3 oktober, eeuwig feest of een melig feest? Spoorweg Hazerswoude voor brommers gevaarlijk "Het is ook in uw belang dat de auto"s van mensen zonder een kaart worden weggesleept PAGINA 18 DINSDAG 18 SEPTEMBER 1990 Alkemade trekt belastingen in 1991 verder op ALKEMADE De inwoners van Alkemade krijgen in de nabije toe komst te maken met verhoging van de gemeentelijke belastingen en ta rieven. Dat blijkt uit de door burge meester en wethouders van Alke made gepresenteerde ontwerp- ge meentebegroting 1991 en de meer jarenbegroting 1991-1995. Belang rijkste reden voor die verhoging is vooral de uitgaven op het gebied van milieu die de gemeente de ko mende tijd moet doen. Voor 1991 wordt voorgesteld een drietal financiële maatregelen te treffen. Zo wordt het rioolrecht met tien gulden per woning verhoogd tot 114 gulden per jaar. Er komt een nieuwe legesverordening met ver- hoogde tarieven en de onroerend- goedbelasting gaat omhoog. Tot dit laatste had de gemeente overigens vorig najaar al besloten. Ondanks deze maatregelen geeft de Alkemadese meerjarenbegro- ting tot en met 1994 een negatief re sultaat. Tot het gemakkelijkste middel om dit recht te trekken, be lastingverhoging. wil het Alkema dese college op dit moment nog niet overgaan. "Impopulaire maatregelen zijn tot nog toe achterwege gebleven, onze verwachting is echter dat daar aan in de toekomst niet te ontko- j men zal zijn. In verband hiermee i stellen wij u voor met de invulling van nieuw beleid te wachten totdat meer bekend is over de uitgaven op gebied van milieu en de uitkomsten van de onderhoudsplanning van wegen en riolen", aldus het college in de bij de begroting horende aan- biedingsbrief. Om de meerjarenbegroting toch sluitend te maken stelt zij de ge meenteraad een aantal maatregelen voor. Voor een drietal investeringen wordt één miljoen gulden uit de re serves gehaald. Het betreft de aan leg van een voetpad tussen Rijpwe- tering en Oud Ade, de reconstructie van het Noordeinde in Roelo- farendsveen en die van de Veer- straat/Kerkstraat in Oude Wetering. Bijna eenzelfde bedrag (960.000 gul den) wordt uit de reserves gehaald voor groot onderhoud van riolerin gen. Weggebruikers bepleiten spoorbomen bij fietspad HAZERSWOUDE De spoor wegovergang bij de Gemene- weg in Hazerswoude moet snel worden beveiligd. De situatie is levensgevaarlijk en het is een absolute noodzaak dat er maat regelen worden genomen om de veiligheid voor de fietsers en bromfietsers te verbeteren. Dat vindt althans een flink aantal van de weggebruikers die gere geld de spoorweg kruisen op weg van en naar Hazerswoude- dorp. Vorige week maandag kwam op de overgang een 18-jarige inwoner van Hazerswoude-dorp om het leven. De man raakte door nog onbekende oorzaak met zijn bromfiets onder de trein en overleed ter plaatse aan zijn verwondingen. Volgens inwoners van Hazerswoude geen incident, maar komt het wel meer voor voor dat mensen bijna onder de trein ra ken. "In veel gevallen niet als gevolg van het ontbreken van spoorbo men, maar meer omdat veel jeugdi ge rijders denken dat het nog wel kan. Als de weg geblokkeerd is door bomen aan beide kanten, dan moe ten ze wel stoppen", aldus een van de bromfietsers die al vele jaren da gelijks de overgang 'neemt'. Marieke Kogel uit Waddinxveen die in Leiden op school zit vindt de situatie levensgevaarlijk. "Door de bomen zie je de trein pas op het laatste moment", zegt de bromfietsster. "Als je dan nog zit te dromen op je bromfiets merkje niet dat de bel gaat. Pas op het laatste moment heb je in de gaten dat er een trein aankomt, omdat je naast je auto's ziet stoppen voor de bomen". Achtergesteld J. van Straelen uit Hazerswoude- Rijndijk merkt op dat het langzame verkeer wordt achtergesteld. "Waarom wel bomen voor het auto verkeer en niet voor wielrijders en bromfietsers. Vooral voor bromfiet sers is het erg gevaarlijk. Ze hebben een helm op en pas op het laatste moment horen ze de bel. Als ze dan ook nog