Als je de kans krijgt, moet je die grijpen Gemeente moet ldant vriendelij k zijn voor sporter Geen verdere bezuinigingen academische ziekenhuizen minderheden Oorsprong spierziekte ontdekt, nu onderzoek naar behandeling 'Geen registratie toewijzing huizen aan WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1990 REGIO PAGINA 15 LEIDEN - De totale rijksbijdrage aan de academische ziekenhuizen, waaronder dat van Leiden, zal in de jaren 1991 tot 1994 niet worden ver laagd. Verder wordt er gewerkt aan een betere doorstroming van basis artsen naar de medische vervolgop leidingen. Dat staat in een concept akkoord dat minister Ritzen (onder wijs en wetenschappen) en de aca demische ziekenhuizen hebben be reikt over de hoofdlijnen van het be leid in die periode. Het akkoord sluit aan bij de plan nen van de bewindsman om de kwaliteit van het onderwijs te ver beteren. Ook past het akkoord in het wetsvoorstel tot aanpassing van de regelgeving voor de academi sche ziekenhuizen, dat nu nog bij de Eerste Kamer ligt. Daarin staan voorstellen voor een nieuwe be stuurlijke verhouding tussen de mi nister en de ziekenhuizen. Volgens het concept-akkoord gaan de academische ziekenhuizen een systeem van kwaliteitsbevorde- 'Advies basisscholen was ondermaats' DEN HAAG - Het advies aan staatssecretaris Wallage om de ba sisscholen in ons land fors te ver groten is inhoudelijk gezien onder de maat. De wetenschappers die aan het rapport meewerkten, prof.dr. N. Lagerweij en prof.dr. J. Claessen, hebben de onderwijskun de te kijk gezet. Dit schrijven prof.dr. B. Cree- mers en dr. W. Hoeben in het sep tembernummer van het 'Tydschnft voor Onderwijsresearch*. Volgens de twee Groningse wetenschappers hebben hun collega's niet alleen hun eigen reputatie maar die van de gehele onderwijskunde op het spel gezet. Lagerweij en Claessen werkten mee aan een rapport van een pro jectgroep waarin Wallage wordt ge adviseerd scholen onder de 250 leer lingen op te heffen. Op dit moment varieert die norm van 23 (op het platteland) tot 125 (in de stad). Volgens Creemers en Houben re deneert de projectgroep naar voor opgezette conclusies toe. De ge bruikte argumenten noemen zy "uitzondei lyk speculatief'. Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Sarah Bemardt heeft aan een dagbladredacteur meegedeeld, dat zij. als Cleopatra optreden de, zich door eene ..heusche" slang zal laten bijten. Zij heeft reeds een aantal exemplaren van eene onschadelijke adder soort uit het bosch van Fontaine- bleau besteld, opdat zij nooit verlegen zal behoeven te zijn. Als de beroemde actrice denkt dat dit impressie zal maken, dan vergist zij zich. Was de slang ver giftig, dan ware het nog iets. Wij geven haar in bedenking de slang door een dollen hond te vervangen. Te Parijs kan zij ge makkelijk elke week een nieu wen hond vinden en dresseeren zal dan ook wel overbodig zijn. Gisternamiddag omstreeks vier uren stond Bram. de oppas ser der olifanten in de Diergaar de te Rotterdam, geleund tegen een der hekken van het buiten- perk. terwijl het olifantenwijfje met haren snuit hem liefkoosde doordien het mannetje, uit speel- schheid, een sloot gaf aan het wijfje, werd de oppasser zoó he vig met de borst tegen het hek ge drukt. dat hij ernstig verwond werd. Met gebroken sleutelbeen en een paar gekneusde ribben werd hij naar het Ziekenhuis ge bracht. Zijn toestand schijnt niet gevaarlijk te zijn. Vijfentwintig jaar geleden: - De zes maanden oude baby Wytze Tiemen uit bet gezin De Haan in Harkema Opeinde is gestikt in het kussentje in zijn kinderwagen. Het kind was om streeks halftien gisterochtend in de kinderwagen gelegd. Omdat het niet huilde hadden de ouders er verder niet naar omgezien. Toen de moeder om halfeen in de wagen keek, bleek het kind ge stikt. Beuk Lines, een particulier in het openbaar vervoer Van onze redacteur Caroline van Overbeeke NOORDWIJK - Een echte onder nemer onderneemt. Dat is het cre do van Dolf Beuk, directeur van Beuk Touringcars in Noordwijk. Hij was dan ook de eerste particu liere busvervoerder die nog een klein grijs vlekje kon ontdekken in