Geen onderzoek gevolgen gif Duizenden kentekens vervalst 0ubJ%icutog Weer smet op blazoen Pro Patria Kinderen asielzoekers worden vaak vergeten Kamer steunt verplicht werken in de bollenteelt Bus voor personeel Schiphol bespaart 10 miljoen kilometers HENNEPVANGST IN BOSKOOP GGD-Bollenstreek legt advies toxicoloog naast zich neer VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1990 Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Toen de Gouverneur - Generaal Meyer zijn eerste receptie hield na zijn optreden als landvoogd, vroeg hij aan Sinjo, wiens ambtskleeding hij niet herken de: „En wat is uwe betrekking ..Hekselensie", zei de aangespro kene: ,,ik belaas - de kaas' ..Wat- blief" ..Hik belaas - de kaas!" De man wilde zeggen: Ik ben be last met de kas. Een allertreurigst ongeluk heeft te Lambusart (Henegou wen) plaats gehad. Een jong mensen, met zijn vader den spoorweg overgaande, raakte met zijn laars in een der rails be klemd, juist toen er een trein aankwam. Hij kon zich ondanks alle inspanning niet losrukken en smeekte zijn vader hem aan zijn lot over te laten. Deze liep waanzinnig van smart weg en een oogenblik later was de arme jongen verpletterd. Vijfentwintig jaar geleden - Scherp afstekend tegen de fel blauwe lucht, wachtte de Sint Pieter vanmorgen op de bis schoppen uit de wereld, die voor de vierde zitting van het concilie waren toegestroomd. De dag van vandaag bracht hen nog bijeen in gebed en grote plechtig heid. Morgen evenwel zullen de besprekingen worden hervat. Het klokgelui, dat vanochtend om negen uur weerklonk over de straten en huizen van de oude stad. vertelde de romeinen en de ontelbare toeristen, dat de be slissende fase HM deze giganti sche kerkvergadering was inge gaan. Binnen op de tribunes van Sint Pieter. hadden ongeveer 2500 bisschoppen, abten, apos- toilische prefecten en generaals Van de verschillende geestelijke ordes hun zitplaatsen ingeno men. Precies om negen uur be trad een lange stoet het midden schip van de kerk: kardinalen en patriarchen, vervolgens de prelaten die samen met de Paus de mis Pan concelebratie op droegen. Rijksdienst gaat frauderen moeilijker maken UTRECHT/DEN HAAG - Er circu leren in Nederland duizenden ver valste kentekenbewijzen. Deze vorm van criminaliteit verdient daarom een harde aanpak. Dat schrijft M. Hensen van de gemeen tepolitie Utrecht in het Algemeen Politieblad van deze week. Hensen is bij zijn korps lid van de groep Ge organiseerde Autocriminaliteit. Alleen al in Utrecht werd het af gelopen jaar gefraudeerd met dui zenden kentekenbewijzen. Hensen schat de landelijke fraude over het afgelopen jaar op zo'n drieduizend vervalste bewijzen. Met behulp van deze documenten weten criminelen soepeitjes uit handen van de politie te blijven. Cijfers over het aantal valse ken tekenbewijzen dat in het district Den Haag circuleert, kan rijkspoli- tie-voorlichter P. Nieuwenburg van dit district niet geven. "Het is echter duidelijk dat de criminelen echt niet in Utrecht blijven hangen. Aan gezien de wegen binnen ons district het drukst bereden zijn van alle Ne derlandse wegen, moet je er zelfs van uitgaan dat we hier een behoor lijk aantal valsrijders hebben". Het district Den Haag heeft een Permanent Autoteam (pat) dat zich uitsluitend richt op opsporing van alle vormen van autocnmimaliteit. Ook de opsporing van vervalste kentekenbewijzen is hierbij onder gebracht. De valse kentekenbewijzen, zo zet Nieuwenburg uiteen, bieden de criminelen 'tal van voordelen'. Zon der vervalsing is op grond van een kentekenplaat de eigenaar van de auto en het chassisnummer van het voertuig eenvoudig en in