Havenstad drie maanden'Verboden Stad Pracht en praal China in Boymans-van Beuningen Gouden Leeuw Tom Stoppard Theo d'Orvoor Katelijne Damen Freischütz artistieke troefkaart Opera Forum De twinkelende ironie van Frans Schuurmans Rossini's ouderdomszonden MAANDAG 17 SEPTEMBER 1990 Van onze correspondent Tjitte de Vries ROTTERDAM (GPD) De tentoonstelling De Verboden Stad, tot 25 november in het museum Boymans-van Beu ningen in Rotterdam te bezichtigen, is gisteren geopende. HGet is een unieke, eenmalige expositie en bovendien het culturele hoogtepunt van alle festiviteiten ter gelegenheid van het 650-jarig bestaan van Rotterdam. Tien weken lang wordt een ongekend ruime keuze uit het vroegere keizerlij ke paleis van Beijing tentoongesteld in het Rotterdamse Museum Boymans-van Beuningen. Nog nooit is er buiten China zo'n omvangrijk aantal voorwerpen, kledingstukken en schilderingen uit het Paleismuseum De Verboden Stad te zien geweest. De tentoonstelling De Verboden Stad, waarvoor net op tijd de ver bouwing van de nieuwe ingang van Boymans is klaargekomen, sluit aan op de reeks publieksuecessen Goden en Farao's uit 1979, Het Goud der Thraciërs uit 1984 en Meesterwerken uit de Hermitage uit 1985. Uit het aantal hotelreserve ringen en bestellingen van de cata logus is nu al duidelijk dat de grote China-tentoonstelling De Verboden Stad minstens zo'n succes gaat wor den. Precies na tien weken gaat alles weer terug. Een prolongatie is bij voorbaat uitgesloten. De expositie zal ook nergens anders ter wereld dan in Rotterdam bezichtigd kun nen worden. Wat blijft is een om vangrijke catalogus van de tentoon stelling met uitvoerige beschrijvin gen van al het tentoongestelde, die geheel in kleur is uitgevoerd en slechts 35 gulden kost. Behalve met deze catalogus wordt de tentoon stelling begeleid door lezingen, con certen en filmvoorstellingen. Onder het motto Ontdek China in Rotterdam vertoont het Imaxthea- ter aan de Leuvehaven de film 'De Eerste Keizer van China' en geeft Diergaarde Blijdorp aandacht aan flora en fauna in China. Vesting Precies in het hart van China's hoofdstad Beijing staat het keizer lijk paleis van de Ming- en de Qing- dynastie. De Verboden Stad is feite lijk een reusachtige vesting. Het is nu een Paleismuseum. Het paleis werd in het begin van de vijftiende eeuw gebouwd. Het omvat meer dan 9000 kamers en hallen. Alles wat zich binnen deze muren af speelde bleef vijf eeuwen lang, tot de revolutie van 1911, verborgen voor de ogen van de gewone Chine zen. Ondanks alle omwentelingen en gebeurtenissen in deze eeuw zijn de kostbaarheden in hun geheel be waard gebleven. De tentoonstelling De Verboden Stad in Boymans gunt nu voor het eerst buiten China een blik op de keizerlijke rituelen en hofprotocol len. Vreemde sieraden, waaronder verguld zilveren nagelbeschermers van de keizerin, en wonderlijk be werkte kledingstukken geven iets van de aristocratische zeden en ge woonten prijs die zich gedurende vijf eeuwen hebben ontwikkeld in De Verboden Stad. Het Paleismuse um is China's grootste museum en het omvangrijkste paleismonument ter wereld. Iets van alle geheimzin nigheid en van de vele ondoorgron delijke gebruiken uit het keizerlijke paleis kan tien weken lang in Rot terdam worden geproefd. Daarna moet men er weer helemaal voor naar China toe. De tentoonstelling laat kledings tukken en sieraden van de keizers en keizerinnen zien. Er worden schilderingen vertoond uit het Pa leismuseum. Bovendien worden het bestuur van het keizerlijk huis en het leven binnen De Verboden Stad toegelicht. "Men kan