Justitie krijgt geen greep op autodieven men nu voor eikbaar. T-16 squadron gaat in principe verdedigen Lubbers noemt koppeling 'niet heilig, wel belangrijk' Dales licht benoeming van burgemeesters straks toe Dierenbescherming tegen uitstel verbod legbatterij 'Kritiek stadsvernieuwing onterecht' WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1990 Ambtenaren werken langs elkaar heen DEN HAAG (GPD) De aanpak van politie. Justitie en de Rijksdienst voor het Wegver keer (RDW) om autodieven op te sporen, deugt niet. De organisaties werken langs elkaar heen. Ze hebben daarnaast verschillende bevoegdheden die er soms toe leiden dat ze el kaar tegenwerken. Hierdoor verloopt het opsporen van autodieven uiterst moeizaam. Z3- Dit is de voornaamste conclusie van de 'Knelpuntenanalyse autovermis singen' die de afdeling opsporing van het ministerie van justitie heeft gemaakt. Hieraan is meegewerkt door verzekeraars, politie, Rijks dienst voor het Wegverkeer en de ministeries van financiën en justi tie. Uit cijfers van de Centrale Re cherche Informatiedienst (CRI) blijkt dat jaarlijks zo'n 30.000 auto's worden gestolen. De totale auto diefstal is het afgelopen halfjaar in vergelijking met 1989 met dertien procent gestegen. Politie, justitie en RDW slagen er echter niet in deze vorm van criminaliteit goed aan te pakken. Er bestaat nauwelijks enige sa menwerking tussen politie en over heidsinstanties. De politie krijgt bij voorbeeld nauwelijks inzage in de registers van het Centraal Bureau Motorrijtuigen en van de douane. Deze organisaties vallen onder het DEN HAAG (GPD) De koppeling tussen lonen en uitkeringen staat niet ter discussie als werkgevers en werknemers de cao-onderhandelin gen niet op hun beloop laten. Dan is er geen probleem. Maar worden de loonstijgingen te fors, dan staat de koppeling wel ter discussie. Pre mier Lubbers heeft dit gisteren ge- Sterrenregen in oktober UTRECHT (ANP) - Oktober is vallende sterrenmaand. De Utrechtse sterrenwacht De Koe pel wijst erop dat dan de aarde de zwerm van de Orioniden kruist. De Orioniden zijn kos misch gruis, mogelijk afkomstig van het sterrenbeeld Orion. De eerste weken van oktober verschijnen af en toe spectacu laire vuurbollen, zeer heldere meteoren, die afkomstig zijn van wat grotere stenen. De nacht van 21 op 22 oktober wor den de meeste vallende sterren verwacht. Of, beter gezegd: me teoren. Het zijn immers geen sterren die vallen, maar lichtver schijnselen die ontstaan wan neer een meteoor(tje) de 'damp kring binnendringt. zegd voor de NOS-tv gezegd. Hij noemde de koppeling "niet heilig, wel belangrijk". Vice-premier en PvdA-voorman Kok stelde dat de koppeling "essen tieel blijft". Volgens Kok hoeft de koppeling "noch politiek, noch in houdelijk" een probleem te zijn, mits een verantwoorde loonstijging tot stand komt en de verhouding tussen mensen die werken en men sen die niet werken niet in ongun stige zin verandert. Kok betoogde echter dat alle Ne derlanders naar draagkracht zullen moeten delen als het economisch slechter gaat. Daartoe zullen dan "vormen en methoden" gevonden moeten worden, aldus Kok. Hij stel de dat het kabinet geen maximum kan opleggen aan de loonstijging. Eerder drong het kabinet erop aan de lonen volgend jaar niet verder te laten-stijging dan drie procent. De vakbeweging wil echter vier tot vijf procent eisen. Lubbers zei dat als de financieel- economische situatie zich volgens de ongunstigste verwachtingen ont wikkelt, het kabinet verplicht is het regeerakkoord "materieel bij te stellen. Niet naar de geest maar wel naar maatregelen". Hij denkt bij de te nemen maatregelen vooral aan het inschakelen van 'niet-actieven' in het arbeidsproces. ADVERTENTIE Aanbiedingen geldig t/m zaterdag 29 september of zolang de voorraad strekt. Handgeknoopte, Nepalese tapijten. Met authentieke dessins. In diverse kleuren, zoals zachtrose, blauw en groen. Van 100% wol. Circa 160 x 230 cm. jmma voor I Circa 190 x 290 cm. Van"JfWTr voor 't Wordt steeds leuker bij V&D.