TAD LEIDEN Sluiting cafés gaat veel Leidenaars aan' 'Ik ga de krant wel rondbrengen' Verpachtingen 'niet uit lust maar door een gevoel van onmacht' Beestenspul rekent op 18.000 bezoekers 'Rustig doorschakelen, anders kan de boel wel eens afbreken' LEIDSCH m DAGBLAD WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1990 André de Jong heeft er genoeg van LEIDEN - Directeur A. de Jong van de Groenoordhallen is hevig verbolgen over de mogelijke uit breiding van het aantal vuilnis wagens dat over zijn terrein mag rijden. "Ik heb er schoon genoeg van, als het zo doorgaat hou ik er echt mee op", laat hij weten in een reactie op de nieuwste gemeente lijke plannen. De gemeente onderzoekt mo menteel of het mogelijk is al het verkeer van en naar de voormali ge vuilverbranding van de Ga briel Metzustraat over het terrein van de Groenoordhallen te laten rijden. In eerste instantie wilde de ge meente alleen vrachtwagens over het terrein loodsen die volle con tainers naar de overslag brengen. Na protesten uit Groenoord- Noord wordt nu overwogen ook vuilniswagens uit de regio deze route te laten gebruiken. Vracht verkeer dat komt voor de weeg brug bij de voormalige vuilver branding mag er ook overheen. De Jong heeft er geen goed woord voor over. "We zijn echt bereid met de gemeente mee te denken, willen zelfs aanpassin gen plegen om die zeventig con tainerwagens per dag over ons te- rein te laten rijden. Maar nu dit er weer overheen komt, is de maat vol". De directeur vreest levensge vaarlijke toestanden als de plan nen doorgaan. "Het wordt hier natuurlijk behoorlijk druk, en als de eerste dode valt hebben wij het weer gedaan". Hij voelt zich aan alle kanten tegengewerkt door de gemeente. Zo erg zelfs dat hij 'overweegt er maar een punt ach ter te zetten. "We kunnen de tent misschien beter sluiten, ik ga de krant wel rondbrengen". "Ik ben hier nou tien jaar aan het knokken om de tent draaien de te houden. De veemarkt loopt weliswaar terug, maar de evene menten gaan goed. We willen het terrein gaan verfraaien met onder meer bloembakken en dan krijg je te horen dat de hele dag vuilnis wagens over je terrein komen rol len. Geen al te mooi reclameplaat je". De Jong meent dat de buurt ook onterecht protesteert over verkeersoverlast. "Er loopt hier een prachtig geasfalteerde weg langs het terrein, er staat geen huis aan. Maar wel klagen over de drukte op de Floris Versterlaan. Laten de omwonenden nou net als ik blij zijn dat er geen troep meer uit die pijp komt". De directeur heeft weinig zin de wrange vluchten te plukken van een in zijn ogen falend gemeente lijk beleid. "Alle bedrijven die uit het centrum weg moesten, zijn hier neergezet. Die grote Gamma bijvoorbeeld trekt veel auto's, dat André de Jong (archieffoto) kun je van tevoren inschatten. Nu dat blijkbaar problemen oplevert, moet de directie Groenoordhal len lijdzaam toezien hoe haar par keerterrein als oplossing moet fungeren. Ik pas er voor, het is on mogelijk". Officier houdt vast aan acht jaar voor Leidse verkrachter DEN HAAG/LEIDEN - Niet uit lust maar door een gevoel van onmacht, beging de 20-jarige Leidenaar tien aanrandingen en verkrachtingen. Zo luidt volgens de raadsman mr. Evers de conclusie van het lijvige rapport van het Pieter Baan Cen trum dat de Leidenaar maanden lang geobserveerd heeft. De officier van justitie hield gistermorgen bij de Haagse rechtbank desondanks vast aan zijn eis van acht jaar gevan genisstraf. Deze eis had de officier van justi tie al tijdens een zitting in mei dit jaar geuit. De Haagse rechtbank be sloot toen om de zaak aan te houden en de Leidenaar nog eens grondiger laten te onderzoeken om te weten te komen wat nu precies de drijfveren waren geweest voor zijn gruwelijke daden. De Leidenaar maakte van sep tember 1989 tot