EG verdeeld over financiering hulp Lech Walesa lost met kandidatuur belofte in 'Referendum kost te veel tijd' Mogen wij u even wakker schudden? Aan Egypte, Turkije en Jordanië Opgehangen Turkse premier herbegraven in mausoleum Nelson Mandela: overleg over vrede op de tocht 39,- Openhartige generaal VS laan uitgestuurd DINSDAG 18 SEPTEMBER 1990 Van onze correspondent Hans de Bruijn BRUSSEL - De twaalf ministers van de EG konden het gisteren nog niet eens worden over de hoogte en de verdeling van de hulp die de Europese Gemeenschap wil geven aan Egypte, Turkije en Jordanië, de landen die het meest te lijden hebben van het handelsem bargo van de VN tegen Irak en die ook honderdduizenden vluchtelingen moeten opvan gen. ISTANBUL - Bijna op de mi nuut af 29 jaar nadat hij op het ei landje Imrali in de Zee van Mar mara was opgehangen, heeft de Turkse oud-premier Adnan Men- deres gistermiddag een groot scheepse herbegrafenis gekregen in een mausoleum vlak onder de oude muren van Istanbul. Dit ge beurde ook met twee van zijn me deministers, Fatin Rustu Zorlu van buitenlandse zaken en Hasan Polatkan van financiën, die 36 uur eerder waren geëxecuteerd. Zij waren de enige drie dodelij ke slachtoffers van een proces van negen maanden, dat op een ander eilandje tegen honderden kopstukken van de Democrati sche Partij was gevoerd nadat haar tienjarige regime door het le ger ten val was gebracht op 27 mei 1960. Het was een min of meer progressieve staatsgreep, die zich echter door deze executies sterk heeft gecompromitteerd. Het regime van Menderes en de zijnen was gaandeweg uitgespro ken autoritair geworden en kreeg steeds meer tegenstanders, in het bijzonder onder de intellectuelen. Zoals het echter vaak gaat na exe cuties: alleen de goede dingen er van blijven in de herinnering voortleven, zoals de sterke verbe tering van Turkijes infrastruc tuur en de aandacht voor de agra rische meerderheid. Speciaal Menderes kreeg posthuum het aureool van een heilige. Reeds eerder had Celal Bayar, president uit de jaren '50, die we gens gevorderde leeftijd aan de executie ontsnapte, compleet eer herstel gekregen. Toen hij enkele jaren geleden op 103-jarige 4§ef- tijd was overleden, kreeg hij een staatsbegrafenis. Het regime van president özal, die dit voorjaar tot een dergelijke staatsbegrafenis voor 'de drie van Imrali' besloot, kan daar met zijn Moederland par tij politiek alleen maar garen bij spinnen. özal verscheen gistermiddag bij de herdenkingsplechtigheid in een Istanbulse moskee, liep met zijn vrouw mee in de begrafe nisstoet en legde kransen bij de drie kisten. Die werden bijgezet in een groot mausoleum, dat de afgelopen weken ijlings is opge bouwd. Oud-premier Demirel, leider van de oppositionele recht se Partij van het Juiste Pad, die zich ook beschouwt als politiek erfgenaam van Menderes, was eveneens aanwezig tussen de tienduizenden belangstellenden. Vanuit de Moederlandpartij ko men honende vragen waarom hij als eerste minister nooit het initia tief tot zo'n ceremonie heeft geno- Zondagavond hield özal een te levisietoespraak gehouden, waar in hij zei dat "de 27ste mei nu defi nitief geschiedenis is geworden". De teneur in hoofdartikelen van de pers is ook. nooit meer staats grepen. Na die van 1960 zijn er nog twee gevolgd. Twee oorlogsschepen begeleid den de veerpont Truva (Troye), die gistermorgen de kisten met de stoffelijke overschotten van Im rali naar Istanbul overbracht. De opgravingsplechtigheid van zon dag was een bizar mengsel van re ligie en bureaucratie. Zij had plaats in tegenwoordigheid van de minister van justitie en naaste familieleden, onder wie een zoon van Menderes, Aydin, van wie wordt verwacht dat hij een rol gaat spelen bij de eerstkomende verkiezingen. Tien dagen geleden