Meubilair voor bejaardentehuizen vergt specialisatie Vooral bij koken op gas is afzuigkap echt geen luxe Een experiment met plissé IsPkSï I Zingen Bedieningsbatterij voor hef bad Meer bergruimte in de keuken MAANDAG 17 SEPTEMBER 1 Verantwoorde stoel moet ook passen in privé woonomgeving Als het goed gaat worden we allemaal bejaard maar hoe ouder de mens wordt, des temeer pro blemen geven lijf en le den. Met het stijgen der jaren worden de ledema ten strammer. Rugklach ten zijn bij mensen op wat gevorderde leeftijd een veel voorkomend eu vel. De oorzaak hiervan ligt meestal in de manier waarop mensen zitten; een verkeerde houding of een verkeerde stoel. Het een is vaak een gevolg van het ander. door Joke Vos Onze ruggegraat heeft van na ture een S-vorm. Houdingen die hiermee niet harmoniëren leiden na een tijdje tot ver moeidheid, kramp in de nek en schouders, hoofdpijn en rugklachten. Derhalve moet vlak boven het bekken, daar waar de rug het zwakst is deze goed worden ondersteund. Bedenk wel dat de mens een aanzienlijk deel van zijn leven zittend doorbrengt. Het is daarom van groot belang voor de gezondheid dat wij dit op de juiste wijze doen. In meer dan de helft van het aantal instellingen in ons land, zoals bejaardentehui zen, verpleeginrichtingen en ziekenhuizen, worden daar om Kembo-ontwerpen toege past, want de zitmeubelen van Kembo zijn zo ontworpen dat zij uitstekend aansluiten bij de anatomie van het lichaam. Zodoende word je op een prettige manier gedwongen verantwoord te zitten. Actieve zit Veel klachten kunnen wor den voorkomen door de zoge heten actieve zit. Dat is een houding waarbij zittend be wegen mogelijk is. Een goede zithouding geeft bovendien de inwendige organen de ruimte die ze nodig hebben om optimaal te kunnen func tioneren. Ademhaling, stof wisseling en bewegingsvrij heid worden verbeterd. Goed uitrusten en ontspan nen geldt niet alleen voor mensen die verzorgd en ver pleegd worden, maar ook voor het personeel. Juist de mensen in de verzorgende be roepen hebben behoefte aan prettige stoelen die voldoen aan de huidige verlangens van comfort en welzijn. Rekening houdend met de diverse eisen presenteert Kembo, fabrikant van be- drijfsinterieurs en meubilair voor inrichtingen, modellen die speciaal gefabriceerd zijn om te kunnen voldoen aan de verlangens van ouderen en weer andere die aan de eisen van de werkenden beant woorden. Industriële ontwerpen Een belangrijk aspect van in Stoelen voor verpleeg- en bejaardentehuizen moeten niet alleen goed zitten, ze moeten ook heel gemakkelijk in onderhoud zijn. (foto gpd» dustrieel ontwerpen is het op de juiste wijze toepassen van de diverse materialen en de verwerking hiervan. Indus triële ontwerpen gelden uiter aard ook voor de zogenoemde verzorgingsmarkt. Hieraan liggen de volgende eisen ten grondslag: een optimale zit- kwaliteit, huiselijk karakter, armleggers met een goede grip voor gemakkelijk zitten en opstaan. Grote mate van stabiliteit, minimaal onder houd door het gebruik van 'door en door' gekleurde kunststof. Uitgaande van het basisont werp heeft Kembo een nieu we collectie ontwikkeld voor de oudere gebruikers. Karak teristieken daarvan zijn: ver stelbare hoofdsteunen, pelot- ten voor zijdelingse steun en verstelbare zithoogten. Instel bare hoek tussen zitting en rugleuning. Speciale armleg gers voor een stabiele arm- steun. Afneembare eetplank. Verwisselbare stoffeertech- niek. Bekleding De bekledingsstoffen worden volgens een bepaald patent 'gesealed'. De praktische ge bruikswaarde is te vergelij ken met kunstleer terwijl het huiselijk karakter van de stof bewaard blijft. Dit meubilair is ook verrijdbaar te leveren. Het uitgangspunt van de ontwerpers van Kembo is dat elk