i Bejaarden krijgen meer huursubsidie Aanleg snelwegen vertraagd Bollengemeenten kunnen A22 nu definitief vergeten Bouw goedkope huizen draait op voor tekorten Industrie betaalt bijna helft van milieukosten Braks heeft f 9 min extra voor snoeien vissersvloot Landbouw kan verandering aan DINSDAG 18 SEPTEMBER 1990 DEN HAAG (GPD/ANP) - De bouw van 5000 goedkope huur- en koopwoningen extra per jaar gaat niet door. Van dat extraatje aan so ciale nieuwbouw waartoe tijdens de kabinetsformatie werd besloten, blijven in 1991 1500 woningen over. Dat aantal loopt in 1992, 1993 en 1994 weer op naar 3500 per jaar. Staatssecretaris Heerma (volks huisvesting) moet bezuinigen op zijn begroting voor volgend jaar en heeft ervoor gekozen de huursubsi die nagenoeg buiten schot te laten. In plaats daarvan laat hij de woning bouw grotendeels opdraaien voor de gaten in zijn begroting en snoeit hij extra in de subsidies daarvoor. Op het bedrag dat provincies en gemeenten krijgen voor stadsver nieuwing zal volgend jaar in totaal 43 miljoen gulden worden gekort. Het ministerie van volkshuisves ting, milieu en ruimtelijke ordening (vrom) trekt daar volgend jaar 30 miljoen minder voor uit, op een be drag van ongveer 1,2 miljard. De bij drage van het ministerie van wvc aan stadsvernieuwing wordt boven dien met 13 miljoen verlaagd. Heerma wordt vooral getroffen door het besluit van de minister raad in 1990 en 1991 de departemen ten geen vergoedingen te geven voor de gestegen prijzen. Daarnaast is een korting van 1 procent afge sproken op overheidssubsidies. Bo vendien blijkt dat de uitgaven voor met name huursubsidie hoger zijn dan geraamd, zodat hij nog meer moet weghalen bij de woningverbe tering. Behalve bezuinigingen laat Heer ma zich ook leiden door de politiek die in de vorige kabinetten Lubbers werd gevoerd: minder woningbouw voor de lage inkomens en meer wo ningen voor de hogere inkomens. Om de bouw van wat duurdere wo ningen (waaraan een tekort bestaat) te bevorderen, heeft Heerma beslo ten het bedrag dat vrijesector-wo- ningen met subsidie maximaal mo gen kosten, te verhogen, en wel van 162.000 tot 190.000 gulden. Ook goedkopere gesubsidieerde koop woningen (premie A) mogen iets duurder worden. Als uitdaging voor de komende jaren ziet Heerma dat de voorkeur van de consument een steeds grote re rol moet gaan spelen bij de bouw van nieuwe woningen. Tegelijker tijd worden de huurprijzen in ons land geleidelijk aan steeds meer in overeenstemming gebracht met de werkelijke kostprijzen. Voor de so ciale huursector heeft dit ingrijpen de gevolgen. Vandaar dat Heerma jaarlijks rapport wil uitbrengen over de stand van zaken in de soci ale huursector. 'Milieu-huur' DEN HAAG Sommige aan- vangshuren kunnen met 1.7 pro cent extra stijgen (boven de 'trendmatige' stijging van 3 pro cent) als gevolg van de milieu plannen van dit kabinet. Het ge bruik van duurzamere materia len die minder schade opleve ren voor het milieu kan de kost prijs opjagen. Dat is een kwali teitsverbetering, vindt Heerma, en dus kan de huur wel omhoog. DEN HAAG (GPD/ANP) - Indus triële en andere bedrijven moeten het komend jaar bijna 40 procent van de totale milieukosten opbren gen, die worden geschat op 12,5 mil jard gulden. De huishoudens beta len 24 procent, terwijl de overheid 30 procent van de kosten voor zijn rekening neemt. Dat blijkt uit de be groting voor 1991 van minister Al ders (milieu). Voor het milieu is 1991 een 'over gangsjaar'. Het jaar waarin alle mooie plannen in samenwerking Heerma ontziet minima bij snoeien overheidssteun DEN HAAG (GPD/ANP) Bejaarden ontvangen na 1 juli 1992 in bepaalde gevallen meer huursubsidie. In 1994 gaat een dergelijke maatregel ook in voor andere ohtvangers van- huursubsidie. Dat staat in de begroting van staatssecretaris Heerma (volkshuisvesting), die ook aankondigt te bezuinigingen op de huursubsidies voor alleenstaanden met een in komen boven het minimum. Volkshuisvesting, ruimtelijk ordening en milieubeheer De bejaarden en later ook de andere danken hun extraatje aan de verrui- ontvangers van de