Bonden: Europees front tegen Philips Mosa ted uur voor eigenaar en koper nmn7. Duidelijkheid over sanering geëist Philips stopt onderzoek ontwikkeling supergeleiders Oppositie: snijden in aaw niet door rechter bevolen 'Kabinet mag zich niet bemoeien met lonen' Voor wie er graag- warmpjes bij wil zitten. Hoogste niveau olieprijs sinds november 1982 DINSDAG 18 SEPTEMBER 1990 WOMIE -r-v>A I PAGINA 5 LUXEMBURG (ANP) De verschillende vakbonden in Europa werken nauw samen om van Philips meer duidelijkheid te krijgen over de komende, grote reorganisatie. De werk groep Philips van de Europese Metaalbewerkers Bond EMB heeft gisteren in Luxemburg een - geheim gehouden strategie uitgestippeld om te proberen Philips alsnog te bewe gen op Europees niveau met de bonden te overleggen. Bestuurder H. Bijvank van de In dustriebond FNV heeft dit na af loop van het beraad in Luxemburg meegedeeld. Wat de strategie pre cies inhoudt wil hij niet zeggen. "Dat is een interne aangelegenheid van de bonden", aldus Bijvank. Tot nu toe is het de vakorganisa ties niet gelukt om Philips op Euro pees niveau aan tafel te krijgen. Phi lips verwijst steevast naar de natio nale organisaties. Pogingen van de bonden om daar iets aan te verande ren hebben in het verleden nooit tot resultaat geleid. Strategie De bonden hebben volgens Bijvank nu een nieuwe strategie uitgestip peld in de hoop meer duidelijkheid te krijgen over de reorganisaties die afgelopen zomer door Philips-presi dent Timmer zijn aangekondigd. Volgens Timmer ligt het zwaarte punt van die reorganisaties bij de sectoren chips en computers. Door de plannen van Philips verdwijnen 'Chipfabriek Eindhoven open houden' EINDHOVEN (GPD) De bonden die bij de grootscheepse reorganisatie van de componenten-divisie van Philips betrokken zijn leggen het perso neel vanavond een plan voor om sluiting van met name de zogenaamde 'proeffabriek' voor 'mega-chips' in Eindhoven uit te stellen. Met het uitstel van de sluiting voor tenminste een jaar, willen de bonden voorkomen dat er een 'leegloop' plaatsvindt van technisch hoog opgeleid personeel. In de tweede plaats geeft uitstel een grotere mogelijkheid om de ongeveer 1200 banen die in heel het land verloren gaan op te vangen met herplaatsingen elders binnen het concern. De personeelsvergadering is nodig aan de voor avond van het eerder afgesproken overleg tussen bonden en Philips-direc- ties over de reorganisatie morgen. EINDHOVEN (ANP) - Philips gen betreffende stopt de ontwikkeling van superge- Daarover is nog veel te weinig be- leiders. Het bedrijf wil zich voorlo- kend. Je kunt bij supergeleiding pig alleen bezighouden met de ken- voorop lopen, óf je kunt de ontwik nis op dit gebied en gaat minder on- kelingen bijhouden. Wij^ gaan voor- derzoek verrichten naar het ver- 4opig het laatste doen", aldus de schijnsel. Aan de ontwikkeling van Philips-woordvoerder. produkten wordt niet langer mee- Het besluit van Philips betekent gewerkt. Het besluit vloeit direct ook dat haar deelname aan een na- voort uit de aangekondigde reorga- tionaal onderzoek van twee jaar nisatie van de componentendivisie, naar (keramische, hoge tempera- Dat heeft een woordvoerder van tuur) supergeleiding vermindert. Philips gisteren meegedeeld. Bij dit programma werken negen Supergeleiding is' een verschijn- onderzoeksinstituten samen. De sel waarbij de elektrische weer- overheid heeft in 1988 totaal een stand van sommige materialen subsidie van 10 miljoen gulden ter wordt opgeheven, wanneer