model niet alleen zijn plaats moet vinden in de ver zorgingshuizen en de werk sfeer maar desgewenst ook in de woon- of slaapkamer van particuliere woningen. Toepassingen De ontwerpen voor o.a. het verplegend personeel bestaan uit een programma dat opvalt door uitgebreide toepass- singsmogelijkheden zoals ho ge en lage kuipfauteuils, kan- tinestoelen, diverse krukken en een uitgebreid tafelpro gramma. De kunststofkuip is door en door gekleurd en kan eventueeel ook bekleed wor den. Zowel de fauteuils als de stoelen zijn koppel- en stapel- Het gelamineerd houten frame is leverbaar in naturel beuken of in diverse kleuren lak alsook in verschillende tinten beits. De werkplek voor de directie is functioneel en representatief. Dit bete kent dat de bureau-organisa tiesystemen moeten voldoen aan de hoogste eisen. De voor waarden die gesteld worden aan het inrichten van kantoor Kap niet meteen uitschakelen als het eten klaar is Omdat we vandaag de dag met veel minder water en vaak ook korter koken, heb ben we niet meer zoveel stoom in de keuken. Boven dien gebruiken we voor som mige kookprocessen de mag netron. Dus je zou denken, steeds minder dampen. Toch wordt er tegenwoordig vrij wel geen keuken meer geïn stalleerd zonder afzuigkap. Het feit dat de keuken van vandaag veelal overloopt in de woonruimte, heeft ons luchtgevoelig gemaakt. Want niet alleen ontstaat er bij het koken af en toe stoomvor- ming, maar veel hinderlijker zijn bak-, braad- en kookgeu- ren. En die wil je in je luie stoel voor de tv niet ruiken. Bovendien voorkomt het meteen bij de bron afzuigen van vuile en vochtige lucht een aanslag op uw mooie (keuken)interieur. Om die luchtjes eruit te krij gen kun je een raam openzet ten. Maar in ons winderige en tochtige land komt dat het comfort van het binnenkli maat niet ten goede. We heb ben de ventilator in het raam gekend. Geen tochtverschijn selen, maar als geurverjager niet helemaal ideaal. Toen kwam de afzuigkap. Hoewel...afzuigkap. Hij is er in twee basisuitvoeringen. Om te beginnen de echte af zuigkap, die via een afvoer damp en geurtjes naar buiten stuurt. In de tweede plaats de recirculatiekap. Dit apparaat wordt toegepast in keukens waar een afvoer naar buiten niet mogelijk is (als er geen buitenmuur is). Aan afzuiging moet altijd de voorkeur worden gegeven. Alleen dan raak je de vervuil de lucht echt kwijt, die dan wel weer moet worden aange vuld, maar in een open keu ken hoeven daarvoor meestal geenJextra voorzieningen te worden getroffen. Dat gaat Anders is dat in een geslo ten omgeving, vooral als daar gasapparatuur (kookplaat, geiser) aanwezig is. De gas vlam kan uitgaan als er niet voldoende zuurstof (verse lucht) is. De keukenspecialist of het gasbedrijf kan u daar al les over vertellen. VLOERTEGEL - De nieuwe vloertegel 'Beaufort' van Sphinx is geïnspireerd op de ongedwongen sfeer van het Grand Cafe. De collectie wordt gebracht in in zalm met een grijze ondertoon, in zalm- groen en in travertijn, een kleur met beige zweem. De te gel (40x40) trotseert de vorst en kan dus ook buiten worden neergelegd. Hij is ongevoelig voor hitte, olie, vocht, vet en Een recirculatiekap is voor zien van een vetfïlter. Een ventilator zuigt de vervuilde keukenlucht aan, die via fil ters wordt gevoerd en ge reinigd weer in de keuken te rugkomt. Echt verse lucht is dat natuurlijk niet, maar beter gefilterde lucht dan helemaal niets doen aan een slecht leef klimaat. Afzuigkap Een afzuigkap wordt boven het kookcentrum gemon teerd. .Boven gasbranders moet hij gewoonlijk iets hoger worden aangebracht dan bo ven een elektrische plaat. Stel je voor, vlam in de pan. Maar de moderne afzuigkappen werken ook prima als ze wat hoger hangen. Vooral als je kiest voor