Gehaaide Italianen houden Spaan van wereldtitel af Wereldtitel bij meisjes voor Nederlands duo Demarrage Goossen komt op juiste moment Van Kessel dicht bij wereldtitel PDM geeft ploegentijdrit enige glans OPVALLEND [AANWEZIG wie' "jgei Sovjetunie in tennisstrijd verslagen ROTTERDAM (ANP) - Linda Niemantsverdriet en Petra Kamstra hebben zaterdag de Koninklijke Nederlandse La wn Tennis Bond de eerste wereldkampioenen in de historie geschonken. VOORHOUT Voor de liefhebbers en veteranen uit de Zuid- en Noordhollandse regio staat de sfeervolle wielerronde van Voor- hout te boek als een van meest aantrekkelijke. Een zwaar rondje en een goed prijzen- en premieschema doet de renners uit de soms t nog wat achtergeschoven categorie in verschillend opzicht goed aan hun trekken komen. Dat de wedstrijd zaterdag samenviel met de eveneens lucratieve ronde van Berkel (waar Petra Grimbergen zesde bij de vrouwen werd), was dan ook een spijtige samenloop van omstandigheden. 'Lorisje' Capirossi, 17-jarig Italiaans, op weg naar de wereldtitel in de 125cc klasse. PHILLIP ISLAND (ANP) - Vier gehaaide Italiaanse motorcoureurs hebben Hans Spaan gisteren in Australië van de mogelijke wereldtitel gehouden. Spaan sloeg Fausto Gresini al tijdens de race van woe de voor zijn hoofd, maar de Italianen waren vastbera den. „Hun" Lorisje Capirossi, zeventien jaar, moest de jongste kampioen aller tijden worden. Iemand zonder rijbewijs, nota bene. De combine werkte perfect, de Westduitser Prein en de Nederlander Spaan werden vakkundig geëlimineerd. „Als ze me ooit te pakken hebben gehad, dan is het nu wel", foeterde de 125cc-coureur. Woedend ontdeed »- hij zich van de helm en brieste hij door de pitsbox van het circuit in Phillip Island. „Capirossi mag zich we reldkampioen noemen, maar vraag niet hoe. Zonder de werkelijk schandalige hulp van zijn teammaat Gresini had ik de titel zeker gepakt." Spaan had al een angstig voorgevoel gehad. Hij had de beste trainingstijd verwezenlijkt, Prein de vierde, Capirossi de tiende. „Maar in de race moet het gebeu ren", waarschuwde hij voor de start. Dat bleek. Zijn belagers heetten Casanova, Romb'o- ni, Gramigni en Gresini. Volgens Spaan, maar ook voor de Westduitser Prein, verschilden zij op een mo torfiets weinig van geraffineerde mafia-leden. De Wuppertaler Prein, voor de start nummer een op de ranglijst, werd meteen na de start aangereden door Gramigni. Met een verbogen schakelpedaal was zijn wedstrijd eigenlijk meteen afgelopen. In de zevende ronde brak het pedaal af. Een-illusie armer reed Prein de pits binnen. Spaan: „Toen ik 'Prein Out' op mi.jn pitsbord zag staan, kon ik mijn ogen niet geloven. Ik had snel door dat ik het nu helemaal alleen tegen de Italiaanse meute moest opnemen." Het Italiaanse gezelschap behoefde zich alleen nog te concentreren op Spaan, twee punten achter de jon geling. Capirossi nam de kop, zijn landgenoten stop ten Spaan af. Capirossi nam maximaal vier seconden voorsprong, maar Spaan pakte elke ronde enkele tien den terug. In de zestiende ronde had de 31-jarige Hon- da-rijder genoeg van de vervelendste Italiaan, Gresini. Hij draaide zich om, schreeuwde de Italiaan enkele verwensingen toe en gaf hem een klap op de helm. De Italiaan leek even geïmponeerd, de Castricummer reed in recordtempo naar Capirossi toe en passeerde hem in de achttiende ronde. Met nog vier omlopen te gaan, was Spaan voor even virtueel wereldkampioen. Maar hij kon niet echt wegrijden, omdat de concurren ten over meer topsnelheid beschikten. Net op tijd voor Capirossi, die telkens ongerust om keek naar de wild-west achter hem, schoten Gresini, Romboni en Casanova te hulp. Capirossi nam de