PvdA twijfelt over positie van Braks Kansen op homohuwelijk onveranderd klein Kosto geeft toelatingsbeleid asielzoekers niet uit handen FNV start actie Nitrobenzol en diesel in Rijn vrijwel opgelost in Nederland Irak legt beslag op Gur Mariner Nederland en Antillen samen tegen witwassen drugsgelden MAANDAG 17 SEPTEMBER 1990 PAGINA 3 CDA vindt dat minister kan blijven DEN HAAG (GPD) CDA en PvdA zijn het nog niet eens over de gevolgen van de visse rij-fraude voor minister Braks (landbouw en visserij). Het CDA meent dat Braks de Twee de Kamer goed heeft geïnformeerd en niet hoeft op te stappen. De PvdA betwijfelt of Braks' beleid afdoende is geweest, omdat hij geruime tijd op de hoogte was van het feit dat het mis ging bij de viscontrole. Minister Braks verschijnt vandaag Ook pleitte Ploeg ervoor de AID, voor de kamercommissie die vorige die nu nog onder Landbouw en Vis- week topambtenaren van het minis- serij valt, onder te brengen bij Justi- terie van landbouw en visserij, van tie. "Dat apparaat is beter toegerust de Algemene Inspectie Dienst voor controle. Het is toch raar dat de (AID) en mensen uit de visserijwe- AID die het ministerie van land- reld zelf heeft gehoord. Uit de ver- bouw en visserij moet controleren, slagen van die hoorzitting blijkt dat zelf onder dat departement valt". Braks begin 1990 al op de hoogte is Uit een enquête van bureau Inter- gesteld door topambtenaren van de View in opdracht van de VARA, problemen bij de viscontrole. Braks blijkt dat 41 procent van de Neder- kreeg toen het advies van zijn amb- landers vindt dat Braks moet aftre- tenaren om cijfers over vangstover- den. Daarentegen meent 32 procent schrijdingen niet door te geven aan dat de visserijfraude geen reden is de Kamer. voor de minister om op te stappen. WD, D66 en Groen Links vinden Vooral de achterban van de PvdA dat Braks moet opstappen. De Jon- (52 procent) is voor zijn aftreden, ge Socialisten (JS) hebben zaterdag Van de aanhang van het CDA, op hun congres de PvdA opgeroe- Braks'eigen partij, vindt 37 procent pen Braks ook niet langer te steu- dat hij moet vertrekken. Bij de WD nen omdat het de geloofwaardig- is het aantal voor- en tegenstanders heid van de PvdA niet ten goede even groot: 42 procent, i komen 'hem de hand boven het AMSTERDAM (ANP/GPD) - Staatssecretaris Kosto (justitie) voelt er niets voor de beslissing over het verlenen van een verblijfsver gunning aan asielzoekers uit han den te geven aan een speciale com missie, waarin vertegenwoordigers van de overheid, van vluchtelingen organisaties en onafhankelijke ju risten zitting hebben. De suggestie werd Kosto gisteren gedaan.door de federatie van vluch telingenorganisaties in Nederland (VON) op een forumdiscussie in Amsterdam. Zo'n commissie zou volgens VON-voorzitter F. Hussein prima kunnen bepalen wie wel en wie niet als vluchteling moet wor den aangemerkt. Maar Kosto noem de het een principieel onaanvaard bare gedachte als overheid dergelij ke bevoegdheden afstaat. "Dat zal geen enkele staat doen, in elk geval de Nederlandse niet", aldus de staatssecretaris. Kosto voelde wel wat voor het idee van oud-kamerlid Jan Nico Scholten, nu voorzitter van Vluch telingenwerk Nederland, een 'gene raal pardon' af te kondigen voor asielzoekers die vóór 1 januari 1988 in Nederland zijn aangekomen en nog steeds op een verblijfsvergun ning wachten. Volgens Scholten gaat het om meer dan drieduizend personen. Het record staat volgens hem op een procedure die acht jaar in beslag neemt. Kosto wilde niet direct reageren op het voorstel van Scholten, maar verzekerde dat "het idee is geregistreerd". Scholten pleitte ook voor meer opvangmogelijkheden voor asiel zoekers. Grote