Overlast ferm aangepakt Bedreigde getuige mag anoniem zijn Minder geld fysiotherapie en bouw ziekenhuizen Ambtenaar steeds meer een gewone werknemer Zelfredzaam' centraal ij sociale vernieuwing bij DINSDAG 18 SEPTEMBER 1990 mÊMBÊBÊBKÊ Mili ras» DEN HAAG (GPD) Meer en beter werken met een gelijk blijvend aan tal ambtenaren, naar het voorbeeld van het bedrijfsleven. Dat is het streven van minister Dales (binnen landse zaken). Het geld dat zo vrij komt zal in principe beschikbaar zijn voor verbetering van de ar beidsvoorwaarden in die sectoren van de rijksoverheid waar dat geld zoals ook in het bedrijfsleven ge- het bedrijfsleven. De woonte is. De minister meent dat de positie 'an de overheid op de arbeidsmarkt dient te worden versterkt omdat de verbetering van de kwaliteit van het inderdaad ook is verdiend. Dit zal volgens Dales tot gevolg hebben dat er verschillen in ar beidsvoorwaarden kunnen staan. De centrales van overheids- Dverheid kent medezeggen- minister Dales het saldo van de hele operatie. Ongeveer 10.000 ambtenaren zijn van de loonlijsten van de rijksover heid afgevoerd door verzelfstandi ging van de dienst; de rest via ver vroegde uittreding en natuurlijk verloop. De rijksoverheid wil een bijdrage leveren aan het bestrijden van de werkloosheid door herverdeling van arbeid en het bieden van kan- groepen in een achterstand- personeel zullen met de minister al- openbaar bestuur voornamelijk al leen nog praten over de hoofdlijnen leen kan worden gerealiseerd door van het arbeidsvoorwaardenbeleid, kundig personeel. De organisatie- De secundaire arbeidsvoorwaarden structuur en het takenpakket van zullen worden vastgesteld in de ver- de rijksoverheid zal worden doorge schillende sectoren van de over- licht. Spionage blijft BVD voorlopig bezig houden DEN HAAG (GPD) De spionnen Hoewel de afslankingoperatie mers bij "de ministeries gemiddeld uit de Oostbloklanden blijven in denkt nu aan ondernemingsraden situatie. Daarbij wordt voorrang ge- Er moet ook aandacht komen voor geven aan gehandicapten en etni- het loopbaanbeleid en een gelijke sche minderheden. Op 31 december 1989 bedroeg het percentage gehandicapte werkne mers bij de ministeries gemiddeld 3.6 procent. Eind 1993 moet dit zijn opgelopen tot 5 procent. Eind binet die als afgesloten. Tegenover bestond i ons land actief. Maar ook vanuit lan den als Pakistan, Libië en Irak wor den wezenlijke Nederlandse belan- heid, zoals politie, militairen, onder- De minister zegt in de toelichting de afslanking bij de rijksoverheid ambtenaren op de 13 ministeries uit gen aangetast. Al die geheime agen- wi is. gemeenten en provincies. Da- op haar begroting te onderzoeken of de afgelopen jaren heeft ook een vrouwen. Het beleid van de rijks- les is van mening dat de arbeids- het mogelijk en wenselijk is de me- voorwaarden in open onderhande- denzeggenschap van ambtenaren te lingen moeten worden vastgesteld regelen op dezelfde manier als in aantal nieuwe uitbreidingen ge- overheid is er op gericht de vrou- staan. De totale vermindering met wen in dienst te houden en te laten 22.000 ambtenarenbanen is volgens doorstromen naar hogere functies. Milieu en zware misdaad levert politie meer werk op Gemeente krijgt er drie jaar lang een procent bij DEN HAAG (GPD) De gemeen ten krijgen de komende drie jaren een procent meer geld van de rijks overheid. In 1991 zullen de uitkerin gen uit het gemeentefonds in totaal 14.3 miljard bedragen, 500 miljoen meer dan vorig jaar. Van dit geld krijgt het gemeente fonds 300 miljoen gulden in ver band met de decentralisatie van de bijzondere bijstand. Tot nu toe ver rekenden de gemeenten deze bij zondere bijstand tot een bedrag van 200 miljoen gulden met het ministe rie van Sociale Zaken en Werkgele genheid. Het Rijk geeft 100 miljoen extra om de gemeenten meer vrij heid te geven bij persoonlijke finan ciële noodsituaties. In het