STEEDS Verbetering Breestraat begint volgende maand Warmte belt geen reden directe acties Ik word er een beetje misselijk van om elke keer weer in de cel terecht te komen WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1990 LEIDEN/REGIO Tegen haar eiste officier van justi- te, mr. P. Koolschijn, dan ook de hoogste straf: zes maanden cel. De andere twee verdienden in haar ogen vier maanden gevangenis straf. De officier van justitie, hield gisteren een ware tirade. "Jullie moeten goed weten dat mannen voor zoiets regelrecht de bajes in gaan, en omdat er geen verschil mag zijn tussen mannen en vrouwen, verdienen jullie dat ook". Maar zij ging ook tekeer over het leed dat de vrouwen bij hun merendeels weer loze slachtoffers hadden aange- Het horen van de eis deed het drietal pas echt in snikken uitbar sten. Alle moeilijkheden uit hun verleden kwamen boven tafel. Zij vertelden de rechter hoe moeilijk zij het financieel hadden indertijd. Over de 06-lijn verslaving van de 27- jarige. En over de moeilijkheden met hun kinderen. In totaal hadden de drie zeven jonge kinderen, waar van er al een paar uit huis geplaatst waren. Als ik naar de cel moet, b^n ik mijn kinderen kwijt, liet de 30-ja- rige aan de rechter weten. Hun ad vocaten bepleitten dan ook dienst verlening voor hun clienten. Met 'zeer grote aarzeling' besloot de politierechter het drietal een al ternatieve straffen op te leggen, va riërend van 120 tot 240 uur onbetaal de arbeid. Vleermuizen zorgen voor consternatie in bejaardenhuis LISSE Twee verpleegsters van bejaardencentrum Berk hout in Lisse zijn vannacht da nig geschrokken toen twee vleermuizen rakelings over hun hoofden scheerden. De dieren kwamen ineens uit hun schuilplaats te voorschijn en zorgden voor de nodige con sternatie in het bejaardenhuis aan de Berkhoutlaan. De politie heeft inmiddels een deskundige ingeschakeld. In de loop van de dag zal deze proberen de twee 'stoorzen ders' naar een andere omge ving te brengen. Vleermuizen zijn dieren die overdag een rustplek zoeken. Vooral zolders en oude schu ren zijn geliefde onderkomens voor deze zoogdieren, 's Nachts gaan ze veelal op zoek naar insekten. Via hun sonar- systeem kunnen ze zich goed in het donker oriënteren. Om welke soort het in Lisse gaat is nog niet bekend. Zijloever Mooie boel Leiden is een mooie stad, met een historische en bovenal pittoreske binnenstad vol fraaie monumen ten, gerestaureerde hofjes, mu sea, een markt om op rond te scharrelen, tientallen leuke res taurantjes en terrasjes, kortom: in Leiden kom je tijd en ogen tekort als je weet wat deze stad allemaal te bieden heeft. Twee jaar geleden werd het stadsbeeld nog eens verrijkt met 110 reclamezuilen en 187 reclame- voerende bushokjes (ter vervan ging van die lelijke ouwe hok ken). Deze week heeft het ge meentebestuur besloten de stad nog verder te verfraaien door het aantal papierbakken te verdub belen. Deze bakken zijn door gaans overvol en dat leidt tot ver vuiling van de omgeving. Omdat de schoonheid van de stad het college van B en W zeer aan het hart gaat wordt het aantal papier bakken uitgebreid van 42 naar 82. Als straks ook het aantal glas bakken en vuilcontainers nog in aantal verdubbelen is Leiden niet alleen een mooie stad maar mis schien ook wel een schone stad. Straten en pleinen zullen dan vol staan met afvalbakken: als monu menten van Leidse netheid. Maar...worden het er onderhand toch niet een beetje veel? Leiden is een mooie stad. Alleen, het wordt wel steeds moeilijker om er nog wat van te zien. De mast Blijft de 48 meter hoge mast van de Hollandse Constructie Groep (HCG), behouden als straks op het voormalige bedrijfsterrein aan de Zoeterwoudseweg nieuwe woningen worden gebouwd of zal hij verdwijnen? De architect van de nieuwbouw en buurtbewoners