pensioenfondsen, zoals het ABP en het Philips-pen- sioenfonds, zouden genoeg leeg staande woningen bezitten om aan de nood tegemoet te komen. Verder bepleitte Scholten uitbreiding van het aantal rechtbanken dat in kort geding uitspraak doet over asielk westies. Die rechtspraak is nu ge concentreerd bij vijf rechtbanken, maar volgens Scholten is het beter dat uit te breiden tot alle negentien. Nepagenten op de vlucht voor echte collega's OPENDE (GPD) Een politie auto die direct wegrijdt als een politie-auto nadert. Raar, maar dit weekeinde echt gebeurd in het Groningse Opende. Een ach tervolging was het gevolg. In Surhuizum stopten de gevluch te 'agenten' en konden de inzit tenden van de twee auto's ken nismaken. En toen vielen de nepagenten door de mand. Twee broers uit Opende, hun buurman en een vriend wilden een geintje uithalen. Ze hadden een Volvo 343 omgebouwd tot politieauto, inclusief zwaai- lamp. De vermomming was goed gelukt; zo goed dat een bromfietser zonder licht die on derweg werd 'aangehouden', lo pend verder ging. Toen de nepa genten zelf werden aangehou den bleek dat de auto valse ken tekenplaten had, niet was verze kerd en ook niet apk-gekeurd. hoofd te houden'. Volgens WD'er Ploeg, in het eer ste kabinet Lubbers staatssecreta ris visserij, heeft Braks onvoldoen de aandacht besteed aan de visserij. Voor de VARA-radio zei Ploeg dat alleen ingrijpende maatregelen kunnen voorkomen dat de vissers nog langer frauderen. "De sanering nier om de vissers te dwingen zich aan de vangstbeperkingen te hou- 'Den Haag moet woonwagenplaatsen flink uitbreiden' DEN HAAG (ANP) De gemeente de vloot is wellicht de enige ma- Den Haag moe, me, spoed voldoen. de standplaatsen voor woonwagens bouwen en een krachtig beleid voe ren op het gebied van onderwijs en werkgelegenheid voor woonwagen bewoners. Dat zijn de conclusies uit het rapport 'Waar een wiel is, is een wet' van het Centrum voor Onder zoek van Maatschappelijke Tegen stellingen van de Leidse universi teit. tt a a a *tta t^ Het rapport werd gemaakt in op- DEN HAAG (ANP) - De dienst voorkomen dat de giftige stof het in- dracht van de gemeente Den Haag namepunt van de ^Waterleiding naar aanleiding van de reeks protes- J Nieuwegein ten toen het gemeentebestuur een paar jaar geleden voorstelde een aantal kleinere centra voor woon- Vnjdagmiddag bereikte een "ver- wagenbewon ers in te richten. Op dunde" dieselolievlek van 100 kilo- dit moment zijn er drie overvolle De forumdiscussie maakte deel uit van festiviteiten ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van de VON. Kosto kreeg een exemplaar van het boek 'Een tijd van komen' van D. Bronkhorst aangeboden, een beschrijving van vluchtelingen in Nederland door de eeuwen heen. Bronkhorst rekent daarin af met het beeld dat Nederland een gastvrij land is. "Alles in aanmerking geno men kan de reputatie van gastvrij heid voor de recente periode niet worden staande houden. Nederland hoort tot de Westeuropese landen met het laagste aantal vluchtelin gen in verhouding tot de bevolking. En het laagste percentage toelating van individuele asielzoekers", aldus Bronkhorst. DEN HAAG (ANP) - De diensl binnenwateren/RIZA van rijkswa terstaat heeft gisteren in de Rijn bij Rijn-Kennemerland Lobith nauwelijks verhoogde ge- zou bereiken, halten aan nitrobenzol aangetrof- fen. Aanleiding voor de meting was de lozing van drie ton nitrobenzol LONDEN Prins Bernhard geeft op het halkon van Buckingham Palace in Londen een saluut aan de vliegers, die zaterdag met een spectaculaire vliegshow de Battle of Britain uit de Tweede Wereldoorlog herdachten. Een relatief kleine groep piloten wist toen te voorkomen dat de Duitsers Groot-Brittanië