Zoeterwoude in de fout met begraafplaats Nog geen advies over bezuiniging op schoolbegeleiding Centrumwiiikeliers willen dag voor kerst open kunnen blijven Renovatie Leiderdorpse Doesbrug uitgesteld tot begin volgend jaar Sinterklaasviering blijft Voorschoten verdelen HHsXÜEmSL WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1990 In Leiderdorpse raadscommissie LEIDERDORP - De Leider- dorpse gemeenteraadsfracties konden gisteravond nog geen oordeel geven over de door B en W voorgestelde bezuinigingen op het schoolbegeleidingswerk. Als het aan het college ligt wordt er volgend jaar 37.500 gulden bespaard op een begro tingspost van 360.000 gulden. Door het wegvallen van een leerkracht komt er 15 uur per tie' van de scholen en vroeg zich af week vrij en het college wil die J tijd niet meer opvullen. De leden van de raadscommissie I onderwijs konden nauwelijks tot een afgewogen standpunt komen, onder meer omdat de scholen zich nog niet over het voorstel hebben uitgesproken. De schoolbegelei- Zonder tekeningen 1 wil raad Leiderdorp akkoord gaan met bouw basisscholen LEIDERDORP - De gemeenteraad J van Leiderdorp zal vermoedelijk in- stemmen met de plannen voor nieuwbouw van twee basisscholen 't in Buitenhof-midden-west zonder de gedetailleeerde bouwtekeningen en kostenramingen te kennen. De architect heeft de plannen nog niet f helemaal uitgewerkt, maar de ge- imeente wil in oktober alvast haar fi at geven om vertraging van de bouw te voorkomen. Dit bleek gisteravond tijdens de i vergadering van de raadscommissie voor onderwijs. De openbare basis- school De Hobbit en de protestants- christelijke school Samen Onder- weg verhuizen naar nieuwbouw- wijk Buitenhof-midden-west. Ze krijgen daar elk een gebouw van 9 lokalen plus een gemeenschaps- ruimte en een gymlokaal. Wethouder mevrouw C.A. Hui- gen vroeg zich af of de fracties be- i zwaar zouden maken om zonder uit- gewerkte tekeningen (bestek) ak- koord te gaan met de nieuwbouw- plannen. De commissieleden stel den zich soepel op. "Zo'n werkwijze zal noodzakelijk zijn", meende PvdA'er J.M.H.M. Hermans. "De scholen moeten na de zomervakan tie in gebruik worden genomen". Raadslid L.W.C. Lamers (D66) waarschuwde er wel voor van de bouw geen 'haastklus' te maken. Leidse vrouw licht gewond na kettingbotsing OEGSTGEEST - Een 25-jarige vrouw uit Leiden is gistermiddag omstreeks half vijf licht gewond ge raakt bij een verkeersongeluk in Oegstgeest. Op de rijksweg tussen Den Haag en Amsterdam (A44), botste ze op de afrit naar Leiden met hoge snelheid op twee stil staande auto's. Een 23-jarige Leidse automobilist zag haar aankomen. Hij probeerde uit te wijken door de vluchtstrook op te rijden. De vrouw raakte hem toch, waardoor zijn auto een slinger maakte en achteruit de berm in reed. De Leidse raakte vervolgens de auto van een 46-jarige Leidenaar. De man bleef ongedeerd, zijn passa- giere had last van haar nek. De vrouw die het ongeluk veroor zaakte is met een gekneusde linker schouder en borstklachten naar een ziekenhuis in Leiden overgebracht. Haar auto en de wagen die in de berm was geraakt waren totaal ver nield. dingsdienst (sbd) is helemaal niet gelukkig met het voornemen. De dienst heeft al eerder een bezuini ging van 45.000 gulden moeten slik ken en spreekt nu van een veel te 'drastische beleidswijziging'. Wethouder mevrouw C.A. Hui