minder dan een minuut te achterhalen. De vervalsing zorgt ervoor dat de eige naar niet meer op te sporen is. Ont duiking van de motorrijtuigenbe lasting, onverzekerd rondrijden of zelfs in een gestolen wagen toeren, zijn dan geen enkel probleem meer. Louche Opmerkelijk genoeg stuiten mede werkers van het bekeurings-afhan- delings-systeem (bas) - de afdeling binnen het district die processen- verbaal opmaakt - vrijwel nooit op valse kentekens. "Mensen die zich met dergelijke louche zaken bezig houden, waken er wel voor door een rood licht te rijden of hard te scheu- De Rijksdienst voor het Wegver keer is al geruime tijd bezig met het ontwikkelen van een nieuw sys teem van kentekenregistratie waar door frauderen moeilijker wordt. Op dit moment zorgen kentekenbe wijs deel 12 en 3 en kopie deel 3 er voor dat er een verband wordt ge legd tussen eigenaar, chasisnum- mer en kentekennummer. Deel 1, 3 en kopie deel 3 worden door de Rijksdienst voor het Wegverkeer in Veendam uitgegeven, deel 2 door het postkantoor. Omdat fraude met kentekenbe wijzen vooral gebaseerd is op het opgeven van een valse naam, denkt voorlichter J.A.W. van Gils van de rijksdienst dat er wellicht bij de af gifte op het postkantoor iets moet worden verbeterd. "Een strengere legitimatieplicht kan worden over wogen". Over de aanpassingen van het computer-registratie-systeem laat Van Gils zich niet uit. De wijziging is niet echt ingrijpend. Invoering van het systeem dat in sommige lan den geldt, waarbij iedereen een ei gen kentekennummer krijgt toebe deeld, is niet te verwachten. "Het blijft zo dat het kenteken aan het voertuig vastzit". Van Gils twijfelt er niet a&n of fraude zal altijd blijven bestaan, maar relativeert direct de ernst van de zaak: "Elk jaar geven wij miljoe nen kentekenbewijzen uit. Volgens schatting worden er jaarlijks enkele honderden vervalst. Dat valt dus nogal mee". Van Gils haast zich op te merken dat de controle natuur lijk wel moet doorgaan. "Dat is ech ter een zaak van de politie. Wij ge ven de bewijzen slechts uit". LEIDEN Dertig jaar gedroeg Pro Patria zich onberispelijk. Althans, in de ogen van de Provinciaal Mili tair Commandant. Prinsjesdag 1989 ging het fout. Goed fout. Pro Patria 'vergat' de geweren mee te nemen naar het Haagse Binnenhof waar de Leidse studenten een erewacht vormden voor koningin Beatrix. De toorn van de PMC was groot: hij schorste Pro Patria. 'Voor het va derland' hoeven de fraaie unifor men dit jaar niet uit de motteballen. Eenzelfde lot treft de Delftse stu dentenweerbaarheid. Het 21 man sterke corps hief 'scabreuze' liede ren aan en zwaaide, tot overmaat van ramp, naar de vorstin. En weer barstte de PMC in woede uit. Schunnige teksten zingen, nee, dat was de 'limit'. Wuiven was onge past. Dus ook een schorsing voor de Delftse weerbaarheid. Pro Liberta- te. het Haagsch Studentenschutter- skorps, is de lachende derde. Dit mag nu de erewacht op de 'derde dinsdag in september' vormen. Het mysterie rond de 'vergeten' geweren blijft wazig. De Leidse stu denten dachten dat ze geweren in de kazerne zouden krijgen. Zeggen ze. Maar in werkelijkheid hadden ze de wapens al eerder opgehaald bij de Leidse politie waar ze waren op geslagen. Woordvoerder Graveland weet het zich nog glashelder te her inheren. De studenten hadden de auto voor de deur van het bureau gezet en wilden met de wapens over straat. Dat ging de politie wat te ver. Zij dirigeerde het wagentje naar de binnenplaats waar vervolgens de geweren werden ingeladen. Later zijn ze teruggebracht. Pro Patria-praeses Michiel Ensink verschaft geen duidelijkheid. De geweren waren in Leiden om er in