De piano zwijgt, recessie dreigt Mariënburcht: politiestaat of georganiseerde misdaad? jREPORTAGE Amerikanen in mineur door tekenen van economische teruggang OP REIS ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1990 WASHINGTON - Klein maar alarmerend bericht uit Amerika's hoofdstad: de sjieke warenhuis-keten Nordstrom heeft vorige week vier van z'n pianisten ontslagen. Het is één van de vele tekens dat in de Verenigde Staten de reces sie heeft toegeslagen, na tuurlijk mede door toedoen van de Golfcrisis en de stij gende olieprijzen. Tot voor kort werd het winkelen de publiek door Nordstrom ver wend met even zoete als beschaafde klanken, virtuoos aan glimmende vleugels ontlokt door in smoking gehulde pianisten. Dat vond het wa renhuis het toppunt van elegance. Maar nu is dat niet meer zo. De vleugels zijn blijven staan, maar ze worden alleen nog maar bespeeld bij top-drukte, in de weekeinden bijvoorbeeld. Door part-timers. Nog een teken des tijds. Vorige week organiseerde de hotel-keten Hyatt Regency een grote 'job fair' voor het nieuw te openen hotel in Reston, een buitenwijk van Was hington. Er waren 400 banen te ver geven, banen zoals receptionist, on derhoudsmonteur, kelner, bagage sjouwer en zo. Veelal waren het banen die niet meer opbrengen dan 6 tot 7 dollar per uur, in de buurt van Washington wel zo ongeveer het minimum. Vooral daarom was het zo verras send om te zien wat er aan sollici tanten binnenkwam. Keurige dames in mantelpak, keurige heren in pak meldden zich, met aktentassen waaruit indruk wekkende curriculum vitaes wer den getoverd. Het ritselde van de doctorandussen en ingenieurs, en er waren sollicitanten die bij hun laatste baan salarissen van meer dan 50.000 dollar hadden opgestre- Het waren mensen die in de on- roerend-goedsector hadden geze ten, de aandelenhandel, de defen sie-industrie. Ze hadden geen werk meer, en zagen zich nu gedwongen om wat dan ook aan te pakken zodat in ieder geval de lopende rekenin gen betaald bleven. Leed Zo zijn er meer opvallende waarne mingen te doen. Om in de buurt van Washington te blijven: de markt voor dure huizen - dat wil zeggen huizen die meer dan 400.000 dollar kosten - is ingestort. Makelaars zijn wanhopig aan het worden. Zo stond er afgelopen zaterdag in de Washington Post een advertentie voor een huis dat voor 1,4 miljoen dollar werd weggegeven. Wèggege- ven, want de prijs lag 700.000 dollar onder de officiële, door een bank bepaalde waarde. Nog meer leed: de mannen en vrouwen die vanuit vrolijk gekleur de wagentjes in de buurt van het Witte Huis en andere toeristentrek kers in Washington hot dogs en der gelijke etenswaren verkopen, kla gen steen en been. Hun verkopen zijn deze zomer vèr beneden die van de vorige zomer gebleven, en de zo mer van 1989 was al niet best. Alleen al over de maand juni meldde verder het Air and Space Museum in Washington, het drukst bezochte museum ter wereld, 100.000 bezoekers minder dan over juni vorig jaar. En een grote stad verderop: in New York ligt het aan tal mensen dat dit jaar een rondlei ding door het VN-gebouw heeft ge maakt, tot nu toe 7 procent lager dan vorig jaar. In heel Amerika klaagt de toeris tenindustrie trouwens dat het in tien jaar niet zo slecht is geweest als nu. De trend is onmiskenbaar: de Amerikanen zijn dit jaar korter weggeweest, zijn dichter bij huis ge bleven en hebben minder geld uit gegeven. Enquêtes Al deze treurige berichten uit de Amerikaanse samenleving hebben te maken met een economische re cessie waarin het land is terechtge komen. Of gaat terechtkomen. Of in ieder geval dat veel Amerikanen denken dat er een recessie is. Dat laatste wordt bewezen door enquêtes. Uit een peiling die op 24 augustus in de New York Times stond, valt af te lezen dat 6 op de 10 Amerikanen denken dat er nu spra ke is