TAD LEIDEN OUD-LEIDEN De meest onbeschaafde stad van dit land Meer vrachtverkeer over terrein Groeiioorcllialleii 'Meer openbaarheid bij onderzoek door Commissie voor de Rekeningen' Papierbakken twee keer per week geleegd s LEIPSCH M DAGBLAD DINSDAG 18 SEPTEMBER 1990 Heeft u belangstelling voor de geschiedenis en de monu menten van Leiden en omgeving, word dan lid van Door nu 27,50 over te maken op giro 175228, ontvangt u het Leids Jaarboekje 1990 per kerende post. Bovendien heeft u gratis toegang tot de lezingen en kunt u deelnemen aan de excursies. Adres: Postbus 917, 2300 AX Leiden, tel. 175447. Leids Jaarboekje: Britten bezoeken het Leiden van 1700 LEIDEN - Van de VW had den ze nog nooit gehoord, aan 'Leiden promotie' werd nog niets gedaan. En toch werd de sleutelstad bezocht door vrij wel de meeste Britten die om streeks 1700 als toerist in Hol land rondreisden. Ze deden de stad aan als ze op weg wa ren van Den Haag naar Am sterdam, of andersom, meldt het Leids Jaarboekje 1990, dat gistermiddag door de Vereni ging Oud Leiden werd aange boden aan burgemeester Goe- koop. In de uitgave schrijft leraar En gels C. van Strien een verhaal over het toerisme in Leiden aan het einde van de Gou< en Eeuw. Van Strien maakt voor.il gebruik van dagboekaantekeningen die zijn gevonden. Een onbekende jongeman die onder leiding van zijn gouverneur een aantal jaren in Europa ver bleef noemt in juli 1699 Leiden een 'grote en goed gebouwde stad, maar wel erg stil en rustig; het feit dat er maar weinig koet sen zijn is daar een reden voor, een andere is dat er relatief wei nig mensen zijn'. Uitgebreid doet hij verslag van de bezienswaardigheden iri en rond de universiteit: de kruiden tuin, de opgezette dieren en 'het skelet van een man, zittend op het skelet van een koe, en dat is om dat zoals men zegt, hij koeien ge stolen heeft'. Hij houdt wel van gruwelijkheden, blijkbaar: "Een ander geraamte had een hemd aan, gemaakt van zijn eigen inge wanden en schoenen van zijn ei gen vel". "De lucht is niet erg gezond", schrijft de onbekende reiziger, "aangezien er in de winter een heel dikke, stinkende mist kan hangen; en het land ligt zo laag in deze streek, dat op sommige Burgemeester Goekoop ontvangt het Leids Jaarboekje 1990 van ondervoorzitter Barendregt van de Vereniging Oud Leiden. (foto Jan Holvast) plaatsen het water in de kanalen hoger staat dan het land aan de andere kant van de dijk'. Carillon Koopman John Farrington geeft in zijn dagboek onder meer een beschrijving van het stadhuis, 'een lang, groot en mooi gebouw'. Opvallend noemt hij in de kamer van de Raadtsheers 'de kist van de synode van Dordt met erin het manuscript van de bijbel, die ze met zoveel plechtigheid twee maal in de vijf jaar inspecteren'. "En bovenop de kist staat een groot formaat bijbel die naar het manuscript is gedrukt. Het is wel verbazend dat zo'n edel en kost baar deposito toevertrouwd is aan een Werelds Vorst". Erg opgetogen is hij over het carillon, dat bestaat uit tussen de 30 en 40 klokken. De muziek is erg aangenaam, schrijft hij, en het is de vraag of dat ook kan worden gezegd over de computergestuur de muziek die weldra door de stad zal klinken. De koopman bezocht ook het Spinhuis of de gevangenis voor misdadigers. Mensen die zijn ver oordeeld wegens een klein mis drijf kunnen door het publiek worden bekeken. "Hier worden de galante dames opgesloten voor zoveel jaren als de magistraat goed dunkt en ze worden aan het werk gehouden, zodat ze geen voedsel krijgen als ze het niet ver dienen. Maar hoewel ze opgeslo ten zijn is er aan hun woorden en gedrag maar weinig van enige verandering en verbetering te merken". Justinian Isham nam een kijkje in het Pesthuis. "Ik zag dat som mige van die bedden klapdeuren hadden en toen ik vroeg waarom, zei men mij dat