dat ma- beschikking gesteld. Het is nog niet teriaal tot onder een bepaalde kriti sche temperatuur wordt afgekoeld. Tot voor enige jaren stelde de we tenschappers deze temperatuur op min 250 gradèn celsius. Recente ontwikkelingen hebben aange toond dat bepaalde nieuwe kerami sche stoffen supergeleiding verto nen bij veel hogere temperaturen. De ontwikkeling van supergelei ders zal niet helemaal uit het onder- DEN HAAG (ANP) De WD zoeksprogramma van het Natuur- vindt het tijd dat staatssecretaris kundig Laboratorium van Philips Ter Veld duidelijk maakt dat zij een politieke keuze heeft gemaakt om te bezuinigen op aaw-uitkeringen voor deeltijders en om bijzondere groepen van het recht op de arbe- disongeschiktheidsuitkeringen aaw, ioaw en ioaz uit te sluiten. De voorstelling dat de rechter de staatssecretaris van sociale zaken hiertoe zou dwingen wordt geloo- chenstraft door de staatssecretaris zelf, zo meent WD-Kamerlid R. Linschoten. Hij verwijst naar schriftelijke ant woorden van Ter Veld waaruit blijkt dat zij ook als de hoogste be- roepsrechter, de Centrale Raad van Beroep, bepaalt dat er geen vuiltje aan de lucht is haar aaw-operatie wil doorzetten. In dat geval wil Ter Veld overigens bekijken of mensen die al een aaw-uitkering hebben die uitkering kunnen behouden. Alleen nieuwe gevallen zouden 10.000 banen, waarvan het meren deel in Europa. Twee weken geleden kondigde Philips al een grote ingreep aan in de divisie componenten. Het con cern stopt onder andere met de ver dere ontwikkeling van de zoge naamde mega-chip die een geheu gen heeft waarin 1 miljoen gege vens kunnen worden opgeslagen. Die organisatie leidt tot een verlies van 540 arbeidsplaatsen in Eindho ven, 330 in Nijmegen en 140 in Heer len. Bovendien verdwijnen als ge volg van de reorganisatie bij het na tuurkundig laboratorium in Eind hoven nog eens 220 banen. De totale reorganisatie bij de divi sie componenten heeft een verlies van 4000 arbeidsplaatsen tot gevolg. Philips heeft al meteen laten weten dat gedwongen ontslagen onvermij delijk zullen zijn. De bonden heb ben in een eerste reactie gesteld dat ontslagen niet zullen worden geac cepteerd. De onrust in alle Philips-vestigin- gen in Europa is de laatste weken enorm toegenomen, aldus D. Terpstra van de Industrie- en Voe dingsbond CNV, de andere Neder landse bond die is aangesloten bij de Europese Metaalbewerkers Bond. Volgens Terpstra worden de laatste dagen alle gesprekken bin nen de Philips-bedrijven beheerst door de aangekondigde reorganisa ties. "Er is grote onduidelijkheid ontstaan over het getal van 10.000 arbeidsplaatsen dat Timmer heeft genoemd. Met de reorganisatie bij de divisie componenten zijn 4000 arbeidsplaatsen gemoeid. De overi ge 6000 worden overal in Europa be schouwd als een gigantische be dreiging", aldus Terpstra. Inmiddels wordt in Heerlen, Nijmegen en Eindhoven tussen Philips en de bonden onderhandeld over de concrete uitvoering van de voorgestelde reorganisatie bij de di visie componenten. Veel meer dan nieuwe afspraken voor verdere ge sprekken heeft dat nog niet opgele verd, aldus Terpstra van de Indus trie- en Voedingsbond CNV. vervolg pagina 1 DEN HAAG Het kabinet mag bij de cao-onderhandelingen tussen de ambetnaren bonden en de ver schillende overheidssectoren niet van tevoren de loonstijging vastleg gen, vindt de AbvaKabo. De ambte narenbond vindt ook dat minister Dales (binnenlandse zaken) de cao's die tussen de bonden en de werkge vers in een overheidsbedrijfstak