eer ste plaats Weer over in de negentiende ronde en zijn hulpjes zorgden ervoor dat Spaan slechts als vierde eindigde. Eerst versperde Gresini hem in de laatste ronde de doorgang, Casanova en Romboni maakten de combine af door hem in een langzame bocht naar buiten te drukken. Van een eerlijk gevecht tussen Prein, Spaan en Capirossi was nauwelijks sprake ge weest. De Amerikaan John Kocinski pakte in de slotrace van het seizoen zijn eerste titel bij de kwartliters. Ko cinski won de wedstrijd, zijn enige concurrent voor het kampioenschap, de Spanjaard Carlos Cardus, viel uit. Wilco Zeelenberg werd vijfde, een klassering die hij ook inneemt in het eindklassement. De Bleiswijker begon het jaar uitstekend, kreeg een inzinking met veel valpartijen, maar herstelde zich goed. Hij kreeg in ieder geval de toezegging, dat hij volgend seizoen weer kan beschikken over fabrieksmateriaal van Honda. Op eigen bodem haalden de Australiërs een dubbel succes in de 500 cc, waar Gardner won en Doohan tweede werd. De wereldtitel was al vergeven aan Rai- ney. De Nederlander Cees Doorakkers werd twaalfde. Over het hele jaar haalde hij 39 punten. De eerste grote stap werd donder dag gezet door Linda Niemantsver driet. De vorige maand nationaal se nioren kampioen geworden Maas- damse, boekte in het duel tegen de Bondsrepubliek Duitsland haar meest aansprekende triomf uit haar nog zo jonge loopbaan. Anke Hu- ber, in haar geboorteland geliefd- koosd als opvolgster van Steffie Graf en nummer 55 van de wereld ranglijst, werd in twee sets verne derd. Doordat ook Kamstra zege vierde was de eindstrijd een feit. In die finale startte Niemantsver- diet desastreus. Tegten Ignatjeva verloor de 15-jarige de eerste reeks met 0-6. Het herstel was opmerke lijk. Met 6-1 bracht zij de stand weer in evenwicht. In de derde reeks was een extra doorbraak van Ignatjeva van de opslag van de Nederlandse beslissend voor de winst (4-6). De een jaar oudere Petra Kamstra stond toen voor de niet lichte taak de stand weer in evenwicht te bren gen. Tegen Soekova startte de Rot terdamse, sinds kort officieel prof, goed. Met 6-1 leek weinig een zege in de weg te staan. De Sovjetrussi- sche herstelde zich echter goed. Pas bij 5-7 gaf Soekova zich gewonnen. Het dubbel diende daardoor de beslissing te brengen. Het zelfde viertal als in de enkelspelen stond daarbij op de baan. Zoals te ver wachten was waren de krachtsver schillen in het begin klein. Pas in de derde reeks kwam er verschil in kwaliteiten naar voren. Kamstra en Niemantsverdriet bleken meer mo- MANTOVA (DPA) - De Nederland se zijspancrossers Bennie Janssen en Frans Geurts van Kessel zijn dicht bij de wereldtitel. Het duo won tijdens de voorlaatste Grand Prix, in Mantova (Ita). de tweede manche en werd tweede in de eer ste. Met nog twee manches te gaan hebben Janssen en Van Kessel 29 punten voorsprong op de Zwitsers Führer en Stettler. De Verenigde Staten werden gisteren in het Zweedse Vimmerby voor de tiende keer wereldkampioen bij het mo torcrossen voor landenploegen. Het Amerikaanse trio Ward, Stanton en Bradshaw moest het zwaarste ge vecht sinds jaren leveren. Nederland moest genoegen ne men met de vijfde plaats. In de 250cc won de Italiaan Puzar. Voor Nederland kwam Dave Strijbos aan de start. De Nederlander Pedro Tragter behaalde in de 125cc twee keer de tweede plaats achter de Belg Stefan Everts en de Engels man Rob Herring. IOC-president Samaranch staat even stil bij de maquette van Manches ter, kandidaat voor de Spelen van 1996. Morgen wordt de beslissing daar over genomen. (foto anpj Een gegeven waar overigens lang niet iedereen van wakker lag. Im mers, op het lastige dorpsrondje