konden binnenvallen. Naast Bernhard staan prinses Juliana (r) en de Britse prinses Alexandra (IJ. (foto ANP) BASF, vorige week dinsdag. De vervuiling viel echter mee. Ook de dieselolievervuiling is inmiddels door het Westduitse chemiebedrijf meter de Nederlandse grens. Uit woonwagencentra in Den Haag en D a ct u r\„ voorzorg waarschuwde Rijkswater- heerst er groot verzet tegen de in staat Gelderland het drinkwaterlei- richting van kleine centra. Een pro- dingbedrijf in die provincie en de bleem dat volgens de onderzoekers Electriteits Centrale Nijmegen. Er door de gemeente zelf is veroor- werd een oliescherm in het water zaakt. geplaatst. Ook de kerncentrale Do- Doordat werd uitgegaan van een dewaard en een aantal water-inna- maximaal aantal standplaatsen per ge watertemperatuur is het nitro- mepunten werden gewaarschuwd. centrum, staan er nu veel te veel Door de lage waterstand duurde het lang voordat de nitrobenzol Ne derland bereikte. Mede döor de ho- benzol inmiddels uit het water ver dwenen, aldus rijkswaterstaat. Dat betekent dat de stuwen in de Neder- rijn-Lek weer open kunnen. Vorige week werden ze gesloten om te Maar zaterdag bleek de olie ver- woonwagens, die vervolgens door dampt te zijn. De vervuiling was het de gemeente zijn gedoogd. Dat leid- gevolg van een botsing tussen twee de tot een negatieve beeldvorming, tankschepen vorige week donder- die bestaande vooroordelen nog dag bij Dusseldorf. eens versterkten. ADVERTENTIE VLISSINGEN (ANP/GPD) - Irak heeft beslag laten leggen op de Gur Mariner, het schip dat op last van Justitie sinds vorige week donder dag in Vlissingen aan de ketting ligt. Advocaat mr. G. Smallegange die de zaak voor Irak behartigt, heeft gisteravond bevestigd dat Justitie in Nederland het beslag goedkeurt. Irak heeft het beslag alleen laten leggen omdat het vindt dat de goe deren afgeleverd hadden moeten worden. "Het politieke gebeuren staat los van dit scheepvaartdis puut", aldus Smallegange. "Irak was de bevrachter van het schip. De eigenaar-vervrachter heeft dit dis puut veroorzaakt door terug te va ren. Irak wil een schadeclaim in een normale scheepvaartzaak die nu vermengd wordt met het politiek gebeuren". De Gur Mariner vertrok begin ju li, vóór het handelsembargo tegen Irak was afgekondigd, naar Irak met goederen die waren geladen in Bremen, Rotterdam en Middles- borough. Bij het Suezkanaal kreeg de kapitein van de reder opdracht naar Nederland te varen om daar de goederen op te slaan. In Vlissingen werd het schip door de douane aan de ketting gelegd in verband met het embargo tegen Irak. De lading omvat volgens de scheepspapieren machine-onder delen en chemicaliën. Het is onbe kend wanneer de Gur Mariner ge lost zal worden voor een onderzoek. Financieel zal daarover overeen stemming bereikt moeten worden tussen de reder, scheepsagent en overslagbedrijf NV Haven in Vlis singen. Directeur W. J. van Tatenho- ve van de NV Haven bevestigt dat een garantiebedrag wordt gevraagd voordat het lossen kan beginnen. "Het gaat om een groot bedrag", stelt hij-. In Rotterdam is zaterdag de Griekse tanker Varoship L. aange komen met aan boord 260.000 ton ruwe olie uit Kuwayt. Het schip, dat 27 juli uit Kuwayt vertrok is ver moedelijk een van de laatste sche pen waarvan de lading niet onder het handelsembargo van de Ver enigde Naties valt. De douane in Rotterdam is de komende weken extra alert op schepen met lading uit Kuwayt of Irak. Export De Nederlandse export stijgt in de tweede helft van dit jaar minder dan in de eerste zes maanden. De Golf crisis heeft afnemers in het buiten land gemaand tot voorzichtigheid. Dat zei staatssecretaris Bukman (economische zaken) gisteren voor de