van een recessie. Bijna even veel van hen - 55 procent denken dat het de komende maanden alleen nog maar slechter zal gaan. Is er inderdaad sprake van een re cessie? Volgens de gangbare theo rie nog niet. De theorie zegt, dat er een recessie is als er twee kwartalen achtereen sprake is van een econo mische min-groei, dat wil dus zeg gen: een vermindering van het Bru to Nationaal Produkt (BNP). En dat punt is nog niet bereikt. Het Amerikaanse BNP groeide in het eerste kwartaal van dit jaar met 1,7 procent, en in het tweede kwar taal met 1,2 procent. Dat zijn beroer de cijfers, maar het gaat niettemin om groei. Veel Amerikaanse economen denken evenwel, dat het vanaf nu met het BNP bergafwaarts zal gaan, dat er al een recessie bezig is maar dat die nog niet uit de cijfers is ge bleken. en dat de bewijzen voor die recessie met de dag toenemen. Statistieken En dan hebben we het niet over pia- gelopen maanden hebben laten zowel aan duurzame als niet-duur- directe gevolgen voor 's lands eco nomie, want consumentenaanko pen zijn goed voor twee-derde van de vraag. Omineus is verder, dat de laatste keer dat consumenten zo weinig vertrouwen in de economie hadden, 1980 was, vlak vóór de re cessie van 1981 en 1982. - Het bedrijfsleven investeert minder. In het tweede kwartaal van dit jaar zijn ook de duurzame aanko pen (onroerend goed, machines) van het Amerikaanse bedrijfsleven afgenomen. Wat er aan opdrachten uitstaat, doet verdere inkrimping vermoeden. Bouwers zijn - nog een slecht voorteken - voorzichtig ge worden, en er worden nu, op jaarba sis, minder huizen gebouwd dan de afgelopen acht jaar het geval is ge weest. - Voorraden nemen toe, terwijl de verkoop afneemt. Met name hier over maken economen zich zorgen. In de meeste bedrijfssectoren blij ven nu gaandeweg meer goederen onverkocht. In het tweede kwartaal van dit jaar was er sprake van een daling van het aantal verkopen met 2,2 procent. Dat heeft gezorgd voor een niet-gewilde toename van voor raden bij fabrieken en dergelijke. Als daarin niet gauw verandering komt, zullen die fabrieken gedwon gen zijn minder te gaan produceren. Gevolgen: werkloosheid, minder besteedbaar inkomen bij de consu ment, verder afnemende vraag. - Uit op 7 september vrijgegeven cijfers blijkt, dat de groei van het aantal banen in de Verenigde Sta ten tot stilstand is gekomen, en dat het aantal werklozen stijgt. Thans is 5,6 procent van de Amerikanen werkloos, het hoogste percentage in twee jaar. nisten bij Nordstrom, of de verkoop zien, is onder meer het volgende: van hotdogs aan dagjesmensen, - Consumenten geven minder uit. De Ameri kaanse schuld, inmiddels geste gen tot 3.000 mil jard dollar, hangt nog altijd als een zwaard van Damocles boven de Ameri kaanse econo mie. Daar ko men nog enorme schulden van het bedrijfsle ven bij. (Archieffoto) zame goederen minder gaan uitge ven. Het betekent dat die consu menten bezorgd aan het worden zijn, zoals ook al Uit de enquête in de New York Times blijkt. Dat heeft Olieprijzen Kortom: de cijfers en de statistie ken gaan deverkeerde kant uit. Daar komt dan nog de crisis in de Golf bij. De Iraakse inval vart Ku- wayt heeft gezorgd voor een toena me van de olieprijzen, van 20 dollar per vat op 1 augustus, de dag voor de inval, tot rond 30 dollar eind vori ge week. Dat is hierom zo verontrustend, omdat de laatste twee recessies, die van '74-'75 en die van '81-'82, ook werden voorafgegaan door een pe riode waarin de olieprijzen snel ste gen. Is dus het Amerikaanse economi sche weerbericht: zwaar bewolkt, met grote kans op neerslag? Het kan meevallen. Dat blijkt uit de Amerikaanse media, die de afgelo pen weken een stortvloed van pu blicaties aan het onderwerp hebben gewijd, en daarin hele jaargangen economen aan het woord hebben gelaten. Uit al die opinies kan één over