februari dit jaar tien jonge vrouwen in Leiden. Voor hout, Oegstgeest en Warmond tot slachtoffer. Daarbij zaten zelfs twee meisjes van 12 jaar. In totaal heeft hij vier vrouwen verkracht. Bij an deren deed hij pogingen daartoe en/of randde ze aan. Door te gillen en zich te verzetten konden zij ont komen. De man gebruikte vaak ge weld en schroomde niet om de vrouwen het mes op de keel te zet ten. De officier van justitie schetste de Leidenaar in de vorige zitting als een 'seksuele nimmer-zat'. Hij be schreef het 'ongelofelijke leed' dat de vrouwen is aangedaan. "Eén vrouw is een psychisch wrak en een ander moet worden begeleid als ze van de voordeur naar haar auto loopt", zo zei de officier van justitie. De aanklager verweet de man destijds dat hij domweg zijn lusten had botgevierd op de vrouwen. Autoluwe binnenstad te ingewikkeld onderwerp' LEIDEN Walenkamp ver klaarde dat het college voor keur heeft voor de vrije slui tingstijden omdat dat een onderwerp is waarover ge makkelijk een vraag kan worden geformuleerd. Bo vendien is het een zaak die veel burgers aangaat en is er sprake van een enorme be leidswijziging als kroegba zen zelf kunnen gaan bepa len hoe lang ze open blijven. "Het onderwerp sluitingstijden kun je vrij helder over het voetlicht brengen en dat was sowieso een eis", aldus Walenkamp. "Bij die an dere twee onderwerpen, het par- keerrestrictiegebied en het 30-kilo- meterregime, ligt het wat ingewik kelder. Daarbij gaat het om een heel pakket van maatregelen". Wat ook meespeelt is"dat sprake is vaiji een 'duidelijke beleidswijzi ging' als de sluitingstijden verande ren, aldus de CDA-wethouder. "In het collegeprogramma staat wel dat we voor vrijere sluitingstijden zijn, maar het is heel wel denkbaar dat de stad daar anders over denkt. Het collegeprogramma is een samen stelling van allerlei elementen en het is voor de kiezer niet mogelijk om bij de verkiezingen over al die facetten een mening te geven. Daar om is het goed. denken wij, om de burger zijn mening te laten geven over een onderwerp als de sluitings tijden. Want als het beleid op dat ge bied verandert, dan is er toch spra ke van een trendbreuk". De wethouder denkt ook dat het een onderwerp is dat de hele stad aanspreekt. "Dat is het aangename van het geheel, alles wat de binnen stad raakt, raakt de hele stad. Het uitgaansleven speelt zich af in het centrum, maar heeft consequenties voor alle burgers. De overlast is daar maar een facet van en het kan heel goed zijn dat blijkt dat mensen die wonen aan de rand van de stad het een goed idee vinden en dat de bewoners van het centrum absoluut niet willen dat de cafés langer open blijven. Iedereen kan er in elk geval goed zijn mening over geven, er zijn verschillende belangen in het ge ding. Je kunt zeker wel spreken van een wijkoverstijgend vraagstuk". De voorkeur van D66, de initia tiefnemer van het lokaal referen dum, gaat voorlopig nog uit naar het onderwerp 'De binnenstad auto vrij'. Deze maatregel zou worden gecombineerd met een maximum snelheid van 30 kilometer in grote delen van de stad. Volgens D66-fractieleider P. Lan- genberg spreekt dit onderwerp de Leidenaars meer aan dan de slui tingstijden. "We zullen in de ge meenteraad dan ook een pleidooi houden om toch het referendum te houden over het autovrij maken van de binnenstad. Dat betekent niet dat wij 'sluitingstijden' een slechte keuze vinden. Die stond bij ons tweede op het lijstje. Wij zullen dan ook loyaal meewerken als het referendum over de horeca-sluiting Niet alleen in Leiden wordt tij dens de Statenverkiezingen voor het eerst een lokaal referendum ge houden. Ook in Amsterdam staat een volksraadpleging op stapel. Uit een enquête van de gemeente onder de Amsterdamse bevolking blijkt dat weinig inwoners bekend zijn met het