Jk eindig hier wel Hussein zwakke plek in het leger van Irak 'Zingevingsvragen samen te lijf gaan' Minister Gerrit Braks al tien jaar heerser over Groene Front WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1990 IE222 REPORTAGE i Van AP-correspondcnt Ed Blanche NICOSIA (AP) - Het Iraakse leger is een formidabele, ervaren en geharde vechtmachine, die volgens militaire deskundigen evenwel één zwakke plek heeft: het opperbevel in de persoon van president Saddam Hussein. De sterk gecentraliseerde hiërarchie laat de be velhebbers aan het front weinig ruimte voor tactische initiatieven, hetgeen de Irakezen in de Golfoorlog van 1980-88 tegen Iran enkele malen duur is komen te staan. Deskundigen menen dat het een den het alleen maar goed in offen- boortestreek. miljoen manschappen tellende le- sieve operaties als hun missies goed ger onder leiding staat van ja-knik- waren voorbereid". Hussein, een kers, die hun promotie eerder te strateeg zonder formele militaire danken hebben aan loyaliteit ten opleiding "doet denken aan Hitier", opzichte van Hussein dan aan vak- zegt Eytan. Net als de nazi-leider bekwaamheid. Irak bezit op de Ver- "bemoeit hij zich met de hogere enigde Staten, de Sovjetunie en strategie, veelal op desastreuze wij- China na het grootste leger ter we- ze, en vertrouwt hij meer op zijn in- reld. tuïtie dan op de adviezen van zijn "Hij omringt zich met mensen die medewerkers", over geringe operationele capacitei- Zowel Trainor als Eytan geeft toe ten bezitten", aldus Bernard dat Hussein in de loop van acht jaar Trainor, een voormalige generaal oorlogvoering wel enige kennis van bij de Amerikaanse marine die ver- militaire strategie kan hebben op- scheidene bezoeken aan Irak gepikt en wellicht in staat is een bracht. "Het is hun taak de baas te- flexibeler beleid te voeren dan in vreden te houden en zij hebben daar het verleden. zelfs slachtoffers aan het front voor De huidige militaire adviseurs nadeel heeft dat hij alleen i te van 1978 tot vorig jaar de leiding horen krijgt wat hij graag wil horen, had over de luchtmacht, generaal Dat kan ertoe leiden dat hij het zicht Abdel-Jaber Khalil Shansal, de 70- o_ ._.0_.H op de realiteit verliest en ook het jarige minister van defensie die tot manten die°verslag uitbrengen aan vermogen tot snel en doortastend handelen kwijtraakt. Uitvoeren Zeev Eytan, een voormalige kolonel van het Israëlische leger die thans is verbonden aan het Jaffee Centrum voor Strategisch Onderzoek in Je ruzalem, bevestigt de woorden van Trainor. Ook Eytan meent dat de concentratie van macht in de per- 1984 stafchef van het leger was en de 50-jarige brigade-generaal Hus- Kamel voert al lange tijd de lei ding over de militaire industrie en geldt als de belangrijkste kandidaat voor de opvolging van Hussein. Shansal werd minister van defensie nadat generaal Adnan Khairallah - ook een neef van Hussein - in 1989 bij een geheimzinnig helikopteron geluk om het leven was gekomen. Volgens de regering stortte de heli kopter neer in een zandstorm, maar er hebben zich meer "ongelukken in zandstormen" voorgedaan waar bij hoge functionarissen en poten tiële rivalen van Hussein het leven hebben gelaten. Hussein heeft sinds zijn troonsbe stijging de controle van de regeren de Baath-partij op het leger aanzien lijk versterkt. Zo is de Baath-partij de enige politieke organisatie waar bij militairen zich mogen aansluiten is het leger vergeven van infor- Husseins geheime dienst. Alle hoge posten zijn in handen van Baathis- sein Kamel, minister van