Ah je oorlog wütkom maar op5 'De mensen zijn het geweld beu I REPORTAGE i Serviers pakken internationale onderzoekers mensenrechten hard aan ANC,-leider Sisulu niet pessimistisch over bloedige botsingen Geen kerkklokken, maar wel dienst op dag van hereniging DINSDAG 18 SEPTEMBER 1990 Van onze correpondent door Janine Bosma "De tong gaat altijd naar de kies die zeer doet". Een verdrietig glimlachje krult de lippen van de kleine Albanees uit de Joegoslavische republiek Macedonië. Hij doelt op de Golfcrisis, die zoveel aandacht opslokt dat al de andere ellende in de wereld erbij in het niet lijkt te vallen. Dat de Iraakse president als 'satan' is ontmaskerd en de Servische partijleider Slobodan Milosevic nog niet, is onbegrijpelijk, zo zegt hij. Deze Milosevic is volgens hem immers het brein achter de massale onderdrukking van de Albanese meerderheid in de Servische provincie Kosovo, waar sinds begin vorig jaar al tientallen Albanezen bij etnisch geweld om het leven zijn gekomen. De meeste gebeurtenissen in het roerige Kosovo vinden hun weg naar de internationale pers, hoewel de Servische autoriteiten uit alle macht proberen alle rellen en stakingen in de doofpot te stoppen. Dat lukt ze steeds beter sinds begin juli, toen de Servische troepen Kosovo voor de zoveelste keer binnen marcheerden. Parlement, regering en media werden onder Servisch bestuur geplaatst. Sindsdien regent het ontslagen onder de Albanezen en neemt het etnische geweld hand over hand toe. HAARLEM Een delegatie van de Internationale Helsinki Federatie voor de Mensenrechten (IHF) on dervond vorige week aan den lijve dat Milosevic niet van pottekijkers houdt in 'zijn' provincie. Op dins dag, de tweede dag van haar bezoek, werd de drie leden tellende delega tie (plus tolk) opgepakt en aan uren lange, agressieve verhoren onder worpen. Woensdag volgde het bevel om binnen 24 uur het land te verla ten, met in hun paspoorten stem pels die hen drie jaar lang de toe gang tot Joegoslavië ontzeggen. De Servische autoriteiten ontken den aanvankelijk alles, maar na krachtige protesten van de IHF en publikaties in de internationale pers gaf de regering afgelopen za terdag schoorvoetend toe 'een dele gatie' te hebben uitgewezen. Men ontkende te hebben geweten dat het om vertegenwoordigers van de Helsinki Federatie ging. Er werd pas tot uitwijzing overgegaan toen bleek dat het drietal "een grote hoe veelheid medicamenten en propa gandamateriaal" bij zich had, aldus de regering. Fax-berichten Het Nederlandse delegatielid, Ba rend Cohen, wijst de beschuldigin gen met kracht van de hand. "We hadden helemaal niets bij ons dat voor propagandamateriaal door kon gaan. Fax-berichten, blocnotes en een stuk of vijf jaarverslagen van de Helsinki Federatie, dat was alles! De medicamenten waren antibioti ca en ontsmettingsmiddelen be stemd voor de bevolking van Koso vo. Die hebben we keurig aangege ven bij de douane toen we Joegosla vië binnenkwamen". Nog natrillend zit Cohen in zijn woonkamer. Voor hem op tafel ligt het onomstotelijke bewijs van zijn uitzetting: zijn paspoort met daarin de beruchte stempel. Zelf gelooft hij binnen drie jaar naar Joegosla vië terug te keren. "Ik denk dat ze (de Servische autoriteiten) als ge volg van de internationale protes ten zullen inbinden. Dat blijkt al uit het feit dat ze ons bestaan inmiddels hebben erkend. Bovendien hebben Joegoslavische rechtsgeleerden, na alle ophef, onze uitzetting al nietig verklaard". Cohen is geen lid van de Helsinki Federatie, maar werd door de orga nisatie voor de tweede