vinden de dominante stalen toren een aardig herkenningspunt voor de wijk en willen hem graag over eind houden. De gemeente vindt evenwel dat de mast niet vol re clame mag komen te hangen. De stalen mast werd in 1964, door medewerkers van het be drijf, cadeau gedaan ter gelegen heid van het vijftigjarig bestaan van de HCG. Door de jaren heen is de mast gezichtsbepalend ge worden voor het bedrijf en voor de wijk. Omwonenden lieten in mei, tijdens een inspraakavond, blijken zeer gehecht te zijn aan de mast. Als de mast behouden blijft moet hij wel enkele tientallen me ters worden verplaatst omdat op het terrein waar hij nu staat wo ningen zijn gepland. De kosten van verplaatsing worden geschat op een slordige 350.000 gulden en komen voor rekening van De Raad, het Katwijkse bouwbedrijf dat eigenaar is van de grond en in wiens opdracht het bouwplan is ontwikkeld. De Raad is er ook geen tegenstander van om de mast te behouden maar het be drijf wil, in ruil voor de gemaakte kosten, wel de reclamemogelijk heden van de mast exploiteren. "De letters HCG zullen in elk geval uit de top verdwijnen", al dus P. de Waal van bouwbedrijf De Raad. "Als we daarvoor in de plaats alleen maar de buurtnaam zouden vermelden dan kost de mast alleen maar geld. Komen er andere reclames op de mast dan kunnen we de opbrengst daarvan wegstrepen tegen de kosten van verplaatsing en onderhoud". De mast moet volgens De Waal worden verplaatst in de richting van de Lammenschansweg waar een nieuw bedrij"enterrein is ge pland. "Dan wordt het dus een heel aardige reclamemogelijk heid voor bedrijven in de buurt. Het zal echter gaan om borden van bescheiden afmetingen. Niet van het formaat als de cowboy aan de Plesmanlaan. Berekenin gen hebben uitgewezen dat er geen al te grote reclames aan de mast kunnen hangen". De constructie van het stalen gevaarte is, volgens De Waal, wel redelijk in orde. "We moeten wel alle lasnaden nakijken en ze ver moedelijk opnieuw lassen, maar die kostenpost hebben we in onze Leiden is een mooie oude stad. Maar...is het nog wel te zien berekeningen meegenomen. We zijn op dit moment bezig de aan vraag van een bouwvergunning voor te bereiden. Als de gemeente deze verstrekt kan snel met de verplaatsing worden begonnen". Bij de gemeente reageert men vooralsnog gematigd enthousiast op het plan van het bouwbedrijf. We zijn er niet tegen dat de mast behouden blijft maar hij moet niet vol reclame komen te han gen", aldus ambtenaar Bunt. De inspecteur stadsschoon zal bekij ken of het plan van De Raad wel door de beugel kan. De stalen mast op het HCG-ter- rein aan de Vijf MeilaanJZoeter- woudseweg: verdwijnen of ver plaatsen? (foto Jan Holvast) Walenkamp verwacht vooral 's avonds een 'extra effect': "Dan zijn er nog weieens automobilisten die denken dat de Breestraat een race baan is, door de plateaus komen ze erachter dat dat niet zo is". Aan ge handicapten en slechtzienden wordt door middel van de ribbel- markering duidelijk gemaakt wan neer ze een oversteekplaats nade ren, aldus de wethouder. De bussen kunnen elkaar volgens hem ook in de aangepaste straat blijven passeren en ook voor de fiet sers verwacht hij geen problemen. "Die rijden voor de bussen uit, in hetzelfde tempo", schetst hij. "Het is duidelijk dat het optreden van de politie de laatste maanden effect heeft gehad. Na een paar controles werden minder bonnen uitgedeeld. Het gaat de goede kant op met het handhavingsbeleid en dat willen we graag zo houden. De bussen zijn ook duidelijk meer op de snelheid gaan letten". Over herinrichting van de straat wordt al jarenlang gesproken. Win keliers dreigden eerder dit jaar zelfs met acties als er voor de feestdagen geen maatregelen zouden worden genomen. Voorzitter Van Cleef van de winkeliersvereniging was van ochtend niet voor