op de tentoonstelling kennismaken met keizerlijke au diënties, met huwelijksceremoniën, inspectietochten die maanden kon den duren, jachttochten en keizer lijke banketten. Het belangrijkste werk van een Chinese keizer was het middelpunt zijn van een cere moniële audiëntie. ïn de Hal van de Hoogste Harmonie werd de keizer door zijn ambtenaren begroet als hij de troon besteeg, als er benoemin- Het heeft veel overleg en heen- en-weer-reizen gekost, voordat China toestemming gaf tot verto ning zoals in Boymans. In 1985 is een delegatie van het museum voor het eerst op bezoek geweest in China, met in de koffer een lijstje met wensen. Het ac cent daarvan lag op het leven in de Verboden Stad. Daarvan was bui ten China eigenlijk nog nooit iets te zien geweest. Tot verbazing van conserv ator dr. J.R. ter Molen is na langdurige gesprekken het ver trouwen wederzijds zo gegroeid dat China bereid bleek een keur uit de museumstukken voor deze tentoonstelling af te staan. Het heeft er nog om gespannen of de tentoonstelling wel door zou gaan. Na de bloedige onderdruk king van de studentenopstand in Peking vorig jaar juni vroeg Rot terdam zich af of zo'n tentoonstel ling eigenlijk wel kon. De ge meenteraad ging ten slotte ak koord omdat de tentoonstelling een historisch thema behandelde, los van de actuele Chinese poli tiek. Ook van het Rijk mocht het omdat de afspraken van voor de opstand dateerden. De opening moest wel weinig ophef krijgen. De waarde van de tentoonge stelde stukken loopt in de tiental len miljoenen guldens. Verzeke ren van de tentoonstelling heeft dan ook heel wat hoofdbrekens gekost. Alleen met hulp van spon sors kon Boymans de financiering rond krijgen van deze eenmalige tentoonstelling in Europa. Een rolschilde- ring van Klei- zer Kangxi (1662-1722) in zijn bibliotheek. (foto GPD) gen plaatsvonden en als hem ge- vaste plaats toegewezen. diënties. Wierookbranders, achter- lukwensen te beurt vielen. Audiën- In Boymans is een troon te zien schermen, voetenbank, kandelaars ties waren plechtig en uiterst inge- van gegraveerd rood lak. Elke be- in de vorm van een kraanvogel en wikkeld. De strenge regels ervoor langrijke paleishal had zo'n troon vazen in de vorm van een olifant wa- moesten stipt worden uitgevoerd, die in het midden op een podium ren de vaste voorwerpen die bij de En iedere rang en stand was zijn stond en onmisbaar was voor de au- troon behoorden. Elk voorwerp en elke afbeelding vormt een speciaal symbool. De kraanvogel staat voor een lang le ven. Het paviljoendak op de zuilen symboliseert de vrede in het rijk. Een olifant is het voorteken van vre de. Wolken en draken zijn de motie ven van de opperste macht van de keizer. De Luduan is een dier uit de Chinese mythologie die geluk brengt. Banketten Uit alles blijkt dat het doel van de gehele hofhuishouding en van alle ceremoniën en rituelen erop gericht was de opperste statigheid en plechtigheid te bewerkstelligen in het paleis. Neem de dagelijkse maaltijden die elk al een banket vormden. Op geschilderde rollen is te zien hoe het toeging bij officiële banketten als een bruiloft, een be grafenis of een feestdag. De 'Schil dering van het Keizerlijk Banket in het Paviljoen van de Purperen Glans' geeft in Boymans een indruk van zo'n banket. Zelfs wij als niet- Chinese leken op gebied van hof cultuur kunnen aan de tentoonge stelde kledingstukken meteen zien wie er hoger of wie lager in rang was. De meest versierde gewaden behoorden aan het keizerlijke paar. Kleding werd niet zomaar gedra gen. Elk gewaad kende zijn regels, zijn gelegenheden, de