gen (WD) noemde de discussie een 'voorschotje op de begrotingsbe sprekingen' die later deze maand zullen worden gevoerd. WD'er P. Kesteloo sprak van een 'lauwe reac- waarom men niet voor de eigen be langen opkomt'. J.M.H.M. Hermans (PvdA) verweet de wethouder de scholen 'veel te vrijblijvend' om een reactie te hebben gevraagd. "Voor een zorgvuldige besluitvorming is het standpunt van de scholen van het grootste belang", aldus Her mans. Fusie Op dit moment wordt op 16 scholen wekelijks zeven uur individuele be geleiding gegeven aan scholieren met leerproblemen. In de nieuwe si tuatie zou dat worden terugge bracht naar zes uur per week. "En daarmee lopen wij niet uit de pas bij andere gemeenten", aldus wethou der Huigen. "Bovendien hebben onze voorstellen geen nadelige per sonele gevolgen". Sbd-voorzitter J.J.C. Karres pleit te voor handhaving van de bestaan de situatie: "Juist bij het fusiepro ces van de komende jaren kunnen onze schoolbegeleiders een zeer nuttige rol vervullen". Karres doel de hiermee op de plannen van B en W om een aantal Leiderdorpse ba sisscholen samen te voegen: "De scholen worden dan groter, dus er is voor individuele leerlingenhulp meer tijd nodig". Gemeente Voorschoten heeft geen bezwaar VOORSCHOTEN - De vereni- of de winkels in de Schoolstraat ging Centrum Winkeliers in en omgeving daadwerkelijk open Voorschoten heeft een verzoek zullen zijn op de dag voor kerstmis bij de gemeente ingediend om staat overigens nog niet vast. De op zondag 23 december open te winkeliersvereniging moet nog pei- ui- - u,. len of minstens 75 procent van de mogen blijven. Het is de eerste wjnkeliers daadwerkelijk de deu- keer dat de winkeliersvereni- ren wjj openen. Wanneer er.te veel ging op zondag open wil zijn. B centrumwinkeliers afhaken gaat en W hebben geen bezwaren. het feest niet door. waarop de doorgang onder de brug in de doorgaande Hoofdstraat ver breed moet worden. het einde van dit jaar een nieuw re novatieplan bekendgemaakt. Ge- De provincie wil dat de gemeente meente en provincie willen het be- behalve de brug ook de doorvaart weegbare gedeelte van de brug een verbreedt om recreatievaarders paar meter naar het midden 'op- Volgens de winkelsluitingswet mo gen winkels maximaal vier zonda gen per jaar open zijn. In voorgaan de jaren hebben plaatselijke tuin centra, vooral in de voorjaarsperio de, meermalen een verzoek inge diend om op zondag open te mogen blijven. Dit jaar zijn er drie zondagen 'ge bruikt'. Omdat er nog een zondag over is, is het college bereid om het verzoek in te willigen. Ook de Ka mer van Koophandel moet dan nog positief adviseren, maar van die zij de worden geen problemen ver wacht. CDA-wethouder F.J.M. ten Have voorziet wel problemen wanneer middenstanders vaker dergelijke verzoeken indienen. Wanneer een tuincentrum of winkel aan het be gin van het jaar de vier zondagen vastlegt, mogen de andere winkels schuiven' om zo de doorvaart (nu alleen op die zondagen open blij- krap vier meter) te verbreden. /en. Daarom wilde de wethouder De verbetering van van de door- nu al weten of de winkeliers vaker vaart is noodzakelijk omdat de hon- dergelijke verzoeken willen indie- derd jaar oude brug veel door recre- nen. atievaarders wordt gebruikt. Jaar- w d0 Ru noemde h initiatief Vermoedelijk wordt pas tegen hjks gaat de brug ongeveer 4000 cxperlment. Wanneer