maal uitge nodigd deel uit te maken van een Kosovo-delegatie vanwege zijn ken nis over de mensenrechtensituatie in de provincie. Golf van geweld "We wilden per se op 3 september in Kosovo zijn omdat we wisten dat dan een algemene staking zou plaatsvinden, uitgeroepen door de Albanese vakbonden. Onze groot ste angst was dat er een golf van ge weld zou losbarsten. Zover kwam het gelukkig niet, maar als er rellen hadden plaatsgevonden, dan had den we daar over willen rapporte ren". "Onze komst was ruim van tevo ren aangekondigd. Alles volgens de regels. Op de dag van de staking hadden we een onderhoud met de Servische minister van Justitie in Kosovo, Alexic, en een zekere me neer Mirovic, die zich voorstelde als secretaris van Buitenlandse Betrek kingen. Later bleek dat de Servi sche regering hem had gestuurd om de staking in de gaten te houden, want toen we de volgende dag het ministerie belden, had nog nooit ie mand van hem gehoord". Alexic verzekerde de delegatie dat de stakers geen represailles hoefden te vrezen, slechts inhou ding van één dag loon. Dinsdag, de dag na het protest, volgden massa ontslagen onder Albanese werkne mers. Volgens Cohen zitten mo menteel tenminste 12.000 Albanese gezinnen geheel zonder inkomen. Dinsdagmiddag werd de delega- een inspecteur die zich op een gege- tie "volkomen onverwacht" gear- ven moment zo dreigend over mij resteerd even buiten het stadje Prl zren, waar ze een bezoek zouden schreeuwde mij toe: 'Als je Groot maar ook verbitterd. Mijn collega's en ik zijn niet naar Kosovo gegaan heen boog dat ik terugdeinsde. Hij om wie dan ook aan het kruis te na gelen, maar om klaarheid te bren gen in een situatie, zodat alle Joego- brengen aan het ziekenhuis. "Even Albanië (een zeer klein groepje Al- w buiten de stad werden we gevlagd banezen in Kosovo beijvert zich slaven met elkaar in vrede kunnen door de politie die ons om identi- voor aansluiting van de provincie leven. Dat streven wordt door een teitspapieren vroeg. Wie en wat we bij Albanië, red.) wil, zal je oorlog waren, was overduidelijk, want op moeten maken. En als je oorlog wil, achterruit van de auto dan kan dat. Kom maar op.' Alle maal zijn we op zeer grove wijze ge ïntimideerd en beledigd". Het gezelschap werd gedwongen da'. Bovendien werden we ervan de nacht door te brengen in hotel beschuldigd onderweg pamfletten Theranda, het hoofdkwartier van de Kosovo voorgoed monddood te ma- uit het raam te hebben gegooid. Het politie in Prizren. Pas toen lukte het ken. "Ik vrees vooral geweld einde van het liedje was dat we mee Cohen de Nederlandse ambassa- deur op de hoogte te stellen van het gebeurde. Woensdagochtend volg de het bevel tot uitzetting. Donder dagavond keerde Cohen in Neder land terug. de voor hadden we het vignet van de Helsin ki Federatie geplakt. Dat was vol gens de politie 'politieke propagan- relatief kleine bevolkingsgroep (de Serviërs) onmogelijk gemaakt". Cohen maakt zich grote zorgen over de toekomst, vooral omdat de Servische regering nog dit jaar grondwetswijzigingen wil doorvoe ren om de Albanese meerderheid in Lang - verhoor Het draaide uit op een urenlang ver hoor. "We werden ieder apart geno- Tn vrpr3p men, ondervraagd en gefouilleerd, viecie ook op het lichaam. Er werden aller lei beschuldigingen geuit. We zou den hulp hebben verleend aan ter- werken. Maar, zo zegt hij, nu pas be- roristen, medicijnen het land in iint de volle werkelijkheid van het hebben gesmokkeld; dat soort kre- gebeurde tot hem door te dringen, tologie. Ik was doodsbang. Er was "Ik ben redelijk