heersende mening worden samen gesteld: er komt een recessie, mis schien is er zelfs al een recessie, maar het zal om een lichte neergang gaan die van korte duur - een half tot een heel jaar - zal zijn. Toegegeven, een econoom, om met Jean de Boisson te spreken, is iemand die het ook niet weet. Er zijn niettemin inderdaad goede re denen om niet al te pessimistisch te zijn. Een aantal daarvan: - Bij de oliecrises van '73 en '80 waren er veel ingrijpender stijgingen van de olieprijzen dan nu. In '73 ging het om een stijging van 3 naar 11,65 dol lar, en in 1980 van 12 naar 41 dollar per vat. Efficiënter Die enorme verhoging leidde tot een grote toename van de inflatie, en dat weer tot torenhoge rente, ge volgd door de onvermijdelijke re cessie. Nu is dat beeld lang niet zo dramatisch. - Amerikaanse bedrijven worden beter en efficiënter geleid dan in '81- '82. Bij die laatste recessie waren het de zwakkere bedrijven die het loodje legden. De sterke zijn over gebleven, en als bewijs daarvan kan gelden dat in de jaren '80 de arbeids- produktiviteit in het Amerikaanse bedrijfsleven gemiddeld met 3,2 procent per jaar gestegen is. - De Amerikaanse economie draait nu meer op export dan bij de laatste recessies. In 1973 was nog geen 5 procent van Amerika's BNP bestemd voor de export. Nu is dat 8 procent, een percentage dat nog steeds aan het toenemen is. Te ver wachten valt, dat de komende tijd de economie van de Europese lan den sterk blijft. De vraag naar Ame rikaanse goederen zal daarom niet afnemen, integendeel, door de ge daalde dollarkoers eerder toene men. Dat maakt de klap voor het Amerikaanse bedrijfsleven al een stuk minder hard dan bij voorgaan de recessies. Het kan dus meevallen, hoewel ook de grootste optimist moet toe geven dat er in één opzicht een ver slechtering is gekomen, vergeleken met 1973 en 1980, de twee jaren dat Amerika ook aan de vooravond van een recessie stond. Schuld Anders dan toen, is er nu in alle sec toren van de Amerikaanse samenle ving sprake van een enorme schuld. De federale regering heeft een schuld van 3.000 miljard dollar, het bedrijfsleven van 3.600 miljard dol lar, en consumenten van 3.200 mil jard dollar. Als het slecht gaat, zal de over heid z'n verplichtingen wel kunnen blijven nakomen. Maar datzelfde kan niet worden gegarandeerd voor bedrijfsleven en consumenten. Als dat tot grote aantallen faillissemen ten zou leiden, zou een sneeuwbal effect het gevolg kunnen zijn. AMSTERDAM (ANP) - De krakers in de omstreden processen rond de voormalige krakersbolwerken De Mariënburcht en het Wolters Noordhoff Complex kennen illuste re voorgangers. Zo stonden Domela Nieuwenhuis en Soekarno eerder terecht op verdenking van overtre ding van artikel 140 wetboek van strafrecht. De Hoge Raad zal, als er niet weer uitstel volgt, maandag ar rest wijzen in de zogeheten "Ma- riënburcht-zaak". In dit lang verwachte "Mariën- burcht-arrest". genoemd naar het voormalig Nijmeegse krakersbol werk "De Mariënburcht", staat het omstreden artikel 140 wetboek van strafrecht centraal, dat deelneming aan een organisatie met als het oog merk het plegen van strafbare fei ten verbiedt. De ruime toepassings mogelijkheden van het artikel stui ten op fel protest van veel actiegroe pen, politieke groeperingen en ju risten. "In feite is artikel 140 de sleutel van de deur naar de politiestaat in het klein. Artikel 140 heeft vergaan de consequenties voor iedereen die wel eens een protestvergadering be zoekt of een demonstratie voorbe reidt". aldus de tegenstanders van de toepassing van artikel 140. Artikel 140 komt oorspronkelijk uit het Franse recht en was daar in de vorige eeuw vooral bedoeld om bendes mee te vermorzelen waar van de leden de kost wonnen door middel van plunderingen en dief stallen. Het artikel is in Nederland vooral