vol ornaat mee te kunnen exerce ren. De 21 corpsleden zouden ze hebben moeten meenemen naar Den Haag. Dat gebeurde niet. Ensink vertelt er vanuit te zijn ge gaan dat er in de kazerne geweren klaar zouden liggen. Maar dat was niet het geval. Zo trad het detache ment op Prinsjesdag ongewapend aan. Kolonel Verhaar eindigde zijn brief met de mededeling dat Pro Pa tria niet hoefde te rekenen op een uitnodiging om dit jaar als erewacht voor de koningin te mogen Ruige ren. Er zit voor de Pro Patria-leden volgende week dinsdag niets an ders op dan. wellicht knarsetan dend. plaats te nemen achter de te levisie. Daar kunnen zij dan hun zonden overdenken. "Voor ons is de erewacht op Prinsjesdag een vast programmapunt waarop een jaar lang wordt geoefend. Wij exerceren bijna net zo goed als militairen. Van de opdracht die wij hebben gekre gen is niet afgeweken. Inderdaad, we waren de wapens vergeten. Ver der hebben de corpsleden zich niet misdragen". En hoe zat het met die liedjes van Delft waarover de PMC schreef 'dat het aangeheven scabreuze gezang slechts met moeite door eén van mijn regelingsoffiaeren te onder breken en te stoppen was' Een corpslid doet het af als een bagatel. Gezongen is er. Delftse teksten. Maar niet op het Binnenhof. Bij het uit de bus stappen voor de poort is er enige gezang aangeheven. Er wa ren nogal wat eerstejaars bij. Scabreus? "Wat is dat? Oh, schun nige teksten. Zeker niet. Geen spra ke van. Wat dan wel? Ach, dat weet ik niet meer hoor". Pro Patria, een tak van het studen tenkorps Minerva, was al eens eer der negatief in beeld. De weerbaur- heidsvereniging werd in februari 1984 voor een jaar geweerd van het Gelderse schietterrein de 'Hars kamp'. Een jaar ervoor wierp een lid een bommetje in de slaapzaal van Pro Libertate. de Haagse schutters club die nu de erewacht vormt op Prinsjesdag. Acht studenten moes ten twee dagen ter observatie naar een ziekenhuis. 'Een eenvoudig rookbommetje' noemde de toenmalige voorzitter Lunsingh Tonckens het incident. Het bestuur van Minerva nam af stand van de affaire en ook de Uni versiteitsraad nam geen maatrege len Dan was er ook nog een racis tisch gedicht in de Almanak van Mi nerva afkomstig uit kringen van Pro Patria. Gevolgen hadden deze incidenten wel: Pro Patria werd binnen Minerva gedegradeerd van sub-vereniging tot gezelschap en moest het wapenschild in de hal verwijderen. De zwaarste straf die je als Minervaan kan overkomen. Samenleving negeert dramatische problemen Van onze redacteur Monica Wesseling OEGSTGEEST Kinderen van vluchtelingen en asielzoekers drei gen een vergeten groep te worden hoewel zij vaak met echt dramati sche problemen te kampen hebben. Ze hebben in het verleden veel din gen meegemaakt, zijn veelal getui ge geweest van geweldsmisdrijven maar kdnnen met hun verhalen daarover nergens terecht. Hun ou ders willen niets van de problemen weten omdat zij het verleden juist proberen te vergeten. Dat constateerde gistermiddag J. van Essen, regio-arts bij het Cen trum Gezondheidszorg Vluchtelin gen in Rijswijk tijdens het symposi um over hulpverlening aan vluchte lingen dat in het Zendingshuis in Oegstgeest werd gehouden. Kinderen van vluchtelingen heb ben een alles behalve benijdens waardige positie, zo bleek uit de woorden van Van Essen. "Sommige kinderen worden nacht op nacht gillend wakker. De ouders willen zelf niet langer de verhalen over het verleden horen en melden zich ook niet bij de hulpverleners uit angst oude wonden te moeten openrij ten". Nachtmerries, bedplassen, con centratiestoornis maar ook agres sief gedrag en slechte prestaties op school zijn bij kinderen van asiel