- DEN HAAG (ANP/GPD) - Minis ter Dales (binnenlandse zaken) wil de Tweede Kamer meer betrekken bij de benoeming van burgemees ters. Zij is van plan achteraf verant- woordiging af te leggen over elke benoeming. Dat gebeurt dan wel. gezien het vertrouwelijke karakter, in een besloten commissievergade ring. De minister schrijft dit in een brief aan de Kamer over procedures bij de benoeming van burgemeees- ters. Zij schenkt vooral de vertrou wenscommissies veel aandacht. Voordat een gemeente een nieuwe burgemeester 'krijgt', kan niet al leen een profielschets worden opge steld, de gemeenteraad heeft ook het recht een vertrovfwenscommis- sie in te stellen, die sollicitanten be oordeelt en een advies geeft aan de minister van binnenlandse zaken. Bijna alle gemeenten maken van die mogelijkheden gebruik. Maar soms lekt het advies van de vertrou wenscommissie uit. Soms ook wordt het niet opgevolgd door de minister, die immers het laatste woord heeft. Op dit moment bij voorbeeld wordt het advies maar in 67 procent van de gevallen gevolgd. Dales belooft de Kamer nu dat als een vertrouwensfunctie goed heeft gefunctioneerd, het advies "in het algemeen" gevolgd zal worden. De minister overweegt de politieke kleur van de kandidaat daaraan on dergeschikt maken. Uit de evaluatie van het functio neren van vertrouwenscommissies blijkt overigens ook dat de adviezen niet altijd van een goede kwaliteit zijn. Een motivering ontbreekt nogal eens, evenals een duidelijke rangorde in de voorkeur voor de kandidaten. Ook worden soms solli citanten voorgedragen, die niet door de commissie zijn gehoord. Dales wil daar een eind aan maken door met voorwaarden te komen, waaraan vertrouwenscommissies zich te houden hebben. Veruit de meeste sollicitanten naar de functie van burgemeester zijn al burgemeester. Ze willen 'doorstromen' naar een andere. vaak grotere, gemeente. Het aantal vrouwen dat solliciteerde, is afge nomen. Maar vergeleken met een aantal jaren geleden, zijn relatief ge zien wel meer vrouwelijke kandida ten voorgedragen en door de minis ter benoemd. Sinds 1 januari zijn er 39 vrouwelijke burgemeesters in Nederland. De minister vindt dit aantal nog te laag en wil daarom "meer dan tot nu toe aandacht aan deze groep sollicitanten besteden". Dales vindt ook dat zittende bur gemeesters wat beweeglijker moe ten worden. Dat betekent volgens haar niet alleen benoeming naar een grotere gemeente, maar kan ook be tekenen benoeming in een andere gemeente van gelijke grootte. "Ik wil de vanzelfsprekendheid dat men ervan uitgaat dat het burge meestersambt een ambt voor het le ven is. doorbreken", aldus Dales. ministerie van financiën en hebben op grond van de belastingwetge ving een geheimhoudingsplicht. Ze mogen dus geen informatie geven aan derden. De douane heeft op haar beurt weer geen bevoegdheid om gesto len voertuigen in beslag te nemen. Een verdachte wordt gesignaleerd en aangeven bij de politie. Die moet het gestolen voertuig weer doorge ven aan het opsporingsregister