zijn, overeengekomen algemeen verbindend moet verklaren. De AbvaKabo heeft gisteren voorgesteld om de onderhandelin gen over de ambtenarensalarissen voortaan per overheidssector te voeren. In elk van die sectoren moet een werkgeversorganisatie worden opgericht, die daar als onderhande lingspartner optreedt en voor de achterban bindende afspraken met de ambtenarenbonden maakt. Dit najaar praat minister Dales met de ambtenarenbonden in een informele sfeer over een meer de centrale opzet van de onderhande- lingen en voorstel van de AbvaKa bo sluit daar verrassend goed op aan. De AbvaKabo is tegen verdere versnippering van het overleg dan in het gisteren bekendgemaakt mo del. Het is niet doelmatig en on werkbaar als in elk van de ongeveer 700 gemeenten, 12 provincies, de tientallen waterschappen en vele honderden scholen aparte onder handelingen plaatsvinden. Volledige decentralisatie bete kent dat de bestaande gemiddeldp premie voor het Algemeen Burger lijk Pensioenfonds moet verdwij nen. Per sector moet worden bere kend welke premie is verschuldigd, gezien de aard van het werk (risico- patroon) en de daarin werkzame hoeveelhgeid mensen. Per sector zal er wel een doorsneepremie zijn. Voordat dit tot stand kan komen moet wel de huidige premie van 8,8 procent aanzienlijk worden opge trokken tot kostendekkend peil. De AbvaKabo is tegen de omvor ming van het ABP tot een aantal be drijfstakpensioenfondsen. Zo'n op deling zou het pensioenpakket al leen maar duurder maken. Het ABP moet wel worden omgevormd tot een bedrijfstakpensioenfonds dat valt onder de werking van de Pen sioen- en Spaarfondsenwet. In de structuur van zo'n fonds past een Staking verlamt De Roemeense zeescheepvaart is gisteren vrijwel tot stilstand geko men doordat 25.000 arbeiders, lood sen, matrozen en chauffeurs in sta king zijn gegaan in de Zwarte Zee haven Constanta. De stakers uiten met de werkonderbreking hun on vrede over de bureaucratie, die op hoog en laag niveau hervormingen zou tegenhouden. Steun Algerije De EG heeft Algerije gisteren steun toegezegd bij de ontwikkeling van de economie van het Arabische land. De Algerijnse minister van buitenlandse zaken Sid Ahmed Ghozali had maandag een ontmoe ting met Europese ministers, waar mee een eind lijkt te zijn gekomen aan de koele relaties tussen Algerije en de EG. Administratief Bij de reisorganisatie Holland Inter national (Hl, 945 werknemers) is vandaag een 'administratieve sta king' van start gegaan uit protest te gen de weigering van de directie om over een ondernemings-cao te pra ten. De actie bestaat uit het een week lang niet doorgeven van boe kingen via het geautomatiseerde administratiesysteem. Klanten zul len van de 'staking' geen hinder on dervinden. In genade Het drie maanden oude besluit van de Europese Gemeenschap om een nieuwe handels- en economische samenwerkingsovereenkomst met Roemenië in de ijskast te zetten is van de baan. De twaalf ministers van buitenlandse zaken hebben be sloten om het akkoord alsnog te on dertekenen en het land in genade aan te nemen. Britse subsidies De Britse regering heeft vliegtuig bouwer British Aerospace (BAe) en autofabrikant Rover gevorderd in totaal 148 miljoen gulden aah staats subsidies terug te betalen. De twee maatschappijen hadden de subidies in 1988 in de wacht gesleept toen BAe de Rover-autogroep van de staat overnam. Maar de Europese Commissie die toezicht houdt op oneerlijke concurrentie, bepaalde in juni dat de subsidies in strijd