Onze gouden koets biedt u 'n vorstelijk pakket accessoires. Idamsteeg autobedrijven Ceausescu s paladijnen wachten nog steeds in de beklaagdenbank PTT ontkent politiek motief ontslagprocedure sorteerder Thatcher: eenheid in Tsjechoslowaldje BINNENLAND BUITENLAND DINSDAG 18 SEPTEMBER 1990 DEN HAAG (ANP) - Slechts enkele uren had de speciale rechtbank op 23 december vorig jaar nodig om de Roemeense dictator Nicolae Ceau- sescu en zijn vrouw Elena te berech ten en te laten executeren. Maar ne gen maanden later sukkelen de pro cessen tegen zijn paladijnen nog steeds voort. Deze week zijn de rechtzaken hervat tegen oud-leden van het politburo en de Securitate, terwijl vrijdag het vonnis tegen Ni- cu Ceausescu, de zoon van de dicta tor wordt verwacht. Op dit moment lopen er vier rechtzaken tegen aanhangers van Ceausescu. Sinds maandag staan 23 ex-leden van het Politburo weer in de beklaagdenbank omdat zij zou den hebben ingestemd met een be vel van Ceausescu in december om geweld tegen anti-communistische betogers te gebruiken. Zij zijn be schuldigd van volkerenmoord of het aanzetten daartoe tijdens de re volutiedagen van 16 tot 23 decem ber vorig jaar. Iulian Vlad, het hoofd van de Se curitate, staat op grond van dezelf de aanklacht terecht, evenals Nicu Ceausescu. Het vonnis tegen de oudste zoon van de dictator wordt vrijdag geveld. Vandaag wordt de zaak hervat tegen 23 agenten van politie en Securitate die in Sibiu het vuur op een menigte demonstran ten openden. Ook zij worden van genocide verdacht. Sinds de bloedige decemberda gen zijn veel Roemenen ondertus sen van mening dat de executie van de dictator in december te over haast was geweest. "Het proces te gen Ceausescu was het eerste na de revolutie, en daarmee het belang rijkste. Maar het is uitgelopen op een schandelijke vertoning", aldus de filosoof Octavian Paler. "Alle daarop volgende zaken zijn op een teleurstelling uitgelopen. Ze heb ben het steeds over genocide, maar waarom beperkt die zich slechts tot één week van een jarenlange dicta tuur?" Na de onmiddellijke terechtstel ling van de Ceausescu's hebben de Roemenen nog éénmaal hun "Neu- renberg-proces" gekregen. Begin februari verschenen vier oud-minis ters voor de rechtbank in een crimi nele uitmonstering: kaalgeschoren en in gestreept boevenpak. Na een kruiperige zelfkritiek voor de tv-ca- mera's werden ze tot levenslang veroordeeld. Daarna werd alleen nog Ceauses cu's broer, Securitate-schoolmees- ter Nicolae Andruta, in juni tot 15 jaar cel veroordeeld omdat hij op betogers in Bukarest had gescho ten. Daarbij kwamen zeven mensen om, maar er was volgens de rechter geen "concreet bewijs" dat Andruta raak had geschoten. Andere telgen van de Ceausescu-clan zoals oudste zoon Valentin en dochter Zoia zijn beschuldigd van fraude en machts misbruik, maar voorlopig op vrije voeten gesteld. Eindeloos Sindsdien slepen processen van de overige beklaagden eindeloos voort. Het proces tegen Iulian Vlad, waaraan acht maanden voorbeiding was voorafgegaan, werd vorige week na vier dagen verdaagd omdat de bewijslast onvoldoende bleek. De vorige zitting in de zaak tegen de groep van 23 in juli duurde slechts enkele uren. De advocaten wraak ten de rechter wegens partijdig heid: hij was immers de snelrechter die de Ceausescu's wegens genoci de ter dood veroordeelde. Twee da gen later volgde een uitstel van een maand voor een medisch onder zoek van 13 van de beklaagden. Als de processen nog langer voortmodderen zullen sommige be klaagden hun eigen veroordeling niet meer meemaken. Parlements voorzitter Nicolae Giosan stierf in juni aan een hartaanval terwijl an dere bejaarde