zoekers en vluchtelingen eerder re gel dan uitzondering. Van Essen riep met haar lezing huisartsen en andere hulpverleners op alert te zijn op de problematiek van kinderen van asielzoekers. Ook de volwassen vluchtelingen moeten echter terde ge 'in de gaten gehouden worden'. Als een huisarts een patiënt op het spreekuur krijgt die lijdt aan sla peloosheid, concentratiestoornis sen of meer lichamelijke klachten als buikpijn, hoofdpijn en pijn in de gewrichten, legt hij vrijwel nooit een verband met een mogelijke vluchtelingenstatus van een pa tiënt. Zo het hem al bekend is, is de huisarts geneigd de man of vrouw in kwestie door te verwijzen. "Veel huisartsen denken niet adequaat te kunnen helpen omdat zij niets van het land van herkomst weten. Dat blijkt echter bijna nooit nodig. Tijd, geduld en een goede medische be handeling doen wonderen". De hulp aan kinderen van vluch telingen moet ook via de ouders ver lopen, zette Van Essen uiteen. "Kin deren kunnen heel veel doormaken op voorwaarde dat hun ouders hen maar opvangen en steunen. Door de ouders te leren het verleden te aan vaarden en te verwerken, geef je hen een handvat het kind te hel pen", aldus Van Essen. Extra mankracht Bij elke Regionale Instelling voor Geestelijke Gezondheidszorg' (Riagg) moet een contactpersoon worden aangesteld die de hulp aan vluchtelingen en asielzoekers gaat coördineren. Bovendien moeten van alle Riaggs ten minste twee hulpverleners worden bijge schoold. Dat hield J. Schoenmakers van de Sociaal Psychiatrische Dienst (SPD) in Amsterdam de hulpverleners en huisartsen voor. De SPD neemt de bijscholing op zich. Riaggs in gebieden met weinig migranten moeten worden voorge licht over culturele achtergronden. De psychologen en psychiaters van Riaggs in gebieden met veel mi granten, zoals de grote steden, zul len met name op het gebied van de behandeling van traumatische erva ringen moeten worden bijge schoold. Dat asielzoekers die aankloppen voor hulp, een speciale benadering vragen, werd gistermiddag onder schreven door psychiater Rohlof van de Riagg in Leiden. "Officiële plichtplegingen of neerbuigend heid jegens de vluchteling moeten te allen tijde worden vermijden. Of ficiële plichtplegingen veroorzaken direct associaties met verhoren, neerbuigendheid is uit den boze omdat een asielzoeker respect ver dient". Veel asielzoekers hebben al indringende ervaringen met verne dering. Hoewel Rohlof erkent dat het niet eenvoudig is de vluchtelingen te helpen, hun geschiedenis heeft hen veelal zwijgzaam gemaakt, ziet hij zeker mogelijkheden. Niet alleen op het gebied van luisteren, meeden ken en adviseren kan de therapeut goed werk doen, ook kan deze de asielzoeker praktische tips aan de hand doen. De hulpvragende moe ten worden gestimuleerd contact met land- of lotgenoten te onder houden waarbij over eigen ervarin gen kan worden geplaatst en moe ten worden aangemoedigd deel te nemen aan curussen of vrijwilli gerswerk. Apathie en lethargie los sen problemen nu eenmaal niet op. DEN HAAG - Aan de arbeidsrege ling voor de bollenteelt kleven wel foutjes, maar in Zuid-Holland kan toch gesproken worden van een succes. Dat arbeidsbureaus buiten het bollengebied werknemers wer ven en daarbij dreigen met inhou den van uitkeringen is geoorloofd. Dat stelde minister De Vries van so ciale zaken gistermiddag tijdens overleg met de Tweede Kamer. Op vragen van PvdA, D66 en Groen Links of de directeur van het arbeidsbureau Stadskanaal juist had gehandeld, antwoordde de mi nister bevestigend. Ruim een week geleden kregen langdurig werklo zen van dit Groningse plaatsje een brief met een oproep te solliciteren