Kritiek op bouwplan motel Gouden Leeuw Verkeersbrigade helpt werkende moeders Leiderdorp boos over keuze locaties nieuwe stortplaats Leidenaar (31) licht gewond Ria Lubbers opent veiling missiewerk in Zoeterwoude Voorschoten akkoord met bouw museum op landgoed Duivenvoorde Leiderdorpers klagen over verkeer Van Diepeningenlaan PAGINA 20 REGIO LEIDEN f DINSDAG 18 SEPTEMBER 1990 Voorschoten geeft geen toestemming voor snelle uitbreiding VOORSCHOTEN - Een snel le uitbreiding van motel/res taurant de Gouden Leeuw aan de Voorschotense Veur- seweg zit er voorlopig niet in. Een grote meerderheid van de raadscommissie fi nanciën/ruimtelijke orde ning bleek gisteravond de plannen zo ingrijpend te vin den dat zij daarvoor geen toestemming wil geven via een versnelde procedure. Voordat het tot een verbouwing komt moet eerst een nieuw bestem mingsplan voor het gebied worden gemaakt, zo vinden de fracties. Die procedure moet worden afgewacht voordat de bouw kan beginnen. Al leen CDA'er A.A. Draijer en WD'er P.J. Verschoor wilden voor de bouw van een nieuwe keuken wel toestemming geven via een versnel de procedure, omdat de huidige keuken zonder hinderwetvergun ning draait en veel overlast veroor zaakt voor omwonenden. Ook wethouder F.J.M. ten Have (CDA) verklaarde voorstander te zijn van deze procedure, omdat het gepresenteerde bouwplan de grens die het huidige bestemmingsplan als te bebouwen gebied aangeeft slechts vijf meter overschrijdt. En dat vindt de wethouder 'gezien de urgentie van de zaak alleszins aan vaardbaar'. Eensgezind wees de commissie de door B en W voorgestelde ver snelde procedure af om toestem ming te geven voor de uitbreiding van het mótel en het restaurant. Het bouwplan is strijdig met de voor schriften van het huidige bestem mingsplan doordat het verdere aan tasting zou betekenen van de groe ne bufferzone Den Haag-Leiden- Zoetermeer. Ook wilde de commis sie meer duidelijkheid over de over last van het toenemende verkeer die voor omwonenden zou kunnen ont staan. "De grenzen van het gebied zijn bereikt", constateerde commissie lid P.Ph. Dordregter (PvdA) en daar sloten D66-commissieleden J. Ai- kens en S. Harlaar (Groen Links) zich bij aan. "Dit is de eerste fase van het plan", constateerde CDA'er Draijer, "maar waar is de tweede fa se?". Wethouder Ten Have consta teerde daarop dat 'een herziening van het bestemmingsplan uiteinde lijk niets oplevert, behalve een paar jaar vertraging voor motel-exploi tant Van der Valk'. Buurtbewoners Namens de buurtbewoners lichtte H. Lambert de bezwaren tegen de gemeentelijke plannen toe. Hij ver weet de gemeente in de afgelopen jaren 'te hebben gesold met het be stemmingsplan, door allerlei bouw activiteiten toe te staan die hele maal niet mochten'. De constate ring van de gemeente dat de afwik keling van het extra verkeer dat het LEIDERDORP - De gemeente Lei derdorp is hevig verontwaardigd over de plannen van de gemeente Alkemade en de provincie om op de grens tussen beide gemeenten een stortplaats voor zuiveringsslib in te richten. Alle fracties lieten gister avond tijdens de raadscommissie ruimtelijke ordening/milieu hun ongenoegen blijken over dit plan. WD'er J. de Waard: "Dit is diep en diep treurig. De commissaris van de koningin Patijn bedankte ons vóri ge week nog voor alles wat wij rond puinstort De Does hebben gedaan en regelt nu achter onze rug een 1 nieuwe stortplaats". De gemeente Alkemade heeft op verzoek van de provincie zes loca ties uitgezocht die geschikt zijn voor het storten van zuiveringsslib. Twee van die plaatsen zijn Leider dorp in het verkeerde keelgat ge schoten. Beide