AVRO-radio. Verder is hij niet ontevreden. "De Golfcrisis heeft na tuurlijk zijn nadelige kanten, maar er zijn ook positieve ontwikkelin gen. De Duitse eenwording zal ze ker een gunstig effect hebben op onze export", aldus Bukman. voor vemg pompbediende DEN HAAG (GPD) Binnen een jaar moeten de eigenaren van benzi nestations maatregelen nemen om de veiligheid van het personeel te verbeteren, Dat is het uitgangspunt van de actie 'Pompbediende Lood vrij', waarmee de Industriebond FNV vandaag is begonnen. De bond zal de ongeveer tienduizend pomp bedienden in Nederland vragen een enquête over hun werkomstandig heden in te vullen. Aan de hand van de resultaten gaat de bond maatre gelen eisen van pompeigenaren. die zijn vertegenwoordigd in de Bovag. Volgens bondsbestuurder T. Ha gen is het slecht gesteld met de vei ligheid. "In de eerste helft van 1989 vonden er gemiddeld zeven over vallen per maand plaats. Over het eerste halfjaar van 1990 is dat aantal gestegen tot negentien". Heel wei nig pompen hebben veiligheids voorzieningen getroffen, aldus Ha gen. "Dat is nu nog maar bij enkele grote stations van de grote olie maatschappijen het geval". De bond zal de werknemers op de pompstations onder meer vragen stellen over het ziekteverzuim en over hun eigen beveiliging. Verder wil het FNV van het personeel we ten of het vindt dat de pompen 's avonds gesloten moeten worden. Een paar jaar geleden was daartoe in principe al besloten. Tot het ma ken van keiharde afspraken daar over is het echter niet gekomen, om dat het vorige kabinet de zaak trai neerde, aldus Hagen. 'Meer invloed arme landen op hulp' DEN HAAG (GPD) De armste landen moeten meer invloed krij gen op hun eigen ontwikkeling. De hulp van rijke landen, de Wereld bank en de Verenigde Naties zou daartoe per ontwikkelingsland in één fonds moeten worden samenge voegd. Met geld uit dat fonds kun nen specifieke, door de armste lan den zelf uitgedachte projecten wor den uitgevoerd. Prins Claus, inspecteur-generaal van Ontwikkelingssamenwerking en belangrijkste adviseur van mi nister Pronk, heeft dat zaterdag voorgesteld in een interview met NRC Handelsblad. DEN HAAG (GPD) De regerin gen van Nederland en de Neder landse Antillen gaan samenwerken om het 'witwassen' van inkomsten uit de drugshandel tegen te gaan. Nederland zal daarvoor, in nauwe samenwerking met de autoriteiten van de Antillen en Aruba, een wets- het nodig dat Nederland en de An tillen hun activiteiten bundelen Het probleem is dat het bestuurlijk apparaat op de Antillen niet altijd even doelmatig werkt. Hirsch Bal- lin heeft inmiddels zes belastingin specteurs uit Nederland naar de An tillen gestuurd om het personeel te voorstel maken. Dat heeft minister scholen. Ook wordt overwogen om Technici van de Rijkswerf zijn hezig met het uitladen van nieuwe turbi nes voor het fregat Witte de With in de haven van Jebel Ali (Verenigde Ara bische Emiraten). Vervolgens brachten ze de motoren aan, zodat het fregat weer op volle kracht kan opereren in de Golf van Oman. Hirsch Ballin (justitie en Antilliaan se zaken) gisteren gezegd bij zijn te rugkeer uit de West. Veel geld afkomstig uit de drugs handel wordt op de Antillen 'gewit'. Nederlandse politiemensen naar het gebied te sturen om het Antilli aanse collega's te helpen. Zo telt het politiekorps op het eiland Sint Maarten (13.000 inwoners) slechts Hoek van Holland Een wilde staking onder het perso neel van de Britse onderneming Sealink zorgt voor vertragingen van 12 uur op de veerdienst Hoek van king te stuiten, als het op de hoogte is van bepaalde beletselen. In dit geval is het beletsel te vin geen kinderen adopteren. Kunst- wet en moraal sterk de nadruk op matige