Estec breidt voor 23 miljoen uit DE TIJD, VAN TOEN FIOD doet onderzoek naar boekhouding boomkwekers Hermes en Columbus worden in nieuw laboratorium getest Konijn centraal op Week van het Landschap LEEF- EN WERKOMSTANDIGHEDEN ARBEIDERS ONDERZOCHT (Dubilmte Ziekenfonds verzekert collectieve behandeling van Bechterew-lijders AMBASSADEUR MAAKT HAMBURGERS Maij geeft 70 miljoen voor veiliger fietsen MÜM1HMAANDAG 17 SEPTEMBER 1990 Schuilplaatsen in flats kunnen weg ALMERE - De verplichting om in flats versterkte schuilplaat sen te bouwen, moet worden af geschaft. Deze voorzieningen - waar bewoners hun toevlucht kunnen zoeken bij een bombar dement - zijn zinloos omdat vrij wel niemand weet dat ze be staan. Bovendien zijn ze nauwe lijks bestand tegen de moderne wapens. Dit heeft de Nationale Woningraad (NWR) zaterdag verklaard. De schuilplaatsen moeten be stand zijn tegen inslagen van granaatscherven. Ze hoeven ove rigens ook weer niet zo sterk te zijn dat ze overeind blijven wanneer er een bom bovenop valt. De bouw van de schuil plaatsen hoeft weinig méér te kosten wanneer er een souter rain aanwezig is. Dat wordt vanzelf al zo stevig uitgevoerd, dat het automatisch aan de richtlijnen voldoet. Is er geen souterrain aanwe zig, dan kunnen de kosten flink oplopen omdat er dan versterkte buitenbergingen moeten worden gebouwd. De NWR vindt dit zon de van het geld. Het is bovendien oneerlijk dat de kosten uiteinde lijk betaald moeten worden door de bewoners terwijl ook anderen van de schuilplaatsen gebruik kunnen maken. Veel gemeenten, waaronder Alphen aan den Rijn hebben trouwens een ont heffing gevraagd en gekregen op de verplichting. In Leiden worden de schuilplaatsen wel aangelegd. J. Dijkstra, hoofd van de dienst Bouw- en Woning toezicht, bewtijfelt echter zeer of ze enig nut hebben. DEN HAAG Minister Maij Weg gen (verkeer) trekt 70 miljoen" gul den uit om het gebruik van de fiets te bevorderen. Zij verwacht dat het als gevolg daarvan veiliger op de weg wordt. Gemeenten moeten zelf het initia tief nemen om het ministerie hun plannen voor te leggen. Een woord voerder van het departement gaf vanmorgen als toelichting dat die plannen vooral afkomstig zullen zijn uit stedelijke gebieden. Van een verdeling is geen sprake. Past een plan in de subsidieregeling, dan kan een gemeente op een bijdrage reke nen. Hoewel de provincie ook haar bijdrage mag leveren, verwacht het ministerie van deze kant een passie ve rol. Voor de aanleg van fietspaden en voorzieningen die daarbij horen, is vijftig miljoen gulden beschikbaar; tien miljoen is er uitgetrokken voor het inrichten van gebieden waar niet sneller dan dertig kilometer mag worden gereden en eenzelfde bedrag is beschikbaar om gevaarlij ke kruispunten aan te passen. Het is de bedoeling, aldus verkeer en waterstaat, dat de zogenaamde korte-termijnregeling aanzet is voor lange-termijnmaatregelen. Anders gezegd: meer fietsgebruik en het bevorderen van de verkeersveilig heid. Dit moet in het jaar 2010 lei den tot een vermindering met veer tig procent verkeersslachtoffers. DEN HAAG - De Fiscale Inlichtin gen- en Opsporingsdienst (FIOD) heeft een uitgebreid onderzoek ge daan naar de boekhouding van boomkwekers. De inlichtingen dienst van de FIOD wil door middel van een branchebeschrijving in zicht krijgen in de wijze waarop boomkwekers hun boekhouding bijhouden. De FIOD vermoedt dat kwekers produkten aan particulie ren verkopen zonder dat in de boe ken te registreren. Volgens het ministerie van finan ciën gaat het om een oriënterende onderzoek waaruit moet blijken of boomkwekers zich houden aan hun administratieve verplichtingen. 