huursubsidie niing van aftoppingsgrens door staatssecretaris Heerma (vrom). Nu wordt slechts huursubsidie gege ven over. een huur van maximaal 700 gulden per maand. Boven dat bedrag is de huur geheel voor eigen rekening. Waar de nieuwe aftop pingsgrens komt te liggen is nog niet bekend. Voor bejaarden wordt deze maatregel al op 1 juli van 1992 van kracht. Bovendien zullen zij het bedrag boven de aftoppingsgrens slechts voor drie kwart voor eigen rekening hoeven te nemen. Tegelijkertijd heeft Heerma ech ter besloten om te bezuinigen op de huursubsidies. De inkomensgrens tot waar men in aanmerking komt voor huursubsidie wordt verlaagd. De huursubsidie voor alleenstaan- DEN HAAG (GPD/ANP) - Minis ter Braks (landbouw en visserij) trekt voor volgend jaar 9 miljoen gulden extra uit om de vrijwillige sanering van de vissersvloot te sti muleren. Een verplichte sanering van de Nederlandse vissersvloot zal voor een deel door het bedrijfsleven zelf moeten worden betaald. Dat schrijft de landbouwminister in zijn begroting voor 1991. Braks heeft ondanks het extraatje van 9 miljoen weinig hoop dat veel vissers gebruik zullen maken van de mogelijkheid om hun beroep op .te geven op vrijwillige basis. Hij overweegt daarom een regeling met een ander karakter, zoals een ver plichte sanering. Als daarvoor extra geld nodig is, dan zal dat ook wor den vrijgemaakt, verzekert Braks. Tegelijkertijd moet het visserijbe drijfsleven er rekening mee houden dat het ook in de buidel moet tasten. De overblijvende vissers profiteren van het vertrek van hun collega's en moeten daar ook voor betalen, vindt de minister. Voor de visserij wor den de jaren 1991 en 1992 van groot belang. De EG moet een besluit ne men over het al dan niet doorgaan in gewijzigde vorm van het huidige quoteringssysteem. Melkveehouderij Nederlandse melkveehouders moe ten er rekening mee houden dat ze in het volgend melkseizoen minder melk mogen afleveren dan in het huidig seizoen. Minister Braks sluit niet uit dat de Europese Commissie de melkquota verkleint. De ,mogelijke beperking van de melkproduktie moet een eind ma ken aan het alsmaar groeiende zui- veloverschot. Volgens Braks ligt in de Europese koelhuizen op dit mo ment ongeveer 350.000 ton boter en melkpoeder opgeslagen. Aan het begin van dit jaar kende de EG nau welijks zuiveloverschotten. De voorraden zijn in de achterliggende maanden echter flink gegroeid, om dat Brussel de melkveehouders toe stemming heeft verleend dit sei zoen één procent meer te melken. Braks zeïf was destijds tegen de verruiming, maar vor/nde een min derheid in de raad van landbouw ministers, zo zegt hij. "Ik meld dit maar even, voor het geval dat men mij ergens van wil betichten", aldus Braks. den boven het minimuminkomen gaat de komende jaren stapsgewijs omlaag. Daarnaast wordt de inko mensgrens waarboven men geen recht kan doen gelden op huursub sidie verlaagd. Deze twee ingrepen moeten deze kabinetsperiode 70 miljoen opleveren. De subsidieregeling voor gehan dicapten die hun woning willen aanpassen of naar een aangepaste woning willen verhuizen, kost eveneens te veel. Heerma over weegt een eigen bijdrage van maxi maal 1500 gulden te gaan vragen of de subsidie afhankelijk te maken van het inkomen. De bewindsman benadrukt dat zijn besparings-pakket geen gevol gen heeft voor de minima. Net als vorig jaar wordt de trendmatige huurverhoging van 3 procent voor de minima met huursusidie omge zet in een huurverhoging van 2 pro cent. De aanvangshuren voor nieu we woningen stijgen naar schatting 3,3 procent omhoog, dat is 1 a 2 pro cent hoger dan het percentage waarmee de bouwkosten stijgen. Het beroep dat Nederlanders doen op huursubsidie blijft ook de komende jaren nog groeien, on danks de gunstige economische vooruitzichten. Niet alleen de ver grijzing is daar debet aan. Ook de migratie speelt een rol en de groei van het aantal (kleine) huishou dens. met provincies, gemeenten en be drijven het milieubeleid 'handjes en voetjes' moeten geven, om in de woorden van minister Alders te spreken. Basis voor de plannen vor men de ruim 