het hele dichte zwarte net van buslijnen. Hij sprong in het diepe en begon vorig jaar een spits- dienst: lijn 1 van Katwijk naar Schiphol en Amsterdam Zuid oost. Met Beuk Lines verkreèg hij als eerste particulier de officiële status van openbaar vervoerder. Inmiddels heeft hij een tweede buslijn die rijdt van Nóordwijker- hout naar Schiphol en Amster dam. Beuk was de eerste ondernemer die gebruik maakte van de moge lijkheden van de nieuwe Wet Per sonenvervoer die op 1 januari 1988 werd ingevoerd. De wet biedt ook particuliere onderne mers mogelijkheden om een openbaar-vervoersvergunning in de wacht te slepen. Het probleem is alleen dat er in de Randstad bij na geen gebieden meer zijn te vin den waar nog geen bussen, trams of treinen rijden. Beuk: "Ik wilde heel graag meedoen als volwaardige open baar vervoerder. Maar de spoor wegen en de streekvervoerders worden beschermd dus ik dacht dat ik het wel kon vergeten. Maar ik weigerde me bij de situatie neer te leggen en vond toch nog een kleine opening in het net dat praktisch aan alle kanten was af gedicht. Ik had nauwelijks markt gegevens over de haalbaarheid van de buslijn maar had toch een gevoel dat ik het maar moest doen. Ik had een vaag idee van een grijze vlek in het buslijnennet maar dat was niet onderbouwd. Je moet een visje uitgooien om verder te komen". Beuk durfde het aan en begon met het vervoeren van forensen in zijn luxe touringcars. Omdat op het traject van Katwijk naar Schiphol en Amsterdam Zuid oost het openbaar vervoer ge brekkig was, moest de inspectie van het ministerie van verkeer en waterstaat hem een vergunning verlenen. De Noordwijker heeft daarbij wel ervaren dat een parti culier die in het openbaar Vervoer duikt over ambitie, uithoudings vermogen en tijd moet beschik ken. "Alle vergunningen verkrijgen die je nodig hebt en die bureau cratie daarom heen, dat kost erg ook subsidie aangevraagd". Beuk benadrukt dat hij in het spitslijnennet op een prettige ma nier samenwerkt met de grote streekvervoerbedrijven. Toch ke ken de vervoerders met scheve ogen toe toen hij begon met zijn eerste buslijn. "De NZH reageer de in eerste instantie terughou dend. Het was een beetje zuur voor hen dat een particulier zich op hun terrein begaf. Maar ja, zij zijn ook actiever geworden op ons terrein van het besloten busver voer. De NZH heeft nog wel ge probeerd om onze lijndiensten onder hun vlag te laten rijden maar dat heb ik geweigerd. Ik wil de onafhankelijk blijven, dat is nu eenmaal de aard van het beestje. Bovendien: er is niks tegen op een gezonde concurrentie tussen vervoerbedrijven". Gebruik sportaccommodaties loopt terug Estec Noordwijk dingt mee naar schildersprijs NOORDWIJK - Het nieuwe restaurant annex conferentie- ruimte van het ruimtevaartcen trum Estec aan de Kepplerweg in Noordwijk is genomineerd voor de Nationale Schilders- prijs. Het pand, ontworpen door het echtpaar Aldo en Hannie van Eyck en geschilderd door De Boer uit Obdam. werd twee jaar geleden in gebruik geno men. Er zijn elf gebouwen aan gemeld voor de nationale schil dersprijs. De deelnemende pro jecten varieren van een gevan genis in Rotterdam tot een flat in Zwolle en van het rijkskanto- rengebouw in Haarlem tot een energiecentrale in Utrecht. De prijs is ingesteld door het Bedrijfsschap Schildersbedrijf en wordt sinds 1987 uitgereikt. Het bedrijfsschap beoogt met de prijs meer aandacht te krij gen voor het gebruik van kleur in de bebouwing. Een gebouw dat bijzonder fraai, creatief en opvallend is geschilderd, komt in principe in aanmerking voor een prijs. De prijs wordt op 16 oktober uitgereikt door minister H. d'Ancona. Het bedrijfsschap heeft als prijs gekozen voor een kunst werk van de kunstenaar Marte Roling. Zij heeft een beeldje ontworpen dat een blok met vijf kwasten voorstelt. Magie Weekend Kijkduin DEN HAAG Straatgoochelaars en illusionisten zullen tijdens het weekend van 22 en 23 september van 13.00 tot 17.00 uur de boulevard van Kijkduin in Den Haag in de ban houden. De Stichting Toerisme Den Haag heeft in samenwerking met de Noord-Hollandse Bond van Goochelaars