aangeslagen, ja, kant van de Serviërs, voor wie het probleem Kosovo absoluut onbe spreekbaar is. Zij wachten slechts op een rechtvaardiging om tot ge weld over te gaan. Tot nu toe is de Albanese strijd voor teruggave van de autonomie van Kosovo geweld loos geweest. Maar als een volk maar lang genoeg wordt onder drukt, komt er vanzelf een reactie. Als straks de een of andere Alba nees in zijn wanhoop een ruit in gooit, slaat de vlam pas écht in de pan". Sinds augustus zijn in Zuid-Afrika bij gevechten tussen aanhangers van het ANC en de Zulu-beweging Inkatha meer dan 700 doden geval len. Het geweld heeft zo'n omvang bereikt, dat aan de verstandelijke vermogens wordt getwijfeld van vrijwel iedereen die nog gelooft in een vreedzame oplossing. Zwarte leiders weigeren met elkaar rond de tafel te zitten en de regering moet in de zwarte woonoorden de orde zien te bewaren met een politic die niet als de oplossing, maar als een deel van het probleem wordt beschouwd. Over deze en verwante zaken sprak correspondent Peter van Nuijsenburg met Walter Sisulu, de bin nenlandse leider van het ANC. Van onze correspondent Peter van Nuijsenburg JOHANNESBURG - Walter Si sulu (78), treedt minder op de voor grond dan zijn vriend Nelson Man- dela, maar haalt, zeggen insiders, de kastanjes uit het vuur, wanneer Mandela terugdeinst voor de hitte. Als Mandeia's vrouw Winnie over de schreef is gegaan bijvoorbeeld en Mandela zich onbereikbaar houdt, dan verschijnt het grijze, in nemende hoofd van Sisulu op de tv om haar rustig maar onbarmhartig op haar nummer te zetten. Sisulu, de binnenlandse leider van het ANC, formuleert bedacht zaam, bijna aarzelend: elk woord lijkt minstens drie maal te zijn ge wogen voordat het aan het notitie blok van de verslaggever wordt prijsgegeven. Deze methode vreet tijd en dwingt de verslaggever zijn vragenlijst met driekwart in te kor ten, maar heeft ook zijn voordelen. Sisulu komt meestal direct 'to the point'. Hij ziet pog steeds geen heil in een ontmoeting tussen Nelson Man dela en Mangosuthu Buthelezi, al wordt dat door de rest van de we reld gezien als de voorwaarde voor de beëindiging van het geweld. "Dat is op dit moment de verkeerde benadering. Wij hebben dit name lijk al geprobeerd. Toen ik vorig jaar oktober uit de gevangenis kwam, heb ik geprobeerd koning Zwelithi- ni (van de Zulu's) te ontmoeten om een einde te maken aan het bloed vergieten in de provincie Natal (waar een burgeroorlog woedt tus sen aanhangers van het ANC en In katha, red.). Die poging is door But helezi gesaboteerd. Nelson Mandela heeft voor zijn vrijlating er nog bij Buthelezi op aangedrongen mij als nog te ontmoeten. Hij kreeg nul op het rekest". "Toen na zijn vrijlating het ge weld en nieuw dieptepunt bereikte, heeft Mandela Buthelezi gebeld en gezegd, we moeten er via een geza menlijk optreden een einde aan ma ken. Buthelezi ging daarmee ak koord. Ze zouden vervolgens sa men een plaats afspreken voor deze manifestatie, maar Buthelezi heeft toen eigenmachtig de plaats van sa menkomst bepaald en dat was een Inkatha-bolwerk, zodat onze aan hangers daar niet heen durfden. Dat werd bovendien buiten ons mede weten aan de pers meegedeeld. De vertrouwensbasis ontbrak toen voor een zinvol gesprek". "Niettemin zijn we doorgegaan met pogingen tot verzoening. We heb ben een commissie van zes mensen benoemd, allen leden van ons Uit voerend Commité, die met de lei ding van Inkatha in contact staat en hebben een vredesconferentie voor Natal voorgesteld. De indruk die Buthelezi wekt, namelijk dat er zon