locaties liggen in de Rode en Bospolder. De eerste plaats waar Leiderdorp bezwaar tegen maakt ligt in de oksel van rijksweg A4 en de provinciale weg S6 ten noorden van Leiderdorp. Dit gebied wordt nu gebruikt als grasland en gedeel telijk als volkstuinencomplex. De andere locatie ligt meer in noorde lijke richting, vlak naast de plaats waar de gemeente Leiderdorp woonwijk Bloemerd II wil gaan bouwen. Deze plek is nu in zijn ge heel in gebruik als grasland. College en fracties in Leiderdorp zijn mordicus tegen een stortplaats op een van deze twee plaatsen om dat die gelegen zijn vlakbij de toe gangswegen van de gemeente. Een entree in de vorm van een stort plaats zou de gemeente er niet aan trekkelijker op maken. De stort- plaats zou ongeveer tien meter hoog moeten worden. V.J.H. Molkenboer (PvdA) vond het onaanvaardbaar dat de Alkema- dese stortplaats voor zuiveringsslib zo dicht bij de Leiderdorpse stort plaats in het Doesgebied komt te liggen. "De provincie handelt gê nant. De welwillendheid om met deze overheid samen te werken neemt af als we niet worden betrok ken bij de keuze van een stortplaats zo vlak bi j onze gemeente". CDA'er A. Roest hield het kort: "Dit gebeurt van zijn levensdagen niet. Alkema de. houd je afval maar bij je". LEIDERDORP - Een 31-jarige man uit Leiden raakte gistermiddag licht gewond bij een verkeersonge val in Leiderdorp. Hij liep een ge broken rib en een paar kneuzingen op. De Leidenaar reed omstreeks halkf vijf met zijn auto over de Wil lem de Zwijgerluan. Voor hem rem de een 47-jarige man uit Hazerswou- de voor het stilstaande verkeer. De Leidenaar stopte op tijd. maar de 51-jarige bestuurder van het bestel busje achter hem niet. Alle fracties steunden wethouder mevrouw H. Veldstra (D66) in haar mening dat beide op locaties voor Leiderdorp onbespreekbaar zijn. De gemeenteraad van Alkemade spreekt maandag 24 september zijn voorkeur uit voor een van de zes ge kozen locaties. vernieuwde complex veroorzaakt geen problemen hoeft op te leveren noemde hij 'ongeloofwaardig'. De in totaal vijftig buurtbewo ners die een van de acht ingediende bezwaarschriften tegen de plannen hebben onderschreven vrezen een verdere aantasting van het buiten gebied achter de Veurseweg, con stateerde Lambert. "Al in 1977 kre gen wij de garantie van de gemeente dat het motel 'afgerond' zou zijn, en nu krijgen wij weer hetzelfde ver haal". Lambert hekelde verder de voor ziene verplaatsing van de hoofdin gang van het complex naar de ach terzijde. aan de kant van het land schappelijk waardevolle gebied en de groenstrook die de nieuwe par keerplaats voor vrachtwagens gaat omzomen. Deze zou dieper het groene gebied insnijden dan nu het geval is. het is niet duidelijk waar om het aantal parkeerplaatsen moet verdubbelen tot ongeveer 500, be sloot Lambert zijn betoog. Bezwaren Vertegenwoordiger Van der Valk van de Gouden Leeuw zette vraag tekens bij het aantal omwonenden dat bezwaar gemaakt zou hebben. Zwaaiend met een papier met hand tekeningen verklaarde hij de be zwaren van buurtbewoners zelf ge teld te hebben: "Ik heb hier een lijst van dertig mensen die hun bezwaar weer hebben ingetrokken. Die had den alleen maar getekend omdat de buurman het ook had gedaan". Ondanks de oproep van Ten Have aan de commissieleden 'om zich goed te realiseren dat ook de ge meente belang heeft bij een goed motel dat veel Voorschotenaren aan werk helpt' veranderde de raads commissie niet van mening. De ingediende bezwaarschriften worden in de volgende vergadering van de gemeenteraad behandeld. Van der Valk nodigde de commis sieleden uit om eens te