een straatgoochel-ma- nifestatie georganiseerd. Onder het oog van het publiek zullen op zaterdag onder anderen John van der Ham, Jur Luyten, Bert Visscher en Peter Bettilem hun kunsten vertonen. Zondagmiddag zal de illusionistengroep Mantra de Magiër in een muziektent een show met vuur- en degenslikkken geven. Ook de Leidse wethouder volks huisvesting en ruimtelijke orde ning. T. van Rij, is geen voorstander van een rapportage-plicht. "Dat be tekent opnieuw het in hokjes stop pen van mensen en vervolgens over de hokjes rapporteren". Een rapportage-plicht is zijns in ziens voor Leiden ook absoluut niet nodig. In tegenstelling tot vele an dere plaatsen wijst de gemeente Leiden nog zelf de woningen toe. "Wij maken geen onderscheid tus sen leden van etnische groeperin gen en anderen. Dat staat niet eens in de administratie. Zo hoort het ook. Iedereen moet gewoon gelijk worden behaneld". De wethouder erkent overigens dat het niet overal in het land de kaarten er zo bij liggen. "Vooral in kleine leefgemeenschappen kan discriminatie nog wel eens de kop opsteken". Dolf Beuk: "Zo 'n beslissing neem je gevoelsmatig, als wissel op de toekomst". (foto Dick Hogewoning) veel moeite en geduld. Maar ik ben een doorzetter, een onderne mer. En als ondernemer moet je inspelen op de toekomst, risico's nemen en niet maar afwachten wat er gebeurt". Beuk verkreeg met lijn 1 de zo fel begeerde status van openbaar vervoerder. Hij is blij dat hij het risico heeft genomen, zeker met het oog op alle ontwikkelingen die gaande zijn op het gebied van openbaar vervoer. "Het openbaar vervoer komt in een stroomver snelling. De regering doet van al les om de automobilist uit zijn auto te krijgen om files te voorko men en het milieu te sparen. Ik vond het voor ons bedrijf belang rijk om daar tussen te komen en het is gelukt. Zo'n beslissing neem je puur gevoelsmatig, als wissel op de toekomst". Beuk gaat er prat op dat zijn bussen snel, goedkoop en com fortabel zijn. Bovendien is het contact tussen de chauffeur en de passagiers volgens hem veel per soonlijker. Toch zijn zijn bussen niet vol en moet de Noordwijker geld toeleggen op lijn 1 waarvoor hij een eigen tarief hanteert. "Lijn 1 is nu nog verliesgevend. Dat heeft te maken met het feit dat ik geen subsidie krijg. Daardoor kan ik de frequentie van de bussen niet opvoeren en kan ik te weinig aan promotie doen". Een succesvoller verhaal kan hij vertellen over zijn tweede bus lijn die enkele maanden geleden is gaan rijden van Noordwijker- hout naar Schiphol en Amster dam. Hier geldt wel het nationale tarief. Omdat deze buslijn is opge nomen in het spitslijnennet, een gezamenlijk offensief van de NZH, Centraal Nederland, het ge meentelijk vervoerbedrijf Am sterdam, de NS en Beuk Lines, ontvangt Beuk subsidie van het Rijk. "De overheid wil het woon werkverkeer naar Schiphol door middel van het openbaar vervoer opschroeven van 20 naar 40 pro cent en steekt daarom 12 miljoen gulden in een uitgebreid net van spitslijnen. Ongeveer 7400 men sen moeten hun auto verruilen voor een luxe shuttle-touringcar, met een gegarandeerde zitplaats, meer beenruimte, een kopje kof fie en een krantje. Nu maken nog maar 1300 reizigers gebruik van de bus". Beuk heeft nu vier bussen rij den op lijn 2. "Het heeft allemaal nog tijd nodig voordat de mensen ons weten te vinden maar ik ben zeer hoopvol gestemd. Door de Subsidie is lijn 2 kostendekkend. In de toekomst verwacht ik winst te kunnen maken. Het ministerie beschouwt de komende twee jaar als proefperiode en als dan blijkt dat we de norm halen van mini maal ongeveer 25 passagiers per bus, dan wordt de subsidie blij vend. Voor lijn 1 hebben we nu Voor Beuk heeft altijd voorop gestaan dat hij professioneel wil de meedraaien als volwaardig openbaar vervoerbedrijf. Hij ver wachtte geen gouden bergen, maar heeft toch gekregen wat hij wilde. "Onze positie als particu liere streekvervoerder is eigenlijk in een hele korte tijd veranderd door de status van openbaar ver voerder en dat is vrij uniek. Nu is er een situatie ontstaan van sa menwerking met de streekver voerbedrijven