slechte remmen hebben glippen ze er dan nog op het laatste moment doorheen", aldus deze Ha- zerswoudenaar. Overigens vindt ook hij dat er veel bromfietsers zijn die zelf schuldig zijn aan de gevaar lijke situatie, door nog even wat gas bij te geven en voor de trein langs te gaan. Volgens Martijn van Leeuwen uit Hazerswoude-Rijndijk let hij erg goed op bij het naderen van de over gang. Vooral nadat een kennis van hem enkele jaren geleden op een onbewaakte overgang in Alphen om het leven is gekomen. Ook hij pleit voor de aanleg van spoorbo men om aan de gevaarlijke situatie een einde te maken. Het is een tamelijk zeldzaam ver schijnsel dat de verdachte, nadat de kantonrechter heeft besloten hem geen straf op te leggen, er op aandringt om dat toch maar wel te doen. Sterker nog: de krasse bejaarde die gisteren voor de kan tonrechter moest verschijnen wil de zelfs een boete voor een straf baar feit dat hij zijn ogen hele maal niet had begaan. De gehandicapte Leidenaar had, vorig jaar september, zijn auto geparkeerd op een invali denparkeerplaats aan de Boter markt. Hij had evenwel vergeten zijn invalidenparkeerkaart achter de voorruit te plaatsen. Een ty pisch geval van 'neerlegverzuim', constateerde de kantonrechter. De Leidenaar gaf zonder meer toe dat hij had vergeten de kaart zichtbaar neer te leggen. "Ik ben 73 jaar en wordt wat vergeetach tig", verklaarde hij. "Een ouder domskwaal waar niets aan valt te doen. Maar, ik hoop er 100 jaar mee te worden", zo liet hij de kan tonrechter weten. De bejaarde Leidenaar vervolg de zijn betoog dat uitmondde in de conclusie dat hij geen straf baar feit had gepleegd omdat hij wel degelijk in het bezit is van een invalidenparkeerkaart. Hoe de kantonrechter de man er ook van probeerde te overtuigen dat ie dereen zijn auto wel op een invali denparkeerplaats kan zetten, als men goed gaat vinden dat de kaart niet zichtbaar is, de Leide naar wilde er niet aan dat hij een fout had begaan. Het zou voor de politie toch he lemaal niet moeilijk zijn geweest om via de mobilofoon na te gaan of voor het betreffende kenteken een kaart was afgegeven, veron derstelde de bejaarde. En, als de politie gewoon haar ogen de kost had gegeven had ze in de auto ook een stok kunnen zien liggen en een tas met de tekst 'orthopedi sche schoenen'. "Dan had men toch ook geweten hoe de vlag er bij hing?" Maar neen. Wat deed de politie? Die liet de auto van de gehandi capte wegslepen. De gedupeerde Leidenaar moest vervolgens voor de wegsleepkosten, groot 238 gul den, opdraaien. Als klap op de vuurpijl kreeg hij ook nog een boete van 35 gulden. Voor dat laatste zat de Leidenaar gisteren in het beklaagdenbankje. "Ik eis vrijspraak op grond van de we genverkeerswet", verklaarde hij rotsvast overtuigd van zijn gelijk. "En. dan zal ik van de gemeente Leiden eisen dat ze mij schade loos stellen omdat ze mijn auto ten onrechte hebben wegge sleept. Zo, ik heb gezegd", be sloot de Leidenaar zijn betoog. Officier van justitie, De Moor, begon uit te leggen dat de invali- denparkeerkaarten niet centraal staan geregistreerd en dat de poli tie dus niet kon nagaan of voor de betreffende auto een kaart was af gegeven. "Dat is één van de rede nen waarom de kaart duidelijk op het dashboard aanwezig moet zijn", aldus de officier. "Als de agenten geen kaart zien gaan ze er terecht van uit dat de betreffende automobilist geen recht heeft op die plaats". Omdat de Leidenaar de weg sleepkosten al had betaald eiste de officier geen straf. Daarmee was de bejaarde niet tevreden. "Ik eis die 238 gulden terug", bul derde de man. "Maar het is ook in uw belang dat de auto's van mensen zonder een kaart worden weggesleept", probeerde kantonrechter Spijker hem nog te overtuigen. Die op merking maakte de Leidenaar, zo mogelijk, nog bozer. "Als u zegt: de wet is wet, dan zeg ik: de wet is onrechtvaardig". De kantonrechter, weer even uit zijn schulp kruipend: "Als u mijn vraagt, moet ik straf hebben