van Justitie, maar daar hapert het nogal eens aan. Ook bij de Rijksdienst voor het Wegverkeer gaan dingen fout. In vordering van kentekenbewijzen gebeurt met de hand en verloopt traag. Bij de registratie is de RDW bovendien afhankelijk van de poli tie. Die verzuimt nogal eens te mel den dat een kentekenbewijs is inge vorderd. Tenslotte wijst het rapport een beschuldigende vinger naar de ver zekeraars. Die betalen tipgeld als een auto wordt teruggevonden zon der dat verdachten worden aange wezen. Deze beloning wérk diefstal len in de hand. De verschillende partijen gaan binnenkort rond de tafel zitten om de aanpak van auto diefstal te verbeteren. Ministeries praten over zwartrijboete DEN HAAG (ANP) - Verkeer en waterstaat en Justitie overleggen over de mogelijkheid om de door minister Maij-Weggen (verkeer en waterstaat) verhoogde boete voor zwartrijden in overeenstemming te brengen met het beleid van het Openbaar Ministerie. Dat ant woordt Maij-Weggen op Kamervra gen. Onlangs werd bekend dat de boe te voor zwartrijden is verhoogd tot honderd gulden, maar dat Justitie mensen die weigeren de boete te be talen een schikkingsvoorstel doet van 65 gulden. Tot het overleg is af gerond, zal Justitie geen acceptgi ro's versturen. DEN HAAG (ANP) De Neder- de Dierenbescherming, landse Vereniging tot Bescherming Minister Braks wil. mede op uan- van Dieren heeft de Tweede Kamer dringen van het CDA en de PvdA. per brief op het hart gedrukt het legkippen na 1 juli 1994 een mini- verbod op legbatterijen volgens male ruimte bieden van duizend plan op 1 juli 1994 in te voeren. De vierkante centimeter. Daartoe moe dierenbescherming is tegen het ten pluimveehouders in een perio- voorstel van het CDA om het ver- van ^jen jaar overschakelen van bod later in te voeren. Morgen over- legbatterijen op etagekooien. Op dit legt minister Braks (landbouw) met moment verblijven in Nederland de Kamer over het verbod. ongeveer 25 miljoen legkippen in Braks wil het verbod op legbatte- kooien waarin ze 450 vierkante een rijen regelen per algemene maatre gel van bestuur (AMvB). De Kamer fractie van het CDA heeft een initia tiefvoorstel ingediend om het ver- Pluimveebedrijven hebben be- bod op legbatterijen per wet te rege- zwaren tegen een verbod dat alleen len. Daardoor zou een aanzienlijke in Nederland geldt en niet in andere vertraging optreden. Volgens het EG-landen. De kostprijs van een ei CDA ontstaat daarmee de gelegen- stijgt met bijna een cent als gevolg "Uitstel zal het wetgevingsproces omdat een eenzijdig Nederlands vertragen, ook op EG-ni- veau. en de onzekerheid bij alle be trokken partijen vergroten", stelt legbatterijen in het buitenland. Nederlandse hasj smokkelaars ontvluchten Canadese rechter NOORDWELLE Kapitein Pot (r) en sergeant Bonvanie van de Explo sieven Opruimingsdienst kijken opgelucht na de demontage van een vlieg tuigbom in Noordwelle. Tijdens de demontage van de 500-pondermoesten gistermorgen uit voorzorg 260 bewoners van het het Zeeuwse dorp hun wo ning verlaten. Na de geslaade demontage werd de bom naar het strand ver voerd en daar vanmorgen tot ontploffing gebracht. De bom was vorige week aangetroffen op aanwijzing van een 94-jarige bewoonster van Noordwelle. ANP1 VANCOUVER (AP) - De twee Ne derlanders die in het Canadese Van couver terecht staan op beschuldi ging van het voorbereiden van een grote hasjsmokkel, zijn voortvluch tig. De politie vermoedt dat het duo zich in Nederland bevindt. Dat bleek gisteren toen rechter