LEIDSCH DAGBLAD Nederland stuurt squadron BaalbefP NODIG! Motor huren? Eerste Leidse referendum over sluitingstijden horeca 'Wereldoorlog mogelijk' Voorschot op mogelijke resolutie VN voor luchtembargo tegen Minimumprijs van melk nog drie jaar van kracht Huis snijdt fors in SDI Pensioenfonds ontkent contract asielcentra [XlMultiRent Alles over slapen vindt u in onze nieuwe slaapkamerbrochure! Hbo in 3 jaar is van de baan H3 9 JUBILEE UITVOERING AUTO LEITHON Aanleg rijksweg Leiden- Alphen stapje dichterbij WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1990 OPGERICHT 1 MAART 1 No. 39348 Prijs fl. 1,35 LEIDEN Leidenaars kunnen zich tijdens het referendum dat volgend jaar maart wordt gehouden waarschijnlijk uitspreken over de vrijere slui tingstijden van de horecagelegenheden. Het college van B en W heeft giste ren zijn 'lichte voorkeur' uitgesproken voor dit onderwerp, verklaarde wethouder Walenkamp van bestuurlijke vernieuwing vanochtend. De volksraadpleging wordt tegelijk met de verkiezingen voor de Provin ciale Staten gehouden. Politieke partijen en burgers dienden de afgelopen maanden enkele tientallen voorstellen in, waarvan er uiteindelijk vier overbleven: de sluitingstijden, het parkeerbeleid, invoering van een 30-ki- lometerregime in de stad en een autoluwe binnenstad. Het laatste onderwerp werd gisteren nog van het lijstje gehaald omdat het te ingewikkeld is, aldus Walenkamp. De volksraadpleging is overigens niet 'beslissend' maar 'raadgevend'. Dat betekent dat de gemeenteraad de mening van de bevolking naast zich neer kan leggen. Viertal arrestaties in zaak-Zegwaard DEN HAAG (GPD) - De Delftse politie heeft een oud-directeur van het afvalbedrijf Zegwaard en drie van zijn medewerkers gearresteerd. Ze zullen de ko mende dagen worden verhoord in verband met mogelijke illega le activiteiten van het bedrijf dat nu West-Holland Milieu heet. Vrijdag wordt beslist over hun vrijlating. De ex-directeur wordt verdacht van valsheid in geschrifte en het leiding geven aan misdrijven. Het bedrijf zou milieudelicten hebben ge pleegd, zoals het vervoeren van chemisch afval zonder papieren. VN-secretaris-generaal waarschuwt: NEW YORK (AP) - VN-secretaris-generaal Javier Perez de Cuellar heeft er gisteren in een emotionele rede tijdens een lunch met de pers gewaar schuwd dat de Golfcrisis nog steeds alle elementen in zich draagt om uit te lopen op een wereldoorlog. Hij acht de groeiende eensgezindheid van de internationale gemeenschap om Irak met een embargo in te tomen op zich zelf nog geen garantie dat het niet tot oorlog komt. Alleen een brede poli tieke oplossing voor de vele conflicten in het Midden-Oosten kan in zijn ogen tot een duurzame vrede leiden. Het pessimisme van de VN-chef komt vooral voort uit het feit dat hij bij zijn onderhandelingsmissies in het Midden-Oosten geen voet aan de grond heeft gekregen. Hij toonde zich enkele weken terug zeer teleurgesteld over het onderhoud dat hij in Amman met de Iraakse minister van buitenlandse zaken Tareq Aziz had. mening van de bevolking naast zich neer kan leggen. chemisch afval zonder papieren. het onderhoud dat hij in Amman met de Iraakse minister zaken Tareq Aziz had. DEN HAAG (GPD) - Nederland stuurt in principe een squadron F16-jachtbommenwerpers naar de Golf. Het ka binet neemt daarmee een voorschot op een mogelijke reso lutie van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties voor een luchtembargo tegen Irak. 