200 'actiepunten' uit het Nationaal Milieubeleidsplan (NMP) en de aanscherping ervan, het NMP-Plus. Een aantal specifieke branches van de doelgroep industrie krijgt in de begroting aparte aandacht. Zo moeten benzine-stations aangeven welke milieumaatregelen zij gaan treffen. Met de chemische industrie is een begin gemaakt met het over leg "duurzame ontwikkeling che mische industrie". In de grafische industrie bestaan inmiddels afspra ken voor het terugdringen van de uitstoot van schadelijke stoffen. Minister Alders wil de schoon maak van vervuilde bodems inten siveren. De kosten daarvan wil hij niet alleen uit de algemene midde len halen. Meer geld dient verhaald te worden op de vervuilers. Huishoudens Van de huishoudens, zo stelt de be groting, wordt verwacht dat zij "hun consumptiegedrag in een milieuvriendelijke richting aanpas sen". Dat betekent het scheiden van afval, minder autorijden en het be talen van heffingen. Enkele concre te zaken zijn een inzamel-systeem voor oude koelkasten en een subsi die-regeling voor de aanschaf van verwarmingstoestellen met een la ge uitstoot van het schadelijke NOx. In de winkel is volgend jaar 95 procent van de wasmiddelen fos faatvrij, volgens een 'convenant' of tewel een herenakkoord tussen het ministerie van vrom en de wasmid delenfabrikanten. Reclame-bood schappen zullen met ingang van volgend jaar gecontroleerd worden. Producenten die hun waar als milieu-vriendelijk aanprijzen kun nen op grond van een nieuwe recla me-code tot de orde worden geroe pen. Aantal terreinen voor recreatie wordt uitgebreid DEN KAAG (GPD/ANP) - Voor het jaar 2000 moeten onge veer 20.000 recreatieplaatsen (zomerhuisjes, parkeerplaatsen en dergelijke) worden ingericht. Dit betekent dat voor die tijd on geveer 7000 hectare recreatiege bied binnen de stadsgewesten tot stand moet zijn gebracht. Daarvan wordt 3000 hectare recreatiegebied en 4000 hectare bos. Ruim de helft daarvan zal worden aangelegd rond de vier grote steden in het westen van het land. Om dit te kunnen reali seren is gedurende de komende vier jaar jaarlijks bijna 50 mil joen gulden uitgetrokken. Dit staat in het Rijksmeerja renprogramma Openluchtre creatie en Toerisme 1991-1995, dat met de begroting van het n nisterie van landbouw naar de Tweede Kamer is gezonden. Weg van Wassenaar naar Leidschendam 'studie-object' Maij-Weggen (boven)...minder snel snelwegen. E. Meelis, werkgroep Milieubeheer...voorzichtig positief (toto Holvast) DEN HAAG (GPD/ANP) - De aanleg of verbreding van een groot aantal hoofdwe gen loopt een vertraging van soms enkele jaren op. Dat is het gevolg van beleidswijzi gingen, bezuinigingsafspra ken in het kabinet en het duurder uitvallen van som mige projecten Minister Maij (verkeer en waterstaat) meldt dit in haar begroting. In het tweede structuurschema ver keer en vervoer heeft Maij het be drag voor wegenaanleg tot 2010 te ruggeschroefd van ongeveer 20 tot 13,3 miljard. Dat houdt verband met het voornemen het autoverkeer te rug te dringen ten gunste van het openbaar vervoer. Als gevolg van deze maatregel werd eerder al een aantal nieuwe wegen uit de plannen geschrapt. Daarnaast brengen bezuinigings afspraken in het kabinet een kor ting op het rijkswegenfonds van DEN HAAG (GPD/ANP) - De Ne derlandse land- en tuinbouw ver keert in een goede positie om in de komende jaren tot de noodzakelijke aanpassingen te komen. Dat stelt minister Braks (landbouw) in een toelichting op de begroting. De agrarische sector moet zich in hoog tempo aanpassen. Omdat de consument een steeds hogere kwaliteit eist is een hoog tempo voor aanpassingen op^,be- drijfs- en sectorniveau noodzakelijk om aan die hogere kwaliteitseisen te voldoen. Uitgaande van de vorige maand gepresenteerde Landbouw structuurnota zullen over ongeveer een jaar aparte structuurnota's ver schijnen die maatregelen voorstel len voor de herstructurering van de diverse agrarische sectoren. Om het mestbeleid uit te voeren zullen de veehouderijbedrijven de komende jaren aanzienlijke kosten moeten maken. Om de ammo- niakuitstoot dwingend te