J.R. Groberman de rechtszaak, die tien maanden geleden was verdaagd, heropende. De rechter besloot het proces voort te zetten. De twee Nederlanders maken deel uit van in totaal zeven beklaag den die zijn beschuldigd van voor- UTRECHT (ANP) Staatssecreta ris Heerma (volkshuisvesting) is het niet eens met de kritiek dat de be zuinigingen van 43 miljoen gulden op het fonds voor de stadsvernieu wing de sociale vernieuwing op de tocht zet. Hij zei dat vanmorgen op een congres over sociale vernieu wing en volkshuisvesting in Utrecht. In de Miljoenennota werd giste ren bekendgemaakt dat gemeenten (waaronder Leiden) in 1991 43 mil joen gulden minder krijgen vooi stadsvernieuwing. Verschillende woningbouwcorporaties, de Ver eniging van Nederlandse Gemeen ten en de betrokken gemeenten hebben de bezuiniging onaanvaard baar genoemd. Ze wijzen erop dat het kabinet tegelijkertijd zegt te hechten aan de aanpak van de ver waarloosde buurten in het kader van sociale vernieuwing. Heerma meent echter dat geen "directe financiële link" gelegd mag worden tussen sociale vernieu wing en het stadsvernieuwings fonds. Sociale vernieuwing is vol gens hem "niet alleen een kwestie van geld, maar zeker ook van idee ën, samenwerkingsverbanden, be stuurlijke inspanningen en bestuur lijke vernieuwing". Daarom sluit minister Dales van binnenlandse zaken ook overeen komsten (convenanten) met ver schillende gemeenten. "En daarom ondertekenen verstandige wethou ders ook graag een dergelijk conve nant". aldus Heerma. De laatste op merking mag worden gezien als sneer aan de Rotterdamse wethou der Vermeulen, die het convenant sociale vernieuwing niet wilde teke- Heerma legde nog eens uit dat de bezuiniging op stadsvernieuwing extra hoog uitvalt, omdat hij niet heeft willen snijden in de individue le huursubsidie. Het bedrag van 18 miljoen dat volgens kabinetsafspra ken hierop besnoeid zou moeten worden, heeft hij doorgeschoven naar het stadsvernieuwingsfonds, waardoor daar flink moet worden bezuinigd. Directeur N. van Velzen van de Nationale Woningraad, een koepel organisatie van corporaties, legde in Utrecht wel degelijk een verband tussen het snijden in de stadsver- nieuwingsbijdrage en sociale ver nieuwing. Hij meent dat door de maatregel "een van de pijlers onder het sociale vernieuwingsbeleid, de kwaliteit van de dagelijkse leefom geving. op drijfzand komt te staan". Binnenschippers De binnenschippers moeten bij de minister van verkeer en waterstaat of de Tweede Kamer zijn, als ze na leving eisen van het 'akkoord van Gorkum'. Dat heeft de Haagse rechtbank vanmorgen bepaald in het kort geding dat een aantal schip pers had aangespannen tegen de minister. De schippers menen dat in het akkoord is afgesproken dat alle vervoer over water via de schip- persbeurs moet gaan. De wet die de minister nu aan de kamer voorlegt zou dat echter niet garanderen. De rechtbank vindt echter dat de mi nister bij het maken van wetten al leen verantwoording schuldig is aan de volksvertegenwoordiging. Parketpolitie De Amsterdamse parketpolitie is woedend over het inschakelen van particuliere bewakingsdiensten bij het innen van geldboetes of het aan houden van mensen die een straf moeten uitzitten. Bij de parketpoli tie is sprake van een groot perso neelstekort. maar dat mag volgens w jordvoerder Frank niet leiden tot het inzetten van 'particulieren'. Hij dreigt met acties als bij het geplan de overleg tussen Justitie en de po litiebonden aanstaande vrijdag geen maatregelen worden geno- Paling