bevruchting van lesbische het huwelijk als voortplantingsin- vrouwen blijft verboden. Het homo- i kan huwelijk in Denemarken betekent Van juridisch medewerkers Gijs Schreuders wmw.b konden elkander niet krijgen. Hofland"^ Harwïch7*Het Britse per- water dat was er te diep". Vroe- den in het wetsartikel: "De soneel staakt sinds zaterdag, nadat ëer betekende 'elkander krijgen' tegelijkertijd slechts met een dus geen gelijkstelling met het lieden 'ter voortteling onbekw twee collega's waren ontslagen. Ge- een bruiloft en gold het huwelijk als vrouw, de vrouw slechts met een volg is dat de Britse boot niet vaart. en'Se bezegeling van de liefde. Deze man door het huwelijk verbonden De Nederlandse boot, die als dag: visie mag dan wel zijn ondermijnd boot uit Hoek van Holland vertrekt door de culturele revolutie van de en als nachtboot uit Harwich, vaart -,aren zestig, voor velen blijven idea- wel len als liefde en trouw verbonden Vogelvergiftiging met een officiéle trouwakte van de Voor een effectieve bestrijding is 52 agenten. Nederland is bereid hulp te bieden bij het opzetten van een korps reservepolitie. Volgens de minister is geen taak weggelegd voor de Nederlandse marine op de Antillen. "Die kunnen hooguit observerende taken vervul len en hun informatie doorgeven aan de lokale politie. Het inzetten van de marine gebeurt alleen bij ex treme situaties", aldus Hirsch Bal- burgerlijke stand. zijn". Bedoeld als bepaling tegen bigamie, sluit de wetstekst iegelijk uit dat twee mensen van hetzelfde geslacht met elkaar trouwen. Drie keer is al geprobeerd ge meenten via de rechter te dwingen heteroseksuele huwelijk Dit bevestigt de mening Nederlandse homo-organisatie mocht zijn. Centraal stond het eco- den gelijkwaard; de nomische belang van de verbinte- geacht, bunders bi j bunders en koet bestaanszekerheid was net huwe lijk niet langer nodig. Andere rela ties, zoals ongehuwd samenwonen, weekend-huwelijk, LAT-relatie en in mindere mate de commune, wer- n het huwelijk COC dat het huwelijk geen oplos- staarten bij koeiestaarten', Er zijn ook zonder trouwerij te verwe- ouders nodig. In Nistelrode zijn zaterdag vijftig Tot de mensen die er kennelijk zo deze bepaling te negeren omdat zij dode en stervende vogels aangetrof- over denken, behoren de Vlaarding- fen. Volgens de politie zijn de mus- se homo's Kuipers en Stello. Zi j sen, duiven en kauwen vergiftigd hebben alle gemeentebesturen in door een mengsel van brood en Nederland verzocht hen officieel te zaad, waaraan een nog onbekend gif trouwen. Twee amtenaren van de u; toegevoegd. burgerlijke stand in Leiden hebben i>rand positief gereageerd. Ook in andere Een felle brand heeft zaterdag voor plaatsen bestaat 'sympathie'. Maar anderhalf miljoen gulden schade Alkmaar lijkt het verst te gaan. Het a ingericht aan een scheepswerf in gemeentebestuur daar beraadt zich strijdig is met allerlei discriminatie verboden in internationale verdra gen. In 1988, 1989 en 1990 hebben homoseksuelen uit behoefte aan heid i achtereenvolgens de Rotterdamse maatschappelijke erken het opgeheven. Tegen die tijd v recht willen hebben om te huwen', gens Kooy in alle lagen r noemt het'niet verstandig om volking een verschuiving voltooid inmiddels over het voorstel van raadslid K. Sterken, zelf ambtenaar van de burgerlijke stand, die het ho mohuwelijk formeel wil voltrek- Maar het water is te diep, de wet staat in de weg. Ook als Sterken een raadsmeerderheid van Groen De politie gaat via de televisie pro- LjnjCSi dqq en PvdA aan zijn zijde l eren tips te krijgen over mevrouw vindt wat hij verwacht blijft (J Widdershoven-Groen (-7) uit het onwaarschijnlijk dat hij de gele- kerkrade, die spoorloos