der een ontmoeting tussen hem en Mandela geen vrede mogelijk is, is niet correct. Het gaat niet om indivi duen". Sisulu: geen harde bewijzen voor 'derde' macht. (archieffoto) De politie is, aldus Sisulu, mede die dat mogelijk maakte. Ik heb schuldig aan het bloedbad in de hem toen gezegd dat het in de eerste zwarte woonoorden. "Je kunt het de mensen niet kwalijk nemen dat ze de politie er van verdenken met Inkatha onder één hoedje te spelen. Zij zien dat Inkatha nooit ontwa pend wordt. Integendeel, Inkatha- leden worden uitgerust met pisto- plaats zijn plicht is om burgers te beschermen, maar dat maakte geen indruk. Hij verschool zich achter al lerlei excuses". 'Derde macht' De laatste dagen wordt in de be ien en geweren. Als je de regering richtgeving over de gevechten in de vraagt, waarom ze de Inkatha-strij- ders niet ontwapenen, krijg je ten antwoord dat ze 'alleen maar tradi tionele wapens hebben'. Maar als een van ons betrapt wordt met een geweer, vliegt hij de gevangenis in. Onder de bepalingen van de be ruchte veiligheidswetgeving, zodat hij, zonder formele aanklacht, min stens een halfjaar vast zit". "Ik zal u een voorbeeld geven van de werkwijze van de politie. De meeste Inkatha-strijders wonen in logementen voor trekarbeiders en woonoorden gewag gemaakt een nieuw fenomeen: een sinistere, ver moedelijk door extreem-rechtse blanken georganiseerde 'derde macht' die het geweld zou aanwak keren. Deze organisatie zou zoveel chaos en verwarring willen veroor zaken dat het vredesproces uit de rails loopt. 'Harde' bewijzen voor het bestaan van de derde macht kan ook Sisulu niet leveren, zodat de be wijsvoering wordt gebaseerd op veronderstellingen. Sisulu: "We kunnen er van uit voeren vandaar, vooral 's nachts, gaan dat Inkatha begonnen is met hun aanvallen uit. Ik ben daarom de geweldadigheden. Maar Inkatha naar een politiekolonel gegaan en heeft noch de organisatie, noch de hem gevraagd de logementen 's middelen om op zo'n grote schaal nachts af te sluiten. Hij wilde dat amok te maken. Daar moeten mach- niet doen, omdat er geen wet was tiger bewegingen achter zitten. Die mensen zijn veel te goed getraind. Ons vermoeden is dat er extreem rechtse elementen van binnen en buiten de veiligheidspolitie bij be trokken zijn. Het is niet op touw ge zet door de regering, daar ben ik van overtuigd, maar ik vind ook dat de regering te weinig doet om deze ele menten op te sporen en aan te pak ken. Mandela heeft het bestaan van de derde macht vorige week bij pre sident De Klerk aan de orde gesteld en die heeft erkend dat het mogelijk is". Raadselachtig Mandeia's houding tegenover het inzetten van leger en politie om een einde te maken aan het bloedvergie ten, wordt vaak als raadselachtig er varen. Enerzijds verwijt hij de rege ring dat ze haar 'effectieve, goed op geleide veiligheidsapparaat' niet in zet; anderzijds is dat zelfde veilig heidsapparaat het mikpunt van zijn vlijmscherpe kritiek. Sisulu ziet geen tegenstrijdighe den: "Ons voornaamste bezwaar is dat de politie halve maatregelen neemt. Leger en politie worden wel de townships ingestuurd, maar In katha wordt niet ontwapend en de criminelen die het geweld aanwak keren, worden niet opgepakt. Ze zijn partijdig. Extreem-rechts wordt met fluwelen handschoenen aangepakt, terwijl wij voor dezelfde vergrijpen zouden worden ver volgd. Zolang de politie gezien wordt als de onderdrukker, is ze niet welkom in de townships". En toch, zegt Sisulu aan het einde van het gesprek, is hij niet pessimis tisch. "Ons probleem is dat, na zo veel