wa ren met de regels en droeg de Britse regering op de subsidies terug te vorderen. dan moeten voldoen aah de strenge re toelatingseisen om voor aaw in aanmerking te komen. Bovendien wordt de uitsluiting van groepen mensen van de aaw en de enigszins vergelijkbare ioaz en ioaw-uitkerin- gen (voor oudere en arbeidsonge schikte zelfstandigen en werkne mers) niet langer met een penne- streek bij bestuursmaatregel gere geld, zoals Ter Veld oorspronkelijk van plan was. Na vernietigende kritiek van de Sociale Verzekeringsraad (SVR) heeft de staatssecretaris zich neer gelegd bij een regeling in de wet. Dat betekent dat niet alleen de Soci ale Verzekeringsraad (voor de twee de maal) en de Sociaal-Economi sche Raad (in de herfst) maar ook de Raad van State nog advies moeten uitbrengen over haar aaw-voorstel- len. De Kamer krijgt bij de wettelij ke weg bovendien de ruimte om de voorstellen bij te stellen dan wel te verwerpen. advertentie Wollen damesjas. Van zuiver scheerwol. In rood en kobalt. Mt. 38-48. Van 249^ voor 199,- Aanbieding geldig t/m zaterdag 29 september of zolang de voorraad strekt. 't Wordt steeds leuker bij V&D.1 NEW YORK 'Ja, wij blijven dat is de strekking van deze enorme 'Yes'-sen die voor de voorpagina van de New York Post van vandaag worden gereedgemaakt. De oudste en een van de meest kleurrijke kran ten van de Verenigde Staten, kan voorlopig blijven verschijnen. Le den van de belangrijkste vakbond voor dagbladen in New York hebben gisteren ingestemd met het voorstel van de directie van de Post voor drastische bezuinigingen om de krant te zuiveren van haar zware schuldenlast. De Post heeft sinds 1976, toen ze in bezit kwam van media-magnaat Rupert Murdoch, honderden miljoe nen dollars verloren. Ook nadat 2,5 jaar geleden Peter Kalikow de krant kocht, bleef de schuldenlast stijgen. De Post lijdt nu jaarlijks 27 miljoen dollars verlies. Kalikow had met sluiting van de krant gedreigd als de betrokken vakbonden zijn bezuinigingsvoor stel niet zouden accepteren. Vrijdag hadden de negen kleinere bonden al ingestemd, maar de belangrijkste bond ging gisteren akkoord met 20 procent salarisvermindering, in voering van een vierdaagse werk week en ontslag voor tien procent van het personeel. (foto AP) Cuba op de fiets om op duurdere olie te besparen HAVANA (Rtr) - Cuba heeft 200.000 fietsen gekocht in het buitenland en onderhandelt over de aankoop van nog een half miljoen rijwielen. De fiets moet andere vervoermiddelen vervangen, zodat Cuba energie kan besparen. Dat heeft presi dent Fidel Castro verklaard, zo berichtte gisteren het officiële dagblad Granma. Granma meldde niet waar de fietsen vandaan komen. Wester se diplomaten verklaarden dat China de leverancier is. Castro zei verder dat de regering de mo gelijkheid bestudeert om drie fabrieken te bouwen om zelf fietsen te kunnen maken. Cuba kampt met een energie crisis doordat de olieleveringen uit de Sovjetunie zijn afgeno men en de olie op de wereld markt veel duurder is. Vorige week liet Fidel Castro weten dat Cuba de kritiekste periode door maakt sinds de revolutie van 1959. verschil in premies tussen risico groepen heel goed, aldus de Abva Kabo. De AbvaKabo vindt na twee jaar proefdraaien met het gelijkwaardi ge overlegmodel dat deze afspraak nu wettelijk moet worden geregeld, als tussenstap naar een verdere ont wikkeling. Kern van dat overlegmo del is, behalve de iets grotere decen tralisatie, dat minster en en een meerderheid van de bonden het eens moeten