'Stunten' mag vanaf 1 oktober 1993 DEN HAAG (ANP) - Dc mini mumprijs voor volle en halfvol le melk blijft nog drie jaar ge handhaafd. Op 1 oktober 1993 wordt de prijs vrijgegeven en staat het supermarkten vrij te stunten met voordelige aanbie dingen. Dit heeft het ministerie van Economische Zaken in overleg met het produktschap voor Zuivel besloten. Eerder was beslist dat de mi- niraumpublieksprijzen voor volle en halfvolle melk op 1 ok tober 1990 zou komen te verval len. Dat stuitte echter op grote bezwaren van de kleine melk handelaren. Zij vreesden het onderspit te delven, omdat ze niet kunnen concurreren met grootwinkelbedrijven. Door grote hoeveelheden tegelijk af te nemen van de zuivelfabrie ken kunnen de grootwinkelbe drijven een lagere inkoopprijs bedingen. Om de melkhandel tijd te ge ven zich aan te passen aan dc vrije markt is de minimum melkprijs nog drie jaar ver lengd. Daardoor krijgt de melk handel voldoende respijt om de krachten te bundelen en geza menlijk melk in tc kopen. In de komende drie jaar moet een overlegorgaan worden opge richt. waarin zowel de zuivel handel als de zuivelindustrie zitting hebben om het onderling begrip en vertrouwen te bcvor- De zuivelindustrie heeft toe gezegd een garantiefonds op tc richten voor een structuurver betering in de kleinschalige melkhandel. De vijf permanente leden van de Veiligheidsraad zijn het inmiddels eens geworden over de belangrijk ste afspraken voor zo'n embargo. De negen landen van de West- europese Unie (WEU) riepen de Vei ligheidsraad gisteren in Parijs op de resolutie zo snel mogelijk in stem ming te brengen. Inmiddels hebben de Amerikanen bekendgemaakt dat al 350.000 Iraakse soldaten naar Ku- wayt zijn gezonden. Tanks en raket ten zijn daarentegen door Baghdad teruggetrokken van de Saudisch- Iraakse grens. De 18 F16's van het 315-squadron, gestationeerd op de vliegbasis Twenthe, worden in gereedheid ge bracht om naar het Golfgebied te vertrekken. De ministers Ter Beek (defensie) en Van den Broek (bui tenlandse zaken) zien het Neder landse squadron het liefst vanuit Turkije opereren, maar stationering in andere bevriende landen in de re gio, zoals Saudi-Arabië of de Ver enigde Arabische Emiraten, wordt niet uitgesloten. Met de Turkse regering is inmid dels overlegd. Ankara staat volgens Van den Broek positief tegenover het Nederlandse voorstel. Volgens Ter Beek gaat het om ongeveer hon- LEIDEN - Medewerkers van de Leidse Hortus zijn vanochtend begonnen met het wegen van de 52 pompoenen die in het kader van een wedstrijd door 26 Leidse schoolklasssen waren ingestuurd. Het exemplaar op de foto maakt met een gewicht van meer dan veertig kilo een goede kans om in de prijzen te vallen. y-r irtncrctno i lorrrofonHÜ De prijswinnaars worden zaterdag bekendgemaakt. De hoofdprijs is een bedrag van 7o0 gulden te besteden L/tzi gclC'v aan audio-visuele apparatuur. De pompoenen zijn deze zomer gekweekt in de schooltuintjes van de leerlingen. AWTumDA, j^auonh0 Behalve pompoenen mochten de leerlingen ook vreemd gevormde en opmerkelijke courgettes insturen. g*1"*11" derd manschappen. Dat aantal hangt af van het land van statione ring en de faciliteiten op het vlieg veld. Dienstplichtigen van het 315- squadron kunnen de uitzending naar de Golf weigeren. Van den Broek verklaarde giste ren in Parijs dat de WEU-partners (de Benelux-landen, Frankrijk, de Bondsrepubliek, Italië, Groot-Brit- tannië, Portugal en Spanje) een dui delijk verband willen zien tussen de militaire inspanning en het streven naar een politieke, vreedzame op lossing van het conflict. Ter Beek verduidelijkte dat Ne derland de Veiligheidsraadresolu tie niet heeft afgewacht, "omdat wij hechten aan zo'n resolutie en de be reidheid willen tonen een bijdrage aan een luchtembargo te leveren". De Nederlandse vliegers mogen hun boordwapens alleen mogen ge bruiken als dat voor hun 'acute zelf verdediging' noodzakelijk is. Volgt een vliegtuig de aanwijzingen van een Nederlandse F16 niet op, dan kan de vlieger volgens Ter Beek niet meer doen dan "constateren dat het embargo is doorbroken". (Meer nieuws over dc Golfcrisis op de pagina's 2 en 7) AMMAN - Een uit Irak gevluchte inwoner van Bangladesh wacht met honderden lotgenoten in een kamp vlakbij Amman op toestemming om naar zijn geboorteland te reizen. De schamele bezittingen zijn op het hoofd samengebonden en zitten in een tas. Zijn paspoort houdt hij tussen de tan den geklemd. <foto ANP) Veel minder geld voor raketafweer