gemeentefonds wordt vol gend jaar een extra bedrag van 87.7 ten zijn in ons land actief met het vergaren van kennis, onderdelen en grondstoffen ten behoeve van de produktie van nucleaire, biolo gische en chemische wapens. Dit schrijft minister Dales (bin nenlandse zaken) in haar begroting onder het hoofdstuk dat handelt over de Binnenlandse Veiligheids Dienst, de BVD. De inlichtingendiensten van de Sovjetunie blijven activiteiten ont plooien die inbreuk maken op es sentiële belangen, zegt de minister. Ze vertelt niet welke dat zijn. Het beeld dat de activiteiten van de Sovjet-satellieten ontplooien ge ven de minister reden tot hoop dat er iets gaat veranderen. De inlich tingenactiviteiten van de DDR zul len binnenkort in elk geval tot nul worden teruggebracht. Recente ontwikkelingen doen vermoeden dat de inlichtingendien- Een groeiend aantal buitenlanders wil zich tot Nederlander laten natu- sten van sommige landen in Oost raliseren. Waren er in 1985 nog 8.000 verzoeken om naturalisatiein 1988 Europa nauwe banden zullen blij- lag dat aantal op 11.000 en in 1989 zelfs op 14.500. In 1989 verkregen bijna ven onderhouden met de Russische 30.000 vreemdelingen de Nederlandse nationaliteit inlichtingendiensten en daarvoor Het aantal verzoeken lag lager omdat een gezinshoofd voor zijn hele ge hand- en spandiensten zullen ver- zin één aanvraag kan indienen. Minister Hirsch Balli'n (justitie) houdt re- richten. De minister acht het ook kening met 20.000 naturalisatieverzoeken in 1990. Het kabinet wil natura- vanzelfsprekend dat de BVD aan- lisatie tot Nederlander bevorderen. Er mogen niet te hoge drempels worden dacht blijft houden voor rechts ex- opgeworpen voor mensen die Nederlander willen worden. Volgend jaar zal treme organisaties. Mede door staatssecretaris Kosto een nota aan de Tweede Kamer aanbieden waarin t,de BVD is een aantal hij de mogelijkheden om er twee nationaliteiten op na te houden verruimt. Vooral Marokkanen, Surinamers. Turken, uit Hongkong ajkomstige Britten, Vietnamezen en Chinezen dienen een verzoek om Nederlander toedoen personen gearresteerd die deel uit maken van internationale zistische groeperingen met een mi- schap litant karakter. Ook individuele acties van 'ge welddadige, zich anti-imperialisten noemende activisten' blijven de aandacht vragen. Voor wat betreft het internationale 'terrorisme richt de dienst zich vooral op de uitstra ling naar ons land van conflicten in regio's als het Midden-Oosten, Noord-Ierland en Spaans Basken land. DEN HAAG (GPD/ANP) Crimi- dan de rekening gepresenteerd krij- men in de bestrijding van de z miljoen gestort ter versterking van naüteit die de openbare orde en het gen voor extra politie-inzet. de gemeentelijke milieu-organisa- leefklimaat aantast zal volgend jaar De twee ministers zullen in 1991 tie. Bovendien krijgt het gemeente- harder worden aangepakt. Het gaat een wet indienen waardoor de nieu- fonds met ingang van 1992 jaarlijks daarbij om recreatiecriminaliteit, we politieregio's kunnen worden .vr.v.. tot en met 1994 een bedrag van 50 drugsoverlast en voetbalvandalis- gevormd. Hierdoor zullen gemeen- ren. In dit verband achten Dales en miljoen gulden extra ter verdeling me. De gemeentebesturen krijgen georganiseerde misdaad. De politie loopt achter bij de ontwikkelingen in criminele kring en dient zich op dit gebied verder te professionalise ren. In dit verband achten Dales en tepolitie en rijkspolitie verdwijnen Hirsch Ballin misdaadanalyse van n zal er een eensoortige politie ko- groot belang, evenals internationale tien. Het is de bedoeling dat er ook samenwerking, en nieuwe klachtenregeling komt. De politie zal zich meer gaan be- Het kabinet wil verder de politie zighouden met het milieu. Om de Dales (binnenlandse zaken) een versterken door eenvoudige werk- kosten die dat voor het politieappa- standpunt innemen over doorbere- zaamheden