'Ons land zal compleet zijn leeggeroofd' Als Wladimir m braaf is REPORTAGE i mmmmm Irak laat Kuwaytse 'xdjf-sterrenvluchtelingen' uit eigenland vertrekken Prinsjesdag en de zorgen van stalmeester Van den Hout Homoseksualiteit voor Baptisteiimiie niet aanvaardbaar Eerste Nederlandse imam Van onze correspondent Taco Slagter AL KHAFJI Zijn gezicht zit vol wondjes. Baardstoppels groeien er doorheen. Abdallah Tif (30) uit Kuwayt-Stad ver telt hoe Iraakse soldaten enkele dagen geleden met een nijptang zijn baardharen eruit hebben getrokken. Uit wraak, omdat leden van het Kuwayts verzet zich sinds de inval op 2 augustus ook niet scheren. Maar nu is hij vrij. Samen met enkele duizenden vluchtelingen bivakkeert hij sinds gistermiddag in het niemandsland tussen Saudi-Arabië en bezet Ku- wayt. Zonder paspoort, zonder geld, rijbewijs of andere waardevol le dingen. Alles is in beslag geno men door Iraakse soldaten die op last van Saddam Hussein zaterdag avond plotseling de grens bij het Saudische stadje Al Khafji op een kier zetten. Duizenden Kuwayters maakten direct gebruik van die ge legenheid om te vluchten. Uit angst voor oorlog of om zich te herenigen met familieleden die al waren ge vlucht of op de dag van de Iraakse inval in het buitenland verbleven. Het gerucht dat Irak zich wil ont doen van de oorspronkelijke bewo ners van de '19e provincie' ver spreidt zich in het weekeinde snel. "We hoorden het van mensen in de straat", zegt Saudi Mohel Jasser. "Het zou op de televisie en radio zijn aangekondigd, maar we keken of luisterden er niet meer naar. Ook kranten interesseerden ons niet meer. Allemaal propaganda uit Irak. Ik ben onmiddellijk in de auto gestapt, heb enkele vrienden opge haald en ben rechtstreeks naar de grens gereden". Gefouilleerd Om drie uur zondagmiddag is het een geweldige chaos bij de grens. Dure Amerikaanse auto's staan zes rijen dik voor het hek aan de Saudi sche kant te wachten. Zover het oog reikt, zijn vluchtelingen te zien. Ku- wayt ligt naar schatting 3 km van deze grenspost verwijderd. Volgens hen die de vernederingen door de Iraakse grenssoldaten al achter de rug hebben, wachten nog duizen den om te worden doorgelaten. "Als je aan de beurt bent", vertelt Mohel Jasser vervolgens, "worden al je identiteitspapieren afgenomen en word je hardhandig gefouilleerd op waardevolle bezittingen. Alles wat maar enigszins geld oplevert, ben je kwijt. Bij mij was weinig te halen. Ik had expres geen geld mee genomen en mijn gouden horloge heb ik aan mijn vriend gegeven die is achtergebleven. Irak wil onze na tionaliteit afnemen, of statenloos maken, zodat we nooit meer naar ons vaderland kunnen terugkeren. De bedoeling is ons land met Pale- stijnen en Irakezen te bevolken". Saudische grenswachten werken dag en nacht door om zoveel moge lijk toch de herkomst van de vluch telingen te controleren. Omdat ie dereen een hele rits papieren moet invullen, verstopt dat de doorgang compleet. Voor baby's en kleine kinderen is dat een ernstig pro bleem. Ze kunnen de hitte in deze onafzienbare woestijn moeilijker verdragen dan volwassenen. Met krijsen en dreinen reageren de peu ters zich af. Maar Saudi-Arabië kent geen par don. Kuwayters zijn hartelijk wel kom in het koninkrijk, maar de grenswachten willen heel zorgvul dig nagaan of er geen Iraakse spion nen onder zitten. En die kans is niet gering, zo verzekert een Saudische officier. "Irak is erg onzeker over onze militaire positie en die van de Amerikanen". Gedemoraliseerd Zolang hij in de rij staat voor een reeks stempels, wil Hussein Abra Shoid wel bevestigen dat de Iraakse soldaten in Kuwayt naar zijn zeggen volstrekt gedemoraliseerd zijn. "Ze