bijbehorende accessoires en de seizoenen niet te vergeten. Het drakengewaad van de keizerin droeg zij steeds met een draken-overkleed. Het zijden har nas met de gouden banen droeg de keizer tijdens grote militaire inspec ties van de Acht Vendels. De tentoonstelling belicht ook het 'gewone' leven in het paleis. Het was een leven dat aan strenge regels was gebonden. Die regels golden voor iedereen, vanaf de keizer zelf tot de geringste eunuch. Voor alles was er wel een regel. Voor het op staan, voor het wassen, voor het be groeten van de ouders en voor het eten en slapen. Bij alle luxe in De Verboden Stad kenden keizer en keizerin, de prinsen en prinsessen maar weinig vrijheid. Uit de tentoongestelde schilde ringen blijkt dat er binnen het reus achtige paleiscomplex ook aan ver maak werd gedaan. De schildering Ijsvermaak toont de keizer als hij naar het schaatsen kijkt op het be vroren meer bij de Brug van de Gouden Schildpad en de Jaden re genboog. Met zijn holhouding zit de keizer in een bootvormige slee te kijken naar schaatsers, gerekru teerd uit de Acht Vendels, die moe ten proberen met hun pijlen een in een poort opgehangen bal te raken. De tentoonstelling De Verboden Stad biedt een ongekende blik in een wereld waarvan men zich als westerling moeilijk een voorstelling kan maken. Sommige afbeeldingen en voorwerpen lijken bekend om dat men iets dergelijks wel eens op Chinees porselein kan zien, zoals dit eeuwenlang uit China werd geGm- porteerd. Dan nog vallen de ten toongestelde voorwerpen op .door een ongekend luxe en verfijning. In Boymans kan men op onvermoede wijze kennismaken met het Chine se keizerlijke hof en de geheel eigen cultuur die hier in ere werd gehou- Dc Verboden Stad. 16 september t/m 25 november in museum Boymans- van Beuningen In Rotterdam. Martin Scorsese gepasseerd: woede en fluitconcerten VENETIË Compleet bij verras sing is zaterdag de Gouden Leeuw van het 47ste Filmfestival van Vene tië gewonnen door Tom Stoppard voor de verfilming van zijn eigen to neelstuk 'Rosencrantz and Gulden- Muzen in Oegstgeest OEGSTGEEST - 'De Muzen van Oegstgeest' is het thema van de jaar lijkse culturele manifestatie in deze gemeente. Voor dit thema is geko zen, omdat het merendeel van de straten in de nieuwbouwwijk Haas- wijk naar Nederlandse auteurs, mu sici, componisten en dirigenten is genoemd. De culturele manifestatie heeft plaats op 20, 21 en 22 septem ber. De eerste dag staat in het teken van de literatuur. Boudewijn Büch houdt in 't Groot Proffijt (Boer- haaveplein 13) een lezing over Wil lem Kloos, Willem de Mérode en Hélène Swarth. De tweede muze, de muziek, komt vrijdagavond in het Groene Kerkje aan bod. Het Leids Vocaal Ensemble onder leiding van Theo Goedhart is uitgenodigd voor een concert. Aanvang 20.00 uur. De zaterdag staat geheel in het te ken van de beeldende kunst. Om 11.00 uur 's morgens zal de tentoon stelling met het thema 'Het Atelier' van de kunstschilder Gerard de Wit in het Gemeentehuis worden ge opend. Zijn werk bestaat uit 20 olie verven en 2 tekeningen, 's Middags (15.30 uur) wordt een beeld onthuld van de Leidse kunstenaar Anton Broos in het plantsoen dat is gele gen in Haaswijk tussen de Hendrik Andriessenlaan en de Jan Zwart- laan. En de schrijver F.B. Hotz, woonachtig in Oegstgeest, is op de zelfde zaterdagmiddag (15.00 uur) uitgenodigd om het naambord te onthullen in het park dat naar hem is genoemd. Dit park ligt tussen het Willem Kloospad en de Poelsteeg. ROTTERDAM (GPD) - De belang rijkste toneelprijs voor de beste vrouwelijke hoofdrol, de Theo d'Or, gaat