besloten de mi nisters in Rome om in principe 3,5 miljard gulden uit te trekken, maar dat bedrag is nog niet zeker. Op voorstel van de Nederlandse minis ter van buitenlandse zaken Van den Broek, die werd gesteund door zijn Britse en Spaanse collega's, wordt nu eerst bekeken hoe de bijdragen moeten worden verdeeld over de di verse landen. Er is 16 miljard gulden nodig om Egypte, Turkije en Jordanië dit en volgend jaar te helpen. Het overgro te deel daarvan, 11 miljard, wordt betaald door Saudi-Arabië en de Golfstaten uit hun extra-inkomsten als gevolg van de hogere olieprijs. De Duitse minister Genscher zei dat de Golfstaten best nog meer kun nen betalen omdat zij alleen al 11 miljard per maand extra binnen krijgen. Bovendien vindt Van den Broek dat rekening moet worden gehou den met de inmiddels verhoogde bijdragen van Japan en Duitsland en dat de landen die in de Golf een militaire inspanning doen, moeten worden ontzien. Voorts is nog on duidelijk welk deel van de bijdrage uit de EG-begroting wordt betaald en wat de lidstaten elk afzonderlijk op tafel moeten leggen. Van den Broek wees erop dat de EG volgend jaar voor veel financië le verplichtingen staat. Zo moet er geld komen voor economische hulp aan de Sovjetunie en de landen in Oost-Europa, is sprake van forse overschrijdingen van de landbouw begroting en moeten ook de arme landen in de Derde Wereld worden geholpen om de gevolgen van de hogere olieprijs op te vangen. De Britse minister Hurd deed een beroep op de andere EG-landen om meer transportmaterieel beschik baar te stellen (bij voorbeeld door burgervliegtuigen te charteren) om vluchtelingen uit en de troepen in het Golfgebied te vervoeren. Maar volgens Van den Broek is nog geen sprake van het opeisen van vliegtui gen van bij voorbeeld de KLM. Zes Europeanen bootsen verblijf in de ruimte na OSLO (DPA) - Zes mannen uit di verse Europese landen, onder wie de Nederlander Bob Reiding, bren gen vanaf gisteren 28 dagen in totale isolatie door in een Noors zee-on derzoekscentrum om een verblijf in de ruimte te simuleren. De deelne mers in de leeftijd tussen 25 en 33 jaar werden opgesloten in een duik- kamer van het centrum, waar een druk heerst als op vijf meter diepte in water. Met het experiment van de Eu ropese ruimtevaartorganisatie ESA wil men vooral de psychologische en fysieke gevolgen bestuderen van een lange periode van isolering. De drukcabine is volledig van de bui tenwereld afgesloten en voorzien van alle voedingsmiddelen. Twee maal per week mogen de deelne mers ieder twintig minuten met fa milieleden telefoneren. Er moet een reeks wetenschappelijke experi menten worden uitgevoerd en er is voor vrije-tijdsbesteding gezorgd. Demonstratie Minstens 30.000 Bulgaren hebben gisteren in de hoofdstad Sofia ge protesteerd tegen de regerende So cialistische Partij, waarbij opposi tieleiders aandrongen op het aftre den van het zittende kabinet. V-raad De Italiaanse premier Giulio An- dreotti heeft gisteren gezegd dat de Europese Gemeenschap en Japan een permanente zetel moeten krij gen in de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties. Colombia In Colombia zijn zondag en maan dag bij acties van guerrilla-groepen in totaal zeven politie-agenten om het leven gekomen. De Colom biaanse minister van defensie heeft dit gisteren bekendgemaakt. Barry De burgemeester van Washington, Marion Barry, zal niet opnieuw te recht moeten staan wegens mein eed en het bezit van cocaïne. Het openbaar ministerie heeft gisteren besloten de twaalf aanklachten te gen Barry niet in een nieuw proces vast te leggen. De rechter doet 26 oktober uitspraak. Milieufonds De voorzitters van drie organisaties van de Verenigde Naties hebben gisteren afgesproken een milieu fonds in te stellen