartikelen als zeep en toiletpapier zijn prak tisch niet te krijgen of in het geheel niet voorradig. Miljoenenorders Ley land DAF Ltd. een werkmaat schappij van DAF in Eindhoven, heeft miljoenencontracten gete kend met de Nigeriaanse transport ondernemer Chanchangi Motors en met de Britse Royal Mail Letters. Met de orders is een bedrag ge moeid van 80 miljoen gulden. De Nigeriaanse order betreft de leve ring van 250 trekkers. Dubbeldekkers De carosseriefabriek Berkhof Val- kenswaard heeft een order ontvan gen voor de bouw van twintig dub beldeksbussen. De order is afkom stig van de Turkse Boronkai en heeft een waarde van ruim 13 mil joen gulden. Berkhof is de enige on derneming in Nederland die com plete dubbeldekkers bouwt. Soepel vallend, double breasted kostuum van komfortabele wolmelange in uni of fijne streep 350,- GENEVE (ANP) - De Britse econoom John Maynard Keynes schreef ooit: "Als de kapitaalont wikkeling van een land een neven- produkt wordt van de activiteiten van een casino, is de kans groot dat het werk slecht gebeurt". "Specu lanten kunnen geen kwaad als zij de luchtbellen zijn op een gestage stroom van ondernemen. Maar het wordt kwalijk als ondernemen een luchtbel wordt op een draaikolk van speculatie." Keynes wordt geciteerd door de UNCTAD (Conferentie voor Handel en Ontwikkeling van de Verenigde Naties) m haar jaarlijks rapport, dat vandaag is gepubliceerd. De ban ken, aandelenbeurzen en pensioen fondsen zijn belangrijker geworden dan industriële bedrijven en sprei den zich als een olievlek uit over de aardbol. De financiële sector is een belangrijke bron van instabiliteit en onvoorspelbaarheid voor de we reldeconomie geworden, schrijft de Unctad. Beheersing en regelgeving is geboden. De liberalisering van de financië le markten de afgelopen jaren moest ruimte bieden aan initiatie ven en ondernemingslust. "Maar doordat financiële markten worden beheerst door veranderende ver wachtingen en stemmingen, heeft het beleid meer geresulteerd in het losmaken van speculatie". De "lok roep van de snelle winsten" brengt niet alleen risico's met zich mee voor onvoorzichtige crediteuren en debiteuren, maar voor het hele fi nanciële systeem De speculatie op valutamarkten verhindert dat wisselkoersen nei gen naar een evenwicht en zorgt voor turbulentie in plaats van stabi lisering. De wisselmarkten reage ren sterk op feitelijk nieuws en ge ruchten en veranderen binnen en kele uren of dagen van inzicht over de samenhang van economische va riabelen. Daardoor hebben de ren tetarieven in de jaren tachtig meer en heviger geschommeld, wissel koersen meer afgeweken van ni veaus die worden gerechtvaardigd door verschillen in produktiviteit en economische prestaties en heb ben aandelenkoersen ongekende zwenkingen laten zien. Beleggers zijn niet meer bezig met het uitzoeken van het beste be drijf. maar met massapsychologie. Zij zoeken naar bedrijven die hun concurrenten waarschijnlijk aardig- zullen vinden en al die concurren ten bezien de markt met dezelfde blik. Keynes weer aangehaald' "Wij wijden onze intelligentie aan het voorzien van de verwachtingen van de publieke opinie over de toekom stige publieke opinie." UNCTAD doet de aanbeveling da kosten van speculatie te verhogen door bij voorbeeld flfiancU&e tran - acties te belasten. Verder moeten transacties met een extreem hoog risico duurder worden en moet het toezicht op het beleid van de be langrijkste industrielanden worden verbeterd, zodat andere landen niet eenzijdig de lasten van hun beleid dragen. Verder wil de organisatie dat seri euze aandacht wordt besteed aan een systeem van vaste wisselkoer sen voor de ecu, de yen en de dollar. Het Europese Monetaire Stelsel met vaste spilkoersen omgeven door kleine bandbreedtes en met goede afspraken over interventies zou als voorbeeld kunnen dienen. De fouten die zijn gemaakt in het systeem van vaste wisselkoersen dat voor 1972 gold, kunnen worden vermeden. 'Olieprijs ramp Derde Wereld' GENEVE (AP) De door de Golfcrisis gestegen olieprijs maakt een mondiale recessie waarschijnlijker, maar zal vooral in de ont wikkelingslanden tot rampzalige gevolgen voor dc economie kun nen leiden. Dat is één van dc conclusies van een vandaag gepubli ceerd rapport van de Unctad, de VN-organisatie voor handel en ont wikkeling. Bij een olieprijs van 30 dollar zullen de ontwikkelingslanden die afhankelijk zijn van buitenlandse olie gezamenlijk zo'n 26 miljard dollar per jaar meer aan import moeten betalen, aldus een actuali sering van het l'nctad-rapport die alweer is achterhaald omdat de olieprijs inmiddels tot boven de 32 dollar is opgelopen. "AU de stij ging van de olieprijs ook nog eens wordt vergezeld van hogere ren tetarieven dan kan de internationale schuldenstrategie een van de eerste slachtoffers van de ontwikkelingen in het Midden-Oosten worden".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5