op basis van gelijk waardigheid. Ze kunnen ons nu niet meer inhuren wanneer het hün uitkomt. Door onze status zijn we een volwaardige partner, zei het een kleine. Maar juist om dat we zo klein zijn, zijn we veel slagvaardiger in het nemen van beslissingen en het snel doorhak ken van knopen. Hier in Noord wijk zeggen ze: 'er is geen zeefje te hoog' en dat geldt ook voor ons". De ondernemer heeft vertrou wen in de toekomst. "Aan alle kanten worden voorzieningen ge troffen voor openbaar vervoer zoals vrije busbanen en dergelij ke. Daarvan kunnen wij volop profiteren. Daarnaast zie ik nieu we mogelijkheden voor spitsbus- lijnen naar Hoofddorp en Nieuw Vennep. Als de bus maar direct en snel is. dan komen de passa giers wel. Er is een toenemende vraag naar goed openbaar ver voer, de vraag is alleen nog wie dat invult. Ik ben gewend te knokken voor mijn bedrijf. Als je de kans krijgt om een lijn te star ten, dan moetje het doen. Je moet je niet laten ontmoedigen door al lerlei regeltjes maar doorzetten. Het is ontzettend leuk als het dan uiteindelijk lukt. Ik blijf liever niet in de wachtkamer zitten". LEIDEN/REGIO - Het gebruik van de ruim 4000 door ge meenten beheerde sportaccommodaties in Nederland is sinds 1975 afgenomen, terwijl de groei van het aantal ac commodaties in de afgelopen twintig jaar groot is geweest. Willen de gemeenten het bezoek stabiliseren of doen toene men, dan moet worden gestreefd naar een verbering van het beheer en de exploitatie van de sportvoorzieningen. De accommodaties moeten cliëntvriendelijker worden. Dat is de visie van de Landelijke Contactraad in Dordrecht die de be langen behartigt van de gemeente lijke overheid op het gebied van sport, recreatie en openbaar groen. Nederland telt 800 zwembaden, 4000 openlucht- en 1600 overdekte sportaccommodaties. Daarbij kun nen nog eens 5000 gymnastiekloka len en enkele honderden jachtha vens worden gerekend. De groei van deze voorzieningen is de afgelo pen 20 jaar groter geweest dat de groei van de bevolking. Een recent onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) meldt bij een indexcijfer van 100 in 1970, in 1985 voor zwembaden 138, open lucht accommodaties 189 en over dekte accommodaties 195. Regio De bezoekcijfers van de gemeente lijke sportaccommodaties in de re gio wijken af van het landelijke beeld en geven geen daling te zien. In Alphen aan den Rijn is zelts spra ke van een stijgend aantal mensen dat gebruik maakt van gemeentelij ke sportvoorzieningen. In Katwijk blijven de cijfers stabiel en ook in Leiden is er geen duidelijke daling in het gebruik van gemeentelijke accommodaties. De contactraad maakt zich het meest zorgen over de toekomst van de openluchtzwembaden. In 1988 ontvingen deze baden nog maar een derde van het aantal bezoekers dat in 1975 werd geteld. Alleen de zwemparadijzen zitten in de lift met een stijging van het bezoekersaan tal tussen 1985 en 1988 met 21 pro cent. Directeur P.F. Coppes van de contactraad toont zich dan ook pes simistisch over de levensvatbaar heid van de openluchtbaden. "Het is te gevaarlijk om te zeggen dat er over 25 jaar geen onoverdekte zwembaden meer zijn, maar veel zullen het er niet meer zijn". Gebruikers blijken ontevreden te zijn over de voorzieningen. De kri tiek richt zich met name op de afme tingen en de slaat van onderhoud en op de openingstijden. Zwem- en zaalsportclubs zijn het meest onte vreden, terwijl voetbal- en tennis clubs over het algemeen zeer con tent zijn. De contactraad heeft enkele con crete aanbevelingen gedaan om de sportaccommodaties beter te behe ren. Daarbij zijn termen gevallen als contract-management, cliëntvrien- delijke benadering, marketingprin- cines, herstructurering en bunde ling. Als het aan de contactraad ligt, zou het roer bij de gemeenten om moeten om de klant tevreden te stellen. Coppes: "Er zou bij voor beeld moeten worden gekeken naar marketing voor bepaalde doelgroe- De beheerder moet niet langer alleen maar beheerder zijn, maar een gastvrouw of gastheer met een goede managementopleiding en lei dinggevende kwaliteiten". Andere mogelijke