worden over verande ringen in de arbeidsvoorwaarden. De AbvaKabo pleit voor de vor ming van acht 'overheidsbedrijfs- takken': Rijk (departementen) (155.000 werknemers), Lager en voortgezet onderwijs (225.000 werknemers). Hoger onderwijs 75.000 werkne mers), Gemeenten (225.000 werkne mers), Provincies (18.000 werkne mers), Militairen (55.000 werkne mers), Politie 31.000 werknemers) en Waterschappen (8.000 werkne mers) NEW YORK/LONDEN (Rtr/KRF) De prijzen van ruwe olie zijn gis teren op de internationale markten fors gestegen tot het hoogste niveau sinds november 1982 en zijn nu on geveer tweemaal zo hoog als begin augustus. Handelaren schrijven dat toe aan bezorgdheid over verminde ring van het aanbod en de'stijging van de spanning in de Golf-crisis. Op de termijnmarkt in New York steeg de notering van olie van de soort West Texas Intermediate voor levering in oktober met 1,79 dollar tot 33,55 dollar per vat (159 liter). Ook de prijzen van olieprodukten gingen flink omhoog. Op de markt in Londen was de notering van Pirelli wil met Continental 4-de bandenconcem ter wereld worden AMSTERDAM/HANNOVER (ANP/DPA/KRF) - Het Italiaanse industriële concern Pirelli SpA (banden, kabels en andere indus triële activiteiten) zoekt voor zijn statutair in Amsterdam gevestigde bandenconcern Pirelli Tyre Hol ding samenwerking met de West- duitse bandenfabrikant Continen tal. Naar Continental en Pirelli gis teren meedeelden heeft Pirelli voor gesteld de bandenactiviteiten van de twee concerns samen te voegen. Volgens Pirelli zou door de sa menwerking een bandenconcern ontstaan met een omzet van onge veer 13 miljard mark en een wereld marktaandeel van 16 procent. Num mer één in de wereld is de Franse Michelin met 24 procent, nummer twee de Amerikaanse Goodyear met 19 procent, gevolgd door de Ja panse Bridgestone met 17 procent. Een groep aandeelhouders die de meerderheid van de gewone aande len van Continental bezit steunt het voorstel van Pirelli. Op de Amster damse effectenbeurs is de notering van de aandelen Pirelli gisteren tot nader order opgeschort. Vorig jaar werd Pirelli in Amster dam geïntroduceerd tegen een prijs van 54 gulden per aandeel. In de loop van dit jaar is de koers echter sterk gekelderd. In het eerste half jaar daalde de nettowinst van Pirel- le Tyre Holding met 61 procent tot 40 miljoen gulden. De beurskoers liep op deze daling al sterk vooruit, want de notering van Pirelli ip Am sterdam is nog maar 22,60 gulden. De aandelen Continental zijn geno teerd op de Frankfurtse effecten beurs. Continental (50.000 man perso neel) wordt al lange tijd in beurs- kringen in Frankfurt als fusiekandi daat genoemd, waarbij alle voor aanstaande bandenfabrikanten zijn genoemd. In Duitsland, Engeland en de VS overlappen de activiteiten van de twee concerns elkaar. Conti heeft zwaartepunten in Noord-Europa, terwijl Pirelli die in Zuid-Europa en Zuid-Amerika heeft. Brent-olie uit de Noordzee voor le vering in november eerder op de dag gestegen van 30,70 tot 31,95 dol lar per vat. De vrees voor vermindering van het aanbod werd vooral veroorzaakt door berichten over een tijdelijke beperking van de export van ruwe olie vanuit de Sovjet-haven Ventspils aan de Oostzee als gevolg van onderhoudswerk. Anderzijds is er grote vraag gesignaleerd van de kant van raffinaderijen. Deze twee factoren hadden een sterk prijsop drijvend effect. De aandelenkoersen op de Ne- wyorkse effectenbeurs hebben zich gisteren redelijk weten te handha ven ondanks