EINDHOVEN (ANP) - De eerste vier van de tussenstand in de we reldbekercompetitie, Bugno, Dhae- nens, Argentin en Chiappucci, ont- braken op de deelnemerslijst van de Grand Prix de laLibération. Voeg daarbij LeMond, Fignon, Delgado en Criquielion, dan mag het duidelijk zijn dat de ploegen tijdrit op papier weinig uitstraling en aantrekkingskracht heeft. Ondanks deze manco's was de tweede editie tot de laatste meters interessant. Vooral door de inbreng van de Nederlandse ploegen PDM (winnaar) en Buckler (derde) en de Spaanse ploeg ONCE (tweede), met de onvermoeibare Marino Lejarreta als krachtbron. De organisatoren zoeken nog steeds naar een betere formule om hun evenement meer glans te ge ven. Zij hopen daarbij op steun van de FICP (Internationale Profsectie). 1 De triomferende ploegleider Jan Gisbers stak gisteren al de helpende hand toe. Hij is van plan bij de FICP te pleiten meer punten te vergeven. Uitgerekend de twee dissiden ten uit de ploeg van Jan Raas zege vierden zaterdag in de Trofeo Bar- acchi. Tom Cordes en Rolf Gölz ble ken in Trento het snelste koppel over 94,6 kilometer van Borgo Val- sugano naar Trento. De Nederlands/Duitse tandem legde de bijna honderd kilometer af in 1.52.39. Ze waren tien seconden sneller dan het Poolse duo Jasku- la/Halupczok. Als derde eindigen Yates (GBr) en Lauritzen (Noo). Cordes en Gölz lieten de op een na beste tijd sinds de eerste race om de Trofeo Baracchi in 1949 afdrukken. Jacques Hanegraaf zal volgend jaar niet meer in de uitmonstering van TVM rijden, maar in dat van Panasonic. De Westbrabander be reikte met ploegleider Peter Post een akkoord over een eenjarig con- Ajax-coach Leo Beenhakker in Voetbal International: ,.Er zijn nog steeds mensen die denken dat in voetbal twee plus twee vier is. Maar het is altijd drie of vijf'. Ruud Gullit in de Telegraaf over de uitspraak van Beenhak ker dat '75% van wat rond Oran je op het WK is gebeurd, niet naar buiten is gekomen': „Dat is eigenlijk een enorme ro- topmerking. Ik kan me niet voor stellen dat hij de coiisequentie er van heeft overzien, toen hij dat zei. Het heeft in ieder geval de grofste indianenverhalen tot ge volg gehad, terwijl het uitsluitend en alleen een poging van Been hakker is geweest om zichzelf in te dekken. Ja, dat vooral". Schrijver Jan Mulder in'het Officiel programma van Ajax: „FC Twente heet FC Twente en FC Twente is zo heel erg Twente. Je gaat automatisch door je neus spreken en aan de glorie van een prikklok van een middelgroot be drijf met vijf vrachtwagens op de weg denken, in plaats van de Eu ropa Cup''. Cabaretier Youp van 't Hek, als sportcolumnist bij het WK in Italië aanwezig, in de Gooi en Eemlander: ..Ik heb in Italië ook verschrik kelijk gelachen, want er waren leuke collega's bij. Ik heb op de tri bune naast Eddie Poelmann geze ten. clie ik in m'n boek nog ver schrikkelijk heb afgezeikt Bob Deps, Belgisch sportjour nalist in ruste, over Anderlecht- speler John van Locn, in Voet bal International: ..Geen niveau voor een club als Anderlecht. Zo.snel ais een strijk ijzer en totaal geen techniek. Zelfs de rente van zijn transfersom is hij nog niet waard". Een werkloze René van der Gijp 'filosofisch' in Voetbal In ternational: ..Ik ben eigenlijk nooit teleurge steld in mensen. Ik verwacht niets van mensen. Ik heb nooit ver wacht dat de mensen iets aan mij teruggeven. Het is geen dilem ma of zo, want ik ben blij als ik de mensen kan vermaken. Ik word gebruikt, maar ik voel me niet ge bruikt. Begrijp je?" an der Gijp over collega- MK'tballers in het algemeen, in Voetbal International: ..Je krijgt zo gauw eenheids worst. Lees de interviews er maar op na. Iedereen wordt