'Aan de hand van het onderzoek stelt de FIOD een rapport samen dat is bestemd voor de inspectie van de belastingdienst. De inspectie kan dan aan de hand van de gege vens besluiten tot een nader onder zoek of een naheffing. Een dergelijk onderzoek van de inlichtingen dienst is normaal als we weinig we ten over de wijze van administratie van een bepaalde branche", aldus financiën. De voorzitter van de Nederlandse Bond van Boomkwekers, C. van Gelderen, ligt niet wakker van het FIOD-onderzoek. "Een groot deel van de produktie van boomkwe kers is bedoeld voor groot-groen voorzieningen, bosaanleg en derge lijke. Maar liefst 65 procent van on ze produkten zijn bestemd voor het buitenland. Een enkele boomkwe ker zal op een zaterdag misschien wel eens iets aan eemvorobijganger verkopen maar dat gebeurt op hele kleine schaal. De meeste kwekers Geen belangstelling voor Bollenbus STADSKANAAL (ANP) - De be- langstelling van werkloze inwoners van Stadskanaal voor het bollenpel- len in Noord-Holland is zo gering, dat de eerste bus met bollenpellers die vandaag zou vertrekken, is thuis gebleven. Er hadden zich slechts dertig werklozen aangemeld. Het GAB had 250 werklozen aange schreven en circa 120 deelnemers verwacht. Dat de bus niet is vertrokken, be tekent volgens woordvoerder Vos niet dat er helemaal geen langdurig werklozen meer van Stadskanaal naar Noord-Holland zullen gaan. Het Arbeidsbureau verwacht dat er eind deze maand wel voldoende be langstelling bestaat. Dan ook is vol gens hem de behoefte aan werkne mers voor het sorteren en inpakken van leliebollen het grootst. De Stichting Centrum Individu en Samenleving (CISA) heeft, zater dag laten weten dat zij een klacht gaat indienen bij de Commissie Ge lijke Behandeling over de bollen- pel-zaak. Het CISA vindt dat het Ar beidsbureau alleenstaanden -discri mineert en inbreuk maakt op de persoonlijke levenssfeer van de al leenstaande werklozen door ze een hele week uit hun eigen omgeving weg te halen. Dat is in strijd met ar tikel 10 van de grondwet, waarin voor een ieder het recht op eerbiedi ging van zijn persoonlijke levenss feer is vastgelegd. verwijzen particulieren direct door naar een tuincentrum. Daarom vraag ik me of het FIOD-onderzoek wel wat oplevert". WASSENAAR - Bijna 200 kin deren genoten zaterdag in het Wassenaarse attractiepark Duinrell van een gebraden worstje of hamburger uit han den van de Amerikaanse am bassadeur C. Howard Wilkins (derde van links). Hij nam het initiatief voor deze eerste Jantje Betondag voor kansarme kinde ren. Wilkins wil op deze manier iets voor Nederlandse kinderen doen en hen in contact brengen met Amerikaanse kinderen. Zo'n dertig kinderen van de Amerikaanse school waren aan wezig bij het feest. De meeste kin deren die aan het festijn deelna men, wonen in Rotterdam en Amsterdam en gaan nooit uit of op vakantie omdat hun ouders daar geen geld voor hebben. De Amerikaanse ambassa deur wil de Jantje Betondag vol gendjaar op grotere schaal voor 400 kinderen herhalen. Links op de foto de voorzitter van het Nationaal Jeugdfonds, S. Beelaerts van Blokland, naast hem Wieteke van Dort. (foto Eiien NOORD WIJK Het ruim- Zowel het technisch centrum als de vendien worden astronauten van de tevaartcentrum Estec in kantoorruimte heeft