vermin deren zullen de boeren per 1 jahuari 1992 worden verplicht hun rr.estop- slagsilo's af te dekken. Braks is ver heugd dat de Tweede Kamer in overgrote meerderheid zijn mestbe leid voor de komende jaren heeft ondersteund. Nu is er volgens hem voor de boeren grote duidelijkheid gekomen. "De sector veehouderij kan nu aan de slag". Volgens Braks hoeft de aanpas sing geen probleem te zijn, omdat de land- en tuinbouw zichbeter heeft ontwikkeld dan in de gemid delde EG-lidstaat. In 1989 zijn de in komens in de Nederlandse land bouwsector met 13 procent geste gen. Grote zorg blijft Braks houden over de akkerbouwsector. Ten op zichte van voorgaande jaren zijn de bedrijfsuitkomsten in deze sector in 1989-1990 verbeterd, maar deze ver betering zal slechts tijdelijk zijn. De graansector heeft nu al te kampen met een prijsdaling ten opzichte van vorig jaar met ruim 7 procent. Een van de oorzaken daarvan is de grote hoeveelheid graan uit Oost- duitsland die op de Westeuropese markt is gekomen. Voor het einde van dit jaar moe ten de naar aanleiding van de ge voerde acties ingestelde sectorcom missies hun voorstellen voor verbe tering van de structuur in de regio indienen. Voor de komende jaren is voor de verbetering van de akker bouw 450 miljoen gulden beschik baar. Het terugdringen van het graanoverschot door bevordering van de export heeft in de ogen van Braks weinig kans van slagen. Een nog grotere afzet van Europese tar we op de wereldmarkt zal te veel weerstand oproepen bij de handels partners. Op korte termijn voorziet Braks dat met name Oostduitsland een flinke concurrent van de Neder landse agrarische sector kan wor den. Maar hij denkt dat dat niet zo lang zal duren. Volgens hem zullen de Oostduitsers llinke afnemers worden van Nederlandse kwali- teitsprodukten zoals vlees, bloe men, groenten en fruit en uitgangs materiaal. Nederland geeft inmid dels steun aan Polen en Hongarije voor de verbetering van verschil lende landbouwsectoren in die lan den. De liberalisering van de wereld handel in landbouwprodukten (Gatt) krijgt ook zijn invloed. In de cember moeten in Brussel de on derhandelingen worden afgesloten. Een positieve afloop is voor de Ne derlandse landbouw belangrijk, ge zien de omvangrijke export LEIDEN - Rijksweg A22 (tussen Zwanenburg en Abbenes) is defini tief geschrapt uit het wegenplan van verkeer en waterstaat. Met de aanleg van rijksweg All-west en het deel van de All-oost tussen Al phen aan den Rijn en Bodegraven wordt zeker niet voor 2003 begon nen.- De verbreding van de A4 van het Prins Clausplein tot Leiden is enkele jaren vertraagd, zo blijkt uit de begroting van Verkeer en Water staat. Volgens een woordvoerder van het ministerie hebben bij de A22 - evenwijdig aan de oude Rijksstraat weg tussen Haarlem en Sassenheim geprojecteerd in de Haarlemmer meer - vooral landschappelijke mo tieven de doorslag gegeven. Ge vreesd wordt voor versnippering van het landschap. Daarnaast is het bestaande wegenstelsel in de streek onlangs verbeterd en zijn er vol doende alternatieven voor de A22. Het Samenwerkingsorgaan Duin en Bollenstreek (SDB) reageert woedend op het plan om de A22 af te voeren. De weg, die zou aanslui ten op de snelwegen Haarlem-Am- stelveen en Amsterdam-Wassenaar, is volgens het overkoepelend or- g*an van de gemeenten in de Duin en Bollenstreek hard nodig om de penibele verkeerssituatie te verbe teren. De druk op de oude bollen- route door Hillegom, Lisse en Sas senheim blijft nu te groot, vreest de SDB. Gewezen wordt op de aanzienlij ke economische ontwikkeling van de laatste jaren in het gebied. De uitgifte van bedrijfterreinen be draagt jaarlijks zo'n 15 hectare. De aanwezige bloem-, bloembollen- en visserijsector brengen steeds meer internationaal vervoer met zich mee en de lokale wegen zijn hierop niet berekend. Als voorbeeld geeft het SDB de veiling Flora in Rijnsburg waarbij vrachtwagens via de be bouwde kom naar de snelweg moe ten rijden. Het uitstel van de All-west, de weg van de A4 naar de A44 dwars door Voorschoten, wordt eveneens betreurd door de SDB. De