naar Katelijne Damen, voor haar rol van Nina Leeds in het stuk 'Vreemd tussenspel' (Strange Inter lude) van Eugene O'Neill, een pro- duktie van De Blauwe Maandag Compagnie. Luk Perceval regis seerde het stuk. Acteur en regisseur Peter Oosthoek won, zoals vorige week gemeld, de Louis d'Or. stern are Dead'. Deze jury-beslis sing werd algemeen als de domste beschouwd sinds in 1980 de Leeu wen terugkeerden op het festival, dat toen twaalf jaar lang gefunctio neerd had op niet-competieve basis. Alom werden dit jaar Martin Scorsese's film 'Goodfellas' en 'An Angel at my Table', van Jane Cam pion, gezien als verreweg de twee sterkste films van deze Mostra In- ternazionale d'Arte Cinematografi- ca. In het Perla-theater op het Lido werden zaterdag de prijzen bekend gemaakt in omgekeerde volgorde van prestige, zodat de winnaar van de Gouden Leeuw als laatste aan de beurt zou komen. Nadat het door voorzitter Gore Vidal overhandigde jury-rapport was voorgelezen tot en met Scorsese's Zilveren Leeuw voor de beste regie, volgde de pro clamatie van Jane Campion als win nares van de Speciale Jury-Prijs. Er brak toen een ovatie los die minuten lang bleef voortduren. Tot drie keer toe werd vruchte loos vanaf het podium getracht dat overdadige huldebetoon af te bre ken teneinde de winnaar van de hoofdprijs te kunnen afkondigen. En tot drie keer toe verhevigde zich het applaus voor Jane Campion, waarmee de 2108 aanwezige journa listen tegelijkertijd lieten merken eigenlijk niet eens meer te willen weten naar wie de Gouden Leeuw zou gaan, aangezien de enige twee serieus te nemen kandidaten hem dus blijkbaar niet zouden krijgen. Toen uiteindelijk toch de namen vielen van Tom Stoppard en zijn kil le, gekunstelde toneelfilm, werd die mededeling afgestraft met een ge fluit en geloei dat tot ver buiten het gebouw te horen moet zijn geweest. De RAI-televisie registreerde het pandemonium in een rechtstreekse uitzending. De Nieuwzeelandse ci neast Jane Campion kan zich de morele winnares van 'Venetie 1990' noemen, te meer omdat haar werk stuk wel alle toekomende eer ge gund was door maar liefst zes onof ficiële jury's die in Venetië prijzen hadden te verdelen. De officiële palmares voor wat hij waard is ziet er als volgt uit: Gouden Leeuw voor Rosencrantz And Guildenstern are Dead, van Tom Stoppard. Speciale Jury-Prijs voor An Angel at my Table, van Ja ne Campion. Zilveren Leeuw voor beste regie naar Martin Scorsese voor Goodfellas. Zilveren Leeuw voor beste script naar de Deense film Sirup, van Helle Ryslinge. Gouden Medaille voor 'de film die het beste de burgelijke vooruitgang en menselijke solidariteit onder streept' naar het Tsjernobyl-drama Raspad van Michail Belikov. Coppa Volpi voor de beste actrice naar Gloria Munchmeyer in La Lune En El Espejo, van de Chileen Silvio Caiozzi. Coppa Volpi voor de beste acteur naar Oleg Borisev in De Eni ge Getuige, van de Bulgaar Michail Pandurski. Dezelfde film kreeg te vens de prijs voor de beste muziek, welke werd geschreven door Valeri Milovanski. 'Der Freischütz' van Carl Maria von Weber. Door Opera Forum. Première in Enschede. Deze maand verder in in Leeuwarden (18). Tilburg (20). Den Haag (22), Amsterdam (24), Sittard (26), Kerkrade (28) en Gronin gen (30). In april en mei volgt een tweede serie met een iets gewijzigde bezetting in Enschede, Rotterdam, Nijmegen. Arnhem, Utrecht, Apeldoorn. 