het aan- keer open voor plezierbootjes. Na P wjnke,iers b0r0ld om te renovatie zal de automatische be- ov0r|0^ met de tulncentra over diening van de Doesbrug worden ve BdBeling van de vier beschikba- gekoppeld aan die van de Leidse rp zondag0B De winkeliersvereniging Noord- Hofland en de winkeliers in Ade- geest voelen niet veel voor een spe ciale actie op 23 december. "De pe riode voor kerst is al een belasting voor mijn personeel", was een van de opmerkingen. Toch hielden de winkeliers in de wijken de boot niet helemaal af: individuele winkeliers zullen zelf beslissen of ze hun win kels open houden. Provincie en gemeente Leiderdorp zijn het er niet over eens op welke manier de doorvaart onder de Doesbrug breder moet worden gemaakt. (foto wim Dijkman) LEIDERDORP - De renovatie van makkelijker door te laten. De ge meente wil vooral het 'oude karak ter' van de Doesbrug behouden. Het bruggen. Uitbreiding begonnen zonder dat procedures zijn doorlopen ZOETERWOUDE-DORP - De gemeente Zoeterwoude heeft 'ver geten' de juiste procedures te volgen om de uitbreiding van de be graafplaats rond de Nederlands Hervormde kerk in de Dorps straat mogelijk te maken. Tot ergernis van buurman R. Schimmer lijkt de kerk al een voorschot te hebben genomen op de uitbrei ding. "Ik zit daardoor vanuit mijn eetkamer al anderhalfjaar tegen een grote grafzerk aan te kijken", klaagt hij. Zoeterwoude- naar R. Schim mer heeft vanuit de achterzijde van zijn woning aan het Watertje uitzicht op een grafzerk. De kerk wil de be graafplaats daar uitbrei den, maar de ge meente heeft vergeten tijdig de daarvoor noodzakelijke procedures te beginnen, (toto Ellen Marlens) VOORSCHOTEN - Het ziet er naar uit dat ook dit jaar meerdere Sinterklazen tegelijkertijd op ver schillende plaatsen in Voorscho ten zullen rondlopen. Hoewel het college geld beschikbaar wil stel len voor een groots opgezette in tocht heeft de winkeliersvereni ging Noord-Hofland 'haar vie ring' al lang geregeld. "U komt te laat. Begin november staat het programma voor het volgende jaar al bijna vast", meldde voor zitter P. Stravers van de noorde lijke winkeliersvereniging gister avond tijdens de middenstands commissie. CDA-wethouder Ten Have zag het allemaal zo mooi voor zich. Een Sinterklaas die per boot via de Molensloot in Voorschoten aankomt en officieel wordt ont vangen door burgmeester P. Cannegieter. Een goedheiligman die stoute politici vermanend toe spreekt en ondertussen in alle winkelstraten cadeautjes uitreikt. Uit het potje 'verlevendiging dorp' zou het college een bijdrage kunnen geven voor de viering. "Dat is voor u en ons een goede zaak", aldus Ten Have. De winkeliers in Noord-Hof land vonden de plannen van het college bijzonder mooi, maar konden het niet nalaten om kri tiek te leveren. "We zijn al jaren bezig om de gemeente mee te krij gen, maar de winkeliers yan Noord-Hofland en Adegeest wor den vaak vergeten door de ge meente", aldus Straver. Het was een duidelijke verwij zing naar de gang van zaken vorig jaar. De winkeliers in Noord-Hof land waren woedend, omdat de gemeente had doorgegeven dat er geen sinterklaasintocht in Voor schoten zou worden gehouden. De Spaanse heilige, die ook in het dorp lustig rondstapte, werd ech ter uitgebreid ingehaald in Noord-Hofland. Dat de gemeente hen zo maar had vergeten, was voor de zelfstandigen in