een systeem met randafzuiging. Hierdoor ont staat rond de kookplaat een soort luchtgordijn. Daardoor gaan de dampen en geuren uit potten en pannen gemakkelij ker de kap dan de keuken in. Overigens is een afzuigkap - als we het alleen over damp- vorming hebben - dringender noodzakelijk bij koken op gas dan bij elektriciteit. Omdat niet alleen tijdens het koken stoom wordt ontwikkeld, maar bovendien bij het ver branden van gas waterdamp vrijkomt. Bij 1 kubieke meter gas is dat zelfs anderhalve li ter. Eri waterdamp is nu een maal de beste transporteur van etensgeuren. Wanneer u klaar bent met koken, schakel dan niet meteen de afzuigkap uit, maar laat hem nog een minuut of twintig doorzoemen - op een lagere capaciteit. Dat maakt minder lawaai en is voldoen de om uw keukenklimaat he lemaal te bevrijden van dam pen, die anders maar neer slaan op keukenfronten en meubilair. Inbouwen In de moderne keuken kun nen afzuigkappen op alle mo gelijke manieren worden in gebouwd. In een schouw, in een bovenkast achter een klapdeur of ladehoog paneel. IJeel fraai en weinig plaats vragend is de afzuigkap die in het onderste deel van een kast boven het kookcentrum wordt ingebouwd. Trekt men de lijst - die op één lijn ligt met de lichtlijst onder de andere kasten - naar voren, dan scha kelt de kap zichzelf in. Afzuig- en recirculatiekap- pen zijn er niet alleen in ver schillende uitvoeringen, maar ook in diverse capaciteiten. De maximale capaciteit (de hoogste stand) moet zijn afge stemd op de grootte, of liever de inhoud, van de keuken. De capaciteit wordt in kubieke meters aangegeven. Aanbevo len wordt een kap te kiezen met een capaciteit die de in- EINDREDACTIE HENK HOUTMAN EN HENRIETTE vd HOEVEN Frans Molenaar: Bij al het goudglitter, de be drukte fluweel en soms barok ke uitbundigheid van de colle ga-couturiers doet de collectie, die de Amsterdamse couturier Frans Molenaar presenteerde, sobertjes, bijna saai, aan. Eri toch, veel vrouwen zullen - ze ker voor overdag - de voorkeur geven aan de eenvoudige maar perfect gesneden eii ele gante kleding van Molenaar. In zijn alweer 48ste collectie laat Molenaar de A-lijn, waar in de schouderlijn wat smaller dan de laatste jaren en jasjes en mantels wijd klokkend achter de draagster aandei- nen, voorzichtig terugkomen. Hij maakt deze modellen is stof maar ook in leer en suède. Heel fraai zijn die korte, net in de taille vallende, jasjes als Molenaar ze maakt van flesse- groen fluweel en daarbij de mouwen of de rand van het jasje voorziet van een fikse rand van poolvos-bont. Van die klokkende jasjes is ook een langer model, drie kwart, waarop dan weer 'strips' van bont zijn aange bracht. Onder al deze model len, die vrijwel altijd een raglanmouw-inzet hebben, wordt het rechte rokje met steekzakjes gedragen, dat zo kenmerkend voor Molenaar De vierkante lap stof tot een cape verwerkt, lanceerde Mo lenaar in 1983 en nu haalt hij dit idee weer tevoorschijn. Hij zet de randen van deze capes af of met bont in dezelfde kleur als de cape of met flu weel of satijn. Nieuw in deze serie is de driehoek. Beide modellen zijn haaks of diago naal ingesneden, wat weer een heel apart effect geeft. Bij al die kleding worden kleine ronde hoedjes, ooit werden ze pillbox genoemd, gedragen. Voor wat de Fransen het 'kleine zwart jurkje' noemen, een kledingstuk dat je steeds weer aan kunt naar recepties, een etentje of de schouwburg, moet je dit seizoen echt bij Frans Molenaar zijn. Hij maakt van bijvoorbeeld pai- lettenstof een heel recht net boven de knievallend jurkje met lange ingezette mouwen en een bescheiden vierkante of v-hals, afgebiesd met satijn maar dit model is er ook in een minder opvallende crêpe de En voor vrouwen die zich niet