doden, de massa's zich willen bewapenen. Maar ik denk dat we uiteindelijk de situatie kunnen red den. De mensen zijn het geweld beu, willen vrede. En ja, ik geloof ook nog steeds in de integriteit van president De Klerk". Lezers Schrijven Nederland en de Golf Mei 1940, Nederland ontwaakte uit een mooie droom en vond zichzelf midden in een nachtmerrie. De poli tiek van het gebroken geweertje had niet gewerkt en de Nazi's ver krachtten Europa op een vreselijke wijze. Het waren voor een groot deel de Amerikanen die ons uit de hel haalden. Tienduizenden jonge Amerikanen gaven hun leven; ook voor ons. Iemand die de oorlog niet heeft meegemaakt kan zich niet inden ken wat voor pijn, ellende en ver driet het verlies van die mensen heeft veroorzaakt. Maar de gedach te dat het allemaal niet voor niets was geweest maakte een hoop goed. For liberty, peace and freedom en- .dankbaarheid. Dat laatste zijn wij Hollanders blijkbaar vergeten. Ik geloof dat er ook niemand in dit landje is die be seft wat voor een slag in het gezicht van George Bush het is om zijn vraag naar militaire steun domweg te negeren. George Bush vocht zelf zij aan zij met de andere geallieer den om de Nazi's en Jappen te ver slaan. Hijzelf zag zijn maten sterven for a good cause. Ook nu zijn de Amerikanen weer te hulp geschoten om die losgesla gen debiel Hussein een toontje la ger te laten zingen. Nu wij Hollan ders in staat zijn manschappen te sturen, doen wij dat niet. Ja, twee flottieltjes die op ruime afstand van de gevarenzone ronddobberen. Ook zenden wij nog 50.000 anti-gifgas- pakken voor anderen. Dan sterven ze minder snel. Maar absoluut geen troepen, nee. stel je eens voor, dan zouden er wel eens Hollanders kunnen sterven. En trouwens, dat kan ons wel eens geld gaan kosten. Een suggestie voor de Nederlandse regering. Mis schien kunnen jullie in plaats van manschappen beter bodybags stu ren. Verdient het bedrijfsleven er ook nog aan Nu heeft Bush aangekondigd dat er maatregelen komen tegen landen die niet genoeg steun verlenen voor operatie 'Desert Shield'. Wel, reken maar dat wij ook aan de beurt ko men als er op korte termijn niet meer gebeurt. Menig Amerikaans oorlogsveteraan zal zich afvragen wat er is gebeurd met het Bondge nootschap waarbij de Europese sta ten rijkelijk profiteerden van de mi litaire kracht van de VS. Waar is de eenheid gebleven waar het gaat om het delen van 'the burdens of life'? Teleurgesteld moet ik weer con stateren dat Nederland qua buiten lands beleid in al die eeuwen geen steek veranderd is. Het enige be lang dat men nastreeft is eigenbe lang. Als het tot een oorlog komt zullen er wederom doden vallen, vele do den zelfs. Geen honderden, geen duizenden maar tienduizenden. Of fers zullen er moeten vallen om de gerechtigheid in de wereld te kun nen waarborgen. Ik vind dat ook Nederland zal moeten delen in het leed dat een rechtvaardige wereld zal kosten. Eh zeg nu niet dat de Amerikanen daar in Saudie-Arabië zijn uit eigen belang. Hoe zou het zijn als de helft van 's werelds olievoorraden in han den zou zijn van Hussein?. En de ge strande inwoners van Kuwayt moe ten ook eens weer in staat gesteld worden als vrije burgers in hun ei gen bed te kruipen. Marcel van der Vlis, Jupiter 18, Katwijk aan Zee. GEESTELIJK LEVEN Oostduitse kerken fel tegen tijdstip FRANKFURT (EPD) - De Duitse kerken zullen op de dag van de hereniging een oe cumenische kerkdienst hou den in de Oostberlijnse Maria- kerk. President Richard von Weiszacker, bondskanselier Helmut Kohl en premier Lo- thar de Maizière zullen