de noor delijke wijk een teken dat ze niet serieus werden genomen. De winkeliers in Adegeest en het centrum hebben volgende week de laatste gesprekken over 'hun' Sinterklaasviering. De win keliers in het centrum hebben geen centrale intocht gepland, maar een boot is eventueel be schikbaar. De wethouder drukte alle aan wezige winkeliers op het hart goed te bekijken of ze nog 'iets' in breder verband kunnen organise ren. Begin volgend jaar zal de middenstandscommissie zich buigen over de Sinterklaasvie ring voor het jaar erop. Ten Have: "De gemeente wil in ieder geval meedoen en ook de burgemeester wil Sinterklaas graag ontvangen. Ik ben ervan overtuigd dat hij dan in vele talen, waaronder Spaans, wordt toegesproken". Volgens wethouder R.L.G. Hoge- nelst (CDA) van ruimtelijke orde ning worden momenteel alsnog de juiste procedures doorlopen. De woning van Schimmer ligt aan het Watertje en grenst aan de achterzij de aan het terrein waarop de kerk voogdij de begraafplaats wil uit breiden. Schimmer maakt zich boos over het feit dat de gemeente wel toestemming heeft gevraagd bij het provinciebestuur, maar is 'ver geten' de procedure op gemeente lijk niveau behoorljjk af te wikke len. "Nu pas informeert men de direct omwonenden, terwijl dat al ander halfjaar geleden had moeten gebeu ren", weet Schimmer. "Toen diende de kerkvoogdij de plannen in en de gemeente is daarmee direct naar de provincie gestapt". De begraaf plaats zou met ongeveer 30 plaatsen worden uitgebreid. Zestien daarvan ziet Schimmer 'pal voor zijn deur' verrijzen. Dun lijntje "Als ze ook de omwonenden had den geïnformeerd, had dat een aan tal misverstanden kunnen voorko men", weet Schimmer. "Ik heb een kopie in mijn bezit van de tekening van het terrein die de kerkvoogdij bij de plannen heeft geleverd. De provincie heeft mede op basis van die kaart de uitbreiding goedge keurd, maar mijn huis staat daar nauwelijks op. Er staat alleen een dun lijntje dat net zo goed een boe renschuur kan zijn". Een gesprek met het gemeente bestuur en de kerkvoogdij leverde volgens Schimmer onvoldoende op. "De Wethouder gaf toe dat de ge meente was vergeten tijdig de juiste procedures in gang te zetten, maar wat koop ik daar voor? De provincie heeft al toestemming gegeven, dus nu krijg je toch een vertekend beeld". "Klopt", antwoordt wethouder Hogenelst op de constatering dat de gemeente niet de juiste weg heeft gevolgd. "Dit voorjaar is de proce dure bij de provincie afgerond en daarna hebben we als gemeente de kerkvoogdij een brief geschreven met alle bepalingen waaraan de uit breiding zou moeten voldoen. Daar na kregen wij weer een brief van de kerkvoogdij waarin ze schreef er van uit te gaan dat planologisch al les in orde was". Enige weken geleden begon de kerk met de werkzaamheden op het terrein waar de begraafplaats moet uitbreiden. Volgens Hogenelst han delt de kerk daarbij volledig te goe der trouw. Overigens zou het werk inmiddels tijdelijk zijn opgeschort. Illegaal De vereiste planologische procedu re wordt inmiddels doorlopen en Hogenelst verwacht dat dat over on geveer een half jaar kan zijn afge rond. "Dan nemen we de uitbreding van het kerkhof in het begin van de jaren '80 direct mee, want achteraf blijkt dat daarbij toen ook niet de juiste procedures zijn afgewik keld". "De gemeente doet maar wat hier in Zoeterwoude", zegt