in ruimte ODOORN/ECHTEN (GPD) - De huisvesting van 550 asielzoekers in Echten en Odoorn komt in gevaar, omdat de eigenaar van de recreatie parken aldaar ontkent met het mi nisterie van wvc een contract te hebben afgesloten. Directeur J.P- .F.M. Rietbergen van de Stichting Pensioenfonds voor Vervoer- en Havenbedrijven Rotterdam, die de parken Westerbergen in Echten en Hunzebergen in Odoorn in handen heeft, wil vandaag een gesprek op het ministerie. Rietbergen wil graag van de amb tenaren horen hoe zij erbij komen dat er een contract is gesloten, of dat er zelfs maar contact is geweest tussen het pensioenfonds en het mi- President Jaruzelsld wil eerder aftreden WARSCHAU (AP/Rtr) - President Jaruzelski heeft besloten vervroegd af te treden om zo de weg vrij te ma ken voor vrije verkiezingen die van Polen een democratisch land moe ten maken. De ex-communistische partijleider Jaruzelski werd in au gustus 1989 tot president gekozen voor 6 jaar. Jaruzelski kondigde zijn besluit gisteren aan na een zes uur durend beraad met onder anderen de leider van Solidariteit, Walesa, en premier Mazowiecki, die bij de verkiezingen waarschijnlijk eikaars tegenstander zijn. nisterie over asielzoekers. De komst van de asielzoekers in de betreffen de dorpen onder de bevolking lijkt overigens niet op verzet te stuiten. Een reactie van het ministerie was vanochtend nog niet bekend. De bouw van het asielzoekerscen trum (AZC) in de gemeente Veen- dam wordt ernstig tegengewerkt door sabotage. Er zijn al enkele ma len grote vernielingen gepleegd op het bouwterrein. Zo werden de fun damenten van het toekomstige cen trum kapot gemaakt. De daders moeten volgens de politie vermoe delijk onder de tegenstanders van het centrum worden gezocht. Auto- en Motorverhuur Vondellaan 80, Lelden. Tel. 071 - 310001 Buien Wisselend bewolkt en vooral in de nacht en ochtend buien, mogelijk met onweer. Morgenavond toenemende be wolking gevolgd door regen. Mini mumtemperatuur ongeveer 9 graden. Middagtcmpcratuur omstreeks 16 gra den. Wind uit west tot zuidwest, landinwaarts overwegend vrij krach tig, aan de kust stormachtig, en in de Waddengebied eerst nog enige tijd storm. Wind overdag wat afnemend. Dc vooruitzichten voor vrijdag tot en met maandag: Perioden met regen of buien en tot in het weekeinde veel wind. Middagtemperatuur rond 15 gra- 26 PAGINA'S 24 pagina's boordevol informatie over gezond en sfeervol slapen. Met prachtige voor beelden van moderne, romantische en trendy slaapkamers. Hu gratis i verkrijgbaar! TEL AVIV (DPA) - Een Israëlische inbreker is meer dan een jaar ver geten' door de autoriteiten. Zijn zaak kwam maar niet voor en hij eist nu één miljoen shekel smarte- geld. Na zijn bekentenis was de man overgebracht naar een gevangenis in de Negev-woestijn. Daar ging hij door een reeks bureaucratische fou ten verloren in het computersys teem. DEN HAAG (GPD) - Bekorting van de studieduur in het hoger be roeps onderwijs is definitief van de baan. Minister Ritzen (onderwijs) komt terug op zijn plan om hbo-op- leidingen tot 3 jaar terug te brengen voor leerlingen die al een athenue- um- of mbo-diploma op zak hebben. Dat blijkt uit het beleidsakkoord dat de bewindsman en de hbo-raad hebben gesloten. Wel moeten hbo-opleidingen stu denten de kans geven hun studie in minder dan de gebruikelijke 4 jaar af te ronden. Tegelijkertijd moet een halt worden toegeroepen aan de uitval van studenten. Studenten krijgen voortaan na het eerste stu diejaar een bindend advies over hun verdere opleidingsmogelijkhe den. Dressoir, met leather stained front en zwarte romp, prachtig afgewerkt. 895.