ex-leiders ernstig ziek zijn. Ook Ceausescu jr. is er slecht aan toe: de erfgenaam van de Conducator lijdt aan geelzucht en levercirrhose, het gevolg van jaren lang overmatig drankgebruik. Ex- premier Constantin Dascalescu, die al tweemaal zelfmoord trachtte te plegen, is maandag met drie andere verdachten voorlopig vrijgelaten. De zittingen ontaarden maar al te vaak in stellingenoorlogen over procedurele kwesties. Herhaalde lijk worden zij verdaagd om nieuwe gety^gen te horen, ballistische on derzoeken te herhalen of verdere bewijzen op te duiken. "Dat is de enige reden van het uitstel", aldus een onderzoeksrechter. "Na de re volutie zijn de dossiers onder druk van de publieke opinie overhaast samengesteld." Onthullingen Maar anderen menen dat de huidige machthebbers, van wie velen hoge posten onder Ceausescu hebben be zet, niet gediend zijn van onthullin gen door de beklaagden. Teveel le den van het regerende Front van Nationale Redding zouden immers een besmet politiek verleden onder Ceausescu hebben. Zo ook ex-dissi- dent Dumitru Mazilu, die volgens een getuige in de zaak-Vlad vorige week op de loonlijst van de Securi tate zou staan. Mazilu trad dit voor jaar af als vice-president nadat Roe meense kranten dezelfde beschul diging hadden geüit. "De verdachten hebben al gewaar schuwd dat ze nog heel wat vuile was buiten zullen hangen. Tijdens de vorige zitting dreigde ex-minis- ter loan Totu van buitenlandse za ken zijn rechters: "We weten een he leboel van jullie, dus pas maar op hoe jullie ons behandelen!" DEN HAAG - Specialisten in futuristische pakken zijn gisteren in de Haagse Schilderswijk begonnen met de bestrijding van de kakkerlakkenplaag. Omdat het af en toe aanpakken van een woning niet werkte, wordt nu straat na straat aangepakt. Het bestrijdingsmiddel is zo giftig, dat de bewoners is gevraagd hun huis tijdelijk te verlaten. (f0t0 anp> MOSKOU (UPI) - De vroegere VS-president Ronald Reagan, die tien jaar geleden aantrad met een visie op de Sovjetunie als 'Rijk van het Kwaad', zei maandag te genover een commissie van het Sovjetparlement onder tie indruk te zijn van de hervormingen, die van Moskou een waardevolle partner in internationale kwes ties hebben gemaakt. Reagan had in zijn tijd als presi dent vijf topontmoetingen met Sovjetleider Michail Gorbatsjov - de eerste in 1985 toen deze net aan dè macht was - en zei maandag voor de commissie internationale aangelegenheden van het Sovjet- 'Rijk van het kwaad' oogst nu lof van Reagan parlement te hopen dat het Ame rikaanse en het Sovjetvolk een „band van vriendschap" ontwik kelen, zoals de twee leiders had den. Reagan, die sprak vanaf een po dium tegenover grote portretten van Marx en Lenin, zei te besef fen dat hervormingen zoals de overgang naar een marktecono mie waarover het Sovjetparle ment praat onrust in het land op roepen en riep op tot geduld tij dens de overgangsperiode. Reagan vergeleek de conflicten tussen de centrale regering in Moskou met ie van de deelrepu blieken met de Amerikaanse bur geroorlog. "Dat was een ver schrikkelijke, verscheurende oor log, maar toen deze ten einde kwam bleken de fundamentele principes en rechten, die de basis vormde voor de oprichting van onze unie hechter en duidelijker verankerd dan ooit". NAM: meer gas te halen uit Groningerveld GRONINGEN (ANP) - De Neder landse Aardolie Maatschappij (NAM) verwacht 280 miljard kubie ke meter meer gas te kunnen win nen uit het Groningen-gasveld dan tot dusver was aangenomen. Tests en studies hebben uitgewezen dat bij een laagste druk op het veld van 20 bar het nog steeds technisch en economisch verantwoord is gas te winnen. Tot