goed opge vangen, iedereen ligt goed in de groep, ze hebben het allerpaal goed naar hun zin. Ik lees de waarheid nooit. Denk je nou wer kelijk dat van een selectie van zes tien man iedereen deugt? Je hebt zouden meer dan de kleine zeventig huidige vertrekkers toch te veel van het goede zijn geweest. Ook nu haal de nog niet eens de helft van het aantal gestarte coureurs het einde. Des te opmerkelijker was dan ook het gegeven dat het veld voorin, in tegenstelling tot voorgaande jaren, compleet bleef. Dit, talrijke vlucht pogingen van ondermeer Arie van Dam eri de sterke Cees van Deuren ten spijt. Achter de vluchters von den de nodige renners (met name onder impulsen van de van een zwa re val nu duidelijk weer herstelde Gerrit Kleinveld) elkaar namelijk altijd wel weer in eendrachtige sa menwerking om de mogelijk gemis te slag ongedaan te maken. Een massasprint leek zich al aan te kon digen, toen er in de finale van de wedstrijd alsnog een groepje ren ners in slaagde om zich aan de greep van het uitgedunde peloton te ont worstelen. De moeite werd voor hen echter slechts ten dele beloond. Vanuit de achtergrond vonden telkens meer renners nog de aansluiting bij de kopgroep, terwijl ook de anderen de vluchters op de hielen bleven zitten. In die spannende finale kwamen de rappe mannen alsnog aan hun trek ken. Na een mislukte poging van Nico Altorf bleek de eindsprint een kolfje naar de hand voor de rappe Leidenaar Aloys Goossen. Wel had de man van de Swift-Casba forma tie nog een stevige kluif aan het trio van de organiserende Bollenstreek Dirk-Jan van Reèk-Ton van Eyck- Rob Janssen en Avanti-man Van Deuren. De jump van Goossen kwam echter op het juiste moment, waarmee hij zijn rivalen in de volg orde Van Deuren, Van Reek, Van Eyk en Janssen alsnog voorbleef. Van de regio-renners vielen Nico Altorf (zevende), Hans Schoelink (achtste), Jan Zwaan (negende), Ruud Dobbelaar (tiende), Piet Kralt (13de), Gerrit Kleinveld (15de), Ka- rel Teeuwen (17de) en Ton van Dui- venbode (19de) in de verdere prij- Swift-Casba werd gisteren in Oos terhout tweede bij het kampioen schap voor gesponsorde verenigin gen. Vooral de liefhebbers Goossen, Wubben en Van der Salm droegen daartoe bij, de junioren Varkevisser en Van Kessel en de amateur Ri chard van Kempen, die het criteri um tweede afsloot. er zomaar vier wegtrekkers bij, nog eens vier gruwelijke klootzak ken. de rest is okay". Huub van den Boogaard, pre sident-directeur van Feye- noords hoofdsponsor HCS, in NRC Handelsblad: „Het heerlijke van Feyenoord is dat ik PSV-supporter ben. Daar door kijk ik er wat objectiever te genaan. Dat helpt in de besluit- vorminq". „Als het shirt van FC Twente anderhalf miljoen gulden waard is, dan is het shirt van Feyenoord vijf miljoen gulden waard. Aan die verhoudingen valt niet te tor nen. Gezien onze omzet hebben we een reclamebudget te besteden van 20 tot 25 miljoen. Dan is die anderhalf miljoen die we in Feye noord stoppen peanuts. Maat het is wel een verantwoorde investe ring". PSV-trainer Bobby Robson in De Volkskrant: „Ik kom steeds meer zuurprui men tegen in het voetbal". Feyenoord-voetballer Sabau in het Algemeen Dagblad: „Ik communiceer niet, ik praat via mijn passes". Steven Rooks over zijn ploeg leider Peter Post in Nieuwe Re- „Het zou misschien voor de hele ploeg beter zijn als hij niet meer in die auto gaat zitten". Jan Gisbers, ploegleider van de PDM-wieleréquipe, in Aktu- eel: „Ik kan morgen in een woonwa gen gaan wonen. Dat interesseert me allemaal niks. Als ze maar van mijn geluk afblijven". Rikus Feijken, voorzitter van de Nederlandse Touwtrek Bond, in NRCIIandelsblad: „Je kan lang om een touw heen lopen, maar