bedoeld ter bestrijding van fraude en drugsmisdaden. Het is voor het eerst, na Nieuwenhuis en Soekarno, dat artikel 140 nu op gro te schaal in een "politiek" proces wordt toegepast. De zaak tegen de krakers van de Mariënburcht in Nijmegen begon in de vroege morgen van 17 januari 1987 met de ontruiming van het ge kraakte Shell-kantoor. Deze ontrui ming ging gepaard met omvangrij ke barricaden, protesten en vernie lingen. In oktober van dat jaar ston den acht "Mariënburchf'-krakers terecht voor de rechtbank met op hun dagvaarding onder meer arti kel 140 prijkend. "Deze" artikel 140-zaak is bepa lend voor de toekomstige werkwij ze van de politie in Nederland", rep te verdediger P. Bakker Schut tij dens het proces. Volgens het open baar ministerie vormde het achttal verdachten de kern van de voorbe reidingen tegen de ontruiming en waren zij vanaf het begin betrokken bij het verzet daartegen. Hoofdin specteur W. Velings, leider van het Gelderse rechechebijstandsteam, verklaarde op de zitting dat de poli tie anderhalve maand na de ontrui ming en de ongeregeldheden nog steeds geen arrestaties had kunnen verrichten, en daar wringt 'm de schoen. De politie kon, op grond van ver denking van artikel 140, telefoons gaan aftappen, informanten gebrui ken en kraakpanden gaan observe ren. Deze opsporingsmiddelen zorgden, volgens politie en open baar ministerie, voor voldoende be wijs tegen de acht krakers zodat tot arrestatie kon worden overgegaan. De krakers werden door de recht bank veroordeeld tot acht maanden celstraf (waarvan vier voorwaarde lijk) wegens onder meer poging tot doodslag en brandstichting maar werden vrijgesproken op artikel 140. Volgens de magistraten kon er op dit punt geen veroordeling vol gen omdat slechts sprake was van een éénmalige gebeurtenis van be perkte duur en dus geen duurzaam samenwerkingsverband (vereni ging). Om principiële redenen werd door het achttal hoger beroep aan getekend bij het gerechtshof in Arn hem. Zij waren van mening dat het vonnis van de rechtbank hen, on danks de vrijspraak op artikel 140, collectief verantwoordelijk stelde voor de rellen bij de ontruiming zonder onderscheid des persoons. "Artikel 140 is als dekmantel ge bruikt voor een diepgaand onder zoek in krakerskringen. Iedereen heeft dezelfde straf gekregen, dat betekent dat bijvoorbeeld degenen die koffie hebben gezet tijdens de kraakactie ook tot vier maanden cel veroordeeld kunnen worden", al dus een fel protesterende woord voerder van de krakers. In tegenstelling tot de rechtbank veroordeelde het hof de krakers wel op grond van artikel 140. Volgens het hof was er sprake van een "op een vereniging lijkend samenwer kingsverband" zodat een veroorde ling te rechtvaardigen viel. In een reactie op het arrest schreef raads vrouw T. Prakken: "De brede poli tieke opzet van het op actievergade ringen voorbereide protest wordt in de bewijsvoering omgesmeed tot het feit dat meerdere misdrijven tot de doelstelling van de organisatie hoorden. Grovere criminalisering van voorbereiding van politieke ac tie is niet denkbaar", aldus Prak ken. De gezamenlijke advocaten toon den zich zeer verontwaardigd over de uitspraak en zeiden zich zorgen te maken over de reikwijdte van deze beslissing. Het arrest zou alle politieke protestvergaderingen en alle actie-overleg binnen de sfeer van het strafrecht halen. Cassatie beroep werd aangetekend. Advocate T. Prakken van de kra kers ziet een groot gevaar in artikel 140. "Mensen die sympathiseren met bepaalde politieke groeperin gen kunnen met gebruik van dit ar tikel strafbaar worden verklaard. Het grootste gevaar met dit artikel is echter dat de politie de kans krijgt om overal haar neus in te steken", aldus Prakken. Wanneer er een redelijk vermoe den van schuld bestaat dat een per soon deelneemt aan een criminele