dusver was uitgegaan van 50 bar. De oorspronkelijke druk was 350 bar, de huidige 185 bar. Oorspronkelijk was uitgegaan van een winbare hoeveelheid van 2.400 miljard kubieke meter. Nu is dat bijgesteld tot 2.680 miljard ku bieke meter. De totale produktie uit het veld was 1.211 miljard kubieke meter, zodat de NAM nu nog onge veer 1.470 miljard kubieke meter denkt te kunnen winnen. Volgens een woordvoerder van de NAM is de extra hoeveelheid van 280 miljard kubieke meter te win nen zonder grote nieuwe investerin gen. Ook is volgens hem in de nieu we berekening niet uitgegaan van een hogere gasprijs. De studies en de praktijktests wijzen uit dat er minder moeilijkheden zijn dan tot dusver voorzien. De woordvoerder stelt dat de be kendmaking los gezien moet wor den van de besprekingen tussen mi nister Andriessen (economische za ken) en de oliemaatschappijen in verband met het beëindigen van het Herenakkoord. Dat akkoord hield in dat afspraken werden gemaakt over het herinvesteren van de winst uit het aardgas door de oliemaat schappijen. Een hoeveelheid van 280 miljard kubieke meter staat gelijk aan acht keer het huidige jaarlijkse binnen landse verbruik. De extra hoeveel heid leidt niet tot een financiële 'meevaller' in de meeijarenramin- gen van de regering (ongeveer 85 procent van de gas-opbrengsten uit het Groningen-veld gaat naar de staat). Wel kan er langer gas uit het veld gehaald kan worden. Van onze correspondent Jan van Dijk GRONINGEN - Nog voordat de kantonrechter zich over de zaak kon buigen, haalde PTT Post giste ren zelf de angel uit de ontslagpro cedure tegen de 38-jarige part-time postsorteerder, die eerder dit jaar was betrokken bij de rellen rond het gekraakte Wolters Noordhoff-com- plex in Groningen. PTT Post had eerder gemeld dat van de sorteerder een 'mogelijk negatieve uitstraling' op het publiek zou uitgaan. Maar PTT-raadsman mr. G. Houtzagers noemde dat gisteren "ongelukkig geformuleerd". Toen de Groningse kantonrech ter P. Bergsma even later verduide lijk vroeg, trok Houtzagers het argu ment zelfs helemaal in: "Het ont- slagverzoek heeft niets te maken met de politieke opvattingen van" de sorteerder. Voor de sorteerder en zijn advocate mr. F. van 't Hooft staat niettemin vast dat zijn politie ke opvattingen een rol hebben ge speeld. "Via een achterdeurtje is dit een beroepsverbod. Bij een sollici tatie kunnen mensen niet op hun politieke opvattingen worden afge wezen, maar ze kunnen blijkbaar wel achteraf worden weggestuurd", aldus Van 't Hooft. De advocate verweet de PTT als neutrale werkgever met een voor beeldfunctie, voor deze weg te heb ben gekozen. De sorteerder zelf noemde de PTT selectief bij het uit voeren van een 'beroepsverbod' omdat het bedrijf wel toestaat dat rechts-extremisten er kunnen wer ken. Hij verwees naar een raadslid van de Centrum Democraten die publiekelijk zijn mening zou kun nen geven. Als reden voor het ontbindings- verzoek noerride de PTT nu "onge oorloofd verwijtbaar plichtsver zuim". De sorteerder heeft acht we ken niet kunnen werken, nadat hij eerst zes weken in voorarrest heeft gezeten en aansluitend nog twee weken gevangenisstraf moest uit zitten. De rechtbank beschouwde hem destijds als een van de leiders van de krakersrellen. PTT-raadsman Houtzagers vindt dat de sorteerder zichzelf in de si tuatie heeft gebracht, doordat hij bij de rellen aanwezig was terwijl hij geen bewoner van het Wolters Noordhoff-complex was. Boven dien was hij door de PTT gewaar schuwd, nadat hij in 1988 zes maan den in Duitsland in voorarrest heeft gezeten op verdenking van het bezit van verboden links-extremistische, lectuur. De