eigenlijk leent het zich maar voor één bezigheid: aan weerskanten trekken". Tatum O'Neal, filmster en echtgenote van John McEnroe, in Sport '90: „Of hij speelt zijn beste tennis, of hij speelt de ideale vader. De twee combineren lukt hem niet". Eduard Geyer, voetbalcoach van de DDR, in het Brabants Nieuwsblad: „Als bondscoach krijg ik 1000 Mark per maand". De werkloze voetballer René van der Gijp in Voetbal Interna tional: „Ik begon met een Mazda, toen een Porsche, een Mercedes 190, Mercedes 300. Ik rijd nu Honda en heb zelfs Opel Corsa gereden. Kreeg ik last van m'n slijmbeur- zen van het draaien". Gewichtig (1) Zestien stoere heren in kleurige sportkleding marcheren het veld op. Ze groeten elkaar en verdelen zich vervolgens in groepen van acht aan weerszijden van een 36 meter lang touw. Na een teken van de scheidsrechter beginnen zij, onder het uitslaan van allerlei kreten, zo hard mogelijk aan de uiteinden van het touw te trekken. Met de bedoe ling de tegenpartij vier meter voor uit te doen komen. Lokatie: Slagha ren, waar het afgelopen weekeinde het wereldkampioenschap touw trekken werd gehouden. Een seri eus sportevenement, volgens de deelnemers en de ruim vierduizend betalende toeschouwers zelfs top sport. De Nederlandse heren vielen niet in de prijzen; de Nederlandse vrouwen (met z'n achten niet meer dan 520 kilo wegend) werden we reldkampioen. De NTB (Nederlandse Touwtrek Bond) organiseerde het WK voor de tweede keer in vier jaar tijd. „Dat komt omdat het WK in '86 volgens iedereen het beste kampioenschap was dat ooit is gehouden. Er waren dit jaar 2500 deelnemers uit 17 lan den, waaronder Japan, Australië en Namibië", aldus Ton de Jong secre taris van de NTB. „Ik vind het ten onrechte dat deze sport in de zakloop- en hlindemab- netje-sfeer blijft hangen. Toen we twee jaar geleden met 'de organisa tie van het WK begonnen, hebben we dan ook besloten extra veel aan dacht aan de p.r. te besteden. En ik mag wel zeggen dat het aardig ge lukt is. Zaterdag hadden we bij voorbeeld een item van een minuut in het Acht-uur-journaal". Touwtrekken wordt gekenmerkt door ouderwetse sportiviteit, zegt De Jong. „Zo had het team van Zweden een geblesseerde touw- trekker en kon maar met zeven man aantreden. Uit sportiviteit trokken de tegenstanders, Australië, ook met zeven man". Gewichtig (2) Tiny Langeveld (28) uit Zuidoost- Beemster, is een van de kersverse wereldkampioenen. Ze is tien jaar geleden begonnen met de sport. „Ik maakte voor het eerst kennis met touwtrekken op de kermis. Van kij ken kwam meedoen, maar na de eerste keer was ik doodop. Dat kwam omdat ik nog geen techniek had. Maar ik kreeg er wel een kick van en sindsdien ben ik eraan ver slaafd". Tiny vindt touwtrekken een top sport. „Ik train drie keer in de week twee uur en dan heb ik in het week end nog eens een wedstrijd. Er komt veel meer bij kijken dan al leen maar brute kracht. Techniek is eigenlijk het belangrijkste. Je moet de kracht vanuitje benen overbren gen op het touw. En dan zijn er nog de verschillende tactieken, die ook de nodige tijd vergen voor je ze als team goed onder de knie hebt". „Het mooiste van de sport vind ik de sfeer. Het is erg gezellig, we zijn onderling een grote famillie. Maar eenmaal op het veld zijn we bloedje fanatiek, dan moet de tegenstander er gewoon aan". Co Korens is voorzitter van de TWIF (Tug of War International Fe deration), de internationale touw- trekbond. „Deze sport wordt voor namelijk op het platteland beoe fend. Ik weet niet hoe dat komt. We zijn bezig de sport een beetje uit die sfeer te halen. Wij doen ook ons ui terste best om ervoor te zorgen dat het touwtrekken zijn olympische