het was om gees teszieken die door het dolle heen waren te verstikken". Van Strien maakt in het jaar boekje melding van het feit dat in Engelse reisgidsen de stad Lei den werd genoemd. In een uitga ve werden de Burcht, het stad huis en de academiegebouwen aangeprezen en in een andere gids, Parival genaamd, werd de sleutelstad volgens hem voorge steld als een aards paradijs. Maar dat was het bepaald niet, schrijft Joseph Shaw in 1700. In de her bergen werd hij erg slecht ont haald, de prijzen waren hoog, 'ik moest zelfs een gulden betalen om mijn reiskoffer ergens een half uurtje neer te zetten'. Pruik "En het was nog veel vreemder dat ik vier barbiers achter elkaar moest ontbieden voor ik er een had die wist hoe hij mijn pruik moest opbinden. Maar je kunt zien dat Leiden, hoewel een uni versiteitsstad, de meest onbe schaafde stad is van dit land: het is hun manier van kijken naar vreemdelingen, net zoals het laag ste canaille soms doet in Enge land". Er studeerde ook een groot aan tal Engelsen in de sleutelstad. Zij maakten geregeld uitstapjes in de omgeving. Een van hen, John Talman, maakte een uitgebreid verslag, aangevu.-T met tekenin gen van onder andere gebouwen die hij onderweu tegenkwam. Catwick op Zee omschrijft hij als 'een vrij groot dorp, dat leeft van de visvangst'. "Het ligt in de dui nen aan het strand. Er is een weeshuijs of gasthuis in het dorp; de kinderen zijn in het zwart ge kleed en dragen op hun schou ders het wapen van het dorp, dat hetzelfde is als dat van Catwijck op Rhijn". Talman stond op een duin tus sen Nortwijck-binnen en Nort- vijck en had uitzicht op maar liefst 22 steden en dorpen waar onder Amsterdam en Rotterdam. "De reden hiervoor is dat het land hier zo buitengewoon vlak is". Jo seph Shaw had het daar ook al over, toen hij schreef over zijn be zoek aan de Burcht: "Hoewel de heuvel met hoger is dan een huis, wordt hij in dit land als een grote merkwaardigheid beschouwd, waar een berg even zeldzaam is als een olifant. Want ik heb er van elk een gezien sinds mijn vertrek uit Engeland en ik heb twee stui vers gegeven om de heuvel te be klimmen en twee stuivers om de olifant te z Plan gemeente om Floris Versterlaan te ontzien Aantal in Leiden wordt verdubbeld signaal' binnengekomen over over last van het vervoer van de contai ners met afval van de opslagplaats op het oude terrein van de vuilver branding naar het terrein van Van Gend en Loos aan de Haagweg waar de containers op een trein worden geladen. Vrachtwagens met volle contai ners rijden via de Plesmanlaan, de lege containers worden via de Mors- weg teruggebracht naar het terrein aan de Gabriel Metzustraat. "Op zich draait de hele boel, op wat klei ne kinderziektes na hebben zich geen problemen voorgedaan", al dus Vellekoop. "Er hing bijvoor beeld een keer nog vuil aan een con tainer, dat moest er worden afge haald. En een container dreigde een keer open te springen omdat een bergpen niet goed zat. Dat zijn dan van die dingen waarmee je in het begin te maken krijgt. Verder heb ben we nog niet allemaal grote con tainers, er zijn een paar kleinere bij, maar ook daarmee lukt het tot nu toe allemaal". 'Kleine bezwaren' van omwonen den van het Van Gend en Looster rein hadden volgens hem betrek king op het lawaai dat 's ochtends en 's middags wordt gemaakt als de trein op het goede spoor moet wor den gerangeerd. "En vanochtend belde een mevrouw die vroeg of er iets kon worden gedaan aan het pie pende geluid dat de vrachtwagens maken als ze achteruit rijden", al dus Vellekoop. "Ik kan wel zeggen dat we heel tevreden zijn over de manier waarop het nu gaat. Het valt eerder mee dan tegen", concludeert hij. LEIDEN De gemeente onderzoekt of het mogelijk is om al het verkeer dat van en naar de voormalige vuil verbranding aan de Gabriël Metzustraat