industrie ten en het partijkader is op elk ni veau vertegenwoordigd, van het le gerhoofdkwartier tot in de kazer- i militaire industrialisatie. Familie De huidige stafchef is luitenant-ge- Wantrouwen neraal Nizar Abdul-Karim al-Kha- zraji, die in de Golfoorlog nog bevel hebber was aan het front. Shaaban en Kamel, een neef en schoonzoon soon van Hussein tot gevolg heeft van Saddam Hussein, zijn beiden te staan, wantrouwt. Zo worden be- dat de legerkorps- en divisiebevel-" Trainor wijst erop dat Hussein het leger, als het enige instituut dat machtig genoeg is om tegen hem op hebbers alleen maar opdrachten uitvoeren. "Er wordt niet veel initia tief getoond of toegelaten". Eytan wijst erop dat de Irakezen in de Golfoorlog defensief beter presteerden dan offensief: "Zij de- afkomstig uit Takrit, de stad in velhebbers voortdurend overge- noord-Irak waar ook de president plaatst om de kans kleiner te maken vandaan komt. Takrit geldt als de dat zij i samenzwering op touw oorsprong van de 'clan' van Hus- zetten. Ook worden regelmatig sein, die zich sinds hij in 1979 aan de veringen doorgevoerd, waarbij spe- macht kwam, voortdurend heeft ciaal oorlogshelden en anderen die omringd met mensen uit zijn ge- populair zijn en mogelijk volgelin gen bezitten, het moeten ontgelden. Dit beleid heeft tot gevolg dat het officierskorps weinig initiatieven ontplooit en iedereen op de tenen loopt. "Iedereen is zeer voorzichtig in Irak", aldus Trainor. Volgens diplomaten in Baghdad is de invasie in Kuwayt niet zonder verzet in officierskringen uitge voerd. Er zouden 120 militairen zijn geëxecuteerd omdat zij tegen de operatie hadden geprotesteerd. Het is niet geheel duidelijk hoe het leger denkt over de verzoening met Iran, het opgeven van al het ge bied dat in de oorlog was gewonnen en het afstand doen van de aanspra ken op de Shatt-al-Arab. "Het moet een bittere pil voor het leger zijn ge weest. Zij moeten zich hebben afge vraagd waarvoor zij acht jaar tegen de Iraniërs hebben gevochten", al dus Hans-Heino Kopietz, een mili tair deskundige die tot voor kort was verbonden aan het Internatio naal Instituut voor Strategisch On derzoek in Londen. DEN HAAG - "Ik eindig hier wel". Een uitspraak van ir. Gerardus Johannes Ma ria, zeg maar gewoon Gerrit, Braks, vier jaar geleden. In middels 57 jaar en al sinds 5 maart 1980 minister van Landbouw, Visserij en, sinds de laatste kabinetsfor matie, Natuurbeheer. En hij is nog steeds niet van plan te vertrekken, ook al wankelen de poten onder zijn zetel op nieuw. Alleen tussen 11 september 1981 en 4 november 1982 moest Braks 'zijn' stoel in de ministerskamer aan de Haagse Bezuidenhoutseweg ver laten. Politieke overwegingen brachten de toenmalige premier Van Agt ertoe om bij de samenwer king met de PvdA politiek strateeg Jan de Koning in het kabinet te ha len. De Koning kreeg toen Land bouw. Nog steeds een smet op het blazoen van Onze Gerrit. Braks voelde zich beledigd. Ooit zei hij eens over dat voorval: "Ik was behoorlijk kwaad. Niet om het feit op zichzelf maar wegens de ma nier waarop het is gegaan. Ik heb het voelen aankomen. Ik heb tegen Van Agt gezegd: Je had het gerust recht in mijn gezicht kunnen zeg gen. Ik kreeg een telefoontje terwijl nota bene De Koning al was aange zocht". Breed Afgezien van dat intermezzo be paalt Braks al tien jaar het land bouwbeleid in ons land. Hij komt op voor boer en tuinder, voor visser man en natuurvriend. Een citaat van hemzelf: "Ik wil dit graag ge zegd hebben, de landbouw is een buitengewoon interessante sector. We