raadsvrouw van de sorteerder vond het nu te vroeg voor de kan tonrechter om een uitspraak te doen. Volgens haar moet de behan deling van de strafzaak in hoger be roep worden afgewacht. Zij acht de kans groot dat dan zal blijken dat de straf die de Groningse rechtbank heeft opgelegd wordt terugge draaid. "De afwezigheid kan ach teraf gezien te wijten zijn aan Justi tie". Houtzagers was het daar niet mee eens. "Dan zou je een werkne mer die de meest ernstige misdrij ven heeft gepleegd niet kunnen ont slaan, omdat de veroordeling nog niet onherroepelijk is". Ontslag van de sorteerder bete kende volgens de raadsvrouw dat haar cliënt is gestigmatiseerd. Als de arbeidsovereenkomst toch ont bonden moet worden, vond zij dat het neutrale motief 'gewijzigde om standigheden' als reden moet gel den. In dat geval eiste zij een scha devergoeding van 10.000 gulden. Uitspraak over uiterlijk drie we ken. Twee miljoen Sovjet-immigranten JERUZALEM, 17 sept. (AP) - Simcha Dinitz, de voorzitter van het se- mi-gouvernementele Joods Agentschap, verwacht dat voor het einde van 1995 twee miljoen immigranten uit de Sovjetunie zich in Israel zul len hebben gevestigd. Dat zou een toename betekenen van bijna 45 procent ten opzichte van de huidige bevolking van 4,5 miljoen. De schatting van Dinitz is de hoogste tot nog toe sinds de toestroom van immigranten uit de Sovjetunie vorig jaar op gang kwam. In de af gelopen maand zijn 9.864 Sovjet-immigranten aangekomen, een tempo van 700 tot 1.000 per dag. In januari was dat ongeveer 100 per dag. Sinds 1 januari vestigden zich 92.562 mensen uit de Sovjetunie in Is rael. Tegen het einde van het jaar zal hun aantal zijn toegenomen tot tussen de 180.000 en 200.000. Dinitz verwachtte dat het aantal nieuwko mers uit de Sovjetunie voor het einde van 1992 de 1 miljoen zou passe ren. "Wij hebben een potentieel van nog een miljoen over een periode van zes jaar," zei hij. Martens: naar Brussel (foto anp> Strijd om zetel Europarlement laait weer op Van onze correspondent Hans de Bruijn BRUSSEL - De Belgische rege ring wil dat Brussel door de EG-lan- den wordt aangewezen als de offi ciële hoofstad van de Europese Ge meenschap. Plannen van Frankrijk om op de komende EG-top in Ro me, eind oktober, Straatsburg aan gewezen te krijgen als officiële zetel van het Europees Parlement, zullen stuiten op een Belgisch veto. Dat zei de Belgische premier Mar tens gisteren in Brussel. Volgens Martens moet Brussel ook de offi ciële zetel van het Europarlement worden, naast die van de Europese Commissie en de EG-ministerraad. Hij wees erop dat ook de meerder heid van het Europees Parlement zelf vindt dat het naar Brussel moet worden overgeplaatst. Het Europees parlement is nu nog verspreid over drie plaatsen. In Straatsburg vinden de voltallige vergaderingen plaats, in Brussel vergaderen commissies en hebben de leden kantoren en in Luxemburg zit de administratie. Frankrijk wil op de top van Rome een definitief besluit ten gunste van Straatsburg afdwingen en heeft ge dreigd anders de beslissingen over de vestigingsplaatsen van het Euro pees Milieu-agentschap en het Eu ropees octrooibureau te zullen blokkeren. De Italiaanse premier Andreotti, die de EG-top voorzit, wil in oktober een besluit over al deze instellingen nemen. PRAAG (AP) - De Britse premier Margaret Thatcher heeft maandag Tsjechen en Slowaken in Tsjechos- lowakije opgeroepen om etnische verschillen geen wig te laten drijven in de prille democratie. "Het zou een ramp zijn als men sen democratie alleen maar gebrui ken om de nadruk te leggen op ver schillen," zei Thatcher volgens een Britse functionaris tegen regerings