- Ook geheel zwart of wit leverbaar. Lengte oogte 87 cm., diepte 45 i WASHINGTON (DPA) - Het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden heeft gisteravond de door president Bush gevraagde financiële midde len voor het beoogde raket-afweer systeem in de ruimte SDI met meer dan helft verminderd. Met 225 tegen 189 stemmen ging het door de oppo sitionele Democraten beheerste Huis akkoord met fournering van slechts 4,2 miljard gulden. Bush had ruim 9 miljard gevraagd. De Republikeinse afgevaardig den argumenteerden tijdens het de bat tevergeefs dat met SDI een mo gelijke bedreiging door Iraakse ra ketten kan worden gepareerd. Al eerder besloot de Amerikaanse Se naat voor het komend begro tingsjaar slechts rond 7 miljard ter beschikking te stellen voor het door PCUCEOT Off. Peugeot dealer voor Leiden e.o. Maredijk 175, 2316 VZ Leiden, telefoon 071-212911 t.o.a. het nieuwe postkantoor Zie advertentie op pagina 9 president Reagan geïnitieerde SDI. Huis van Afgevaardigden en Se naat dienen nu in onderhandelin gen tot een akkoord te komen om de begroting op elkaar af te stem- Ex-gouverneur van Gibraltar neergeschoten LONDEN (GPD) - De oud-gouver neur van Gibraltar is gisteren bij een aanslag, vermoedelijk gepleegd door de IRA, ernstig gewond ge raakt. Zijn vrouw raakte licht ge wond. Beiden werden neergescho ten in hun huis in Staffordshire. Buurtbewoners zagen de dader wegrennen. Hoewel zijn naam en adres ge woon in het telefoonboèk stonden, was Peter Terry een voor de hand liggend doelwit. Als gouverneur van Gibraltar was hij in 1988 verant woordelijk voor het doodschieten van drie IRA-commando's door le den van de Special Air Service. Peter Terry (63) werd met een au tomatisch wapen in zijn gezicht en maag geschoten terwijl hij nietsver moedend zat te lezen in de achterka mer van zijn woning; hij vocht van morgen nog voor zijn leven. Zijn vrouw Betty werd getroffen door een kogel die door een binnenmuur van het huis ging. SiMEUBELPROMENADE KATWUK AMBACHTSWEG 11-13 OONOEROAGAVOMO DEN HAAG/HAZERSWOUDE - De bezwaren van de gemeente Ha- zerswoude tegen de aanleg van rijksweg 11 tussen Alphen aan den Rijn en Leiden zijn gisteren door ge deputeerde staten verworpen. Vol gens GS kan worden volstaan met de aanleg van twee rijbanen terwijl Hazerswoude vier rijbanen noodza kelijk vond om de Hoge Rijndijk te ontlasten. Verantwoordelijk gedeputeerde Jansen gaat binnenkort met het ge meentebestuur om de tafel zitten om te proberen het alsnog eens te worden. Jansen, die 'pittige onder handelingen' verwacht maar hoop vol is gestemd, wil Hazerswoude er van weerhouden bezwaar bij de Kroon aan te tekenen tegen het be sluit van GS. Een dergelijke proce dure zou opnieuw vertraging bete kenen voor de aanlag van de rijks weg die door alle partijen noodzake lijk wordt geacht. Als het aan Jan sen ligt, wordt de weg over drie jaar in gebruik genomen, Een woordvoerder van de ge meente Hazerswoude liet vanoch tend weten dat de gemeente zich be raadt over verdere stappen. De ge meente had het besluit van GS nog niet ontvangen. De woordvoerder sloot niet uit dat wanneer de provin cie de gemeente op andere wijze te gemoet komt, Hazerswoude toch instemt met een rijksweg die 'slechts' twee banen telt, Voor Hazerswoude heeft steeds voorop gestaan dat de aanleg van de nieuwe weg ertoe moet leiden dat de Hoge Rijndijk, die nu zowel in de ochtend- als de avondspits verstopt zit, aanzienlijk rustiger wordt. Dat zou ook bereikt kunnen worden wanneer maatregelen worden geno men voor de verbetering van het openbaar vervoer of de Hoge Rijn dijk onaantrekkelijk wordt ge maakt voor het doorgaand verkeer. De gemeente wil ook praten over maatregelen om de geluidsoverlast van de nieuwe weg te beperken. óók om mee te kunnen praten over wat er in de buurt is gebeurd Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat willen we niet missen! Wij nemen een proefabonnement voor 7 weken en betalen slechts f 27,50 Wij nemen een kwartaalabonnement f 74,15' J Wij nemen een laarabonnement f 28550 Voor het abonnement ingaat ontvangen wij de krant twee weken g (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Postcode Woonplaats I Tel. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen 071-161400 I - J

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1