een scherpe stijging van de olieprijzen. De Dow Jones- ïndex van dertig industriële aande len boekte zelfs een bescheiden stij ging van 3,22 punten tot 2.567,33. Wel sloten er in totaal meer fondsen lager dan hoger, namelijk 763 tegen 672. Volgens handelaren is er de laatste tijd zo veel verkocht dat de koersen zelfs bij een forse stijging van de olieprijs nauwelijks meer verder omlaag kunnen. De koers van de Amerikaanse dollar is gisteren met ruim een cent gedaald. Bij het slot van de handel op de wisselmarkt in Amsterdam werd 1,7530 gulden genoteerd in vergelijking met een slotkoers van 1,7645 gulden afgelopen vrijdag. Infotheek uit op overneming F rans computerbedrijf LEIDEN Het automatiseringsbe drijf Infotheek wil de Franse com puteronderneming ISTC (la Société Informatique Systèmes Télécom) overnemen. Dat heeft het bedrijf gisteren bekendgemaakt. Infotheek heeft al overeenstem ming bereikt over de verwerving van 85 procent van de aandelen te gen betaling in contanten. Op de overige 15 procent, die wordt ver handeld op de parallelmarkt van de Parijse effectenbeurs, brengt Info theek een openbaar bod uit. De hoogte van dit bod is nog niet be- ISTC is Hewlett Packard-distri- buteur en de belangrijkste Franse importeur van AutoCAD-program- matuur, die 60 procent van de we reldmarkt voor C AD/C AM-soft ware (voor computergeleid ontwerpen en produceren) in handen heeft. Daar naast houdt het Franse bedrijf zich bezig met de ontwikkeling en distri butie van optische leessystemen. ISTC heeft 50 medewerkers en ver wacht dit jaar een omzet van 40 mil joen gulden. Infotheek boekte in de eerste zes maanden van dit jaar een netto winst van 6,5 npljoen gulden en de omzet bedroeg 165 miljoen. Info theek verwierf al eerder belangen in Deense, Britse en Sovjet-bedrijven en is uit op groei in Europa. MAASTRICHT (GPD) - Sphinx ziet af van een bod op concurrent en buurman Mosa. Sphinx-directeur H. van Vliet zegt dat de vraagprijs voor Mosa te hoog ligt vergeleken met de plannen van Sphinx en dat daarom wordt afgezien van het uit brengen van een definitief bod. Eer der was al onder voorwaarden een voorlopig bod uitgebracht. Volgens Van Vliet heeft de voor keur van Sphinx om elders in Euro pa uit te breiden, uiteindelijk de doorslag gegeven. Het beleid van Sphinx is gebaseerd op het tot stand brengen van een vooraan staande Europese marktpositie met handhaving van een verdere groei van de winst per aandeel. Een ver sterking met Mosa van de thuisba sis in Maastricht heeft in die plan nen op het ogenblik geen prioriteit. De overname door Sphinx werd bemoeilijkt door het feit dat Mosa zo goed draait. De dochter van Red land komt op een bedrijfsresultaat van* liefst 25 procent van het totaal vermogen. Het ligt voor de hand dat Redland die grote winstmaker niet voor een appel en een ei van de hand doet. Sphinx was van plan de overname van Mosa te betalen door het uitgeven van nieuwe aandelen. "Maar we wilden Mosa wel overne men op een manier waardoor de winst per aandeel niet zou verwate ren," aldus Van Vliet, die boven dien toegeeft dat op het ogenblik het klimaat voor een emissie min der gunstig is. Kernactiviteiten HIn juni werd Sphinx door Red land Bouwprodukten benaderd een bod op Mosa te doen, omdat de En gelse Redland-groep zich wil con centreren op haar kernactiviteiten bakstenen en dakpannen. Dit bete kent dat de wand-en vloertegelpro ducent Mosa in Maastricht (ruim 1100 werknemers) en Decostone in Brunssum (kunststof keukenspoel