naar een baan in de Bollenteelt. Weigeren zonder goede reden zou ten koste kunnen gaan van de uitke ring, zo waarschuwde de directeur. Volgens PvdA-Kamerlid Spieker hadden alleen de arbeidsbureaus in de bollenregio's Lisse, Alkmaar, Hoorn en Amsterdam die mogelijk heid. Hij vond het onjuist dat terwijl de bureaus in het bollengebied nog niet optimaal hun bestand hebben gebruikt, een bureau dat maar liefst drie uur reizen daar vandaan ligt, werknemers gaat werven. Spieker toonde zich ook teleurge steld over de gemakzuchtige hou ding van de werkgevers in de bol- lensector. De nieuwe regeling van sociale zaken is erop gericht om in drukke perioden Nederlandse lang durig werklozen in te schakelen. Tot voor kort werden daarvoor op grote schaal 'goedkope' Polen ge bruikt. Volgens Spieker zou de mi nister ook meer druk op de werkge vers kunnen uitoefenen om zelf werknemers te werven. CDA en WD steunden echter de minister die besloot om de direc teur van Stadskanaal voor zijn actie niet te kapittelen. CDA-woordvoer- der Huibers vond juist dat de direc teur geprezen moest worden om de moed zijn nek uit te steken in plaats van werkloos toe te zien. Kamerlid Blaauw van de WD voegde daar aan toe dat de uitwerking misschien geen schoonheidsprijs verdiende, maar toch acceptabel was omdat aan alle voorwaarden was voldaan. Pro Patria 'in betere tijden' tijdens een mars op 3 October over de Breestraat. Daarnaast wil de overheid dat er binnen twee jaar een bedrijfsge- neeskundige-zorg wordt opgezet voor werkers in de bollenteelt. Ver- steegen: "We hebben geen signalen dat er op korte termijn een bedrijfs gezondheidsdienst wordt opgezet. Een mogelijkheid is om die dienst bij de GGD onder te brengen. Wij staan in elk geval op het punt een bedrijfsgeneeskundige afdeling op te richten. Ik hoop dat nog dit jaar daarover een beslissing wordt geno- Dokter Versteegen zegt dat zo'n dienst een rol kan spelen om veili ger te werken. Veilig werken kan ook gestimuleerd worden met een goede voorlichting. De GGD-arts denkt daarbij onder meer aan agra rische scholen, aan aandacht voor het opbergen van gif en kinderen weghouden van bewerkte grond. Heeft de uitslag van het onder zoek zijn doel bereikt? "Ik denk dat het besef over gevaarlijke middelen meer is gaan leven. Maar om een be tere bescherming te krygen is meer nodig dan alleen waarschuwen. SCHIPHOL - De personeelsbus van en naar Schiphol spaart jaarlijks tien miljoen autokilometers uit. De bus. die sinds juni rijdt, vervoert da gelijks 13.000 medewerkers van de luchthaven en is wat frequentie be treft de drukste buslijn van Neder land. Dagelijks wordt van vijf uur 's ochtends tot zes uur 's avonds een vijfminutendienst onderhouden tussen Schiphol-Zuid, Schiphol- Centrum en (elke tien minuten) Schiphol-Oost. Op het 25 kilometer lange traject rijden dan veertien bussen. Ook 's avonds en 's nachts wordt gereden, zij het dan niet naar Schiphol-Oost. Directeur B. van Leeuwen van de NV Luchthaven Schiphol en alge meen directeur jonkheer A. Testa van busmaatschappij NZH teken den donderdag het contract waarin het interne personeelsvervoer op het uitgestrekte luchthaventerrein is geregeld. Sinds deze bus rijdt. parkeert het personeel de auto aan de rand van Schiphol in plaats van door te rijden naar speciale parkeer plaatsen. De KLM en Fokker beta len mee aan de exploitatie. Van Leeuwen: "Wij laten hiermee zien dat het ons ernst is om het aan deel van bus en trein in het woon werkverkeer van en naar Schiphol te verbeteren". Overigens vindt Van Leeuwen dat nog op tal van punten de bereikbaarheid van de luchthaven via het openbaar ver voer