Paling uit de Biesbosch voldoet aan de eisen van de warenwet, maar be vat vijf keer zoveel gif als de dioxinemelk uit het gebied rond een aantal vuilverbrandingen. Dat heeft de Zuidhollandse Milieufede ratie bekendgemaakt. Van onze correspondent Dolf Ruesink ENSCHEDE - Ze hielden al een tijdje rekening met uitzending en waren dan ook niet verbaasd over het besluit van het kabinet. Ze toon den zich gisteravond zelfs een beetje trots als "internationale cri sisbeheersers" naar de Golf te wor den gestuurd. De ongeveer tachtig manschappen van het 315 squadron op de Vliegbasis Twenthe vinden het niet meer dan logisch, dat na het vertrek van twee fregatten ook acht tien F-16-vliegtuigen koers zetten naar Saudi-Arabië. "We vormen met onze F-16's een heel flexibel wapen en zijn in princi pe altijd inzetbaar voor internatio nale crisisbeheersing, als de poli tiek daarom vraagt", zegt majoor G. Tiggelman van het Twentse squa dron diplomatiek. Tiggelman en z'n mensen kregen gistermiddag om vier uur ("Iedereen was al zo'n beetje weg naar huis") te horen, dat het kabinet het squadron heeft 'aan geboden' als Nederlandse bijdrage in de internationale troepenmacht in de Perzische Golf. Ervaring Dat niet een squadron van de basis- Leeuwarden. maar dat van Twente is uitverkoren, heeft bij Tiggelman geen verbazing gewekt: "Wij heb ben de meeste ervaring in grote ver plaatsingen van toestellen, man schappen en ondersteunend mate rieel. De procedures liggen hier klaar in de kast. we hebben boven dien de modernste F-16's van Ne derland in huis en oefenen vrijwel dagelijks al in internationaal ver band. We zien ons - en daar zijn we Commandant Tiggelman van het Twentse F-16 squadron: ...vooral verdedigende taak.. Dit voorjaar kwam het nu aange wezen 315 squadron in actie tijdens de grote internationale oefening 'Array Encounter' in Noorwegen. Daarnaast wordt door de Twentse eenheid al geruime tijd getraind in Goosebay (Canada), terwijl voor de komende weken oefeningen in Ita lië ën Denemarken op het program ma stonden. "Daarnaast vïiegen we al vrijwel dagelijks met Duitse en Engelse collega's", vult de com mandant de staat van dienst aan, "en recent hebben we nog met de Amerikaanse F-15's van Bitburg sa mengewerkt. Ook dat aspect heeft bij onze aanwijzing meegespeeld, want .internationale samenwerking is in het Golf-gebied een vereiste Een luchtmacht-squadron be staat uit achttien toestellen en onge veer tachtig manschappen. De Twentse eenheid zal daarnaast nog de nodige ondersteuning moeten krijgen. Personeel voor de hangar, onderhoud, inspectie en mogelijk nog militairen voor de grondverde- diging; iedereen moet rekening houden met verplaatsing naar het crisisgebied. "Dat alles hangt af van de vraag op welke basis we komen, of daar ondersteuning zit van bijv. Amerikanen en welke faciliteiten ter plekke zijn". Op Twenthe rekent men met een troepenverplaatsing van minimaal 100 en maximaal 300 mannen en vrouwen. Het betreft vrijwel uitsluitend beroepsmilitai ren. Verdedigen Hoewel intensief is geoefend, kan het squadron niet bogen op werke lijke ervaring met vliegen in tijden van moeilijke omstandigheden. "Gelukkig hebben we die ervaring niet en het mag wat ons betreft zo blijven", verzucht majoor Tiggel man. "en hopelijk is het niet nodig wapens af te schieten". Het F-16 squadron heeft echter in principe een verdedigende en controlerende taak. "We kunnen echter als defen sief wapen snel overschakelen op een offensive force" aldus Tiggel man, doelend