de dienst op 3 oktober bijwonen. Het tijdstip van de dienst (negen uur 's ochtends), die wordt geor ganiseerd door de raden van ker ken in beide Duitslanden, is on derwerp van een roerige discus sie geweest. Dat bondskanselier Kohl ertoe heeft aangespoord, konden de kerken nog als 'schoonheidsfout' accepteren. Meer moeite hadden zij met zijn mededeling dat de dag van de hereniging met een nationale kerkdienst zou beginnen. Met name de Evangelische Kerk en de 'Freikirchen' in de DDR hebben zich hiertegen fel verzet. Zij wilden de oecumeni sche dienst houden aan de voor avond van de hereniging, om zo de kerkelijke activiteiten duide lijk te onderscheiden van de plechtigheden van de burgerlijke overheid. De dienst wordt geleid door de evangelische bisschop Johannes Pastores van ziekenhuizen willen collega's valeer spreken LEIDEN De geestelijk verzor gers van de Leidse ziekenhuizen en van verpleeghuis Leythenrode willen de wijkpastores en geeste lijk verzorgers in de regio beter le ren kennen. Om die reden organi seren zij met ingang van volgende maand wekelijkse koffie-inloop- ochtenden. De geestelijke verzorgers in het Academisch Ziekenhuis, het Dia- conessenhuis, het St. Elisabeth Ziekenhuis en Leythenrode ko men regelmatig aan het bed van patiënten die vertellen dat hun ei gen dominee, pater of humanis tisch raadsman langs zal komen voor een bezoekje. In een brief namens de geza menlijke verzorgers, breekt ds. Ch. Schokker, hoofd dienst gees telijke verzorging van het AZL, een lans voor een beter onderling contact. 'Ken' je elkaar, dan be nader je elkaar eerder als er iets 'hapert', waarvan de patiënt de dupe dreigt te worden", zo voert Schokker onder meer aan. Naast de reeds bestaande jaar lijkse regionale bijeenkomsten tussen de wijkpastores en de pas tores in de ziekenhuizen, stellen de geestelijk verzorgers in de zie kenhuizen met ingang van 5 okto ber iedere vrijdagochtend hun deuren voor de collega's uit de re gio open. Daarnaast zal elk ziekenhuis en Leythenrode in het komende sei zoen een uitgebreidere ontvangst organiseren. De ontmoeting en de uitwisseling zal bij deze contac ten centraal staan, aldus Schok ker. Ledenverlies voor blanke NG Kerk DEN HAAG (ANP) - De blanke Nederduitse Gereformeerde Kerk in Zuid-Afrika heeft voor het eerst in haar bestaan een fors ledenverlies geleden. Tussen 1985 en 1989 verlieten 121.000 le den (8 procent) de kerk die lange tijd de steunpilaar van de apart heidspolitiek is geweest. De NG-Kerk telt nu ruim 1,3 miljoen leden, meldt het officiële orgaan Die Kerkbode. Het blad wijt het ledenverlies vooral aan de daling van het aantal geboor ten onder de Afrikaners. De kerk verloor in de jaren na 1986 15.000 leden aan de conservatieve Afri kaanse Protestantse Kerk, nadat zij zich voorzichtig kritisch had uitgelaten over de apartheid. Hempel (DDR) en zijn rooms-ka- tholieke collega Karl Lehmann (Bondsrepubliek). Onder het motto 'Aanvaard elkaar' zal "op dit belangrijke moment in de Duitse en Europese naoorlogse geschiedenis" worden opgeroe pen tot dankbaarheid, bekering, bezinning en hoop", aldus de or ganisatoren. De kerken zijn niet gezwicht voor het voorstel van de West- duitse minister Rudolf Seiters om op de dag van de hereniging overal de kerkklokken te luiden. Zij vrezen dat het klokgelui wordt uitgelegd als een kerkelijke zegen voor de staat. Het luiden van kerkklokken is bovendien een uitnodiging voor de kerkdienst en niet voor een algemeen volks feest. De afwijzing leverde een nieu we aanvaring met Kohl op, die de opstelling van