kan worden verbeterd. NZH-directeur Testa drong aan op een betere accomodatic voor de passagiers. "Een volgende stap is een representatief in- en uitstap- punt voor onze passagiers. Net als bij het Centraal Station in Amster dam is het onze wens dat er een comfortabele accomodatie wordt gerealiseerd. Met het oog op de hui dige succesvolle ontwikkelingen lijkt mij dat daar snel toenemende behoefte aan zal bestaan". BOSKOOP - De partij hennep planten die is aangetroffen in een kassencomplex van een han delskwekerij in Boskoop is vol gens de rijkspolitie van het dis trict Den Haag de grootste vangst tot nog toe. "Nog rtiet eer der is een partij hennep van deze omvang en vorm aangetroffen in deze regio. Vorig jaar werd. in Noorden een partij hennep in be slag genomen maar die was klei ner". aldus de voorlichter. De eigenaar van de kas, een 41-jan- ge Boskoper, wordt nog steeds verhoord. De hennepkwekerij werd eer der deze week opgerold door de rijkspolitie Boskoop in samen werking met de tactische recher che en de technische recherche van het district Den Haag. In een deel van het kassencomplex werden 12.000 hennepplanten aangetroffen verspreid over een oppervlakte van ongeveer 2000 vierkante meter. Daarnaast trof de politie 40 kilo marihuana aan, in verschillende stadia van bewerking. (foto Ben de Bruyn) LEIDEN/KATWIJK - De Gemeenschappelijke Ge zondheids Dienst (GGD) vindt het vooralsnog niet no dig dat in de Bollenstreek een bevolkingsonderzoek wordt gedaan naar de in vloed van landbouwgif op de gezondheid van de bewo ners. Een dergelijk onder zoek werd eerder dit jaar aanbevolen door de Leidse toxicoloog prof. dr. F.A. de Wolff. Drie jaar lang onder zocht hij mensen die gerui me tijd met bestrijdingsmid delen werkten. Zijn conclu sie: landbouwgif tast het ze nuwstelsel aan. Maar niet in die mate. zegt dokter J. Versteegen van de GGD Duin- en Bollenstreek, dat dit een bevol kingsonderzoek rechtvaardigt. "Er zijn effecten op de gezondheid van mensen die beroepsmatig met pes- tyciden werken. Maar ze zijn gering. Die effecten konden alleen worden aangetoond door gebruik te maken van zeer gevoelige apparatuur. Pas toen waren er verschillen in het ze nuwstelsel aan te tonen tussen men sen die heel lang met landbouwgif hadden gewerkt en een controle groep". Daarom verwacht Versteegen nauwelijks iets te vinden bij een be volkingsonderzoek. "Het criterium voor zo'n onderzoek is, dat je de mensen iets te bieden moet hebben. Neem als voorbeeld het bevolkings onderzoek bij vrouwen naar baar moederhalskanker. Spoor je dat vroegtijdig op, dan is de kans reëel dat het kan worden verholpen. Wat de Bollenstreek betreft kun je in fei te alleen maar naar afwijkingen kij ken. En dan is het nog maar de vraag of je die vindt. Het is zelfs niet eens uitgesloten dat de middelen die deze ongemakken hebben ver oorzaakt. helemaal niet meer wor den gebruikt". Betrekken Dokter Versteegen benadrukt dat de bewoners van de Bollenstreek bij een vervolgonderzoek over en kele jaren betrokken zullen wor den. De Leidse sectie Toxicologie begint binnenkort met een driejarig vervolgonderzoek naar het effect van bestrijdingsmiddelen op de ge zondheid van bollenkwekers. Prol. De Wolff verwacht begin volgend jaar de goedkeuring van het minis terie van sociale zaken voor het ver volgonderzoek. Minister De Vries heeft 4 miljoen gulden toegezegd voor het project waaraan ook de Universiteit van Amsterdam en TNO deelnemen. Volgens De Wolff is er grote kans dat naar aanleiding van het nieuwe onderzoek meer be strijdingsmiddelen worden verbo den.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 17