verschijnsel. Er werden 1100 mensen gebeld, van wie er 450 niet thuis waren. Van de 371 onder vraagden die wilden meewerken, wist 39 procent niet te vertellen wat een referendum inhoudt, 47 procent wel en 14 procent zei het 'een beetje' te weten. Tweederde van de men sen die werden gebeld wist niet dat in Amsterdam volgend jaar een re ferendum wordt gehouden. Vol- LEIDEN - "Het is te hopen dat en er êeen schiP onder drijft als de nn urnuwpn naar beneden komt". De brugwachter van de Haag sche Schouwbrug heeft zo zijn eigen gedachte over de stevig heid van de brug sinds vorige week een hefarm afbrak. beter op de hoogte dan vrouwen. Ook Amsterdammers kunnen voorstellen indienen voor het on derwerp waarover de bevolking zich tijdens het referendum kan uit spreken. Volgens de geënquêteer den zijn verkeer en vervoer, crimi naliteit en politieoptreden, een schonere stad en milieu de meest geschikte onderwerpen voor een volksraadpleging. 's Middags om 14.00 uur laat hij de die niet bij naam wil worden ge- brug behoedzaam omhoog komen, noemd, de rust op het water. "Rustig doorschakelen is het motto. Organisatie: 'Kom op zaterdag' LEIDEN - De organisatie van de manifestatie Beestenspul die op za terdag 22 en zondag 23 september wordt gehouden in de Groenoord hallen, verwacht zeker 18.000 be zoekers. "Het merendeel komt op zondag, dus we raden de mensen aan op zaterdag te komen". Directeur André de Jong van de Groenoorhallen hoopt eigenlijk dat nog meer mensen dan vorig jaar ko men kijken naar bijvoorbeeld de geiten, paarden, slangen, cavia's, honden en katten. "Toen was het ontzettend warm, nu is slecht weer voorspeld. Dat belooft veel goeds voor een show die zich binnen af speelt". De bezoekers kunnen zich weer vergapen aan de meest uiteenlopen de soorten dieren. Nieuw dit jaar is een collectie lama's. Voorts is voor het eerst een heuvel aangelegd, waarop diverse geiten rondwande len. De Algemene Bond van Geiten houders presenteert behalve de be kende witte melkgeiten en toggen- bruggers ook aparte rassen als Bel gische. Walische, Veluwse en Ango ra geiten. Het aantal katten is in vergelij king met vorig jaar met de helft uit gebreid Op een groot podium wordt een groot aantal publiekskeuringen van deze dieren gehouden. Met de aanwezige honden wor den verschillende shows gehouden. Beide dagen wordt een continu- voorstelling gegeven waarbij een speaker het publiek precies vertelt welke hond in de ring is, en wat de eigenschappen van het dier zijn. "Een soort voorlichting voor men sen die overwegen een hond te ne men en willen weten welk ras het best bij hen past", aldus De Jong. Tevens staat een stedenwedstrijd op het programma tussen hondebe- zitters .-it Rotterdam, Den Haag en Leiden. Dc deelnemers worden be oordeeld op gedrag, gehoorzaam heid en behendigheid van hun vier voeters. Degenenen die overwegen een kat of hond uit het asiel te halen, ko men ook aan hun trekken. De Stich ting Dierentehuis voor Leiden en omstreken is aanwezig met veel die ren waarvoor een goed tehuis wordt gezocht. Slangen Voorts zijn er de succesnummers van vorige jaren. Veel belangstel ling wordt wederom verwacht voor de stand van de Nederlandse ver eniging voor Herpotologie en Terra.