de kerken 'dom' noemde. Ook uit de kerken zelf kwam er kritiek. "Wij zijn toch kerk in dit land en voor dit land", reageerde Erwin Wilkens, vroe ger verbonden aan het bureau van de Evangelische Kerk in Duitsland. Beide heren weten zich gesteund door een enquête volgens welke negentig procent van de Duitsers vindt dat de kerk klokken op de nationale feestdag geluid moeten worden. Bijbelcommissie Leningrad drukt 100.000 bijbels HAARLEM In Leningrad zal binnenkort een begin worden ge maakt met de produktie van 100.000 Russische bijbels. Het is de eerste produktie van de nieuw opgerichte bijbelcommissie voor het noordwesten van de Sovjetu nie, in samenwerking met de We reldbond van Bijbelgenootschap pen. Het geld voor de bijbels is af komstig uit het Fonds Bijbelhulp Oost-Europa dat het Nederlands Bijbelgenootschap (NBG) in Haarlem vorig jaar in het leven heeft geroepen. Door datzelfde fonds wordt ook papier gefinan cierd voor 30.000 bijbels in Buka- rest en voor 50.000 bijbels in War schau. Die produkties zijn daar moge lijk, omdat door de bijbelgenoot schappen aan de drukkerij van de Roemeense Orthodoxe Kerk en aan het Poolse bijbelgenootschap reeds eerder drukpersen ter be schikking zijn gesteld die het dunne bijbelpapier kunnen ver werken. Uit het fonds wordt verder nog de druk van 10.000 exemplaren van het Nieuwe Testament voor Albanië betaald. Het fonds is door het NBG in het leven geroepen, nadat de We reldbond vorig jaar een oproep richtte aan kerken en christenen wereldwijd, om in de komende vier jaar 116 miljoen gulden extra bijeen te bréngen voor bijbelhulp aan kerken, in Oost-Europa. China arresteert geestelijken. De bisschop van Mindong in het zuidoosten van China is eind juli met zijn hulpbisschop en dertien priesters en diakens gearresteerd. De geestelijken zijn lid van de RK Kerk die de paus als hoofd van de kerk erkent en daarom onder gronds moet opereren. Zij wor den ervan beschuldigd dat zij de godsdienstwetten in China heb ben overtreden. Poolse ouders. Een groep ou ders heeft in de Poolse hoofdstad Warschau de vereniging Neu trum opgericht om het gods dienstonderwijs op de scholen aan banden te leggen zolang de wettigheid van dit onderwijs niet is vastgesteld. "Een school is niet de plaats waar je je gezindte moet demonstreren", zei schrijver Ma- rek Gromelski, een van de oprich ters van Neutrum. "De vrijheid van geloof is geschonden. Gods dienst moet buiten de schoolmu ren blijven". Beroepingswerk Hervormde Kerk: beroepen te Heer- de M. Zoeteweij Berkel en Rodenrijs, te Nieuwerkerk aan den IJssel (deelge meente De Bron) F. Bos 's Gravenha- ge, te Oudewater J. C. Schuurman Rijssen, te Arnemuiden M. Goudriaan Apeldoorn (buitengew. wijkgem.) Gereformeerde Kerken: aangeno men naar Leek drs. S. T. Bakker Leeuwarden; beroepbaarstelling Drs. R. J. Kooiman, Rozenpad 32, 940 SL Assen, tel. 05920-15582. Gcrcf. Kerken vrijgemaakt: beroe pen te Enschede-Oost dr. P.H.R. van Houwelingen Ommen, Noordbergum K. de Vries IJsselmuiden-Grafhorst, te Assen-Zuid B. Luiten Dronten; aange nomen naar Alkmerk-Werkendam i.c.m. Breda drs. A. Buursema kand. Winsum, die bedankte voor o.a. Ocgstgccst; bedankt voor Meppel C. J, Mewe Terneuzen. Christelijke Gcref. Kerken: bedankt voor Leerdam C. Bos Urk (Maranatha- kerk). Gereformeerde Gemeenten: beroe pen te Middelharnis A. Bac Bodegra ven, te Utrecht G. J. van Aalst Bent huizen; bedankt voor Middelburg-Z. L. Blok te Nunspeet, voor Rotterdam- Alexanderpolder P. van Ruitenburg Meliskerke.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2