te maken met ESA in het lab getraind in het om- de internationale ruimtevaartpro- gaan met robots. Noord wijk breidt opnieuw gramma's. De European Space Hermes en Columbus zijn uitge- Ult. Krap een jaar nadat een Agency (ESA) waarvan Estec on- rust met een enorm aantal robots, gigantisch kantoren/confe- derdeel uitmaakt, levert de komen- rentiecomplex aan de de jaren als bijdrage aan het interna- T.r j u j i tionale ruimtevaartprogramma de Kepplerweg m de badplaats Hermes en de Columbus. De Her- mes wordt woensdag de eerste en weer gaat vliegen tussen de aar- paal van een technisch een- d,e <?n permanent bemande ruimte- f stations. Columbus is een onder- trum annex kantorencom- ^eej van ^et internationale ruimte- plex geslagen. Het complex station dat aan het eind van deze kost 23 miljoen gulden en eeuw gereed moet zijn. moet in 1992 in gebruik wor- +Het technisch centrum wordt zo j zet woordvoerster H. Graf van Estec aen genomen. uiteen, gebruikt om de robot-tech nologie verder te ontwikkelen. Bo- zijn de afgelopen vier jaar ongeveer 300 nieuwe, meest hoogopgeleide en gekwalificeerde, technici in huis gehaald. Hoewel er een jaar geleden 200 nieuwe kantoortjes zijn opgele- Deze worden onder meer gebruikt verd, zijn nog steeds 150 medewer- bij het maken van ruimtewandelin- kers ondergebracht in noodgebou- gen, zijn nodig in de automatische wen. armen buiten het ruimteschip en De technici van de afdeling'Auto- in gebruik IS genomen, mes is een ruimtevliegtuig dat heen worden gebruikt binnen het ruim- mation and informaties' waar de ro bots worden ontwikkeld, zijn ver spreid over allerlei gebouwen, zij zullen worden gehuisvest in het Vanaf het moment dat de betrok- nieuwe complex, waar naast het la ken Europese ministers hun hand- boratorium ongeveer 200 kantoren tekeningen zetten onder de af- worden gevestigd, spraak voor de Europese bijdrage Woordvoerster Graf kan niet zeg- aan de internationale ruimtevaart, gen of met de bouw van dit com- heeft de ESA heel wat nieuwe men- plex, Estec haar uiteindelijke om- sen aangetrokken. In Noordwijk vang zal hebben bereikt. De eerste - 20 jaar nadat de ruimtevaartorgani- telaboratorium. Razend DEN HAAG (ANP) - Van zaterdag 22 tot en met zondag 30 september wordt in ons land de Week van het Landschap gehouden. In alle pro vincies hebben de Provinciale Landschappen en Natuurmonu menten in totaal dertien diersoor ten uitgezocht, die zonder hun land schap niet kunnen overleven en daarom extra aandacht nodig heb- In elke provincie is een natuurge bied opengesteld waar een voor die provincie kenmerkende diersoort thuis hoort. In Zuid-Holland gaat de aandacht uit naar het konijn. Zo wordt een expositie 'het konijn in het kinderboek' gehouden en kun- 'het groene gezicht van Zuid-Hol- nen kinderen hun konijnen laten keuren. Ook op een groot aantal kinderboerderijen worden de konij' nen in het zonnetje gezet. De week wordt ander meer in 's- Graveland op zaterdag 22 en zondag 23 septmeber afgesloten met een grote natuur- en milieumarkt, wan delingen, tuinconcerten en andere beeld van de organisaties activiteiten in de natuur. De Provin- satie in 1966 in Noordwijk neer streek, is er niets gebouwd. "De laatste jaren zijn we bezig met een inhaalprogramma. Er zijn belangrij ke ën echt noodzakelijke facilitei ten zoals een ruimtesimulator, een akoestische kamer, een antenne die in de provincie aktief zijn om de ciale Landschappen en Natuurmo- testruimte en