Schimmer boos. "Ik zit al een tijdlang vanuit mijn eetkamer tegen een grote witte grafzerk aan te kijken die er hele maal niet mag staan. Leuk wonen is dat". Volgens de wethouder moet ook voor dit probleem een oplos sing te vinden zijn. "Dat is meer een privaatrechtelijke kwestie, waar we nu niet te diep op in moeten gaan. Ik denk dat met een goede afscheiding tussen het erf van de kerk en de tuin van de heer Schimmer het pro bleem uit de wereld is te helpen". De omwonende, die een advocaat heeft ingeschakeld, gelooft daar niet zo sterk meer in. "De nieuwe graven zouden juist naast die ene zerk moeten komen die er al staat. Ik woon hier prachtig, maar ik vind het een deprimerende gedachte om iedere ochtend bij het opstaan te gen een grafveld aan te kijken, zo dra ik de gordijnen openschuif'. Volgens Schimmer is het pro bleem alleen op te lossen als het ge meentebestuur ernst maakt met de aanleg van een nieuwe begraaf plaats elders in het dorp. Zowel de WD als Progressief Zoeterwoude (PZ) hebben herhaaldelijk in hun verkiezingsprogramma's uitgespro ken dat er een nieuwe algemene be graafplaats moet komen, zonder dat dit bij college-onderhandelingen tot concrete afspraken leidde. Zoeter woude heeft sinds mei 1990 een ge meentebestuur van CDA en PZ, daarvoor vormden WD en CDA ja renlang het college. Een woordvoerder van de Neder lands Hervormde kerk wilde van morgen geen commentaar geven. Sloop pand bij Leiderdorpse Stierebrag weer uitgesteld LEIDERDORP - De sloop van het zogenaamde 'Koningshuis' naast de Sticrebrug in Leider dorp is opnieuw uitgesteld. Eigenaar J. Bodrij heeft het bccldbepaldene pand onlangs verkocht aan de Oegstgeester aannemer Klaassen. Verwacht wordt nu dat deze halverwege oktober de sloophamer in het gebouw zet. Het pand gaat tegen de grond om plaats te maken voor een complex van tien luxe ap partementen met daaronder ruimte voor enkele winkels. De bouw zou oorspronkelijk al in mei beginnen maar door ziekte van eigenaar Bodrij werd het project uitgesteld. Omdat geen datum van ople vering gegeven kon worden, haakten vervolgens enige ko pers af. Volgens Bodrij zijn inmid dels vijf appartementen ver kocht. De bouw kan beginnen zodra nog twee woonruimtes verkocht zijn. Voor de winkel ruimte hebben zich ook be* langstellenden gemeld, maar de voormalige eigenaar wil niet zeggen welke onderne mers dat zijn. Ook Klaassen laat daarover niets los. GESTOLEN - Bij een bouwbedrijf aan de Rhijngeesterstraatweg in Oegstgeest zijn tien triplex bouw platen gestolen. De totale schade bedraagt ongeveer 300 gulden. De daders zijn vermoedelijk over het hek van het bedrijf geklommen. Zoeterwoudenaar rijdt de Zijl in LEIDERDORP - Een 20-jarige man uit Zoeterwoude reed gistermiddag omstreeks een uur in Leiderdorp het water van de Zijl in. De man reed in zijn busje met een te hoge snelheid over de Zijldijk. Hij slipte bij een flauwe bocht en reed recht streeks het water in. De Zoeterwou denaar kon op eigen krachten uit het water komen. Zijn busje is door duikers van de Leidse brandweer er uit gehaald. Insluiper Oegstgeest steelt videorecorder OEGSTGEEST - Een insluiper wist zich gisteravond toegang te ver schaffen tot een.' woning aan de Leidsestraatweg in Oegstgeest. De eigenaar van het huis mist een vi deorecorder en Nederlands en bui tenlands geld. De totale schade be draagt 1700 