hebben er geen flauw benul van wat er werkelijk gaande is", zegt hij. "Steeds vragen ze je of je misschien weet wanneer de Amerikanen zul len aanvallen. Of ze willen weten hoe groot de opbouw van de troe penmacht in Saudi-Arabië is. Alle ontwikkelingen van de laatste we ken hebben hen niet bereikt. De meesten van ons wel, want wij kon den nog met wereldontvangers stie kem naar de BBC luisteren. Heel veel soldaten hebben mij een witte doek laten zien die ze onder hun Dure sleeën in dikke rijen bij de Saudische grens. "Waarom wachten de Amerikanen zo lang?' uniform verborgen houden. Daar mee willen ze zich overgeven zodra de Amerikanen de aanval inzetten om Kuwayt te bevrijden". Het verhaal van Hussein klinkt wat al te optimistisch. De wens als vader van de gedachte ligt bij ge vluchte Kuwayters voor de hand, maar opmerkelijk genoeg vertellen velen aan de grens bij Al Khafji af zonderlijk van elkaar hetzelfde, als het gaat om 'het moreel van de Iraakse bezettingstroepen in Ku wayt. Zo zegt Al Saleim, een 30-jari- ge in Amerika afgestudeerde inge nieur, dat veel Iraakse militairen Kuwayters om hun 'deshdash' (tra ditioneel Arabisch gewaad) vragen, om die aan te trekken zodra het eer ste schot valt. "Dan kunnen ze ge makkelijker ontkomen", verklaart Hussein. Plunderingen Maar volgens deze Kuwayter vraagt de Irakese soldaat niet altijd even vriendelijk om iets wat ze graag wil len hebben. Niemand uitgezonderd, verhalen alle vluchtelingen over de plunderingen door de Irakezen. Met name 's nachts vallen soldaten de huizen binnen, op zoek naar onder gedoken westerlingen, en nemen en passant de videorecorder, juwelen, televisietoestellen en andere elek tronische apparatuur mee. Khalid Al Sali (29) uit Kuwayt- Stad krijgt het schuim op de mond als hij erover praat. Naar zijn zeggen stelen de Irakezen alles wat los en vast zit. Behalve dat ze de meubels uit de huizen roven, nemen ze zelfs de straattegels voor de deur mee. "De straatverlichting is al in de begindagen van de invasie uit de grond getrokken en naar Baghdad versleept. Ook alle bussen van het stad- en het streekvervoer, 2000 in totaal, rijden nu in Irak rond. Nu hebben ze het zeker gemunt op an dere onderdelen van de infrastruc tuur. Als ons land bevrijd, is zullen we weer van voren af aan moeten beginnen. Want het zal compleet zijn leeggeroofd". Palestijnen Wie je ook aan de grens met Kuwayt spreekt, niemand heeft een goed woord over voor de rol van de Pale stijnen. "Het zijn verraders met wie we later zullen afrekenen", zegt Khalid. Volgens deze Kuwayter hebben de Palestijnen de Iraakse soldaten geholpen bij het opsporen van belangrijke figuren, zoals poli- tiecommandanten, Kuwaytse mili tairen, politici en intellectuelen. "Als gastarbeiders in ons land wis ten ze precies waar deze lieden woonden. Maar ze doen ook mee aan patrouilles door de straten. Ge woon in spijkerbroek en een geweer over de schouder. En net als Yasser Arafat van de PLO vergissen ze zich vreselijk. Met de Palestijnen is het in de Arabische wereld gedaan. Die hoeven nooit meer op steun van de rijke Arabische landen te rekenen". Of het allemaal waar is, valt in het zand van de grensplaats Al Khafji moeilijk te controleren. Zeker is wel dat de Palestijnen als gastarbeiders in Kuwayt niet zo verrukt waren van hun gastheren. Ze voelden zich slecht behandeld en voor wat be treft de politieke idealen met geld afgekocht. Broederlijke wraak zal ongetwijfeld ten grondslag liggen aan de collaboratie met de Irakezen. (foto AP) Voor de Kuwaytse vluchtelingen bij Al Khafji ligt een onzekere toe komst in het verschiet. Er is echter een groot verschil met die honderd duizenden