voor de ontwik kelingslanden in Latijns-Amerika, Afrika en Azië. Dit fonds moet, via inzamelingsacties en donaties, over een miljard dollar gaan beschikken. De EG heeft Syrië beloond voor het zenden van troepen naar Saudi- Arabië. Het financieel akkoord met Damascus, dat werd 'bevroren' na vermeende Syrische betrokken heid bij terroristische activiteiten, wordt 'ontdooid'. Daardoor komt Syrië weer in aanmerking voor EG- leningen. Vietnam praat weer met China BANGKOK (AP) - Drie Vietna mese leiders hebben deze maand in het geheim een bezoek gebracht aan China voor besprekingen over het verbeteren van de betrekkin gen, zo hebben Thaise regerings functionarissen en westerse diplo maten gisteren gezegd. De Vietnamese delegatie, die bij eenkwam met de Chinese premier Lin Pen, zou hebben bestaan uit partijleider Nguyen Van Linh, pre mier Do Muoi en Pham Van Dong, een belangrijke regeringsadviseur en voormalig premier. Sinds de grensoorlog in 1979 hebben China en Vietnam geen contact meer ge had. WORCESTER (Rtr) - De zwarte Zuidafrikaanse anti-apartheidslei der Nelson Mandela heeft gisteren verklaard dat het vredesoverleg met president Frederik de Klerk op de tocht kan komen te staan, als de conclusie van de spoedbijeenkomst van het Afrikaans Nationaal Con gres (ANC) wordt dat de regering niet vastbesloten is om een eind te maken aan het geweld in de zwarte woongemeenschappen. Het beleidsbepalende nationale bestuurscomité van het ANC is van daag bijeen voor beraad over de campagne 'IJzeren Vuist', waarmee de regering een eind wil maken aan het geweld dat in de afgelopen zes weekn 760 mensen het leven heeft gekost. "Als wij tot de conclusie komen dat de regering de wil ontbreekt doortastend op te treden, moeten wij een beslissing nemen die bijna alles dat sinds 2 februari werd be reikt terugdraait", zei Mandela op een bijeenkomst van vijfduizend mensen in Worcester ten noordoos ten van Kaapstad. De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft gisteren haar 44ste zittingsjaar afgesloten met een oproep aan de wereld de maatregelen tegen de apartheid in Zuid-Afrika voort te' zetten. De op roep werd in een resolutie vastge legd die met algemene stemmen werd aanvaard. De resolutie was milder van toon dan gelijksoortige documenten uit het verleden en het woord sancties werd niet genoemd. Gorbatsjov in conflict met economische adviseurs MOSKOU - President Gor batsjov raakte gisteren in de Op perste Sovjet in conflict met zijn voornaamste economische advi seurs. Tijdens het debat in het natio nale parlement over de te kiezen marsroute naar een vrije-markteco- nomie verraste Gorbatsjov vriend en vijand met het voorstel een volksraadpleging te organiseren over privatisering van land. Gorbatsjov betoogde dat verkoop van land aan particulieren een "te gecompliceerd en emotioneel" on derwerp was om alleen door politici te laten beslissen. Sinds de collecti visatie onder Stalin beginjaren der tig kent de Sovjetunie geen privébe- zit van grond. Onder Gorbatsjov is het echter wel mogelijk geworden om land te huren, maar die maatre gel is geen succes geworden. Voorstanders van radicale econo mische maatregelen die de Sovjetu nie zo snel mogelijk een vrije markt moeten bezorgen, betoogden dat Gorbatsjovs referendum-voorstel te veel kostbare tijd zou vergen. Tot hen behoorden Stanislav Sjatalin en Abel Aganbegjan, Gorbatsjovs belangrijkste economische advi seurs. Sjatalin zei dat het land zich geen zes maanden uitstel voor de or ganisatie van een referendum kan veroorloven. "Bovendien moeten politici moeilijke beslissingen niet op de schouders van het volk leg gen", zei hij tegen Gorbatsjov. Agenbegjan hield de volksverte genwoordiging voor dat de econo mische situatie catastrofaal is. "De huidige