status, die het zeventig jaar geleden is kwijtgeraakt, weer terug krijgt". De uitslagen: heren, 560 kilo: Zwitserland. Heren, 720 kilo: Ier land. Heren, 680 kilo: Zwitserland. Heren, 640 kilo: Ierland. Dames, 520 kilo: Nederland (het totaal gewicht van de acht teamgenoten mag niet boven het aangegeven maximum gewicht van de klasse uitkomen). Dat is snel Albert Flik, de 23-jarige centrum spits van vierde klasser GOMOS, zorgde gistermiddag voor een zeld zame voetbalsensatie. Welgeteld vier seconden en geen tel langer na Naam: Erwin Kooien Leeftijd: 19 Club: Leidsche Boys Beroep: medewerker trans port/civiele dienst Swetterhage. Erwin Kooien fungeert nor maal gesproken als voorstopper bij Leidsche Boys. Tien minuten voor de uiteindelijk met 0-5 verlo ren wedstrijd tegen UDWS kreeg Kooien van zijn trainer te horen dat hij onder de lat moest wegens een rugblessure van de gebruike lijke poortwachter Ed Neute boom. Dat was zeker schrikken? "Welnee. Ik heb 14 jaar onder de lat gestaan. Daar moest ik drie de aftrap lag de bal reeds in het doel van tegenstander ONB. Wellicht zorgde Albert Flik voor een abso luut record in de voetbalhistorie. Linkerspits Erik Baving legde de bal breed, waarna Flik zijn slof on der het leer zette. Het projectiel suisde over ONB-doelman Henk IJsselstein vlak onder de lat, pre cies in de kruising. „Ongelooflijk", zei Albert Flik gisteravond, „zoiets overkomt je één keer in je leven en dat was vanmiddag het geval. Erik zag de keeper te ver voor zijn doel jaar geleden mee stoppen vanwe ge een zwakke rug". Was je zenuwachtig? "Ik ben altijd nerveus. Gis terochtend liep ik om acht uur al door het huis te slenteren. Ik ge loof dat ik zeker vier keer naar de wc ben geweest, Nu ik op doel stond was ik niet extra gespan nen. Het gebeurde ook allemaal zo snel". Je had nauwelijks tijd om je voor te bereiden. "Ik ben niet langer dan tien mi nuten met een bal bezig geweest. Geen ideale voorbereiding, maar wat moesten we anders? Er was gewoon niemand. Als je dan ie mand hebt met keeperservaring, dan moet je 'm gebruiken. Ik dus". De eerste bal was direct raak. "Sommigen hadden het over een blunder. Ik vond van niet. Dat schot van die Roodakkers Het Nederlandse tweetal versloeg in de finale van de strijd om de NEC World Youth Cup de Sovjetunie met 2-1. Pleister op de wonde voor de Sovjetrussische delegatie was de overwinning van de jongens die in de eindstrijd veelvoudig kampioen Australië met 2-1 de baas bleven. De KNLTB heeft zich altijd al mo gen verheugen in een redelijk ster ke meisjes-afdeling. Nanette Schut te en Marian van der Torre mochten zich ooit Europees jeugdkampioen tot en met achttien jaar noemen. Maar nog nimmer kon de bond prij ken met echte wereldkampioenen. De zege van Niemantsverdriet en Kamstra kwam als een aangename suprise. Het tweetal, aangevuld met Stephanie Rottier die niet in actie kwam, werd in staat geacht redelijk hoge ogen te gooien, maar de we reldbeker veroveren, daar rekende niemand op. staan en zei, probeer het eens. Groot was de verbazing bij iedereen. De meeste toeschouwers hadden het niet eens gezien". GOMOS won het duel met 3-0. Henk IJsselstein, die zeven meter voor zijn doel stond, was nog in ge sprek met zijn libero Jan Boonstra. „Ik had er geen erg in dat het al be gonnen was", liet de goalie weten. „Ik had geen beginteken van de scheidsrechter gekregen. Als je te ver voor je doel staat is hei al te laat. Het ging zo snel..." was verschrikkelijk hard. Ik heb die bal niet eens zien aankomen". Het was verder een ondank bare taak om in deze wedstrijd op doel te staan. "Dat kun je wel stellen. UDWS was gewoon heer en meester. Ik heb nauwelijks