Indische, Filipijnse, Srilankese en Egyptische vluchte lingen die in Jordanië onder barre omstandigheden de repatriatie naar hun vaderland afwachten. Vrijwel alle Kuwayters zijn welgesteld en zullen de komende maanden hun weg naar een redelijk comfortabel bestaan wel vinden. Vette bankrekening Er is geen enkel luxe hotel in de oos telijke provincie van Saudi-Arabië dat niet is bevolkt met Kuwayters. Deze 'vijf-sterrenvluchtelingen' zijn dan weliswaar hun vaderland kwijt, kreperen doen ze zeker niet. Boven dien hebben ze voldoende geld om in hun Amerikaanse sleeën of Mer- cedessen te kunnen blijven rondrij den. Geld dat is gefourneerd door de Kuwaytse regering in balling schap of van hun vette buitenlandse bankrekening. Daar kunnen die ar me sloebers uit India, Egypte of de Filipijnen, die jarenlang het vuile werk in Kuwayt opknapten alleen maar van dromen. Dromen doen de Kuwayters ook. Van een herovering van hun vader land. In Al Khafji is het ongeduld van hun gezichten af te lezen. "Waarom wachten de Amerikanen zo lang", zegt Hussein Abra Shoid, terwijl hij de koelkast en de wasma chine op het dak van zijn Chevrolet nog eens extra vastsjort. "Die Irak ezen zijn niets waard". In het Pen tagon in Washington wordt daar blijkbaar anders over gedacht. DEN HAAG - Zenuwachtig is hij niet. Maar stalmeester Van den Hout zal op Prins jesdag niet het toonbeeld van rust en ontspanning zijn. Vooral de acht paarden, die de gouden koets met Ha re Majesteit sierlijk naar het Binnenhof moeten manoeu vreren, baren hem zorgen. Een bezoeker die zijn para plu opsteekt, kan de beesten al de schrik op het lijf jagen. En onrustig stappende paar den hoort niet op zo'n dag, meent de stalmeester. In de Koninklijke Stallen aan de Hoge Wal in Den Haag is het perso neel druk bezig met de voorberei dingen voor Prinsjesdag. Al zes we ken lang worden de paarden ge traind om zo weinig mogelijk te schrikken. Felrode en paarse balon- nen liggen verspreid in de bak. Ze moeten aan alles ruiken wat ze op de grootse dag tegen kunnen ko men. Een fanfare komt in vol ornaat naar de binnenplaats van de Stal len. Even een nootje spelen voor de beesten. Ook loeiende sirenes van ambulances en politiewagens ver storen het anders zo rustige plein tje. Het stalpersoneel loopt kriskras door het spektakel heen. Steekt hier een daar een paraplu uit. De paar den moeten alvast even wennen. Wie weet regent het wel op de derde dinsdag van september. Stalmeester Van den Hout bege leidt al tien jaar de stoet die op Prinsjesdag van Paleis Noordeinde naar de Ridderzaal trekt. Zijn 'eer ste keer' herinnert hij zich nog goed. Een week voor de grote dag vroeg z'n voorganger Bischoff van Heemskerck. die het vak 34 jaar be dreef. of hij de zaak wilde regelen. Hachelijk "Ik was zenuwachtig. Wist van toe ten nog blazen. Op het Binnenhof keek ik hoopvol naar het kleine poortje waar de gouden koets door heen zou komen. Hachelijk, want het rijtuig heeft daar maar vijftien centimeter ruimte aan iedere kant. Maar de koets kwam niet. Seconden lijken dan jaren te duren. De koets werd getrokken door oude paarden. Die hadden er gewoon even geen zin in en kwamen wat later". In de Stallen aait Van den Hout de ouwe Joris over zijn bol. Het zes tien jaar oude paard is voor Prins jesdag speciaal van paleis 't Loo uit Apeldoorn naar de hofstad gehaald. Eigenlijk is het beest al met pen sioen, maar is als reserve in de Van den Hout: "Een witte snuit kun je niet naast een beest met icitfe poten zetten. Dat is geen gezicht". Haagse bak neergezet. Voor het achtspan van de gouden koets heeft de stalmeester betrouw bare paarden nodig. En Joris is daar een van. Al tien jaar heeft het