te laten verrichten door raat met zich meebrengt te kunnen kening van gemaakte politiekosten, zogeheten politie-assistenten. Dit dekken zal de komende jaren een zijn ambtenaren, die deel uitmaken bedrag oplopend tot 60 miljoen gul- van de politiekorpsen en eenvoudig den in 1994 beschikbaar zijn. Tegen mee te werken, omc^ tegeüjk^met zaamheden kan worden toegepast, politiewerk doen. Het gaat onder het eind van dit jaar zal het kabinet o Organisatoren van evenementen zoals voetbalwedstrijden kunnen onder de gemeenten ter besteding aan het milieu, de sociale vernieu wing en investeringen. Om de sociale vernieuwing ver meer bestuurlijke en juridische be voegdheden om daar beter op te kunnen reageren. Het komend jaar zullen de politie- der uit te voeren is het noodzakelijk ministers Hirsch Ballin (justitie) en de bundeling van geldstromen een - wettelijke basis te geven. Voor de uitvoering van het beleid zijn 37 ge- meenten gekozen als -startgemeen- Hierbij isTeVraagaan de orde of het ten. Rotterdam weigert overigens profijtbeginsel bij politiewerk voering van sociale wing het Rijk bezuinigt op de stads vernieuwing. voudige aangiftes, het afdoen van lichte aanrijdingen, receptie- en ba- De politieministers streven er liewerkzaamheden en het regelen naar in 1991 30 procent van de nieu van het verkeer. we studenten aan de Nederlandse DEN HAAG (GPD) - De begroting van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur staat geheel in het teken van de sociale vernieuwing. Kreten als de 'zelfstandigheid en zelfred zaamheid van burgers moet gesti muleerd worden' overheersen, ter wijl veel waarde wordt gehecht aan het verkleinen van de rol van de overheid. In dat kader is de bezem gehaald door de uitgaven van WVC, onder het motto 'Oud voor Nieuw'. Èr is voor 28,7 miljoen gulden aan om buigingen gerealiseerd, oplopend tot 31,5 miljoen in 1995. In totaal wordt 12 miljard uitgegeven aan WVC. De' grootste bezuiniging wordt gevonden in de sector volksgezond heid (120 miljoen). Cultuur moet 13 miljoen inleveren door een vermin dering van de subsidie op het stads vernieuwingsfonds. Dat bedrag is overigens gehalveerd onder druk van de protesten van de gemeenten. Welzijn staat op het lijstje Welzijn, volksgezondheid en cultuur wacht. Stadswachten zijn in dienst pen de ministers 400 allochtonen van gemeenten en behoren niet tot aan te stellen tot agent/wachtmees- de politie. Zij verrichten toezicht- ter. Om meer vrouwen de mogelijk- houdende en informatieve taken heid te geven tot de politie toe te tre den zal een experiment worden op gezet voor kinderopvang geduren de 24 uur van de dag. Met de politie- vakorganisaties zal overlegd wor den over de aanstelling van meer politie-assistenten. onder toezicht van de politie. Georganiseerde misdaad De politie moet zich verder bekwa- Hirsch Ballin en een maffiose kip DEN HAAG (GPD) - Fragment uit de toelichting op de begro ting van minister Hirsch Ballin (justitie): 'Zware criminaliteit wordt gekenmerkt door een ho ge graad van professionaliteit en afscherming. Criminele organi saties heben hun eigen stijl en codes. Een fragment uit het ver haal van Luigi Malerba over de bedachtzame maffiakip illu streert dat: 'Een Calabrische maffiakip besloot lid van de maffia te worden. Ze ging naar een maffia-minister om een schrijven van aanbeveling te krijgen, maar deze zei haar dat de maffia niet bestaat. Ze ging vervolgens naar een maffia- rechter, maar ook deze zei haar, dat de maffia niet bestaat. Ten slotte ging ze naar een maffia burgemeester, en ook hij zei haar, dat de maffia niet bestaat. Daarom ging de kip terug naar het kippenhok, en in antwoord op de vragen van de medekip- pen antwoordde ze, dat de maf fia niet bestaat. Toen dachten al le kippen, dat ze lid van de maf fia was geworden en waren bang voor haar'. DEN HAAG (GPD/ANP) - Minis ter Hirsch Ballin (Justitie) wil