lekkere ballen ge had. Elke aanval was bijna een doelpunt was. We mochten blij zijn dat het geen 10-0 is geworden. Heel frustrerend". Je voelde je zeker machte loos? "Ja. Je staat daar maar in het doel en kan verder niets doen" Had je geen drang om het veld "Nee, dat gevoel had ik niet. Ik denk ook dat het met mij in het veld ook zo was gelopen. We wa ren gewoon stukken minder". En staan dus weer met beide benen op de grond. "Ja. Eerlijk gezegd voelde ik gelijkheden te hebben en brachten met 6-1 Nederland de wereldtitel. De junioren stelden teleur. Laco- rix en Boerhorst kwamen niet ver der dan de veertiende plaats. De laatste plaatsingswedstrijd verloren zij kansloos van Chili: 0-3. Amstelpark is gisteren op eigen baan nationaal tenniskampioen ge worden. Het Amsterdamse team bleef in het kruisingsweekeinde zo wel De Manege, op sets, als ELTV. in de finale, de baas. Drie dagen na het overlijden van zijn vader, heeft Guy Forget in Bordeaux zijn derde toernooi-winst uit zijn carriëre behaald. De Frans man, inmiddels geklommen naar de negentiende plaats op de wereld ranglijst, kwam in zijn dankwoord terug op zijn vader Paul. „Hij zou zeker erg blij zijn geweest met deze winst. Ik draag deze overwinning dan ook aan hem op." Paardepest Het blijft twijfelachtig of de Olym pische onderdelen van de paar- desport in 1992 in Barcelona kun nen worden gehouden. Voorteke nen duiden erop, dat er in het zui den van Spanje opnieuw een epide- mi onder de paarden is uitgebro ken. Aanvankelijk werd uitgekeken naar een andere plaats voor de hip pische disciplines, nadat in 1989 veel dieren stierfen aan de uit Afri ka overgewaaide pest. Onder ande re Nederland was aspirant kandi daat voor het organiseren van de Olympische paardesportevene- menten. Eerder dit jaar verklaarden offi cials echter dat het gevaar was ge weken. Recente berichten spreken dit tegen. Sinds begin september zijn in het zuiden van Spanje ten minste 28 paarden overleden door onbekende oorzaken. De meeste van die dieren waren veulens. Ook oudere paarden, ingeënt tegen de pest, stierfen echter. In 1989 overleden bijna 1000 paar den als gevolg van de paardepest. Momenteel wordt onderzocht of de huidige „slachtoffers" aan dezelfde ziekte lijden. „Het is mogelijk", al dus woordvoerder Josep Miguel Abad van het organisatie-comite van de Olympische Spelen, „dat er in dit geval sprake is van een voed selvergiftiging. Maar zelfs dan zul len er twijfels blijven bestaan. Het pshycologische effect is hoe dan ook negatief." Officials uit Barcelona verblijven momenteel in Tokyo, om in overleg met het Internationale Olympische Comité plannen voor de Olympi sche Spelen verder uit te werken. De locatie van de paardesport staat op dit moment niet ter discussie. De internationale paardesportfederatie (FEI) zal in november zijn stand punt bepalen. Het IOC neemt in de cember zijn definitieve beslissing. dat een beetje aankomen. Het ging gewoon te gemakkelijk. Sommigen bij ons gaan er dan on bewust makkelijker over denken. Ze slaan dan bijvoorbeeld een keertje de training over. Afgelo pen donderdag stonden we met zes man van het eerste. Dan kan niet en wordt in deze klasse direct afgestraft". De blessure van Ed Xeute- hnom is niet snel genezen. Blijf jij nu op doel staan? "Hoe het allemaal precies gaat lopen weet ik niet, maar ik ver- moed dal Ik zondag weer onder de lat moet. Er is gewoon nie mand. Alleen kan ik er vanwege m'n rug niet te lang mee door gaan. Ik ben er ten slotte niet voor niets mee gestopt". Wal doe Je nu liever: keepen of voetballen? "Het maakt me niks uit. Ik doe het allebei graag".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 21