gaat over het terrein van de Groenoord- hallen te laten rijden. Vol gens H. van Zeijl van de di rectie verkeer wordt op die manier geprobeerd tege moet te komen aan de wen sen van de bewoners van Groenoord-Noord. Sinds begin deze maand de vuilver branding is gesloten, heeft de buurt te maken met een toename van het vrachtverkeer. Vrachtwagens rij den ongeveer zeventig keer per dag tussen de Gabriël Metzustraat en de Haagweg, waar volle vuilcontainers op de trein naar Wijster worden ge zet. Het was de bedoeling van de ge meente om alleen dit vrachtverkeer over het terrein van de Groenoord- hallen te laten rijden maar dat leid de tot protest van omwonenden die vinden dat het sowieso al veel te druk is op de Floris Versterlaan. De bewoners zouden het liefst zien dat op het Groenoordhallenter- Wasserij houdt Roemenië-actie LEIDEN Bij het Leidse bedrijl Rentex-Dieben worden hulpgoede ren ingezameld die met een groot konvooi vrachtwagens naar zieken huizen Roemenië worden overge bracht. Wie kleding of ander materi aal beschikbaar wil stellen kan con tact opnemen met de firma, tel. 071- 143871. Het bedrijf houdt de actie in ver band met de opening van een nieuw pand. De relaties van Rentex in de gezondheidszorg werden benaderd met de vraag of ze kleding, geld en materiaal variërend van rolletjes verband tot complete intensive-ca- re-bedden beschikbaar wilden stel- Vrachtwagens uit heel Nederland verzamelen op 6 oktober in Goes. De opbrengst van de inzamelings actie wordt dan overgedragen aan de Roemeense ambassadeur. Een wepk later gaat het konvooi op weg naar Cluj in Roemenie. rein een openbare weg wordt aange legd waar al het verkeer van ge bruik kan maken, ook de vrachtwa gens die bij de overige bedrijven in de buurt moeten zijn. De nieuwe weg zou moeten aansluiten op de Hallenweg. "Daar zitten een aantal haken en ogen aan", vertelt Van Zeijl. "Het plan is te duur en planologisch on mogelijk want volgens het bestem mingsplan kan er geen weg komen. Bovendien is daarvoor te weinig ruimte". Om toch enigszins aan de wensen van de buurt tegemoet te komen wordt nu onderzocht, onder meer in overleg met de directie van de Groenoordhallen, of al het verkeer dat naar en van de voormalige vuil verbranding rijdt over het terrein kan worden gestuurd. Het gaat dan om bijvoorbeeld vuilniswagens die afval uit de regio naar het nieuwe overslagstation brengen en om ver keer dat op het terrein moet zijn om daar gebruik te maken van de weeg brug. Van Zeijl verwacht dat over twee weken duidelijkheid bestaat over de plannen. Volgens hem is het niet nodig om een aparte weg over het terrein aan te leggen. "Er zijn al af spraken gemaakt over hoe het moet als er veemarkt is en op de rest van de dagen kan het verkeer gewoon rechtdoor rijden". Op verzoek van de bewoners wordt verder nog bekeken of er een speelterrein kan komen aan de hui zenkant van de Floris Versterlaan. Eerder was het de bedoeling om een speelplaats te realiseren aan de overkant van de weg maar dan zou den kinderen moeten oversteken om er te komen. Besprekingen over snelheidsbe- perkende maatregelen op de Floris Versterlaan zijn pas aan de orde als duidelijk is of al het verkeer dat naar de vuilverbranding rijdt niet meer van deze weg gebruik hoeft te maken, aldus Van Zeijl. "De weg is niet zo druk dat bijvoorbeeld sluis jes een goede oplossing zijn. Die werken pas als er veel tegemoetko mend verkeer is, zodat auto's op el kaar moeten wachten. En drempels zijn ook niet ideaal als er vrachtver keer over heen moet rijden, want dat veroorzaakt nogal wat trillin gen. Daar ondervinden de bewo ners dan waarschijnlijk nog veel meer overlast van. In de huidige si tuatie is dat geen goede oplossing". Overigens levert de nieuwe ma nier van vuil verwerken in Leiden nauwelijks problemen op, aldus