toestand, met tekorten en sociale onrust, is slechts een grapje vergeleken met wat ons te wachten te staat", zei hij. Agenbegjan vleeg- de de vloer aan met het programma dat premier Ryzjkov voor ogen heeft om een "gereguleerde vrije markt" te creëren. In tegenstelling tot het radicale plan van de commis- sie-Sjatalin, dat kan bogen op steun vanuit de Sovjet-republieken, laat het de bureaucratische structuur van de centraal geleide economie in stand, zei hij. Bovendien zou het programma- Ryzjkov, aldus de Siberische econoom, leiden tot inflatie opzwie- pende prijsverhogingen en -com pensaties, verdere verzwakking van de roebel en daardoor het begrip vrije markt in diskrediet brengen onder de bevolking. ADVERTENTIE Satijnen dekbedovertrek. Van 100% katoen. In 2 dessins en 2 kleur stellingen. 1-persoons, 140x220 cm. VanJ$r voor 2-persoons, 200 x220 cm. pq Vani09^-voor 3')"" Lits-jumeaux, 240x220 cm. Van voor f Aanbiedingen geldig t/m zaterdag 29 september of zolang de voorraad strekt. 't Wordt steeds leuker bij V&D. MANILA - Oproerpolitie voerde gisteren bij de ambassade van de Verenigde Staten in Manila een charge uit tegen studenten die de monstreerden tegen de Amerikaan se bases op de Filipijnen. Bij de ac tie van de politie raakten zes stu denten gewond en werden zeventien arrestaties verricht. De Verenigde Staten hebben zich vandaag bereid verklaard op een gefaseerde wijze hun militaire bases te willen ontrui men. "Het is duidelijk dat de dagen voorbij zijn dat een grote Ameri kaanse troepenmacht aanwezig moet zijn op de Filipijnen", aldus de speciale Amerikaanse onderhande laar, Richard Armitage, aan het be gin van zijn gesprekken met de rege ring in Manila over de toekomst van de Amerikaanse bases. (toto ap) Vredesmacht in Libera in aanval NAIROBI/LAGOS/FREETOWN (Rtr/DPA/AFPfUPD - De Westafri- kaanse vredesmacht die in Liberia een einde tracht te maken aan de bloedige burgeroorlog is tot de aan val overgegaan. De strijdmacht, die uit militairen van vijf lidstaten van de Ecowas is opgebouwd, ging in het offensief na de beschieting van hun hoofdkwartier in Monrovia. Volgens radioberichten uit het gebied zijn Nigeriaanse parachutis ten gedropt achter de linies van het Nationaal Patriotisch Front van Li beria (NPLF) ten noorden van Mon rovia. Zij werden daarbij vanuit de lucht gesteund door Nigeriaanse jachtbommenwerpers en helikop ters. De parachutisten waren zater dag van hun basis in Makurdi in het zuiden van Nigeria naar Freetown in Sierra Leone overgebracht. Vol gens Nigeriaanse kranten zouden ongeveer 1000 man met C-130 trans porttoestellen zijn overgevlogen. Ghanese vliegtuigen voerden za terdag en zondag bombardementen uit op stellingen van het NPLF. De aanval was een vergelding voor de beschieting vrijdag van het hoofd kwartier van de vredesmacht Eco- mog in Monrovia. Daarbij kwamen vijf militairen om het leven en wer den ruim 30 personen gewond. Ook een Ghanees mar ine vaartuig werd geraakt. Daarbij vielen geen slachtoffers. GOLFCRISIS GOLFCRISIS GOLFCRISIS GOLFCRISIS GO WASHINGTON (Rtr) - De Amerikaanse minister van de fensie, Dick Cheney, heeft giste ren generaal Michael Dugan, de stafchef van de Amerikaanse luchtmacht, uit zijn functie ont heven naar aanleiding van diens uitlating dat de Verenigde Sta ten Baghdad bombarderen als een oorlog uitbreekt. Dugan had zondag in een in terview met de Washington Post gezegd dat in geval van een oor log een bommenregen op Bag hdad neerdaalt en dat vooral wordt gericht op plaatsen waar de Iraakse president Saddam Hussein zich zou kunnen bevin den. Volgens een woordvoerder van het Pentagon werd Dugan door Cheney ontslagen na over leg met president George Bush, omdat de luchtmachtgeneraal niet bevoegd zou zijn dergelijke opmerkingen