commentaar be reikbaar. LEIDEN/DEN HAAG- De politie rechter in Den Haag heeft gisteren drie vrouwen uit Leiden (25, 27 en 30 jaar) veroordeeld tot dienstverle ning wegens tasjesroof, diefstal en valse aangifte van inbraak. Het drietal gaf gisteren in tranen toe hoe zij vorig jaar Leiden en om geving onveilig maakten. In wisse lende samenstelling, er was ook een vriend van een van hen bij betrok ken, reden zij rond in een auto tot zij een slachtoffer zagen. Een bejaarde dame was het eerst aan de beurt. De 27-jarige hing uit het raam, terwijl de auto met grote snelheid langs- scheur- ide. De vrouw was haar tas met 350 gulden kwijt. Ook een schoolmeisje op de fiets werd te gra zen genomen. Haar rugzak werd af gerukt terwijl de dieven met een snelheid van tachtig kilometer per uur langsreden. Daar bleef het ech ter niet bij. Het drietal trok met hun kinderen in een wagentje door de winkels en namen daar weg wat van hun gading was. Ze verstopten de buit in de kinderwagentjes. Bij de politie bekenden de dames dat zij op die manier tientallen diefstallen pleegden. Twee van hen gaven ook nog bij de verzekering op dat er bij hen was ingebroken. De 27-jarige incasseerde op die manier vijfdui zend gulden. GESTOLEN Bij een bouwbedrijf aan de Rhijngeesterstraatweg in Oegstgeest zijn tien triplex bouw platen gestolen. De totale schade bedraagt ongeveer 300 gulden. De daders, van wie elk spoor ont breekt, zijn vermoedelijk over het hek van het bedrijf geklommen. Maatregelen kosten een miljoen LEIDEN De stoep in de Bree straat, aan de kant van de Lan- gebrug, wordt ongeveer ander halve meter breder. Op de trot- j toirs wordt 'ribbelmarkering' aangebracht voor blinden en slechtzienden. Voor gehandi- j capte weggebruikers worden i ook speciale zebrapaden aange legd op licht verhoogde pla- teaus. De groenbakken die zor- gen voor verkeersopstoppingen voor het stadhuis verdwijnen en er komen aanzienlijk meer fietsenklemmen. Het college van B en W heeft giste ren besloten deze maatregelen op korte termijn te gaan uitvoeren. Als de raad op 1 oktober de plannen goedkeurt, beginnen de werkzaam heden al op 15 oktober. Het is de be doeling dat alles vier weken later is afgerond, net voordat de drukte in verband met de feestdagen begint, aldus wethouder J. Walenkamp van verkeer. Hij verwacht dat de straat gedu rende een week moet worden afge sloten maar dat het verkeer tijdens de overige dagen dat de straat wordt aangepakt gewoon door kan gaan. "We willen het allemaal snel achter de rug hebben. De winkeliers heb ben ook liever een korte, hevige pijn Alpheuse wethouder: ALPHEN AAN DEN RIJN - De hogere temperaturen van de Al- phc-nse vuilnisbelt zijn voor wet houder W. de Jong geen aanleiding om op korte termijn stappen te on dernemen. Uit steekproeven van een ambtenaar van het bureau milieuzaken is gisteren gebleken dat de hoogst gemeten temperatuur ruim 51 graden bedraagt. Dat is voor vuilnisbelten geen extreme temperatuur, zo concludeert de wethouder uit de literatuur. Hij vindt bovendien dat deze krant sensatieverhalen verspreidt over de Coupépolder. Maar om te voorkomen dat hij er van wordt be schuldigd niet naar klachten van burgers te luisteren, schakelt hij een gespecialiseerd bureau in dat de lucht en de bodem van de Cou pépolder nog eens gaat onderzoe ken. Zelf heeft hij nog geen oordeel over de klachten. Welk bureau de gemeente inscha kelt is nog niet bekend. Maar de si tuatie is volgens de wethouder niet verontrustend. Hij wil dan ook geen directe maatregelen nemen om het golfcomplex af te sluiten of ander zins actie ondernemen om te voor komen dat bezoekers van het com plex in aanraking komen met che micaliën. Een verhaal waarbij de wethouder trouwens de nodige vraagtekens plaatst. De zaak kwam tijdens het week einde aan het