hebben hier zo'n beetje alles in portefeuille. De landbouw, een eco nomische activiteit, de hele voe- dings- en genotmiddelenindustrie, natuurbescherming, openlucht re creatie, het beheer van het landelijk gebied, Staatsbosbeheer, het land bouwkundig onderzoek, het land bouwonderwijs. Ons maatschappe lijk draagvlak is zeer breed. Ik ge loof niet dat het maatschappelijk belang van dit ministerie in politie ke zin altijd voldoende onderkend wordt". Braks is trots op 'zijn' sector. Hij wil ervoor vechten dat het belang van de landbouw hoger wordt aan geslagen. Hij gebruikt woorden als 'we' en 'ons' Een typische verte genwoordiger van Het Groene Front: het gesloten circuit van alles wat met land- en tuinbouw te ma ken heeft. Waar men elkaar van hoog tot laag kent. Een hechte fami lie waar buitenstaanders nauwe lijks inkomen. Men denkt en han delt hetzelfde: in de boerenorgani- saties, de corporaties, de produkt- schappen, bij de eigen RABO-bank en op het departement. Manier van leven Zelf werd Gerit Braks op 23 mei 1933 te Odiliapeel. onder de rook van de vliegbasis Volkel. geboren. "Ik had maar een ambitie: boer wor den net als mijn vader. Hij had een betrekkelijk kleine boerderij, zeker als je bedenkt dat een gezin van elf kinderen, zonder kinderbijslag, er van moest leven", zei de bewinds- Gerrit Braks: landbouwverleden... man ooit. Thuis moest er hard ge wekt worden. Geld was er nooit. Het bedrijf was een manier van le ven, geen 'way of business', zoals Braks het zelf heeft omschreven. Zeker op het platteland van die dagen was doorleren nog niet ge bruikelijk. Braks: "Ik was de eerste in het dorp die een HBS-diploma haalde. Laat staan dat iemand ging studeren". Gerrit Braks was al 25 toen hij naar de Landbouw Hoge school in Wageningen ging. Na het Wageningse agrarische bolwerk, en met de ingenieurstitel op zak, ging het snel. Rijks-land- bouwvoorlichter (1965-1966), amb tenaar op het ministerie van Land bouw (1966-1967), adjunct-land- bouwattaché van Nederland bij de EG (1967-1969), secretaris van de Noordbrabantse Christelijke Boe renbond (NCB, 1969-1977), land bouwraad bij de EG (1977-1980), Ka merlid, minister. Bourgondisch Toch ziet Braks zichzelf nog altijd als een typische vertegenwoordiger van de groep jonge boeren die in Brabant in de jaren vijftig klem zat. Geboren in grote gezinnen op klei ne boerenbedrijven met als enige droom zelf boer worden op vaders bedrijf. Een droom die werd ge blokkeerd door de aanwezigheid van ettelijke familieleden die met hetzelfde idee rondliepen. Na tien jaar aan het bewind wordt Braks algemeen door vriend en vij and geprezen. WD-kamerlid Blauw omscheef hem eens als "een zeer enthousiaste, wat bourgondi- sche en emotionele man". Braks' vriendschappelijke omgang met mensen, zijn joviale gedrag, opent voor hem deuren die voor anderen gesloten blijven. Zijn vakkennis wordt alom geroemd, evenals zijn standvastigheid. De minister weet wat hij wil. Ooit omschreef zijn jon gere zus Mies hem als "een heel in tensieve jongen. Als hij aan iets be gint, maakt hij het ook af. En hij be gint aan veel". Braks werd de eerste landbouw minister die 'zijn' achterban van boeren, tuinders en vissers moest gaan vertellen dat de bomen niet meer tot in de hemel groeiden. Dat de grenzen aan de produktie zijn be reikt. Hij moest EG-prijsverlagin- gen verkopen, de superheffing op melk invoeren, vangstquota aan vissers opleggen en een halt toeroe pen aan de uitbreiding van de inten sieve veehouderij terwille van het -milieu. Steeds slaagde Braks