te maken. Het is hoogst ongebruikelijk dat een stafchef wordt ontslagen. De laatste keer was in 1949, toen een admiraal de laan werd uitge stuurd. Dugan zei in het inter view dat de gezamenlijke chefs van staven het er over eens wa ren dat alleen de luchtmacht in staat zou zijn de Iraakse militai ren uit Kuwayt te verdrijven als er oorlog komt. Een woordvoerder van het Pentagon zei dat "de kwestie niet is of generaal Dugan gelijk had, maar dat hij heeft gespro ken over onderwerpen waar over hij zich in het openbaar niet had mogen uitlaten in deze zeer gespannen situatie". Generaal John Loh, de vice-stafchef van de luchtmacht, neemt Dugan voorlopig waar totdat een opvol ger is aangewezen. 'Zelfmoordaanslagen' na Amerikaanse aanval op Irak AMMAN (AP) - Honderdvijftig radicale Arabische en islami tische organi saties uit elf landen hebben gisteren opgeroepen tot zelfmoordaanslagen tegen de Verenigde Staten zodra sprake is van een Amerikaanse aanval op Irak. "We hebben treffende voor beelden van helden die hun li chamen in bommen verander den, die de agressors met af schuw vervulden en hen dwon gen te vluchten in de duisternis, zoals in 1983 gebeurde met Amerikaanse mariniers in Bay- rut", zei Ibrahim Al-Kharraz van het Libische Volkscongres. Bij de aanslag in Bayrut kwamen destijds 241 mariniers om het le ven. In de slotverklaring van de driedaagse conferentie van links-extremistische Arabieren en Palestijnse guerillagroepen werd besloten tot een vreedza me, Arabische oplossing van de Golfcrisis door onderhandelin gen. Arabieren werden in de verklaring echter ook opgeroe pen "de Amerikaanse belangen overal en met alle middelen te treffen als de Verenigde Staten tot de aanval overgaan". Het communiquë meldt dat de Ara bische troepen in Saudi-Arabië en andere Golfstaten zal worden verzocht in opstand te komen tegen hun leiders en Ameri kaanse bevelen te negeren. Al-Kharraz zei dat snel moet worden opgetreden tegen de Amerikaanse strijdkrachten en Saudische oliepijpleidingen. Hij vroeg het voorbeeld te volgen van de Arabische held Jaul Jamal, een Syrische bevelheb ber van een kanonneerboot die omkwam toen hij zijn schip op zettelijk in een Franse oorlogs bodem boorde tijdens de Suez- crisis in 1956. WARSCHAU (AP) - Door zich kan didaat te stellen voor de presidents verkiezingen in Polen, heeft Lech Walesa gisteren "een belofte inge lost" die hij in augustus 1980 bij de oprichting van zijn vrije vakbonds organisatie Solidariteit heeft ge daan. Wanneer de verkiezingen worden gehouden, is nog niet be kend. Mogelijk dit jaar en op zijn laatst in het voorjaar van 1991. Het afgelopen jaar heeft de voor malige elektricien van de scheeps werf, waar de wieg stond van Soli dariteit, met nadruk laten weten dat zijn persoonlijke ambitie om presi dent te worden ook in het belang van Polen is. "Het is geen wens, maar een noodzaak dat ik president word", zei Walesa in juni. De afgelopen maanden is ver deeldheid ontstaan tussen Walesa aan de ene kant en de door hem zelf aangewezen premier Tadeusz Ma- zowiecki en diens regering aan de andere kant. Walesa vindt dat Mazo- wiecki te veel topfiguren van het vroegere communistische bewind op hun post laat zitten en zich met zijn beleid steeds meer van de Pool se arbeiders vervreemdt. De onmin tussen Walesa en de eer tijds zo nauw met hem verbonden regering heeft inmiddels geleid tot het ontstaan van twee verschillende politieke facties binnen de vakbe weging, die de aanzet kunnen geven voor een volwaardig meerpartijen- bestel. De Centrum-Alliantie, die steunt op de gewone arbeider en zich beschouwt als het politieke front van de vakbeweging, staat achter de politieke aspiraties van Walesa. De andere partij, ROAD, komt voort uit groepen van intellec