voor mijn verzuim'. Dan zeg ik: neen, dat moet u niet. Maar, u bent wel in gebreke gebleven. Daarom kan ik u niet vrijspreken, maar verklaar ik u schuldig zon der oplegging van straf. Als u wilt kunt u natuurlijk in hoger beroep gaan", opperde de kantonrechter. "Of, nee", verbeterde hij na een interventie van de officier van justitie. "U kunt alleen in hoger beroep als ik u een boete opleg". "Geeft u mij dan maar een boe te", riep de Leidenaar. Hij werd op zijn wenken bediend. De kan tonrechter veroordeelde de man tot een geldboete van 51 gulden. "Graag", reageerde de krasse be jaarde, zwaaiend met zijn stok. "Deze zaak moet tot op de bodem worden uitgezocht. Ik ga nu, van af heden, in hoger beroep". Voor hij de zaal verliet sprak de man de hoop uit dat de aanwezige pers een klein stukje over deze onrechtvaardige zaak in de krant zou zetten. Bij deze dan... Voor veel Leidcnaars is het aftellen alweer be gonnen. Over 15 dagen is het weer 3 oktober, een feest dat niet is weg te denken in het leven van veel inwoners van de stad. Toch plaatst de redac tie van deze krant vraagtekens bij de orga nisatie van het feest en de creativiteit die hier bij aan de dag wordt ge legd door de 3 Octobcr- Vcreeniging. Hiernaast de opinie van onze re dacteur Willem Spier dijk, onder die van de 3 October-Vcrceniging. De redactie roept ook de lezers op om hun me ning te geven over het 3- oktoberfccst. Moet het anders of is het, zoals het nu gaat, gewoon een erg leuk feest? En welke rol moet de 3 October- Verccniging spelen? Moet de optocht blijven, ook als erg veel geld mee gemoeid is? Het woord is aan u! Richt uw reactie aan de stadsredactie Lcidsch Dagblad, Post bus 54, 2300 AB Leiden. LEIDEN "Als er geen 3 October- Vereeniging is, wordt 3 oktober door de Leidenaars toch wel ge vierd", is een uitspraak die de voor malige vo'orzitter van die club, prof. A. Rörsch ooit eens deed. Deze uit spraak lijkt elke viering van dit volksfeest meer aan waarheid te winnen. Particulieren, vooral in de horeca-sector, grijpen 3 oktober aan om van de dag een swingend festijn te maken. De rol van de 3 October- Vereeniging lijkt steeds verder te worden teruggedrongen. Toch heeft het 3-oktoberbestuur jaarlijks een enorm budget tot zijn beschikking om wèl haar stempel op de viering te drukken. De Leidse gemeenschap stelt steeds de pacht som die de kermisexpoitanten beta len, beschikbaar. Die bedraagt meer dan een half miljoen gulden. Wat krijgt de Leidenaar daar nu voor terug? De traditionele onderdelen zijn natuurlijk de uitdeling van het ha ring en wittebrood (kosten circa 50.000 gulden) en de optocht (die is begroot op een bedrag van tussen de twee en drie ton, maar kostte vo rig jaar 327.000 gulden). Daarnaast besteedt de vereniging geld aan ac tiviteiten voor ouderen (tussen de 20.000 en 30.000 gulden), de zoge naamde ochtendactiviteiten (40.000 gulden) en de taptoe (14.000 gul den). Waar de Leidenaar beslist weinig van terugziet, zijn de 'bestuurskos- ten'. Die zijn ronduit hoog te noe men. Op de afrekening van de 3 Oc- tober-Vereeniging van vorig jaar komen posten voor, voor pr-activi- teiten van 60.000 gulden (alsof het nodig is de Leidenaar nog op het feest attent te maken), algemene kosten (25.000 gulden) en kleine kosten (30.000 gulden). Uit de cijfers is wel op te maken dat de 3 October-Vereeniging op ro yale voet leeft. Uit de afrekening valt ook de wijze op te maken waar op de vereniging het feest organi seert: er wordt een greep in de kas gedaan en veelal wordt tegen beta ling de professionele hulp van ande ren ingeroepen. Zo is het ook mogelijk dat de kos ten voor een optocht tot een bela chelijk hoog bedrag van meer dan drie ton oplopen. Het is geen op tocht van vrijwilligers, maar een professioneel in elkaar gezette stoet van praalwagens. Blijkbaar slaagt de 3 October-Vereeniging er niet in om die groep vrijwilligers te mobili seren. Enkele jaren geleden kondigde de toenmalige voorzitter Rörsch