komen kij ken op het complex. "U weet pas echt waar u over praat als u hebt ge zien hoe wij moeten werken". In de buurt van kasteel Duivenvoorde wordt binnenkort een rijtuig museurn gevestigd. ZOETERWOUDE - Ria Lubbers geeft vrijdagavond het startsein voor de Zoetenvoudse missievei ling. Vrijdag- en zaterdagavond is de veiling in 'Ons Huis' aan het Kos terpad. De opbrengst gaat naar zes tien missiegebieden in onder meer Pakistan, Uganda, Maleisie. de Fi'.i- pijnen en Brazilië. In die gebieden werkt of werkte een missionaris die Zoeterwoude als thuisbasis ge bruikt. De echtgenote van de minister president opent de veiling om 20.00 uur door het eerste veilingstuk te verkopen. Naast artikelen zoals le vensmiddelen. gereedschappen, boeken of landbouwprodukten is er ook 'dienstverlening' te koop. Bij voorbeeld een avondje oppassen, een bezoekje aan de pedicure of een dag meelopen met de dierenarts. Onder de naam 'klapstukken' ko men de bijzondere veilingstukken onder de hamer. Dit jaar zijn dat on der meer een zilveren muntenverza meling uit de periode 1900-1940. een VOORSCHOTEN - Op het Voor schotense landgoed Duivenvoorde wordt een rijtuigmuseum met een paardestal gevestigd. Het in 'tradi tionele stijl' opgetrokken complex komt aan de Laan van Duivenvoor de, op de plaats van de huidige schuur met veestal. De Voorscho tense raadscommissie voor ruimte lijke ordening ging gisteravond eensgezind akkoord met de versnel de procedure die de bouw mogelijk moet maken. Het enige bezwaar kwam van de werkgroep milieubeheer, die vreest dat de bouw het landgoed zal aan tasten. Woordvoerder Ter Keurs zei vooral het 'uitstralingseffect' van het nieuwe museum te vrezen. Dit zou meer mensen en meer verkeer aantrekken, waardoor meer par- keercapaciteit nodig zou zijn. Ook zette hij vraagtekens bij de gemeen telijke garantie dat de onverharde wegen op het landgoed in de toe komst niet verhard zullen worden, on) toeristische ritten met de ten toongestelde rijtuigen mogelijk te maken. Wethouder F.J.M. ten Have pro beerde hem gerust te stellen met de opmerking dat vergunningen voor de aanleg van asfaltwegen niet door ciebestuur. B en W zullen worden afgegeven. Ook de Hoor enkele raadsleden ge uite vrees dat voor de bouw van het museum bomen gerooid moeten worden, werd door Ten Have weg genomen. "Het wordt een mooi tra ditioneel stalgebouw en koetshuis op de plaats van de huidige schuur. Daar hoeft geen boom voor te wij ken". De stichting die het complex be- kalf van een bekend fokbedrijf en zeldzame Engelse wandbordjes. Nieuw dit jaar is de kinderveiling. Kinderen kunnen vrijdag om 19.30 uur voor het eerst naar hun eigen veiling, waar speciale artikelen te koop zijn tegeh lage prijzen. Hier mee proberen de organisatoren de c jeugd meer bij het missiewerk te be en in conditie houden van de paar- trekken. den mag gezien worden als het te- Mensen die niet naar de veiling rughalen van activiteiten die ooit op komen kunnen toch hun steentje het landgoed plaatsvonden', consta- bijdragen. Het is mogelijk om ie teren B en W van Voorschoten. Ter mand te machtigen als koper. Voor Keurs kondigde aan een bezwaar- meer informatie: J. Paardekooper schrift in te dienen bij.het provin- (01715-1335) .en G. Berk (01715- 1663). LEIDERDORP - "De toenemende .