nu dan dit nieuwe lab natuur te beschermen. Daarnaast numenten hebben een centraal tele- hebben verschillende excursies foonnummer ingesteld waarop in- plaats en wordt een strandloop ge- formatie over de week kan worden In Rotterdam geeft de expositie houden. verkregen: 030-205555. Het is dit jaar honderd jaar gele den dat er in heel Nederland een grondig onderzoek werd inge steld naar de omstandigheden waaronder arbeiders moesten le ven en werken. Het socialisme be gon steeds meer voet aan de grond te krijgen en het parlement wilde wel eens precies weten wat er waar was van alle beschuldi gingen van uitbuiting van de ar beiders door de ondernemers, en wat er verder aan wantoestanden zou bestaan. De stakingen en an dere arbeidsonrust baarde de be zittende klasse, waartoe de leden van Tweede en Eerste Kamer ook behoorden, steeds grotere zor gen. Ingevolge de wet van 19 januari 1890 werd een 'Lijst van vraag punten voor het onderzoek om trent de maatschappelijke toe standen der arbeiders, omtrent de verhoudingen tusschen werkge vers en arbeiders in de verschil lende bedrijven en omtrent den toestand van fabrieken en werk plaatsen met het oog op de veilig heid en de gezondheid der werk lieden' aan een groot aantal vere nigingen en instanties gestuurd. Op basis van onder meer de ont vangen antwoorden hoorde de Staatscommissie een aantal per sonen. In Leiden vonden de ver horen plaats van 21 juli tot 21 au gustus, waarbij als eersten aan bod kwamen L.M. de Lpat de Kanter en mr. A.D. van Assend elft de Coningh, burgemeester van resp. Leiden en Leiderdorp. Verder werden gehoord gemeen teambtenaren en -geneesheren, fabrikanten, (kleine) zelfstandi gen en arbeiders, min of meer wil lekeurig, maar met name als zij een vereniging vertegenwoordig den. De meeste ondervraagden waren erg terughoudend in hun antwoorden. Dat veel werkgevers op hete kolen of eieren zaten, is nog voor te stellen: sommigen moesten na een soort kruisver hoor erkennen dat de toestand bij hen inderdaad wel voor verbete ring vatbaar was. Maar zelfs van de arbeiders kwam weinig echt vuurwerk door zware beschuldi gingen aan het adres van bepaal de werkgevers. Zo mopperde H.G. Kloos, voorzitter van de So ciaal-Democratische Bond afd. Leiden, uit zijn verhoor naar vo- Deze foto van rond 1900 toont het pand aan de Stationsweg waarin C.J. Dieben woonde, de werkgever van Geertrui Briels. Het gebouwtje links hoorde wellicht bij de blekerij. (foto Gemeentearchief Lelden) LEIDSE KRONIEK OVER /MENSEN EN GEDANE ZAKEN ren komend als een jong (27 jaar oud) heethoofd zonder veel over leg, vooral over het feit dat aan de Staatscommissie voor Leiden toegevoegd was C.H. Kouw als deskundige op het betreffende Werkdag zestien uur Uit de vele verhoren is hier dat ge licht van "Vrouw Geertrui Ket tenis, geb. Briels, oud 58 jaar, waschvrouw bij den heer C.J. Dieben, kleederbleeker, te Oegst- geest". Op de vraag van de voor zitter, "Hoe lang werkt gij per dag"? antwoordde zij: "Nu van 's morgens 6 tot 8 uur, dan een half uur rust, vervolgens van half ne gen tot half een, dan weder ander half uur rust, eindelijk weer wer ken van tweeën tot zevenen. Oor spronkelijk werkten wij van 's morgens 4 tot 's avonds 10 uur, met anderhalf uur rust, dus in het geheel 16 uur. Later hebben wij gewerkt van 6 uur 's morgens tot half negen 's avonds, tot ook daar in, nu ongeveer drie maanden ge leden, verandering is gekomen. Op de vraag van de voorzitter hoe