leiders van de Tjechische repu bliek. Thatcher had een ontmoeting met de Tsjechische premier Petr Pithart en parlementsvoorzitter Dagmar Buresova. Later op de dag zou zij voor de eerste keer tijdens haar driedaagse bezoek bijeenko men met de Tsjechoslowaakse pre sident Vaclav Havel. Vandaag be zoekt zij de Slowaakse hoofdstad Bratislava en donderdag vertrekt zij naar Hongarije en Zwitserland. De Britse premier deed gisteren ook de joodse begraafplaats van Praag aan en een museum dat is ge wijd aan de slachtoffers van de con centratiekampen in de Tweede We reldoorlog. Zij sprak tevens met de 91-jarige kardinaal Frantisek Torna- sek. Eerder op de dag had Havel in het parlement een pleidooi gehouden voor een sterke confederatie, nu het nationalisme in Slowakije, de ooste lijke. meest verstedelijkte repu bliek opleeft. Havel hield een rede voor het parlement op de eerste dag van het nieuwe parlementsjaar. De federale regering en de rege- ringen van Tsjechie en Slowakije bereiden nieuwe grondwetten voor, waarin de macht wordt gedecentra liseerd. Er zijn plannen om de fede rale regering alleen defensie, bui tenlandse politiek en belangrijke economische aangelegenheden, zoals de geldcirculatie, in haar por tefeuille te geven. Slowakije krijgt volgens de plannen eigen consula ten en culturele centra in landen met een groot aantal geemigreerde Slowaken. Havel bekritiseerde de grondwet- in-voorbereiding omdat daarin het recht voor de afzonderlijke repu blieken is opgenomen zich af te scheiden. Hij zei dat de Tsjechoslo waakse federatie moet zijn geba seerd op gemeenschappelijke idea len als vrijheid, gelijkheid en men senrechten, en niet een "vervelende paraplu moet zijn die we boven ons hoofd houden om internationale re denen". Deze herfst wordt het opstellen van het raamwerk van wetten ver wacht voor economische hervor mingen en een nieuwe grondwet. In november wordt waarschijnlijk een wet over mensenrechten ingevoerd. De nieuwe grondwet moet voor juni 1992 klaar zijn. Al vanaf f 25.795,- rijdt u élke dag prins heerlijk Volkswagen Golf Madison! Helaas kunnen wij u de Golf Madison niet goudkleurig aanbieden. Maar verder hebt u er in alle opzichten 'n unieke uitblinker aan dankzij een vorstelijk pakket extra accessoi res ter waarde van niet minder dan f 4.288,-. Waarvoor u echter slechts de zeer fees telijke prijs van f 995,- hoeft te betalen! Voor die geringe meerprijs biedt de Golf Madison heel veel extra allure, luxe en comfort. Om dan maar even bij het koetswerk te be ginnen, direct zullen u de wielkastverbreders opvallen en de elegante Madison sier- striping. En natuurlijk ook de stalen velgen voor de extra brede banden. Vermelden we ook nog even de fraaie, zwart ingelegde handgrepen aan de portieren en de com fortabele, zonwerende beglazing. Maar wuift u vooral ook de extra's in het luxe interieur niet weg I Zo vindt u in de Golf Madison een in hoogte verstelbare stoel voor de bestuurder en 'n 4-spaaks sportstuur. Het dashboard is verrijkt met 'n toerentelleren 'n digitaal klokje. En de Mauritius bekleding is ronduit voor- néém te noemen. Een even mooie als be trouwbare en zuinige wagen dus, met een blijvend hoge inruilwaarde. Komt u bij ons maar 'n proefrit maken en u zult het met ons eens zijn: de Golf Madison is 'n gouden greep! Er is al een Golf vanaf f 24 800.-. Prijzen zijn "vanaf-prijzen inclusief BTW. exclusief aflevermgskosten Wijzigingen voorbehouden. ALPHEN a/d RIJN: 01720-21521 HILLEGOM 02520-29423 KATWIJK 01718-15141 LEIDERDORP 071-899212 LISSE 02521-19131 OEGSTGEEST 071-173414 VOORSCHOTEN 071-769307

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 8