- riumkunde, die zeven bijzondere slangen aan het publiek toont. Er is onder meer een tijgerpython, een boa-constrictor en een rode ze gelslang. vier uur geleden is dat de scheep- naar de Haagsche Schouwbrug. De vaart voor de laatste keer doorgang afgelopen tijd werd deze bediend is verleend, komen slechts drie door een uitzendkracht. "Omdat de jachten en een vrachtschip voorbij, constructie op dit moment niet al te "Alleen scheepvaart van en naar stevig is, vergt het nogal wat vak- Katwijk maakt nog gebruik van kennis om de brug voorzichtig te la- deze Rijn-route. Verder is het sei- ten zakken en opkomen", verklaart zoen voor de pleziervaart goeddeels de gelouterde brugwachter de per- voorbij", verklaart de brugwachter, soneelswisseling. Het is wel even wennen, zo'n an dere brug. Nadat alle schepen zijn Hij zit normaal gesproken op gepasseerd, laat hij de rijbanen voor anders kan de boel wel eens afbre- bruggen in het centrum, maar is het autoverkeer weer zakken, maar ken". Hoewel het op dat moment deze week tijdelijk overgeplaatst vergeet de fietsbrug. Als de auto's al lang weer rijden, staan de rijwielers wat mokkend op hun horloge te kij ken. Slechts vier keer per dag (6.45, 10.00, 14.00 en 18.30 uur) gaat de brug open. Soepeler Bij een harde wind is de kans groot dat de brug zelfs helemaal gesloten blijft. Om de stevigheid van de enig overgebleven hefarm niet al te zeer op de proef te stellen, dient de brug bij windkracht vijf of meer gewoon dicht te blijven. Ten minste, zo staat het op het papiertje dat de brug wachter op zijn bureau heeft liggen. Woordvoerder Ph. Woltering, chef waterwerken van de afdeling civiele werken, denkt dat de regels bij stormachtig weer wat soepeler worden gehanteerd. "We bekijken in een dergelijk geval van moment tot moment of het verantwoord is de brug te openen. De uitkomst van de beraadslagingen is sterk afhan kelijk van bijvoorbeeld de wind richting". Woltering zegt dat de ge meente zich terdege realiseert dat de schippers ook hun geld moeten verdienen. "Als het verantwoord is, gaat de brug open". Het is overigens nog onduidelijk wanneer de herstelde hefarm weer Ongeveer 18.000 mensen vergaapten zich vorig jaar aan moeder varken en haar biggetjes. De organisatie van wordt gemonteerd. "Momenteel Beestenspul hoopt dat komend weekeinde nog meer bezoekers de kassa's passeren. - - - Er is nog plaats voor meer deelne- wo dt nauwlettend in de gaten ge- Voorts staat er een bak met pijl gifkikkers, een van de meest kleur rijke kikkersoorten. Ieder uur ver toont de vereniging een dia-serie. Voor de kinderen wordt een aei' hanenkraai-wedstrijd gehouden. Hierbij is het de bedoeling dat de deelnemertjes de hanen aan het Veilig kraaien krijgen door bijvoorbeeld gekke bekken te trekken. Zondagmiddag om 13.30 wordt de verkiezing 'troeteldier' gehou den. Inmiddels zijn inschrijvingen binnen van eigenaars van een veu len. een cavia, een hond, een kat, een tortelduif en een dwergkonijn. >g piaais vuur meer ueeine- w*- uauwiciiwiu ui uc t,aw-n ur0i- -rjntr Belangstellenden kunnen ho iden. Deskundigen onderzoeken pe zich tot en met vrijdag telefonisch 's ochtends de gezondheid van ieder aanmelden bij de Groenoordhallen dier dat binnenkomt. Daarom mo- (tel. 212521). gen de bezoekers hun eigen huis dier ook niet meenemen. "Dan zou den we elke hond bij de ingang moeten keuren, dat is onbegonnen werk", aldus de Groenoordhallen- directeur. De polit gaat ervan uit dat de werkzaaml eden donderdag begin nen. De woordvoerder van civiele werken acht dit heel wel mogelijk. "Maar het kan ook vrijdag worden". De Jong benadrukt dat veel aan dacht is besteed aan de veiligheid van de bezoekers. "Er zijn geen ge vaarlijke dieren. De slangen zijn bij voorbeeld niet giftig. Met zo veel kinderen sluiten we bewust ieder ri sico uit". Ook de gezondheid van de dieren De Haagsche Schouwbrug ging vanochtend helemaal niet open omdat het te hard waaide. Dit betekent dat de vrachtschepen moeten wachten tot de wind gaat liggen. (foto Jan Holvast» Haagsche Schouwbrug wordt deze week gerepareerd De wijkvereniging Stevenshof- jespolder, toch al van mening dat de wijk sinds de Vink-afsluiting wel haast is afgesloten van de buitenwe- Beestenspul is op beide dagen te reld, is minder optimistisch. Zij had zien van 10.00 tot 18.00 uur. De toe- het liefst gezien dat de busbaan