zij met zulke lange werkdagen en vier kinderen haar huishouden deed, antwoordde Geertrui: "Het was, toen mijn man dood was, erg tobben, want ik verdiende toen maar een rijksdaalder in de week. Wanneer ik dan 's avonds om tien uur van de bleek kwam, ging ik tehuis aan het werk tot een uur of twaalf a een, en dan was ik na tuurlijk om vier uur weer aan de bleek. De heeren kunnen het van den baas, waar ik 18 jaren ge werkt heb, hooren". Met dat laatste doelde zij mogelijk op de volgende die gehoord zou wor den, Petrus Dingjan, bleekers- baas te Oegstgeest, wellicht haar vroegere werkgever. Voorzitter Kerdijk wilde ook nog weten hoeveel zij nu verdiende. Dat was 6 gulden, zelfs niet eens verminderd nu ook de werktijd verkort was. Overigens was er ook geen personeel bijgekomen of zondagarbeid ingevoerd. Er werd alleen wat minder werk ver zet door de aanwezige 12 werkne mers. Op haar verklaring dat zij vroeger maar 2,50 a 3 gulden ver diende, vroeg de voorzitter of zij toen geen inkomsten van man of kinderen had. "Ik ben 11 jaar we duwe geweest, twee jongens wa ren op eene fabriek, die verdien den 1 a 1,50 gulden per week. Ik heb 2 meisjes, de eene is ge trouwd en de andere dient te Am sterdam, de eerste diende vroeger ook". "Hebt gij er niet over ge dacht, ze naar eene fabriek te zen den"? "Ik heb ze er gauw van daan genomen, het is er gevaar lijk voor de handen, en bovendien krijgen de meisjes een slechten haam. Ik acht het een slecht le ven, zij loopen 's avonds langs de straat en leeren allerlei slechts". "Kunt gij lezen en schrijven"? Het antwoord van Geertrui op on derdanige toon, waarbij haar waarschijnlijk ingeprent was met twee woorden te spreken: "Neen mijnheer, ik was 8 jaar toen ik ging dienen als kindermeisje, en bleef dit tot mijn 16de jaar". Maar haar kinderen had ze wel tot hun 12de jaar naar school gestuurd, overigens ook omdat daar dwang achter zat. Heel wat mis Dit op zich vrij korte verhoor voegt niet echt veel nieuws toe aan het vele dat de staatscommis sie in Leiden achterhaalde. Het is daarom beter de aandacht te rich ten op de verhoorde zelf. Geertrui Briels werd op 7 november 1831 in Leiden geboren als dochter van Jan Matthijs Briels en Johanna Maria Sophia van den Heuvel. Zij trouwde in 1855 met Peter Mi chael Jansen, bleker, waaruit vier kinderen in leven bleven, en in 1880 met de tien jaar jongere Ja cobus Kettenis. Een fantastisch huwelijk zal dat niet geweest zijn, want ten tijde van het verhoor woonde Geeertrui in bij haar dochter Agnes Jansen, gehuwd met Johannes Snelders (ook wel Snijders), terwijl Kettenis als kostganger woonde bij de zes jaar jongere Johanna Maria Fontein, weduwe Sliggers, met haar drie nog thuiswonende kinderen. Geertrui woonde in op het adres .Pieter Huibertshof 8, bepaald geen royaal onderkomen. Zelfs het feit dat zij niet meer zelf voor haar huishouden had te zor gen, heeft haar niet mogen baten: zij overleed ruim twee jaar na het verhoor, op 6 november 1892. Overigens is zij nog weduwe van Jacobus Kettenis geworden: deze overleed ruim drie maanden eer der, op 18 juli 1892. Helaas is haar levensverhaal, hoe kort hier ook weergegeven, niet uitzonderlijk voor vele van de an dere arbeiders die de Staatscom missie nog maar een eeuw gele den duidelijk maakten dat er heel wat mis was. P.J.M. DE BAAR bijgekomen. Kantoorruimte heb ben we na 1992 waarschijnlijk ge noeg. Wat betreft de technische ruimte valt niet zoveel te zeggen. Dat is afhankelijk van de ontwikke lingen binnen de techniek en de technologie en die gaan razend snel". In den speeltuin Vreewijk zal a.s. Woensdag het laatste kinderfeest in het zomerseizoen 1890 plaats hebben met de ge bruikelijke opluistering en. Men schrijft ons uit Zoeter- woude: In de vorige week werd de uiterste wil van den Zeereerw. heer H. Pufkes, R.