oplossingen om het be heer van de gemeentelijke sportac commodaties te verbeteren zijn vol gens de contractraad: meer voorzie ningen overdragen aan het particu lier initiatief via zogeheten PPP- overeenkomsten (Publiek Privaat Partnerschap); multifunctioneel ge bruik zoals een popconcert houden op de zonneweide van een zwem bad, verbetering van de toeganke lijkheid en herkaveling. DEN HAAG Onderzoekers van de universiteit van Leiden zijn erin geslaagd de erfelijke eigenschap voor de ziekte FSH-spierdystrofie te lokaliseren in DNA (erfelijk heidsmateriaal). Het is volgens de onderzoekers de eerste keer dat in Nederland de erfelijke factor voor een belangrijke ziekte is gelokali seerd. Door deze ontdekking kan al voor de geboorte bepaald worden of een baby de ziekte krijgt. Deze ontdekking betekent niet dat er nu al behandeling mogelijk is om deze ziekte te voorkomen. Dat is de volgende stap in het onderzoek. Facioscapulohumerale spierdystro fie is een langzaam voortschrijden de spierziekte, die meestal in het ge zicht begint en vervolgens spier zwakte veroorzaakt in het hele bo venlichaam. De spieren van keel en ademhaling worden niet verzwakt, zodat het zelden voorkomt dat pa tiënten eraan overlijden. Op latere leeftijd is de ziekte vaak dermate ernstig, dat patiënten zijn aangewe zen op een rolstoel. Aan deze spierziekte lijden in ons land naar schatting zevenhonderd mensen van wie sommigen veel maar anderen nauwelijks last van de verschijnselen hebben. De ziekte openbaart zich meestal rond het zestiende jaar en is erfelijk. Kinde ren van een ouder die aan de ziekte lijdt, lopen vijftig procent kans zelf ook de spierdystrofie te krijgen. Volgens dr. G. Padberg van de af deling neurologie van de Leidse universiteit is de goede samenwe- ring tussen de behandelende artsen en de erfelijkheidsonderzoekers de basis voor dit succes. De resultaten van het onderzoek naar spierdystro fie zullen vandaag op een spierziek- tencongres in München bekend worden gemaakt. Later deze maand zullen de resultaten ook in het me disch vaktijdschrijft The Lancet worden gepubliceerd. NOORDWIJK Algemeen di recteur van het European Space Agency, P. Lust, heeft vanmid dag het startsein gegeven voor de bouw van een kantoren- en laboratoriumcomplex op het Estec-terrein in Noordwijk. Met de bouw, die twee jaar gaat duren, is 23 miljoen gulden ge moeid. Het laboratorium wordt gebruikt om de samenwerking tussen mens en machine te ver beteren. Niet alleen worden de robots vervolmaakt, ook geeft het laboratorium astronauten de mogelijkheid te oefenen. De 200 werkruimten in het complex bieden onderdak aan de techni ci die zich bezighouden met de ontwikkeling en verbetering van de robots. (foto Estec) Woningbouwverenigingen noemen voorstel PvdA en CDA discriminerend DEN HAAG/LEIDEN - De Natio nale Woningraad, de grootste koe pelorganisatie van woningbouw verenigingen, ziet niets in voorstel len van CDA en PvdA om discrimi natie van minderheden bij het toe delen van woningen tegen te gaan. De gevraagde maatregelen zijn niet nodig en hebben voor een deel zelfs ren. Tijdens een discussie over het minderhedenbeleid in de Tweede Kamer drongen PvdA en CDA aan op een regelmatige rapportage van corporaties over hun toewijzingsbe leid en met name over het aantal le den van etnische minderheden dat een woning toegewezen heeft ge kregen. Hamersma wijst er op dat er al duidelijke regels voor de woning toewijzing zijn. Die worden gehan teerd door de gemeenten, in nauwe samenwerking met de corporaties. Ze zijn gebaseerd op factoren als ur gentie en inkomen van de woning zoekende. In deze regels, en ook in de prak tijk, is van discriminatie geen spra ke, "al zullen er best hier en daar foutjes worden gemaakt", aldus Ha mersma. Aan het verschaffen van informatie over de toewijzing naar etnische afkomst, waarbij gemeld zou moeten worden hoeveel Tur ken, Marokkanen en Surinamers een woning hebben gekregen, wil de NWR in geen geval meewerken. "Dat zou juist buitengewoon discri minerend zijn", stelt Hamersma.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15