erin de boodschap over te brengen. Sterker nog: zonder veel gemor werden de maatregelen aanvaard. Dit ondanks het feit dat het hele Groene Front, alle betrokkenen, een 100 procent omslag in hun denken tot stand moesten brengen. Zelfs de ambte naren op zijn eigen ministerie. Braks heeft de onplezierige bood schap mede kunnen verkopen door zijn verbale kwaliteiten. "Hij is in staat om een zaal vol critici voor zich te winnen. Hij heeft een enor me overtuigingskracht", zei oud- PvdA-Kamerlid Tazelaar eens. Een ambtenaar van Braks omschreef het ooit zo: "Hij weet precies wat de mensen en de boeren willen horen. Zijn familieleden zijn agrariërs, dus hij weet exact wat er in die wereld leeft". Desgevraagd becommentarieer de de minister zijn capaciteiten ooit als volgt: "Communicatie ligt mij gemakkelijk. Ik ben zelf soms ver rast over de aandacht die ik kan vasthouden. Men zegt dat ik reto risch vermogen bezit. Ik moet me zelf wel eens waarschuwen dat ik niet te veel gebruik maak van dat vermogen. Ik wil ook een verhaal hebben, niet alleen redenaar zijn". Dat dat meestal met veel decibellen gepaard gaat, is van minder belang. Maar het werkt. Het Groene Front staat achter 'onze' Gerrit. Natuurlijk heeft Braks ook zwak ke plekken. Hij is eigenzinnig. De minister is erg overtuigd van zijn ei gen gelijk. Of, om de ambtenaar nog eens te citeren, "hij wil alles weten. En dat heeft als nadeel dat hij op een gegeven moment ook inder daad alles weet en zich een mening heeft gevormd. En daar is hij dan in derdaad zeer moeilijk van af te brengen". Kritiek op het beleid ziet Braks dan ook als kritiek op hem zelf. Een ander minpuntje op de condui- te-staat van Braks vormt zijn ijdel- heid. Je kunt hem vrijwel voor elke gelegenheid strikken tussen 's och tends zes en middernacht. Hij volgt de publieke opinie nauwgezet. Toen Braks bij de laatste Kamerver kiezingen als vijfde op de CDA-lijst werd gezet, een plaatsje hoger dan vier jaar daarvoor, liep de minister dagenlang met een grote glimlach rond op zijn ministerie. Braks vindt het ook vanzelfspre kend dat hij zo hoog is geklommen. "Ik denk dat er geen minister is die zoveel kiezers ontmoet als ik", zei hij eens op een kritische vraag over die plek. Waar Braks ook niet tegen kan is het ter discussie stellen van zijn integriteit. Het politieke spel moet voor hem altijd een vriend schappelijke ondertoon hebben. Stoten onder de gordel zal hij nooit geven. Minpunten of niet, vaststaat dat het voor boeren, tuinders en vissers nog veel erger had kunnen uitvallen zonder de minister. Braks weet bij elk EG-overleg in Brussel het on derste uit de kan te halen. Als EG- landbouwminister met de langste staat van dienst speelt hij steeds al zijn ervaring uit, geholpen door fei tenkennis, een talenknobbel, fysiek uithoudingvermogen en contacten. Er loopt vrijwel niemand in Brussel rond die hij niet persoonlijk kent. En Braks zou Braks niet zijn om daar geen gebruik van te maken. Ommetje Ook in eigen land is zijn invloed op het kabinetsbeleid groot. Terwijl in de eerst twee kabinetten-Lubbers de bezuinigingspakketten van mil jarden guldens over tafel rolden, wist Braks er steeds weer 100 mil joen of meer bij te krijgen. Een om metje rond de Hofvijfer met pre mier Lubbers was voldoende. "Lubbers heeft een zwak voor hem", aldus een betrokkene. Braks zelf over zijn relatie met de premier: "Die is heel goed. Hij maakt zich de zaken heel snel eigen. Dat praat ge makkelijk, hij weet alles". In het politieke bedrijf is Braks een kopie van Lubbers. Doeners