's-Hertogenbosch, Bre da en Eindhoven. Opera Forum heeft bij het begin van het nieuwe seizoen een aan zienlijke artistieke troefkaart uit gespeeld: een enscenering van 'Der Freischütz* van Carl Maria von Weber, met de Nederlandse sopraan Charlotte Margiono in de vrouwelijke hoofdrol. Natuurlijk betekende de En- schedese première van Der Freischütz niet, dat aller aan dacht zich vooral op Margiono zou richten. Zij heeft inmiddels, met twee grote rollen bij de Ne derlandse Opera, bewezen een zangeres van grote allure te wor den en wat zij in 'Der Freischütz' laat horen, is buitengewoon fraai. De keuze voor het stuk op zich zelf is echter ook iets, waarvoor Opera Forum waardering ver dient. 'Der Freischütz' heeft een ver haal, waarin pastorale en volkse sferen vermengd worden met griezeleffecten, waarin het daag se, het bovennatuurlijke, het christelijke en het heidense door elkaar lopen en waarin ook nog wel wat elementen over de positie van machthebbers en onderda nen aanwijsbaar zijn. En de mu ziek verandert met die verhaalele menten mee: van volksliedachtig en klassiek helder naar roman tisch en ongrijpbaar (van dat laatste zou Richard Wagner later nog veel opsteken). Van de aanpak van Forum's huisregisseur Stephan Volkmann kan niet gezegd worden dat alle betekenislagen uit het libretto duidelijk opengelegd worden. Wel komt hij met een duidelijke vorm van interpretatie als hij bij de duivelsoproep van booswicht Kaspar geen duivel laat verschij nen, maar diens teksten door de hallucinerende Kaspar zelf laat zeggen. Helemaal consequent is Volkmann in die scène niet, want pal daarna verschijnen er zeer tastbare spookgestalten op het podium, waardoor Kaspar's ver beelding wel heel grijpbaar wordt. Een effectief schouwspel is het wel, veel beter dan de lieve plaatjes die Volkmann het Fo rumkoor voortdurend laat aanne- Evenmin kan men zeggen dat dirigent Jan Stulen alles haalt uit de verschillende muzikale sferen, hij is beter in het klassieke dan in het romantische, maar degelijk is zijn werken met het Forumorkest beslist. Op een tegengestelde ma nier geldt zoiets ook voor het de cor van Hermann Soherr, dat sug gestief is bij wouden en spookra- vijnen, maar een beetje plomp uitvalt als het slaapvertrek van Agathe wordt verbeeld. Het leidt tot de onontkoombare conclusie dat in deze voorstelling veel wèl op elkaar aansluit, maar dat soms ergens iets niet helemaal gelukt Bij de zangers geldt de boven staande conclusie evenzeer. Daar gaat het uiteraard niet alleen om Margiono, ook sopraan Ellen van Lier doet heel goede dingen. Te nor Volker Horn (Max) is vrij de gelijk maar bij de andere rollen is niet alles optimaal. Bas Jaco Huij- pen (Kaspar) is nogal geforceerd bezig, Ernst-Daniel Smid klinkt weinig overtuigend als vorst Ot- tokar en de kluizenaar die de slotscène moet dragen had men graag een majesteitelijker bas stem gegund. PAUL HERRUER Expositie- schilderijen van Frans Schuursma. In Galerie Coup d'Art, Nieuwe Rijn 27, Leiden. Tot 29 september te bezich tigen op woensdag en vrijdag van 10.00 tot 18.00 uur, op donderdag van 10.00 tot 21.00 en op zaterdag van 10.00 tot 17.00 LEIDEN Hij exposeerde onder andere in Den Haag, Oostende, Parijs en New York. Hij woont en werkt op een schip, zwerft veel maar heeft Parijs als thuishaven. Hij heet Frans Schuursma en ex poseert zijn schilderijen tot 29 september in Galerie Coup d'Art. Frans Schuursma (geboren in Amsterdam in 1938) heeft een ei genaardige kijk op mensen. De kunstenaar schildert gewone mensen, in alledaagse situaties. Ze praten met elkaar, ontbijten of bezoeken een galerie, maar Frans Schuursma maakt de mens tot een karikatuur van zichzelf. Hoe hij dat voor elkaar krijgt, is mij een raadsel. Een pompeuze schilderijlijst, een oude