op de mogelijkheid om toch aan te vallen. De F-16 toestellen die naar de Golf gaan. kosten per stuk zo'n der tig miljoen en hebben door de bank genomen ongeveer honderd vliegu ren op hun naam staan. De nog vrij recent aangeschafte toestellen zijn uitgerust met een nieuw, verbeterd, type motor. Waar het Nederlandse squadron z'n basis gaat innemen, is nog onduidelijk. De toestellen zou den in principe zonder tussenstop de vlucht naar het Golf-gebied kun nen maken, maar moeten dan ge bruik maken van het in de lucht via een ander toestellen bijtanken van de kist. Dat tanken in de lucht ge beurt doorgaans met hulp van de Amerikanen. bereidingen om een partij hasj ter waarde van 2,8 miljoen Canadese dollar (ongeveer 4.2 miljoen gulden) Canada in te smokkelen. De advo caat van de Nederlanders. Paul MacMurray, had op 27 juni een ver zoek ingediend om het proces tegen zijn clienten te staken nadat de Ne derlandse justitie een fel protest te gen de berechting in Canada had la ten horen. Volgens MacMurray was uit justi tieel onderzoek in Nederland geble ken dat een Canadese politieman zich in Den Haag heeft uitgegeven als handelaar in hasj. Hij zou daar mee de Nederlanders naar Canada hebben gelokt, zodat ze konden worden aangehouden. "Die opera tie was op touw gezet zonder kennis van of instemming van de Neder landse autoriteiten." aldus Mac Murray. Justitie in Nederland heeft die lezing bevestigd. Uitlokking van een misdrijf is in Nederland niet wettig toegestaan. Volgens MacMurray heeft de Ca nadese regering niet gereageerd op het Nederlandse verzoek om de twee niet te berechten. Groberman wees er echter op dat Nederland en Canada geen uitleveringsverdrag hebben. 'Vermindering verpakkingen onhaalbaar een flinke vermindering van het aantal verpakkingen is onrealis tisch. Dat zegt R. Mulder, voorzitter van de Stichting Verpakkingen en Milieu (SVM) in Onderneming, het blad van het Verbond van Neder landse Ondernemingen (VNO). De SVM neemt samen met het ministerie en milieu- en consumen tenorganisaties, deel aan het Pro ject Verpakkingen. Dit overleg moet uiterlijk april 1991 uitlopen in een plan ter beperking van het af- valaanbod. Het overleg gaat Alders echter niet snel genoeg. Mulder stelt echter dat een toena me van produktie en consumptie met zo'n 2,5 procent per jaar niet is te verenigen met het streven om het verpakkingsaanbod op termijn met 30 tot 40 procent te verminderen. Voorstellen van de milieubeweging om het verpakken ten dele te ver bieden leiden volgens hem vooral tot failliete produktie-sectoren en ontevreden klanten. De SVM vertegenwoordigt alle schakels van de verpakkingsketen, zoals producenten, distributie-be drijven en ïnzamelbedrijven. "Als het voorstel van de milieuorganisa ties doorgaat, dan kunnen vele mensen uit de handel en industrie op straat komen te staan, aldus Mul der in Onderneming. Ook de consument zou niet gehol pen zijn. Volgens de SVM-voorzit- ter gaat de toenemende vergrijzing en individualisering gepaard met een stijgende vraag naar variatie in smaak en portie met allemaal eigen verpakkingen. Onverpakt verko pen is de oplossing ook niet. Vol gens Mulder leidt dat alleen maar tot hogere prijzen, onder meer door een noodzakelijk andere inrichting van de winkel en meer personeel. Mulder verwacht meer heil van her gebruik van verpakkingsafval. Ge dacht wordt aan een proef met win kels waar klanten lege verpakkin gen voor hergebruik kunnen afge ven.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3