TAD 1 FIDFN 'Wat een sloom stelletje' Chinese ouders kunnen nauwelijks meer met hun kinderen communiceren LEIDSCH LÜÉ DAGBLAD actie! in vrije tijd Bejaarde voor 20.000 gulden opgelicht s n»y.v,, MAANDAG 17 SEPTEMBER 1990 Lezers Schrijven De tocht van de Romeinse cavale risten, op door hen zelf gevangen en getrainde paarden, begon gis terochtend in Den Haag eri voerde via het strand naar Katwijk, en van daar naar de sleutelstad. Tegen drie uur gistermiddag trokken de Ro meinse ruiters bij het Haagsche Schouw de gemeente Leiden bin nen. Bijna twee uur vertraagd, maar dat was hen niet kwalijk nemen. Ro meinen dragen immers geen pols horloge. Onder politiebegeleiding arri veerde de stoet rond kwart voor drie bij het Rijksmuseum van Oudhe den waar de Taffehtempel, een vroegere Romeinse nederzetting, gebouwd omstreeks het begin van onze jaartelling, een toepasselijk decor vormde. Het publiek werd hier in de gele genheid gesteld de ruiters vragen te stellen en hun uitrusting te bekij ken, maar niet voordat de cavaleris ten zich te goed hadden gedaan aan brood en Leidse kaas. De 'Romei nen' bleken niet alleen uitgehon gerd maar ook een droge keel te hebben. Onder het toeziend oog van een veelkoppig publiek werd menig flesje Franse wijn burgemeester ge maakt. Daarna was er voor de toege stroomde jeugd alle gelegenheid een maliënkolder of een Romeinse helm te passen. Menig Leidenaartje werd door de ruiters als 'net een echte Romein' bestempeld. Zo on geveer moet het 2000 jaar geleden ook zijn gegaan want de Romeinse eenheid werd destijds immers gere- cruteerd uit de plaatselijke bevol king. Alleen de officieren bezaten het Romeinse staatsburgerschap. Anno 1990 weten de 'Romeinen' goed weg met 'public relations'. Fo to's, video's, boeken en posters van de Romeinse cavalerie werden in het museum aan de man gebracht en alle vragen geduldig beant woord. "Waarom doet u mee aan deze tocht", wilde een mevrouw van één van de ruiters weten. "Niet om de historische of archeologische aspecten", antwoordde hij eerlijk. "Gewoon, om het avontuur. Voor archeologische vragen moet u bij Markus zijn', verklaarde hij wijzend naar een collega-Romein. Putdeksel en bank door caféruit LEIDEN - De politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag drie mannen aangehouden na een uit de hand gelopen caféruzie. Het trio werd even voor 2.00 uur uit een café aan de Herenstraat gezet. Ze had den er een ruzie veroorzaakt, waar bij enkele klappen werden uitge deeld. Nadat ze in eerste instantie rustig weg liepen, keerden de drie enige minuten later terug en kegelden een bank en een putdeksel door de ruit van het café. De vandalen (een 20- en een 21-ja- rige Leidenaar) konden door de ge waarschuwde politie worden gear resteerd. Een 23-jarige man uit Lei den werd aangehouden wegens het uiten van bedreigingen. Hij heeft niets naar binnen gegooid. In het café raakte niemand ge wond, de schade aan het interieur bedraagt ongeveer 4000 gulden. De daders hebben inmiddels toege zegd de schade te vergoeden. "Waar slaapt u", wilde de me vrouw nog weten. "In een tent? Oh, ik dacht dat u in een hotel sliep". Na ruim een uur vertrokken de cavaleristen weer van het Rapen burg. Eén van de ruiters werd op de valreep nog gevloerd door de glad de vloer van het museum. Zijn zolen met authentieke, gladde stalen nop pen verdragen de huidige boenwas kennelijk niet. De tocht door stad ging richting Schuttersveld. Daar werden enige demonstraties van Romeinse aan- valstechnieken gegeven. Op deze plek bereidden de ruiters ook een authentieke Romeinse soldaten- maaltijd en brachten zij de nacht door in replica's van Romeinse le gertenten. Het spektakel trok een paar honderd mensen naar deze tij delijke Romeinse nederzetting. Vanochtend vertrok de stoet langs de oever van de Rijn richting Alphen. De tocht, die hen verder langs de Rijn, Main en Donau tot aan de kust van de Zwarte Zee in Roemenië zal voeren, zal nog onge veer een maand duren. Duivenberichten LEIDEN De duiven werden dit week einde gelost in Arras. De vriendenclub: 1.2,10. J. Wansink, 3, 7. W. van de Kooy; 4, 5. R. Verhoogt; 6, 9. Bodijn en Zn; 6. L. Koopman. PV Het Oosten 1,9 A. Pracht, 2, 4, 6, 8, 10. A. Noest; 3, 5. G. Hendrikse; 7. J Verbaan. De Blauwkras: 1,8. F. van de Wete ring; 2, 3, 4, 9. Comb. Nieuwendijk; 5, 7, 10. Comb. Van de Blom; 6. Comb. Hou- welingen. De Reisduif 1 W Kop (1069), 2. 