canapé, gezichten, die door een trillend lijnenspel een absurde uitdrukking krijgen, anatomische 'foutjes', karakteris tieke gebaren: het draagt allemaal bij tot de twinkelende ironie van het werk. De titels ('gemeubileerd paradijs', 'een verlegen minnaar', 'een ongepaste grap') versterken deze ironie. Behalve ironisch zijn de schil derijen van Frans Schuursma ook mooi. De kunstenaar rekent op meesterlijke wijze af met het per- spektief. De lijnen van deurpos ten, doorkijkjes, planken en raamkozijnen geven de schilde rijen een aantrekkelijke composi tie van kleurige vlakken. Bin nenshuis heeft dat een bekrom pen uitwerking op de voorgestel de personen; een effekt dat nog eens versterkt wordt door het ho ge standpunt. Frans Schuursma gebruikt een groot scala aan kleu ren, veel wit voor de plasticiteit van de vormen en onregelmatige blauwe lijnen voor de contouren Bij de expositie in Coup d'Art is onder meer een schilderij te zien dat 'een galerie' heet. Een man staart naar een schilderij en het lijkt alsof hij zijn tong uitsteekt. Op de achtergrond zit een tweede man in een stoel. Hij merkt niet: van het opstandige gedrag van de bezoeker. Frans Schuursma heeft deze man met snelle lijnen een brave en vormelijke gezichtsuit drukking gegeven en een zuinig mondje. Ook hier een hoog stand punt, een bedompte ruimte door het spel met het perspektief. Frans Schuursma laat op dit schilderij een elitair kunstwereld- je 'subtiel instorten' tot het ni veau van de alledaagse werkelijk heid. Nogmaals hoe hij het doet is mij een raadsel. Èen leuke expositie, die ieder een moet gaan bekijken! LISETTE OOMEN Concert door hel William Byrd Vocaal Ensemble o.i.v. Nico van der Meel Ineke Drabbe be geleidde het koor aan de vleugel in werken van o a Schuberl, Reger, Kerslens en Bartok Gehoord op 16 september in de Foyer van de Stadsgehoorzaal LEIDEN Een volle foyer met frisse gezichten die zich verheugen in het nieuwe concertseizoen. Ook het William Byrd komt met iets nieuws: koormuziek met pianobegeleiding. Dit genre kon .t op In dt ne gentiende eeuw. De a cappella- schrijfwijze is te eenvoudig geworden. Men heeft behoefte aan grotere exDressiemogelijkheden Enkele werken van Schubert en Rossini, oorspronkelijk voor solo kwartet en piano, werden nu door kamerkoor uitgevoerd. Schuberts werk had gemakkelijk naar het zoetige kunnen neigen als het door een minder geoefend koor was uitgevoerd, maar was nu een voortvarende opening van het concert. Rossini's 'ouderdomszonden' zoals hij zijn sa- lonwerken zelf noemde, waren theaterstukjes in het klein. Met van ple zier glimmende oogjes liet het ensemble zich door Nico van der Meel leiden in de gondelliederen. Rossini's muziek kwam op een strategische plaats in het program ma. De geestige klanken beurden het gemoed van de zaal weer een beetje op na de weerbarstige akkoorden van Max Reger. Een grootse rol was hier (meer nog dan in de andere stukken) weggelegd voor de piano en het was dan ook in deze liederen dat het klankevenwicht tus sen koor en piano wat zoek was. In verhouding tot de stemmen klonk de piano dof en minder direkt. Je spande je tot het uiterste in om alle muzikale aanwijzingen op te vangen en dat lukte lang niet altijd Ook in deze liederen was het dat men af en toe pijnlijke gezichten zag bij een enkele intonatiefout. De grotere expressie zoekt men in de romantiek onder andere in uitbarstingen van klanksterkte, maar jammer was het wel dat daarbij in de sopranen wat schrille bijklanken ontstonden MONICA SCHIKS

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11