rollen toen buurtbe woner H. Gerritsma samen met C. van Laar van de streekcommissie en de projectgroep Coupépolder 's nachts een kijkje gingen nemen op de belt. Zij stelden vast dat er dam pen uit de belt komen, die het ge volg zijn van chemische processen. Daarnaast is op diverse plaatsen een indringende stank waargeno men en is het gras van de golfbaan op een aantal plekken verdord. Een grondthermometer wees snel een temperatuur van 40 graden aan, de maximum meetbare warmte op dat apparaat. Gerritsma schatte dat de temperatuur mogelijk zestig graden of meer zou bedragen. Samen met een buurtbewoner en P. Rijnberg van de Vrienden van het Heemgebied is hij gisteren te ruggekeerd. Vergezeld van een ambtenaar van het bureau milieuza ken hebben ze een paar steekproe ven gehouden. De maximale tem peratuur die zij hebben gemeten was 51,5 graden Celsius. Die warm te werd vastgesteld op een diepte van circa 20 centimeter. Volgens Gerritsma en Rijnberg moet het die per zeker heter zijn. Bovendien zijn volgens hen slechts een paar steek proeven genomen, onvoldoende om een goed inzicht te krijgen. Zowel Gerritsma als Van Laar houden vol dat om redenen van volksgezondheid het golfterrein ge sloten zou moeten worden en dat het gebied zou moeten worden afge dekt met folie om de schadelijke gassen op te vangen. Rijnberg vindt de belt net een vulkaan: "Er zitten scheuren, er komt stank uit de grond, het is er warm en er komt troep uit. En dat zijn geen indianen verhalen. Het is wenselijk dat bij na der onderzoek bij voorbeeld foto's worden gemaakt met een infrarood- camera vanuit de lucht, zodat we al le plekken waar het warm is kunnen opsporen. Ik zal dat zeker voorstel len in de projectgroep Coupépol der". Gerritsma heeft vastgesteld dat nu ook overdag de gassen zichtbaar uit de grond komen. De ergste plek is volgens hem het .laaggelegen ge deelte van de belt nabij restaurant De Landerije. Vroeger was daar een klein meertje. De plek is gelegen op circa 30 meter van het punt waar de hoogste hoeveelheid dioxine - bo ven de saneringswaarde - is geme ten. dan dat het een langslepende kwes tie wordt". Met de plannen om de Breestraat te verbeteren is een bedrag gemoeid van bijna een miljoen gulden. Eer der waren er maatregelen bedacht die het dubbele zouden kosten. "Daarvoor moesten potjes worden aangesproken die wat mij betreft beter voor andere zaken in de stad kunnen worden gebruikt. Hoe be langrijk de Breestraat ook is, de rest van de stad is ook heel belangrijk", aldus Walenkamp. Het belangrijkste verschil met de oude herinrichtingsplannen is vol gens hem dat nu de verlichting niet wordt verbeterd. De bedrading wordt echter wel aangebracht zodat later de weg niet opnieuw hoeft worden opengebroken. Het is na melijk de bedoeling om de verlich ting volgend jaar of het jaar daarna aan te pakken. Verder is voor het verbreden van de stoep niet gekozen voor dure steentjes, wat eerst de bedoeling was. B en W hebben gekozen voor klinkers in de rode kleur die nu ook al bij het stadhuis liggen. "Eerst zou er een heel dure mooie steen voor worden gebruikt, maar in de kos- tenafweging hebben we dat laten vallen. En ik denk dat ook met deze klinkers het aanzien van de Bree straat aanmerkelijk wordt verbe terd", zegt Walenkamp. Ook de stoep voor het stadhuis wordt niet veranderd. "Het was op zich een heel mooi plan en de win keliers zullen het nog steeds jam mer vinden dat het niet doorgaat. Maar ik vind het huidige pakket maatregelen absoluut verantwoord, er zitten heel veel positieve dingen Met de gehandicaptenorganisa ties wordt nog overlegd over de uit voering van de plannen maar Walenkamp verwacht dat in de stoepen twee tegels met ribbels naast elkaar aangebracht. De ratel- tikkers bij oversteekplaatsen waar om de organisaties hadden