8, P Kop. 3. 4. 5. 6. 7. 10: N de Groot en Zn. 9. J. Smit. PV Leiderdorp 1. 3. 5. 7, 8. 9. R. van de Nieuwendijk (1103,17); 2, 6. 10. D van Seggelen, 4 M. Reijerse De Zwaluw: 1. W. van Ommen (1067); 2, 6. P. van Leeuwen; 3. P. van Wissen en Zn; 4, 5, 10 *J Hooaervorst; 6 P van Leeuwen; 7,8. W van Ommen; 9 P. van de Geest Alphense Vriendenclub: 1, 4, 5, 6. An ders/Straathof (1119,90); 2. 3 T Groe nendijk; 7. F. Sanders, jr, 8, 9. G. Verkerk en Zn; 10. G. Groenendijk en Zn. Grimeren Tijdens een kinderpartijtje of een feest- activiteit meisjes en jongens omtoveren in clowntjes, prinsesjes of zeerovers Wie dat wil kunnen, moet de cursus gri meren gaan volgen in buurthuis Cornelis Joppensz aan de Oppenheimstraat. In het buurthuis worden ook cursussen aquarelleren, calligrafie en quilting gege ven. Informatie en opgeven bij het buurt huis, tel. 071-132462. Maria-verering Ter bevordering van de Maria-verering reist de stichting Koningin van de Vrede met zogeheten Mariale-informatiewa- gens door het land. De wagen staat woensdag 19 september op het Stad huisplein, van 9 30 tot 17.00 uur. Gratis verstrekt worden onder meer Mariakaar- ten, folders, en de gezegende wonder dadige medaille' Rozenkransjes, beeld jes en medailles zijn te koop Bij de wa gen wordt ook het rozenkransgebed ge beden met als intentie 'voor de vrede m de wereld' Van onze redacteur Jan Rijsdam LEIDEN - Een op hol geslagen tijdmachine leek gisteren ver antwoordelijk voor een merk waardig tafereel. Onder de Man- hattan-achtige skyline van het Schuttersveld gaven 'Romein se' ruiters een demonstratie van cavalerie-manoeuvres en aan- valstechnieken. In de Romein se tijd moeten dergelijke ma noeuvres veelvuldig in deze streken hebben plaatsgevon den en respect hebben afge dwongen van de toenmalige stedelingen. Anno 1990 bleken de toeschouwers minder onder de indruk. "Wat een sloom stel letje", riep iemand. "Zullen we ze een beetje aanmoedigen? Aaaanvallen..." Een groep van zeven ruiters maakt, onder leiding van de Duitse mili tair-historicus en archeoloog Dr. Marcus Junkelmann een tocht langs de Nederlandse Noordzee kust tot het stadje Aaien in Duits land, de noordgrens van het voor malige Romeinse Rijk. Rond het be gin van onze jaartelling was in Aaien een Romeinse cavalerie-een- heid van circa 1000 man gevestigd, de Ala II Flavia, ter verdediging van het Romeinse Rijk. Langs de hele noordgrens zijn bij opgravingen veel uitrustingsstuk ken en andere overblijfselen van ruiters en hun paarden teruggevon den. De uitrustingsstukken van man en paard die tijdens de huidige tocht worden gedragen zijn getrou we kopieën van de originele stuk ken die zijp terug te vinden in de historische musea langs de route, zoals in Leiden in het Rijksmuseum van Oudheden aan het Rapenburg. Chinese School voor Leiden en omgeving officieel geopend LEIDEN - De Chinese Schoo- voor Leiden en omgeving is zaterdag officieel geopend. Kinderen van Chinese ouders kunnen op deze school de Chinese taal leren en meer te weten komen over de eigen cultuur. De school heeft on derdak gekregen in het ge bouw van het Studiehuis Lei den, aan de Stationsweg. "De behoefte aan een Chinese School in Leiden is heel groot", vertelt één van de bestuursleden, mevrouw Tjioe Verlaan-The. In eerste instantie is haar doel het vernederlandste nageslacht de Chinese taal en cultuur bij te brengen. "Chinese ouders kun nen nauwelijks meer met hun kinderen communiceren omdat zij Chinees spreken en hun kinde ren alleen maar Hollands. Het ge volg is dat de kinderen vervreem den van hun achtergrond en dat leidt weer tot problemen. De ou ders willen het contact graag ver beteren, en ook de kinderen blij ken de