onopvallend elegant in de winterse feesten willen stor ten heeft Molenaar geexperi- menteerd met plissé. De vier kante lappen voor zijn avond kleding liet hij plisseren en ruimten zijn ingrijpend veran derd ten opzichte van vorige decennia. De opkomst van de moder ne informatie-verwerkende technieken geeft aan die werkomgeving een geheel an der aanzien. Kembo zorgt 'er voor dat het bekabelingssys teem ruim en gemakkelijk toegankelijk is en tevens een voudig doorgevoerd en weg gewerkt kan worden. De op stellingsmogelijkheden zijn flexibel en aanpasbaar en het constructiesysteem hand zaam. Het instellen van de werkbladhoogten is eenvou dig geconstrueerd. Sfeervolle materialen en tijdloze vorm geving zijn eveneens noe menswaardige aspecten. Veranderingen In vergelijking met de rest van de wereld is Nederland een absolute koploper op het gebied van de sociale zorg. Dit is mede te danken aan de inzet van het particulier initiatief. Pro deo-besturen gesteund door de overheid, maar ook creativiteit van architecten en interieurontwerpers hebben een bejaardenhuisvesting van de grond getild die zijn weer ga niet kent. Door de eisen die worden gesteld aan specifieke pro- dukten worden deze steeds verder ontwikkeld terwijl er steeds minder geld voor be schikbaar is. De produktie- techniek dient daarom zo ade quaat mogelijk te zijn zodat voor minimale kosten een op timaal produkt vervaardigd kan worden met een lange le vensduur. Het onderhoud dient bovendien praktisch te zijn. Vandaar dat Kembo steeds meer gebruik maakt van door en door gekleurde kunststoffen en de nieuwste technieken en constructiesys temen. Verantwoorde vormgeving moet hand in hand gaan met een gezellig en huiselijk ka rakter, zonder dat dit opvalt als compromis. Tussen twee bovenkasten een strakke schouw waarin een afzuigunit is opgenomen. Het schouw- front ligt op een lijn met kastdeuren. houd van dë keuken per uur keuken telt k^n de keuken zes tot tienmaal kan verver- specialist u zoVertellen welke sen. kappen hij in de hierbij pas- Als u nu zelf even uitrekent sende capaciteit te bieden hoeveel kubieke meter uw heeft. Keus genoeg. maakte er zo de meest grillig blouses en tops van. Zolang de plissé vrij grof blijft en be scheiden verwerkt is, ziet het er mooi uit maar het wordt gauw een beetje teveel van het goede. Zo is bijvoorbeeld de wijde grof gepliseerde jurk met een heel diepe v-lijn ach ter waaronder en recht rokje wordt gedragen bijzonder fraai terwijl de jurk die uit een lap van 150x150 geplissseerde stof is gemaakt net een tikje te onthullend orm het lichaam spant om echt mooi te zijn. Naast plissé werkt Molenaar heel fraai met de Griekse schouderlijn (een blote schou der) waardoor een op zich een voudige rechte jurk met grote zijsplit toch iets feestelijks krijgt. In de collectie van Frans Molenaar vooral veel zwart maar ook mooie tinten bor deaux, brique, groen en don ker en middenbruin. Tijdens een concert in Utrecht waar de stoelen zeer ongemakkelijk waren, dwaalde mijn aandacht steeds weer af, ook al om dat het warm was en zeer vol. Maar ook omdat ik bij het engelachtig geluid van de jeugdige counter-tenor onweerstaanbaar aan de zangers van vroeger moest denken; aan die hoge teno ren uit vroeger eeuwen die zoveel over hadden voor hun carrière. Die hun edele delen opof ferden om hoog te kunnen zingen terwijl de zanger van nu dat gewoon op het conservatorium kan leren. Of bij een plaatselijke zang pedagoog, maar in elk ge val niet meer gecastreerd behoeft te worden. Zoals die anderen van toen, in Ita lië waar bij sommige kap pers een bordje hing "hier knipt en castreert men" wat betekent dat het een vrij wijd verbreide ingreep was. Ontmand worden om een kopstem te krijgen. Want