gulden. Er is geen teken van braak omdat de dader met zijn arm door een raampje het voordeur slot kon bereiken.. Auto in brand LEIDERDORP - Een 26-jarige man uit Rijpwetering moest gisteravond stoppen met autorijden omdat zijn motor in brand stond. De automobi list reed omstreeks zeven uur op de Splinterlaan in Leiderdorp ter hoogte van de Laan van Ouderzorg toen hij tikken onder de motorkap hoorde. Hierna zag hij een steek vlam onder de motorkap vandaan komen. De bestuurder bluste de brand zelf. WOENSDAG 19 SEPTEMBER Alphen leugdmstuil volleybal in gym- nastielokaal van de Zonnebloem- school. Jongkind! Comnckstraat. van 18.30 lot 19.30 uur. Katwijk grote-mode-show In Tripodla. Hoornesplein, aanvang 19.30 uur. Leidon dia-lezing over de resten van verdwenen spoorlijnen, verlaten stations, begroeide taluds en oude spoorwagons, aanvang 20.00 uur m de NZH-zaal. Rijnsburgerweg informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20 00 tot 21.00 uur bij Vereniging Centraal Wonen. Gerestraat 20. tel: 121554. bijeenkomst Borstvoeding Bege leidingsgroep Leiden, aanvang 20.00 uur bij Marieke Pera, Heinlje Davidsweg 63 (Stevenshof). Leidordorp informatiemiddag over 'vergeet achtigheid'. Stichting Actieve Ge zondheidszorg, aanvang 14.00 uur in de Scheppingskerk. Van Poel geestlaan. Noordwijkerhout Country avond met optreden van Buck Owens, aanvang 20.00 uur in De Schelft. Maandagsewetering. Oegstgeest bridgen bij DDS. aanvang 19.45 uur in hotel Het Witte Huis. DONDERDAG 20 SEPTEMBER Alphen klaverjassen bij speeltuinvereni ging Kindervreugd, Hugo de Groot straat, aanvang 14.00 uur. commissie ABZ (16.30 uur) en commissie ZVE (19.00 uur) in het raadhuis. informatieavond over postzegels verzamelen. 18.30 uur in gebouw De Mijlpaal, Stadhoudersdreef. lunchconcert Tamara Roemjant- sew (piano), van 12.45 tot 13.30 uur in de Kapelzaal van K&O, Oude Vest bijeenkomst over 'medicijnge bruik', aanvang 14.00 uur in zorg voorziening Rondedans, Juliana- straat 74. inschrijving Haring en Witte brood, van 16.00 tot 21.00 uur In koffiekamer I van de Stadsgehoor- Leiderdorp open huis Square Dance Club The Sjelter Squeezers', van 19.30 tot 22.30 uur in Sjelter, Heemraad- Noordwljk zitting informatie-vertrouwens man CNV, van 11.00 tot 12.00 uur In De Rank, Golfbaan. vergadering Nederlands Chris ten Vrouwenbond Noordwijk/Zee met informatie over reilen en zeilen van de Noordwijkse politie, aan vang 20.00 uur, Buurthuis. Hoofd- Oegstgeest zwemmen voor mensen met CA RA olv een fysiotherapeut, van 13.30 tot 14.15 uur en van 14.15 tot 15.00 uur in zwembad Poelmeer. VRIJDAG 21 SEPTEMBER Alphen soosavond Stichting Homosexu- aliteit Alphen, vanaf 20.00 uur in gebouw SHA, Prinses Marijke- Lelden spreekbeurt door voorlichter Langendoen van de Leidse politie met tips ter voorkoming van onveili ge situaties in huis en buurt, vanaf 13.30 uur ln dienstencentrum Tuin- stadwijk, Herenstraat. sweatfestival met optreden van 'Columbus Rock Division', vao 20.00 tot 02.00 uur in de Stadsge hoorzaal. Leiderdorp pnisklaverjassen in de kantine van de IJsbaan, Mauritssingel. aan vang 20.00 uur. Voorschoten nachtzwemmarathon van de Watervrienden, aanvang 20.00 uur in zwembad Het Wedde. ZATERDAG 22 SEPTEMBER Katwijk open huis in Het Trefpunt, Loui se de Colignylaan, van 11.00 tot 17.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 16