J. Vellekoop van de gemeentelijke di rectie milieu. Er is nog 'geen enkel LEIDEN - De gemeente wil de pa pierbakken in de stad minimaal twee keer per week laten legen. Voorts wil ze het aantal bakken bij na verdubbelen van 42 naar 82 en ze jaarlijks voorzien van een nieuwe verflaag. Het college laat dit weten in ant woord op vragen van J. Hoekema (D66). Hij constateerde dat de pa pier- en glasbakken in de Meren- wijk regelmatig zo vol zijn dat de spullen ernaast worden gezet. Dit leidt volgens het raadslid tot onno dige vervuiling. B en W zijn het met Hoekema eens dat de situatie ongewenst is. Momenteel worden de bakken een keer per week geleegd. "Bij de her ziening van de contracten met het bedrijf dat de bakken leegt, bepalen we dat er minimaal twee maal per week moet worden geleegd". De huidige contracten lopen af per 1 oktober. Tot deze conclusie komen de leden van de commissie die in maart van dit jaar een onderzoek hebben ge daan naar de politieke verantwoor delijkheden in de Schouwburg zaak. De conclusies van deze com missie leidden uiteindelijk tot het aftreden van wethouder Kuijers van cultuur. De Schouwburgaffaire begon toen eind vorig jaar 132.000 gulden bij de Leidse Schouwburg werd vermist. Naar aanleiding van de ver- LEIDEN De afstand van het meest westelijke puntje van Engeland, Land's End, tot Leiden is 481 mijl. Op deze wijze heeft de familie G. Vegt- Snel afgelopen zomer de naam 'Leiden' over de wereld uitgedragen in het Engelse Cornwall. "Hopelijk heeft de beheerder van de paal de tekst nog een poosje zo laten staan zodat de bezoekers van Land's End zich de volgen de dag hebben kunnen afvragen waar Leiden in 's hemelsnaam ergens mag liggen", schrijft mevrouw G. Vegt - Snel naar de krant. De foto-actie van verwijzingen naar Leiden of de promotie van Leiden in het buitenland is inmiddels afgesloten. Volgende week woensdag reikt bur gemeester Goekoop in het stadhuis de prijzen uit. Het college ziet geen heil in de suggestie van Hoekema om de Leidse bevolking middels adver tenties te vertellen dat ze de ge meentereiniging kan bellen als een bak vol is. "Dat is niet nodig, als de bakken twee maal per week worden geleegd, raken ze niet meer vol". Hoekema's idee om de bakken naar Haags voorbeeld in de grond te laten verzinken om vervuiling en geluidsoverlast tegen te gaan, wordt in beraad genomen. "We zul len de plannen opvragen". Vooralsnog verwacht het college niet dat het zo ver hoeft te komen. "Als de bakken er beter gaan uitzien door een regelmatige schilderbeurt, trekken ze waarschijnlijk ook min der vervuiling aan", LEIDEN Een onderzoek van de Commissie voor de Rekenin gen, zoals in de 'Schouwburg affaire', moet in de toekomst niet meer in beslotenheid plaats hebben. Er moet nader worden bekeken of sommige personen, zoals wethouders, in het open baar kunnen worden gehoord of dat in elk geval de verslagen van de commissie worden ge publiceerd. dwijning van het geld verrichtten enkele raadsleden een onderzoek of de verantwoordelijke wethouders alert hadden geopereerd. Het onderzoek dat door leden van de gemeenteraad werd gehouden in de zogenaamde Commissie voor de Rekeningen, had het karakter van een parlementaire enquête. Alleen waren de verhoren van de ambtena ren, wethouders en andere betrok kenen niet openbaar. Ook na afron ding van het onderzoek werden de verslagen van de zittingen van de commissie niet gepubliceerd. Wethouder Van Rij die als raadslid in de commissie zitting had - zei gisteravond tijdens de evalua tie van het onderzoek de besloten heid achteraf gezien, te betreuren. "Wij zijn zelf oncontroleerbaar ge weest en dat was geen goede zaak". Terugkijkend op het werk van de Commissie voor de Rekeningen zei Van Rij het verder onaanvaardbaar te vinden dat een commissielid de conclusies