al aan dat er ook in zijn bestuur 'be stuurlijke vernieuwing' moest plaatsvinden: het moest kleiner worden, er moesten werkgroepen worden gevormd met meer mede werkers, zodat de organisatie een breder draagvlak zou krijgen. Van die bestuurlijke vernieuwing is nog weinig terecht gekomen. Nog steeds wordt de 3 October-Vereeni ging gezien als een clubje plaatselij ke notabelen, die voor 'het volk' de viering verzorgen. Dat is op zich niet zo erg. Veel ver velender is, dat elke creativiteit lijkt te ontbreken. Ieder jaar wordt min of meer hetzelfde programma afge draaid, waarvan de kosten almaar hoger worden. Van eerder gelan ceerde plannen, zoals bijvoorbeeld een circusfestival, is nog helemaal niets terecht gekomen. Een buiten staander kijkt dan ook tegen 3 okto ber aan als een 'kermis-, patat- en vette-worstenfeest'. Natuurlijk kunnen de 3-oktober- bestuurders aanvoeren dat ze door De eerste les van de cursus volksdansen in het Leidse Volkshuis begint op dins dag 18 september. De beginners krijgen les van 19.45 tot 20.45 uur. gevorderden oefenen van 20.45 tot 22.15 uur. Het Volkshuis is gevestigd aan de Apothe- kersdijk. Opgeven kan bij Helene van der Marei, tel. 071-125324 Gitaristen Gitaristen kunnen bij Hans Elzinga een cursus Zuidamerikaanse ritmes volgen. Er wordt veel aandacht besteed aan be geleidingsritmes, solospelen en improvi seren. Notenkennis is niet noodzakelijk, enige speelvaardigheid wel. De cursus begint dinsdagavond 18 september De kosten bedragen 85 gulden voor tien les sen. Informatie: 071-1270.06. Aikido Op woensdag 19 september begint de cursus Aikido bij de stichting Tryade in Leiden. De Japanse bewegingskunst die is gebaseerd op geweldloosheid en in nerlijke harmonie, wordt aangeleerd in de gymzaal van de Suze Baartschool aan de 3 Octoberstraat. Aanmelden kan telefonisch: 071-126302. Ruilen Verzamelaars van postzegels, munten, stickers, prentbriefkaarten, lucifermer- ken, sigarenbandjes, suikerzakjes en dergelijke kunnen vrijdagavond 21 sep tember wee' terecht bij ruilvereniging Ko- ningskerk.^ ie houdt'dan van 19.00 tot 22.00 uur een ruilavond in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade. Voor meer inforamtie: tel. 071-312513. hun drukke werkkring geen dag taak kunnen maken van de organi satie van de viering. Maar dan rijst de vraag of het wel terecht is dat een club vrijwillige bestuurders aan spraak kan maken op zo een enorm budget. Het is wellicht een mogelijkheid om de 3 October-Vereeniging te professionaliseren, het oprichten van een bureau met beroepskrach ten die het bestuur ondersteunen. Een dergelijke organisatievorm zou gepaard moeten gaan met een be leid om veel meer mensen bij de vie ring te betrekken. De kosten van een verplicht nummer als de op tocht kunnen dan omlaag, geld dat de vereniging aan andere activitei ten kan besteden. In elk geval moet het bestuur zich buigen over de toekomst van her denking en viering en de rol van de vereniging daarin. Want nu maakt de 3 October-Vereeniging er zich met een Jantje van Leiden van af. WILLEM SPIERDIJK Vrouwen Voor de 'meewerkende vrouw in de on derneming' organiseert, het Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf een speciale cursus. Op vijf woensdagavonden wordt bij de Kamer van Koophandel les gege ven over zakelijke en praktische kanten van de bedrijfsvoering. De kosten bedra gen 300 gulden. Meer informatie is ver krijgbaar via tel. 071-144004. De redactie van deze krant heeft ge meend de aanloop naar de komende 3 oktoberviering te moeten inzetten met een discussie over de 'organisa tie van het feest en de creativiteit die hierbij aan de dag wordt gelegd door de 3 October-Vereeniging'. Na tuurlijk dient een dergelijke discus sie te worden gevoerd door leden van de Vereeniging; ze hoort der halve thuis op de ledenvergadering van de Vereeniging. Toch vinden wij het gewenst de voorstelling van zaken die Willem Spierdijk presenteert te corrigeren. Het 3 oktoberfeest