zijn het alletwee. Kenmerkend is ook dat Braks er geen enkele moeite mee had om na twee kabinetten met liberale collega's te hebben ge werkt, op te gaan in een coalitie met de PvdA. Zo kan het ook zijn dat Braks met zeer rechtlijnige opvat tingen inzake abortus en euthanasie (zaken die hij vanuit zijn katholieke opvoeding afwijst) toch meeging met veel ruimhartiger compromis sen binnen het kabinet. "Enige hy pocrisie is onvermijdelijk als je Re- al-politik bedrijft", verklaarde hij. Vergroeid Braks is met zijn ministerie ver groeid, zoals hij eens in een CDA- blad stelde. Spijt van de overgang naar de politiek had hij niet. Toch zal de minister, waar mogelijk, ook door de week thuis in het Brabantse Michielsgestel slapen. Zo wil hij de band met gezin, familie en 'zijn' Brabant zoveel mogelijk bewaren. Aan de opvoeding van zijn vijf kin deren komt hij echter nauwelijks toe. Dat laat hij voor het grootste deel aan zijn vrouw Frens over. Al leen de zorg over zijn moestuin en zijn kippen wil Braks met niemand delen. Dat is zijn werk. Het land bouwverleden verloochent zich niet. GEESTELIJK LEVEN Rk oecumenisch orgaan Willibrord: DEN BOSCH (ANP) - De Sint Willibrordvereniging, het officiële rooms-katholie- ke adviesorgaan voor de oecu mene, wil dat de kerken sa men de zingevingsvraagstuk ken van de huidige samenle ving aanpakken. Het gaat daarbij om kwesties als het geloof in God en het unieke karakter van het christendom in vergelijking met andere gods diensten. Ook moeten de kerken werken aan een gezamenlijk standpunt over de houding van de mens tot de natuur, ethische vragen rond geboorte en dood en de positie van de vrouw in kerk en samenleving. Dit voorstel staat in het beleids plan van de Willibrordvereniging, dat in november tijdens de jaar vergadering in Driebergen ter discussie staat. De kerken kunnen volgens de vereniging op allerlei manieren aandacht aan zingevingsvraag stukken besteden. Zij denkt aan themadagen, studieopdrachten aan theologische faculteiten en kanselbrieven. Secretaris dr. T. Brattinga ver moedt dat het gebrek aan aan dacht binnen de kerken voor zin gevingsvragen ermee samen hangt dat het om nieuwe vragen gaat. "De kerken weten er nog niet goed raad mee", aldus Brat tinga. Een eerdere poging tot samen werking tussen de protestantse kerken en de RK Kerk liep enkele Israël verstrekt illegale 'Zwarte Hebreeën' visa JERUZALEM (EPD) - De mees te leden van de sekte der 'Zwarte Hebreeën', die tot nu toe illegaal in Israël verbleven, krijgen een vi sum en een werkvergunning. Dat heeft het Israëlische ministerie van binnenlandse zaken meege deeld. De Amerikaanse ambassade is teruggekomen van haar weige ring de uit de Verenigde Staten geëmigreerde sekteleden het Amerikaanse staatsburgerschap terug te geven. De 'Zwarte Hebreeën' zijn een niet-joodse sekte. Zij beweren de echte Hebreeën te zijn en als zo danig recht te hebben op het land Israël. De sekteleden kwamen 19 jaar geleden voor het eerst als toe risten naar Israël en woonden se dertdien illegaal in het land. De Israëlische regering kon hen niet uitwijzen, omdat zij direct na aan komst hun pas verbrandden en van het Amerikaanse staatsbur gerschap afzagen. De vijftienhonderd zwarte He breeën wonen in de nieuwe ste den in de Negev-woestijn in een gesloten gemeenschap. Dat maakt het individuele leden vrij wel onmogelijk weg te trekken. Dit voorjaar kwam de sekte in het nieuws, toen er een epidemie on der de kinderen van de sekte woedde. Een kind stierf. Het Israëlische ministerie heeft 860 zwarte