beest op Prinsjesdag zijn kunsten bewe zen. Een werklustig, evenwichtig dier. Als blijkt dat een van de paar den in het achtspan niet leuk mee doet. wordt Joris ingezet. Die para deert zoals het hoort. Het rijtuig wordt door twee paar den getrokken, de andere zes lopen er voor de show. Volgende week doen Idool en Fantast het zware werk. Twee sterke trekpaarden die hun zware gewicht in de strengen werpen om de gouden koets van tweeenhalve ton door de Residentie te manouvreren. Liefhebster Eigenlijk is de stalmeester niet te vreden over z'n achtspan. "De twee trekpaarden zijn kleiner dan de an dere zes. Dat hoort niet. De Friese paarden die we gebruiken zijn jong en sterk, maar niet groot". De Friese beesten werden vorig jaar voor het eerst voor de gouden koets gespannen. De officiële koetspaarden van de Stallen moes ten hun ereplaats afstaan. De konin gin is een echte liefhebster van het Friese paard, het meest zuivere ras in Nederland. Toen het Koninklijk Fries Paardenstamboek dat in de gaten kreeg, schonk de organisatie binnen een mum van tijd een paar paarden aan Hare Majesteit. Van den Hout ontkent de voor keur van de koningin. Wel maken de Friese paarden het werk van de stalmeester makkelijker. "Ze zijn allemaal egaal, diepzwart van kleur. Die kun je rustig naast elkaar zet ten. Onze koetspaarden hebben een grote witte bles. gevlekte benen of een stip op het achterste. Dan was ik lang bezig om te kijken wat nou mooi stond. Een witte snuit kun je niet naast een beest met witte poten zetten. Dat is geen gezicht". Het koninklijke staldepartement werd in 1814 door Koning Willem I opgericht. Alle koetsen en paarden zijn persoonlijk eigendom van het staatshoofd. Het stalpersoneel moet het vervoer van de koninklijke fa milie regelen. Het mennen van paarden en het poetsen van rijtui gen was in de vorige eeuw hun voor naamste bezigheid. De tijd dat de leden van het ko ninklijk huis zich slechts in rijtui gen lieten vervoeren, is voorbij. Hoewel er nog dertig praalwagens prijken, worden deze nauwelijks meer gebruikt. De klassieke Stallen van het koningshuis zijn uitge groeid tot garage en reisbureau in één. Slipcursus Vanuit de werkkamers boven de Stallen, waar in de gang op iedere vierkante meter een achttiende eeuws schilderij met paard hangt, worden alle uitstapjes van de konin gin geregeld. Een onderdaan van de stalmeester boekt de vliegreizen. Een ander zorgt dat een van de der tig sjieke auto's klaar wordt gezet. Van den Hout zelf regelt een chauf feur die het koninklijk paar veilig naar de luchthaven brengt. Al het personeel wordt in de Ko ninklijke Stallen opgeleid. Chauf feurs leren buitenlandse gasten ele gant door het land vervoeren. Ze krijgen een slipcursus, zodat ze in een ellenlange stoet van auto's niet plotseling remmen. Leren een spe ciale rijtechniek, zodat ze - als er ge vaar dreigt voor de belangrijke lie den - een sluiproute kunnen nemen. Een heel enkele keer neemt de koningin de trein. Van den Hout: "Dan waarschuw ik snel de spoor wegen in Utrecht waar de koninklij ke trein, voorzien van werk- en slaapkamer, gereed staat. De trein moet speciaal, tussen de normale diensten door, naar station Hol lands Spoor rijden waar Hare Ma jesteit vanuit de koninklijke wacht kamer instapt". Hoog bovenin de Stallen is de 'ga- latuigbediende' druk aan het poet sen. Alles moet glimmen op Prins jesdag. Zorgvuldig wrijft hij het groot-galatuig, het sierstuk voor de paarden van de gouden koets. Prin ses Margriet moet het doen met een 'gewoon' galatuig, dat - in vergelij king met die voor het koninklijk paar - niet voorzien is van 'de zwarte adelaar van Pruisen'. De man is een heel jaar lang