band met hun wortels te willen behouden", aldus Tjioe Verlaan. Vijf jaar geleden werd er ook al eens een Chinese school in Lei den opgericht. "De school heeft toen maar kort bestaan", weet mevrouw Verlaan. "Ik moest des tijds helemaal alleen de kar trek ken. Alle taken kwamen op mijn schouders neer: het lesgeven, het organiseren. Dat red je allemaal niet in je eentje". Tjioe Verlaan is er van over tuigd dat de Chinese school, nu deze een nieuwe start heeft ge maakt, een langer leven bescho ren zal zijn. "De taken zijn beter verdeeld. Ouders en de Algemene Chinese Vereniging in ons land hebben aangedrongen op de her oprichting van de school en een schoolbestuur gevormd. Toen ze bij mij aanklopten, heb ik ook maar weer 'ja' gezegd". De Chinese School beschikt nu over drie leerkrachten. Er hebben zich zestig kinderen aangemeld die één maal per week, op zater dag, les krijgen in Mandarijn-Chi nees, het algemeen beschaafd Chinees. Daarnaast wordt hen het één en ander bijgebracht over de Chinese cultuur. "Daarvan weten ze vaak niets meer dan in de Ne derlandse geschiedenisboekjes staat", aldus Tjioe Verlaan. Het zijn niet alleen de ouders die het belang van de Chinese school onderschrijven. Onder de kinderen van Chinese ouders be staat ook veel belangstelling voor de Chinese cultuur, weet Tjioe Verlaan. "Het vernederlandste nageslacht staat met Chinese voe ten in Nederlandse schoenen in de Nederlandse maatschappij. De kinderen willen die Nederlandse schoenen graag aantrekken, maar vinden de Chinese schoenen van hun ouders ook heel mooi. Daar willen ze ook meer over te weten komen. Hun ouders kunnen er echter maar weinig over vertellen omdat hun kinderen de Chinese taal niet verstaan. Dat willen we dus veranderen". De leerlingen van de Chinese School variëren in leeftijd van 6 tot 17 jaar, zodat er drie groepen zijn gevormd. Het onderwijs wordt door de Chinese gemeen schap zelf bekostigd. Wethouder Van Dongen (onderwijs) liet za terdag weten, tijdens de officiële opening, dat de initiatiefnemers van de Chinese School niet moe ten schromen bij de gemeente aan de bel te trekken als ze hulp nodig hebben. "De Chinese ge meenteschap in Leiden heeft de zelfde rechten als andere minder heidsgroepen", aldus Van Don gen. "We willen eerst eens zien hoe ver we op eigen kracht kunnen komen", verklaart Tjioe Verlaan waarom het bestuur van de Chi nese School tot dusver niet om subsidie bij de gemeente heeft aangeklopt. Helemaal onbetuigd heeft de gemeente zich niet gela ten. De school heeft gratis onder dak aangeboden gekregen in het Studiehuis Leiden en omgeving, waar ook oudere Chinezen de Ne derlandse taal leren. Tjioe Ver laan zegt heel blij te zijn met dit aanbod. Zij hoopt dat de Chinese School ooit nog eens een eigen gebouw kan betrekken. "We zullen er eerst hard aan gaan werken dat de Chinese School een succes wordt. Als dat niet lukt zou de afstand tussen de huidige en de volgende generatie nog groter worden en weieens tot ontsporingen van de jeugd kun nen leiden. Ons doel is om dat te voorkomen en niet achteraf te proberen de zaak weer recht te trekken", aldus Tjioe Verlaan. "Daar is een goed Nederlands spreekwoord voor: voorkomen is beter dan genezen". Bestuurslid Tjioe Verlaan-The van de Chinese School in Leiden met enkele leerlingen. Kinderen van Chine se ouders weten vaak niets meer over de Chinese cultuur dan in de Nederlandse gesch iedenisboekjes staa t". Alcoholcontrole vier bekeuringen en 19 rijverboden LEIDEN - De politie heeft het afge lopen weekeinde alcohol-controles gehouden in Leiden en omliggende gemeenten. In de nacht van vrijdag op zater dag werden in totaal 205 bestuur ders gecontroleerd. Van hen kregen 10 mensen een rijverbod opgelegd, er werden geen processen-verbaal uitgeschreven. In de nacht van zaterdag op zon dag werden wel vier bestuurders aangehouden die onder invloed ver keerden. Voorts werden negen rij verboden opgelegd. In totaal werd deze nacht 183 per sonen gevraagd te blazen. Beide controles duurden van 23.00 tot 4.00 uur. Referendum