ontwik keling van het zuidelijk deel van de Bollenstreek wordt hierdoor gehin derd. Het bestuur van het SDB wijst op cijfers van de Kamer van Koop handel waaruit blijkt dat de All- west voor bedrijven een besparing kan opleveren van 14,5 mijoen gul den per jaar. Milieubeheer De Werkgroep Milieubeheer Leiden is wel blij met het definitieve afbla zen van de A22. De werkgroep is al jaren tegenstander van de komst van deze weg. "Het zou niet meer worden dan een parallelweg van de A4", aldus woordvoerder E. Meelis van de werkgroep. Onderzoek wijst volgens hem uit dat ook mét de A22, de weg die de bollengemeenten doorsnijdt niet noemenswaardig minder druk wordt. Meelis is eveneens tevreden over het uitstel van de aanleg van de Al 1- oost, het deel tussen Alphen en Bo degraven. Dit deel heeft in de meer jarenraming de laagste prioriteit ge kregen en het duurt tot minstens 2003 dat daarvoor een spa de grond ingaat. Woordvoerder Meelis zou het heel onverstandig hebben gevon den wanneer dat deel van de All was aangelegd vóór de uitbreiding van de spoorverbinding Leiden- Utrecht. "Die lijn behoort tot de zo genaamde sterke stijgers. Sinds de invoering van de kwartierregeling tussen Leiden en Alphen, is het aan tal reizigers enorm toegenomen. Dat is een teken dat er nog veel meer inzit", aldus Meelis. De aanleg van een rijksweg vlak naast de spoorlijn zou volgens hem een regelrechte concurrent voor het openbaar vervoer betekenen. Het is de bedoeling dat in 1996 de gehele lijn Utrecht-Leiden verdubbeld is en dat er kwartierdiensten mogelijk worden. Heel voorzichtig zegt Meelis dat van een trendbreuk in het verkeers- en vervoerbeleid gesproken kan worden. Maar hij voegt daar onmid dellijk aan toe dat er dan nog wel een paar jaar van dit soort begrotin gen moeten komen. Voor het eerst staat volgens hem nu zwart op wit dat bepaalde wegen een paar jaar zijn uitgesteld. Ook is er voor het eerst geld voor openbaar vervoer beschikbaar gesteld ten koste van de aanleg van wegen. Een misser vindt Meelis het ont breken in de begroting van mogelij ke nieuwe treinstations in de regio zoals Hazerswoude of Sassenheim 66,1 miljoen met zich mee. Het ge volg hiervan is dat de komende tien jaar nog maar 6,5 miljard beschik baar is voor uitbreiding van het hoofdwegennet. In de ramingen van vorig jaar was voor dezelfde pe riode nog een bedrag van 9,1 miljard opgenomen. De komende jaren worden daar om alleen wegen aangelegd die al in uitvoering zijn, waarover harde af spraken bestaan, of die zijn opgeno men in het Bereikbaarheidsplan Randstad, zo schrijft Maij. Uitvoe ring van al deze projecten zou ech ter een bedrag van 8,2 miljard ver gen, 1,7 miljard minder' dan be schikbaar is. Sommige projecten uit het Bereikbaarheidsplan Rand stad zullen daarom pas na 2000 ge reedkomen. Verder krijgen de Verlengde Landscheidingsweg (Wassenaar- Leidschendam) en de Blanken burgtunnel de status van 'studie project'. Als gevolg van een gerech telijke uitspraak moet er eerst een milieu-effectrapportage (MER) ko men over deze projecten. Ook over de verbreding van de rijksweg 6 Al- mere-Lelystad komt een MER. Van de verbreding van de A2 Nieuwe- gein-knooppunt Everdingen en de A28 Amersfoort-Hoevelaken wordt nog bezien of ze wel in het r beleid van Maij passen. Rijbewijs voor beginners DEN HAAG In het kader van de verbetering van de verkeersveilig heid komt er wellicht een voorlopig rijbewijs voor "beginnende auto mobilisten". Verkeer en Waterstaat studeert samen met Justitie op de mogelijkheden daartoe. Voor de de verkeersveiligheid is volgend jaar 70 miljoen extra beschikbaar. Het aantal verkeersslachtoffers is vorig jaar voor het eerst sinds 1972 weer toegenomen. Het aantal doden steeg met zeven procent; het aantal gewonden met vijf. Als oorzaken worden genoemd: de groeiende mo biliteit, de mooie zomer, waardoor het fietsverkeer toenam en het har der rijden op de snelwegen. Een vermindering van het aantal ge wonden voor het jaar 2000 met 25 procent wordt nu waarschijnlijk niet gehaald.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13