- verkeers- en geluidsoverlast wordt heelt heeft de plannen ontworpen onduldbaar. Het zware vrachtver- het landgoed op termijn vol- ^eer iaat de huizen op hun grond- doende kansen op voortbestaan te vesten ,men s)a worden vvreed wLTne6"™ wakker geschud. De lange rechte .c r«r.cn o uroar p van yan Djepenjngeniaan is een 750 me- Leerlingen Voorschotense Elckerlyc kunnen eerder alleen naar school VOORSCHOTEN - "We heb ben andere scholen wel eens voorgesteld om ook te werken met verkeersbrigadiers, maar ze zien liever verkeerslichten voor de school of hebben geen mensen om de zaak te bemannen" zegt mevrouw J.C. Vos. Zij is een van de 30 moeders die werkt bij de ver keersbrigade van de Elcker- lyc-basisschool in Voorscho ten. Ze heeft de brigade, de enige in de gemeente, jaren lang gecoördineerd. Me vrouw E. Doedens en me vrouw A. van Leeuwen heb ben haar coördinerende werk overgenomen. De school staat op de hoek van de Prinses Marijkelaan en de Prins Bernhardlaan. In fel oranje jassen staan twee brigadiers op de over steekplaats in de Prins Bernhard laan. Om de hoek, op de Prinses Marijkelaan, zorgt het stopbord van een derde brigadier ervoor dat jong en oud ook daar veilig kunnen oversteken. "Toch zijn we niet tevreden over de twee ze bra's in de Prins Bernhardlaan", vertellen Doedes en Vos. "Daar kom je achter in de praktijk. We zouden de zebra's hier liever om keren. Het tweede pad ligt nu te dicht bij de hoek", aldus Vos. Vooral het verkeer vanuit de Prinses Margrietlaan rechtsaf de Prins Bernhardlaan opgaat zou te plotseling moeten remmen. Dat is gevaarlijk voor de brigadiers en het heeft al enkele keren geleid tot kop-staartbotsinkjes. De brigade wil de gemeente binnen kort op deze situatie wijzen via de plaatselijke afdeling van Veilig Verkeer Nederland, die de oranje jasjes en stopborden verstrekt. Hoewel er nooit gewonden zijn gevallen onder de brigadiers, zijn ze wèl speciaal verzekerd. "Dat is verplicht en de premie wordt door het gemeentebestuur be taald. Ook het bezoeken van een voorlichtingsavond is verplicht. Je leert onder meer waar je men sen moet laten stoppen en wan neer je hen juist niet mag laten stoppen. Ook worden verkeersre gels opgehaald", aldus Vos. Wanneer mensen het stopsein negeren, wordt de politie inge schakeld. "Soms hebben ze geen zin om te wachten en dan passe ren ze aan de verkeerde kant van de verkeersheuvel. Ook negeren ze af en toe het stopsignaal. Dan knalt er bijvoorbeeld een motor rijder langs", zegt Doedens. "Maar de politie is erg behulp zaam en komt hier af en toe con troleren. Wanneer de politiewa gen hier staat, scheelt dat beslist". Averechts De brigade werd opgericht toen de basisschool enkele jaren gele den werd gevestigd aan de Prin ses Marijkelaan. Vroeger, toen er op die plek nog een kleuterschool stond, bevond zich op die plek een verkeerslicht. Volgens Vos en Doedens werkte dat averechts. "Kleine kinderen schoten direct door het licht heen wanneer dat op groen stond, terwijl auto's en brommers door oranje reden. Er is indertijd een keer een kind aan gereden", zegt Vos. Niet lang daarna was de brigade een feit en kon het verkeerslicht verdwij- De kinderen van de brigadiers krijgen les op de school. De moe ders doen allen één dienst per week en regelen van half negen tot kwart voor negen of van drie uur tot kwart over drie het ver keer. Nu de brigadiers het verkeer re gelen, kunnen voetgangers veili ger oversteken dan voorheen, vindt het tweetal. Doedens noemt de huidige situatie ook voor auto mobilisten beter. "Kinderen heb ben nog wel eens de neiging op het knopje van het verkeerslicht te drukken en direct over te ste ken. Auto's staan dan voor niets te wachten. Nu brigadiers het ver keer regelen, kunnen automobi listen sneller doorrijden". Werken De coördinatoren regelen de diensten, werven vrijwilligers en organiseren een voorlichtings avond voor nieuwe brigadiers. Aan het begin van elk schooljaar