organisatie kunnen telefoons wor den afgeluisterd en bijvoorbeeld in filtranten worden ingezet of perso nen geobserveerd. "Dat kan dus ie dereen gebeuren die politiek actief is. Als puntje bij paaltje komt, en er genoeg bewijs tegen een persoon verkregen is, laat het OM artikel 140 zelfs vaak weer vallen. Dit is een griezelige manier van werken. Wij kijken met spanning uit naar de uit- praak van de Hoge Raad omdat die de reikwijdte van het artikel moet aangeven", aldus de advocate. Op reis gaan betekent hard werken in Suriname. Ook al wil ik maar voor een paar dagen 'de stad uit', dat kost aan voorbereiding een kleine week. Eerst moeten langdurige en sombere gesprekken gevoerd worden met huisgenoten over vakantiebestemmingen 'waar het nog rustig is'. Niet uit angst voor overvolle stranden en volgepropte toeristenstadjes; met 'rustig' bedoelen we hier een gebied waar de kogels niet om je oren vliegen en waar geen 'controleposten' zijn. Want zo'n controlepost kan aan het vakantieplezier een abrupt einde maken als de dienstdoende vrijheidsstrijder of beroepsmilitair geen toestemming geeft om verder te reizen. Smoezen en handigheidjes helpen in zo'n geval nooit echt. De volgende controlepost kijkt daar dwars doorheen en dan is het alsnog rechtsomkeert. Als de vakantiebestemming bestudeerd is en 'rustig bevonden', dan is er geen tijd meer te verliezen. Want volgende week kunnen de omstandigheden weer grondig gewijzigd zijn. Dan is 'bevrijd gebied' weer van 'de soevereine staat Suriname' en staan er andere machthebbers op de controleposten. Vrienden en kennissen wensen met zorgelijke ondertoon in hun stem succes. In ieder geval is me nooit 'succes' toegewenst als ik vanuit Nederland een driedaagse trip naar de Belgische Ardennen ondernam. Maar daar heb je ook geen schorpioenebeten zonder dokter in de buurt, daar pakken ze je auto niet af en daar zitten geen piranha's in de rivier. Er is niet altijd broodschaarste in Suriname. Maar precies als een tocht naar het binnenland op het programma staat, komt het tarweschip in een storm terecht en doen de bakkers langzaam aan. Zonder brood op reis gaan, is vervelend, omdat rijst koken onderweg een beetje omslachtig is. Met brood op reis gaan is ook vervelend, omdat de broodvoorraad in de tropen binnen een dag beschimmelt. De rest van de boodschappenmand: gezouten vis, pompoen, een blik knakworst, rijst en antimalariatabletten. Dichte schoenen en een lange broek om de schorpioenen voor de gek te houden. Een fles drank voor het dorpshoofd, de kapitein. Klamboes, hangmatten en een petroleumlamp. Een grote handdoek om in bosnegerdorpen zedig de dijen te kunnen bedekken. Een vat benzine om de bootsman van de korjaal gunstig te stemmen. Een simmetje om onderweg piranha's te vangen (veel graten, maar zolang zij jou niet eten, maar jij hen, valt het wel mee). De tropen zijn prachtig. Maar ieder tochtje verandert noodgedwongen in het type expeditie waar Livingstone en Stanley beroemd mee zijn geworden. Begrip ontstaat voor al die kaarsrechte grenslijnen in werelddelen die door onze voorvaderen gekoloniseerd zijn. "De grens loopt ongeveer van daar naar daar. Thuis trekken we die rechte streep wel. De knakworst is op en de piranha's willen niet bijten, dus laten we teruggaan voor het te laat is", moet de gedachtengang zijn geweest. Als u dit leest, ben ik onderweg, naar ik mag hopen. Hoop op het beloofde pasje van de militairen die weg, stuwmeer en Boven- Surinamerivier weer onder controle hebben. Hoop op droog weer, zodat de wegen niet in smurrie veranderen. Hoop op weinig wind, zodat het stuwmeer niet gaat spoken. Hoop op mildgestemde militairen onderweg. Ik bedoel maar: reizen verruimt het blikveld, maar je kan er ook goed overspannen door worden.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2