is een typisch Leids feest. Voor 1886 werd het feest - gestimuleerd door het stads bestuur - veelal heel spontaan door de bevolking gevierd, zonder dat daar organisatie aan te pas kwam. Sinds 1886 wordt het 3 oktober feest georganiseerd door de 3 Octo ber-Vereeniging en heeft de her denking èn viering het karakter dat zij thans nog heeft, namelijk 1 dag feest waarop vele traditionele eve nementen in hoge mate de rode draad van de viering bepalejv. taptoe, kranslegging, reveille, ko raalzang, herdenkingsdienst, ker mis. uitreiking. Haring en Witte brood, optocht en vuurwerk. Weliswaar draagt de 3 October- Vereeniging, en met name het be stuur. de verantwoordelijkheid voor de jaarlijkse viering, maar zij speelt daarin toch niet de meest pro minente rol. Dat doet het overgrote deel van de Leidenaars zelf, waar van een (klein) gedeelte behoort tot de lezerskring van het Leidsch Dag blad, aan wie de redactie een me ning vraagt over het 3 Oktoberfeest. Vele Leidenaars zijn zich nauwe lijks bewust van het bestaan van de 3 October-Vereeniging; dat blijkt jaarlijks weer bij de inschrijving voor de uitreiking van Haring en Wittebrood, waarbij de bestuursle den en hun naaste medewerkers de gelegenheid hebben met enkele tienduizenden Leidenaars kort van gedachten te wisselen; veelal blijkt men in de veronderstelling te verke ren dat Haring- en Wittebrood van gemeentewege worden verstrekt. De gemeente en in het bijzonder de gemeentediensten dragen het nodige aan de feestviering bij, maar aan Haring en Wittebrood juist niet. Was het in vervlogen jaren wel licht zo, dat het bestuur of de Veree niging de aandacht op zich vestig de, vooral de laatste jaren heeft het bestuur van de 3 October-Vereeni ging gekozen voor een opzet waar bij de nadruk op 'dienstbaarheid' aan de viering wordt gelegd dan aan bestuurlijk vlagvertoon. Aan de voorbereiding, de organi satie en uitvoering van het 3 okto berfeest ligt een filosofie ten grond slag welke in de loop der tijden in het bestuur werd ontwikkeld en die telkenmale op juistheid, uitvoer baarheid en haalbaarheid wordt ge toetst. Samengevat is deze als volgt te kenschetsen: - het instandhouden van de tradi tionele viering op één dag - een viering voor de totale Leidse gemeenschap - specifieke bevolkingsgroepen iets 'bijzonders' bieden, met name aan bejaarden, gehandicapten, jeugd en regio-bewoners. - het in voorkomende gevallen sti muleren en ondersteunen van ini tiatieven van Leidse vereningingen. - Het meewerken en leveren van bijdragen aan de pr van de stad Lei den. bijvoorbeeld door de interna tionale Haring en Corenwijn-actie financieel te ondersteunen). - Het nauwkeurig budgetteren van de kosten van de viering - De uit pachtopbrengsten te ge nereren opbrengsten geheel aan te wenden voor de organisatie en in standhouding van het 3 Oktober feest. Bij dit alles dient wel in het oog te worden gehouden dat het tijdvak waarin alle evenementen zich af spelen beperkt is: een taptoe-avond en een dag van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. Dat legt aan de orga nisatie beperkingen op, maar is on tegenzeglijk ook de kracht van het feest. Kort maar hevig! Steeds wikt en weegt het bestuur de invulling van de verschillende onderdelen van de viering en streeft ernaar om ieder jaar naast de tradi tionele evenementen een voor ieder spectaculair evenement te brengen. Wij zijn ervan overtuigd dat verre weg het merendeel van de Leide naars van mening is dat juist de tra ditionele onderdelen van de feest viering gehandhaafd dienen te wor den. Wij leiden dit af uit de grote be langstelling en het enthousiasme bij al die evenementen. Bij al die ac tiviteiten is sprake van inschake ling van een groot aantal vrijwilli gers. De optocht is een apart verhaal. Willem Spierdijk vindt het maar een verplicht en kostenverslindend nummer, de echte Leidenaar zal zeggen dat 3 oktober zonder op tocht geen echte 3 oktober is. Laat een ding duidelijk zijn. De