Hebreeën een visum en daaraan gekoppeld een werk vergunning verstrekt. Het' visum moet elk jaar worden verlengd. Onduidelijk is nog de status van de in Israël geboren kinderen van de sekteleden en van de rond 50 statenloze volwassenen die uit andere landen dan de Verenigde Staten, vooral Liberia, naar Israël zijn gekomen. jaren geleden vast, toen de ker ken het niet eens konden worden over het te bestuderen onder werp. De protestanse kerken wil den, dat de gezamenlijke werk groep die werd ingesteld na het bezoek van leiders van drie Ne derlandse protestantse kerken aan Rome in maart 1986, zich zou concentreren op de secularisatie. De bisschoppen vonden echter een studie naar het kerkbegrip in de verschillende kerken belang- De Willibrordvereniging wil de komende tijd speciale aandacht schenken aan het calvinisme. De vereniging wijst erop, dat de RK Kerk als geheel zich veel meer thuis voelt bij de orthodoxe en anglicaanse kerk dan bij de calvi nistische kerken. Zij vindt dat hier een speciale taak voor de Ne derlandse RK Kerk ligt. De vereniging wil verder meer aandacht besteden aan de relatie met de Oud-Katholieke Kerk. Zij spoort de rk parochies in ons land aan contacten te leggen met oud- katholieke parochies in hun plaats. Volgens de vereniging is het 'opmerkelijk', dat de relatie tussen beide kerken, die zo nauw verwant aan elkaar zijn, niet ver der ko'mt dan welwillendheid en begrip. Voedsel voor Jordanië. Zes christelijke hulporganisaties stu ren morgen samen 80 ton voedsel naar de vluchtelingenkampen in Jordanië. De goederen zijn be stemd voor het hulpprogramma van de kerken in Jordanië. De re gering van dat land heeft de ker ken gevraagd mee te helpen bij de hulpverlening aan de vluchtelin gen. De actie is een gezamenlijke onderneming van de Christelijke Gereformeerde Kerken, De Verre Naasten (gereformeerd-vrijge maakt), EO-Metterdaad, Woord en Daad (reformatorisch), ZOA vluchtelingenzorg (reformato risch) en Tear Fund (evangelisch). Geen wijding vrouwen. De an glicaanse bisschop Owen Dow- ling van Canberra ziet voorlopig af van zijn voornemen in februari volgend jaar acht vrouwen pries ter te wijden. Hij wacht op een uitspraak van het hof van beroep van de Anglicaanse Kerk in Australië. De uitspraak kan nog wel een jaar op zich laten wach ten, zo heeft hij laten weten. Owens plan om acht vrouwelijke diakens tot priester te wijden heeft tot veel protesten binnen zijn kerk geleid. Vorig jaar wees de kerkelijke rechtbank van de Australische kerk de priesterwij ding van vrouwen af, omdat deze in strijd met de leer en kerkorde zou zijn. Op dit moment kunnen vrouwen priester worden in de anglicaanse kerken van de VS, Canada, Hongkong, Brazilië en Nieuw-Zeeland. Moker. De kerkelijke omroep Moker besteedt in de uitzending van morgenavond (aanvang ze ven uur) aandacht aan de dag van de Meerburgparochie in Zoeter- woude en spreekt met de vertrek kende ds. Kooistra. Ontvangst via FM 105.7 of kabel FM 88.1 Beroepingswerk Hervormde Kerk: aangenomen naar Holten A. J. Leerink Zwolle. Gereformeerde Kerken: aangeno men naar Rotterdam-Zuidwijk J. Kroeze Rhoon, naar Vriezenveen drs. W. den Braber Vries. Gercf. Kerken vrijgemaakt: beroe pen te Lincoln (Can. Reformed Chur ches) J. J. Schreuder, 1.1 zend. pred. te Curasao, Bunschoten. Gereformeerde Gemeenten: beroe pen te Westkapelle M. Mondria Waar denburg. Kinderen van de 'Zwarte Hebreeën', die illegaal enige dorpen bevol ken in de Negev-woestijn. (archieffoto anpj

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2