tuelen en hervormingsgezinde poli tici en acht Mazowiecki een veel be tere keus voor het presidentsambt. Mazowiecki heeft overigens tot dusver in het midden gelaten of hij zich als presidentskandidaat zal melden. Het bureau van de premier liet gisteren weten dat er geen on middellijke reactie zou komen op de bekendmaking van Walesa. Generaal Wojciech Jaruzelski, die in juli vorig jaar na de ronde-tafelak koorden met Solidariteit president werd, heeft verklaard dat hij zijn ambstermijn van zes jaar niet uit dient. In politieke kringen in Polen heerst algemeen de opvatting dat de voormalige leider van de commu nistische partij te zeer verbonden is met de vroegere machthebbers om nog langer als president geloof waardig te zijn. Jaruzelski liet giste ren via een woordvoerder weten dat de kandidatuur van Walesa "het proces van democratische verande ringen in Polen weerspiegelt". Leider Walesa wordt in Polen algemeen be schouwd als de leider van de strijd die leidde tot het herstel van de de mocratie in Polen en die de aanzet vormde tot de democratisering el ders in Oost-Europa. In recente opi nie-onderzoeken was zijn voor sprong op Mazowiecki niet erg groot, maar zijn invloed op de Pool se bevolking is zonder twijfel onge ëvenaard. Walesa voorspelde vorige week dat hij zou winnen en dat Ma zowiecki ongeveer 35 procent van de stemmen zou krijgen. "Ik ben niet bezorgd over de overwinning, maar over de omvang daarvan", al dus Walesa. De rooms-katholieke primaat Jo zef Glemp riep voor vandaag de lei ders van de verschillende partijen van ROAD, Halina Bortnowska, noemde met het oog op die oproep en het aangekondigde parlementai re debat het door Walesa uitgekozen tijdstip om zijn kandidatuur te stel len, "tactloos". In zijn drie regels tellende verkla ring verwees Walesa naar zijn belof te om de 21 eisen hoog te houden die de stakende arbeiders tien jaar geleden stelden. Walesa verklaarde op 31 augustus ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van Solidariteit dat die eisen neerkwamen op het elimineren van het communisme en het vestigen van democratie. "Wij zijn in het eerste geslaagd, maar nog niet in het tweede", aldus zijn in schatting. Walesa's woordvoerder Andrzej Drzycimski verwees gisteren in een toelichting op de kandidaatstelling naar dezelfde eisen. "De voorzitter kwam tot de conclusie dat zijn be sluit dit proces zou kunnen versnel len. En die versnelling is ook be doeld om de maatschappij te tonen dat zij zich actiever bij dit proces bijeen om de volgende fase van 's moet aansluiten" lands democratische ontwikkeling Walesa werd in 1943 geboren in een te bespreken. Een woordvoerster arm boerengezin en kreeg op een technische school een opleiding als elektricien, Als handig onderhande laar met sterk politieke instincten en natuurlijke uitstraling, lacht hij om suggesties dat hij onvoldoende opleiding heeft gehad om president te worden. Walesa's anti-communistische ac tivisme verdiepte zich in de jaren dat hij op scheepswerven aan de Oostzeekust werkte Hij heeft zelf altijd verklaard dat hij sterk is beïn vloed door een incident tijdens voedselrellen in 1970, toen hij er persoonlijk getuige van was dat po litiemannen het vuur openden op demonstrerende arbeiders. Daarbij vielen verscheidene doden. Walesa kreeg een decennium la ter de leiding van de stakingen bij de Lenin-scheepswerf in Gdansk. Zestien maanden daarna kondigde Jaruzelski de noodtoestand af en werd Solidariteit verboden. Walesa werd samen met duizenden jndr- ren gevangen gezet. In november 1982 kwam hij vrij en in 1983 kreeg hij de Nobelprijs voor de Vrede. On der leiding van Walesa werd Solida riteit in 1989 opnieuw gelegaliseerd en won de verkiezingen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7