is het druk. Nieuwe mensen moe ten worden benaderd, omdat vrouwen ophouden wanneer hun kinderen de school verlaten. De school telt volgens het twee tal veel kinderen met werkende moeders. Volgens beide vrouwen maakt het continurooster, waar bij kinderen op school overblij ven, het makkelijker voor vrou wen om te werken. Ook de ver keersbrigade zou een steentje bij dragen aan de emancipatie. "Door de brigade kunnen kinde ren sneller alleen naar school. Ze worden eerder zelfstandig", licht Doedens toe. Dat steeds meer vrouwen werken, zou niet tot ver minderde belangstelling voor het vrijwilligerswerk leiden. "Men sen die werken komen vaak 's ochtends vroeg, voor hun werk of op hun vrije dag", weet Doedens. "Vrouwen beseffen dat ze meer kans hebben om te kunnen wer ken wanneer iedereen meehelpt". Mevrouw A. Ciere, een van de directeuren van de school, zegt erg blij te zijn met het bestaan van de verkeersbrigade. Een leer kracht, C. Walraven, onderhoudt de contacten, maar verder doen de moeders alles zelf, benadrukt de directeur. Ze kan zich best voorstellen waarom de Elckerlyc de enige school in Voorschoten met een brigade is: "Het is een behoorlijke klus om dit op te zetten. Hier be gon een oude leerkracht er ooit mee en heeft mevrouw Vos veel werk verzet. Maar wanneer een school met een nieuwe brigade wil beginnen heeft men er een be hoorlijke taak bij". Toch neemt dat niet weg dat een scholencom plex een brigade moet kunnen opzetten, omdat er veel potentiële vrijwilligers rondlopen, vindt ze. De Elckerlyc zou wat hulp van nabij gelegen scholen op prijs stellen. "Ik vind het jammer dat andere scholen in deze buurt niet met ons meedoen. Veel kinderen van die scholen maken gebruik van deze oversteekplaatsen. Wan neer de andere scholen zouden helpen zou dat de taken hier ver lichten", oppert Ciere. ter lange uitdaging om de vaart er in te zetten". Bewoners van de Van Leiderdorpse Diepeningenlaan 'smeekten' gisteravond tijdens de raadscommissie ruimtelijke orde ning om snelheidsbeperkendc maatregelen, zoals vluchtheuvels, wegversmallingen en een nachte lijk rijverbod voor vrachtwagens. De gemeente wil de Van Diepe ningenlaan op korte termijn anders in te richten. Bewoners lieten gis teravond blijken weinig waardering te hebben voor de plannen om de weg tussen winkelcentrum Santhorst en de Persant Snoepweg iets te versmallen en parkeerhavens aan te leggen aan de zijde van park De Houtkamp. Zo zeiden ze geen behoefte te hebben aan extra parkeerplaatsen. Er zou al parkeerruimte genoeg zijn. "De plannen van B en W ver slechteren het verkeersoverzicht, ontsieren de bosrand en maken het voor de kinderen onveilig", aldus de bewoners. E.J. Grootaarts (D66) toonde wei nig begrip voor de klachten van om wonenden: "U weet dat de van Die peningenlaan allang geen woon straat meer is en het verkeersaan bod nu eenmaal is toegenomen". J.W.A.M. Janssen (Groen Links en mevrouw C.H. Langendorll' (PvdA) maakten zich zorgen over de voetgangers en fietsers op de Van Diepeningenlaan. Een versmalling alleen zou er niet voor zorgen dat automobilisten langzamer gaan rij den, stelden de twee commissiele den. Ze noemden de plannen van B en W weinig overtuigend en vroe gen om nieuwe voorstellen. De an dere commissieleden steunden de oppositie niet. al vroeg het D66-lid wel om een oversteekplaats voor fietsers. Wethouder mevrouw J.F.W. Veldstra beloofde zo snel mogelijk met een definitief voorstel te ko men. "De herbestrating en herin richting krijgen voorrang. Het geld voor deze 40.000 gulden kostende operatie is er en we moeten de men sen aan het werk houden", aldus