bakken) met 200 personeelsleden moeten .worden afgestoten. Sphinx-directeur J. van Vliet zei in juni al dat hij vreesde dat het bod van Sphinx op Mosa zou worden overvleugeld door buitenlandse ko pers. "Die bedrijven zijn wellicht niet zo goed op de hoogte van de waarde van Mosa als wij. Het gevaar is groot dat zij daarom misschien geneigd zijn meer voor Mosa te bie den dan het bedrijf ons waard is." Directiesecretaris R. de Horn van Redland zei desgevraagd dat "wij nog steeds bezig zijn Mosa ergens onder te brengen". Volgens De Horn vinden besprekingen plaats met enkele gegadigden in binnen- en buitenland en mag worden ver wacht dat over een paar weken een definitieve beslissing zal vallen. Oorspronkelijk zou de nieuwe eige naar van Mosa eind augustus al be kend worden gemaakt. Bij de Red land-groep werken in Nederland in totaal 2200 mensen. Sphinx heeft bijna 1600 mensen in dienst. De netto-omzet bedroeg vorig jaar 300 miljoen gulden. Uit gewone bedrijfsuitoefening werd 19,6 miljoen gulden verdiend. Het concern wil in 1993 een omzet draai en van 500 miljoen gulden. Sphinx nam in het voorjaar al voor 41,7 mil joen gulden de Franse branchege noot Produits Céramiques de Tou- rain over. Sindsdien is de omzet al omhoog gekropen. "Leuk is het niet", erkende Mosa- directeur A. Colen (56), toen zijn be drijf zou worden verkocht. "Óp z'n zachtst gezegd zet het je ontwikke ling stil". Mosa koestert al een tijdje grootse plannen voor verdere ex pansie in Europa: uitgewerkte idee- én die door de overname voorlopig in de ijskast verdwijnen. Hetgeen de verdere groei van de tegel- en porseleinspecialist belemmert. Mosa heeft een aantal uitsteken de jaren achter de rug. Op een om zet van 163 miljoen gulden wist het bedrijf het afgelopen jaar een aan zienlijke winst te boeken. Vier jaar geleden bedroeg die omzet nog 120 miljoen gulden. Helaas zijn de re sultaten van het Maastrichtse be drijf geconsolideerd in de balans van Redland Bouwprodukten, zo dat we alleen maar kunnen gissen hoe hoog de winst van Mosa is. Dat die ergens rond de twintig miljoen zweeft, wil Colen bevestigen noch ontkennen. Mosa plukt nu, zo zegt Colen, de vruchten van een belangrijke koers- wending eind jaren zeventig. Als één van de eerste bedrijven in die branche schakelde Mosa om van een produktiegerichte naar een marktgerichte onderneming. Sinds de Tweede Wereldoorlog had het bedrijf twintig jaar lang geprofi teerd van een gigantische inhaal vraag. Nederland was een- land in opbouw en Mosa hoefde geen enke le moeite te doen om de degelijke maar obligate tegels aan de man te brengen. Er hoefde alleen maar veel te worden geproduceerd tegen zo laag mogelijke kosten. Daaraan kwam een eind in de jaren zeventig, toen de consument mondiger werd en zijn woning naar eigen smaak wilde inrichten. Daar kwam de eer ste oliecrisis nog bij, met als gevolg dat er een eind kwam aan de gemak kelijke massa-afzet. Colen kan zich goed voorstellen hoe en wanneer bij de huidige eige naar Redland het plan ontstond om Mosa te gelde te maken. Dat was on geveer een jaar geleden, toen de ex pansieplannen van Mosa bij Red land op de directietafel werden ge legd. Mosa wil snel vele tientallen miljoenen investeren voor acquisi ties en joint-ventures, om met de wand- en vloertegels een rol van be tekenis in Europa te kunnen blijven spelen. Investeringen waarin het in dakpannen en stenen gespeciali seerde Redland weinig zin heeft.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5