van de commissie voor tijdig heeft laten uitlekken. "Ik werd zelfs gebeld door een wethou der die me de concept-conclusies voorlas". Volgens secretaris Olivier van de commissie is het schenden van de vertrouwelijkheid een straf baar feit. Daarvan is overigens geen aangifte gedaan bij de politie. Ook wethouder Walenkamp vond het jammer dat de commissie al in een vroeg stadium had besloten tot beslotenheid. Hij dacht dat het in de toekomst mogelijk moet zijn om van geval tot geval te bekijken wan neer een verhoor wel of niet open baar is. De mogelijkheden tot meer open baarheid bij 'enquêtes door de ge meenteraad' moeten worden opge nomen in de gemeentelijke veror dening die de werkzaamheden van de Commissie voor de Rekeningen regelt. Illegalen gepakt LEIDEN - Bij een controle in drie Leidse eethuisjes heeft de politie gisteravond twee illegale werkne mers ontdekt. Een 22-jarige Argen tijn die werkte bij El Gaucho aan de Steenstraat beschikte niet over de vereiste papieren en ook een 23-jari- ge Egyptische werknemer van Shoarma Ramses aan het Noordein- de bleek illegaal in het land te ver keren. Het tweetal dat woonachtig was in Leiden is ingesloten en wordt volgens de politie op korte termijn het land uitgezet. Er werd ook gecontroleerd bij El Fierro aan de Steenstraat. In totaal, werden vijf personen aangehouden, van wie drie op het politiebureau de goede documenten konden tonen. Hoekema: "Onnodige vervuiling Legpuzzel van Van der Werff- schilderij LEIDEN - Burgemeester Goekoop heeft gistermiddag in de Lakenhal het eerste exemplaar in ontvangst genomen van een legpuzzel van het schilderij van Van Brcc (1773-1839). De puzzel werd overhandigd door D. den Os, voorzitter van de 3 Octo- ber-Vereeniging en O. Tromp, be stuurslid van de Vereniging van Be langstellenden in de Lakenhal. Het schilderij waarvan de puzzel is gemaakt, is een van de pronk stukken van de Lakenhal. Het toont burgemeester Van der Werff die tij dens het beleg van Leiden door de Spanjaarden zijn arm aanbiedt als voedsel voor de hongerige bevo- king. De legpuzzel, die in beperkte op lage is gemaakt, bestaat uit 1000 stukjes en heeft een afmeting van 75 bij 50 centimeter. Tot 3 oktober kost een exemplaar 17,50 gulden, na deze datum gaat de prijs met 2 gul den omhoog. De puzzel is alleen te verkrijgen bij het museum, maar op 20 septem ber is hij ook te koop in de Stadsge hoorzaal. tijdens de inschrijving voor de haring- en wittebroodsuit reiking. Leefbaar Leiden in protest tegen boete hondenbelasting LEIDEN De gemeente Leiden legt veel te grote boetes op aan men sen die niet op tijd hondenbelasting betalen. Dat vindt de politieke par tij Leefbaar Leiden, die overigens niet in de gemeenteraad is vertegen woordigd. De partij zegt de indruk te hebben dat de gempente zich wil 'verrijken' door mensen met weinig geld forse boetes op te leggen. Het ergste worden mensen ge troffen die vanwege hun uiterst lage inkomen meenden recht te hebben op kwijtschelding van de honden belasting. Als ze een verzoek om af schrijving hebben gedaan, kunnen ze niet worden beschuldigd van be lastingontduiking. Als ze te laat be talen komt dat door vergeetachtig heid of omdat ze de regels niet goed begrijpen, denkt Leefbaar Leiden. De gemeente moet deze mensen 'met een zekere mate van soepel heid tegemoet treden' en niet een boete van 168 gulden opleggen, al dus de partij in een brief aan het col lege van B en W. Leefbaar Leiden vindt het verder onterecht dat boetes worden uitge deeld zonder dat van te voren een waarschuwing worct gegeven, en protesteert tegen het feit dat ook mensen die al een gedeelte van het geld hebben overgei.iaakt, worden beboet. In die gevallen moet het geld onmiddellijk worden terugge stort, vindt de partij. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 17