van gangsprijs bedraagt 6 gulden voor de Turkooislaan naar de Stevenshof volwassenen en 3 gulden voor kin- voor een dag wordt opengesteld deren tot 12 jaar en 65-plussers. voor auto's. Door naar pornovideo's te kijken kwam de man op ideeen waaraan zijn vriendin wilde niet meewerken, zo stelde de officier van justitie. Volgens de raadsman mr. Evers bleek uit het rapport dat zijn cliënt juist niet uitsluitend zijn lusten had bevredigd. Hij wees op de proble matische jeugd met een geweldda dige vader die hem en zijn moeder terroriseerde. Volgens het Pieter Baan Centrum is toen een 'psychi sche scheefgroei' ontstaan waar door de Leidenaar nu 'emotioneel onvolwassen' en 'zwakbegaafd' is. Volgens het rapport speelde de vriendin een belangrijke en over heersende rol in het leven van de Leidenaar. "Zij koeioneerde en ver nederde hem. Zij vertelde hem hoe zijn haar moest zitten, welke kleren hij aan moest, waar hij wel en niet naartoe moest gaan. Hij miste zo machtsoverwicht dat hij probeerde te krijgen op zijn slachtoffers", al dus Evers. Volgens Evers had de Leidenaar een uitputtende seksuele relatie met zijn vriendin en kwam hij op dat gebied niet zozeer iets te kort. "Hij was wel in seks geïnteresseerd, maar nooit overdreven. De video films waar hij vaak naar keek zag hij als handelswaar, want hij verhuur de ze aan anderen", zo zei Evers. Het beeld van een 'seksuele nim mer-zat' dat de officier van justitie van zijn cliënt schetste, vond de raadsman kortom misplaatst. "Het is niet zo maar een verkrachter", zo zei hij. De advocaat pleitte voor een gevangenisstraf van 36 maanden en een deel voorwaardelijke straf. Net als de vorige keer betuigde de dader jankend de in de zaal aanwezige slachtoffers en familie zijn spijt en bood hen zijn excuses aan. De rechtbank doet op 2 oktober uitspraak. Twee arrestaties in ontuehtzaak van drie jaar oud LEIDEN - De politie heeft gisteren twee Rotterdamse jongens aange houden in verband met een on tuehtzaak van drie jaar geleden. Een 13-jarige Leidse jongen ver telde zijn ouders de laatste tijd ver halen over seksuele handelingen die hij rond 1987 moest verrichten bij twee jongens met wie hij inder tijd vaak speelde. De Rotterdamse jongens, inder tijd 13 en 14 jaar oud, dwongen hem tijdens bezoekjes aan hun Leidse fa milie regelmatig ontuchtige hande lingen te plegen. De Leidse jongen hield hierover altijd zijn mond, maar biechtte on langs het hele verhaal op aan zijn ouders. Die besloten met wat ver sterking meteen actie te onderne men en gingen op zoek naar twee daders. In Rotterdam vernamen ze dat een van hen, inmiddels 17 jaar oud. in Delft was. Ze reden daar gis terochtend naartoe en wachtten hem op. Volgens de; politie nam de jongen 'min of meer vrijwillig' plaats in de auto, die rechtstreeks naar het Leidse politiebureau reed. Daar werd de jongen afgeleverd en na verhoor officieel aangehou den door de politie. Via zijn vader werd ook de broer opgespoord, die zich gisteravond meldde. Beiden zitten nog vast en worden verder aan de tand gevoeld. Vastgebonden geit gered van verdrinkingsdooc 1 LEIDEN - Omstanders hebben gistermiddag een mishandelsde dwerggeit gered van de verdrin kingsdood. Het dier, dat graast op een veld bij de voormalige zaagmo len aan de Haarlemmerweg, is hoogstwaarschijnlijk door onbe kenden in het water gegooid. Dit gebeurde nadat de achterpo ten de geit aan elkaar waren gebon den en de uiteinden van het touw bij de nek aan elkaar waren ge knoopt. De geit maakte in haar doods angst de nodige herrie en alarmeer de hiermee voorbijgangers. Die haalden het dier uit het water. De Dierenhulpdienst heeft zich ontfermd over het beest, dat weer op krachten kan komen in het die rentehuis aan de Besjeslaan STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13