de wethouder. Zorg was er-over de overlast die het restaurant in park De Hout kamp zou veroorzaken. Bruiloft- gangers zouden dat restaurant drie maal per week in de late uurtjes 'luid zingend, toeterend en schreeu wend' verlaten en de omwonenden wakker maken. "Maar dat is een probleem van openbare orde. dus een zaak van de burgemeester", al dus WD-raadslid J. de Waard. INBRAKEN - Bij een inbraak in een woning aan de Leiderdorpse Haag- huishof is gisteren een kleurentele visie gestolen. De inbrekers hebben de voordeur geforceerd. In een wo ning aan de Achthovenerweg in Leiderdorp werd eveneens ingebro ken. Toen de bewoners 's avonds laat thuis kwamen bleek het hele huis overhoop gehaald. De daders zijn via de achterzijde de woning binnen gekomen. Het ïspog niet be kend wat er ontvreemd is. DINSDAG 18 SEPTEMBER Alphon klaverjassen bij speeltuinvereni ging Kindervreugd. Hugo de Groot straat, aanvang 20.00 uur. Katwijk openbare behandeling begroting cie OCW, aanvang 19.30 uur in het raadhuis. bi|belstudie m aula van de LTS. Louise de Colignylaan. aanvang 19 45 uur. bridgen bi| Bridgeclub De Brug. inschri|ven tot 19.45 uur in De Ros kam, Rijnstraat. Leiderdorp vergadering commissie onder wijs, aanvang 20.00 uur In het ge meentehuis. Voorschoten vergadering middenstandscom missie, aanvang 20.00 uur in het Ambachts- en Baljuwhuis. WOENSDAG 19 SEPTEMBER Alphen leugdinstuit volleybal in gym- nastielokaal van de Zonnebloem- school. Jongkind! Coninckstraat, van 18.30 tot 19.30 uur. Katwijk openbare behandeling begroting commissie VROM, aanvang 16.00 uur in het raadhuis. grote-mode-show in Tripodia, Hoornesplein, aanvang 19.30 uur. Leiden spreekuur verkeersveiligheid, van 10.30 tol 12.00 uur m het Stadsbouwhuis. Langegracht 72. KNVB-Voetbaltruck, kennisma king met voetbal d.m.v. 15 voelbal- spelen, voor jongens van 6 t/m 18 jaar, w Lugdunum, Oegstgeester- weg. kindervoorstelling: 'Husse en de reus', door Circus Custers, 14.30 uur in Leidse Schouwburg. dia-lezirtg over de resten van verdwenen spoorlijnen, verlaten stations, begroeide taluds en oude spoorwagons, aanvang 20.00 uur in de NZH-zaal, Rljnsburgerweg. inlormatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20 00 tot 21 00 uur bi) Vereniging Centraal Wonen, Gerestraat 20, tel 121554 bijeenkomst Borstvoeding Bege leidingsgroep Leiden, aanvang 20.00 uur bij Marieke Pera. Heint|e Davidsweg 63 (Stevenshof). Leiderdorp kennismaking met de bowls- sport bij Parabowls, van 12.00 tot 15.00 uur in sportcomplex De bridgen bij Brldgecentrum Lei derdorp, Bernhardstraat, aanvang 13.30 uur. informatiemiddag over 'vergeet achtigheid'. Stichting Actieve Ge zondheidszorg. aanvang 14.00 uur m de Scheppingskerk, Van Poel- geestlaan Oegstgeest bridgen bij DDS. aanvang 19 45 uur in hotel Het Witte Huis. DONDERDAG 20 SEPTEMBER Alphen klaverjassen bij speeltuinvereni ging Kindervreugd. Hugo de Groot straat, aanvang 14.00 uur. Katwijk openbare behandeling begroting commissie ABZ (.16.30 uur) en commissie ZVE (19.00 uur) in het raadhuis. informatieavond over postzegels verzamelen, aanvang 18.30 uur in gebouw De Mijlpaal. Stadhouders- Leiden lunchconcert Tamara Roemjant- sew (piano), van 12 45 tot 13.30 uur in de Kapelzaal van K&O, Oude Vest bijeenkomst over 'medicijnge bruik', aanvang 14.00 uur in zorg voorziening Rondedans, Juliana- straat 74 inschrijving Haring en Witte brood, van 16 00 tot 21.00 uur in koffiekamer I van de Stadsgehoor- Leiderdorp open huis Square Dance Club The Sjelter Squeezers', van 19,30 tot 22.30 uur in Sjelter. Heemraad-

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 20