Naar ik meen te weten bestaat het voornemen in enkele steden bij de komende verkiezingen voor de Pro vinciale Staten een referendum te houden. Toegegeven, een uitste kend democratisch middel, maar wat doen wij ermee? Niks, dan kun nen wij het net zo goed nalaten. Ik heb 50 jaar in een straat ge woond, die ik langzaam maar zeker achteruit zag gaan. Mag ik een van de vele voorbeelden noemen? De straat was eens opgebroken door de telefoondienst. Het kostte vele tele foontjes, twee ingezonden stukjes, een redactie-artikel in deze krant en eindelijk werd het gat na drie maan den gedicht. Als je dan de verkiezingsfolders leest hoe nauw die politici betrok ken zijn bij het wel en wee van de burger dan zouden de tranen van ontroering je bijna over de wangen lopen. Na al dat geschrijf in de krant zou je toch enige reactie mogen ver wachten vanuit de politiek. "Een gemeenteraadslid dat het lot van de burger ter harte gaat, is Leiden niet rijk", zo stond in het Leidsch Dag blad, en toch werd niet gereageerd. Onbegrijpelijk, maar waar. Tot opvolging van onze bekende huisarts J.H. Pleiter zijn twee vrou welijke huisartsen benoemd, van wie er een notabene niet van plan is in Leiden te gaan wonen. Het colle ge heeft verkaard, dat bij de benoe ming het vrouwenvoorrangsbeleid doorslaggevend is geweest. Met an dere woorden kun je zeggen, dat de belangen van de patiënten op de tweede plaats kwamen. Discriminiatie is verwerpelijk: of het een zwarte of een blanke, een man of een vrouw is, daar heb ik geen enkele moeite mee. Maar nooit en te nimmer zal een college, van welke samenstelling dan ook, mij dicteren welke huisarts ik moet ne men. Vrouwen alleen benoemen omdat ze vrouw zijn is discriminiatie, bo vendien horen dictators in een de mocratie niet thuis. Twee voorbeelden hoe de relatie burger-bestuur niet moet zijn. Nu kunnen wij wel een referendum houden, maar als de mentaliteit van de politici niet verandert, vrees ik dat de opkomst bij de verkiezingen steeeds kleiner wordt. Een afschuwelijke gedachte. Jan Zeilstra Burggravenlaan 220 Leiden LEIDEN - De verbouwing van de Infotheek aan de Einsteinweg vordert gestaag. Het bedrijfspand wordt uitgebreid met twee verdiepingen. Hierin worden onder meer medewerkers van Info theek Opleidingen en Infotheek Software gevestigd. Als alles volgens plan verloopt is het werk eind oktober afge rond. (foto Loek Zuyderduln) 'Romeinse' ruiters maken weinig indruk in Leiden Herstel Haagse Schouwbrug pas op donderdag LEIDEN - De Haagse Schouwbrug wordt pas donderdag na de och tendspits gerepareerd. Vorige week brak de as van een van de brugar- men af. Het ophaalmechanisme werkt weliswaar nog, maar heeft veel minder steun. Nadat in eerste instantie werd ge dacht dat de brug dit weekeinde wel weer zou worden gemaakt, heeft de gemeente besloten de brug pas don derdag te repareren. Dan wordt meteen de as van de andere arm ge controleerd. Tot die tijd gaat de Haagsche Schouwbrug maximaal drie keer per dag open voor de scheepvaart. Als het hard gaat waaien, blijft de brug de hele dag gesloten. Zowel de scheepvaart als het wegverkeer kunnen donderdag hin der ondervinden van de werkzaam heden. LEIDEN - Een bejaarde vrouw is heeft dit weekeinde aangifte ge daan van oplichting. Afgelopen woensdag belde een ongeveer 40-jarige man aan bij haar woning aan de De Laat de Kanterstraat. Hij liet weten van het waterleidingbedrijf te zijn. Na wat te hebben rondgelopen in de woning, liet hij de vrouw weten dat ze jarenlang teveel had be taald. "U kunt meteen 9000 gul den terug krijgen, maar dan moet u wel even een formuliertje on dertekenen bij de Postbank in Den Haag". De man bracht de vrouw met de auto naar een postkantoor in de Hofstad, waar hij haar een pa piertje liet ondertekenen. De vrouw controleerde niet wat voor een formuliertje het precies was. De bejaarde Leidse dacht dat alles mooi geregeld was, maar kreeg vrijdag een afschrift waar uit bleek dat 20.000 gulden van haar rekening is afgeschreven. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7