-C. kapelaan alhier, in 1889 te Lei den overleden, ten .uitvoer ge bracht; welke was het verstrek ken van 30 wollen dekens aan 30 behoeftige weduwen in deze ge meente. Volgens de „Ned. Bakk. Crt." heeft het gemeentebestuur van Meppel aan de bakkers al daar verboden steenkolen te sto ken, omdat door het stoken met steenkolen de goten en bleekvel den te veel verontreinigd wor den. Het blad maakt de opmer king, dat het gebruik van steen kolen wel toegestaan is voor an dere industrieën. Vijfentwintig jaar geleden: Russische vrouw klaagt nood in „Izwestia" De vrouw van een mijnwerker in de Oekraine heeft in een inge zonden stuk in Izwestia haar nood geklaagd. Zij zegt dat haar man, en vele andere mijnvfer- kers wel netjes elke week hun loon thuis afdragen maar dat ze hun overwerkuitkering elke week verdrinken, zodat zij op maandag met hoofdpijn naar het werk gaan. „Voor de familie is het geen bo nus, maar een straf', aldus de vrouw, die wijziging van het systeem vraagt. Izwestia heeft haar klacht on derzocht. Het blad stelde vast dat de mijnwerkers per week 3.000 ton kolen moet delven en dat ze die hoeveelheid gemakke lijk in 4 112 dag halen. Wat ze rnepr delven, een 500 ton per week, wordt extra betaald. En dat extraatje gaat naar de kroeg. LEIDEN/KATWIJK - De Vereni ging van Reumapatiënten Katwijk en Omstreken en ziektekostenver- zekeraar Zorg en Zekerheid in Lei den hebben vanmorgen een collec tieve verzekering afgesloten voor het groepsgewijs behandelen van mensen die aan de ziekte van Bech- terew lijden. Het ziekenfonds is het eerste in Nederland dat met een overeenkomst in deze vorm de Bechterew-vereniging tegemoet De ziekte van Bechterew is een aangeboren reumatische afwijking in de wervelkolom. Beweging is voor patiënten van essentieel be lang. L.L. Klok, fysiotherapeut, ex perimenteerde geruime tijd en kwam tot de conclusie dat hydro- therapie (oefeningen in zwemwater met een verhoogde temperatuur) een heilzame werking heeft als dat voorafgaat aan de bewegingsthera pie. Klok, de vereniging en Zorg en Zekerheid bereikten overeenstem ming over een collectieve overeen komst van twee jaar. Vervolgens wordt bekeken of er uitbreiding aan de hydrotherapie moet worden ge geven. Nu profiteren een kleine veertig patiënten van de verzeke ring. De leden van de Bechterewgroep komen uit de wijde omgeving voor hun wekelijkse oefeningen in de mytylschool aan de Blauwe Vogel- weg in Leiden. In het zwembad van de school kunnen bij een watertem peratuur van 30-32 graden eerst de spieren worden losgemaakt waarna in de in de sportzaal de bewegings therapie wordt voortgezet. De be handeling die begin dit jaar werd in gezet blijkt effectief om Bechterew- lijders in goede conditie te houden. Voorwaarde om voor deze behan deling in aanmerking te komen, is dat de patiënt lid moet zijn van de vereniging waarmee Zorg en Zeker heid de verzekering heeft afgeslo ten. De betrokkenheid van het zie kenfonds met de vereniging kwam al eerder tot uiting toen eind vorig jaar fitness-apparatuur werd aange boden.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 8