voor zieningen treffen om bedreigde ge- tuigen te beschermen. Nog dit ka lenderjaar dient hij een wetsvoor stel in om een wettelijke basis te bieden voor anonieme getuigen. Een uitspraak van het Europese Hof van 20 november 1989, dat ie mand niet kan worden veroordeeld uitsluitend op grond van anonieme getuigeverklaringen, maakt vol gens Hirsch Ballin een wetswijzi ging nodig. De bewindsman wil ook meer (af- luister-)mogelijkheden om de op sporing van samenzweringen te vergemakkelijken. Criminele plan nenmakers zijn in het huidige Ne derlandse strafrecht nauwelijks aan te pakken - zij moeten eerst een be gin van uitvoering van hun plannen hebben gemaakt. De bewindsman vindt de be scherming van de persoonlijke le venssfeer soms een te grote belem mering om gegevens te verzamelen. Hij stelt in zijn toelichting op de jus- titie-begroting dat niet kan worden volstaan met de nu actuele wets voorstellen die het mogelijk maken faxverbindingen af te tappen en on derzoek te doen naar criminele ver mogens. In het belang van de be strijding van fraude moet binnen de overheid een voldoende gegevens uitwisseling mogelijk zijn, stelt de minister. Justitie De minister wil ook een ander probleem uit het strafprocesrecht aanpakken: de vraag onder welke omstandigheden het is toegestaan een verdachte te onderwerpen aan DNA-onderzoek. Over de taakafbakening tussen de advocaten en de bureau's voor rechtshulp 2egt de minister dat de bureau's zoveel mogelijk rechtsbij stand van adviserende aard zullen geven, terwijl de advocaten de pro cesvoering voor hun rekening ne men. Voor hulp van de bureau s bij het voeren van een proces wordt voortaan een eigen bijdrage ge vraagd. De financiële ondersteu ning van dë Landelijke Organisatie Slachtofferzorg zal geleidelijk wor den uitgebreid. Voorrang voor scholing en vermindering werkdruk in verpleging DEN HAAG (GPD) Staatssecre taris Simons bezuinigt komend jaar in totaal 120 miljoen gulden op volksgezondheid. Het leeuwendeel derheden te verminderen, wordt wordt gedragen door fysiotherapie, vooral aandacht besteed aan jonge- te weten 60 miljoen gulden. Dat is ren. Voorkomen moet worden dat nodig om extra uitgaven die voortijdig dé school verlaten en kansloos worden op de arbeids markt. In dat verband wordt 15 mil joen gulden gereserveerd voor be geleiding van kinderen tussen 3 en 6 miljoen, met de inmiddels in op- jaar als voorbereiding op het Neder- spraak geraakte sanering van 8 scholingsinstituten. De nieuwe wind op WVC levert in totaal 352 miljoen gulden op voor nieuw beleid. Het leeuwedeel, zo'n 152 miljoen, wordt besteed aan 'meer handen aan het bed'. Verder wordt er geld uitgetrokken voor groeiende 'zelfredzaamheid' van ouderen en gehandicapten, in totaal ruim 100 miljoen. Minister d'Ancona en staatssecre taris Simons willen voorkomen dat mensen langdurig of zelfs perma nent afhankelijk raken van profes sionele hulp. Er wordt daarom geïn vesteerd in onderzoek naar zelf hulp, bij voorbeeld in projecten ou deren en technologie. De thuiszorg moet worden gestimuleerd door te zorgen voor zelfstandige ouderen huisvesting. De vergroting van de zelfstandig heid vertaalt zich ook in.de uitbrei ding van de kinderopvang. De rijks bijdrage wordt volgend jaar uitge breid met de groep kinderen van 4 tot 12 jaar. Om de achterstand van de min- Vooral w Werk gelegenheid en scholing (154 mil joen gulderi), preventie (24 miljoen) en chronisch zieken, zoals reuma- patienten (12,9 miljoen), te financie ren. De explosief' groeiende kosten lands onderwijs. Voor de opvang voor fysiotherapie 'aten te veel van van nieuwkomers wordt vanaf vol- de totale groei-ruimte op', aldus Si- gend jaar 1,5 miljoen extra gereser- mons. Daardoor kwamen de uitga- veerd. ven voor hoofdpunten van beleid in het nauw. Hij bezuinigt verder 40 Rijksmusea miljoen op vergroting van de capa- De komende jaren wordt extra