bezig om alle pronk stukken in de galatuigenkamer blinkend te houden. Nerveus Van den Hout neemt nog even poolshoogte bij zijn schimmel. Ge leend van de rijkspolitie. De stal meester hoort tijdens Prinsjesdag op een wit paard en die bezit konin gin Beatrix niet. Het beest hinnikt onrustig in zijn box. Schudt nerveus zijn grijze ma nen. Een stalknecht heeft Wladimir net uitgelaten. Ze zijn bij de installa tie van de Omanse ambassadeur op paleis Noordeinde geweest waar de fanfare op barse toon volksliederen liet klinken. "Vond je dat niet leuk, schimmeltje?" spreekt Van den Hout z'n paard toe, "Het was je ze ker te druk, hè?" Geeft niet. Als Wladimir op Prinsjesdag maar braaf is. MAANDAG 17 SEPTEMBER 1990 GEESTELIJK LEVEN Rolf Venema: 'Begin van het einde' HOOGEVEEN (GPD) Het is nu eindelijk duidelijk hoe de meerderheid binnen de Unie van Baptistengemeenten over ho moseksualiteit denkt. Op de Algemene Vergadering van de Unie, zaterdag in Hoogeveen, werd een motie aangenomen die helder was: 'Homoseksualiteit is voor een belangrijk deel van onze gemeenschap niet aanvaardbaar'. Het ging zaterdag allemaal om de vraag of de zogenaamde 'Com missie voor de Opleiding' juist had gehandeld door Rolf Vene ma, voorganger te Utrecht, zijn erkenning als predikant te ont houden. Hoewel deze erkenning normaal gesproken een routine zaak is, weigerde de commissie echter Venema voor te dragen omdat deze homoseksualiteit niet in strijd met de bijbel acht. Ook is hij bereid om homoseksuele rela ties kerkelijk in te zegenen. Dat standpunt is veel baptisten een gruwel. "Onbijbels. In strijd met het Woord des Heren. Op dit punt is geen compromis moge lijk. Voor een dergelijk standpunt kan in onze gemeenschap geen ruimte bestaan", zei ds. Jac. Schouten uit Delfzijl, een van de dertien gemeenten die de motie tegen Venema had ingediend. Hoewel de discussie al jaren speelt, was nog steeds onduide lijk hoe nu precies de stemver houdingen lagen. Daar kwam za terdag een einde aan. Met 120 stemmen voor en 65 stemmen te gen veroordeelde de Baptis tenunie het standpunt van Vene ma en zijn gemeente. Tijdens de bespreking van de motie stelden vertegenwoordi gers van verschillende gemeen ten wel hun vraagtekens bij de ge volgde erkenningsprocedure. Rolf Venema werd namelijk in 1985 na zijn afstuderen aan het se minarie wel beroepbaar gesteld. Op de vraag hoe dit mogelijk was, antwoordde ds. Paul Prijt van de Commissie voor de Opleiding: "Omdat wij geleerd hebben van de zaak-Venema en ons destijds voorgenomen hebben meer reke ning te houden met de wensen van de gemeenten". De meerder heid van de afgevaardigden (127 tegen 78) vond dat de Commssie een goed beleid had gevoerd. Er lagen zaterdag nog veel meer moties op tafel, maar de meeste daarvan werden ingetrokken na aanvaarding van de motie-Delf zijl. De gemeente Arnhem-Zuid handhaafde wel haar motie waar in uitgesproken werd dat de Unie een federatie van autonome ge meenten is. 'Vraagstukken van bijbelse, principiële en ethische aard mogen daarom niet in be sluitvormende zin op de Algeme ne Vergadering aan de orde ge steld worden'. De motie werd echter verworpen (86 tegen 95). Sommigen noemden de gang van zaken, zaterdag, 'een breuk met de baptistentraditie, waarin autonomie van de plaatselijke ge meente altijd centraal heeft ge staan'. Unievoorzitter Wim Blan ken uit IJmuiden wilde daar ab soluut niets van weten. Hij noem de de uitslag slechts 'een voor zichtige aanduiding van de koers die we moeten gaan'. "De ge meenten hebben gezamenlijk een grens aangegeven". Hoofdrolspeler Rolf Venema zag dat anders. "We bevinden ons op een hellend vlak. Er zijn van daag geloofswaarheden