kopstem is het Nederland se woord er voor, wat ik echter niet graag gebruik, het doet me te veel aan kopvlees denken: Wat eten we op brood? kopvlees met mayonaise. Ik hou het dus maar bij counter-tenor. Wel een beetje met tegenzin want als het echt niet hoeft gebruik ik liever geen En gels. Recycling-shop met 'milieucorner doet me de te nen krullen van narigheid, maar counter-tenor kan nog net door de beugel vind ik. De zanger dus die geen edele delen meer hoeft af te staan voor zijn zangkunst zoals zijn collega's van vroeger, die ook nog lang niet allemaal de top bereik ten. In een bepaalde tijdspanne lieten zich vierhonderd jon gens castreren waarvan maar een stuk of tien be roemd werden. Wat er met die andere drie honderd ne gentig gebeurde, dat vertelt de historie niet, terwijl daar toch een gevoelig rapport over te schrijven zou zijn geweest. Een praatgroep zullen ze wel niet gehad hebben om hun frustratie kwijt te raken; zoveel opge offerd te hebben voor zo weinig resultaat. In deze tijd ben je in zo'n geval alleen een paar jaar studie kwijt, maar toen verloor je iets zeer, zeer essentieels. De paar die het wel haalden werden dan ook verafgood en bejubeld met een vere ring waarbij die van de pop sterren van nu in het niet zinkt. Super prima donna's waren het en bij een zeer goed gelukte aria joelde het publiek bravo en riep waar derend: "leve het mes" wat bij de betreffende castraat wel even een rilling over de rug zal hebben doen lopen bij de herinnering aan die operatie zonder narcose, met alleen een kroes wijn als verdoving. Voor de zan ger in Utrecht werd alleen maar luid geklapt. Hij was dan ook slechts een uit ve len; die manier van zingen wordt steeds algemener. En is te leren door gewoon les te nemen. Geen edele delen hoef je er meer voor af te staan zoals die van toen, die bij mislukking van hun carrière alleen nog hoog konden zingen in de badkamer, voor zichzelf. Een beetje trieste gedach te, in die warme zaal in Utrecht, ina DE RUYTER Een bijzonder compact bedieningssysteem, dat op de rand van de badkuip kan worden geïnstalleerd, wordt door de Duitse fa brikant Hansa op de markt gebracht. Hoeveelheid water en temperatuur zijn apart instelbaar. Heel hygiënisch is ook de constructie van de op de badrand gemonteerde douchekop, waarvan de slang tot een lengte van twee meter kan worden uit getrokken. De slang zit opgeborgen in een reservoir met afvoer. Water- resten vormen dus geen probleem. Ook voor lekkages bij slang breuk hoefje niet bang te zijn. Het bedieningssysteem ziet er niet alleen heel mooi uit maar is ook uiterst makkelijk te onder houden. Een goede mogelijk heid om de bergruimte in de keuken drastisch uit te breiden is door in kasten draadmanden, uittrekelementen en deurrekjes toe te pas sen. In luxe keukens zijn die accessoires meestal aanwezig of u kunt ze bij het uitzoe ken van uw keukenin richting meteen bijbe stellen. Zulke draadac- cessoires zijn ook los te koop voor uw bestaan de keuken. Er zijn vaste en uit- trekbare draadman den, diverse typen draaiplateaus, halve- draaibodems, servies- rekken, uittrekbare af valemmers, speciale ac cessoires als flessen- houders, en wandrek- jes om tegen de binnen kant van kastdeuren te bevestigen. Alle draadaccessoi- res zijn van metaal en afgewerkt met een wit te kunststof coating. Ze zijn verkrijgbaar voor kasten in verschillende breedten en diepten en kunnen daardoor in vrijwel alle typen keu kens worden toegepast. Geleverd worden de draadaccessoires onge monteerd verpakt in een doos. Het in elkaar zetten en in de kast monteren is uiterst een- i Voor nadere informa- i tie: Cored Agenturen, Huissen, tel. 085- 257711. mmSm I

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 10