is verdwe- genheid krijgt het homopaar te nen bij haar vakantie in Oostenrijk, trouwen. Het Openbaar Ministerie vaar gewond in een js namelijk wettelijk verplicht een dat recht gebruik te maken, doet bij de huwelijkssluiting. Daar et Groningse Waterhuizen, rand brak uit in een loods, waar en gastanker werd gebouwd. De landweer wist te voorkomen dat ilo aanwezige gastlessen explo- rips rechtbank, het Haagse gerechtshof en de Amsterdamse rechtbank de gemeenten die weigerden in het ge lijk gesteld. Alleen de wetgever kan het homohuwelijk mogelijk maken, tenzij de Hoge Raad alsnog het dis criminatie-argument honoreert. Aids Denemarken heeft vorig jaar de wettelijke mogelijkheid van homo seksuele huwelijken geopend. De Deense homo-organisaties drongen anderende maatschappelijke opvat- Gedurende de ja: het economische en familiebe de echtelijke verbintenis be nhuis in het Oostenrijkse Linz. daar al veertig jaar op aan. de angst voor verspreiding van aids leidde tot wetgeving. Huwelijksre laties zijn stabieler en leiden tot ver mindering van wisselende seksuele tingen in Nederland contacten, oordeelde het Deense parlement. Homoseksuelen mogen kend te Ifrijgen!' Bedoeld wordt dat het huwelijk lijke trits'. In de trouwplannen va als juridische constructie slechts het Vlaardingse homopaar valt hu een afspiegeling is van almaar ver- de echo van te horen, anderende maatschappelijke opvat- Gedurende de jaren zestig krege tingen. Dit bleek nog eens glashei- emancipatie, individuele ontplooi- hulp en bijstand verschuldigd zijn. der uit een in hetzelfde tijdschrift gepubliceerd onderzoek van prof. dr. G.A. Kooy naar huwelijksopvat- Bepalingen Het toestaan van huwelijken bin nen dezelfde sekse vergt een ingrij pende herziening van het Burger lijk Wetboek. Zo moeten bepalin gen worden herzien over de ge slachtsnaam, huwelijksgoederen- recht. afstammingsrecht, ouderlij ke macht, alimentatie, adoptie, erf recht enz.. Het ziet er niet naar uit dat de wetgever, nu de maatschap pelijke opvattingen juist een ten dens vertonen naar gelijkstelling' van uiteenlopende samenlevings vormen, zal overgaan tot een opera tie van een dergelijke omvang. Te betogen valt, dat hierdoor dis criminatie in stand blijft. Homopa ren hebben immers geen aanspraak op de rechten en verplichtingen die uit het huwelijk voortkomen. Voor hen geldt dus niet de bepaling dat noten elkander getrouwheid, voorgenomen s huwelijksvoltrek- echter ook volgens de nieuwe wet Voorttelling In het begin van de 19e e (van de begin jaren '80 gesloten hu welijken zal naar schatting 30 pro cent door«cheiding eindigen). Voor worden gecompenseerd door het sluiten van (notarieel vastgelegde) vrijwillige contracten. Miljoenenschade na breuk in dam EINDHOVEN (ANP) - Een breuk in een dam in het Eindhovens Ka naal in Eindhoven heeft gistermor gen voor eén a twee miljoen gulden schade aangericht. Het archief van de Gemeentelijke Nutsbedrijven en twee woonhuizen liepen onder wa ter. De politie vermoedt dat de darh is doorgestoken. Op de plaats waar het Eindho- vense Kanaal vroeger eindigde, wordt nu een nieuw pand gebouwd voor de Nutsbedrijven. In verband daarmee is een stuk verderop in het kanaal een damwand van zand op getrokken. Gistermorgen ontdekte de politie de dambreuk, die waar schijnlijk opzettelijk is veroorzaakt. Omwonenden hebben rond 3.00 uur 's nachts stemmen gehoord. Vol gens de politie moet het eenvoudig zijn geweest om in de dam een klei ne sleuf te trekken. "Als daar een maal water doorstroomt ontstaat heel snel een steeds groter wordend gat", aldus de zegsman van de poli tie Het gil i met grote andi chui vers gedicht.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3