vastge legd die voor iedereen moeten gelden. Er is geen ruimte meer voor andere opvattingen. Dit is de eerste stap op weg naar het einde van de federatie van baptistenge meenten in ons land". Venema: "Er is nu in ieder ge val duidelijkheid. Een grote meerderheid heeft mijn gemeen te en mij laten vallen. Mijn integ riteit is in twijfel getrokken. Maar het is natuurlijk vooral voor ho mo-christenen die zich in baptis tengemeenten proberen staande te houden, razend jammer dat dit besluit genomen is. In sommige gemeenten zullen ze nu gekrui sigd worden, al heeft een derge lijk besluit natuurlijk wel een be paalde uitstraling. Homoseksue len zullen in onze kringen niet snel meer voor hun identiteit uit komen". Overigens heeft het besluit van de Unie geen directe persoonlijke consequenties voor de positie van Venema. "Ik blijf gewoon mijn werk doen als voorganger van de gemeente Utrecht-Centrum. Mijn gemeente staat achter mij, al is natuurlijk niet iedereen het eens met mijn opvattingen. Maar dit besluit doet ons allen pijn. We worden nu door velen be schouwd als tweederangs christe nen omdat wij niet bijbelgetrouw zijn". Mohammed Madarun (23) poseert in de Zwolse moskee met de koran en zijn opleidings- cértificaat. (foto ZWOLLE (ANP) - Mohammed Madarun (23) uit Zwolle is de eer ste Nederlandse imam. Hij werd zaterdagavond geïnstalleerd als voorganger van de islamitische gemeenschap in Zwolle. Omdat Nederland geen oplei ding voor Islamitisch geestelijke kent, heeft Madarun gedurende zes jaar aan de Islamitische Uni versiteit van Coventry in Enge land gestudeerd. Hij rondde vori ge maand de studie af. In Nederland is er volgens Ma darun grote behoefte aan Islami tische voorgangers uit eigen land. Nu komen vooral geestelijken uit Pakistan en India hier om te pre ken. Maar zij kennen de Neder landse taal niet. De jongere gene raties kunnen hen niet verstaan. Daar komt nog bij dat deze voor gangers onvoldoende kennis van de Nederlandse samenleving hebben, zo licht Madarun toe. De Islamitische voorganger heeft niet alleen de taak de gebe den voor te lezen, maar geeft ook godsdienstonderwijs en voorlich ting over de Islam. De kennis van de Islam is volgens Madarun in Nederland nog beperkt: "Er zijn nog allerhande misverstanden. Men denkt bijvoorbeeld ten on rechte dat de vrouw geen rechten heeft. Dat is onzin; zij heeft even veel rechten als de man". Om kennis over de Islam te ver spreiden zou Madarun graag zien dat de Islam een plaats in het on derwijs zou krijgen. De gemeente Zwolle staat volgens Madarun po sitief tegenover ons plan. Nu zal moeten blijken of de scholen inte resse hebben. Zaterdagavond kreeg hij tij dens een plechtigheid een tul band ten teken dat hij voorganger is van de Islamitische gemeen schap in Zwolle. Overleg vast. De onderhande lingen tussen een hoge Vaticaan se delegatie en de Russisch-Or- thodoxe Kerk over teruggave van kerken aan de Oekrains-Katholie- ke Kerk zijn mislukt. Dit hebben de leiders van beide delegaties, aartsbisschop Cassidy en metro poliet Filaret van Kiev. in Moskou meedegedeeld. Filaret noemde als een van de redenen dat de or thodoxen in Lvov en Ivano Frankovsk geen enkel kerkge bouw meer bezitten. De Oekrain- se katholieken weigerden ook maar één kerk terug te geven, zo klaagde hij. De Oekrainse Kerk is hier volgens Cassidy niet verant woordelijk voor. De situatie is het gevolg van besluiten van de loka le overheid. Filaret noemde het overheidsoptreden illegaal. "De gesprekken waren niet vrucht baar voor de orthodoxe delega tie", zei Filaret. Maar: "Wij geven ons streven niet op om de crisis op te lossen".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2