ge vraagd, komen er niet. "Die zouden zorgen voor een te grote opstopping van het verkeer", verklaart de wet houder. Gekozen is nu voor vijf zebrapa den op licht verhoogde plateaus, aan het begin en aan het einde van de Breestraat en bij de zijstraten. De kleur van de plateaus is hetzelfde als de kleur van het troittoir en Walenkamp legt uit dat ze zo lang zijn dat een bus er in de lengte op kan staan. "De plateaus vormen een verbin ding tussen de ene stoep en de an dere, vooral visueel kun je daardoor heel duidelijk benadrukken dat het gaat om een wandelgebied". Het plan is met de busmaatschappij be sproken en volgens Walenkamp le veren de licht verhoogde plateaus geen problemen op voor de bussen. "Het zijn heel andere dingen dan drempels. En bovendien rijden de bussen in de Breestraat maar 15 ki lometer per uur". De trottoirs worden aan de kant van de Langebrug anderhalve meter bre der gemaakt. Daarvoor worden rode klinkers gebruikt, (foto Loek zuyderduin) DEN HAAG/LEIDEN - Alle politie agenten kennen de 34-jarige Leide- naar inmiddels. "Ik word er een beetje misselijk van om elke keer maar weer in het huis van bewaring terecht te komen", zo gaf hij gister middag ook toe. Daarop zei de Haagse politie-rechter De Vries- Lentsch dat de politie "het ook spuugzat wordt om elke keer maar weer dezelfde op te pakken". Voor de bedreiging van twee agenten met een fles vloeistof zal hij in elk geval niet in de gevangenis belanden. De rechter veroordeelde hem tot de 40 dagen die hij reeds in voorarrest heeft gezeten en tot 30 dagen voorwaardelijk. Daarnaast gaf ze hem een boete van 300 gulden voor het doorrijden na een aanrij ding. Portefeuille met 700 gulden gestolen ALPHEN AAN DEN RIJN - De portefeuille van een chauffeur met daarin 700 gulden is gistermiddag uit de kabine van zijn vrachtwegen gestolen. De chauffeur parkeerde zijn wagen voor een half uurtje bij de Ambachtenwijk in Alphen aan den Rijn. Bij terugkeer was zijn por tefeuille weg. De Leidenaar belandde op 9 de cember vorig jaar na een vechtpartij op de Lage Rijndijk in het Acade misch Ziekenhuis Leiden. Na de be handeling van onder meer zijn bloedneus weigerde hij om de ka mer te verlaten, omdat hij daar wil de wachten op zijn vriendin die zou komen ophalen. De mensen van het AZL belden de politie voor bij stand. Toen agenten de behandel kamer binnenkwamen, greep de man een fles met vloeistof en dreig de daarmee 'hun hersens in te slaan' wanneer ze hem zouden aanraken. De agenten, die niet wisten wat er in de fles zat, deinsden terug en ver lieten de behandelkamer. Op het moment dat de Leidenaar, nog steeds met de fles, naar buiten kwam, grepen ze hem vast en brach ten hem naar het bureau. Volgens de Leidenaar hadden de agenten met hun gummiknuppel gezwaaid en met een van het twee tal heeft hij steeds aan de stok. De raadsman van de Leidenaar, mr. Vermeulen, zei ook dat er een soort vete tussen de twee aan de gang is."Elke keer wannneer mijn cliënt wordt opgepakt, zit die agent erbij. Dat kan geen toeval meer zijn". Behalve bedreiging werd de Lei denaar doorrijden na een aanrijding tenlastegelegd. In juli 1989 reed hij op de Nieuwe Beestenmarkt een auto van achteren aan. De bestuur der stapte uit om de schade te bekij ken maar de Leidenaar reed weg. "Ik wilde de auto verderop wegzett- ten en de schade later regelen", zo beweerde hij gisteren. De Leidenaar werd een half uur na het voorval door de politie in een kroeg opgepakt en de schade was nog niet geregeld. Omdat hij be hoorlijk naar alcohol rook wilden ze hem een blaastest laten doen, maar die weigerde hij. Hij bekende later dat hij was doorgereden, omdat zijn rijbewijs op dat moment was inge nomen en hij geen 'gedonder wilde met de politie'. Het was, zoals al gezegd, niet de eerste keer dat de Leidenaar