optocht is werk van een grote groep vrijwilligers, die een jaar lang bezig is om met de nodige creativiteit een idee (thema) voor de optocht uit te werken, en aanwijzingen te geven voor de professionele ontwerper en professionele bouwer van praalwa gens, deelnemers te zoeken en de aankleding te regelen. Toch is niet lang geleden in het bestuur van de Vereeniging uitvoe rig aan de orde geweest of de op tocht nog wel verantwoord op straat kan worden gebracht. De opzet en organisatie met name van de optocht heeft zijn prijs; een bedrag van tussen de 2 en 3 ton is nodig om de omvang en kwalteit van een dergelijke stoet te handha ven. De deelname is massaal, jaar lijks ongeveer 1000 deelnemers on der wie ongeveer honderd ruiters en de talrijke muziekkorpsen. Ook al is het heden ten dage niet makkelijk de talrijke vrijwilligers voor de optocht op de been te krij gen, toch lukt het ieder jaar weer ve le honderden enthousiaste deelne mers te mobiliseren. Tengevolge van de vele verande ringen in de binnenstad en mede als gevolg van de jaarlijkse massale be langstelling wordt het steeds moei lijker de optocht goed door de stad te geleiden. Toch heeft het bestuur gemeend de optocht te moeten handhaven; want wat is het 3 okto berfeest eigenlijk zonder optocht óf zonder Haring en Wittebrood of zonder kermis of zonder koraalzang of zonder muziek op het Stadhuis plein of zonder diverse activiteiten op de Breestraat of zonder paling boer of zonder druivenverkoper of zonder...etcetera. Jaarlijks in de ledenvergadering legt het bestuur de plannen voor de eerstkomende viering aan de leden voor. Het oor wordt daarbij goed te luis teren gelegd in de Leidse samenle ving en vele activiteiten worden in goede samenwerking regelmatig voorbereid door diverse groeperin gen uit die Leidse samenleving. Het bestuur springt nauwgezet en zorgvuldig om met de gelden van de Vereeniging en geeft jaarlijks in de ledenvergadering daarom opening van zaken, waarbij de suggestie dat er veel 'aan de strijkstok blijft han gen'. volstrekt misplaatst is. De suggestie van de redacteur van het Leidsch Dagblad om de 3 October-Vereeniging te professio naliseren past geheel niet in dit beeld en het is zeer de vraag of dit kostenbesparend zal werken (zie de viering van 650 jaar Rotterdam, ge organiseerd door een professioneel bureau, welke viering op een totaal fiasco is uitgelopen), Ook de inschatting dat een bui tenstaander tegen het 3 oktober feest aankijkt als tegen een 'kermis- en vette-worstenfeest' lijkt ver be zijden de waarheid en is naar de overtuiging van het 3 octoberbe- stuur zeker niet van toepassing op de beleving van de Leidenaars van het 3 oktoberfeest. Juist voor de Leidenaar maakt het 3 octoberbestuur zich druk en voor die Leidenaar zet het 3 octo berbestuur zich in - samen met on geveer 50 trouwe medewerkers - om de jaarlijkse viering ter herdenking van Leidens Ontzet op 3 oktober 1574 in lengte van jaren in stand te houden. Vele Leidenaars zijn dan ook lid van de Vereeniging en ondersteu nen met het lidmaatschap daadwer kelijk de Vereeniging. Diegenen die nog geen lid zijn, roepen wij op als nog lid te worden en daarmede de inhoud en het karakter van het 3 ok- tober-feest mede te bepalen. Niet voor niets droeg het jubile umjaar het thema 'Leiden een Eeu wig Feest'. Vanuit die instelling is het toch niet mogelijk om je er met een Jantje van Leiden vanaf te ma ken. Namens het bestuur van de 3-Oc- tober-Vereeniging mr. J. Karstens Plantsoen 25 Leiden LEIDEN Rector Roefs van het Stedelijk GymnasiurndTmsd^^istennidda^ue^oo^enigomalseen Ro- meinse ridder op een paard te klimmen onder toeziend oog van leerlingen van de school. Een groep van zeven Ro meinse ruiters die een tocht maakt langs de vroegere noordgrens van het Romeinse Rijk, deed onderweg de school aan, nadat zondag al demonstraties waren gegeven op het Schuttersveld. (foto Jan Holvast»

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 18