geld citeit van ziekenhuizen en opvang- jaardentehui- uitgetrokken voor cultuurbeleid, centra, door de planning 'realisti- zen, verpleeg- en waarbij de deelname van burgers scher' te maken. zwakzinnigen- aan allerlei activiteiten wordt gesti- Ten slotte levert de vertraging in inrichtingen muleerd. Verder wordt dit jaar een de beddenreductie een (tijdelijke) de werkdruk te besluit genomen over de verzelf- kostenvermindering van 20 miljoen hoog en komen standiging van de rijksmusea in ons op. Dat geld was uitgetrokken voor er meer 'handen land en over de toekomst van de herplaatsing van artsen en ver- aan bed kunstmusea. pleegkundigen, die het slachtoffer (Ar, d'Ancona heeft een half miljoen waren van een sanering van zieken- gulden uitgetrokken ter verbete- huis of verzorgingscentrum. krijgt er bij voorbeeld 20 miljoen ex- ring van de positie van auteurs en Door een herschikking van mid- tra bij. vertalers. Om te zorgen dat hun delen en een verhoging van de pre- De 532 miljoen wordt voor een werkstukken gelezen worden, geeft mies komt in totaal 352 miljoen gul- deel gefinancierd door een nomina- de minister 0,1 miljoen uit. Boven- den vrij voor nieuw beleid. Het ie verhoging van de ziektenkosten- dien wordt 1 januari volgend jaar grootste deel, 154 miljoen, is gere- premie met 42 gulden naar 228 gul een literair productiefonds opge- serveerd voor knelpunten in de per- den. Voor de minima betekent dit richt, waarin een aantal regelingen soneelsvoorziening en werkdruk, een lastenverzwaring van 0,5 pro voor literatuur wordt geregeld. Daarvan profiteren in het bijzonder cent, voor modaal 0.3 en voor 2x Verder rekent zij erop dat vanaf 1 de verpleeghuizen, zwakzinnigen- modaal een lastenverlichting van januari 1991 lokale en regionale om- inrichtingen en bejaardenoorden. 0.4 procent. De inkomensafhanke- roepen reclameboodschappen mo- die fors mogen investereji in meer lijke premie wordt gen gaan uitzenden. Thuiszorg Een belangrijk onderdeel van het nieuwe beleid is het vergroten van de zelfredzaamheid van de zieken en ouderen. Simons investeert daarom 2 miljoen extra in thuis zorg-projecten, terwijl ook zal wor den geëxperimenteerd met een erlaagd 3,05 cliënt-gebonden budget voor men- 'handen aan het bed'. De laatste procent naar 2,85 procent voor sen die langdurig of permanent niswezen, verslaafden uit minder heidsgroepen, randgroepjongeren, migranten, de straatprostitutie en partners van drugsgebruikers. De aids-infolijn wordt uitgebreid met een migrantenlijn. Er komt ook voorlichting over bloedcontact bij sommige risicosporten. Verder is er geld voor buddy-projecten (vrijwil ligers die aids-patienten begelei den), inclusief een landelijk steun punt. Ook andere projecten op het ge bied van de preventie krijgen subsi die, zoals preventie van ongevallen bij ouderenen een alcoholvoorlich tingscampagne voor scholieren. Roker verder in de hoek gedrukt DEN HAAG - Begin 1991 ont vouwt zich een grootscheeps tv spektakel tegen het roken. Het pro hulp nodig hebben. ject zal twee weken duren en mag Simons zal de komende jaren veel verrassend worden genoemd", al- aandacht besteden aan de begelei- dus staatssecretaris Simons (volks- ding van chronisch zieken, zoals gezondheid). Verder komt er een hart- en reumapatienten en mensen voorlichtingscampagne om ook met epilepsie, MS en diabetes. Het rookvrije ruimten op te zetten in de gaat dan niet alleen om de genezing, particuliere sector. Verder komt er maar vooral om de zorg; de pijnbe- een actie-programma 'niet-roken' strijding. de zelfzorg en de thuis- om meer mensen aan te zetten te zorg. Bij de anti-aidscampagnes zal de komende tijd bijzondere aandacht worden besteed aan het gevange- stoppen en zal de regering zich uit spreken over het advies van de Ge zondheidsraad over de schadelijk heid van passief roken.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11