voor het hekje van de rechtbank stond. In de laatste paar jaar is hij al drie keer veroordeeld en heeft in totaal nog 15 maanden onvoorwaarlijk staan. Ook de bedreiging van de agenten gebeurde in de proeftijd van zijn vorige veroordelingen. De contacten met reclassering en het Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs zijn in het verleden altijd verbroken. Dat ging niet goed en hernieuwing van het contact wil de Leidenaar nu niet meer. "Dat is toch allemaal zinloos". De Leidenaar stelde dat hij geen alcoholist is, maar gaf wel toe dat hij van alcohol 'af en toe een beetje agressief wordt'. Ondanks ontkenningen van de Leidenaar, achtte de rechter de be dreiging bewezen. Toch week zij af van de door de officier van justitie geëiste straf van drie maanden. De rechter had de indruk dat het wel beter ging met de Leidenaar en waarschuwde hem 'weg te rijden waneer hij politie ziet'. Moedig Voorwaarts houdt open dag LEIDEN - Manege Moedig Voor waarts aan de Wassenaarseweg houdt zaterdag 22 september open dag. Bij de manege kunnen zowel validen als gehandicapten paardrij den. De manege is eigendom van de stichtig Paardrijden voor Gehandi capten. In eerste instantie konden louter minder-validen er lessen krij gen, maar tegenwoordig kunnen ook niet-gehandicapten er terecht. "Die combinatie maakt dit bedrijf tot een bijzondere instelling die wij graag aan belangstellenden tonen", aldus de stichting. De open dag duurt van 10.00 tot 16.00 uur Drie Leidse tasjesroofsters veroordeeld tot dienstverlening Naar aanleiding van het artikel over de ouderenvoorziening Zijloever, kan ik niet nalaten hierbij enige kri tische kanttekeningen te plaatsen. Wat in dit verhaal direct opvalt is dat veel van de ouderen voor wie dit project ontwikkeld wordt, nauwe lijks nog begrijpen wat het experi ment feitelijk inhoud. Op zich is dat niet vreemd, maar waar ik totaal niet bij kan is dat ouderen die het wel bevatten kunnen, feitelijk door het SEB en het gemeentebestuur (bestuurlijk) buitenspel gezet zijn. Het zijn juist deze mensen die de ja renlange strijd gevoerd en vol bracht hebben die - tegen alle ge maakte afspraken in - nu naast de vreugde ook de verbittering en frus traties beleven. Nu de schijnwerpers staan opge steld en het voetlicht is ontstoken, heeft het er alle schijn van dat de professionele werkers denken dat zorg op maat het best geleverd kan worden zonder de als lastig ervaren suggesties en op- of aanmerkingen van de betrokkenen zelf, of van de hun vertrouwde mensen uit de Juist nu iedere bestuurder in Lei den de mond vol heeft over sociale vernieuwing, en betrokkenheid van burgers bij het bestuur, wordt bij dit experiment mijns inziens pijn lijk duidelijk, dat de inspraak en in breng van gewone burgers nog steeds ophoudt zodra dit de echte machthebbers in het zadel gehol pen heeft. In dit bijzondere geval komt hier bovenop een stuk wan trouwen omdat Frits van Oosten - nota bene een van de felste tegen standers van Zijloever - nu als alge meen directeur dit experiment moet doen slagen. Ook het wijkcomitè de Kooi is van mening dat voor dit experiment ook nu nog de inbreng en inzet van actieve en betrokken buurt- en wijkbewoners onontbeerlijk blijft. Het heeft daarom het gemeentebe stuur! in een schrijven met klem verzocht om - overeenkomstig de gemaakte afspraken - het SEB te be wegen bij Zijloever op basis van ge lijkwaardigheid bestuurlijke plaat sen beschikbaar te stellen aan leden van de initiatiefgroep Leiden- Noord of liever het voormalig zorg- bestuur. Het lijkt mij anders voor ons ge meentebestuur een duidelijk ge miste kans om de intenties van de sociale vernieuwing in Leiden- Noord geloofwaardig te presente ren. A. Groeneweg Soembastraat 65 Leiden

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 14